Cognac, S Gz. W VIOO >rieven potheekbank N WIJN. i MADERA. r uit dooiers otheekbank iscle SeiBleo ei Boei Ko. 140. Dinsdag 26 November 1918. Veertiende Jaargang. Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND. TERDAM. voor Spaansche griep. R R E S. utsaardwlsschei roge gele Wissehe biedt aan: EVERSDIj» omkw., Biezolinge, HERLEIDING RMAA.S. J.DEKKE fselpeeder f 1,25 per por VERBEEM - GOE IIR6. pCt. C. VAN DER MINNE. Komt de behoeftige Oud- Zouaven te hulp! De regcering staat sterk. Tusschen Wapenstilstand en Vrede. De revolutie in Duitsehland Welk weder zullen wij hebben? flosbaar na 1925 pari voor 1/20 van het uit staand bedrag per Jaar. k, Spul 15/19 en van de Pen H.OyCNS ZONEN ER te Rotterdam. f 5 50 2.85 Rhum 5.— „5.50 aar bij EURS, MIDDELBURG. Wijnhandela: DELBURG. adi§: VAN A/ A TOT ctaren en Centiart DOOR J. A. MUSSEN Az. IJ* 50 cent, ir. p. p. 53 oei Verkrijgbaar in den beetham P. A. H. PIETERMAN, Boes, prima SNAREN bespanm ukt veel mooier. Onze Vlol Vioolsnaren zijn van pracht aliteit en worden daarom z 1 verkocht. GOES. UI Vervangt geheel stijfsel. ar zijn: tie: Abonnementsirjjs p. 3 maanden voor Goes f 1.daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. vertentiën worden ingewacht vóór halt ean uur 's i Kantoor v. d. Administratie: BoudewIJn de Wittestraat A 135« GOES. Tel. interc.i Directie no. 94. Redactie no. 97;. Reclameberichtein 30 Gt. p. r. Bjj abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 1—0 regels f0.2ö, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. lledrag vorige lijst N. N., Goes Wie volgt? f 14.50 f 1.— Dat tegenover het revolutionair gebaar van Troelstra alle partijen der orde zich aanstonds eendrachtig rondom de regee ring schaarden, dankt deze in de eerste plaats aan haar krachtige doelbewuste houding. Daarom wordt zij dan gedra gen door het algemeen vertrouwen aller ordelievende partijes. Dit algemeen vertrouwen kwam o. a. tot uiting in d bekentenissen van die leden der StatenGeneraal welke niet tot de politieke richting der regeering bt hooren en wij achten het wel de moeite waard dit hier vast te leggen. In de Kamerzitting van 14 November zeide de heer Visser van IJzendoorn (Unie-liberaal) Dat het niet gebruikelijk is in dit parlement een motie van vertrouwen in de rogeering in te dienen, omdat wij on s niet kunnen voorstellen dat een regee ring achter de groene tafel zit die niet het vertrouwen heeft van het parlement. Maar toch acht spr. het gewenscht dat ook van de zijde die niet tat de) regee- riagspartijen behoort, thans nadrukkelijk verklaard wordt dat deze regeering in deze moeilijke dagen getoond heeftdie regeering te zijn die wjj moo- dig hebben, aie ons ook in deze dagen met krachtige hand door de moeilijke branding heen stuurt en die dan ook in deze dagen ongetwijfeld hot vertrouwen heeft gewonnen van het geheele Nederlandsche volk, voor zoover het zich niet schaart onder d i heoren Wijnkoop en Troelstra Het Kamerlid Van de laar, Christen socialist, he< ft j 1. Dinsdag in de Tweede Kamer verklaard: „De regee ring heeft onze democratie behoed. Spreker be hoort niet tot de regeeringspartijen, maar toch hoopt hij, dat God het Ka binet kracht zal gevem om zijn taak te bléven vervullon tot heil van het land. Het optreden van den staats man R u y s de Beerebrouck zal een schoone bladzijde vullen in de geschiedenis! Donderdag j 1. ging in de Eerste Ka mer het Umieliberale lid van Nierop alle a deren veer in een huldebetuiging aan dregeering, die met vaste hand het roer van staat ir. handen houdt. Deze uitspraken, waarin wij het meest b iteekenisvolle spatieerden, eeren zon der twijfel hen van wie ze afkomstig zijn. Een regeering die zóó wordt gedragen d >or het algemeen vertrouwen der natie, slaat sterk Werken wij allen naar vermogen met haar mede voor den bloei en welvaart van ons vaderland. De volkscommissaris Scheidemann ver klaarde inzake de bijeenroeping der natio nale vergadering: Het is de plicht der rogeering de constituante zoo spoedig mo gelijk bijeen te roepen. Talmt men met het vervullen van dezen plicht, dan zal het gevolg zijn een nationale ramp, want er is geen vrede mogelijk zonder natio nale vergadering. In de Vorwaerts spreekt .Stampfer een vaderlijk waarschuwend woord tot de a- en s.-raden. Hij zegt o.a.: in de rijksregee. ring zitten naast twee advocaten een za- delïnaker, een timmerman, een zetter en een metaalbewerker. Overschat uw ver mogen niet. Tusschen u zijn ook minder waardige elementen, door den stormvloed omhooggestuwd. Men moet ook leeren re- geeren. Daarom geen geroep: de over winnaars zijn wij. Socialisme is organi satie. K UIT BHLGIB. Intocht van koning Albert In Brussel. BRUSSEL, 22 Nov. V. D. Onder het onbeschrijflijk gejubel van de Brusselsche bevolking heeft heden Koning Albert zijn intrede in de Belgische hoofdstad gedaan. Een gansch eskader van Belgische vlieg tuigen kwam in V formatie aanvliegen. Burgemeester Max kwam in zijn auto aanrijden. Behalve koning Albert reden o. a. in den stoet de tweede zoon van den ko ning vari Engeland, de jongste zoon van koning Albert, kroonprins Leopold en prinses Marie Jozé. Links van den koning reed koningin Elisabeth. Achter de vorstelijke personen volgde een rij generaals. Thans stelde de koning zich op op het voorplein van het Kamergebouw. Het défilé van de troepen, die het laat ste offensief onder aanvoering van ko ning Albert ondernamen, nam toen een aanvang. De stoet werd geopend door de Ame rikanen; daarachter de Franschen. Een overweldigend „Vive la France" klonk uit de menigte Vervolgens kwamen de Britsche troe pen en eindelijk het Belgische leger. 'Toen steeg de geestdrift ten top Het publiek juichte en schreeuwde zich schor. Het gezicht van den koning straalde. Na het défilé begaven de vorsten zich naar het Kamergebouw. De tribunes wa ren overvol. De koninklijke familie werd bg haar binnentreden met onbeschrijf lijk enthousiasme begroet. Ook de so cialisten applaudisseerden. Dan leest de koniug met plechtige stem de troonrede voor, nit t bijzonderen nadruk op enkele passages. Na hulde gebracht te hebben aan de geallieerde legers zégt hij dat bij de Kamer een voorstel zal worden inge diend om de nationale beraadslagingen te doen plaats vinden op den grondslag van gelijk, algemeen kiesrecht voor alle meerderjarige mannen. Dank wordt ge bracht voor den steun door Amerika, Spanje en Nederland, bij de levensmid delenvoorziening ondervonden. Op taalgebied zal de meest strikte ge lijkheid bij de in te dienen ontwerpen worden betiacht. De regeering zal voorts de grondslagen leggen voor een Vlaamsche Hoegeschool te Gent. Voor de agitatie van hen, die het be dreigde Vaderland ten val wilden bren gen, is geen amnestie denkbaar. De rechterlijke macht zal worden her vormd. Het zegevierend België, niet meer om kneld door de neutraliteit, opgelegd door de verdragen, waarvan de oorlog de grondslagen heeft geschokt, zal volkomen onafhankelijk zijn (stormachtige toejui- chiugen). Deze verdragen mogen niet blijven voortbestaan. ïn de nieuwe vormen zal het waar borgen vinden, die het moeten bevrijden, voor het gevaar van volgende aanvallen. De troonrede eindigde met een beroep op de eenheid van het volk. Toen kardinaal Mercier het Kamer gebouw verliet, speelde zich een merk waardige scène af. Het volk drong op en riep „Leve de Kardinaal". Deze riep, zichtbaar bewogen: „Leve de Koning", „leve België", welke roep door eenzelfde gedachte bezield, knielde de menigte neer terwijl kardinaal Mercier zegenend de handen ophief. De koning begaf zich met gevolg naar het paleis, waar noenmaal werd gebruikt. Ia den namiddag had de ontvangst ten stadhuize plaats De Intocht van koniig Albert In Antwepen. Donderdagmorgen deed koning Albert, vergezeld van koningin Elisabeth, prins Leopold en prins Karei, zijn blijde in trede in de öcheldestad, ingehaald op een wijze, zooals nooit tevoren een vorst werd begroet. De geestdrift van de ge weldige menigte, die lang# den heelen weg, welki a de koninklijke familie pas seerde, in duhti drommen was geschaard, was ni -t te beteugeltn. Op alle balkons, aan alle vensters en daken, tot zelfs in de boomen van de boulevards waren blijde Antwerpenaren saamgepakt. Ontroerd, verrukt, meegesleept deor hunne vervoering, juichten de menschen, terwijl zij met zakdoeken en hoeden zwaaiden en niet moede werden het „leve de koning'.", „leve de koningin „leve de prinsen!." te herhalen. De sym pathieke vorst, die de generaals- uniform dreeg, was zichtbaar onder den indruk van deze geweldige geestdrift, waardoor de bevolking, na bevrijd te zijn van vier jaren mereelen druk. zich liet meesleepen. Te ongeveer 11 uur kwam de konink lijke familie aan de brug van de Burght en begaf de stoet zich door de stad naar de groote Markt, die een tverwtldigenden aanblik bood. Op het groet# plein stond 'n duizendhoofdige menigte opeengepakt. Toen de koning aankwam, begon het carillon van de O. Lieve Vrouwekerk de Hrabanconne te spelen, terwijl de groote klok begon te luiden. De ontroering greep het publiek aan. Velen zag ik weenen en toen de koning en koningin uitstapten, ging een geweldig gejuich op. In het weelderig met palaten en bloe men versierde stadhuis werd de konink lijke familie door het cellege van burge meester en schepenen de gemeenteraads leden, verscheiden volksvertegenwoor digers en senatoren en andere hooge autoriteiten opgewacht. De gasten schre den langs de eerewaebt de monumentale trap op, waarna de koningin door Ant- werpsche damee bloemen werden aan geboden; hierna werd het dejeuner ge bruikt. Na het dejeuner begaven de konink lijke gasten zich naar de Lyszaal, waar de burgemeester De Vos den vorsten een heilgroet toebracht. De burgemeester schetste de held haftige en opofferende wijze, waarop de koning en de koningin als levend sym bool van het Belgisch strijden en lij dende soldaten voorgingen en voor ben zorgden. Hij verheerlijkte hierop de daden en de zegepraal van het Belgische leger e» herdacht hen die voor bet vaderland zijn gevallen, en besloot: „Zwaar hebben de jaren van beproeving op uw, volk gedrukt en nog moet een lange weg worden afgelegd voor alle kommer en ontbering geheel verdwenen zijn en de voorspoed geheel zal zijn her steld; maar de bevolking, wier hart overstelpt is van vreugde en nationalen trots, heeft thans slechts één wensch; België te doen herleven en zich door vlijtigen en vreedzamen arbeid waardig te toonen aan haar vorstenhuis en het roemrijk Belgisch leger. Leve de koning1. Leve de koningin! Leve zijne koninklijke hoogheid! Leve België!" Hierop antwoordde de koning, nadat het gejuich was verstomd in het Ylaamsch: „Ik dank u zeer voor uw hartelijke woerden. Ik wensch Antwerpen geluk met den trouw en de verkleefdheid, die het aan 'slands onafhankelijkheid heeft betoond. Moge uwe schoone wereldstad haar vroegere voorspoed weder vinden en moge duizenden schepen in hare havens binnenkomen." Een luid hoera begroette deze woorden van den vorst Hierna hield de koning cercle. Voor het vertrek uit het stadhuis tee- kenden de vorsten in het gulden boek en vertoonden zij zich enkele oogen- blikken op het balkon, waar hun door de menigte op de markt een grootsche ovatie werd gebracht. Hierna begaven de vorstelijke gasten zich naar de Kuustlei, waar het leger defileerde. De volksliederen van België en van de geallieerden werden gespeeld en luide toegejuicht. Na de oorlogsinvaliden te hebben be groet, begaf de koning zich naar het paleis van den gouverneur der provincie, waarna te ongeveer half drie in de ka thedraal een plechtige dienst plaats had. Te vier uur verliet de koninklijke familie de stad, onvergetelijke herinne ringen aan dezen luisterijken dag in de duizenden harten der Antwerpenaren achterlatend. Het nieuwe Belgische Ministerie. Naar het „Handelsbl. v. Antw." meldt, is het nieuwe Belgische Ministerie, dat zich gisteren aan de Kamer voorgesteld heeft als volgt samengesteld: Léon Delacroix, minister-president en minister van financiën. Paul Hymans, min. van buit. zaken. Baron Karei de Broqueville, min. van binnenlandsche zaken. A. Jasper, advocaat bij het hof van appèl, min. v. kunsten en wetenschappen. Louis Franck, min van koloniën. Harmignies, min. v. economische zaken. ■duard Anseele, min. van nijverheid en arbeid. Renkin, min. van spoorwegen. Wouters, min. van volksvoeding. Masson, of (indien hij het niet aan neemt) FaulEmile Jansen, min v. oorlog Baron Bezette, of (indien hij het niet aanneemt) Tibaut, min. van landbouw. Gerechtelijke Instructie in Frankrijk tegen Duitsche officieren. Als gevolg van een onderzoek, dat in Rijssel en verdere streken in Noord- Frankrijk ingesteld is, zoo wordt aan de „N. R. Ct." bericht, zijn er een aantal feiten vastgesteld, die uitwijzen, dat Duitsche officieren daden bevolen of be gaan hebben, die ware misdrijven zijn. De commissie van onderzoek heeft be wijzen overgelegd Dientengevolge heeft De Ignace, onderstaatssecretaris van militaire justitie, het openen van een gerechtelijke instructie tegen de Duitsche officieren, die zich aan die misdrijven schuldig gemaakt hebben. Deze zullen voor een krijgsraad gedaagd worden. In dien de geallieerden zich niet van hun persoon meester kunnen maken, zullen ze bij verstek geoordeeld worden, maar het vonnis zal uitvoerbaar blijven. Het plan bestaat, de Unieversiteitsge- bouwen van Leuven, door de Duitschers in de asch gelegd, in prachtig marmer te herbouwen. Os geallieerden in Rusland. BERLIJN, 23 Nov. (O.V.) Uit Helsing- fors wordt gemeld, dat de geconcentreer de aanval der geallieerden tegen het Sovjet-Rusland <s begonnen. De geallieerde legers bestaan uit En- gelschen, Italianen, Franschen en Serviërs en zijn in totaal ruim 70U.0U0 man sterk. Uok Roemeensche afdeeliagen hebben zich aangesloten. Bessarabië is bezet, Odessa werd bereikt. Generaal Berthelot, die de beweging leidt, is in Roemenië aangekomen. Ook marcheeren troepen in de richting van Kieff, Reuter seinde uit Londen: De koning heeft heden een bezoek gebracht aan de gewonden in Hydepark. In een toespraak dankte de koning de mannen, wier bloed had gevloeid voor het vaderland. De koning, de koningin en de prins van Wales werden bij hun vertrek geestdriftig toegejuicht. Met de gebruikelijke toespraken heeft Koning George het parlement gesloten- Als een verblijdend punt in de troon rede valt aan te stippen, dat de koning in deze officiëele „troonrede" spreekt van de belofte van een „éervollen en duur- zamen vrede", die Engeland wacht, in tegenstelling met den „overwinnenden vre de", waarvan de koning voor enkele da gen in een andere toespraak gewaagde. Uit Helsingfors wordt aan de „Rhein- Westfalische Ztg." gemeld: Men verneemt uit Petersburg, dat de Bolsjewiki dezer dagen een massa-moord op voormalige Russische officieren gepleegd hebben. De „Liberté" meldt, dat men aan den deken van de faculteit in de rechts geleerdheid te Parijs raad heeft gevraagd betreffende uitlevering van den keizer uit het oogpunt van volkenrecht. Met het oog op den ernst en de gecompliceerd heid van deze vraag heeft de deken tijd gevraagd voor het antwoord. Penfield, de vroegere Amerikaan - sche gezant te Weenen, heeft, het denk beeld geopperd om den Duitschen keizer op het Duivelseiland te interneerën. Van Kol over koning Albert. De heer Van Kol, die dezer dagen/ België heeft bezocht, is van zijn reis teruggekeerd. Koning Albert geniet zooals de heer Van Kol zeide overal te hebben ;emerkt ,de populariteit van alle lassen. Ook de Belgische soldaten verklaren, dat hun rechtvaardigheidszin hén. ■dwingt, de edele en dappere rol van Verwachting tot den avond van 26 Nov. Zwakke tot matigen Zuid-Oostelijken tot Zuidelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, iets zachter in hot Noorden. ppge klass dén koning te erkennen. ,Op alle volks huizen waait thans, naast fie rood© vlag, de nationale driekleur. Werd er een republiek gesticht, dan zou, naar 'sneeren .Van Kol's .overtuiging, en naar die van zijn Belgische p.artqge- nooten, tot president worden gekozen de. tegenwoordige koning Albert. NOORD-AMERlKA. Storm en overstrooming in Noord-Amerika. Halifax (Nieuw Schotland), Vorigen Dinsdag is aan de scheepvaart groote schade toegebracht door een hevigen storm. Quebec, 19 Nov. (Reuter) Er zijn in den afgeioopen nacht in tal van steden en dorpen aan de rivier verwoestingen aangericht door een vloedgolf op de St. Lawrence rivier. Geheele stukken van den spoorweg zijn weggeslagen, en kaden de rivier ïageshugerd. Het dorp Batiscar, 117 mijl ten N.U. van Montr,eal, dat eerst gedeeltelijk overstroomd werd, staat thans in brand. Tweede Kamer. In de zitting van Vrijdag j.l. zijn 5 moties, namelijk die van Kruijt en Ter Laan over aigeheeie demobilisatie, die van Kolthek om straffeloosheid voor de militaire muiters, die van Kruijt om invrijheidstelling der dienstweigeraars met groote meerderbeid verworpen. De motie Wijk om in de commissie van onderzoek vertegenwoordigers der mili taire vereenigiugen op te nemen werd met slechts 3 stemmen (4l38j verworpen. De motie Rink (onmiddellijke invoering van democratische hervormingen) was door verklaring der regteiing en de proclamatie der koningin overbodig ge worden, wat de heer Nolens, die zelf zeer sterk voor hervormingen is, duidelijk uiteenzette. Toch bleef de heer Rink zijn motie handhaven welke met 43 tegen 38 stemmen werd aangenomen. De rech terzijde was slecht .opgekomen, liefst 12 léden ontbraken. Zoo iets is gewoonweg onverantwoordelijk. Zelfs rechtsche leden die de presentielijst guteekei.d hadden waren bij de stemming afwezig. O, dat absentisme Oranjebetoogingen hebben vorige week op tal van plaatsen in ons land plaats gehad. Bijzonder te Haarlem (Vrijdag) en te Amsterdam (Zaterdag j.l.) waren de betoogingen, die door de Koningin zelve werden bijge woond, bijzonder indrukwekkend groot sche optochten, met tal van vaandels en banieren gaven aan de betooging een echt feestelijke kleur, terwijl het enthou siasme zoowel van betoogers als burgerij geweldig was. In hét Concertgebouw te Amsterdam spraken Zaterdagmorgen voor een groote menigte volks de ministers Ruijs en De Vr r, welke óp een grootsche wijze w. .den gehuldigd. De kernachtige flinke rede dezer bewindslieden maakte groote indruk. Het „roode" Amsterdam heeft getoond, dat er nog vele trouwe Oranje klanten zitten. Nationale huldiging van H. M. de Koningin en de Regeering. Op initiatief van hei Hoofdcomité van actie uit de Ri K. Arbeidersbeweging zijn Zaterdagmiddag onder praesidium van den heer J. van Rijzewijk te Utrecht bijeengekomen de vertegenwoordigers der volgende landelijke organisaties: Federatie der Diocesane R. K. Werk lieden vereenigingen; Büfeau voor de R. K. Vakorganisatie; Centraal Bureau der Kath. Sociale ActiêNederl. R. K

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1