EERHERSTEL. Zij, die zich in verband met den oproep van de Regeering aan het Nederlandsche volk op het standpunt van rust en orde plaatsen, kunnen hiertoe het beste medewerken door zich te organiseeren en aan te sluiten bij den Vrijwil- ligen Landstorm. Zij kunnen zich daartoe op geven bij den Commandant der, Vrijwillige Landstorm-afdeeling GOES, Reserve-Wacht- meester J. DE KRAMER, Bureau Beursgebouw. UIT ZEELAND. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Tweede Kamer. Donderdag hebben verschillende spre kers den heer Troelstra het onzinnige en misdadige van zijn revolutionair pogen ouder het oog gebracht. Ü.a. hield de heer Dresselhuys een rede, waarin hij o.a. het volgende sprak: De revolutie is niet het werk van de zuivere rede, maar 'van de hartstocht. Nu wij deze revolutie hier kalm be spreken blijkt het wel een ontzaggelijke ramp. Ons volk kan alleen meer geluk ver wachten van een verdubbeling onzer welvaart en die kan wel vernietigd worden door een revolutie maar niet verdubbeld. De Russische revolutie moet voor ons wel een afschrikwekkend voor beeld zijn. Den iaatsten tijd heeft ook spr. een psychologische democratie ondergaan en nu kan uien zeggen, gij zijt bang en dan zegt hij dat is volkomen juist. Hij is bang met voor zich zelf maar voor ons land. Hij is voor allerlei hervormingen, die zijn voorgesteld maar alleen op die conditie, dat de heer Troelstra zijn be dreiging van een staatsgreep terug neemt. De heer Troelstra: Ik hob het woord staatsgreep In dien zin niet gebruikt, goiijk gij voorstelt, ik heb nadrukkelijk gezegd, nooit tot geweld te zullen overgaan. Beweging van alle zijden. Op de tri bune roept men: Lafaard. De heer Dresselhuys constateert met groot genoegen, dat de beer Troelstra zijn oorspronkelijk doel terugtrekt. Het geheele Nederlandsche volk heeft dezer dagen gezucht na die rede van den heer Troelstia en zal deze interruptie met opluchting ontvangen. De heer Duymaer van Twist interrup- teerde: „Gij moet ze niet te vreeg ver trouwen". Laat nu het volk, dat deze bekentenis zeer zeker met opluchting ontvangen heeft, beseffende dat revolutie hier niet helpen kan, als één man met de regee ring medewerken om orde en rust te handhaven en alles te doen om de wel vaart hier in het land weer te doen bloeien en groeien, dan eerst zal Neder land na deze 4 jaar van spanning een heerlijke toekomst tegemoet gaan, De slachtoffers van het s.s. „Hellevoetsluis". De Minister van Marine heeft zijn deel neming laten betuigen aan de betrekkin gen van de slachtoffers van het onge luk, dat eergisteren aan boord van het stoomschip „Hellevoetsluis", met een ont- stekingsinrichting van .een mijn, hoeft plaats gehad. De Minister zal zich bij de begrafenis te Vlisisingen van de bij bet gebeurde om gekomenen doen vertegenwoordigen door „den vice admiraal Smit. De nationale Biddag. Door de regeering is aan de onder scheidene Kerkgenootschappen gevraagd tien nationalen biddag te willen doen houden in den voormiddag van den 28en November a.s. ROTTERDAM. In de vergadering van de gemeenteraad van gisterenmiddag is de heer Stulemeier, die als wethouder bedankt had, herkozen met '28 stemmen tegen 2 op den lieer Ter Laan en 13 blanco. De heer Stulemeijer heeft, daar uit do cijfers blijkt, dat een deiel der raa l wc-nscht, dat hij de taak van wet'houdar blijft vervullen, zijn herbenoeming aan vaard. W. H. Bogaardt. f Hedenmorgen is te Breda in den ouder dom van ruim 55 jaar overleden de heer W. H. Bogaardt, R. K. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van den gemeenteraad van Breda. De overledene werd geboren 19 Februa ri 1863. Hij bezocht de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Semarang, behaalde het diploma van inspecteur van den post en telegraafdienst. Hij was laatstelijk in specteur le klasse bij de posterijen en telegrafie in Nederlandsch-lndië. Sinds 13 Februari 1906 had hij zitting Ul de Tweede Kamer. (Msb.) Gistermiddag is te 's Gravenhage een drukbezochte vergadering gehouden van de afgevaardigden van talrijke Roomsch- Katholieke landelijke vereenigingen, ter gezamenlijke bespreking van hetgeen in verband met den algemeenen toestand behoort te geschieden. De vergadering bleek eenstemmig van gevoelen, dat het Katholieke volksdeel, dat altijd gewild heeft een vrije ontwikkeling in een orde lijken staat, door alle wettige middelen moet toonen achter de Reseering te staan en dat wjj niet kunnen wijken voor de misdadige plannen van een minderheid. Met algemeene stemmen werd een manifest aan het Katholieke Nederland sche volk vastgesteld, dat in de bladen gepubliceerd en op ruime schaal ver spreid zal worden. Bovendien zullen in de groote steden des lands vergaderingen worden gehouden en werden nog andere maatregelen van actie vastgesteld. Dv hervatting der vaart op Ned. Indië. Naar wij vernemen zullen de Stoom vaart Maatschappijen Rotter damsche Lloyd" en „Nederland" binnenkort den dienst naar Nederlandsch Indië hervatten. Het s.s. „Dardauus" van de Stoomvaart- Mij „Oceaan" te Amsterdam zal Maandag of Dinsdag a. s. van Amsterdam naar Indië vertrekken. Het ss „Boeton" van de Stoomvaart- Mij. „Nederland" te Amsterdam ver trekt in den loop der volger.de week De Scheepvaart. Men seint uit Hoek van Holland Een groot aantal Eugelsche mijnvegers zijn bewesten den Waterweg bezig mijnen op te ruimen. Demebilisatie. De Minister van Marine heeft bepaald, dat de landstormjaarklasse 1917 en de militielichting 1917 eerste en tweede ploeg, kustwachten inbegrepen, op 25 November of zooveel eerder als mogelijk mocht blijken, met onbepaald klein ver lof zullen worden gezonden. Rijst. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden, aan de lijst van goederen, bedoeld in art. 1 der distributiewet 1916 toe te voegen: rijst van alle soorten. Duitsche deserteurs. Een 300 Duitsche deserteurs te Heer len zullen overeenkomstig hun verlangen worden uitgeleid naar Duitschland en bij Kerkrade over de grens worden gezet. AMSTERDAM. Na de vergadering der revolutionair-socialisten in de Beurs van den diamanthandel trokken troepen be- toogers, vooraf gegaan door militairen, naar de cavaleriekazerne. Daar drongen enkelen de hekken binnen. Een der be- toogers loste onmiddellijk een schot. Een cavalerist werd aan den arm getroffen. De cavaleristen beantwoordden daarop met een salvo scherp. Hierbij zijn 3 per sonen gedood en 7 of meer gewond, waaronder twee vrouwen Een der ge- dooden was met een bijl gewapend. De drie gedooden zijn: de 17 jarige Joh. van Putten, wiens stoffelijk over schot naar het Binnengasthuis gebracht is, Strienz, en Hermanus de Jonge. In het Binnengasthuis worden verder verpleegd de 26 jarige verpleegster T. van Walrave, en haar verloofde A. J. Schrikker, alsmede W. Dame. Vijf andere gewonden: Brandenburg, v. Dijk, Heij- boom, Kas en Sechwaard, konden reeds des avonds het gasthuis verlaten, terwijl de anderen gistermorgen huiswaarts konden keeren. De toestand van de twee zwaar ge wonden in 't militair hospitaal is redelijk wel. Inde Weesperstraat wilde men gisteren een postwagen omverwerpen op de tram rails; sommige betoogers verzetten zich echter daartegen. Op den Dam bleef het verder den geheelen avond zeer rumoerig. Het Koninklijk Paleis was sterk bewaakt. In de conferentie met de leiders der R. K. Vak vereenigingen heeft de minister gezegd dat met ingang van 5 December het broodrantsoen tot 311 gram per persoon en per dag zal worden verhoogd. Zoodra het koren binnenkomt zullen op ruime schaal aanvullingsbrood kaarten worden verstrekt. Zoo spoedig eenige zekerheid is van aankomst van vetten van overzee, zal verhooging van het vetrantsoen volgen. ROTTERDAM. Naar in scheepvaart kringen verluidt, zullen de geallieer den alle Duitsche stoomschepen tij delijk charteren. Met behulp van deze schepen zullen zij de voedselvoorzie ning voor de geheele wereld ter hand nemen. De voof deze charters verschul digde gelden zullen in mindering ge bracht worden op de te heffen oor logsschatting. ROTTERDAM. Het Post-, en Tele graafkantoor en het stadhuis zijn on der militaire bewaking gesteld. De he den aangekomen infanteristen patrouil leeren door de slad. In de hoofdstraten is jiet .woelig. Tot op dit oogenblik is alles nog rustig. BERGEN. Een honderdtal Duitsche deserteurs hebben heden Juin passen aangevraagd om zoo spoedig mogelijk naar hun land te kunnen vertrekken. Huldeblijk aan minister Cort van der Linden. Een dezer dagen hebben de leden van het afgetreden kabinet, benevens de vroeger reeds afgetreden minister van oorlog, de heer Bosboom, ten huize van den vroegeren premier van dat kabinet, minister van Staat mr. Cort van der LindeD, dezen laatsten een herinnering aangeboden aan den tijd van samenwer king met hem Brj monde van een dier oud ambge- nooten werd de heer Cort van der Lin den een prachtig bewerkt presenteerblad aangeboden, waarvan het medaillon een blik vertoont op het bekend „torentje", dat gedurende vijf jaren het werkvertrek van den oud minister wag geweest. Om dat medaillon zjjn de origineele handteekeningen gegraveerd van de deel nemers aan dit souvenir. Faillissementen In Nederland. Over deafgeloopen week, eindigende 9 Nov., in Nederland uitgesproken 24 faillissementen tegen 12 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar ▼an 1 Januari tot en met 9 Nov. 1918 825 faillissementen tegenover 799 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gemeentelijke Centrale Keuken te Goes, Menu van 18 November tot 23 No vember 1918 Maandag Groentensoep met vleesch, 5 gram boter. Dinsdag Erwtensoep met vleesch, 5 gTam boter. Woensdag Aardappels met Roode kool cn vleesch, 10 gram boter. Donderdag Aardappels met knolraap' en vleesch, 10 gram boter. Vrijdag Hotspot met vleesch, 10 gram boter. Zaterdag, Aardappels met pavoye kooi en vleesch, vrij. Wegens tijdsomstandigheden verande ring menu voorbehouden. Distributie: Van 16 Nov. tot en met 22 Nov. 1918 is verkrijgbaar: Op bon 59-: Aardappelen 2 K.G. Op bon 60: Erwten 1 ons. Op bon 61Gort 1 ons. Op bon 62: Jam 1 ons. Op bon 63: Kaas 1 ons. Op bon 64: Aardappelen 2 K..G Op bon 65: Vermicelli 1/2 ons. Op bon 66Suiker 2V2 ons. Op bon 67Chocolade 1 stuk. Op bon 68: Zeep 1 ons. De Zeep is vanaf Vrijdagnamiddag 2 pur verkrijgbaar bij de volgende win keliers: Gebr Duvekot, O. de Kok, F. J. Tlüery, J. A. Steketee, Fa. v. d. Leeuw, J. v. Liere, L. Korstanje Pz„ Wed. de Hullu, A. H. Schrijver, J. H. Jacobs, J. Veerhoek, Joh. Kloosterman, D. II. de Braijne. Zondagsrust apothekers. Zondag 17 November is de apotheek van den heer Van der Heek geopend. De beide overige blijven dan gesloten. Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, goedgevonden vast te stellen: a. wijziging der beschikking van 1 Oc tober 1918, houdende vaststelling van ma ximumprijzen voor naai- en andere g a r e n s b. wijziging der beschikking van 20 Juli 1918 betreffende de distributie van suiker; c. aanvulling der beschikking van 10 Juli 1918, houdende vaststelling van ma ximumprijzen voor kindermeel. d. aanvulling der beschikking van 24 Juni 1918 betreffende s t a n d a a r d- schoenwerk e wijziging der beschikking van 19 October 1918, houdende vaststelling van maximumprijzen voor industriezee p; f. wijziging der beschikking van 15 October 1918 houdende vaststelling van maximumprijzen voor vat- en stapel- groenten; g. intrekking der beschikkingen van 10 Juli 1918 en 25 Mei 1918 houdende vast stelling van m a x i m u 111 p r ij z e n voor cacaopoeder c-n bepalingen betref fende het verwerken, afleveren en v e r voeren van cacaopoeder; h. maximumprijzen voor tapiocaineel i wijziging der beschikking van 19 Fe bruari 1918 betreffende een thee- 011 kof- f iesurrogalen regeling j wijziging der beschikking van 20 April 1918 betreffende aflevering en vervoer van lompen. Nadere inlichtingen omtrent bovenstaan de maximumprijzen worden voor zooveel mogelijk verstrekt ter Gemeente-Secreta rie, iederen werkdag tusschen 9 en 12 uur voormiddag. Omruilen bo terkaa rten. De Burgemeester van Goes brengt ter open bare kennis, dat in verband mot Ie strij- ging van den kleinhandelprijs voor bo ter, door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald, dat de boter kaarten desgewenscht kunnen worden omgeruild voor Margarine-, Melange A of Melange B-kaar ten. De wensch 'hiertoe kan worden ken baar gemaakt aan liet Diistributiebureau uiterlijk Dinsdag 19 November 1918. Middelburg. Menu Centrale Keuken. Week van 18 tot 23 Nov. Maandag: bruine boonensoep, bon 66. Dinsdag: stamppot roode kool. Woensdag .groentensoep, bon 65. Donderdag: hutspot. Vrijdag: aardappelsoep. Zaterdag: stamppot rapen. Ruiling boterkaarten. De Directeur van bet Gemeentelijk Distri butiebureau maakt bekend, dat voor het volgende tijdvak, gelegenheid zal worden gegeven tot het omru len van boter kaarten voor margarine- of melange- kaarten. Zoodra laatstgenoemde kaarten op zijn Bureau zullen zijn ontvangen zal een regeling voor omruiling woi den gepubli ceerd. Boter, margarine, enz. De Directeur van het Gemeentelijk Distri butiebureau maakt bekend, dat tot en m«t Zaterdag 23 November op bon 69 met bon 6 der Rijksvetkaart verkrijgbaar zal zijn 250 gram (een half pond) boter, margarine enz. Wascli-ammoniak. De Direc teur van het Gemeentelijk Distributie- bureaa verzoekt winkeliers, die (16 gra dige) wasch-ammoniak wenschen te be trekken, (tusschenhandelprijs f 1.05 per K.G., kleinhandelprijs f 0.30 per 250 gram) hiervan schriftelijk opgave te doen met vermelding der verlangde hoeveelheid voor een periode van 30 dagen, vóór Zaterdag 16 November 12 uur. Op de enveloppe dient te worden ver meld „opgave ammoniak". De tegen hedenmorgen uitge schreven vergadering 'van de afdee- ling Middelburg van de Z. L. M., met het doel te komen tot de vorming van een kring Walcheren van de ge reorganiseerde maatschappij 'moest tot Vrijdag 22 dezer worden verdaagd) daar het Landbouwblad te laat is ver schenen en daardoor de meeste loden de convocatie te Iaat hebben ontvan gen. Thans wier! alleen voorlezing ge daan van oud-leerlingen der Land- bouwwinterschool, waarin voor de ver kiezing van bestuursleden bijzonder1 de aandacht, wordt gevestigd op de heeren Jhr. 1'. J. Boogaert, J. Po) Ier- dijk, C. Franse en G. van dn Putte. Door den voorzitter, den heer J. Polderdijk Jhr. Boogaert was ver hinderd werd; voorlezing gedaan van de mededeeling van mr. Troelstra in de Tweedei Kamer, hetgeen met applaus werd begroet. - De politie heeft aan het station een partij witte boonen in beslag ge nomen en tegenden vervoerder Z. uit Amsterdam procesverbaal opge- maakl. VIlMlngen. Schipper Van der Ham, een der slachtoffers van de mijnont- ploffing aan boord van de Hellevoet sluis", is heden aan de gevolgen over leden. Driewegen. Voor een lid van den ge meenteraad (vacature M- de Dreu) zijn 14 Nov. candidaat gesteld: 1, \V. de Dreu, 2, M. Nijsse Aaz„ 3, J. Timmerman. Stemming 21 Nov. 1918. Kloetinge. Zaterdag 16 November des namiddags van 13 uur in de bewaarschool uitreiking van kaarsen- bons aan lichtlooze gezinnen en vee houders. Vleesch voor zieken op Vrij dag bij 'den Slager W. Schipper. Kloetinge. Zuster Hendriks heeft eer vol ontslag gevraagd als wijkverpleeg ster voor de gemeenten 's Gravenpol der, 's Heer Abtskerke' en Kloetinge, Ondergeteekende betuigt bij deze zijn oprecht leedwezen, dat hij in no. 134 van de „Nieuwe Zeeuwsche Ceurant", in een bericht uit Schore, handelende over de begrafenis van den heer J. Dogger, in leven stationschef te Vlake, ton on rechte heeft gemeld: „Jammer, dat de heer Visser, zwager van den gemeenteveldwach ter, zich niet ordelijk wist te ge dragen, daar hij een paar keer op zijn gedrag gewezen moest worden" en verklaart bij deze, dat liem is gebleken, dat van eenige ordeverstoring door den heer Visser geen sprake is geweest; dat hij ten onrechte, de eer en goeden naam van den heer Visser door dit be. richt heeft aangerand, waarvoor hij bij deze zijn verontschuldiging aanbiedt. F. VAN KOGELENBERG. Schore, 15 November 1918. 's-Heer Arendskerke. In de Maandag gehouden raadsvergadering, welke door 7 leden en den Secretaris werd bijge woond en waarin de heeren J. v. d. Poel en J. Zandee Az. met, en de hee ren P. v. d. Dries en K. Janse zonder kennisgeving afwezig waren, werd her benoemd tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim de heer A. van Antwerpen Jz. Tot- lid van het Groot Armbestuur van 's Heer Hendriks- kinderen werd herbenoemd de heer A. Kakebeeke en tot onderwijzers voorliet geven van herhalingsonderwijs werden aangewezen te 's Heer Arendskerke de heeren J. van Houte en J. de Jonge en mejuffr. C. J. Meeuwse, te Nieuw- dorp de heeren J. Eversdrjk en L J. v. d. Ende en mejuffr. J. J. Talsma en te 'sHeer Hendrikskinderen de heer D. J, v. d. Graaff en mejuff. N. C. v. d. Graaff. In de Nieuwjaarscommissiën werden gekozen te 'sHeer Arendskerke de heeren J. Smit Sr., voorzitter, D. W. Lindenbergh, J. Valkier Jr., J. de Rui ter. D. Janse en L. van Vessem, Secre taris, te Nieuwdorp de heeren J J. de Jager, voorzitter, P. Blok, B Baaijens, Chr. Zandee, C. Minderhoud, P. Dekker, P. de Putter, B de Jager, P. Gescliiere en C. Schippers en te 's Heer Hendriks kinderen de heeren J. Zandee Az voor zitter, J. de Schipper, M. Yermeule, A. A. Snoodijk en P. Oudkerk. Tot^ haven meesteres aan de haven Zuid-Kraaijert werd voor den tijd van 3 jaren weder om benoemd Mejuffr. Wed. J. Kieboom. Vervolgens werd besloten tot het aan gaan eener geldleening adf 4000. tot dekking der kosten van den bouw eener schuur en op 't terrein van het Gemeente huis «n van de inrichting tot onder wijzerswoning van liet pand, vroeger bewoond door A. Huige te Nieuwdorp. Ten slotte werden behandeld de circu laires van Ged. Staten betreffende her ziening der tractementen van de Bur gemeesters, Secretarissen en Gemeente ontvangers Besloten werd Ged. Staten te adviseeren de jaarwedden dier titu larissen vast te stellen op de door voor noemd College voorgestelde minima. Cclijnepiaat. De landbouwersknecht Th. de F. alhier had gisteren :het on geluk hij Israël in de schuur van een ladder te vallen en een paar ribben te breken, zooidat hij zich onjder genees kundige behandeling moest stellen. Ossenisse. Er zijn hier veel zieke men- schen, doch sterfgevallen zijn er tot dus- ver niet voorgekomen. De Openbare La- gere school is voor onbepaalde tijd ge sloten, de Roomsch Katholieke bewaar school niet. Als men weet, dat op liet geheele platteland van het land van Hulst maar één geneesheer gevestigd is, kan men begrijpeu, dat die het druk heeft. Oost Souburg. De Minister van water staat heeft telegrafisch de hoofden van de dienstvakken bij P. T en T. als Direc teuren, Inspecteurs, Ingenieurs, enz. be richt dat, in afwachting van de trakte- mentsverhooging, ieder ambtenaar en beambte flOO.— voorschot kan krijgen. Krijgen ze later minder, dan moet het te veel betaalde teruggestort worden. Clinge. Nabij deze gemeente kwamen 7 Duitsche marinesoldaten over de grens. Zij werden door de'grenswacht ontwapend en geïnterneerd.. St-Jansteen. Bij den landbouwer Ch. Ringoot is in den nacht van Woensdag op Donderdag een koe uit. den stal ontvreemd. Vermoedt wordt, dat. de dieven; met het dier Belgic in zijn gevlucht. Een oproep tot u allen! Hetzij gij werkman zijt of patroon, arm of kapitalist, oorlogsverdiukte of O- W.ers, gij weet dat de vrede terug kan brengen, wat de oorlog ons heeft ontnomen. Waar de kanonnen van den oorlog monschenleven op menschenleven sloop ten; waar wij sidderden bij het hoorei) bulderen der kanonnen en in angst en schrik verkeerden bij het koersen der vliegmachines, daar voelt ons hart zicli rustig, nu die blijde klank van vrede over de wereld is gegaan.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2