BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nie De verwoestingen. BERLIJN, 21 Oct. De neutrale com missie voor het onderzoek naar de ver woesting in het terugtochtsgebied der Duitschers is samengesteld uit den Spaanschen gezant markies de Villalobar, den Nederlandsehen minister-resident Van Vollenhoven en de volgende ver tegenwoordigers der Reliefcommissie: den Spanjaard Saura, den Nederlander Langenberg en den Belg Van Bres. Amnestie. Onder de bij de jongste amnestie begenadigden in Duitschland behoort ook Karei Liebkneclit (soc.) Een belangwekkende rede. Maximiliaan Harden, een geziene en bekende publicist ia Duidschland, heeft voor duizenden Zaterdag teBerlijn ge sproken over wat geschieden moet en onder meer 't volgende gezegd Wij moeten de gevolgtrekkingen van den stap van 5 October op ons nemen. Als de vesting niet meer te houden is, is het niet oneervol, als de commandant de vesting overgeeft. Ludendorff heeft het aanbod van een wapenstilstand, met duidelijk besef voor de noodzakelijkheid ervan en overeenkomstig zijn plicht, goedgekeurd en wij moeten nu de ge volgtrekkingen hieruit maken of anders verklaren dat wij besloten zijn voort te strijden. Nooit kan het een schande zijn de gevolgen van een handeling voor welke men aansprakelijk is, op zich te nemen. Er moeten effers gebracht worden, offers ook door den Duitschen Keizer. Dit offer moet van tweeërlei aard zijn. Vooreerst moet de Duitsehe Keizer een nieuwe gelofte doen tegenover Duitschland en Pruisen. Hij moet er zich toe bepalen, de verpersoonlijking van de natie te zijn en aan zijn opvolgers elke mogelijkheid benemen, om de natie schade te doen en zich niet meer mengen in het gewoel van den strijd om be schaving, politiek en kunst. Hij verklare plechtig, dat hij zich bij het nieuwe Duitschland als zijn eerste burger wil aansluiten. Vervolgens moet hij het kruis op zich nemen, den noodzakelijken vrede snel te sluiten en datgene wat er hard is aan dien vrede, voer zijn verantwoor ding nemen. Is aan vijandelijken kant eenmaal een militaire meerderheid aan wezig, dan moGten wij ook den militai ren weg naar den wapenstilstand be wandelen. De militaire opperbevelhebber moet opdracht krijgen, om den vijande lijken legeraanvoerder om een wapen stilstand te vragen. Dit moeilijke besluit moet de Duitsehe keizer voor zijn rekening nemen. Er is geen ander middel dan of een volledige breuk met den vijand óf volledige erkenning van datgene wat eenmaal zoo is. Spreker gaf vervolgens zijn meening over het aan Wilson te geven antwoord. De wapenstilstandskwestie was een militaire aangelegenheid, door de militaire instanties derhalve te regelen. De militaire meerderheid van den vijand erkennend, zijn we voornemens de troepen achter de thans geldende grenzen van het Duitsehe rijk terug te trekken. Op hetzelfde oogenblik zou elke oorlog te land, onder water en in de lucht moeten ophouden. Het Duitsehe volk is in de toekomst vast beslaten zijn lot zelf in handen te nemen. Een oorlogsverklaring moet in elk geval de goedkeuring van den rijksdag toedragen. Het leger moet den eed aan de grond wet afleggen. Met zulke en dergelijke verklaringen zouden wij een vrede bereiken, die niet het Duitsehe volk onderwerpt, maar die een groote ge dachte van de menschheid helpt zege vieren, voor welke gedachte, alhoewel zij naar het uiterlijke aan vela verwach tingen en wenschen niet beantwoorden kan, toch geen druppel edel bloed van de menschheid vergeefs gevloeid is. WEENEN. De Oostenrijksch-Hongaar- sche regeering is van plan da gedachten- wisseling met Wilson voort te zetten. In politieke kringen verluidt, dat de Oostenrijksche regeering president Wil- som am voorstellen zal verzoeken voor de hervorming van de O. H. monarchie. De politieke evolutie In Duitichland. Prins Von Hohenlohe stand te Lau sanne een eorrespondent van „De Neder lander" te waord en zeide o.a. Thans zal geen macht ter wereld de evolutie, die doorbreekt, tegenhouden, en mocht men ongelukkigerwijze zoo verblind zijn om haar te stuiten, dan zou dit de revolutie zijn. 't Zou daarom een onvergeeflijke fout zijn, die voor heel de wereld verderfelijke gevelgen zou hebben, als Wilson en de geallieerden dear ver nederende en onaannemelijke voorwaar den tok het uiterste zouden drijven, want het gevalg daarvan zou de revolutie zijn, en het zou een totale misrekening der geallieerden zijn, als ze zich blij maakten met een Duitsehe revolutie, meenende iets daarbij te winnen. Niet alleen zouden zij er niets bjj winnen, maar integendeel alles verliezen, want dan zou het stellig de revolutie worden in heel Europa, ja zelfs een wereldre volutie. Ik hoop, dat Wilson iemand, die, alvorens een beslissing te nemen, goed nadenkt, zich daarvan rekenschap zal geven. Voorheen en thans. Graaf Michael Karolyi deelde Vrijdag j.l. in een zitting der commissie van buitenlandsche aangelegenheden mede, van den vroegeren directeur bij Krup's ge- schutfabrieken Von Mtihlen te hebben ver nomen, dat Oostenrijksche diplomaten in tegenwoordigheid van den Duitschen keizer over het aan Servië te richten ultimatum hebben beraadslaagd. De keizer heeft toen gezegd: „de wereld zal ervaren, dat ik geen pop ben, ik zal de geheele wereld schrik aanjagen". Voorheen Het „H.bld." hoorde van iemand, zoo even uit Duitschland terug, die op een groote fabriek geschreven had gevonden met enorme letters: „Dauert der Krieg noch ein Jahr Geht es Wilhelm -wie dem Csar." En het schijnt, dat de vele berichten, die ons bereiken omtrent een dalende populariteit van den keizer, die in het openbaar zelden meer toegejucht wordt en soms bewijzen van gebrek aan sym pathie ontvangt, juist zijn. In Engelsche bladen werd reeds melding gemaakt van een legerorder, waarin de soldaten werd medegedeeld, dat de keizer verstoord was, omdat hem zoo vaak de verschul digde eerbewijzen werden onthouden. Thans 1 „Het kan verkeeren" zei Breêro. De „Tijdcorrespondent" te Brugge sprak een priester uit het Luik- sche. Deze abbé was in 1914 tegenwoordig bij een gesprek tusschen bisschop mgr. Rutten en den Duitschen maarschalk Von der Goltz. Toen eerstgenoemde den maarschalk de Duitsehe onrechtvaardig heden verweet, antwoordde deze:„Nous vaincrons. Monseigneur, et la gloire effacera tout", Wij zullen zegevieren, Monseigneur en de roem zal dan alles uitwisschen". Hoe geheel anders is dat uitgekomen De Duitsch-Oostenrijkers. Naar de „Voss. Ztg." uit Weenen ver neemt, zullen de Duitsch-Oostenrijkers in den Neder-Oostenrijkschen landdag een besluit nemen, dat voor de toekomst van hunne natie van zeer groot gewicht is. Een deel der Duitschers spreekt zich openlijk uit voor eene aansluiting bij het Duitsehe rijk, als de Slaven er naar streven zich aaneen sluiten. Eene proclamatie aan hot Duitsch- Oostenrijksche volk is op enkele bijzon derheden na gereed en zal Duitsch- Oostenrijk als een vrij en onafhankelijk rijk uitroepen. i:1i Mo»terd-gas, De „Western Morning News", zegt dat het nu wel mag openbaar gemaakt wor den, dat het Britsche leger het doode- lijkste gas gebruikt, dat in dezen oorlog als wapen wordt gebezigd. Dit gas heeft in niet geringe mate tot den vluggen vooruitgang onzer dappere troejaen bij gedragen. De vijand krijgt thans met woeker terug, wat hij ons vroeger aandeed. Het mosterdgas dringt door de gas maskers en de kleeding der Duitsehe soldaten heenniets houdt het tegen. Tengevolge van de schaarschte aan gummi kunnen de Duitschers niet de geschikte afweermiddelen fabriceeren. Nlcolal Nikelajawitsj MOSKOU, 22 Oct. De vroegere opper bevelhebber Nikalai Nikolajewitsj wiens dood dezer dagen gemeld werd, bevindt zich gezond en wel in Duitschland. VEREENI8DE STATEN. Uitvaart van Z.E. Kardinaal Farley. De plechtige uitvaart voor wijlen ZE. Kardinaal Farley, aartsbisschop van New York, heeft aldaar plaats gehad in de kathedraal van St. Patrick. Aanwezig waren daarbij de Amerikaaasche kardi nalen en tal van bisschoppen, de ver tegenwoordigers van de staatssecretaris sen van oorlog en marine, de leden der gezantschappen van de geassocieerde megendheden en een ontzaglijke menigte geloovigen. In den rouwstoet vormden infanterie en mariniers het eere-escerte. President Wilson zond aan het metro- politaan kapittel een telegram, waarin hij het verlies van Kardinaal Farley een „nationaal verlies" nosmt. Gouden jubileum van Z Em. Kardinaal Gibbons. Naar uit Baltimore wordt bericht vierde Z.Em. Kardinaal Gibbons zijn gou den jubileum. Hij ontving gelukwenschen uit Engeland, Frankrijk en Italië. De Fransche hooge commissaris bracht de gelukwenschen over van de Fransche regeering en het Fransche epicopaat. Een eigenhandig geschreven brief van Z.H. den Paus huldigt de buitengewone verdiensten van den prelaat. Een depu tatie van vrouwen bood den kardinaal een stel altaarkleeden aan. (De Tijd.) Tweede Kamer. Vrijdag jl. zjjn de socialisten van ver schillende kleur met elkaar slaags ge weest. De heer Duijs (s. d. a. p.) heeft den heer Wijnkoop (s. d. p.) afgestraft, hem verwijtende dat het heel gemakke lijk is 'tvolk tot oproer aan te zetten, gemakkelijker dan de handen ineen te slaan om te zorgen dat er eten komt. De heer Wijnkoop spreekt zoo omdat hg zijn aanhang recruteert uit analpha- beten, domkoppen en repaille, bjj wie hij speculeert op hun nood, domheid en hebzucht. Wijnkoop noemde de S. D. A. Peërs waartoe Duijs behoort „moord-demo- craten". Duijs zei o. a.Als gij bij ons in Zaan dam brood komt gappen, wat aan andere vrouwen en kinderen behoort, dan zullen wij u ook wel opknappen. De Voorzitter verzoekt den spreker niet te spreken van gappen. De heer Duijs: Neen, dat mag ik ook niet, want de heer Wijnkoop gapt zelf niet, maar stuurt er anderen op af. De heer Wijnkoop staat driftig op en roept herhaaldelijkDat moet ge eens durven zeggen op een Amsterdamsche arbeidersvergadering, ploert! (geschreeuw van alle zijden, terwijl do voorzitter om stilte hamert). De voorzitter verzoekt den heer Duijs niet langer op die wijze voort te gaan. De heer Wijnkoop: Neen, ge hebt nu lang genoeg de bourgeoisie verdedigd. De heer Duijs zal dan hiervan afstap pen en bespreekt het misdadig optreden de S. D. P. bij de Centrale Keuken te Amsterdam, waar een staking werd ge proclameerd om een aardappelschilster, die met een mes dreigde en met aard- appelbakkeo gooide. Het is misschien noodig, dat dergelijke individuen in een revolutionaire keuken noodig zijn, maar wjj kunnen die niet gebruiken. Omzoo'n mensch te handhaven werd een staking geproclameerd, waar 60.000 menschen de dupe van werden. Zoo helpen de S. D. P. hun arbeiders in dezen crisistijd. De vergadering werd hierna verdaagd tot Dinsdagmiddag 1 uur. Hiermede was de variété voorstelling afgeloopen. - Vlieger gedaald. Te Hendrik-Ido-Ambacht is een Duit sehe tweedekker geland. De vlieger was hedenmorgen to Gent opgestegen en meende in den omtrek van Antwerpen te zijn. Bij de landing geraakte hij onder het toestel en werd vrij ernstig aan de rechterknie gekwetst. Da Vluohtelingen zijn deels langs Roermond, Ittervoort en Stamproy binnengekomen, en worden te Baarle-Nassau, Roosendaal en andere grensplaatsen nog verwacht. De te Ittervoort aangekomen vluchte-, lingen, afkomstig uit Douai en Kamerijk, waren 3 weken onderweg geweest. Zij spreken met lof over de behandelingen welke zij van de Duitschers ondervon den. Een pastoor uit een plaatsje in de buurt van Kamerijk was met 450 parochi anen op weg gegaanslechts 40 zag ,hij er in Thorn terugde anderen was hij onderweg kwijt geraakt. Te Thorn zijn een driehonderd zieken ondergebracht. Onder de vluchtelingea te Thorn be vindt zich een oud vrouwtje van 87 jaren, dat de reis van' Douai naar Thorn deels te voet, deels in een kinderwagen heeft afgelegd. Over de vluchtelingen die langs Zeeuwsch Vlaanderen wenschen binnen te komen, meldde men eergisteren aan „De Maasbode" Ten Z. van Brugge bevinden zich 30 a 40.000 vluchtelingen. Zij kunnen echter niet wegkomen. De Duitsehe legerleiding kan geen treinmateriaal meer vinden. Naar wg uit goede bron vernemen wor den er onderhandelingen gevoerd om het Nederlandsche spoorwegmateriaal voor deze ongelukkigen, waaronder groote sterfte heerscht, te halen. In Roosendaal eu Nispen heerscht greote militaire be drijvigheid. Maandagmiddag om 3 uur werd de stroom van den electrischen draad uit geschakeld, om de bewoners van St. Laureijns de gelegenheid te geven om te vluchten naar ons gebied. Dit ging dik wijls met groote moeilijkheden gepaard. De vluchtelingen mochten behalve het vee alles medenemen. Bjj Eede staan honderden vluchtelin gen gereed om het Leopoldskanaal over te trekken. De Duitschers houden hen echter tegen. De toestand gelijkt op die van 1914oude vrouwen en kinderen bewegen zieh over de wegen, begeleid door essenwagens. Om half 12 Dinsdagmorgen zijn te Weert 3000 vluchtelingen aangekomen, 2000 staan nog voor de grens. De meesten zijn fabrieksarbeiders uit Pas de Calais. Brievenbestellers op klompen. Men deelt aan „de Maasbode" mede dat aan de brieven-en telegrambestellers thans is toegestaan bij de uitoefening van hun dienst klompen te dragen mits deze zwart zijn. Zaandimsoh schandaal. In Zaandam zijn door den regeerings- commissaris aardappelen ln bezit geno men bij den wethouder van het levens- middelenbedrijf Deaia en den directeur van dat bedrijf Joosten, beiden, natuur lek, sociaaldemocraten. De laatste beweerde, dat de bij hem gevonden aardappelen het eigendom waren van zijn buurmande eerste toonde aan, dat hij een stukje bouwgrond in huur had, bestemd voor het verbouwen van winteraardappelen. „De Tijd" merkt op „Beide verweermiddelen zijn, zooals van zelf spreekt, ondeugdelijk en de inbeslagneming geschiedde volkomen terecht. Vooral de socialistische wethou der, nog wel wethouder van hetlevens- middelenbedrijf, moest weten, dat zijn handelwijze een ontduiking van de distri- bepalingen beteekende. Als ieder, die een stuk land huurt, en het zelf niet verbouwt, in de gelegenheid was, de op dat land geteelde aardappelen tot zich te nemen welk een onduldbaar voorrecht voor de welgestelden en welk nadeel voor de onvermogenden* zou dit tengevolge hebben Dat de heer Donia dit niet zou inzien, gelooven wij niet. Wij zullen niet het voorbeeld van den heer Schaper volgen, die naar aanleiding van een geval, dat hem ter oore was gekomen, schetterde over de mentaliteit der boeren. De handelwijze van de socialistische mandarijnen van Zaandam teekent niet de mentaliteit der socialisten. Echter zoude het wel te wenschen zijn, dat dit pijnlijk geval den soeialistischen Ka merleden eenige bescheidenheid leerde ten aanzien van de „bourgeois". Geluk kig voor hen, zal ae heer Wijnkoop moeten zwijgen. Want deze kent reeds lang zijn „smokkelende Tribunisten". Aanvullingsbroodkaarten voor personen tussohen 12 en 20 jaar. Het voornemen bestaat om aas per sonen tusschen de 12 en 20 jaar een aan- vullingsbroodkaart te verstrekken, welke ingaat 22 Nov. a.s. Spoorwegramp Weesp. In een der zalen van het departement van Waterstaat is Maandag het openbaar onderzoek aangevangen inzake het spoor wegongeluk op 13 Sept. bij Weesp. Van de 2e ploeg der lichting 1919, waarvan de opkomst tot nader order is uitgesteld, is ongeveer 20 percent der miliciens vrijwillig onder de wapenen gekomen. Goes. Zaterdagmiddag half twee uur vergadert de Raad ter behandeling van 1. Stukken; 2. Voorstel tot het opnieuw benoemen van Mejuffrouw J. H. de Jonge, tot gemeente-vroedvrouw voor den tijd van 3 jaren, ingaande 1 September 1918 3. Voorstel tot splitsing der eerste klasse van het Herhalingsonder wijs4. Voor stel tot het v'erleenen van eervol ontslag aan den heer L. van der Steen, als leeraar in de gymnastiek aan de M.U.L.O.-School en School B5. Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 19196. Be grooting van het Gasthuis voor 1919 7. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1917—'18 8. Voorstel om niet over te gaan tot onteigening of aankoop van enkele per- ceelen, opgenomen in liet uitbreidings plan; 9. Voorstel tot het voeren van een procedure inzake onteigening van gron den 10. Voorstel tot wijziging der ver ordening op het aanleggen aan en het bevaren van het Sas en de Haven van GoesII. Verzoek van de vereeniging „de Ambachtsschool", om de haar bij Raadsbesluit van 1 Juni 1917 no. 14, toegezegde subsidiën ook thans voor de Ambachtsschool en de Vakschool voor meisjes te verleenen12. Voorstel tot aanvaarding en in gebruik geving van gronden aan de J. A. van der Goeskade 13. Verzoek van Gedeputeerde Staten om advies, betreffende een ontworpen nieuwe regeling van de jaarweddenjvan den Burgemeester en den Secretaris; 14. Voorstellen tot wijziging der salaris sen van diverse gemeente-ambtenaren 15. Voorstel tot het toekennen eener gratificatie aan enkele beambten en werklieden der gemeente16. Vaststel ling van de begroeting der gemeente gasfabriek voor 191917. Vaststelling der gemeente-begrooting voor 191918. Vast stelling van het kohier van den H. O. voor het dienstjaar 1918/1919 19. Behan deling van reelames tegen den H. O. dienstjaar 1917/1918. Dinsdagmiddag werd van dhr. Dek ker te 'Kloeitinge een rijwielontvreemd, terwijl hij even op het kantoor der Wa terleiding-Maatschappij moest wezen. Van den dadér geen spoor.- (Z.). MhUalkara- De commissie voor distri butie ran reparatie-leder enz. brengt ter kennis van schamwinkeliera en van hen, die nog in het Wit eijn van toeslagbons, dat de geldigheidsduur der toeslag/bons vo.or goedkoiope schoenen voorloopig vcror onbepaalde» tijd is verlengd. Deze toeslagboö/8 aijn slechts geldig; in V«r§«niging met de Bjfksficb.qejtettboriï Houders van tosslagbons, dienen dus een aanvraagformulier in te vullen voo-r Rijks- schoenenbons, te verkrijgen aan de Bo- gardzaal. B. en W. maken bekenddat voor loopig geen speruren voor gasverbruik zullen gehandhaafd worden op Woens dagen en Zondagen, zoodat op gemelde dagen op normale wijze gas door de Gasfabriek zal worden geleverd. Vlissingen. Heden zijn 40 Duitsehe mili tairen aangebracht, die naar een inlcr- neeringskamp wordieti doorgezonden. De genteente-begrooting voor 1919 sluit in ontvang en uitgaaf o-p eein bedrag van f 1.025.103.99:>/2, met oen post voor onvoorziene uitgaven van f 11296.2314. De hoofdelijke omslag Wordt geraamd op f300.000. Benoemd tot hoofdeonducteur der S.S. de heer J. Vinke. Failliet verklaard C. de Blij (Fa. Verum Company) alhier. Curator mr. J. H. M. Stieger te Goes. De St ct. no. 246 bevat de acte van oprichting der N. V. Bouwstoffenhandel en Steenhouwerij v. h. M. 1). de Putter, gevestigd alhier, met een bijkantoor te Goes. De vennootschap heeft ten doel het fabriceeren van bouwmaterialen, bet bewerken van natuursteen en het drijven van handel daaria en voorts al wat in den ruimstan zin genomen daarmede in verband staat of daaraan bevorderlijk kan zijn. Het kapitaal bedraagt f50.000. Oost-S9Hburg. Maandagmorgen 8 uur werd door den omroeper bekend gemaakt, dat er geen brood te bekomen was wegens gebrek aan meel. Gelukkig kwam er na den middag bericht datpl.m. 3 uur brood te krijgen zou zijn maar dat men dit moest afhalen. Bij informatie bleek dat onze burgemeester tarwe in beslag had doen nemen, zooals dit reeds twee maal heeft plaats gehad. Er is hier, zoo als dit in de meeste gemeenten plaats heeft, geen voorraad om het eens een week te kunnen uithouden. Onze goe gemeente leeft van de een in den anderen dag. Van de eenige weken geleden aan genomen motie door de Levensmiddelen commissie, zijn nog geen resultaten te zien. De commissie vergadert niet omdat men toch niets kan uitvoeren. Zou de Burgemeester nu nog niet eens eenige medewerking kunnen toezeggen 't Is hier meer dan treurig! Hansweeré. Maandagochtend kwam van Antwerpen alhier aan het Duitsehe zee scheepje „Magdalena Fisscher" Het is tot Dinsdag op de Schelde blijven liggen, om daarna eerst binnen te komen. De kapi tein werd dadelijk in arest gesteld, daar hij nog straf te goed had wegens smok kelen. Maandagmiddag kruiste boven de Wester Schelde een vliegmachine. Na eenige oogenblikken boven 't Duitsehe schip gezweefd te hebben verdween 't in Westelijke richting. Reeds eenige dagen varen de sche pen bevracht voor de „Reliefcommissie" niet meer uit De Duitsehe schepen met turfstrooisel komen nog bevracht van Antwerpen terug o'm de reis naar Duitsch land weer te aanvaarden. Kruiningen. Alhier heerscht wederom in hevige mate de Spaansche griep. Ruim zestig militairen zijn er door aan getast. Krabbendijke. Hier bedraagt het aantal lijders aan Spaansche griep reeds onge veer 700. '8 Heer Arendskerke. Bij den spoorweg werker P. M. alhier is voor de tweede maal een rijwiel gestolen. Benoemd tot commies der Rijks directe belastingen D. M. op 't Hof alhier. Dat in den tegenwoordigen tijd groote winsten gemaakt worden uit het bouwland, bleek dezer dagen ook hier weer, toen een perceel bouwland per inschrijving verpaoht werd voor het reusachtig# sommetje van bijaa vier honderd gulden per H.A. 1 lerseke. Maandag zijn de Chr. school benevens de twee openbare scholen gesloten wegens de geringe opkomst, gevolg van de hier heerschende Spaan sche griep. Van de plm. 260 leerlingen der Chr. school, waren er slechts 69 ter schole. (Z.) Ovezand. Voorlaan. is het liulpposlkan- toor alhier opengesteld o-p werkdagen van 8 lot 10 U. vm., van 12 tot 3 u. en van 4.30 iot 5 u. 11m. Het o pens tell i ng s uur van 6 tot 7 u. des nm. vervalt. Oud-Vossemter. Hier overleed Zondag morgen op 74-jarigen leeftijd de heer W. H. van Gorselde overledene werd reeds in 1869 lid van den Raad en zeu dus het volgend jaar een zeker zeldzaam voorkomend jubileum kunnen gevierd hebben. Be taak van wethouder der gemeente, veorzitter van het Weezea- armbestuur, idem Algemeen-Armbestuur, idem Fonds Huijssen van Kattendijke werden mede sedert een reeks van jaren door hem vervuld. Tot voor twee jaren was hij Dijkgraaf van het Waterschap en ook tot voor korten tijd van de polders Broek- en Rooland, welke betrekkingen eveneens zeer lang door hem werden bekleed. Flink en forsch van gestel zou men hem asg jaren lang voor zijn betrek kingen berekend hebbei wachts werd hij voor k(| steld en is aan de ge\i thans bezweken. Ossenisse. Maandagmidc passeerde langs het We ineente een vliegmachine, het Noorden naar het Zu zeer groot en had 2 dekl waren duidelijk te onder de nationaliteit kon niel gesteld. Oostburg. Maandagvoc si reeks half eilf koerste e< van onbekende national Land van Ca-dzaud, ko Westen. Na even in Be te hebben, keerde ze ten Noordelijke richting. ,Zot St. Kruis én Oostburg. De erg laag, ton hoogstei derti Oostburg werd zte door de- krachtig beschoten. Juist Anthoniusgesticht liet dé kogels vallen. Sommigei meenden niet bommen te ivorden eoi vluchtten a-ng in. 't Was echter onschul wilde toonen, dat hij in 1 Nog eenige malen draaide burg, steeds zakkende en delijke richting weg om t< VeerhoekpoJder, bij de ho heer I. Nortier. Het was tweedekker, bemand met De eene, een 23 jarige lui wond aan het rechterbeen, juist boven de "knie. Br zijn machine (hot vliegtuig het landde) had hij zijin boen gebroken. Hij werd bracht naar het St. Antho hier. "Bij de operatie werd kogel uit het beien gehad klaarde de patiënt, dat h: gelsche af weert a-nonnen ge slookt. Boven S.t. Laureiji wond. De andere vliegeni-e: neerd. Het vlieg'uig stait bewaking. Men meldt ons nader: De machine! word te K11 gelsche mitrailleurs hevig eene vliegenier kreeg daar het been. Het benzin-eresei geschoten. Dei machine - niet twee mitrailleurs. De 11 officieren zijn: R. Maten Dezen morgen passei tram twee soldaten van hl leger, een Belg en een A? te Eede over de grens gel Dinsdagvoormiddag fe vliegmachines, waarschijn! boven ons gebied, komende Westen. Het waren tweJ zeker het operatieveld aan kénd hadden. Maandagnacht is ing< Chr. militaire vereeniging som gelds van plm. f20 vl Daders onbekend. Op medisch advies i epidemisch heerschen de griep, van hoogerhand b tet sluiting van alle sein! gemeente. Zendag heeft een ii beer B., een kijkje wilh bevrijd België, met het c neg thuis te zijn, doch is 1 teruggekeerd. Men vreest 1 Eede. Ondanks alle wa: van deskundigen zijn er sonen die zich te dicht- bijj begeven. Het gevaar was ei beeldig dat een kogel van cl de nieuwsgierigen kan 1 nieuwsgierigheid is al meet soon duur komeH te staan, gen werd alhier een m, geweerkogel getroffen, mei dat hij dood neerviel. Een 1(1 St-Kruis, 22 Oct. Hevig geheelen dag al geschoten. D op een half uur afstand vatf tijd door hoort men het o obussen, het geriktik der ren en de salvo's van de g< machines zijn er vandaag, gens het mistige weer, slee weest. Da Duitschers houdei wel zo over eenigen afstan getrokken. Van tijd tot tij zich groepjes soldaten van Rf'rs af ,en "Trokken oostwa. schut komt nu ('s avonds) u tingen. Het eierste deel van front ligt ten zuiden van d tweede deel loopt meer naa' naar de zijde van Eec-loo. 'lat het legertje Duitschers, - 'jj S_t; Laureijns verdedigt, allo zijden zal- ingesloten z'i "acht men hier èn vlucht-elii schors. Volgens de kaart st; schors slechts een half uu 'l'-ocloo. Philippine. Bij koninklijk b-| ammeloo benoemd tot I dezer gemeente. r, Roosendaal arriveerde Buitseh veldprediker, die komen?" tr°°P' °Ver de S' - Als non-combattant werd 1 weer naar het front te vertl

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2