No. 139. Zaterdag S3 November 1918. Veertiende Jaargang. BINNENLAHD. Verschijnt eiken MAANDAG-JjQIMfi- en VRIIDAGAVOND. Komt de behoeftige Oud- Zouaven te hulp! Tusschen Wapenstilstand en Vrede. Welk weder zullen wij hebben? UWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Gees f 1.daarbuiten f 1-26. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. vertentiën worden ingewacht vóór half een aar 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boude wijn de Wltfesfraat A 13S« GOES. Tel. uitere, i Directie no. 94. Redactie ao. Sffl. fóolamebenebtan 30 ®t. p. r. Bj] abonnenent specula pegs. AdveEtcntiSn ven 1—0 regale 10.25, iedere regel mee IQ G4. Eeneeifde advertentie 3 X geplaatst wordt SI X Wegens overvloed van adverten ties kunnen wij verschillende be richten In het nummer van, heden met opnemen. Red. Bedrag vorige lijst f7. J. B.j Goes f 2-50 Van een oud-Zouaaf te Goes f5.— Wie volgt? De staatssecretaris voor den vrede. De „Germania" meldt, dat Erzber- ger, die na de revolutie geen deel meer uitmaakt van de rijksregeering, zicjh pp dringend verzoek van de re geering bereid heeft verklaard de wa- penstilstandsonderhandelingen te blij- ven voeren en de vredes-onderhande- lingen in te leiden. Erzberger is dus eigenlijk staatssecretaris voor den vre de, zegt de „Germania". Smeekbede om vrede. ■WEENEN, 19 Nov. (V.D.) Daar Wee- nen van den toevoer uit Duitschlanid en Bohemen is uitgesloten, dreigt niet slechts de hongersnood, doch in de huidige winterkoude ook kolennood. De regeering heeft daarom den geal lieerden regeeringen draadloos ver zocht, de onderhandelingen voor een voorloopigen vrécle 20 December fe doen beginnen. De overgave der Duitsche vloot. LONDEN, 20 Nov. (R.O.). Vice-admiraal Tyrwhitt heeft van zijn vlaggeschip af de overgave bijgewoond van de eerste twintig U-booten, 30 mijlen van Harwich af. De U-booten begaven zich naar Har wich onder leiding van de eigen beman ningen. LONDEN, 21 Nov. (R.O.) Opnieuw zijn heden 19 Duitsche duikbooten te Har wich aangekomen, om zich over te ge ven. De 20ste duikboot van de groep van vandaag is vergaan. LONDEN, 21 Nov. (R.O.) (Officieel). De Duitsche hoogzee-vloot heeft zich heden ochtend om half tien ter interneering over gegeven. De „Daily Mail" schrijft: „De avond van 15 November was een. der merkwaardigste data uit den oorlog ter zee. De Duitsche kruiser „Köningsberg" ver scheen ter reebe van Rosyth, om de Duitsche afgevaardigden te brengen, die Beattys laatste instructies zullen verne men. Nooit aanschouwde de zee een plechtigheid, als die a.s. week zal plaats vinden. Er zijn wel schepen overgegeven in bet heetst van den strijd maar nog nimmer is in de moderne tijden, een gan sche vloot onder de witte vlag uitge leverd. En in geen enkelen vroegeren oorlog is een groot© vloot hardnekkig binnengaats gebleven om een zeeslag te voorkomen. De „Daily Mail" zegt: Zoodra de 74 Duitsche oorlogsschepen overgeleverd zijta, zullen zijl door de groote vloot geëscor teerd worden. Het is te hopen, dat een aantal Duitsche duikbooten de Thames opgebracht en tentoongesteld zulten wor den en dat ook de „Vindictive" als een. blijvend aandenken aan het werk der marine in Londen een plaats z:al krijgen. De definitieve verdieeling der uitgele verde oorlogsschepen onder 3e geallieer den, zal ter vredesconferentie geschieden. Die Amerikaansiche admiraal Siins zieide in een Zondag te Londen gehouden toe spraakZelfs al had Amerika niet in gegrepen, dan zouden de Gentraten toch niet gewonnen hebben, want de Engel- sche vloot beheerschte peg steeds de zee". (Reuter). D» revolutie iri Duitsehland Socialisatie van productie. Volgens -de „Freibeit", het orgaan (Ijöfi onafhankelijke socialisten, is de regeerinjg voornemens onverwijld tot socialiseering van belangrijke takken van voortbrenging die zich leenen tot vermaatschappelijking, over te gaan. Zij zal een commissie van deskundigen benoemen, die onder medewerking der betrokken rijksdepartem'enten daar toe de noodige stappen zal doen. BERLIJN, 21 Nov. In de oommissie ter voorbereiding van de socialisatie der grootbedrijven heeft o.a. zitting genomen Karl Kautzky. BERLIJN, 21 Nov. Gisteren hebben te Berlijn verscheidene vergaderingen plaats igehad, die bijeengeroepen wa ren door de sociaaLdemocratisdhe meerderheidspartij. Deze vergaderin gen verklaarden zich voor een spoe dig bijeenkomen der nationale ver gadering. Uit België. ANTWERPEN, 19 Nov. (V.-D.) Het „Handelsblad van Antwerpen" ver neemt Minister Paul Zegers, die de©l van het nieuwe kabinet uitmaakt, wordt morgen reeds te Antwerpen .verwacht, omdat de herinrichting van posterij en en spoorwegen 'een dringende nood zakelijkheid is. Hij zal deel uitmaken van het nieuwe ministerie, waarvan de heer Cooreman voorzitter blijft, met de heeren Reskin en van de Vij- vere; de heeren Hysmans .en Louis Franck zullen de liberale partij ver tegenwoordigen, de heeren Vandervel- de en Anseele de .socialistische. Op het regeeringsprogramma zou on der meer de invoering van zuiver al gemeen stemrecht staan. Te Antwerpen zijn betoogingen gehou den tegen activisten en lieden die het met de Duitsehers hielden. Verscheidene huizen zijn geplunderd. GENT, 21 Nov. De „Nieuwe Gazet" meldt, dat de stad in staat van beleg is| verklaard, wegens plaats gehad heb bende onlusten tusschen royalisten ,eri activisten, Te Brussel hebben direct na het heengaan der Duitsche troepen ont ploffingen op verschillende punten der stad, met name aan de stations, plaats gehad. Er is veel schade aan gericht. Een geschenk van kardinaal Mercier. Uit Rome wordt gemeld, dat Z.H. de Paus aan kardinaal Mercier als ge schenk zal aanbieden een kostbaar met brillanten bezet borstkruis. Niet „borstkrans", zooals „De Zeeuw" meldde. Volgens overoud gebruik dragen de bisschoppen steeds een borstkruis, om daardoor immer indachtig te zijn, dat zij zoowel in hun privéieven als bij dé uitoefening van hun ambt „Chris tus prediken en dien gekruisigd". De toekomstige positie van België. LONDEN. De bladen wijden, allé uit over de geschiedkundige beteekenis van, den intocht van koning Albert in Brust Bel, die wel zeer bijzonder moest spreken tot ieders begrip van recht. De „Daily Tel." zegt, dat in de duis ternis van de toekomst een ding althans volkomen duidelijk is, n.l. dat het België van de toekomst grooter zal zijta dan' het België van het verleden: „Hetis steeds erkend, dat het her stel van België het eerste punt vormde op de lijbt van voorwaarden, aan den ver slagen vijand voor te leggen. Wij kunnen een toekomst verwachten, waarin aan België een positie in den raad der vol keren van Europa zal worden ingeruimd, gelijk waardig aan de deugden van zijn nationaten aard. België zal niet langer een staat zijn, welks neutraliteit speciaal gewaarborgd wordt. Voortaan zal het spreken en hande len als een vrij en onafhankelijk lid van den Europeesche gemieenebest. De bezetting van Nancy en Metz. LONDEN, 19 Nov. (Reuter.) Bij 'de bezetting van Nancy inspecteerde maarschalk Pétain, gezeten op een p/Achüg wit paard, met zijn gehee-. len staf de troepen, die hem geest- drifigt toejuichten. Te Metz is geen, verstoring van de orde voorgekomen, behalve dat het volk de standbeelden van Keizer Wil helm I, Keizer Frederik en Prins Fre- iderik Karei omver wierp. De voedselvoorziening van Duitsehland. LONDEN, 211 Nov. Naar verluidt, zal Engeland geen levensmiddelen naar Duitsehland zenden, voordat daar een vastere toestand is gescha pen. Te Londen is de koning, bij de sluiting van het parlement, een geest driftige betooging gebracht. Uit de toespraak, die fïe koning tot sluiting van het parlement hield, valt slechts aan te stippen, dat hij met na druk sprak van een „victorious peace", een zegevierende vrede. Mo gen, als straks het oogenblik van de vredesonderhandelingen komt, ook an dere gevoelens dan die yan triomf en overwinning alleen de geallieerde onderhandelaars leiden. ROME. De Paus heeft (ten geasso cieerden den wensch te kennen gege ven aan het vredescongres d©el te nemen. Het Consistorie, dat met Kerst mis gehouden zou worden, is voor onbepaalden tijd uitgesteld." 'i l - Pétain tot Maarschalk benoemd. PARIJS, 19 Nov. (Reuter.) Pe mi nisterraad heeft besloten Pétain tot de waardigheid van maarschalk je verr heffen. Niet onderhandelen met den soldatenraad. De „Konigsberg", die de Duitsche onderhandelaars over de uitlevering van de vloot overbracht, had ook drie leden van den soldatenraad aan boord, doch Beatty wees besprekingen met -dezen af, daar hij piet gemachtigd; was leden van een niet door de En- gelsche regeering erkende regeering je ontvangen. Katoenverscheping uit de Ver. Staten. Reuter seint uit Washington: Bekend wordt gemaakt dat alle belem meringen voor de verscheping van ka toen zijn opgeheven, behalve naar Duitseh land en de Noordelijke Europeesche neu trale staten- De katoen zal aan deze vrijer worden verscheept, wanneer Duitsehland de wa penstilstandsvoorwaarden nakomt. In de Vereemgde Staten wordt 28 No vember a. s. een nationale Bid- en Dank dag gehouden. De bezetting van Elzas-Lotharingen. Zondagmorgen zijn de Fransche en Amerikaansche troepen de stad Metz bin nengetrokken. De bevolking toonde zich zeer geestdriftig. President Poincaré heeft een toespraak gehouden, in verband met den terugkeer van Elzas-Lotharingen bij Frankrijk. Hij herinnerde aan de Kamerzitting van 4 Augustus 1914, waarin de verklaring werd afgelegd, dat de Franschen de wapens niet zouden neerleggen, voordat het on recht van 1871 was goedgemaakt en El zas-Lotharingen zou zijn teruggegeven. Welnu, zoo vervolgde Pomcaré, onze vol hardende energie is eindelijk na een vree- selijken strijd van 4 jaar beloond gewor den. Hij herdacht de helden die hun goed en bloed voor het geliefde vaderland had den veil gehad en wier bloed dus niet vergeefs heeft gevloeid. Tweede Kamer. Zitting van 21 Nov. Voortgezet wor den de militaire interpellaties. De heer Lohman stelde voor de debatten te her openen, daar ook hij een motie wil in dienen. De heer Visser van Yzendoorn vraagt intrekking van alle moties aan. De heer Rink kan zijn motie niet in trekken. Het voorstel Lobman wordt aangenomen met 5724 stemmen. De heer Lohman dient een motie in, waarin wordt toegejuicht, de wijze waar. op de Regeering op de bres staat tngen de territoristische bedreigingen van onze democratische instellingen en wordt ver klaard dat ondanks de gebezigde drei gementen dringende hervormingen, die een eisch der tijds zijn, behooren te worden doorgezet. De motie zal worden gedrukt en rondgedeeld. In verband daarmede wordt de behandeling en ook de stemming over de andere moties uit gesteld tot morgen. Aan de orde is veorls het wetsont werp tot het aangaan van een leening van f350,000.000. (Zie laatste ber.) De Biddag. De minister president heeft Weensdag in de Kamer een regeeringsverklaring afgelegd, waarvan het slot aldus luidt: Wanneer cp den 28sten November alle kerken haar deuren zullen openen tot het ontrangen der scharen, dan moge het overgroote deel van het Nederland- sehe volk zich gedrongen geveelen aan dat gebed deel te nemen en moge het daarnaast eok behoefte geveelen om een dankteon te doen heeren veer de vele zegeningen, die ons land, vergeleken bjj de Janden, die door den eerleg werden geteisterd, heeft ondervenden. Laten wij trachten dien zegen Gods door eenheid en eendracht nog te vermeerderen. Burgerwachten. Het Hoofdcomité van Actie uit de R.K. Arbeidersbeweging verneemt dat de Generale Staf een regeling voer de bur gerwachten in voorbereiding heeft. Het raadt daarom aaB, deze niet te ontbin den, maar inlichtingen te vragen aan den Generalen Staf, afd. Vrijwilligers korpsen, Den Haag. Biddag 28 November. Behalve den Oranjedag van 23 of 24 November, waarbij door heel het land de Katholiek of Christelijk georganiseer- den grootsche demonstraties zullen hou den tot betuiging van trouw aanKonin gin en Regeeriag heeft het Hoofdcomité van Actie uit de R.K. Arbeidersbewe ging in voorbereiding een algemeen e propaganda voor de Katholieke organi satie op den biddag 28 November. De bedoeling is dan everal na de Hoogmis een propaganda-vergadering te beleggen. De heer Van Kol. Socialistisch Eerste Kamerlid was vo rige week in België Hij heeft de poging van Troelstra tot het veroveren der staatsmacht in een persgesprek onom wonden veroordeeld en zich over Troel- stra's houding ten hoogste verbaasd. Die bljjft voor hem een psychologisch raadsel. Nog zeide de heer Van Kol dat Neder land een der meest democratische regee ringen heeft van gansch den aardbol, democratischer dan die van tal van re publieken. 3i -.«■ Goedkoop zoolleder. De Minister van Landbouw heeft, met intrekking van de beschikking van 10 Oct. vastgesteld een distributieregeling voor goedkoop zooileder (Rijksledei) waaraan wij het volgende ontleenen i Door ieder gemeentebestuur worden aan hen, die daarvoor naar zijn oordeel in aanmerking komen, Rijkslederbons afgegeven, op vertoon waarvan, tegen de daarvoor vastgestelde prijzen, schoe nen van nieuwe zolen en hakken zullen kunnen worden voorzien of een paar zolen en hakken kunnen worden aange schaft. De daartoe benoodigde Rijksle derbons worden door het R. H. L. aan ieder gemeentebestuur toegezonden. Deze bons zijn in het geheele Rijk geldig. De aflevering van Rijksleder ook in verwerkten vorm van nieuwe zolen en hakken is verboden, tenzij tegen overgave van de bovengenoemde bons. Vliegen schenkt klaren wijn. Donderdag j.l. heeft het socialisti sche Eerste Kamerlid Vliegen in de Eerste Kamer namens zijn politieke vrienden verklaard, dat de re gee ring beho ort aan hen, die haar langs wettigen weg hebbhen verkregen. Dus democratie, maar geen dema gogie, wel een volks-, maar geen re- volutiejegeering.; i— Verwaohting tot den avond van 23 Nov. Zwakke tot Matigen, eostelljke tot zuidelijken wind, lleht tot halfbewolkt, waareohlJnlUk droog weer, des nachts lichte vorst, over dag boven het vriespunt. Te Amsterdam zal Zaterdag een op tocht plaats hebben van „regeerings- getrouwe" vereenigingen. De ministers Ruys en De Vries zul len spreken in het Concertgebouw. De Centrale Raad van de Katholieke Soc. Actie in Nederland, waarin alle nationale Katholieke sociale organi saties vertegenwoordigd zijn, zal bin nenkort te Utrecht bijeenkomen naar, aanleiding van den door de revolu tionaire woelingen ontstanen toestand. Ex-Keizer Wilhelm. De Ministerpresident verklaarde, dat de vroegere keizer hierheen is ge komen als privaat-persoon en zich als zoodanig beschouwd. De Regeering heeft reden om te vertrouwen, dat bij den ex-keizer en zijn omgeving het besef leeft, dat het in hun belang is) zich naar die eischen ,te richten en den schijn te vermijden, alsof hun aanwezigheid aanleiding zou zijn jbot politieke actie. Wat andere landen betreft, heeft de Regeering geen aanleiding te meenen, dat zij zich tegen hie traditie zouden verzetten. Er bestaat bij de Regeering plan den Vrijwilligen Landstorm een blijvend ka rakter te geven- De ex-kroonprins van Duitsehland. ENKHUIZEN. Hedenmiddag 1.56 uur is de ex-kroonprins per extra-trein hier aangekomen, om onder officieren-geleide met een boot van den Rijkswaterstaat de reis naar Oosterland op Wieringen te vervolgen. (Zie laatste beric.hten). Mr. Cort van der Linden, het opnieuw benoemde lid van den Raad van State, heeft wederom zitting geno men in de afdeeling van dien Raad voor de geschillen van bestuur. Verkoop van cacao weer toegestaan. De minister van Landbouw heeft inge trokken de beschikking van zijnen ambts voorgangers dato 23 Augustus 1918, in houdende verbod tot verwerken, afleve ren en vervoeren van cacaopoeder. De bijzondere aandacht wordt er op gevestigd, dat het hierboven bepaalde géén bevoegdheid geeft tot verwerking en al- levering of vervoer van cacaopoeder, welke werd in bezit genomen, zoolang niet die inbezitneming uitdrukkelijk is op geheven of voor verwerking, aflevering en vervoer voor iedere partij afzonderlijk bijzondere vergunning is verleend. Reparatieleder. De minister van Landbouw "heeft thans de distributieregeling van repa ratieleder ingetrokken en den toestand, di© aan deze regeling voorafging, we der hersteld. Voorts heeft de minister bepaald, dat een schoenmaker voor het voor zien van schoenen met nieuwe zolen en hakken, met rijksleder, ten hoogste zal mogen berekenen mansschoenen en vrouwenschoenen grooter dan 42: hout gepend of ge spijkerd f3 afgelapt f3.75; ondermanschoenen (maat 36 tot en met 39) f2.70 en f3.35; vrouwenschoenen (maat 36 tot en met 42) f2.35 en f2.85; kinderschoenen (maat 31 tot en met 35) f 1.85 en f2.30; kinderschoenen (maat 24 tot en met 30) f 1.50 en fl.85. Met 'dien verstande, dat de repa ratie hout gepend of gespijkerd, aan wei afgelapt, zal moeten worden ver richt naar keuze van dengene, wiens schoenen zullen worden hersteld.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1