FEUILLETON. Onder den grond. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. posterijen en Telegrafie* Leger en Vloot. ONDERWIJS. j leden van de Kamér en Fabrieken op 27 No- enoemd de heeren Huson it plaatsvervangende Ie- raadsleden. erd zonder stemming een en W. om aan Ged. ten, dat dfe jaarwedde ï-ontvanger wel zat wor- op een minimum van hts met 2 verhoogingen et 5 ver/ioogingen van 1. dit willen, ar stemming werden aan- lien tot het niet nemen m de gemeentelijke Cre- avenhage; tot goedkeu- gen in de begrootingen tamer van Koophandel Armbestuur; van verschillende veror- van de vaststelling van regelingen voor de amb- van de waaide der ge- op een bedrag van it tot verleenen van een -300 op gemeentegronden, alcheren, in verband met rieend aan de gemeente an grond. lokte uit het voorstel wege een Rijksbelasting en en dit aan het rijk kósten worden geraamd ïuurprijs vastgesteld op nnan had drie bezwa. meent hij, dat het rijk, nw wil hebben, dit zelf sn; ten tweede acht hij' sschikte tijd is om te lerde acht hij den huur- liftrik zegt, dat het rijk in op dezelfde manieren juwen heeft; hij meent, ;eschikte tijd is om te acht hij de huur hoog een kantoorgebouw een sen half pet- als huur emoes meent, dat het intoor hier, vooral van itoor, van groot be wijst er op, dat de waardoor het hier een ldt en het voor de ge- tijd is om te bouwen, de werkloosheid wordt ïan bepleit de wcnsche- hier stichten van het gen. acht de huur ook niet le tijd voor den bouw vraagt welk materiaal emoes zégt, dat dit de orspronkelijk bestemd van marinehuizen aan waarover de onderhall - marine niet opschieten, ïill zegt, dat hij alleen omdat er materiaal is, et beslist niet- acht een rente van 6 ,e laag. nan stelde voor 7 pet. rijk; dit werd verwor- 2 stemmen; die van de en Kliiberg- Het voor- L werd hierop aange- de heer Staverman J. Vis werd een gra- oegekend voor de waar- recteurschap der H B S. stemmen werd aange- tot uitbetaling van eraren van de H. B. S. het waarnemen van de iene vacature. de orde het voorstel van den directeur der epalen op f300 en van X) per wekelijksch les- jaarlijksche verhoogin- n concierge en amma- jaar. ui finantiën achtte f80 >or 'de leeraren vol- an dit laatste voorstel nmen, werd het voor aangenomen. werden aangenomen der subsidie van f200 badinrichting en het ae van bestrating, rio- ng van het tuindorp vail de woningbouw- nschappelijk Belang". van een verzoek van sturenbond waarin op gasrantsoen en ver- irijs wordt aangedron- l W. in den breede :t niet in de macht stuur ligt om het rant - en de prijs hier niet stelde voor in het in plaats van tot de te geven op de prijzen iteit- pen met 10 tegen 5 e heeren de Mey, van ie en Staverman- eente gekost hebben het f 36000- Het voorstel om adressant te melden dat er niets te veranderen is, werd aan genomen. Zonder stemming werden aangenomen de voorstellen tot weder verhuren van grond aan den Koningsweg aan de firma Wibaut Zoon; tot opzegging aan „de Schelde" van de huur van een lokaal van het kantoor op het haventerrein; tot we der verhuren van een woning in den Kinderhoek aan A. R. de Boo van Uven; tot verpachten van weiland aan den Nieu wen Middelburgschen weg aan de ver- eeniging „Landbouwlusl"; tot verleenen van nog een Subsidie van f500 aan de vereeniging „Hulp in Nood"; tot machti ging van B. en W. tot het inrichten van een nieuwe rechercheuxskamer op het politiebureau; tot verleenen van een cre- diet van f7000 voor het doortrekken van de bestrating in de Paul Krugerstraat; tot goedkeuring van een uitgaaf van f 8000 voor de rioleeringvan de Zoutevest. Ook werd zonder stemming aangeno men het voorstel tot heffen van 48 op centen op de hoofdsom van de dividend en tantièmesbelasting, terwijl nog wer den vastgesteld een wijziging in de ge- meentebegrootingverschillende pensi oensgrondslagen en vastgesteld de kohie ren schoolgeld 19181919 en tweede suppletoire kohier H. 0., dienst 1918. Na een langdurige geheime zitting had de rondvraag plaats, waarbij de heer P- G. Laernoes vroeg of het met het oog op de Spaansche griep niet gewenscht is de bioscopen en dergelijke te sluiten- De burgemeester zeide, dat dan ook de kerken eigenlijk gesloten moeten worden. De heer Krijger vroeg of het niet mo gelijk is, nu de scholen gesloten zijn de onderwijzers met de kinderen school- wandelingen te doen maken. De burgemeester achtte den tijd van liet jaar daarvoor minder geschikt. Te kwart over zes werd de vergadering gesloten. Zierikzee. Alhier is Donderdagnamiddag door de verschillende afgev. opgericht de Provinciale (Vrijk.) Centrale Kiesvereö- niging. Als bestuur werden gekozen de heeren Mr. Fokker, Mr. Potvliet, J. \V. van Oeveren en J. M. van den Bout en A. van der Weijde. Als candidaten voor de Prov. Staten zijn gesteld de heeren A. van der Weijde, J. W. van Oeveren, B. JUiljam, Mr. H. Poivliet, J. M. van den Bout, L. de Oude, V. M. Krepel, C. Blom, A. O. van der Vliet, 'J. C. vau der Have, A. 0. van der Have, H. E. Beelaeris van Enunichoven, W. Ribbens, A. J. Ribbens Pk., L. Doele- man, L. Koopman "Ca., J. A. Leijemaat, M. K, Krepel en J. Unzlin. (M. Ct.) '*Hi«r Ar«id»lt«rk#. In de week van 16 tot en met 23 Nov. zijii verkrijgbaar: Bruine hoonen, Suiker, Rijst, Jam en Koffie. lOok hier' neemt de Spaansche Griep in ruime mate toe, maar op het oogen blik nog niet yan ernstigen aard. Heden ontving "de familie, de Jonge alhier hel treurig bericht, dat liaar 27- jal'igo zloon, in dienst bij de Kon. Mare chaussees te Aardenburg, in den tijd van twee dagen, aan Spaansche Griep is isi overleden. Nieuwdorp. De Spaansche griep neemt hier een grooten omvang. Er is bijna geen huisgezin of er zijn zieken, zelfs zoo erg, dat er gezinnen zijn waar ze allen aan getast. zijn. De scholen zijn gesloten en men ziet bijna geen kind meer- op de straat. Sterfgevallen komen tot heden gelukkig niet voor. Kruidingen. Woensdagavond werd in de R. K. kantine een vergadering gehou den, waarin een patercapucijjn voor een zeer groot aantal militairen optrad als spreker. Aan de aanwezige militairen werd de huidige toestand duidelijk ge maakt. Zij werden aangespoord tot trouw aan Vorstin en bestaande Regeering. De 'reserve 2e luitenant Swiens dankte na mens onderofficieren en soldaten den spreker en bracht een hoiera uit op Vor stin en Regeering, waarmee de aanwe zigen van harte instemden. CM- Ct.) 91) o- „Hoogstens een kilo." „Dat is meer dan genoeg". „Maar de huizen, die er boven staan?" „Wij zijn hier onder onbebouwde ter reinen en daarenboven heeft de rots hoven onze hoofden - een groote dikte". „Mijnheer pastoor, er is' misschien iets beters te doen", riep plotseling de. reus, zich voor het voorhoofd slaande, uit. „Wat dan?" „Geheel Parijs redden". „Op welke manier?" „Laat mij begaan; ik heb een dag noodig". „Maar indien de gefedoreerden vroeger verschijnen?" „Wij gaan onmiddellijk alles voorbe reiden voor de instorting van Üen kruis weg; doch wijl zullen de lont niet aan steken dan in de uiterste noodzakelijk heid.'' „Gij moet ze aansteken". „Het is mogelijk dat ik op dat oogen- blik niet hier ben; maar geef mij! uw •teMWMrd. 15 Nov. Die Duitsche boot „Feronia" -is alhier aangekomen en .ge ïnterneerd. Van België arriveerden hier verschei dene lichters met Duitsche militairen, waaronder de admiraal von Schroeder commandant der kuststellingen en van de onderzeebasis zich bevond. Allen wa ren in militaire kleeding. Ze staap onder bewaking van de Nederlandse he soldaten. Het Duitsche zeilschip Perim is alhier aangekomen en wordt geïnterneerd. Biezelinge. Het onderstaand telegram is door de Werkliede-nvereeniging „E. M. M." aan den Minister van Landbouw verzonden Den Minister van Landbouw, den Haag. De Werkliedenvereeniging „E. M. M." te Biezelinge verzocht intrekking van den maatregel, dat ook de arbeiders, bij heit slachten van hun, met opoffering ge meste varkens: le. twee gulden moeten betalen; 2e. de reuzel moeten afstaan en wel tegen den nettoprijs van 45 cent per pond, terwijl de arbeiders daarvoor andera vetten moeten koopetr tegen den enormen prijts tot f2.20 per pond; 3e. voor zoover reeds geslacht terug betaling van de gestorte f2 en bijbe taling van de geleverde neuzel tot f2.20 per pond. Voor het Bestuur, P. VERMAIRE. (Zie adv. in dit No.) Kapelle. Vrijdagavond werd door de fanfare „Ons genoegen" een ovatie1 ge bracht bij het echtpaar M.Schipper Rriger, die dien dag in het huwelijk ge treden waren. Als mede-oprichter en be stuurslid, word door den voorzitter, dhr. Schipper, namens "de 'fanfare, hartelijke woorden toegesproken en een enveloppe met inhoud aangeboden, om daarvoor een lamp te koopen voor het a.s. electrisch licht. Ovezand. De raad vergaderde 15 Nov. Present 5 leden. Tot leden der Comm. tot wering van Schoolverzuim werden her benoemd de heeren L. W. B. A. Mulder en J. Rijk. Het besluit subsidie locaal spoor werd aangevuld met eene bepaling over de naasting. Besloten werd- te* be rusten in de regeling der jaarwedde van den ontvanger in de 4e klasse- Een suppl. kohier hoofdgeld weid op gemaakt op f 45.29 en een dito honden- belasting op f 18. St. Jansteen. Ten nadeele van R. is een koe uit zijn stal gestolen- (Z.) Sluis. Eiken dag vermindert de water hoogte in het kanaal van Sluis naar Brug ge. De schepen kunnen voor het grootste deel niet meer varen. De Reliefgoederen worden nu per tram Breskens-Maldeghem tot Aardenburg vervoerd, en verder door den z.g. Belgischen tram (lijn Aarden- burg^-Brugge) naar die laatste stad ge transporteerd. Van de zes en tachtig Belgische schepen, die gedurende den oorlog in on ze haven werkeloos hebben gelegen, zijn er reeds acht en zeventig naar België vertrokken. De overige maken zich gereed eerstdaags te vertrekken- Het water in het kanaal van Sluis naar Brugge staat zeer laag. Schepen met een diepgang van meer dan 1.40 M. kunnen niet varen, 't Schijnt dus, dat de syphon van Damme, welke de Duitschers bij hun terugtocht lieten springen, nog niet her steld is. Dezer dagen heeft hier, zooals aan gekondigd is, een groote verkoop plaats van trekhonden, vroeger opgevorderd ten behoeve van het leger. Oostburg. Zondagmorgen passeerde hier een tram met circa 300 Belgische krijgs gevangenen, die naar hun vaderland terug gingen. Maandag 18 November a.sl wordt alhier ten 3 ure een protest-vergadering gehouden tegen de misdadige plannen der S. D. A. P., waar als sprekers zullen op treden de Hoogeerwaard© Heer Deken te Oostburg, Ds. Pattist uit Aardenburg en Mr. P. van Bortel, advocaat te Oost burg. lu verschillende plaatsen van het woord, dat gij in dat geval niet op mij zult wachten". „Het is uw plicht eerder een geheele wijk dan een mensch te redden, mijnheer pastoor". „Blijf dan bij ons". j„Het is mijn plicht te trachten allen te redden, zelfs ten koste van mijn le ven", verklaarde de brouwer; „lang ge noeg hebben anderen zich voor mijl aan de grootste gevaren blootgesteld, zoodat het niet meer dan billijk is, dat ik mij op mijne beurt opoffere". De pastoor drong niet verder aan; hij zag dat het nutteloos was. Beiden keerden in de zaal terug. Rosa zat aardappelen teschillen, zij klaagde er over, dat zijl op raakte». „Kom! wij hebben nog levensmiddelen voor acht dagen en in dien tijd zullen wi,' de Herberg verlaten hebben", merkte de pastoor aan. „Mij dunkt, dat het tjjd wordt", her nam zij. „Wat doet gij daar, mijnheer Schültz?" SJ J „Gelijk gij ziet, neem ik een der ijzeren stangen van den haard". „Ik zal ze noodig hebben voor het bakken der aardappelen". „Neen, er behoeft van avünd niet ge land van Cadzhbd zijn bereids comité's van actie ingesteld, bestaande uit perso nen van verschillende gezindten. Het be looft een grootsehe "betooging tegen de revolutieplannen te worden. Bijzonderhe den volgen in het volgend nummer. De 'tijding van den wapenstilstand werd hier, zioowel als in andere plaatsen, kalm ontvangen. Alleen waren 's avonds de soldaten luidruchtiger dan anders. Zin gend en hossend ging het door de straten. Alles verliep kalm. De revolutieplannen, van socialistische zijde beraamd, zijn hier met minachting ontvangen. Het overgnoote deel der be woners verafschuwt wanorde en oproer, zooals duidelijk bleek uit de woorden van vele vertrouwensmannen. Het volk wenscht niets liever, dan een ordelijken en door de Regeering gesteunden over gang naar den nieuwen toestand. In de zen staat het geheel» volk hier als één man achter onze gevierde Regeering. Eede. Bij informatie bleek ons, dat het vee in België veel goedkooper is dan in Holland. Er behoeft dus geen vrees te bestaan, dat vooreerst vee naar België zal gesmokkeld worden. St. Anna ter Mulden. Donderdag mochten langs onze gemeente weer 49 Belgische uitgewekenen hun land binnentreden. De stemming van de menschen was natuurlijk opgewekt. Brtakfn In de laatste dagen werden hier per tram naar België gezonden niet minder dan 200.000 K.G. haring, voor de Relief-Commissie. St-Kruis. Ten nadeele van den land bouwer B. alhier hebben eenige per sonen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een jonge hengst, terwaarde) van f6000 ontvreemd. Dadelijk wefd aangifte gedaan bij de politie. Nog denzelfden dag wem het beest aange troffen op bet Belgisch dorp St. Mar guerite. Een koopman aldaar had het van eenige personen gekocht voor 1500 francs. Denzelfden nacht werden bij den landbouwer H. twee paarden gestolen, terwijl bij den lanjdblouwer B. een vaars uitde weide ontvreemd werd. Alle nasporingen omtrent deze dieren waren tot nog toe vruchteloos. Deze brutale diefstallen bewijzen ten overvloede, .dat het met de veiligheid ten platte lande slechter wordt, 't Is te vreezen. .dat, de komende winter ons nog meer zulke diefstallen zal brengen, vooral wanneer de grenzen eens open gaan. Mit. Niettegenstaande er zooveel suiker is, schijnt he Hulst niet ieder in het bezit daarvan te kunnen komen. De suikerbakker zegt reeds maanden lang dat hij geen goederen kan leve ren, ;omdat. hij geen suiker kan krij gen. De limonadefabrikant levert geen limonade (een in dezen tijd van Spaan sche griep voor verfriss ching veel ge vraagd artikel), omdat, hij de voor de bereiding noodige suiker niet heeft. Hoe zit dat zaakje nu eigenlijk in el kaar?' OtatnlsM. .Onze gemeente vertoont dit jaar buitengewone teekenen van vruchtbaarheid. Bleek dit reeds bij den aardappeloogst, .waar men bij weinig of zelfs geen gebruik van meststoffen veel grooter opbrengst verkreeg dan andere jaren bij gebruik van kunst meststoffen, nu, bij de koebeesten is de opbrengst ook zeer groot. Aanhou dend ziet men wagens en karren 'rijden met zeer zware koebeesten. Het schijnt dat men, evenals vroeger, nu ook nog wel kan boeren zonder kunstmest. Een inwoner dezer gemeente had zeven groote konijnen, om die bij'de te genwoordige .vleeschschaarschte voor eigen gébruik te slachten. 'Het. gezin kreeg echter de Spaansche griep, waar door niet meer naar de dieren gezien kon worden. Men vond de zeven ko nijnen van honger gestorven. De invallende vorst heelt hier al h^eel wat schade veroorzaakt. Ge heel» partijen aardappelen, die op hoo- pen in h|et veld lagen, blijken bevroren te zijn. [Ook zijn er nog aardappelen bakken te worden", hernam de pastoor, vreezende, dat de lucht zich door de ge welven mocht verspreiden; „gij moet ze maar koken, wij moeten zuinig zijn met het vet". „Er is nog genoeg". ,.0m het even; mijnheer Schültz en ik hebben ze liever anders". Juffrouw Rosa pruttelde nog, maar haar meester hoorde niet wat zijl Zeide, hij had de zaal verlaten. Bij den kruissprong van het Ave Maria vernam men duidelijk de hamerslagen dei? mineurs. De pastoor wees zijn met gezel op kleine stukjes steen, die van het verwulfsel loslieteh. „Als dat voortgaat, zullen wij zelfs geen kruit noodig hebben", zeide hij. Het was. niet zieer geruststellend. Met zijn ijzeren stang wrong Schültz zoo zacht mogelijk een steen uit den voet der beide zuilen, die het dichtst bij do gang stonden en legde-in de holte twee busjes met kruit, waarvan hij de stoppen dooir een .propje zwam had vervangen. „Ziezoo, dat is klaar", sprak hij op staande; „gij behoeft het zwam slechts met een lucifer aan te steken en u uit de voeten te maken; de lont zal niet langer dan, drie minuten braadsa". die niet gerooid zijn, doch zich nog in dén grond bevinden. Als de vorst niet aanhoudt, kan er van deze laatste nog veel terecht komen. De candidaatstelling voor de Provinciale Staten (vacature Dek ker) heeft reeds plaats den 27sten a.s. Wij maken onze kiesvereenigingbesturen in het district Goes attent op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin om spoedig advies wordt verzocht over het berusten in het verzoek der antirev- partij om dien zetel aan haar te laten. Aan den heer A. A. Geuze, gemeente veldwachter te Ritthem, werd door den burgemeester namens den Ned. Politie bond de gouden medaille uitgereikt, we gens 30-jarigen diensttijd als politieman- Een Fin, Schwantz Kajana in Hapa- randa, heeft een nieuwe stof samenge steld om petroleum te vervangen. Bij ge houden proeven had de nieuwe stof alle goede eigenschappen van petroleum en dezelfde lichtsterkte, alleen leverde zij minder gevaar op voor brand. De prijs is niet hooger dan die van petroleum voor den oorlog. De Finsche Staat heeft zijn uitvinding gekocht. In een gezin te Boxtel, dat wegens woninggebrek zich enkele weken had gehuisvest iu een spoorwegwagon, heeft zich een tragisch geval voorgedaan. Gisterenmorgen vond -men de vrouw ge stikt, terwijl de man bewusteloos was, de kinderen lagen gelukkig in een an dere afdeeling van den wagon. Vliegdienst Frankfort Ber lijn. FRANKFORT. Er is een vliegdienst van Frankfort naar Berlijh ingesteld. De vliegtuigen zullen tweemaal daags van Frankfort naar Berlijn en omgekeerd ver trekken. P»r leltfaon. BERLIJN. De rijkskanselier Ebert heeft in een persgesprek met een Amerikaansch journalist medegedeeld, dat hij met alle kracht zal door arbeiden aan het begonnen werk van de democratiseering van Duitschland, 'de vrucht van denken ei. werken van vele jaren, zonder de rechten van anderen te krenken. De Duitsche re publiek zal na die van Noord-Amerika de grootste zijn. BERLIJN. Scheidemann heeft gezegd, dat de aanstaande verkiezingsstrijd de be slissing zal brengen en voor de sociaal democraten van het hoogste gewicht zal zijn. Het zal een strijd zijn, zooals de we reld nog nooit te voren gezien heeft. KIEL. De eerste voor de interneering bestemde vaartuigen hebben zee gekozen, waar zij vernemen zullen naar welke ha vens zij gedirigeérd zullen worden. ANTWERPEN. Zaterdag en Zondag zijn onder onbeschrijfelijke geestdrift de Bel gische troepen ingehaald. Geheel de stad is in vlaggentooi, overal weerklinkt mu ziek. De koning Wordt Dinsdag 19 Nov. in de stad verwacht. Te Brussel zijin de Belgische soldaten nog niet. Thans £ijin zij1 tot Aalst gevor derd. Men denkt, dat zliji Dinsdag Brus sel zullen binnenkomen. Vrijdag komt de Koning te Brussel en zal er plechtig de zitting der Kamer openen. DEN HAAG. De minister van oorlog heeft bepaald, dat zij, die vrijwillig onder der de wapenen zijn gekomen om de re- regeering in de huidige omstandigheden te steunen, boven het gewone solfiij een dagelijksche toelage zullen ontvangen van f2, hetzelfde als door de commiezen wordt genoten. DEN HAAG. Door tienduizenden is van daag op het Malieveld de Koningin ge huldigd met fte Prins. Vertegenwoordi gers van allerlei vereenigingen en bonden en. van het lager waren met hun banie ren tegenwoordig. Ds. Scholten, voorzit- Baaiop zijn horloge uithalende, voeg de bij er bij„Het is kwart over vie ren, ik heb dus nog meer dan twee uren voor mij; tot halfzeven zal ik hier de wacht houden". „Het is goed", antwoordde de pastoor, „om halfzeven zal ik u komen aflossen". Bij zijn terugkeer was het geluid der hamerslagen aanmerkelijk naderbij geko- ipen. De mineurs van 'Rouzier volgden een zeer eenvoudig plan om den weg te vinden. Drie aan drie ontrolden zij een der klossen, die allen aan den gelei draad onder aan de trap verbonden wa ren en drongen onversaagd in de boch- tigste gang voort, hun draad medenemen de, waarvan zij slechts al de wendingen; behoefden te volgen om weder veilig uit dien doolhof terug te keeren. Bijl elke nieuwe gang weid een draad met den vorlgen veroonden totdat men aan een een instorting of een doodloopend punt kwam; op die Wijze kon geen enkel ge deelte der gewelven ondoorzocht blijven, geen enkele werf in de verdeeling der mijnkamers vergeten worden. De kolonel Rouzier had het gezegd geheel Parijis zal als een balletje in d« lucht vliegen. ter van den Bond van regeeringsgetrou- wen, hield tot de Vorstin een toespraak. Staande in het rijtuig nam het ko ninklijk echtpaar de ovatie in ontvangst en reed toen door het mal'eveld. Ook de ministers en de voorzitter van de Tweede Kamer hepen mede in den stoet. Po's tkantoor te Goes. Lijst van onbestelbare' brieven en brief kaarten, van welke de afzenders ombe kend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Nov. 1918. Binnenlandsche brieven: 1. Rijkskantoor voor Verlichting en aanverw. Artikelen, Den Haag; 2. zonder adres. De bladen deelen mede, dat do comman dant van het veldleger, luitenant-generaal van Terwisga, pensioen heeft aangevraagd- Bij Kon. besluit van 15 November is met ingang van 1 December 1918 aan den Schout bij nacht Rambonnet, adju dant in buitengewonen dienst van H- M. de Koningin, oud-Minister van Marine, op zijn verzoek wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van pensioen en met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen goede diensten. Goes. Te Amsterdam is geslaagd voor de acte Staatsinrichting M. O., onze vroe gere stadgenoot de heer P. C. de Jonge, reserve 2e luit. te Hellevoetsluis. (Z.) Rij het te 's Gravenhage gehouden exa men voor Rijksklerk bij de Justitie slaagde o.m. de heer Ant. Verbeek van St. Lau rens. (M. Ct.) Geslaagd voor vrije- en ordeoefeningen de heer A. J. Noels te Ellewoutsdijk. Benoemd tot onderwijzer in wiskunde aan de Rijksnormaallessen te Axel de heer A. J. Dhaens, hoofd der school te Hulst. (M. Ct.) Na een rede van F. L. Ossendorp werd Zaterdag in e'ene te Middelburg gehouden vergadering van den Bond van Nederh onderwijzers de volgende motie aange nomen De vergadering van Zeeuwsche on derwijzers, gehouden op 16 Novem ber 1918 in de Sociëteit te Middel burg, bijeengeroepen door den Bond; van Nederlaradsche onderwijzers gehoord de 'circulaire voor de vast stelling der onderwijzers jaarwedden door Ged. Staten van Zeeland op 25 October j.l. aan ide gemeentebesturen verzonden gezien het feit, dat Ged. Staten daar in de gemeentebesturen (de vrijheid geven de jaarwedden, ila 1 October 1917 vastgesteld, te verlagen; van oordeel, dat fret de plicht van Ged. Staten ware geweest, alles te doen om ÏÜe salarissen der onderwij'- zers op een behoorlijk peil te brengen dat daarentegen dit College de ge meentebesturen feitelijk aanspoort om de aan de onderwijzers rechtmatig toe komende uitkeeringen, volgens de Wet van 23 Februari 1918, geheel of ge deeltelijk in de gemeentekas te hou den; spreekt over deze jlaad van Géd. Staten haar meesi scnerpe alk curing uit; en dringt er bij de gemeentebestu ren op aan, deze wenk van het College niet op te volgen, doch integendetel'' de salarissen der onderwijzers, zon der daarbijde Wet van 23 Februari in rekening te brengen, afdoende te regelen. Te Batavia slaagde voor 't diplo ma B van het machinistenexamen de heer M. P. Verstelle, vroeger te Mid delburg. Geslaagd voor len Stuurman, W. J. v. Bakregen, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlssiingen. Schültz bedekte zijn lantaarn en sloop de gang in, die naar de trap1 voerde. 'Indien de werklieden talrijk genoeg ge weest waren, zou hij hen bij de eerste schreden ontmoet hebben, maar niet al les te gelijiker tijd kunnende doen, waren zij aan de linkerzijde begonnen. Bij de derde kromming zette de reus zijn. lantaarn nieder en sloop nader ge lijk blij des ochtends bij het waterbek ken gedaan had. Weldra was hijl zoo dicht genaderd, dat hijl'de beweging van verscheidene toortsen en de stemmen der naastbij zijnde mineurs kon hooren. Tot zijn groote teleurstelling werd de arbeid, die naar hijl meende te zeven uur zou gestaakt worden, zonder onder breking voortgezet. Op- die wijze verliep er een uur. Eensklaps werd er aan den voet zelf van de trap een hoornsignaal gegeven; het geklop der hamers hie.d terstond op, de fakkels kwamen naderbij!, het geluid der stemmen werd duidelijker en toen al'0e gefedereerden bijeen waren, riep iemand op een toon van bevel: „Stilte 1" Én daarop: „Sergeant, houd appell" i l i fWwdt vgrrtdgd i

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 3