,86ite sneer e m\ laaglijders Tegen de Revolutie. No. 135. Donderdag 14 November 1918. Veertiende Jaargang. Mijnt eiken MllHDiG- JKKMt- tn VBIIDMI. NTIM1GRAINE 00RTSP0E0ERS MAAGPOEDERS Him DOEI KOM Tusschen Wapenstilstand en Vrede. De Wapenstilstand. De revelutie in Duitsehland II 4, Ketvel 2 ct., alios Veiling van 9 Nov. 1918. 15, Kropsla 3643, Kor Isla 1424 ct., alios per [i/2gtye, Selderie 11, Prei 101/2—121/2, Bleek- oten 111/3—141/2, ct., per 21/231/2, Bloemkool 15 kool 71/2—121/2, Witte Roode kool 31/2-12l/g, Kipeieren 251/226 ct., Gieser Wildeman 55, I Kweeperen 3031, To- 'Mispels 37—40, Spruiten pen 2, Kroten IOV2'/s, 241/232i/2, Wagenaars jolrapen (max.-prijs), Spi- Jles per "K.G. 1ELINGE. Veiling van 8 ;ine veiling. Appels: -£58, Zure Bellefleur f-42 llaard f48f51, Campag- Zoete Bellefleur f 39 100 K.G. tr Wildeman f 40f 52, -f 47, Mispels f30—f33, L alles per 100 K.G. V Witte kool 12 ct.. bei en, 8 November 1913. a f25.Haver f20.8 ;erst f 20.af Zo- I- a fRogge f25.— sbo«nen f30.a f32 10.a f 32 Kookerw- 4.—, Kroonerwten f 22. per 100 K.G. Aardappe- Iper 70KG. Karwt) f KG Ajuin f 4.50 a f 4 75 en f 12 a 14 per 100 stuks, 20 per halve KG Rotterdam, 11 Nov- I Aanvoer 65 vette run- alveren, 6 nuchtere kal- pen en 84 varkens, xatieprijzen door de re genomen. f34. aanvoer. Abonnementsprijs p. 3 maanden veorGoos f 1.—daochaitea 11-25. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 19 cent. vertentiën worden ingewacht véér balt «mi nor namiddags. Kantoor v. d. Admlnlatratlo: Boude wijn do Wittestraat A 135s GOES. Vei. latere. i directie no. 94. Redactie no. 31. Reclameberichten 30 Gt. p. r. B3 abonnement speciale prgs. Advertentiën van 1-^3 regels f 0 75, iedere regel meer 13 61. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend, ver- Gemeente Ontvanger dringend, ter voorkoming van sten, voldoening van de ver ten termijnen der hoofdelijke jting, uiterlijk op 16 Novem- 1918. j die lijdt aan neemt zonder aarzelen de Ieders van h. van aken, Prijs 0.621/» gl. de doos. l.enuwkoortsen, Fleurecijn, in het hoofd en Influeuza-pijnen orden in eenige uren gene zen door de uitstekende van H. VAN AKEN, Apotheker te Selzaete. Prijs par doos 0.(0 gld. 1st beste geneesmid- s 1 tegen MAAGKRAMPEN, fiagontsteking, gebrekkigen tlust, slechte spijsverte- ig, watergal, oprispingen, brakingen, zijn ui VAN AKEN, Apoth. Spe- alist te Selzaete. Zij kunnen jor geen enkel geneesmiddel ;rvangen warden en verdie- jn aanbevolen te worden aan k persoon die aan de maag lijdt. Prijs por doos fl,— Hoofddepót voor Holland j C. A. SCHULTE Co. Middelburg, y y> Wij staan voor schokkende gebeurte nissen, die zich aan ons oog vertoonen als een stuk wereldgericht. Tronen stor ten ineen, vorstenkronen rollen over de straat, dynastieën verzinken in het niet, machtige rijken vallen uit elkander, gansch ons werelddeel wordt van aan schijn veranderd. Maar nog schrikwekken der dan dat alles is de rosse gloed der revolutievlammen, die op alle punten van onzen oostelijken natuurstaat oplaaien, het zekere kenteeken van den Bolsjewisti- schen terreur, die het bloedige Fransche schrikbewind in hevigheid verre achter zich laat. Zal de vlam ook naar hier overslaan? Dat zal voor een groot deel afhangen van de houding dergenen, die beginselen belijden, welke lijnrecht die der omwenteling tegenover staan- Daarom behooren in deze dagen alle belijders van den Christus, niet het minst wij, Katholieken, als één man openlijk en onverschrokken te getuigen voor het christelijk beginseltegen de Revo lutie het Evangelie, practisch be leefd en in daden omgezet- Allen, zonder onderscheid van rang of stand, behooren schouder aan schouder te strijden voor het behoud onzer gemeenschappelijke goe deren: godsdienst, gezag, huisge- z i n, e i g e n do m- De slagboomen, die de toenadering der standen beletten, dienen te verdwijnen. De aanbidding van het gou den kalf is, helaas ook onder de onzen, nog verre van uitgeroeid. De welgestelden, de rijken, de bezitters behooren af te leggen het gevoel van zelfverheffing en eigen-ik-vergoding, het zich stellen op het platform van een superioriteitswaan, waarvoor vaak geen ander motief te vin den is, dan dat zij, die dien waan koeste ren, met den geldzak om den hals ge boren zijn. Zij moeten, de schrikkelijke lessen in het Evangelie den rijken toebe deeld, bedenken, dat zrj van hun geld niet alleen, maar ook van hun invloed, hun aanzien, hun talenten ruimschoots, [in den geest der christelijke liefde, moeten mededeelen aan hun minderbedeelde na- tuurgenooten, die voor God niet hun min deren, maar hhn gelijken zijn, wellicht door edeler gaven van geest en hart hun meerderen. Alleen 'die evangelische toenadering, welke de waarachtige broederschap schept, kan de klove tusschen de burgers van hetzelfde vaderland dempen en het vuur van den nijd blusschen, dat zoo gemak kelijk in de borst van de op de maatschap pelijke ladder lager geplaatsten ontbrandt- Dezen echter mogen hunnerzijds wel be denken, dat het Evangelie ten strengste verbiedt, het oor te leenen aan opruiers en aanstokers tot verzet tegen de door God gestelde machten. Niet genoeg kan hun worden ingescherpt, dat roof van eens anders goed, noch 't storten van des naas ten bloed ooit een duurzaam aardsch geluk hebben opgebouwd; dat de Revolutie haar eigen kinderen verslindt; dat niet de klas senstrijd en de menschenhaat, maar de broederlijke liefde en verdraagzaamheid naar Christus' leer en gebod de grondsla gen vormen van der volkeren tijdelijk ge luk en welvaart. De ware vrijheid, de schte gelijkheid, de onvervalschte broe- ierschap zijn alleen de vruchten van het Evangelie, door de Kerk gepredikt en ge handhaafd. Wat de Revolutie onder dien naam aanbiedt, is namaak, een Sodoms appel gelijk, van buiten verrukkelijk en aantrekkelijk, van binnen voos en voj pederf. Allen, èn rijken èn armen, èn hooger èn lager geplaatsten mogen dit voor zeker [houden, dat, gelijk Paus Leo XIII zaliger pn roemruchter gedachtenis in zijn be roemden zendbrief „rerum novarum" schreef, alleen van de ruime uitstor- 'ingder Christel ij keliefde, welke pan alle gevoelens van hooghartigheid en f "elfgenoegzaamheid, van haat en wrok et zwijgen oplegt, de genezing onzer ranke maatschappij mag verwacht 'orden. Alzoo: tegen de Revolutie het Evangelie. Niet: tegen de demo era pie het Evangelie. Het christendom en met name de Ka- 'ieke Kerk hangt niet aan bepaalde stel sels of gezagsvormen, wier onhoudbaar heid is gebleken of die verouderd zijn. jJnwankelbaar staat Zij in de belijdenis van de gehoorzaamheid aan de gestelde machten en onveranderd staat haar leer, dat het gezag de grondzuil is eener ge ordende samenleving. Maar geen enkele gezagsvorm als zoodanig heeft haar be paalde voorkeur. De president van Ecuador, Garcia Mo reno, stond bij Paus Pius IX in even hooge gunst als de machtigste monarch, en Leo XIII aarzelde niet de Franschei) tot loyale erkenning der republiek aan te sporen, zoodra Zijne Heiligheid geble ken was, dat deze staatsvorm in Frank rijk de wettelijk geregelde was. Dia Kerk weet, door eene ervaring van 18 eeuwen geleerd, dat wie nieuwe stroomingen tracht te breken, ondergaat, wie ze weet te leiden in de juiste bedding, het hoofd boven water houdt. Aan de geleidelijke, ordelijke democra tische omvorming der maatschappij staat noch de leer noch het streven der Kerk in den .weg. Doch onverbiddelijk keert Zij zich met alle macht en kracht tegen de geweld dadige omverwerping der gevestig de staatsorde, tegen al wat revolutie of omwenteling 'heet, die met ver krachting van goddelijke en menschelijke wetten, met omverwerping van alle orde en gezag een baaierd scheppen van tuch teloosheid, wanorde en beroering, vrucht bare kweekers van gruwelen zonder tal, wegbereiders van der volkeren politieker! en economischen ondergang- In dien strijd tegen de revolutionaire instincten behooren alle Evangeliebelijders aan de zijde der Kerk te staan, het laat ste, .het eenige bolwerk van orde en recht Dit kunnen wij op de meest doeltreffende wijze door de over ons gestelde machten in haar taak behulpzaam te zijn. door onze bereidwilligheid in het gehoorzamen, door onzen ijver in het opvolgen van ai wat ons van hooger hand in het alge meen belang bevolen wordt- En waar wij misschien tot heden toe te veel aan onze zucht tot kritiek, aan onze bemoei zucht en vitterij op regeeringsmaatregelen toegaven, daar maken wij thans het voor nemen om in deze ernstige dagen als één man ons rondom de regeering te scharen, welke zonder twijfel, den ernst der tijden indachtig, weet, welken weg zij heeft in te slaan, om ons land voor de onafzienbare ellende van een revolutie te bewaren. Dat zij het werk van allen, die recht en orde liefhebben. Maar het spreekwoord zegt: „bid en werk!" Juist/ Een on verpoosd, hartgrondig en nederig gebed rijze in deze tijden uit het hart van ons in meerderheid nog geloovig volk ten He mel, opdat de Almachtige, die der volke ren lot in handen hééft, ons land in dachtig zij en daartegen niet de revolutie als het instrument van Zijn toorn ge- bruike. Het gebed des rechtvaardigen ver mag veel, zegt de H- Schrift, hoeveel te meer het gebed van gansch een geloo vig volk, dat den Heer in nederig smeek - betoon te voet valt. Onze kerkelijke over heid schreef reeds hier en daar openbare gebeden nit, om bevrijd te worden van de besmetting der Spaansche Griep, welke als een verderfengel onder ons rond waart. Nog meer reden bestaat er om den Hemel een heilig geweld aan te doen, teneinde ons land bevrijd te zien blijven van de oneindig gevaarlijker besmetting van het Bolsjewisme. Met die bede op' de lippen; alzoo de hand aan den ploeg geslagen, ijlings en onvervaard! x Minnaars van recht en orde, op, in naam van al wat u dierbaar is, voor het behoud uwer heiligste goederen! Tegen de Revolutie en voor het Evangelie! N.B. Dit artikel was eerst bedoeld als een vervolg op „De val van het huis Ilohenzollern". Daarom stond onder het vorig hoofdartikel in een deel van onze vorige oplaag: Wordt vervolgd. Indenjongsfcen briefj van Z.H. Pairs Be- nedietus XV aan den Staatssecretaris Kar dinaal Gas arri (zie de „Ossérvatore Romano" van 9 November 1918), schrijft deH. Vader letterljjk „De Kers immes wiereeriigdori de heilig making der mensclien in alle tijden en in alle landen is, pastzich aan de ver schillende r egee ringsvo rmen aan en aanvaardt zonder bezwaar de bill ij k e territoriale en politieke veranderingen onder de volk-ren". (De spatieering van het laatste gedeelte is van ons, Redactie). Duitschland verzoekt mildere voorwaarden BERLIJN, 11 Nov. De volgende nota is door de nieuwe Duitsche regeering direct aan staatssecretaris Lansing zonder diplomatieke bemiddeling verzonden: Mijnheer, Overtuigd van de gemeenschappelijk heid der democratische doeleinden en idealen heeft de Duitsche regeering zich tot den president der Vereenigde Staten gericht met het verzoek den vrede te herstellen Deze vrede zou in overeen stemming zijn met de grondbeginselen, welke president Wilson steeds heeft verkondigd; hij zou ten doel hebben alle strijdvragen rechtvaardig op te lossen en een duurzame verz lening der volkeren tot stand te brengen. De president heeft verder verklaard, dat hij met het Duit sche volk geen oorlog voert en het niet in zijn vreedzame ontwikkeling wil hinderen. De Duitsche regeering heeft de voor waarden voor den wapenstilstand ont vangen. Na een blokkade van 50 maanden zullen deze voorgaarden in het bijzonder de afgifte der verkeersmiddelen en het onderhoud der bezettingstroepen bij een gelijktijdig voortduren der blokkade den voedseltoestand wanhopig maken en den hongerdood van millioenen mannen, vrouwen en kinderen beteekenen. Wij moeten de voorwaarden aannemen. Wij maken echter den president er plechtig en ernstig op opmerkzaam, dat het uitvoeren der voorwaarden in het Duitsche volk het tegendeel der gezind heid zal teweeg brengen, welke aanwezig moet zijn voor het opbouwen van een nieuwe volkerengemeenschap en een duurzamen rechtsvrede waarborgt. Het Duitsche volk richt zich daarom in het laatste uur nogmaals tot den president, met het verzoek, bij de ge allieerden een mildering van de vernie tigende voorwaarden te bepleiten. Geteekend de Slaatsseretaris van Buitenlandsche Zaken, SOLF. LONDEN, 12 Nov. In v( rband met den oproep van dr Sotf aan president Wil son, waarin wordt medegedeeld, dat Duitschland door de bepaling van de handhaving van de blokkade met hon gersnood werdt bedreigd, wijst men er op, dat art 26 van het wapenstilstands- verdrag bewijst, dat de geallieerden en de Vereen. Staten denken aan de levens- middelenvoorzieuing van Duitschland tijdens den wapenstilstand voor zoover deze noodig zal blijken. Een verklaring van Clemenceau. PARIJS, 12 Nov. Cemenceau verklaar de aan journalisten, dat Duitschland gewacht heeft met de overgave tot het geheel was uitgeput. „Wij helpen hen zooveel wij kunnen, omdat de oorlog, dien wij voeren, vóór en niet tegen de mensch- heid is", zoo eindigde Clemenceau. BERLIJN, 11 Nov. De bladen ontvin gen de wapenstilstandsvoorwaarden kalm Zij vestigen den indruk, dat men zich zal moeten schikken in het onvermijde lijke. Intusschen vreest men, dat de verdere handhaving der blokkade en de niet terugzending der Duitsche gevangenen te hard zijn, evenals de bezetting van Duitsch gebied en de terugbetaling van het reeds in ontvangst genomen Russisch goud te vernederend Havas meldt nog omtrent don termijn die toegestaan is voor de ontruiming der door de geallieerden bezette gi'biedeD, dat deze met 24 uur verlengd is voor wat betreft den linker Rijnoever en ver der nog met 5 dagen, zoodat de totale termijn 31 dagenis. De wijzigingen, aan gebracht in den tekst die door Helldorff was overgebracht, zullen draadloos ge meld worden. De plaais waar de onderhandelingen over den wapenstilstand gtvoerd werden is het kasteel van Franc Port, ten Oosten van Compiegne, departement van de Oise. De wapenstilstand is in de geallieerde landen met geestdrift begroet. In Parijs en Londen hadden feestelijkheden plaats en in de parlementen werden door de leidende staatslieden patriottische rede voeringen, aan het groote feit gewijd, gehouden Terwijl den negenden November tot nu toe in de hoofdstad van het Rijk, onder leiding van den arbeiders- en sol datenraden het tót nu toe bestaande regiem door de volksregeering vervangen werd, breidde de revolutionaire beweging zich snel over het geheele land uit. Overal wordt de oprichting van arbei ders- en soldatenraden gemeld. BERLIJN Liebknecht heeft op het koninklijk slot de roode vaan geheschen. Ook van den Brandenburger Tor wappert deze Vanuit het venster van het slot, waar de keizer in 1914 een toespraak hield, hield Liebknecht een toespraak tot de onafhankelijken over vrede en vrijheid. Een ooggetuige deelde mede, dat op het groothertogelijk slot te Oldenburg de roode vlag wappert, terwijl het nog door den groothertog bewoond wordt Ook de koning van Beieren gevlucht. MÜNCHEN. 10 Nov, Een stoet betoo- gers, die van de Theresienwiese bij het paleis aankwam, ontbond de paleiswacht, aie zich bij den stoet arbeiders aansloot. In den nacht van Donderdag op Vrijdas- is de koning met zijn kinderen, ook prins Rupprecht per auto uit München gevlucht, zonder dat het doel \an de reis bekend was. Het slot was Donderdag en Vrijdagavond in diepe duisternis ge huld en eveneens het Wittelsbacher paleis. De Arbeiders en Soldatenraad heeft de slotwacht doen bezetten. Naar later gezegd werd, heeft de koning zich met de koningin, die ernstig ziek is, in den nacht van Donderdag op Vrij dag naar het slot Willemwarth begeven, om de koningin aan de opwinding der laatste dagen te onttrekken. Een oproep der Duitsche vrouwen. BERLIJN, 11 Nov. (Draadloos). Er wordt verzocht het volgende draadloos telegram door te seinen: De Duitsche vrouwen aan de vrouwen in de vijandelijke landenHelpt ons tegen de hongerblokkade. (w.g.) De Duitsche vrouwen. Het Wolffbureau door de revolutionairen bezet. Het „Wolfische Telegraphen Bureau" te Berlijn werd Zaterdagmiddag door den Raad van Arbeiders en Soldaten bezet. Sinds drie uur staat de berichten dienst van dit bureau onder de preven tieve censuur van den Raad van Arbei ders en Soldaten. De bezetting van het bureau geschiedde zonder moeilijkheden, zsodat de berichtendienst voor de Duit sche pers geen vertraging ondervond. De controle van het Wolffbureau be rust bij de socialisten Wilhelm Carlo van Frankfort en Erich Rossmann. Be houding van Hindenburg. KEULEN, 10 November. (W. B.) De arbeiders en soldatenraad deelt mede generaal-veldmaarschalk von Hindenburg en generaalkwartiermeester Gröner laten den Keulschen arbeiders en soldaten raad verzoeken terstond een deputie te zenden voor het houden van gewichtige besprekingen. Maandag vroeg reisden Fuchius, Schul- te en Sollmann als afgevaardigden uit den Keulschen arbeiders- en soldaten raad af. Naar de Keulsche arbeiders- en sol datenraad uit betrouwbare bron ver neemt, heeft Hindenburg in een tele gram aan de nieuwe regeering zich met het leger ter harer beschikking gesteld om verwarring te voorkomen. BOC'HUM. De centrale gevangenis alhier waarin, de grootste misdadigers hun straf ondergaan is opengesteld. Meer dan 4000 gevangenen zijn hierdoor in .vrijheid ge- Wulk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 14 Nov. Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingengedeeltelijk bewolktwaarschijn lijk droog weer; kans op naohtvorst Weinig verandering van temperatuur. steld. De bevolking i-s ijiet groote vrees vervuld. In het geheel industriegebied heeischt een angstige en zenuwachtige stemming. 0e nieuwe Duitsche regeering. De onafhaskelijken Haas», Dittmann en Barth, «ijn toegetreden tot de regee ring, nadat hun eischen ingewilligd wa ren, die de erkenning van de arbeiders- en eoldateni aden betroffen. De regeering bestaat dus nu uit drie meerderheids en drie minderheidsaocialisteu. Volgens sommige berichten heeft de regeering nog contact met prins Max, in wien enkelen den eersten president der Duitsche republiek zien. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat, in vereeniging met Duitsch-Oosten- rijk, een groot-Duitsche republiek zal kunnen worden gevormd. Een bondgenootschap met het Oosten (bedoeld wordt de Russische sovjet-repu bliek) is niet uitgesloten. Het nieuwe kabinet is bezig met het nemen van de meest dringende beschik kingen Hierbij komt de meest eendrach tige samenwerking tusschen de beide socialistische partijen aan den dag. Het ligt vooralsnog niet in het voor nemen, ingrijpende veranderingen aan te brengen in de bezetting van de diplo matieke posten en het buitenland. Behalve in Pruisen, Beieren en Wur- temburg zijn ook in Baden, Hessen, Brunswijk, Oldenburg, Reuss en tal van kleinere staatjes, volksregeeringen uit geroepen. Vredesonderhandelingen gevraagd. De nieuwe Duitsche regeering heeft intusschen in een nieuwe nota aan pre sident Wilson gevraagd, vredesonderhan delingen 1e openen en tijd en plaats dèarvoor te willen opgeven Tevens geeft zij te kennen, dat ze bijzonder verlan gend is om onmiddellijk de onderhan delingen te beginnen. In een bijzondere positie bevindt kei zer Karei zich, die nog steeds geen afstand van ambt en titel heeft gedaan hoewel er gten plekje is in zijn voor malig dubbel-rijk, waarin hij meer iets te vertellen heeft. De keizer en kei zerin zijn nog te Schoenbrunn, doch men verwacht, dat ze spoedig naar Zwitst-i- land zull-n uitwijken. De eersten. Een Engelsche en een Fransche tor pedobootjager zijn de Dardanellen door gevaren. Het laatste 7 LONDEN, 11 Nov. Het Britsche oor logsschip Britannia is den 9en November aan den Westelijken ingang van de straat van Gibriltar getorpedeerd. Slechts een deel der bemanning is gered. (De Britan nia is een slagschip van 17 800 ton, in 1904 te water gelaten Uit Antwerpen. Men meld van de grens: Van de Scheldeforten en op torpedo booten te Antwerpen waait de roode vrag- Te Brussel. BERLIJN, 11 Nov. (Draadloos.) In Brus sel werd hedenmiddag een soldatenraad opgericht. De regeering en de commandant hebben zich onder den soldatenraad ge steld. De soldatenraad heeft de controle over de gezamenlijke militaire en civiele zaken overgenomen. De voltrekking heeft een algemeen, ordelijk verloop gehad- Op het bestuursgebouw van de hoofd- regeering waait de roode vlag. Victor Alder f. WEENEN, 11 Nov. Victor Adler, de leider der Duitsch OosteDrijksche socia listen en minister president is tengevolge van een beroerte overleden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1