UIT ZEELAND. Burgers van Goes! Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. Ons dierbaar vaderland, gespaard gebleven voor de gruwelen van den oorlog, werd bedreigd door revolutie en burgerkrijg. Gelukkig is die bedreiging niet tot daad Overgegaan, dank zijde krachtige tegenactie van allo zijden in het land opgeleefd. Wij ademen weer vrijer. De gedrukte stemming is van ons wegge nomen en met meer vertrouwen spre ken wil over den komenden vrede. Dankbaar aanhoort hel arbeidend Nederland de beloften door de lbegee- ring gedaan, en het verneemt met blijdschap de stem van onze bemin de en geëerbiedigde Vorstin, die in een proclamatie getuigt van liefdie voor haar volk, en van stuwkracht ten goede voor noodzakelijke sociale her vormingen. In die dankbaarheid en vreugde, in het vooruitzicht van vrede en orde, en vervorming van den noodtoestand waarin wij jaren hebben verkeerd, moet, als tegenstelling van dien kreet van oproer van verleden week, van ons opklinken een kreet, van blijheid, een juichtoon van hulde en d;inkbaar- heid, een jubel van kracht. Een kreet van blijheid in het voor uitzicht van den vrede. Een juichtoon van hulde en dankbaarheid voor Vorstin en Regeering, een jubel van kracht, in onze trouwbetuiging aan orde en plicht. Over gansoh ons vaderland zullen die kreten omhoog gaan. Gansch Ne- dorland maakt zich op om op Zater dag 23 November of Zondag 24 No vember, getuigenis af be leggen van zijn vreugde over den komenden Vrede en van zijn onwankelbaren trouw aan Regeering en onze geëerbiedigde Vorstin. Ook Goes mag niet achterblijven. Ook wij, buigors van Goes, zullen onze blijde betuigingen van trouw aan mize Koningin aanbieden. JRaarom wordt lf uitgenoodigd aan staanden Zaterdag 23 November te maken tol. een ORANJEDAG, een schitterende OR AN JEBETOO- GING. Laat van uw huizen wapperen do vaderlandsche vlag met Oranjewimpel.' Toont dat onze Nederlandsche Vlag is R o o d, wit, blauw, oranje, en niet Rood. Draagt dien dag zichtbaar Oranje. Tooit uw kinderen met Oranje. Winkeliers, maakt, uw étalages tot Oranje-huldi ging i En opdat onze trouw-aan-Oranje- bëtooging niet slechts een stomme zij door het uitsteken der vlaggen, zoo hoeft het Comité der onderstaand© vereenigingen een. vergadering uitge schreven in de zaal van de Sociëteit V.O.V., 's namiddags 1V2 uur, toe gankelijk voor alle mannen, waar als spreker zal optreden dlir. Mr. J. A. de Wilde van 's Gravenhage. Bezoekt deze vergadering vooral, gij arbeiders, die u niet laat misleiden dóór rood geschreeuw, maar die in uw boezem voelt slaan een hart, dat naast liefde voor uw belangen, ook liefde en trouw voelt voor orde en Vorstin. Gij werkgevers, staat aan uw arbei ders een vrijen Zaterdagmiddag af op- 23 November, met behoud van loon. Denkt er aan, dat ook gij verplicht zijt offers te brengen, en medewerking te verleenen. Zoo ontbreke dan aan geen enkel huis de driekleur met oranje. Zoo tooie zich ieder Regeerings- en Koningsgetrouwe met de Oranjekleur. Zoo komen 'alle mannen, wier hart klopt voor plicht en Vorstin naar de vergadering. Zoo zij onze betooging waardig en ernstig én vol kracht. Comité van Actie R. K. Propagandaclub. Chr. Nat. Werkmansbond. Chr. Kantoor- en Handels-béd.ver. Chr. Werkl.ver. op Z. en N.-Bev. Ned. R. K. Volksbond en Vakafd. Patrimonium. Ned. Grafische Rond. R. K. Grafische Bond. Hervormde Jongelingsvereen. Evangelische Jongelingsvereen. Gereformeerde Jongelingsvereen. Som. De runderen, die Dinsdag op de veemarkt alhier in beslag genomen zijn, onder verdenking van mond- en klauwzeer, zijn door twee veeartsen onderzocht en voor de consumptie g oed ge keu rd. Het vleesch dier die ren wordt vanaf Zaterdagmorgen 23 November aan het gemeentelijk slacht huis'in de Stoofstraat verkrijgbaar ge steld zonder bon. Het vleesch, dat heden op bon verkrijgbaar was, was niet van bovenvermelde runderen af komstig. De hrandstoffencomniissie alhier is door don burgemeester aangevuld met de heeren A. M. Duijvewaardt en A. Schrijver. Door B. en VV. dezer gemeente is tot onbezoldigd controleur bij 'het levensmiddelenlediijf alhier benoemd de heer H. J; P, Visser. Gemeentelijke Centrale Keuken te Goes. Menu van 25 November tot 30 November: Maandag Groentensoep met vleesch. Dinsdag Erwtensoep met vleesch. Woensdag Aardappels met kroten en vleesch. N B Donderdag 28 November wordt er niet gekookt. Vrijdag Bruine boonensoep met vleesch. Zaterdag Aardappels met Savoye kool en „vieesch. Deze week vrij van boterbons. Distributie: Van 23 November tot en met 29 No vember is verkrijgbaar Op bon 69. Aardappelen 2 K.G. Op. bon 70: Booncn 1 ons. Op bon 71: Erwten 2 ons. Op bon 72: Rijst 1 ons. Op bon 73: Chocolade 1 stuk. Op bon 74: Aardappelen. 2 K.G. Op bon 75: Jam 1 ons. Op bon 76Kaas 1 ons. Op bon 77Suiker 2Vs ons. Op bon 78: Zeep 1 stuk. De Zeep is verkrijgbaar vanaf Vrijdag middag 2 uur bij de volgende winkeliers Gobr. Duvekot, C. de Kok; F. J. Thiery, J. A. Steketee, L. Verb.em, Fa. van der Leeuw, J. van Liere, L. Korstanje Pz„ A. H. Schrijver, J. H. Jacobs, J. Veer beek, Joh. Kloostennan, D. II. de Brujjne. Gedurende de volgende week 2530 Nov. bestaat er op het distri butiekantoor gelegenheid zibh te laten inschrijven voor het verkrijgen van 1 paar militaire schoenen a f 8. Al leen de arbeidende klasse komt hier voor in aanmerking. De melkrantsoeneering in deze ge meente zal 1 December aanvangen. Lezing Ds. van Meu.rs, voor „We tenschappelijke Belangen" zal niet op Vrjjdagavond 22 November, doch op Woensdagavond 27 November plaats hebben. De R. K. Kieisvereeniging is tegen Zondagnamid'lag a,s. in buitengewone ver gadering bijeengeroepen in ,,Het Slot Oostende" alhier. Trouwe opkomst wordt verzócht. Broodkaarten. De broodkaar ten voor de 77e week, di© beden door de bakkers- zijn uitgereikt, gelden 10 da gen, van Maandag a.s. 25 November tot en met 4 December; di© van de 78e en volgende weken gelden 9 dagen, zoodat bet broodrantsoen, dat voor de. 77e week 280 gram per dag is, voor de 79e en volgende weken 311 gram per dag wordt. De aanvullingsbroodkaarlen zijn even als de gewone broodkaarten tevens door do bakkers uitgereikt. Tot voorz. van den A.R. Kieskring Goes in de vacature wijlen A. S. J. Dekker is benoemd de heer J. M. de Jonge, secretaris, en in diens plaats tot secretaris de heer P. Oosterbaan. Tot lid van het Prov. Comité in de vacature A. S. J. Dekker is gekozen de heer J. M. de Jonge Jzn. Bij den heer N. alhier zijn he dennacht vier konijnen ontvreemd. De politie doet onderzoek. (Z.) Het bestuur van de Bakkersver- eeniging albier heeft de leden uitge noodigd op a.s. Donderdag (bededag) hun personeel vrij te geven en de zaak te sluiten. (Z.) Middelburg. Woensdagavond cünstreeks kwart over tien werden de agenten van politie 'Verhage en Van Gemcrt op de Markt door een burger gewaarschuwd, dat hij1 gezien had, dat twee onbekende personen met groote pakken zich van die Markt door Gonstraat, Kerspel en Graven- Straat naar de Zusterstraat hadden be geven. De agenten trokken op1 onderzoek ,uit en troffen op het pleintje in laatst- g( noemde straat aan den bekenden N. E. C. M., die aldaar achter een stapel manufacturen zat. M. werd door den, agent Verhage naar het politiebureau over gebracht, terwijl de agent van Gemert M.'s plaats achter het goed innam. Even: later kwam een tweed© persoon op het pleintje, dat hij met een electrischen lan taarn verlichtte. Toen Van Gemert hem wilde arresteeren trachtte hij te ontko men, waarop de agent een s-hot loste. Do vluchteling bleef staan en werd toen gearresteerd. Het bkek te zijn ze kere J. P. P. De goederen, 3ie bleken afkomstig te zijn van êën brutale in braak in het pakhuis van de firma M. .H. Boasson Zonen aan de Markt en die een waarde van ongeveer f 1000 ver- tcgenwoordigen, werden in beslag geno men. De beide aangehouden jonge man nen zijn hedenmorgen aan de justitie voorgeleid. Woensdag is door de politie een inval gedaan in een slachtplaats waar een deel van eon pas geslacht rund werd aangetrof.'en. Wegens overtreding van het slachtverbod werd tegen den slager B. uit de Schuitvlotstraat proces verbaal op gemaakt, terwijl ook nog m beslag werd genomen een bedrag van ongeveer f 400, afkomstig van den verkoop van het overi ge vleesch van het rund. Menu Centrale Keuken. Week van 2530 November. Maandag: Erwtensoep, bon 78. Dinsdag: Stamppot witte kool. WoensdagHutspot. DonderdagWordt geen eten verstrekt. Vrijdag: Groentensoep, bon 77. ZaterdagStamppot boerenkool. Vele en gegronde motleven zetten de r Katholieken aan, zich met de politiek i 1 te bemoeien. Immers, door de kracht if f en den invloed van den godsdienst in i den staat te doen indringen zullen zij j| uit de politieke instellingen het ware g algemeens welzijn te voor- 3 si schijn brengen. (Uit Raus Leo XIII» Zend- brief nlmmortale Dei")- Voor Katholiek Middelburg hoeft do verblijdend© actie der laatste dagen ook dit gelukkig gevolg, dat de nood zakelijkheid is gebleken van de stich ting van oen comité der K a t h. S o c. A c- ti e, dat alle Roomsche vereenigingen op sociaal gebied werkzaam in deze stad, om vat. Reods is een comité gesticht waarin o.a. zitting hebben de heeren mr. H. G. J. Groot en Th. Binnendijk, de laatste als voorzitter. Mogen alle sociale en charitatieve Roomsche vereenigingen zich hij d© K. S. A. aansluiten opdat dat het brandpunt worde der sociale werkzaamheid van Mid- delhurg's Katholieken, temeer, waar deze stichting is geschied met. voorkennis en onder goedkeuring van den herder der parochie. De mailboot „Oranje Nassau" van de stoomvaartmaatschappij Zeeland, zal in hot droogdok alhier ©enige herstellin gen ondergaan in verband met ile aan staande vaart op Engeland. De commissie voor de Cen trale Keuken maakt bekend, dat heden Vrijdag 22 November van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur in 't gebouw der keuken, ingang Dam N 12, zitting zal worden gehouden tot het inschrijven van het die nog niet in 't bezit zijn van een legitimatiekaart. De marktdag is met het, oog op den biddag verzet op Woensdag 27 NOv. Vliaaingen. Alhier kwamen 'Donderdag avond weder 115 Frausche krijgsgevanj- gonen aan, die heden ovar Breskens, Sluis en Eelgii'' naar- hun vaderland terugkecreu, De heer B. Lansink, voorzitter van het N. A. S. heeft Woensdagavond alhier, op verzoek van het Vlissingsrh 'Drank- wcercomité, in het Concertgebouw een. rede gehouden met hiet doel te komen tot de oprichting van een iifdeeling van den Bond van Plaatselijke Keuze. In verband met een ontvangen cir culaire van liet hoofdcomité van actie tegen revolutie, is plhier Woensdagavond een comité van actie samengesteld als volgt: de heeren R. Cr. van Nieuwkuijfc, T. Manse, J. L. Buissing, ,T. Scheepers en J. C. Smits uit Souburg, alsmede eenige heeren uit andere Christelijke organisa ties. Zaterdagmiddag a.s. zullen in twee zalen sprekers optreden, waarna in op tocht vanaf de Groote Markt, de door het hoofdcomité voorgestelde motie aan de Koningin, den Burgemeester zal worden aangeboden. Aan de burgerij zal wor den gevraagd de vlaggen uit te stekerj en zich te tooien met oranjeCocardes. De bijzondere scholen krijgen "vrijaf. Moge deze dag aan zijin doel beantwoorden en een ware oranjedag zijin. H*n*w*erd. De douanebeambten heb ben op de sleepbooten „Progrès" on ,,Mul- tatuli" een groote partij van allerhande artikelen in beslag genomen, electrische kabels, zaklantaarns, cognac, wijd, -ver- bandartikelen enz. Dok de booten zijn geconfiskeerd. '(M. Crt.) '•Nier Arendskerke. Toen Woensdag de knecht van den landbouwer, L. d. J. uit Wolfaartsdij'k, aan het station alhier bieten stond te lossen schrokken die paar den van een aankomenden trein, en sloe gen qp hol, en kwamen beiden op elkaar in een sloot terecht. D© knecht kreeg den wagen over zich, en werd in het wacht huis binnen gedragen, hij had zich zoo ernstig bezeerd, dat hij' later per rijtuig vervoerd is naai' huis. Ovezand. Onder zeer groote belang stelling heeft onze burgemeester, de heer D. Mulder, Dinsdag 19 November zijn 40-jarig burgemeesterschap van Ovezand, Nisse en Driewegen mogen herdenken. Ons dorp had een feestelijk aanzien, daar' huis aan huis de vaderlandsche driekleur uithing. "Voor bijzondere feestelijkheden was het nu geen tijd, toch werden de kinderen der Christelijke en Roomsche school 'door den jubilaris onthaald op chocolade en bruidsuikers, 's Middags be zocht de jubilaris beide scholen en wer den hem door de kinderen een paar toe passelijke liederen toegezongen. Dat onze Burgemeester aller hoogachting en gene genheid heeft verworven bleek uit de vele bezoeken die hij ontving om hem te com plimenteeren, alsmede uit het reusach tig getal kaartjes en telegrammen. De burgerij van Ovezand schonk hem met het oog op dezen dag een fraaie pendule, benevens gang- en traploopers en de buurtcollega's een mooi 'bloemstuk. Ook uit Niss© en Driewegen werden cadeau x van raad en burgerij aangebo den. hroeke. Hier is een commissie voor de distributie van schoenen leer en kleederen gevormd, bestaande uit de heeren J. Huibregt.se en J. Kramer (raadsleden) en de heeren B. D. Poort vliet, I. Hage en J. Gebraad. (Z.) Nisse. In de Woensdag gehouden raads vergadering worden de volgende zaken behandeld. Het presentiegeld voor de raadsleden werd verhoogd van f 24 tot f 40. Het salaris van den veldwachter werd gebracht op 1' 600 bij aanvang, voorts opklimmende tot f 800. Het tractement van den gemeenteontvanger werd verhoogd tot f600. Herbenoemd werd als lid van het burgerlijk armbestuur A. Slabbekoorn. Naar aanleiding van een schrijven van de N. V. spoorwegmaatschappij Z.-Beve land, werd besloten het raadsbesluit be treffende subsidieverleening, ook te hand haven als de Staat de nieuwe spoorwegen naast. Woensdag werd alhier herdacht dat de heer D. Mulder 40 jaar Burgemeester onzer gemeente was. Wegens tijdsomstan digheden werd geen feest gevierd, maar de ingezetenen meenderi toch dat dit jubi leum niet ongemerkt mocht voorbijgaan. Een commissie uit de burgerij gevormd, heeft (door de giften der burgers daartoe in staat gesteld) den jubilaris een com pleet eetservies aangeboden. Van de raadsleden ontving bij als aan denken een mooie regulateurklok. De Bur gemeester was zeer getroffen door de blijken van genegenheid en aanvaardde dankbaar de aangeboden geschenken. Van de gelegenheid tot feliciteeren maakte o.a. gebruik dhr. Jacob Kloos terman, hij was de eenige die nog in leven is van de raadsleden, die voor 40 jaar zitting hadden. (Z.) Driewegen. Rij de stemming voor een lid van den raad op 21 Nov. werden uitgebracht 120 geldige stemmen. Hier van bekwamen J. Timmerman 48, Wi de Dreu 38 en M. Nijsse 34 stemmen. Herstemming op 29 Nov. tusschen J. Timmerman en W. de Dreu. Biervliet. Ook hier is de lagere school gesloten door het algemeen lieerschen der griep. Nog slechts 2 sterfgevallen deden zich voor. Oetehurg. Wegens het nog voort durend epidemisch heers ohen der Spaansche griep blijven alle lagere scholen in deze gemeente gesloten. Bretoens De Relief-schepen, welke hier sedert eenige weken de voor Bel gië bestemde levensmiddelen lossen, nebben sinds een paar dagen opge houden daarmee. Men zegt, dat uit België bericht is ontvangen, dat er voor de beide provinciën Vlaanderen voldoende voorraden levensmiddelen zijn aangekomen. Wellicht zullen de schepen nu te Antwerpen gaan lossen. Sluis. Eerder dan men verwachten durfde, is de gasleiding van Brugge naar Sluis hersteld, zoodat onze ge meente weer volop licht heeft. Al is de oorlog gedaan, en wordt er niet meer geschoten, militaire be drijvigheid heerscht et in België nog genoeg. Vliegmachines koersen, als voorheen, met hun eentonig gezoem, dooi' het luchtruim. Donderdag telde men er hier niet minder dan twee en dertig, meest, in groepjes van twee of drie. St-Jansteen. Toen de Duitschers van. de grens wegtrokken, waren lang- vingers er direct bij om de draadver sperring at .te breken en alles zich toe te eigenen, wat in hun kraam te pas kwam. Thans is door de Burgemeester be kend gemaakt, dat al het ontvreemde aan den Belgischen Staat moet, worden teruggegeven, daar dit alles als oor logsbuit. wordt beschouwd. Dinsdagnacht is ten nadeele van K. Marlens een koe uit den stal ont vreemd. Daar de bestolene, vlak Dij dc grens woont, ligt liet vermoeden voor de hand, dat. het dier België is binnen gesmokkeld. 't. Wordt hier, nu de grens weer eenigszins open is, de oude dieven boel van voorheen. Wegens het in erge mate lieer schen der Spaansche griep zijn alle scholen gesloten. Reeds kwamen verschillende sterf gevallen voor en nog breidt de ziekte zich uit. In het gezin van F. den' Haan stierven Maandag twee perso nen in een paar uren. 't Is te hopen, dat de ziekte spoe dig een gunstige wending neemt. Onenisse. Het vleesch van de koe welke deze week naar onze gemeente gezonnen werd voor ÓeNlistributie is voor het gebruik afgekeurd. Het beest was in zoodanigen toestand hij' het transport naar hier, dat het onder weg geruimen tijd aan den dijk moest blijven liggen. De R. K. Bewaarschool, welke bij het .sluiten der openbare school nóg geopend gebleven was, is nu ook wegens de Jieerschende ziekte geslo ten. Nu de mijnen in het Oostgat zijn weggenomen len die in diei Wielingen wor den opgeruimd en liet lichtschip1 de Wam delaar- weer naar zijn plaats in zee is ver trokken, wordt elk oogenbtik liet ©arste koopvaardijschip met bestemming voor Antwerpen verwacht en zat dit vermoe delijk zijn het Belgische stoomschip Sam- land van de Red Starlijn geladen met reliefgoederen. De commandant der stelling van de monden der Maas en dier Bchelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebied wiegens het betrokken zijn bij' den smokkelhandel ontzegd aan den varensgezel Willem Ver meulen, geboren '1.1 September 1890 te Breskens, wonende aldaar. De commandant der stelling van de monden der Maas en dei' Schelde heeft ingetrokken de verordening van 11 Juli 1918 (Houlkapverordening), en de bekend- ming van 1 Januari 1916 houdende wij ziging der wettelijke bepalingen op het dragen van wapenen, alsmede Tievdl van inlevering van wapenen en ammunitie door de inwoners. St.ct. 271 lievat Je statuten van den Tholenschen Bond van Winke liers in Koloniale Waren te Tholen wijzigingen in de statuten van den! Ned. Schildersgezellen bond, afd. "Mid delburg. Statenverkiezing vacature-Dekker. Afdeelingen der R.-K. Centrale Kies- vereemiging in het district Goes, die wel licht Zondag 24 Nov. willen vergaderen om de vacature-Dekker te bespreken, kun nen dat doen, mits het resultaat dier be sprekxngen uiterlijk Maandag 2 5 No vember aan den secretaris der Cen trale, 'dhr. .T. \Y'. Vieuings te Goes, zij bekend gemaakt. Dat het Centraal Bestuur zoo laat met deze zaak komt ligt geheel buiten zijn schuld. Per telefoon. Men seint ons van de grens: Te Assche is een goederentrein in de lucht, gevlo gen; er zijn 10 itooden. Ook te Dender leeuw zijn bij een ontploffing 20 perso nen .gedood. Zoowel bij Sandvliot als bij Pulle slaan thans Belgische schildwachten op jio-sf. Té Antwerpen zou de staat van beleg zijn afgekondigd in verband met de plaats hebbende plunderingen. Men seint, onsDe hooi mei den ex- kroonprins is van nacht in do haven van Medemblik .gebleven, omdat ze averij had. Vermoedelijk werd de boot lieden middag te 12 uur te Wieringen ver wacht. HIPPOLYTUSHOEF. Hedenmiddag om streeks half één is de ex-kroonprins in de Hauke-haven aangebracht rnel een mo torjacht, gesleept door de motorboot „Gebr. Kaan". Alle eilandbewoners wa ren naar de haven vertrokken om deze ongewone gebeurtenis gade te slaan. De ex-kroonprins was gekleed in gekleed© jas met een pet op het hoofd. Toen hij aan wal stapte klonken lner en daar be- leedigende uitdrukkingen. De burgemeester de heer Peereboom was bij de landing aanwezig. De ex-kroonprins zag er vrij opgewekt uit en groette het publiek glim lachend. Hij slapte in het bij de haven gereed staande rijtuig met 2 paarden en reed, vergezeld van een Nederlandschen officier, naar de voor zijn verblijf in ge reedheid gebrachte pastorie te Oosterland- In het tweede rijtuig volgden Duitsche officieren, 'die den ex-kroonprins verge zelden. DEN HAAG. Twee'de Kamer. De hoer Rink handhaafde zijn motie, omdat hij wil doen uitkomen, dat de hervorming onmiddellijk noodig is. De motie-Rink werd aangenomen met 43 tegen 38 stemmen; tegen de rechter zijde, behalve van der Laar. De heer Wijnkoop steunde de motie- Kruyt tot onmiddellijke demobilisatie. ROTTERDAM. Het stoomschip „Me- roes" van de rcederijj van Eb en Dces- selhnis uit Rotterdam, is op ©en mijn geloopen, waarbij 3 man het leven ver loren. De kapitein werd gered. AMSTERDAM. Morgen (Zaterdag) om 3 uur 25 zal H. M. de Koningin alhier aan komen om in het paleis pp den Dam een adres yan hulde §11 trouw in ontvangst te nemen van deelnemers aan den optocht- Met den trein van 5 uur .179 zal H. M. weder vertrekken. Circa 500 verserngin- gen zullen met hunne banieren mee op trekken In verband met d© aankomst van H. M. zal de opstelling van den stoet niet te 12 uur maar te 1 uur plaats hebben en zal deze ook pen uur later vertrekken. Op 'den Dam zal H. M. een adres van hulde worden aangeboden. Omtrent het vliegongeluk te Kampen meldt men: Donderdagmiddag vloog een Taube over onze stad en was genoodzaakt, wegens een defect aan de machine in de Bui tenwijk Brunmepe te dalen. Ben groot aantal toeschouwiers was bij het ongewone schouwspel tegenwoordig. Bij het weder opstijgen nam de machine de richting naar het publiek met het ongelukkig ge volg, dat de 43-jarigo Albert van Brug gen en zijn vrouw Aaltje van Werven geraakt en op slag gedood werden. Bert paar kinderen werden ernstig gewond'.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2