UIT ZEELAND. Hoofd van het Doorluchtig Oranjehuis. Van deze motie is een afschrift gezon den ook aan het hoofdbestuur van den bond van Nederlandsche Dienstplichtigen- Door de soldaten te Rotterdam werd aan de Koningin telegrafisch hulde en trouw betuigd. De Koningin bedankte in een uitvoerig antwoordtelegram. De vaart op Engeland zal binnen veertien dagen ongestoord kun- nen geschieden, wanneer de vaargeul, die men nuaan het maken is, gereed is en voldoende betond en verlicht. De aan legplaats in Engeland zal dan Falmout.h zijn Ook het Suezkanaal is weer vrij. Steenkool uit Engeland. Gedurende de volgende 30 dagen zul len op aanvrage om verscheping uitvoer vergunningen worden verleend voor 30.000 ton steenkolen en 20.000 ton gas kolen, welke uit Northumberland of Dur ham betrokken moeten worden. Steenkool uit Duitschland. Duitschland zal de verzending van steenkolen naar Nederland weer opvat ten en alle belemmeringen voor onze trawlervaart wegnemen. Faillissementen in Nederland. Over de afgeloopen week, eindigende 16 Nov., zijn in Nederland uitgesproke^ 19 faillissementen tegen 22 faillissementep in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Nov. 1918 844 faillissementen tegenover 821 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Hulde aan de Koningin. Men meldt uit Den Haag Duizenden en duizenden hebben Zon- dag na de kerkgang H. M. de Koningin een spontane hulde gebracht en tien duizenden waren Maandagmiddagnaarhet Malieveld opgegaan om hulde te brengen aan de koninklijke familie. Bestuurders en leden van nagenoeg alle katholieke, christelijke en neutrale vereenigingen, middenstands-, arbeideis, politieke en drankbestrijders-vereenigingen, sport clubs enz. enz, met eenige duizenden militairen en burgerwachten stonden opgesteld met banieren en oranje vlag gen binnen het afgezette gedeelte van het veld. Buiten dat gedeelte werd het publiek toegelaten voor zoover zulks mogelijk was. Ook buiten het Malieveld was tiet zwart van belanghebbenden. Op het terrein waren vele autoriteiten aanwezig. Kort nadat de waarnemende opper bevelhebber. Luitenant generaal Pop, met officieren van den staf der le di visie te paaid het Malieveld was bin nengereden, verscheen het koninklijk rijtuig, waarin H. M. de Koningin Z. K H Prins Hendrik en Prinses Juliana geze ten waren, aan den ingang van het Maiieve d. Daar werden door twee sectiën der schoolcompagnie van de Brigade grena diets en jagers en een sectie van den Vrijwilligen Landstorm de paarden van het rijtuig gespannen, waarna dit door de manschappen het vsld werd binnen geredeD. Onmiddellijk werd het koninklijk rijtuig omstuwd door een dichte menigte, die minutenlang gejuich aanhief. De Koningin en het Prinsesje dankteD, staande in het ijtuig, voor de ovatie. De Koningin werd toegesproken door ds. Scholten. Hierna ving een ïondgang aan over het terrein, waarbij het konink lijk rijtuig werd voorafgegaan door de ministers, (behalve die van Oorlog en Marine, die in een rijtuig den stoet volgden) en den voorzitter der Tweede Kamer. Ook de ministers werden voort durend toegejuicht. Toen H. M. de Koningin tjjdens de betooging op het Malieveld was geko men bij de plaats, waar de leiders der R. K. organisaties geposteerd stonden hield de stoet een oogenblik stil. H. M. onderhield zich een oogenblik met jhr. mr. Wittert van Hoogland, voorzitter der R. K. kiesvereeniging Rijkskieskring 's Gravmhage, die H M. in het kort de actie der Katholieke organisatiemannen uiteenzette. H. M. dankte de heeren har telijk. Jhr. Wittert beloolde nog namens Katholiek georganiseerend Den Haag, dat H Majesteit te allen tijde op de Katholieken kan rekenen, waarop de Koningin met krachtige stem antwoord de: „Daar heb ik nimmer aan getwij feld Zooveel doenlijk werden de besturen van de burgerlijke vereenigingen aan H. M. vooigesteld door den burgemeester van Den Haag, Mr. Parijn, de militaire deportaties door vice admiraal Bauduin, Chef van het Militaire Huis der Koningin. Tijdens den rondgang heerschte een onbeschrijfelijke geestdrift. De max. kleinhandelprijs- van koft'ie- extract is 20 ct. per deciliter; koffie-es- sence 50 ct. per deciliter. De max. kle nhandelprijs van groene erwten en bru.n-e bootten is 22 ct. per kilo; capucijners en grauwe erwten 54 ct. per k.lo, witte boon-en, kievitsboonem e. d -45 ct. per kilo; duivebooneu, paar- denboonen e. d. 39 ct. per k.lo. Voor het tijdvak 230 Dec. is het peulvruchtenrantsoen 1 kilo per hoofd, half boonen en half erwten. Binnenkort zullen groot© hoeveelheden benzine uit militaire voorraden worden vrijgegeven. De treinen worden weea' verwarmd. De ex-Keizer brengt zijn tijd te Amerongen door met wandelingen in de omliggende bosschen. Hij wordt daarbij steeds door Neder landsche of ficiereu gevolgd. Den officieren van Wilhelm's gevolg is bewegingsvrij heid in den omtrek van Amerongen toegestaan. Terwijl volgens sommigen de Entente er geen bezwaar in ziet dat Nederland, hetwelk met Duitschland in vrede en vriendschap is, aan Wilhelm van Hohen- zollern als burger gastvrijheid verleent, zijn er andere bladen, b.v de „Daily Mail", die de uitlevering eischen van Wilhelm, als van den man, die den oorlog deed uitbarsten Ons Nederlaudsch dagblad „HetNieuws v. d. Dag" is van meening, dat wij ons noch om Wilhelm noch om den gewezen kroonprins in moeilijkheden moeten laten steken. De geallieerden hebben het recht te bepalen wat met die mannen moet geschieden. Indien werkelijk ons land om wille dier personages in moeilijkheden zou komen, zou onze regeering z.i. niet mo. gen aarzelen hun te beteekenen een auder land op te zoeken. Het hemd is nader dan Je rok. Volgens berichten van het ,Han- dilsblad" wordt voor den ex-kroonprins etn verblijf bereid op het eiland Wie- ringen in de Zuiderzee, terwijl de „N. Rott. Crtwist mede te deelen, dat de ex-keizer wellicht naar Potsdam zal terugkeeren, waar nog steeds de ex keizerin verblijft. Nader meldt men, dat de keizer ge vraagd heeft, op het eiland Korfoe zich te mogen vestigen. Uit WieriDgen wordt gemeld, dat de komst van den ex-kroonprins is uitge steld tot Donderdag of Vrijdagmiddag daar het huis, dat voor zijn verblijf wordt ingericht, nog niet gereed is ge komen. Goes. De commissie voor Oeco- nomische Sp-ijsuitdeeling verga derde j.l Maandag onder voorzitterschap van dhr. J. A. v. Heel. De voorzitter heette allen hartelijk wel kom in het bijlzonder B. en W. en den gemeente secretaris. Hijl herdacht dhr. F. Sturm als Jrouw lid, die iu den loop van het jaar overleden is. Dhr. Pilaar, die inmiddels vertrokken is, is uitgenoodigd, doch kon niet aan wezig zijn, ook dlir. la Porte niet wegend drukke bezigheden en de heeren Con- standse en Wessel wegens ziek'e. De Penningmeester dt„ed rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. De rekening sloot mot een nadeeüg sal do van f27.12y2, met een uitgave var* f 1932.27 tegen een inkomen van f 1905.141/g. De rekening werd in orde be vonden. .Hierna bracht de secretaris ver slag uit, waaraan we het volgende onjt- kenenDe bijdragen van de ingezetenen bedroegen ruim f 1500. Hierbij kwam nog de ontvangsten van de uitvoe ring van de H. B. S. Bond. De bedeelingen begonnen weer op den 2den Kerstdag, in 't geheel zijln 12500 por ies verstrekt. De commissie trof eien gevoe lig verlies door het overlijden van dea heer F. Sturm, die vanaf 1905 lid was. De heer v. d. Bout loco-burgemeester, dankte de heeren voor bet gehouden be heer en boopt, dat de heeren ook dit jaar weer 4/1 staat zullen zijin de ge wone bedeelingen te houden. Vervolgens herdacht hij de heeren F. Sturm, v. d. Meulen en' Pilaar. De voorzitter dankt den burgemeester voor di? waardeerende woorden en spreekt den wieinsch uit, dat alles af oopt, zooals de heer v. d. Bout gezegd heeft. Hij dce'.de verder nog mede, dat van do wed. B. den Boer twee foto's als geschenk zijn ontvangen. -Deze foto's voorstellende de spijlskokerij! als giboow van buiten en van binnen, zijki indertijd aan dhr. B. den Boer geschonken. Deze persoon is 34 jaar trouw lid geweest van de commissie. Hierna werd de ver gadering gesloten. Naar wijl uit go-eden bron vernemen heeft hel comité van actie hier ter stede een circulaire ontvangen, waarin ge vraagd wordt op- Zaterdag of Zondag a.s. een Oranjedag te houden. Het Comité zal vermoedelijk hieraan gevolg geven en dit feest doen plaats hebben op a.s. Za terdag. De commissie van kleeding enz. lemz. kan het publiek mededeelen, dat de klee ding idoor een deskundige gezien is, en de goederen er vriji goed uitzien. Opzicht worden er geen klecdenen aan gemeen ten gezonden. Wegens onvoldoende bezetting in muziek- en zangerscorps, als gevolg var* het heerscben van de Spaanse he ziekte, is Dinsdagavond te Rotterdam niet kun nen worden uitgevoerd. „Het lied van de zee" van onzen stadgenoot, den heer Anderson on is de uitvoering daarvan op later bepaald.. Ook onder onze burgerij blijft de Spaansche ziekte haar slachtoffers kie zen. Zag zich. de firma A. S. J. Dekker voor een paar weken een in haar dienst zijnden jongen pianostemmer door den dood ontnomen, thans is haar tweede bediende, «ie heer Den Boer, die voor de firma op reis was, te Driebergen door de Spaansche ziekte aangetast en over leden. Yoor de vereeniging van Algem-eena Wetenschappelijke Belangen alhier, zal Vrijdag 22 November a.s., in de Schouw burgzaal der Sociëteit „V. O. V." als spre ker optreden de hear lis. J. J. van Meurs', Herv. Predikant te "Koedijk, met het on derwerp: Een blik in de peilloozG we reldruimte. Staatscourant no- 270 beval de statuten van de Patroonsvereeniging „Ge zamenlijk Overleg en Samenwerking", ge vestigd alhier. Dinsdagmorgen zijn aan de Bees tenmarkt alhier aangevoerd 6 beste melk koeien vanuit de gemeente Nisse, die bij keuring verdacht werden van mond- en klauwzeer. De beesten zijn onmiddellijk onder politietoezicht gesteld, in afwachting van een beslissing van den Districtsrijks- veearts. (Z.) Middelburg. Ofschoon het woeden der Spaansche ziekte hier ter stede zijn hoog tepunt schijnt bereikt te hebben, is het aantal ziektegevallen nog steels aanzien lijk en zijn helaas velen, waaronder voor al jeugdige personen, aan de gevreesde ziekte ten offer gevallen. Vooral patiën ten met zwakke longen bleken aan den aanval der ziekte geen weerstand te kun nen bieden. Treffend en dieptreurig was het drama in het gezin, waarvan de vrouw stierf op den dag dat haar man begra ven werd. In alia bedrijven mist men door deze ziekte werkkrachten. Zoo ble ken b.v. Dinsdagmorgen op een groot ad vocatenkantoor hier ter stede alle kler ken door de ziekte te zijn aangetast. Moge het vleugje beterschap, dat in den al gemeen-en toestand is ingetreden, toe wo men en zich bestendigen. Prioriestmee-tin-g. De Katholie ken dezer stad hebben Maandagavond op waardige wijze eene bebooging gehouden voor recht en orde en tegen de revo lutie. De zaal van het Vincentiushuis was goed bezet. Op het podium hadden plaats genomen het comité van actie, do zeer- eerwaarde heer pastoor Brügemann en ;de beide sprekers, kapelaan v. d. Sman uit VKs-singen en de heer J. W. Vie- nings uit Goes. De vergadering werd. geleid door den lieer mr. H. C. J. Groot, die na. eene korte openingsrede het woord gaf aan de sprekers, eerst dhr. Vienings, daarna kapelaan v. d. Sman. Daar Beider rede dezelfde was eenige kleine i eranidle- ringen daargelaten als die den vorigen dag door hen te Vlissingcn gehouden verwijzen wij onze, lezers naar het ver slag daarvan in ditzelfde nummer onder Vlissingcn. Beidei redenaars wisten van hun geestdrift ruimschoots uit te: storten in de harten van hun gehoor, dat her haaldelijk met .laverende toejuichingen het gesprokene onderstreepte. De voorzitter dankte namens de ver gadering de sprekers voor hun opwek kend woord en verzocht alvorens heen te gaan, allen zich van hun zitplaatsen te verheffen, en het „Wilhelmus" te zin gen, wat aanstonds en met geestdrift ge schiedde. Met den christelijken groet, waarmede de voorzitter haar geopend had, sloot hij deze uitmuntend geslaagde pro- testmeeting. Bon 73 half pond rijst, 74 een ons jam. Bon 11 kaarsenkaart een pak kaar sen. In de eerste helft der maand No vember zijn in deze gemeente I ngekomen: K. Bruinooge, landbouwer, Seisweg R 117, van Grijpskerke; P. Leemans, con troleur, Heerengracht M 289a, Goe3; A. jGeerse, landbouwer, Todengang R 214, GrijpskerkeJ. G. Veis, scheepmaker, Teerpakhuizenstr. P <56, Vlissingen; J. Nieuwenhuize, schipperskn., KI. Vlaan deren M 194, N. en St. Joosland; A. J. Butijm, reiziger, Noordsingel S 171, T-ete- ringen; J. Bellaart, machinist, Branderij1 molengang M 237, Vlissingen; P. J. Foppe, timmerman, Noordsingel S 148, Leiden; J. Vader, landbouwer, Veerkcheweg, S 255, St. Laurens; P. A. Dijlk, landbouwer, Schroeweg V 34, Poortvliet; L. J. A. Moree, schrijver, arkensmarkt K 39, VlissingenJ. Pladdet, werkman, Zuid singel E 28, Vlissingen; J. Wagenaar, aaent v. Dolitie. Eigenhaardstraat P 235. Wemeldinge; M. van Dijk, sergeant, Nieuw- fdraat II. 34, Utrecht; J. Mak, eledtriciew, Punt T 1, Utrecht; M. G. van der Steen, Koningstraat E 296, Nijlmegen; C. T. Logeman, werkman, Gravenstraat I 250, Helder; J. J. F. Snepvangers, arbeider, Koningstr. E 284, Bergen op Zoom; M. Boesman, rijksklerk, Lambrechlstr. L 91, Kruiningen. Vertrokken: H. J. J. J. Vervake, van P 235 naar Eede; E. Algera, B 100 naar Abcoude; K. Huijsman, R 117 naar Grijpskerke; Mr. R. P. Cleveringa, R 171, Leeuwarden; E. Voet, I 322, Vlissingen; C. E. Blee- ker, E 138, Utrecht; J. K. v. Drunen, P 193, Vlissingen; A. M, Kooman, wed. A. J. Aamoufcse, F 196, TerneuzenS. J. Roosdorp, I 106, Apeldoorn; D. J. Eve- raers, O 267, St. Maartensdijk; M. Pad mos, R 212, RotterdamA. Gillesse, N 1004, Brunssum; II. ter Braake, S 42a, Almelo; I. A. Boogaard, U 3, St. Laurens J. D. Klaass-en, Q 100, Amersfoort. Vlissingen. De Katholieke Pro testmeeting van 17 November. Door het Plaatselijk Comité voor Katho lieke Sociale Actie was Zondag een ver gadering belegd in verband met de bui tengewone omstandigheden. Als sprekers zouden optreden de heer M. Krijgsman van 's-Hertogenbosch en de weleerw- heer v. d. Sman, kapelaan alhier. Eerstge noemde was echter verhinderd te komen. Op een eerst Zondagmorgen gedaan tele grafisch verzoek trad daarvoor in de plaats de weled. heer J. W. Vienings van Goes. De wnd. voorzitter van S. K. A. dankte de heeren, die zich onmiddellijk bereid hadden verklaard voor het houden eener redevoering. De weleerw. heer v. d. Sman had zich ongevraagd beschikbaar gesteld. De voorzitter van de afd. Vlissingen van den R. K. Volksbond heette allen hartelijk welkom. Eenige dagen geleden had men overwogen een feestvergadering te houden in verband met den vrede, nu was het echter een vergadering voor ernstiger zaken. Hij hoopte dat door ons Katholieken de regeering krachtig zou worden gesteund. I)e Volksbond had dan ook besloten krachtig samen te werken met de K. S. A. om de revolutie tegen te gaan. Niet alleen, aldus spreker, moe ten wij strijden tegen roode, maar tegen alle moderne vakbeweging- Laat ons op onze hoede zijn en aan geen revolutie, ook niet aan werkstaking deelnemen. Ont wrichting van ons gezag zal hongersnood beteekenen. Hierna verkreeg de heer Vienings het woord. Voor de arbeiders, aldus spreker, was het wellicht een teleurstelling dat spreker niet een arbeider was gelijk de heer Krijgsman, maar zij mogen gelooven, dat hij veel voor de arbeiders voelt, wier woordvoerder hij vaak was. Wij kennen thans geen arbeiders, maar alleen Neder landsche onderdanen van H. M. de Ko ningin, Katholieke Nederlanders, vooral eendrachtig en trouw den troon schra gend. Wij e-eren niet. alleen de Koningin om haar persoon, maar vooral omdat Zij voor ons de verpersoonlijking is van het door God gestelde gezag. Het zaad van het Roomsche vereenigingsleven over ons land uitgestrooid, draagt thans zijn vruchten. Wanneer de S.D.A.P. met haar sirenenzang onder de onzen kwam en dan zei: kom maar binnen, het geeft niet of ge Roonisch of Protestant zijt, riepen onze leiders onze arbeiders toe: sluit uw ooren voor dat geluid. Katholiek- zijn en tegelijk S.D.A.P.er is niet mo gelijk, door immers de ondergrond van de socialisten „revolutie" is! Allen hebben gehoord wat Troelstra te Rotterdam en in de Tweede Kamer heeft gezegd: wij willen de macht! Ga heen regeering en maak plaats voor onsl Wij willen de re volutie. Alle ongure elementen stemden er mee in, dat een zee van ellende zou uitgestort worden over Nederland. De re volutionairen dachten en hoopten, dat het ordelijke Nederland zich willoos zou wer pen onder den zegewagen der omwen teling. Door de encycliek „Rerum Nova rum" geleerd, zullen echter de Roomsehen zich tegen die revolutionaire beweging verzetten in aaneengesloten rijen van alle standen. (Appl.). Troelstra, de chef der S.D.A.P., heeft de macht der Regeering voor zich opgeëischt, maar iemand met een gezond verstand ziet toch, dat dit onzin is. De rooden hebben maar 25 pet. van het volk achter zich. Troelstra zegtik geef om geen algemeen kiesrecht. Vreemd! Toen het algemeen kiesrecht was aange nomen heeft Troelstra de minister een bloemstuk doen aanbieden. Maar er wa ren zeker niet genoeg roode bloemen in- Wij zullen een bloemstuk samenstellen van oraniebloemen, die onverwelkbaar zijn (appl.). Ook Troelstra's opmerking, dat het alleen om de kwaliteit der stemmen gaat, snijdt geen hout. Of hebben de S.D.A.Peërs alleen goede hersenen. Mr. Pietcr Jelles heeft nu wel de zaak wil len goedpraten, maar dat gaat niet. Hij heeft zijn eed op de grondwet afgelegd, feitelijk verbroken en is onbetrouwbaar, tenzij hij herroept. Wij zullen de leidsels vasthouden langs banen van orde. Troel stra zegt wel het revolutiemonster te kun nen breidelen, maar hij kan den staats- wagen, eenmaal op de helling geraakt, niet tegenhouden. Spreker bewijst dit met lessen uit de Fransche revolutie- Alle voormannen uit die omwenteling werden successievelijk geguillotineerd, zoowel Gi rondijnen als Jacobijnen, ook Robespierre ging dien weg op. Ook wees spreker op het schrikbewind der Bolsjiwiki in Rus land, nog oneindig veel erger dan dp Fransche terreter. Zullen wij dus voor een revolutionaire minderheid het hoofd buigen? Dat nooit! We kunnen elkaar niet genoeg aansporen om gezag te handhaven. Wanneer men één steen uit den mum- van gezag en orde trekt, komt de zond vloed der omwenteling over ons land. Grijpen wij dus de wapenen ter verweer- Stormen hen tegen die de ellende willen brengen over ons land. Het is treffend te zien hoe overal in ons land men zich te weer stelt. In Duitschland valt alles uiteen-, maar daarom behoeft dat hier nog niet. De toestand in Duitschland is heel anders dan hier. Daar heeft men ruim 4 jaar in oorlog gezeten en ontzet tend veel geleden. En nu dal: alles onj niets is, wreekt men het aan de regeer ders, die bovendien aan het volk den parlementairen regeeringsvorm onthielden, welken wij hier sinds 1848 hebben. Onze regeering verstaat de teek-enen des tijds. Sociale hervormingen zijn in enkele da gen gekomen; allen hebben zich in de Tweede Kamer om de regeering go- schaard; al wat strekken kan om organi satie en bedrijfleven te herstellen wordt door de regeering gedaan. Door gewold krijgen we niets. Wat zou er gebeuren bij revolutie? De entente zou de handen van ons terugtrekken en ons geen le vensmiddelen doen toekomen- We kregen ellende in huishouding, de welvaart zou ontwricht worden. De voedselvoorziening in Rus-land staat stop, zoodat in de groole steden gebrek en hongersnood heerschen, waarbij iederen dag honderden sterven- Dat zouden wij ook hier krijgen. Daarom zij thans het parool: staat vast! Steunt orde en gezag; grijp zoo noodig naar de wapens ter verdediging van huis en haard. L'aat ons, al loopt het misschien n unog mee, toch waakzaam zijn, ook voor de toekomst- Troelstra, the Vrijdag en Zaterdag aan Duitsc-he griep leed, is Zondag op het congres der S. D. A. P- komen verklaren, dat hij zich vergist heeft. Wijnkoop heeft gezegd, dat het voor re volutie nog niet den tijd is. Ook Vliegen heeft dat gezegd. Allen kruipen nu in hun schulp, maar weest op uwe hoede en zorgt dat het moment voor een revolutie nooit aanbreekt. Dusorganisatie en dit niet alleen voor den werkman, maar voor alle standen, ook voor middenstand en patroons, want alleen een hechte christelijke organisatie der standen houdt onze maatschappij christelijk. Ook onze vrouwen moeten zich gaan vereenigen, we krijgen nu vrouwenkies recht en dus komt de vrouw ook op de bres. Mogen zij evenzoovele Jeanne D'Arcs zijn. De banier van Christus moet hoog uitgedragen in het openbare leven ter verkrijging van de eindoverwinning. Bij al wat wij voornemen en al wat wij doen, moet echter vooraan staan ons rotsvast geloof. Dr. Schaepman's leven- spreuk is in deze welsprekend: „Credo. Pugno", ,,Ik geloof, ik strijd". Deze gedachte ontwikkelde de redenaar in een prachtige peroratie, waarmede hij zijn rede besloot, die daverend werd toe gejuicht. Hierna kwam de Weleerw- lieer v. d. Sman aan het woord. Ik heb aldus spreker reeds veel gesproken voor Kerk en Maatschappij, maar nog nooit, voor een vergadering van zoo'n groote beteekenis. De strijd gaat hier of het kruis of de roode vaan geplarit zal worden. Steeds is voorgehouden door woord en gesehrift: „Tegen het socialisme". Nu is de tijd daar om de trouwheid van de beloften te toonen, nu moet do strijd togen de socialistische legerbende wor- den aangebonden. Meermalen zijn we op geroepen om de liberalen tegen te gaan; die zijn als uitgemergeld rif rammelend in het graf gestort. Nu staan we tegenover het socialisme. Oude tronen zijn in de heele wereld gevallen. Het is schrikwek kend te denken aan revolutie- De revolu- tievlammen slaan steeds hooger op en 't is veel erger dan de revolutietijd uit de 18e eeuw- Zouden de revolutiemannen den troon omlaag halen? Dat wordt heden beslist en 't gaat hier onder de bedrieg lijke leuze van vrijheid, gelijkheid en broe derschap. Het volk is gedurende de 4 oorlogsjaren lichamelijk en geestelijk ach teruit gegaan. Het volk heeft werkeloos rondgeloopen, niet wetende wat te doen- Een vader kon niet meer leven tusschen vrouw en kind en die kenden hun vader bijna niet meer. De meesten zijn ontevre den geworden en dit is een vruchtbare bodem voor het bezit der revolutie- Het volk zal echter den brand niet in het buskruit steken. Troelstra dacht als hij nu zijn slag niet sloeg, dan kwam er niets van, omdat hij hang is voor Wijn koop. 't Is een man zonder geweten, zon der medelijden, een omkooper en een volksopruier. Zou a-e S.D'.A.P. nu niet ingrijpen dan waren zij -overgeleverd aan Wijnkoop. Bei de partijen zijn vre-eselijk jaloersch op elkaar. In Rusland heeft men gezien welke macht de anarchisten hebben gekregen. Hier wil Troelstra de- baas blijven, kost wat bet kost, hij had er een burgeroorlog voor over en was aangemoedigd dooi de socialisten in Duitschland. Hij wil dit hier o-ok halen, maar vergeet, dat de toestanden hier en in Duitschland zeer verschillend zijn. In Duitschland was men rijp voor re volutie, maar 't ging er daar om als er maar vrede kwam. In Nederland heeft men -geen veranderingen noodig. Wij gaan langs -den weg -dien we hebben ingesla gen, naar volkswelvaart en een geluk kig leven. Hier is thans ingevoerd wat men in Duitschland niet had. Waarom hier revolutie? Waarom haalt Troelstra fle rast uit de huisgezinnen? Waarom m-oet alles uitgehaald worden -om de rast en de welvaart uit elkaar te- halen? Troelstra wil als president, als tiran regee-ren. Met geweld wil hij re volutie, hij zegt we-I van niet, maar 'tis niets dan haat en nijd. Het volk is al jaren -opgeruid cm orde en rust te ver storen. Meermalen heeft Tro-e-lstra de re geering verweten, dat zij werkt met ge weren en bajonetten. Hij zegt nu, dat hij ze had, maar 't is juist omgekeerd. In een roes dacht „Het Volk", dat er te Millingen een soldatentaal, was qpgft-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2