No. 137. Dinsdag 19 November 1918. Veertiende Jaargang. Blijft paraat! Verschijnt eiken MAAN0A6-JV0ENSDA6- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. Komt de behoeftige Oud- Zouaven ie hulp! Tusschen Wapenstilstand en Vrede. De revelutie in Duitsehland Welk weder zullen wij hebben? UWE ZEEUWSCHE COBIT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.—, daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. vertentiën worden ingewacht vóór half een aar 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Boudewl|n de Wlffesfraaf A 135° GOES. Tel. intorc. i Directie no. 94. Redactie no. 97). RiëclanteberiehtBa 80 Gt. p. r. Bj] abonnSntenf specials prjs. Advertsntiën van 1—Q repels 1026, iedere regel meMr IQ Gt EemeaUde adverteuüa 3 X geplaatst wordt 3 X berekend. Mejuffr. E. S., Ovezand f2. Wie volgt? Tegenover de vastberaden houding van de ordelievende partijen in ons vaderland zijn de revolutionaire elementen in hun schulp gekropen. Eerst retireerde Troelstra in de Kamer met te zeggen, dat hij nooit een staats.» greep had bedoeld en geen geweld wilde, ofschoon zijn woorden te Rotterdam en vlak daarop in de Kamer aan duidelijk heid niets te wenschen overlieten en een ieder er uit verstondde roode partij wil met geweld naar de macht grijpen. Daarna kwam Schaper, die de moei lijke rol had Troelstra's houding goed te pTaten, Vrijdag in de Kamer verklaren, dat de roode Kamerfractie der S. D. A. P- geen geweld wilde gebruiken, maar het verkrijgen van sociale hervormingen langs den gewonen weg nastreefde en met an dere partijen wilde samenwerken, terwijl de S. D. A. P. alle samenwerking met Wijnkoop c. s. van de hand wijst. Ten slotte is door het roode congres, Zaterdag en Zondag te Rotterdam gehou den, de revolutie afgelast. Vliegen toch zeide, en niemand verzette er zich tegen, vast staat, dat het congres geen revolutionaire besluiten zal nemen. Troelstra, die Vrijdag en Zaterdag lij dende was aan de Duitsche griep, voel de zich genoegzaam opgeknapt om Zondag op het congres te verschijnen. Hij heeft daar bekend, dat hij de machtsverhou dingen in ons land niet juist heeft inge zien, dat hij zich in zijn opzet vergist heeft, dat hij met getoond heeft dat weer standsvermogen te bezitten, dat voor een koel, tactisch leider der beweging noodig is. Nog zeide hij door revolutie geen ge- geweld te verstaan, maar alleen de over winning der macht door een nieuwe klas se. Dan legde hij deze bekentenis af, zich m den geest wendende tot de regeering: „Wij hebben elkaar in de oogen gezien, wij hebben elkaar gemeten, wij hebben onze eischen laten hooren. Wij erken nen, dat gij de machtigste zijt en sterker dan wij gedacht had den. Gij behoudt alsnog uw plaats." Wanneer wij hier nog bijvoegen, dat ook de volksopruier Wijnkoop, met zijn mannen in een congresje heeft verklaard, dat nu nog niet het moment vooreene revolutionaire actie is gekomen, dan kun nen wjj voorloopig met voldoening de retirade der revolutionaire elementen als de vrucht van onze parate houding in gansch het land binnenhalen- Maar daarmede is allerminst gezegd, dat wij de handen in den schoot moeten leggen en denken dat de storm, die luw de, voorbij is. Integendeel, meer dan ooit zjj het wachtwoord en de leuze der on zen: blijft paraat, d.w.z. blijft gereed, weest op uw qui vive, laat u niet over rompelen, gij, partijen der orde- Want de vijand slaapt niet- Hij denkt thans aan het „reculer pour mieux sauter", aan het teruggaan om des te beter zijn sprong te nemen. Zei Wijnkoop niet, dat zoodra het moment gunstig is, zijn partij de revolutie begint? Heeft niet de afge vaardigde van den Haag VI op het con gres der S. D. A. P. gezegd, dat als de revolutie in de Ententelanden komt, ook hier 't beslissende oogenbfik komt om den greep te doen? Heeft Troel stra niet gisteren op het congres gezegd let op de gewichtige bekentenis „.revolutionaire zin leeft e-r i.n eiken so ci a a 1 - dem o era al" enwerd toen niet geroepen: „juistI" Welnu, dan is het klaar als de dag, dat de revolutionaire elementen wel voor dezen keer hun omwentelingsplan nu niet tot uitvoering zullen trachten te doen komen,maar die plannen niet hebben verloochend, doch ze bewaren voor een betere, gunstiger gelegenheid. Daarom behooren wij waakzaam te blij ven, het geweer bij den voet te houden en met onverdroten ijver onverpoosd' te arbeiden aan de verbreiding en verdie ping onzer organisatie op, alle gebied, op dat door de harmonische samenwerking van alle standen van ons volk een kracht uitga naar buiten, die elke revolutionaire poging reeds in den aanvang weet te verijdelen. Ook de politieke ontwikkeling onzer vrouwen dient ter hand genomen- Nu de invoering van het vrouwenkiesrecht verzekerd is, zijn academische debatten over het voor en tegen van het vrouwen kiesrecht overbodig, maar behooren wij, Katholieken, de realiteit eerlijk en flink onder de oogen te zien en de realiteit is deze: de roode machten in ons land ver wachten heil van het vrouwenkiesrecht v.oor de verovering der politieke macht- Politieke macht in hun handen beteekent de heerschappij van het revolutionaire proletariaat met al de afschuwelijke gevol gen van dien- Dus moeten wij onze vrouwen aan de stembus brengen, om dit onheil te keeren en met haar hulp de politieke macht in handen te houden der partijen van recht en orde- Blijft paraat! Wee onzer, zoo wij op een valsche gerustheid thans inslapen- Ons ontwaken zal vreeselijk zijn- Katholiek Nederland, waak en bid! De komende vrede. Men verwacht, dat in Januaride vre desonderhandelingen zullen kunnen be ginnen. Amerikaansche en Engelsche af gevaardigden bevinden zich al te Ver sailles om de voorwaarden, die de ge allieerden zullen stellen, te bespreken- Ook de nieuwe regeering te Berlijn is bijna klaar met de verkiezing harer af gevaardigden, waaronder zich ook leden der „burgerlijke'' partijen ,naar verluidt o.a. Erzberger, zullen bevinden. Ter bespreking van de uitlevering enz. der Duitsche vloot is de „Königsberg" in zee gestoken, waar de Engelsche krui sers op een bepaald punt liggen te wach ten om de afgevaardigden over te nemen en naar het vlaggescbip van admiraal Beatty te brengen. Waar werd de wapenstilstand gesloten. Onze correspondent te Parijs seint ons, dat Hutin in de „Echo de Paris" mede deelt, dat de laatste onderhandelingen over den wapenstilstand, 's nachts van 1 tot 5 uur, plaats hadden in den salon-wagen van maarschalk Foch, welke wagen zich bevond te Rethondes, een half uur gaans ten Zuid-Oosten van Le France Port. Mis schien is het dus wel de wapenstilstand van Rethondes. („De Tjjd") KEULEN, 14 Nov- Naar de „Köln. Volksztg." van vertrouwbare zijde ver neemt, is voor het sluiten van een voor- loopigen vrede de weg reeds geëffend- Aan de onderhandelingen in het Fransche hoofdkwartier hebben, naar 't blad verder hoort, slechts Franschen en Engelschen deelgenomen. Italianen en Amerikanen wa ren niet tegenwoordig. De nieuwe regeering. Een mee deeling van den raad van volkscommissarissen, zooals het dubbele driemanschap thans- heet, geeft ons de namen der vak-ministers en hun toeziende voogden. Minister zijn voor: buitenland - sche zaken: dr. Solf; financiën Schiffer; economie dr. August Mueller; economi sche demobilisatie: dr. Köth; oorlogs voeding Emanuel-Wurm; departement van arbeid Bauer; Pruisisch minister van oor log Scheuch; rijksministerie van justitie dr. Krause; posterijen Ruedlin. Als onderstaatssecretarissen zijn aan de departementen toegevoegd: buitenland- sche zaken: David; ooriogsvoedingRo bert Schmidt; departement van arbeid: Giesbers. Tweede- of assistent.onderstaatssecre- tarissen zijn: buitenlandsche zaken-. Kautsky; financiën Bernstein; economie Edman Köln; ecenomische demobilisa tie Bücher en Schumann; departement van arbeid: Noske en Vogtherr; justi tie: dr. Oskar Gohn. Erzberger zal gemeenschappelijk met het ministerie van buitenlandsche zaken, het openen van vredesonderhandelingen inleiden. Over de bezetting van het departement van binnenlandsche zaken is nog geen beslissing gevallen. Hoe de revolutie ontstond. De „Vorwarts" meldt over de oorzaak van de revolutie, dat matrozen hadden ontdekt, dat het plan bestond, de oorlogs vloot in een gevecht tegen den over- machtigen vijand tot het laatste schip op te offeren, hetgeen wel 80-000 men- schenlevens zou hebben gekost. Voorai de onderschepte afscheidsbrieven van officieren wekten argwaan- De matro zen hebben zich toen uit alle macht daartegen verzet. Ze sloegen aan net muiten. De omwentelingen in Duitsehland. Terwijl het afdanken der Duitsche dy. nastieën gei-egeld in haar werk gaat, blijft zich ook de omwenteling in Duitsehland over het algemeen rustig voltrekken. Zelfs schijnen de onafhankelijke socialisten en bolsjewikische elementen tegenover de strenge handhaving der orde door den rijkskanselier Ebert en de arbeiders- en soldatenraden meer en meer hun invloe^ te verliezen.- Toch blijft het gevaar dreigen, dat Lieb- knecht als agitator zal optreden in de ver- warning, welke wellicht de demobilisatie kan brengen- Reeds is hij voornemens zich met zijn volgelingen af te scheiden en de agitator zou dan wel eens dictator kunnen worden. Wij zijn er nog niet. Korte Oorlogsberichten. De Engelsche arbeiders tegen de coalitie-regeering. LONDEN, 14 Nov. (Reuter). De drin gende conferentie der arbeiders heeft met een geweldige meerderheid besloten de betrekkingen der arbeiders met de coali tie-regeering te verbreken. Troonafstanden. Afstand van hun troon hebben nog ge daan de navolgende koningen en vorsten in Duitsehland: Van Saksen, Wadeck Pyr- mont, Mecklenburg Schwerin, Saksen-Mei- ningen, Saksen Coburg Gotha en Baden- Ex-Keizer Wilhelm en de Kroonprins. De Entente-pers gaat voort, op uitle vering van den ex-keizer Wilhelm aan te dringen. De „Daily Mail" schrijft: In Europa is de democratie niet veilig, tenzij de wapenstilstandsvoorwaarden er .borgen voor stellen. De ex-keizer is als gevangene m de handen der Geallieerden en men kan niet toestaan, dat hij. aan de gerechtig heid ontkomt. Voor haar eigen veiligheid raden wij de Nederlandsche regeering, den Keizer terstond het land uit te zetten- Naar wij echter vernemen, heeft tegen het verblijf van den ex-Keizer in ons land tot dusver geen enkele mogendheid der geallieerden een protest bij onze re- geenng uitgebracht. Het H. N. verneemt uit Londen: Vier Fransche afgevaardigden zullen aan de regeering verzoeken om de uit levering en het vonnissen van diein kei zer en den kroonprins te verkrijgen. Volgens de N. R. Ct. heeft de Ignace, de Fransche onderstaatssecretaris van mi litaire justitie, een vervolging gelast van de Duitsche officierèn, die zich in Rijssel aan ongeoorloofde daden hebben schuldig gemaakt of er hevel toe hebben gegeven. Deze zullen voor een krijgsraad gedaagd worden. Indien de geallieerden zich niet van hun persoon meester kunnen maken, zullen zij bij verstek veroordeeld worden, maar het vonnis zal uitvoerbaar blijven- Ook Luxemburg. LUXEMBURG, 14 Nov. (W.B.) De Ka mer heeft in een motie de regeering drin gend uitgenoodigd het Luxemburgsche volk in zijn geheel over den toekomstigen staatsvorm door een referendum te raad plegen. De Ka.mer wenscht, dat de groothertogin zich van elke regeeringsdaad onthoudt, totdat het volk zijn meening kenbaar heeft gemaakt. Een voorstel van liberalen en socialis ten nopens aftreden der groothertogin, on derscheidenlijk invoering van de republiek, werd verworpen. De Habsburgsche aartshertogen hebben besloten het gebied der monarchie te ver laten. Alleen aartshertog Joseph, die den eed van trouw heeft afgelegd aan den Hongaarschen Nationalen Raad, verklaar de met zijn familie onder alle omstan digheden in Hongarije te willen blijven- De torpedeering van het Duitsche schip „Schlezien", waarvan in de laatste berich ten van ons vorig nummer wordt gewag gemaakt, blijkt thans met te zijn ge schied. Keizer Karei doet ook van de regeering in Hongarije afstand. Keizer Karei heeft als Koning van Hon garije den minister-president laten weten, dat hij om dezelfde redenen, die hem, wat Oostenrijk aangaat, daartoe noopten, van elk aandeel in de Hongaarsche re geering afziet. Langs de Belgische grens. Men bericht ons: De Duitschers zijn thans teruggetrok ken uit Esschen, Wildert, Olmpschout en Capelle. Te Esschen zijn de voormalige stationschefs en de douanen weer in func tie. Ieder die tracht met meer dan 1000 frank Belgisch bankpapier of met een groot bedrag Duitsche bankbiljetten naar België te gaan, wordt aangehouden door op post staande Belgische gendarmen, die burgerkleeding dragen, doch met geweer gewapend zijn, en teruggezonden naar Ne derland. Twee beruchte Belgen zijn te Esschen aangehouden en gevangen gezet in af wachting van de aankomst van de Belgi sche overheid. Er rijden nog geen treinen van Esschen naar Antwerpen. („De Tijd") Mgr. Cerratti. De „Baseier Nachrichten" verneemt uit Rome: Mgr. Cerratti, de secretaris van buiten gewone kerkelijke aangelegenheden, ver trekt als 'buitengewoon gezant van Z. H. den Paus naai de Vereenigde Staten. De Keizerlijke familie. Behalve de Keizerin zijn ook de prin sen Eitol Friedrich en Wilhelm August in het Nieuwe Paleis te Potsdam- Prins Eitel lijdt aan een hartziekte. KOPENHAGEN. Naar gemeld wordt, vluchtte prins Heinrich van Pruisen naar Denemarken. Het Belgische Koningspaar te Gent. Het Belgisch Koningspaar is te Gent met onbeschrijfelijke geestdrift door de bevolking ontvangen. De vorstelijke personen werden toege sproken door den socialistischen sche- pene van Gent, den heer Anseele, op welke toespraak door den koning in het Vlaamsch werd geantwoord. Anseele drukte zelfs den Koning en de Koningin de hand. Van het socialistengebouw „de Vooruit" wapperde naast de roode de Belgische vlag. LONDEN. Officieel wordt medegedeeld, dat ook de Italiaansche vloot de Darda- nellen is binnengevaren en voor Constan- tinopel geankerd ligt. Volgens den Londenschen correspon dent van de „Manchester Guardian" zal president Wilson zelf de vredesconferen tie bijwonen en daartoe in December naar Europa komen. Het Belgische Kabinet. De correspondent van de „N. R. Ct." te Londen verneemt uit goede bron, dat bij de katholieke Belgische ministers Coo- reman, die eerste-minister blijft, Renkin en Vandevijver zullen zijn, terwijl Hymans en Franck tot de liberalen zullen behoo ren en Vandervelde, Anseele en een Wool de socialisten zullen vertegenwoordigen- De socialisten hebben zich daartoe pas verbonden, nadat de belofte was afgelegd, dat de invoering van algemeen en enkel voudig kiesrecht voor alle mannen boven de 21 jaar nummer één op het nieuwe regeeringsprogram zou staan. Verwaohtlng tot den avond van 19 Nov. Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen. Nevelig tot zwaar- of halfbe- wolkte lucht. Weinig of geen regen. Vooral des naehts en des ochtends zachter. De algemeene staking in Denemarken mislukt. De door de syndicalisten aangekondigde yalgemeene werkstaking is wegens de voortdurende gevangenschap van drie harrer leiders op een volkomen misluk king uitgeloopen. Alleen in enkele bedrij ven heeft het werk stil gelegen. Elzas-Lotharingen. De Fransche regeering heeft besluiten genomen ten aanzien van de militaire en bestuursaangelegenheden van Efzas-Lo- tharingen, welke provincies,naar men denkt, over enkele dagen bezet zullen wor den. Foch zal in naam van Frankrijk en zijn bondgenooten van beide provincies bezit nemen. Treffende berichten hebben Parijs be reikt, volgens welke in dorpen in Elzas- Lotharingen grootmoeders met grijze ha ren eerbiedig de Fransche driekleurige vlag ontplooien, die zij 48 jaar verborgen hebben gehouden en dat hare dochters en kleindochters nieuwe maken, die op den dag van het groote feest der bevrij ding zullen wapperen. Uit België. Vrijdag 22 Nov. zal koning Albert in zijn hoofdstad een triomfantelijken in tocht houden. Bij die groote gelegenheid zal de Fransche regeering het grootkruis van het Legioen van Eer aan koningin Lysbeth en het Legioen van Eer en het Ooriogskruis aan den Belgischen kroon prins verieenen. ROOSENDAAL, 15 Nov. (Part.). Duit sche troepen hebben Antwerpen ontruimd. In Brussel zijn er nog enkele, die morgen aftrekken en vervangen worden door ca valerie van de geallieerden. Belgische re gimenten komen Dinsdag in Brussel. De koninklijke familie zal hare intrede in de hoofdstad Vrijdag doen. Uit B«rl|n wordt gemeldt: De onafhankelijke Sociaaldemocraten zjjn voornemens van de regeering te eischen dat onmiddellijk een itaatsge- rechtshof wordt ingesteld om de perso nen, die in de eerste plaats verantwoor delijk zijn voor de voortzetting van den oorlog en het verhinderen van den vrede, te vonnissen. Zg eischen, dat bevelen tot inhechte nisneming worden uitgevaardigd tegen Tirpitz, generaal Kein, „Mansehaftsdirek- tor", Kapp, president van de „Vater- landspartij", admiraal von Hötzendorff, den groot-industrieel Duisberg en an deren. Tweede Kamer. De minister-president heeft verklaard, dat de regeering langs wettel ij ken weg hervormingen zal invoeren. Wie van dien ,weg afwijkt vindt de regeering tegen over zich (en het overgroote meerendeel van ons volk. Red.). Het ontwerp Marchant over het vrouwenkiesrecht zal spoedig in behandeling worden genomen- Nog deelde de minister mede, dat de regeering 400.000 paar militaire schoenen zal verkoopen tegen f8 het paar. De heer Smeenk verklaarde, dat de Christelijke arbeiders (met de Roomsch- Katholieke) tegenover de socialisten zul len staan bij het trachten naar revolutie. De slachtoffers van het mijnongeluk aan boord van de „Hellevoetsluis" zullen in strijd met het aanvankelijk plan niet te Vlissingen wor den begraven. Het stoffelijk overschot van dr. van Buren wordt te Rotterdam, dat van den milicien Sanders te Eindhoven begraven. Bij beide begrafenissen zal de minister van marine zich door een zee officier doen vertegenwoordigen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1