BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. tiging krijgen. Hes tweede bericht was in zooverre waar, dat niet zestig, doch acht Duitsche soldaten waren aangeko men. Hollandsehe militairen hebben de grens afgezet. Het is verboden de grens te naderen binnen den afstand van 100 M. De stemming der hier vertoevende Belgen is uitgelaten. Elk bulletin wordt als het ware bestormd. Gisteren stonden nabij de grens circa vijfhonderd Belgen, om van dichtbij getuige te zijn van de bevrij ding. Door den vice-consul van België te Oostburg, den heer A. Mijs, werden bij de ontvangst der oerlogstelegrammen de Belgen door middel van aanplakbrie- ven verzocht zich kalm te houden. Het manifest luidde: Belgen, De gelukkige gebeurtenissen, waarvam uw vaderland getuige is, stemmen u engetwijfeld tot opgetogenheid. Ik deel deze gevoelens van harte. Doch ik geloof goed te doen met u aan te sporen, u, in 't belang der goede orde, kalm te houden en u niet naar de grens te begeven. De Nederlancsche militairen houden de strook vaH 100 M. langs de grens bewaakt. Ik ben geheel tot uwe beschikking. Te Heille zijn Zaterdagmorgen tien Duitsche soldaten over de grens gekomen. Ze zijn dadelijk geïnterneerd en naar Oostburg gebracht. Naar men ons mee deelde zijn er nog slechts enkele Belgen «ver de grens gekomen. Echter werden ze door de comité's spoedig terugge zonden, daar ze anders niet dan binnen zestig dagen naar huis mogen. Ook zal de greas later bewaakt worden door Engelsche of Amerikaansche treepen, daar men vreest dat zich anders aan de grens minder gewensch e incidenten zullen afspelen. Om kwart over drie koerste over Oostburg een Duitsche tweedekker in Westerijke richting. De machine vloog zoo laag, dat we de twee inzittenden konden zien. Aan de grens was het Zondag zeer rumoerig. Weer stonden honderden vluchtelingen te wachten op nieuws uit België. De draad is voor een groot deel afgebroken. Natuurlijk vormt ze geen beletsel meer voor het passeeren van de grens. De electrische machine te Knocke, die den stroom leverde, ie vernield. Zondagnamiddag werd er in de omgeving van Maldeghem hevig gestreden tusschen Duitschers en geallieerden. De Duitsche achterhoede, gewapend met machine geweren, trekken terug op Eecloo. Ge- durigkon men zware ontploffingen hooren, veroorzaakt door het springen van brug gen. Met een geweldigen slag vloog 's avonds te zeven uur de brag van het Leopoldkanaal in de iucht. Een Belg, zoo juist uit Brugge was gekemen, ver telde ens, dat de halve stad verwoest is. Verschillende historische gebouwen, welke Brugge bij tientallen bezit, zijn bij bommenaanvallen en bij de laatste gevechten ten zeerste beschadigd. Zon dagavond liep aan de grens het gerucht, dat de vesting Bergen was gevallen Het geschut komt nu meer uit het Zuid- Oosten, zoodat de Duitschers zelfs Eecloo zullen verlaten hebben. Aan de grens is niets meer te zien. Er zijn nog geen geallieerde troepen aangekomen. De bekende Fransche vlieger Garros, die onlangs uit Duitsche gevangenschap was ontvlucht en weer bij den Franschen luchtdienst werkzaam was, is volgens een bericht in een Duitsch blad van een dezer dagen ondernomen verkennings vlucht niet teruggekeerd. Veege teekenen. „Unter den Linden", in het hart van Berlijn, bij de paleizen en monumenten die spreken van de glorie der Hohen- zoüerns trok Donderdag een menschen m iisa voorwaarts, luidkeels de „Marseil laise" zingend, zonder daarin door de politie gestoord te worden Is dit vraagt „De Tijd" het eerste teeken van naderende vreeselijke gebeur tenissen, de voorbode van een voor het toch reeds zoo zwaar beproefde Duitsche volk, bloedige toekomst, wanneer mis schien eenmaal het oogenblik aanbreekt waarop de verantwoordelijkheden voor het uitbreken van dezen oorlog zullen worden vastgesteld Wilson's antwoord aan Oostenrijk is gepubliceerd. De conclusie is deze: De President kan niet langer vrijheid vinden, een eenvoudige „autonomie" van deze volken te aanvaarden als grondslag voor don vrede, maar is genoodzaakt, er op aan te dringen, dat zij zeiven, en niet hij er over zullen oordeelen, welk optreden van de zijde der Oostenrijksch Hongaar- sche regeering zal voldoen aan hunne verlangens, en aan hunne opvatting van hnn rechten en hun lotsbestemming als leden van het groote gezin der naties. Een nederlaag der Bolsjewikis. SHANGHAI, 20 Oct. Achtduizend Bolsjewikis uit deB Oeral, die naar Jekaterinenburg oprukten, zijn sloor Tsjecho-Slowakische en Siberische troe pen verslagen en teruggeworpen. Er werden 1000 Bolsjewikis gedood, en 3 gepantserde treinen, 11 locomotieven en 60 mitrailleurs buitgemaakt. „Wie het zwaard trekt Een der aanstokers van den gruwelijken wereldoorlog, de ziel en leider der Al Russische beweging in de jaren aan 1914 voorafgaande, de Russische grootvorst Nicolaas Nicolajewitsj, is doodge schoten. Hoe Frankrijk in 1870 de Oorlogsschatting betaalde. De „Manchester Guardian" schrijft: „De eerste termijn een vierde milli ard van de oorlogsschatting welke Rusland aan Duitschland moest betalen, is onlangs per extratrein van Moskou naar Berlijn verzonden, natuurlijk met overlading aan de grens Daar dit be drag niet alleen uit goud maar ook uit bankpapier bestaat zal het geen gemak kelijk werk zijn de betaling te controlee ren. Toen Jules Huret het materiaal ver zamelde voor zijn werk „En Allemagne", had hij ook een onderhoud met het hoofd der Frankfurter firma, welke bemiddeling verleende bij de betaling van een deel der schadeloosstelling, die Frankrijk na de» oorlog met Pruisen in 1871 moest voldoen. „Ik ontving een cheque", antwoordde de bankier, „van 40.t0u.000 franks en wij bewaren die als een historisch document. Er waren zooveel zegels bij uoodig, dat er strook op strook aan bevestigd moest worden, totdat het geheel ten slotte zeven meter lang was geworden. Met de hulp van een anderen bankier bracht ik voldoende contant geld bijeen om de cheque uit te betalen. Ik bracht het metaal naar den Pruisischen ambte naar, die het in ontvangst moest nemen. „Geeft u het maar over, dan zal ik het natellen," zeide hij, toen ik hem mededeelde, dat ik 40.000.000 francs aan goud voor hem had. „U zult hek wel bij het tellen der zak ken laten, nietwaar?" Hij stond er echter op, den inhoud van iederen zak precies na te tellen. En er waren tien rijtuigen vol zakken. Toen hij een paar zakken gecontroleerd had begon hij te begrijpen, dat hij, om het alles te controleeren, eonige dagen en nachten aaneen zou moeten door werken. „Ik denk," zeide hij eindelijk, „dat ik het toch maar bij het tellen van de zakken zal laten." Ik barstte in in lachen uit om zijn benauwd gezicht. En ten slotte lachte hij mede. De Amerikanen in Frankrijk aan het werk. Een zeer belangrijke afdeeling van de in Frankrijk dag aan dag toenemende Amerikaansehe troepenmacht, is die der zoogenaamde spoorwegtroepen, welke zich in hoofdzaak bezig houden met den aanleg van nieuwe en de herstelling van dc door den vijand vernielde of bescha digde spoorweglijnen. Evenals de ge- vechtstroepen zijn de spoorwegtroepen in bataillons en regimenten ingedeeld. In totaal zijn reeds 10 regimenten spoor wegtroepen (50.000 man), in Frankrijk aan den arbeid. Oegeveer 30000 man zijn voortdurend bezig met het aanleggen van nieuwe sporen achter het front, terwijl 20000 voor het meerendeel werkzaam zijn bij den aanleg van havensporen, waarvan eene voortdurende uitbreiding nog steeds noodig is tengevolge van de altijd in grooter aantal aankomende contingenten en de daarmee gelijke tred houdende groetere behoeften. Een van de onlangs aangekomen convooien, waarmede een deel dezer spoorwegtroepen vervoerd werd, bracht o.a. meer dan honderd loco motieven medd en 500 spoorwegwaggons van 30 ton. Reeds meer dan 300 Ameri kaansche locomotieven en 2500 30-tons wagons zijn nu over zee vervoerd. De vorige maand is achter het Fransche front een geheel nieuw» spoorlijn gelegd ter lengte van 210 K M. (ongeveer de afstand van Maastricht tot Zutphen) en waaraan slechts drie maanden werd ge werkt. De lijn heeft dubbel spoor, is be rekend op een buitengewoon druk ver voer, zoodat de zwaarste materialen voor den aanleg hebben gediend. Twee groote en verschillende kleine bruggen moesten in dien korten tijd gebouwd worden, terwgl een tunnel van 360 Meter lengte moest worden geboord. Hieraan hebben echter Fransche werklieden uit Pas de Calais medegeholpen. De nieuwe lijn heeft een snellere ver binding tusschen het Noordelijk en het Zuidelijk deel van het spoorwegnet tot stand gebracht. (De Tijd) AMEBIHA. Boschbrand. NEW-YORK Een telegram uit Duluth meldtNaar schatting zijn 50 personen bij boschbranden in Noord Minnesota van Aschland tot Mvose Lake omge komen. De schade aan de eigendommen aan gericht beloopt meerdere millioenen dollar. Een nader bericht meldtMen raamt het aantal dooden ten gevolge van den boschbrand in het noorden van Wiscon sin en Minnesota op 800; 13 000 men schen zijn dakloos en zitten zonder kleeren. Heele stukken van het gebied zijn verwoest. De berichten dat vijan delijke agenten het vuur hebben aange stoken, worden niet bevestigd. Tweede Kamer. De heer Weitkamp, chr. hist. Kamerlid voor Drenthe heeft Donderdag zijn „maidenspeech" gehouden De Kameroverzichtschrijver van De Tijd schrijft over den spreker en zijn speech het volgende: Hij loopt wijdbeens, als een echte boer in zijn knollenland. Zijn broek komt hem niet verder dan even tot onder de knie. Zijn zwarte jas is van ouderwetsche snit. Zijn ruige haardos is naar voren gekamd, bij alle andere menschen naar achteren. Daaronder een rood blozend gezicht, kerngezond. Zoo frisch uit de buitenlucht. De heer Weitkamp is een type, zooals wij er nooit een in het parlement gezien hebben. Gisteren was het kostelijk. Onze vriend, wien het revolutionnair gedaas al lang begon te vervelen, scheen honger te krijgen. Hij haalde een paar lekkere appelen uit zijn achterzak, presenteerde er een aan zijn gelukkigen buurman, onzen vriend v. d. Bilt, en beet graag in den zijnen, welken hij met schil en al opat. In onze conventioneele stommiteit hebben we ons tranen gelachen. Hij had echter gelijk. En vandaag is hij van wal gestoken. Heel origineel en heel verstan dig. De heele Kamer luisterde naar hem. Hij zei eerlijk, dat hij van het stadsleven geen verstand had, dat hij er ook niets van begreep. Hij heeft echter verstand van het platteland en bijzonder van het leven der zwaarploeterende. weinig ver dienende boertjes op het zand. Deze ver- diensteljjka staatshurgers verschenen dadelijk voor onzen geest in een ander licht Nu begrijpen wjj ten volle den maatregel van minister van IJsselsteijn, die dezen tobberds een deel van de op brengst van hun gronden wil laten. De heer Weitkamp juichte den maatregel toe en hij dankte er den minister „be leefd" voor. Stel u voer een afgevaardigde, die niet scheldt en schimpt op een minister, maar die deze ergens „beleefd" voor bedankt En hoe heerlijk cynisch waar was deze brave, toen hij zich er op beriep, dat een Engelsche schrijver, bepaald ook een zandboer, eens had ge schreven, dat de eenvoudigste landbouwer, die in plaats van één grassprietje er op de zelfde plaats twee weet te doen groeien, voor de samenleving veel ver dienstelijker is dan een heel geslacht van politici. De heer Weitkamp reduceerde het heele voedselvraagstnk tot een mestvraag- stuk en ik-geloof waarachtig, dat hij gelijk heeft. Wat de aarde geeft, moet tot haar terugkeeren. Maar met onze systemen van waterclocets en van Lier- nurrioleeriug onthouden wij de aarde hare vruchtbaarmakende kracht. Zooals gezegd, het was een nieuw geluid erf hot verwonderde niemand, dat vele leden den hoer Weitkamp geluk wenschten met zijn maidenspeech. Diefstal van stukken te Vlissingen. Het Kamerlid, de heer Henri Ter Hall, heeft naar aanleiding van den diefstal van documenten te Vlissingen, tot den minister van marine de volgende schrif telijke vragen gericht 1. Zijn de dagbladberichten omtrent de ontvreemding van gewichtige stukken aan boord van een onzer oorlogschepen juist? 2. Zoo ja, zijn inderdaad de ontvreemde en naar het schijnt weder in het bezit der bevoegde autoriteiten teruggebrachte bescheiden van zoo groot staatsbelang als de berichten luiden? 3. Indien dit het geval is, zijn er dan maatregelen genomen om dergelijke diefstallen in het vervolg te voorkomen 4. Is de minister bereid, alle inlich tingen, op deze zaak betrokking hebbende, te verstrekken, voor zoover die inlich tingen althans n et in strijd met de defensie-belangen kunnen geacht wor den Nieuwe spoorwegdienetregeling. Naar wij vernemen, zal de nieuwe spoorwegdienstregeling, welke vooral op Zondag een aanmerkelijke beperking van den dienst met zich brengt, op Maandag 2 December a.s. in werking treden. (Z.) Mosselhandel. Het hoofdbestuur van de Zeeuwsche Coöp. Mosselvereeniging heeft zich tot den Minister gewend om de grenzen open te stellen voor mosselen, daar in ons land niet alle mosselen aan de markt kunnen gebracht worden. Onze Scheepvaart. In verband met de groote waarschijn lijkheid, dat Duitschland binnen afzien- baren tijd den duikbootoorlog zal staken, worden door verschillende Rotterdam- sche reederijen reeds maatregelen ge troffen, om onmiddellijk den dienst op Engeland te hervatten. Enkele schepen zijn reeds gedokt, terwijl de bemanningen zich gereed moeten houden om op het eerste bericht aan boord te zyn. Het verbod van aflevering van schoenen ingetrokken. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het verbod van afleve ring van schoenen ingetrokken en bepaald dat de distributieregeling voor reparatie leder en schoenen heden in werking zal treden. De maximumkleinhandelsprijs voor reparatieleder is vastgesteld op f0 56 per K.G. De komst der vluchtelingen. Het Maandagochtendblad schrijft: Naar wij vernomen heefc de comman dant van het Veldleger gieteren bekend gemaakt, dat dien dag 500 en heden Maandag 1700 vluchtelingen te Ittervoort verwacht konden worden. Ons wordt verder nog medegedeeld, dat morgen 25.000 vluchtelingen bij Roo- zendaal vorwacht worden. Men meldt uit Weert, 20 Oct. In den druipenden regen zijn heden middag te één uur ongeveer 500 vluch telingen, uitsluitend Franschen, te Itter voort aan de grens aangekomen. Ze waren per tram van Maaseijk over Kes- senich tot aan de grens gebracht en daar afgehaald door boerenwagens. De arme stumperds, met zware pakken be laden ze hadden hun meest dierbare bezittingen meegevoord zagen er ver zwakt en uitgeput uit en waren ziels- blijde eindelijk het gastvrije Heiland te hebben bereikt. Zieken waren er niet onder, maar wel vele gebrekkigen en uitgeputten. Na eens goed te zijn ge voed met brood en koffie werden ze naar hunne kwartieren gebracht. Daar voor zijn schoolgebouwen en andere in richtingen, die velen kunnen bergen, ontruimd en in allerijl in gereedheid gebracht. Daar blijven ze nu voorloopig tot van den militairen commandant in Limburg de instructies komen, waarhoen en op welke wijze ze zullen worden vervoerd, verder het land in. Goes. De Troubadour. Hetzelfde gezelschap, dat hier verleden jaar „Faust" vertolkte, bracht Vrijdagavond in de schouwburgzaal van „de Prins van Oranje" de opera „De Troubadour" vaa Verdi voor hot voetlicht. Ondanks de zeer beseheiden middelen, waarmede zij te woekeren hadden do piano b.v., die tot accompagnement diende, had van te voren wel eens gestemd mogen worden wisten de üoofdfiguren, Le- onore, Azuzena, Graaf deLuna, Manrico de Troubadour, de opvoering te maken tet een uitmuntend geheel van samen- stetamenden klank en actie. Aan mevrouw Van Engelen-Sewing, de „Leonore", komt een oprecht woerd van hnlde toe voor de superieure vertolking van haar lang niet gemakkelijke rol en wat zang én wat actie betreft. Haar schoon sopraan- geluid, dat ook ia het heoge register door een vol, rein klankgeluid imponeerde, bleek de vele muzikale moeilijkheden glansrijk te boven te komen en niet te schromen voor de heoge c, zelfs meenden wij haar een des te hebben hooren zingen. Bijzonder in de aria „o, zoete selir, weldadig koeltje" met de slotregels „o God wil hem verteergen de smart die mij vermoord" en: „Dit zij voor mjj de laatste dag als Manrico leven mag' spreidde deze begaafde zangeres hare benijdenswaardige gaven in volle schoon heid ten toon. Gelijke lof dient ook der mezzosopraan, die de zigeunerinrol vertolkte, te worden toebedacht. Haar warm geluid, dat vooral in het lagere register van zeldzaam warmen klank was, deed hoogst sym pathiek aan. Beide dames hadden zich ook geheel in haar rol ingewerkt, zich met de personnages, die zij moesten uitbeelden, als het ware vereenzelvigd. Dit kan van de mannelijke hoofdfiguren, Manrico en Graaf de Luna, niet gezegd worden. Hun actie stond niet in even redigheid met het zeer hartstochtelijk temperament, dat Verdi als naar gewoonte in den zang heeft nedergelegd Speciaal de graaf stond bij de hoogst passioneele liefdesuitingen somwijlen als een blok op het tooneel, zonder gebaar, het gezicht strak als een masker. Wat jammer was, want beide heeren beschikken over uit muntende vocale gaven, die er met een warm spel slechts op kunnen winnen. Fernando, van de mannelijke person nages de «enige, die acteerde ea een sympathiek barytongeluid deed hooren, was slechts een secundaire rol toebedeeld, waarvan hij echter alles wist te maken. Hij herinnerde ons echter nog levendig aan den uitmuntenden Mephisto, dion hij het vorig jaar uitbeelde. De kleine rol vaa Ines was in goede handen. Met een lieve stem vertolkte zij haar zeer sympathiek. De figuranten, die in de verschillende bedrijven nu eens als soldaten dan weer als zigeuners optraden, droegen er nu juist niet toe bij om het stuk te verheffen. Zooals ze daar stonden met hun linksche bewegingen, hun onhandige houding, ganschelijk niet meelevend met de hoofdpersonen één had nota bene een versnapering achter zijn kiezen, in de wandeling „pruim" genoemd, welke hij voortdurend van de eené wangholte naar de andere deed verhuizen waren zij eer een belemmering dan een hulp voor het succes, dat de hoofdpersonen ongetwijfeld behaalden en dat een stampvolle zaal instede van een matige opkomst had verdiend. De muziek alleen reeds van Veidi verheft zich ver boven het gewone kunstgedoê en voor een kleine stad als Goes is het reeds iets bijzonders, dat dergelijke gezelschappen het mogelijk maken zich op zeer vol doende wijze van de bekende groote opéra's op de hoogte te stellen. Wij hopen dan ook, dat het gezelschap zich wederom niet laat afschrikken om ons een volgende maal een nieuwe opera te komen vertolken en dan voor een volle zaal. Ware kunst, waardig geïnter preteerd vindt tenslotte altijd zijn loon. De raad dezier gemeente komt Za terdag a.s. te half twee in openbare ver gadering bijeen. Hier staat op enkele plaatsen een bericht aangeplakt van den Belgi schen consul te Vlissingen, waarin hij de hier vertoevende Belgen aanraadt met de terugkeer naar hun -land te wach ten, totdat daarvoor van regeeringswiege ordelijke maatregelen zullen zijn geno men Vrijdagavond is onder voorzitter schap van den heer L. Leopold de algemeene vergadering gehouden van de Vereeaiging voor Algemeene Weten schappelijke Belangen. Besproken werd het werkplan 1918—1919. Dr Meurs hoopt 15 of 22 Nov. te spreken over Een blik in de peillooze wereldruimte; 13 Dec. dr. Felix Rutten overGewoen. ten, zeden, sagen, legenden, enz. uit Limburg; 17 Jau. dr. Walch over: Met geestelijk tooneel in de middeleeuwen; in Febr. dr. v. d. Sleen overNatuur- fotegrafie. Op aandrang van dhr. v. d. Wart zal ook nog getracht worden een spreker te krijgen, die een philosophisch onder werp wil behandelen, b.v. dr. Bavink, dr. Bierens de Haan of Julius de Boer. Uit het jaarverslag bleek, dat de Ver, 131 leden telt. Wglen de heer L. van Bruggen werd er dankbaar in herdacht. De rekening maakte uit, dat was entvangen f462.585 (met inbegrip batig slot van f 137.585) en uitgegeven f 383,55, zoodat er nu een goed slot is van f 79.035. De heeren A. D. F. v. d. Wart en L, Leopold werden als bestuursleden her kozen, terwijl in de vacature de Beaufort werd gekozen de heer dr. Bakker. Op initiatief van den heer van Har- tingsveldt zal mettertijd het reglement worden herzien, opdat te jonge kinderen van de lezingen geweeid worden. Voer- hands zal op de convocaties de wensche- lijkheid uitgedrukt worden, dat de ouders hun kinderen beneden 15 jaar thuis laten. (Z.) Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur had alhier op de Theefabriek van dhr. .1. L. Trimpe ©en ernstig ongeluk - plaats. Terwijl de werkman T. Eversdijk van Kattendijke bezig was de snijmachine schoon t© maken, had hij het ongeluk met zijn arm er tusschen te komen, waar door een groot stuk van zijn bovenarm en elleboog afgesneden werd. Dokter v. d. Harst verleende geneeskundige hulp. De man, wiens toestand overigens be vredigend is, is per rijtuig naar zSjjn wo ning te Kattendijke gebracht, (Z.) D-eze .week zial wederom 1 ons rundvleesch per persoon worden gedistri bueerd De dag wordt nader bekend ge maakt. De Burgemeester maakt bekend, dat uitsluitend veor hen die in Goes hun vaste woonplaats hebben, van Woensdag 23Octoberaf,eiken werkdagin deze Maand van 912 en van 2—4 uur aan het distributiebureau aanvraagformulieren worden verstrekt tot het verkrijgen van bons, tegen inlevering waarvan nieuwe sehoenen kunnen worden gekocht en schoenen kannen worden voorzien van zolen en hakken. Na volledige invulling moeten de formulieren weder aan voor meld bureau worden bezorgd. Naar aanleiding van de schoe nen en lederdistributie te dezer stede, waarbij doer den burgemeester ter voorlichting slechts personen worden gehoord als vertegenwoordigers der schoenwinkeliers en schoenlappers, is door het bestuur der levensmiddelen- commissie alhier den burgemeester verzocht, ook een paar arbeidersverte genwoordigers hierbij te benoemen, wijl deze bij de tegenwoordige distributie van leer en schoenen eveneens een zeer groot belang hebben. (Z.) N.B. In aansluiting aan bovenstaand be richt kunnen wij mededeelen, dat reeds Donderdag j.l. aan vier verschillende ar beiderscorporaties is geschreven over ver tegenwoordiging van den arbeidenden stand bij de schoenen- en lederJistributie. De advies-commissie zal dus uitgebreid worden met enkel© arbeiders. MfcbMfcMg. Zaterdagmiddag had in tegenwoordigheid van vete leden van het Plaatselijk Comité van den Ned. Bond va,n Lichamelijke Opvoeding de sluiting plaats van den kweekelingencursus voor (Spelleiders, die 20 October 1917 begon nen is. Door den voorzittel', den heer P. Dumon Tak, werd de bijéénkomst met een kor,t woord van welkom geopend, jvaama de leider van dien cursus, da

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2