ANK VAN R00 De Groote Oorlog. \o. 134. Haarlem^ Dinsdag 12 November 1918. Veertiende Jaargang. De laliaa liet Huis Hohzollern St Ksizer en ds Imoopriis aigetreien. I f 7.200.000. 3ELD ANK JRANTIEN YPOTHEKEN i AT 60, DELFT. TERDAM, straat 21b. ig Deposito's. ïourant 21/, f 2.231.496.85 5.427.954.34 3.363.841.61 f 11.023.292.80 7.024.928.90 Mijnt tb HIlHMG JOtHSDIt- tn 111101(111010. onlccrend en n sloffeeren elt zich aan Middelburg, i gratis en franco. De Wapenstilstand. De revolutie in Duitschland I I te, De Kan Co.) taut Co.) 4 pCt. rent* ifte van Binnenlandache tsen in Nederland gelden 1 ItTEN: OPERBERG; Dordrecht: >T; HansweerdA. CAR]'] enszand E A JANSSEN, Mr. H. C. J. GROOT Oude meer (Tholen): J. R. KUI- ichiedam: C. H. SCHEP- )T; Vlaardingen A. VER t 10 dagen opzegging 2 °/0. 3 maanden 3 1 jaar 4 tober 1918 E ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden veer Gees f li.—daarbuiten f 1.26. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen IQ cent. vertentiën worden ingewacht vóór balf een oor 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Boudewljn de Wlffesfraat A 135® GOES. Tel. interc.i Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Gt. p. r. Bjj abonnement speciale prjjs. Advertentiën van Hl régfcls 10.Z6, iedere regel meer 16 Cl. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. —ra Bismarck's trotsche schepping: het Duit sche keizerrijk, onder de hegemonie van Pruisen en met Pruisen's koning alsheer- scher, is niet meer. Werd in 1870 de val van het tweede Fransche keizerrijk in geluid door den val van de sterke ves ting Sedan, thans valt de inname dier- zelfde vesting door de Amerikanen samen met den val van het trotsche keizershuis Hohenzollern. \V i 1 h e m, Imperator, Rex, Wilhelm, „keizer en koning", zóó luidde ue stereotiepe onderteekening der „aller hoogste" keizerlijke besluiten, welke' deze drager der Duitsche keizerskroon gedu rende 30 jaren uitvaardigde in het trot sche bewustzijn zijner autocratische macht- Ln thans... zonder troon, zonder kroen, zonder rijksbestier, heengezonden door den oppermachtigen wil des volks 1 Mocht hij tot 't laatste oogenblik gehoopt hebben door een democratischen ommezwaai zijn nood lot te kunnen bezweren zijn jongste boodschap aan den kanselier, Prins Max van Baden, was democratisch getint toen hem beteekend werd, dat niet alleen de socialistische partij zijn aftreden eisch- te, maar ook de machtige Centrumsfractio in zijn aanblijven een gevaar voor het land zag, begreep hij, dat hem niets anders overbleef dan heen te gaan, hij en zijn zoon, de kroonprins. Deze laatste erger dan impopulair, zooals men dezer dagen aan „De Tijd" schreef is de booze demon geweest van zijn eigen vader, die met al de zelf bewustheid van zijn keizerlijken rang en met al de hooghartigheid en al lipt auto cratische en absolute in zijn optreden, toch den ernstigen wil heeft gehad zijn land en volk in de banen des vredes te leiden en daarnaar ook ernstig heeft ge- stieefd, zooals o. a. door de socialistische „Vorwarts" bij het uitbreken van dezen oorlog onomwonden werd erkend- Maar tegen den heilloozen invloed zijner mili- tairistische omgeving, allereerst dien van zijn eigen oudsten zoon, den man van den „frischen fröhlichen Krieg", bleek hij niet bestand. Om zich daaraan met gema len greep te ontworstelen, ontbraken hem de noodige zielskracht en energie, liet hij zich integendeel door zijn aangeboren wankelmoedigheid in eene richting drijven, waarin hij feitelijk niet gedreven wilde worden. „Het is stellig waar" zoo schreef men dezer dagen uit Berlijn aan de N- Rott. Crt. „dat liij, vooral in de eerste maanden, sterk onder den oorlog is ge bukt gegaan. De mannen, die hij ervoor verantwoordelijk stelde, hadden voor goed zijn gunst verloren. Intusschen slingerden voor- en tegenspoed hem tusschen hoop en de uiterste melancholie- De rampen, die hij om zich heen zag, trok hij zich tijden lang in hevige mate aan- Eenige malen moet hij daarom reeds neiging heb ben vertoond om af te treden in de meening, dat dan het Duitsche volk ge makkelijker zou worden bevrijd van den buitenlandschen druk. In hoever deze plannen ernstige vormen hebben aangeno men, weet ik niet- Maar zeker is, daf zijn naaste omgeving hem telkens weer dergelijke gedachten uit het hoofd wist te praten. Ook nu weer. Was de keizer vroeger de alieenheer- schende persoon in Duitschland geweest, op den duur wist Ludendorff die macht naar zich toe te trekken. Maar de fouten, die.hij beging, kwamen op rekening van den monarch. Deze had zich de macht met zoo uit handen mogen laten nemen: stellig zou dan menig onheil voorkomen zijn. Daarbij scheen de keizer niet eens bijzonder op Ludendorff gesteld. Maar hé» ijzeren karakter van den man, die niet tot onderdanigheid geboren was, bleek hem te sterk. Onder verantwoordelijkheid van keizer Wilhelm heeft Ludendorff een ge waagd spel gespeeld; hij heeft alles op h-n gezet en verloren. Daarop is ,'1 heengegaan, en de keizer blijft met de gevolgen zitten. De teleurstelling van het volk eischf j .zo.e 'Ie oude uitlatingen van n keizer, waarovar men zich zoo vaak ergerd heeft, duiken weer levendig op e herinnering. Dan wordt de keizer Lu 1 memgL-' de verpersoonlijking van „n J?e,stTr' bul- men, de schuld voor het i,,,.:. toeschrijft. Wij gaan dagen van ,e spanning tegemoet, „schicksal- schwere" dagen, zooals Bethmann zou ge zegd hebben." Inmiddels heeft „das Schicksal", het noodlot, zich voltrokken en vonden Virgi- luis' verzen over Troje's ondergang bij Wilhelm hun toepassing: „Venit summa dies et ineluctahile fa tum Gekomen is de kritieke dag en het onafwendbare noodlot over het Hohenzol- lernsche Huis! „Fuit Ilium et ingens gloria Teucrorum". De machtige keizerdynastie en al zijn glorie hebben opgehouden te bestaan! Nog meer dan de val van czaar Niko- laas en het Huis der Romanofs, zal de ineenstorting van de Hohenzollern's een geweldigen indruk maken in gansch de beschaafde wereld. Wie, gespeend van hef onwaardige gevoel van leedvermaak, iets gevoelt van het tragische, dat er ligt in dit stukgeslagen keizorsbestaan, in dit verbrijzeld vorstenleven, staat ontzet en verstomd en in stede van met steenen te werpen naar dezen gevallen monarch, die, hoe schuldig wellicht, toch te be klagen is, herhaalt hij bij zichzelven de treffende woorden, die eenmaal door Frankrijk's grootsten kanselredenaar wer den gesproken aan het graf eener weleer machtige, maar van haar kroon en scep ter beroofde koningin „Hij, die in de heêmlen heerscht, van Wien alle vorstengezag zijn oor sprong neemt, aan Wien alleen de glo rie, de majesteit en de onafhankelijk heid toebehooren, is ook de Eenige, die er zich op beroemt, de koningen de wet te stellen en hun, wanneer het Hem behaagt, ontzettende en ge wichtige lessen te geven. Hetzij Hij tronen sticht, hetzij Hij die omverwerpt, hetzij Hij van Zijn macht -den vorsten mede deelt, hetzij Hij die voor Zichzelf terugneemt en hun niets overlaat dan hun zwakheid, steeds leert Hij hen hunne plichten op eene verhevene wijze, Hem waardig. Want door hun van Zijn macht mede te deelen, beveelt Hij hen daarvan ge bruik te maken, gelijk Hij zelf het doet: tot het heil der wereld; en door Zijn macht terug te nemen, doet Hij hen zien, dat al hun majesteit maar geleend is en dat, al zitten zij ook op een troon, zij daarom niet minder onder Zijne hand en oppergezag berusten. Zóó dan onderricht Hij de vorsten, niet slechts met woorden en redeneeringen, maar ook met feiten en voorbeelden. „En nu, luistert, gij Koningen, laat u onderrichten, gij die over de wereld, de vierschaar meent te spannen-" (Ps. 2.) Bossuet, bisschop van Meaux, hield 10 November 1609 eene beroemd geworden lijkrede op Henriette Maria, koningin van Engeland, dochter van koning Hendrik IV van Frankrijk, weduwe van Karei I van Enge and, in Frankrijk overleden, waarheen zij na den moord op haar gemaal gevlucht Men seinde ons hedenmorgen BERLIJN (officieel). Uittreksel der wapenstilstandsvoorwaardenonmiddel" lijke ontruiming van België, Frankrijk en Elzas Lotharingen. Zullen moeten wor den afgestaanduizend kanonnen, dertig duizend mitrailleurs, drieduizend mijn- werpers, tweeduizend vliegtuigen, ont ruiming van den linker Rijnoever, Mainz, Coblenz en Keulen worden door den vijand bezet. Uit het linker Rijnoever- gebied mag niets weggevoerd worden. Afstaan van vijfduizend locomotieven, honderdvijftigduizend wagons, tiendui zend auto's. Afstand van de verdragen Brest-Litowsk, Boekarest en van de kolo niën in Afrika. Teruggave van het ver mogen der Belgische Bank en van het Russische tn Roemeensclie goud. Uit levering van honderd duikbooten, acht lichte kruisers, zes dreadnoughts, met vrije doorvaart door het Kattegat. De blokkade blijft bestaan. De wapenstil stand duurt dertig dagen. DE WAPENSTILSTANDS-VOORWAARDEN AANGENOMEN. Men seinde ons hedenmiddag: FRANKFURT. (V.D.) De wapenstilstands voorwaarden zijn onvoorwaardelijk aange nomen. De Duitsche regeering gelastta offi cieel de stopzetting der vijandelijkheden over het gshtele front vanaf heden(Maan- dagjmorgen II uur 55 minuten. Men seinde ons Zaterdag: BERLIJN, 9 Nov. Do Koizer en de Kroonprins zijn olficiöel alge. treden. (Wilhelm Friedrich Victor Albonjwerd in Januari 1859 te Berlijn geboren als zoon van keizer Friedrich III ea keizerin Victoria. In 1888 volgde hij zijn vader op als keizer van Duitschland en koning van Pruisen, en noodzaakte Bismarck in 1890 hem zijn ontslag aan te bieden. Op militair, economisch en artistiek ge bied trachtte hij zijn rijk den voorrang boven alle andere mogendheden te bezer- gen en streefde naar een overheerschen- de positie van Duitschland in de wereld. Hij trachtte langen tijd dat alles langs vredehevenden weg tot stand te brengen, doch werd door zijn militairistische om geving in den oorlog gesleept met het bekende noodlottige gevolg. Uit zijn hu welijk met Augusta Victoria werden 6 zoons en een dochtA, prinses Victoria Louise, geboren De kroonprins Wilhelm werd in 1882 geboren, 's Keizers broeder, prins Heinrieh van Pruisen, is uit Kiel ontvlucht Zijn zuster Sophia werd ko ningin van Griekenland. Red.) De republiek Beleren. - BERLIJN, 9 November. (W.B.) De „Vorwarts" verneemt uit München: De nieuwe regeering der republiek is als volgt samengesteld: Presidentschap en buitenlandsehe za ken: Kurt Eisner; eeredieiist: Hoffman (Kaiserlauteren); militaire zaken: Ross- haupter; binnenlandsche zaken: Auer; verkeer: Frauendrofer; justitie: Timm; financiën: professor Jalïe; sociale aange legenheden: Uuterleitner. Het bureau van het parlement bestaat uit Schraid (München), Roedert van den boerenbond en professor Quidde (volks partij). Er is een proclamatie uitgevaar digd, waarin gezegd wordt dat de dy nastie Wittelsbach is afgezet. Do hertog van Brunswijk treedt af. BERLIJN, 9 Nov. Naar uit Brunswijk wordt gemeld hebben de hertog van Brunswijk en zjjn opvolger afstand gedaan van den troon. De koning van Wurtemberg afgetreden. FRANKFORT, 9 Nov. In goed inge lichte kringen loopt het gerucht, dat de koning van Wurtemberg is afgetreden De opperbevelhebber van Berlijn. BERLIJN, 9 Nov. De opperbevel hebber vaa de Marken, generaal-overste von Linsingen, heeft zijn ontslaggenomen. grijpt steeds meer en meer em zich heen. Bremen, Lubeck, Kiel en llamburg zijn in handen der revolutionairen, even als Keulen, Dusseldorf, Duisburg en Essen. Ook te Emmerik zijn de rt volu- tionairen baas. Zaterdagnacht is een extratrein met vluchtende Hollandsche arbeiders gearriveerd. Nog 15 treinen zonden volgen die in het geheel 20 000 Hollanders werkzaam aan de Krupp- fabrieken naar ons laad zou terugbrengen. Krupp heeft tegen 28 November zijn arbeiders ontslagen. De grensposten bij Aken zijn ingetrokken Reeds kwamen Russische en Fransche gevangenen vrije lijk over de grens. Aken is in de macht der revolutionairen, gelijk Berlijn waar, zooals men ons Zaterdagavond seinde, de revolutie een enbloedige over winning behaalde. De officieren zijn ge vlucht. In de stad heerschen volkomen rust en orde. Van het gebouw van de Vorwiirts wapperen roode vlaggen. Er heerscht groote vreugde en geestdrift. De socialist E b e r t is tot rijkskanselier benoemd. Men seint ons nader hedenmorgen: BerlijnHevige gevechten hebben plaats bij het paleis. De mitrailleurs zijn in actie. Gemeld wordt, dat Prins Heinrieh uit Kiel is ontvlucht in een auto, die een roode vlag voerde. De prins had een rooden band om den arm. Onderweg ont moette hg een auto met matrozen, aan wie hij zeide, dat de gebeurtenissen der laatste 48 uuf hun duur te staan zouden komen. Twee matrozen verzochten op de treeplank mee te mogen rijden, docii een hunner werd door het voik doodge schoten. Door andere matrozen werd een salvo op de auto afgegeven, maar of nog iemand geraakt is, is niet bekend. HAMBURG, 9 Nov. Het geheele bur gerlijke leven staat onder invloed van een onzekeron toestand 's Avonds vroeg moeten de straten geheel leeg zijn; naar buiten mag ia d# huizen geen licht bran den. De stedelgke verkeersmiddelen worden leeds vroeg stopgezet, evenals de telefoondienst Hierdoor zijn vele zaken tot sluiten gedwongen en het ge zellige leven stokt geheel. De hotels sluiten reeds in den namiddagin de theaters wordt in het geheel niet meer gespeeld, en de bladen kunnen hun och tenduitgaven niet drukken. Op de werven en in alle oorlogsin dustrieën ligt nog steeds alle arbeid stil. Op de effectenbeurs heerscht geen ver keer. Het standbeeld vau den keizer bespot. Ook te Keulen, het laatste bolwerk van het keizerdom, de eenige stad, die den le «enden keizer een standbeeld wijdde, gist het. Men „ontcerde" hier het standbeeld des keizers Men zette 't beeld des nachts een lioogen hoed op en gaf het een parapluie met hengel in de hand. Dj keizer stond in den regen, om neg wat te angen, maar hij ving niets! Zijn rug was volgesmeerd netbë- dort en jam. (De Tijd.) Onlustei aan het front? HAMBURG, 9 Nov. Do correspondent van het „Hamb. Fremdenblad" meldt: Zooeven verneem ik, dat Von Hinze, zooals uit het Duitsche hoofdkwartier gemeld wordt, te Berlijn aangekomen is. Hij bericht: „Achter het Fransche front zijn ongeveer dezelfde toestanden als in Duitschland. Het schijnt ook, dat de soldaten aan het front reeds aan beide zijden, dus aan Fransche en Duit sche zijde, het instellen van den wapen stilstand in handen genomen hebben. Als bevestigd wordt, dat ook in het Fransche leger de m icht reeds in handen der soldatenraden is overgegaan, zullen de voorwaarden van Clemenceau en Foch in het geheel niet meer worden overhan digd. De wapenstilstand zou geheel van zelf intreden. („Msb.") (De voorwaarden zijn intusschen wel overhandigd en bekend gewordenRed.) De strijd in België. De Duitschers vernielden de wegen en en werken ten Oosten van Zeeuwsch- Vlaanderen, in het land van Waas, wat als een voorbode van de ontruiming der streek beoosten het kanaal Eede—Ter- neuzen en het terugtrekken op Antwer pen kan worden beschouwd. De Duitschers hebben bij Belgisch Clinge den spoorweg naar St. Nikolaas opge blazen. Stukken rails vlogen op Neder- landsch gebied. Het Belgisch communiqué meldt, dat de Duitschers over het kanaal Gent-Ter- nenzen tusschen de Hollandsche grens en Selzaete zijn teruggeworpen. Vrijdagmorgen is de actie weer in hevigheid toegenomen. Het geschut davert weer en zooeven trok een groote Entente-luchtvloot over Selzaete, hevig door afweergeschut der Duitschers be schoten. Geen der vliegers werd echter geraakt. Algemeen wordt hier binnenkort een hevige strijd verwacht. De Belgen zijn druk bezig zich in gevechtsstelling te plaatsen, en af en toe blijkt het, dat nu de Belgen zich pogen in te schieten. Zoo juist lieten de Duitschers weer een of ander gebouw in de lucht vliegen. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 12 Nov. Matige, aan de kust tijdelijke, wellicht krachtige Westelijke tot Zuidelijke wind; betrekken tot zwaarbewolkt; wellicht nog eenige regen. Weinig verandering van tem peratuur. Een zware knal en een groote rookzuil duidden de plaats aan. Ook de Duit schers zelf schijnen de zaak ernstig in te zien en beginnen vlak naden vlieger- verkenningstocht in alle haast weer groote aantallen vluchtelingen doir Duit sche soldaten over onze grens te tran sporteeren. De vluchtelingen deelden mede in allerijl uit hun woning te zijn gehaald. Ontroerende tooneeltjes vallen voor, wanneer enkele echter willen blijven om hun have te beschermen (De Tijd) 0e strijd in Frankrijk. LONDEN, 8 Nov. (Reuter.) Het eerste Amerikaansche leger zet het offensief voort. Oostelijk van de Maas bezetten wij Lon- devantdun en de hoogten, die Brandeville beheerschen (Brandeville ligt 3 KM. ten Oosten van Avanmonti, de hoeve Sillien-Fontaine en Zuidoostelijk daarvan de oude linie. Eenige divisies nemen op dit oogenblik de hoogten in ten Zuiden en Zuidoosten van .Sédan en de buitenwijken op den westelijken Maas oever. In Woevre zijn wij de vijandelijke linies binnengedrongen en hebben wij 50 gevangenen gemaakt Sinds 1 Nov. maakten wij meer dan 250 kanonnen buit, meer dan 20.000 machinegeweren, meer dan 5000 geweren 75 loopgraafmortieren, verscheidene hon derdduizenden patronen en veel ander materiaal Het gele gevaar. Volgens een bericht in de „Information" heeft een groot Japansch syndicaat con cessie aangevraagd voor de ontginning van drie ijzermijnen in den staat Minas Geraes in Brazilië. Het syndicaat wil bovendien een spoorweg aanleggen, om de ertsgroeven met het staatsspoorweg- net te verbinden. Zoo wordt de oorlogswinst der sluwe Japanners belegd. De Fransche socialisten en de vrede. De Fransche socialistische pers begint met kracht aan te dringen op de bijeeu- roeping eener internationale socialisten conferentie en de wenschelijkheid van invloed der arbeiders op de toekomstige vredesonderhandelingen. In het seine- departement zijn de socialisten voor nemens groote propagandavergaderingf n te houden en een campagne te onder nemen tegen de chauvinisten. De Russische belsjewiki's en de Oekraïne. Naar het Oek«-ainisch bureau in Zwitserland verneemt, zijn groote massa's Russische bolsjewikische troepen aan de Oekrainische grens samengetrokken, welke op meer dan een u illoen man worden geschat. Daar zij groot gebrek aan levensmiddelen hebben, maken zij zich gereed de Oekraine binnen te vallen, teneinde zich daar van voorraden te voorzien. De Oekraine toch bezit nog belangrijke hoeveelheden granen van allerlei soort, benevens groote voorraden linker, meel en vleesch. Ook wil men zich meester maken van de uitgestrekte landbouwterreinen, die voor het volgend jaar een ruimen oogst beloven Te Havre is de vierde jaarherdenkingvan den slag aan den Yser in tegenwoordig heid van een ontzaglijke menigte ge vierd. Minister Carton de Wiart heeft een groote redevoering uitgesproken. Op het stadhuis te Havre is een tentoon stelling georganiseerd van fotografieën, die betrekking hebben op den slag aan de Yser. Ze heeft groot succes. De Mo- niteur Pelge stelt een herinnering- medaiTe to ir de strijders van den Y-er in. Deze zal ook ter hand gesteld wcni n aan de familie van den aan de Yse ge sneuvelden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1