tie >ederen De Groote Oorlog. i\o, 134. Zaterdag 19 October 1918. Veertiende Jaargang. Verschijnt eiken MAAHDAG WOEHSDAG en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. ?Kestuums, Kinder en in ruimen voor vorigen winter worden nkelbezoek aanbevolen S, Kwadendamme. voorraad Beddegos* rtikelon. ik, Yeeren en Tijken, irnatrasaen, Ledikanten en Wiegen. Bedden en Dekens, en en Zeilen in groote sorteering in Winkel van Sinkol, 's-Heerenhoek. de stoom is voor de strie, is het adver en voor den handel: roote beweegkracht. Meid-Huishoudster e R. K. Dienstbode, vau vervolging we- fin gewezen, bekende is en viel ook bekl. '20 of 20 dagen, iden van een kuiken, J. den Hamer, werd Hoek f 10 of 10 dagen at het verveeren van in Sluiskil naar Axel ten laste gelegd aan |.xel. De eisch luidde L de C. uit Hulst jns het uitlokken, dat G. beste zwarte stroop cent per '/s K.G. dagen. sn vervoer van eieren (V. R. uit Hulst, uit ;edetineerd, f25 of 25 ndanks zijn ontkennen. B. uit Kapelle heeft verhaal schuldig ge- jr van 57 K.G. tarwe- .egen en mishandeling at, den rijksveldwach- •inge. hij kwaad werd, omdat em beetpakte en hij veldwachter onrecht- 14 d gevangenisstraf, tlokken va* ongedekt ippelen luidde de eisch answeert f20 of 20 d. terecht P.O., schipper rsknecht nit Terneuzeu, irvoer van 2000 K.G. a Terneuzen naar e voor ieder f25 of 25 ird tegen M. J. D. uit ns frauduleus vervoer, gevorderd. tegen J. v. d. P. uit 'erscheaen was, wegens nk*len, f 100 of 100 d. Ie zaken 25 October. MARKT C 60. stond gevraagd f. YAN 'T WESTE1NDE, nd. rrouw ASSELBERGfcv—Mei.' Stationstraat 17, Bergen om, vraagt tegen 1 Nov. een nde zelfstandig goed koken ndelijk werken. Salaris f --O" aar benevens vrije wasch en Een tweede meisje is aan- Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.daarbuiten f L25. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 «ent. Adver tentlijn warden ingewacht vóór half een nor 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boudewl|n de Wltteslraat A 135° GOES. Tel. iniere.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Redameberichten 30 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 1-^-5 regels f 0-7:5, iedere regel meet 16 Gt. EenrelSte advertentie S X geplaatst werft 8 X Het vervolg en slot van ons hoofd artikel „Y e r b r o k e n boeien", of schoon voor ons nummer van heden bestemd, kan daarin, tot onzen spijt, miet worden opgenomen. Red. Losse Berichten. Be strijd in Belgle. Kortrijk en Thourout zijn in handen der Belgen en hunne bondge- nooten. Ostende is vrij. Immers, men seinde ons gisterenavond: LONKEN (Officieel). Engeische lucht strijdkrachten in samenwerking met de marine zijn hedenmorgen te Ostende geland. Z| rapporteeren dat geen Duit- schers in de stad zijn. De Franschen bezetten de Vlaamsche derpen Pitthem, Heulebeke en Winghem. Volgens «en correspondent van „De Maasbode" w«edt oen zware brand in Zeebrugge en wordt ook Blankenberghe bedreigd. De strijd in Frankrijk. Rijssel is in handen der ge allieerden. Donderdagmorgen in de vroegte verlieten de Duitsehe troepen de stad. Er werd niets verwoest noch brand gesticht d«er de aftrekkende treepen. Daarna trokken de Engeische de stad binnen. In de streek van de Oise wonnen de Franschen terrein. De Amerikanen namen Grand Pré en verbeterden hun positie. Vlaanderen wordt ontruimd. Woensdag kon men den geheelen dag te „Moerslioofde" nabij Sint Kruis een groote drukte zien van verhuizen van soldaten, ook zag men telkens zwaar beladen wagens aanrijden. Uit de drukte maakte met op dat de Duitschers bezig zijn Vlaanderen te ontruimen. Woens- avond na half zes werden herhaaldelijk zware ontploffingen gehoord. De toestand in Duitschland. Te Berlijn hadden bij een optocht van onafhankelijke socialisten ongeregeld heden en botsingen met de politie plaats Wij vernamen van geachte zijde, dat teen dezer dagen bij een bioscoopvoor stelling in de stad Hannover de por tretten van Keizer Wilhelm, Hindenburg en Ludendorff ep het doek versehenen, een ijzige stilte van het publiek die ver schgning begroette De Rotterdamsche correspondent van de Daily Telegraph meldt dat de aan staande troonafstand van den Keizer thans openlijk in Duitschland wordt be sproken en het Duitsehe volk er vol komen gelijkmoedig onder blijft. Regeerlng8maatregelen In Duitschland. De regeering heeft den Duitschen legers bevolen alle moedwillige vernieling van plaatsen en eigendommen te staken en zich tot een verdedigende houding te bepalen. De opperbevelhebber neemt geen be sluiten meer dan in overleg met den rijkskanselier of diens plaatsvervanger, staatssecretaris Gröber. Zoowel in Duitschland als in Oosten- rjjk en bezet Rusland zjju tal van poli tieke gevangenen in vrijheid gesteld. De rijksdag komt wegens vertragiag in de komst van den officieelen tekst van Wilsons antwoord eerst Maandag of Dinsdag bijeen. De Duitsehe sooiallsten. BERLIJN, 15 October (H. N.) Het besluit van den Beierscben partijdag der seeiaal-demecraten, waarbij de instelling van een staaterechtbank verlangd wordt om vast te stellen en te veroerdeelen wie er schuldig zijn aan den tegenwoer- digen neodlottigen toestand tengevolge van den oorlog, heeft de volle instem ming van de Vorwarts." Dit blad schrijftMen zou er aan kunnen twijfelen, of reeds thans het geschikte oogenblik is gekomen, om zoo ver te gaan, nu de oorlog nog woedt. Maar ep zijn laatst een week na het sluiten van den vrede zou dit comité in functie moeten treden en het onderzoek zou zich ook tot den tijd van vóór den oorlog moeten uitstrekken. Reeds thans moet duidelijk worden uitgesproken, dat de democratie er niet aan denkt, de zonden van hen, die vroeger regeerden, met den mantel der liefde te dekken. De Grondwetsherziening In Bultsohland. BERLIJN, 15 October (W. B.) De bondsraad heeft hedenvoormiddag eeH wetsontwerp goedgekeurd tot wijziging van art. 11 der rijksgrondwet. Alinea II van het art. luidt nu als volgt: „Voor een oorlogsverklaring uit naam van het rijk is de toestemming van bonds raad en rijksdag noodig, tenzij in geval van een aanval op bendsgebied of de kusten daarvan." Alinea III wordt vervangen door de volgende bepaling: „Vredesverdragenen verdragen met vreemde staten, betrek king hebbende op onderwerpen van de rijkswetgeving, vereischen de toestem ming van bondsraad en rijksdag.'! Daarmede is de volledige medewerking der volksvertegenwoordiging bij beslis singen over oorlog en vrede verzekerd. Een Al-Dultsche stem. De Al-Duitsche „DusseldorfferNachrich- ten" schrijft in een opzienbarend artikel: De regeering laat den vijanden de meerderheid der overwinnaars en geeft Elzas Lotharingen, de Pruisische Oost- ark alsmede de koloniën aan de vjjanden prijs. De opperste legerleiding heeft deze besluiten goedgekeurd, zij zijn derhalve onvermijdelijk geweest en niet meer te ver anderen. Wie niet kan steunen op Scheide- mann of Prins Max, moet Hindenburg en Ludendorf vertrouwen,) dat een ver dere strijd slechts bloedvergieten zou beteekenen zonder dat aan den strijd een eind kan komen; hierin moeten wij thans berusten. BERLIJN. Naar genaaid wordt heeft de Keizer een langdurig onderhoud ge had met den Kanselier. Hij heeft ook den minister van Oorlog in audiëntie ontvangen. Amnestie in Duitschland. BERLIJN, 13 October (W. B.). De keizer en kening heeft den rijkskanse lier en den Pruisischen minister van justitie opgedragen, de persenen, die door het rijksgereehtshef of de Pruisi sche civiele rechtbanken, met inbegrip van de buitengewone krijgsraden, wegens politieke misdrijven ea overtredingen tot straffen veroordeeld zijn, en in het bijzonder wegens strafbare feiten naar aanleiding of bij gelegenheid van stakin gen, straat demonstraties, levensmidde lenonlusten «n dergelijke uitspattingen, bestraft zijn, zooveel mogelijk aan hem ter begenadiging voor te dragen. Eenzelfde opdracht is van de Duitsehe bondsvorsten en de senaten der vrijste den uitgegaan. Vernieling. In Lens en Courrières hebben de Duit schers de mijnen onder water gezet en de machinale installaties onbruikbaar gemaakt, zoodat er geruimen tijd, men spreekt van enkele jaren, zal verloopen voor men die mijnen weer productief zal kunnen maken. hopigen toestand van het Duitsehe leger n het totale gebrek aan grondstoffen jeWezen heeft. Hij vroog een wapen stilstand en ofschoon prins Max er zich krachtig togen verzette, werd hij over stemd door de meerderheid van den oorlogsraad. Het antwoord aan Wilson is door Solf onderteekend, ofschoon prins Max de correspondentie begon. Uit dezelfde bron wordt gemeld, dat het Duitsehe defensief geen drie maanden meer voortgezet kan worden zonder een debacle te veroorzaken. JofTre en Foch ziek. Volgens de „Weser Ztg." vernemen de Zwitsersche bladen uit Parijs, dat Joffre ernstig aan de Spaansche griep lijdt. Zijn bezoek aan Engeland is uitgesteld. Hetzelfde blad meldt, dat de Spaansche ziekte en andere epidemies in bet Fran- sche leger ernstig woeden. Ook maar schalk Feeh zou er door aangetast zijn. De bondsstaat Oostenrijk. Nationale vergaderingen worden opga- reepen om te komen tot het vormen van vier bondsstaten binnen Oostenrijk- Hongarije, nl. eon Duitseb-Oostenrijk- schen, een Tojechischen, een lllyrischen ea een Oekrainischen staat. Verder is Oostenrijk hereid het militair gezag in Polen op te heffen. De Oostenrgksche minister Burian heeft in de buitenlandsche coin missie der Oostenrijksche delegatie verklaard dat eon aandachtige beschouwing van Wil sons antwoord aan Duitschland hem niet van zijn meening afbrengt dat binnen niet te langen tijd de vrede daar is. Na die verklaring zou Burian zijn ont slag hebben aangeboden. ZURICH. Volgens hier ontvangen be richten is te Praag de onafhankelijke Tschecho Slowakische republiek gepro clameerd. Ontruiming. Men seinde on» Donderdagavond: WEEWEN. Met de ontruiming van de bezette gebieden in Servië, Albanië en Montenegro is een aanvang gemaakt. FRANKFORT, 15 Oct. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Boedapest: De ver tegenwoordiging van het comitaat Pest heeft besloten in een schrijven aan de regeering, de stichting van een onaf hankelijk Hongarije met zelfstandig nationaal leger, een zelfstandig econo misch leven en een zelfstandige buiten landsche vertegenwoordiging te eischen. N.B. Keizer Karei van Oostenrijk blijft echter Koning van Hongarije. „Als ik eens Kening was." Zoo is de titel van een roman. Als de nieuwbakken koning van Finland, Prins van Hessen meende dien roman in werkelijkheid te zullen beleven, zal hij waarschijnlijk bedrogen uitkomen. Vol gens de Zweedsche pers ontruimen de Duitsehe troepen Finland en is het twijfelachtig of de nieuwe koning zich ooit naar Helsingford zal kunnen begeven. Nader meldt men, dat de prins voor loopig van z n koningschap heeft afgezien Cismenosau heeft Zondag in de door granaatvuur beschadigde kathedraal van Kamerijk een H. Mis bijgewoond en later een onderhoud gehad met generaal Haig. WASHINGTON, 15 Oct. Volgens be richten, welke uit een neutraal land ont vangen zijn, is het Hindenburg en niet prins Max geweest, die de Duitsehe re- geering er toe gebracht heeft de voor waarden van Wilson te aanvaarden en een wapenstilstand pogen te sluiten. De Associated Press zegt, dat, volgens deze lezing Hindenburg op den wan- De Fransche Socialisten. Een Havas-telegram meldtHet Fran sche socialistencongres heeft na bespre kingen, welke vier dagen geduurd heb ben, besloten de richting der partij definitief te wijzigen. De meerderheid van 25 stommen, waarover de z.g. minderheidssocialisten oorspronkelijk beschikten, is groeter ge worden en ten slotte nam het congres met 1528 tegen 1212 stemmen een motie aan tegen de politek der regeering, tegen de samenwerking met de beur- goisie, tegen de oorlogscredieten, tegen het ingrijpen in Siberië en voor de wereldrevolutie. De leiding der „Humanité" is door het congres veranderd. In de plaats van den gematigden Remaadel komt nu Cachin aan het hoofd van het blad te staan. Do Engeische verliezen in dezen oorlog bedragen volgens Reuter aan dooden alleen ongeveer één millioen man. Tegenspraak. Datde„Leinster" getorpedeerd zou zijn op nieuw gegeven instructies met mede weten van prins Max wordt van Berlijn uit offieiëel tegengesproken. Tweede Kamer. Verschillende sprekers van socialistischen huize hebben zich Woensdag deenliooren, ook de spreekster „mevrouw" Groene- weg, let wel „mevrouw" ofschoon zij niet gehuwd en geen koningin is. Al hun praten is moor geweest spreken voor de socialistische trinune en verknoeien van den nationalon tgd. De hoor Van Wijkerslooth heeft zich met kracht gekeerd tegen het in zijn oog beruchte afmaaksysteem tor bestrijding van het mond- en klauwzeer. Minister IJselstein deelde mede, dat de regeering last heeft gegeven met dat systeem op te houden. Wat door velen niet genoegdoening zal worden vernomen. Een aanbod van Amerika. De regeering der Vereenigde Staten heeft aan Nederland aangeboden geduren de 12 maanden of tot het einde van den oorlog binnen dien termijn maandelijks lOU.uOO ton steenkool te leveren. Verder wil Amerika mee Nederland van gedachten wisselen over de voor ziening in een aanzienlijk deel onzer behoefte aan graan door de Vereen. Staten zelve. Gezonken. Het Ned. stoomschip „Thalia", inder tijd door Engeland opgevorderd, is tot zmken gebracht. Het behoort aan de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot maatschappij. Regeeringsverklaring. De minister van Binnenlandsche Zaken zei 15 October in de Kamer dat hij de adviezen der organisaties van consu menten en producenten op hoegen prijs stelt, hij waardeert de voorlichting van de pers en drong er eigener beweging bij de Kamer op aan, dat zij evenals voor het buitenlandsch beleid ook voor liet binnenlandsch en speciaal voer het crisis- beleid een commissie zal instellen, waar mede de Regeering geregeld en syste matisch voeling kan honden! Georges Diepen, f Te Vught is in den ouderdom van 84 jaren overleden de heer Georges Diepen, oud-lid de Tweede Kamer, oud-burge meester van Roermond. Monument Talma. Op de begraafplaats te Bennebroek zal 26 October a s. het monument voor wijlen minister Talma worden onthuld. De Nederl. militaire missie. Het Weensche correspondentiebureau seint uit Weenen d d. 15 dezer Heden ontving de keizer in bijzondere audiëntie de Nederlandsche militaire missie, welke thans zich op ons front ophoudt. (Maasb.) De nieuwe directeur der P. en T. Staatscourant ne. 243 bevat het Kon. besluit, waarbij met ingang van 16 Nov. 1918, tot directeur generaal der posterijen en telegrafie is benoemd, de heer E. P. Westerveld, te den Helder, directeur van 's Rijks werven en directeur van 's Rijks werf te Willemsoord. Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 19 0ot.: Zwakke tot matige winden uit 0oetel||ko richtingen. Nevelig tot licht- of half bewolkts lucht. Weinig of geen regen. Mogelijk nachtvorst in het Oosten. Vrij zacht «verdag. De nieuwe gezant te Washington. Bij Kon. bestuit vau 17 October 1918 no. 31 is de heer J. T. Cremer, oud- Minister vau Koloniën, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Washington' Vluchtelingen. Volgens mededeelingen uit Reusel (N.B.) worden Maandag vluchtelingen verwacht, komende langs den weg Antwerpen Turnhout—Eindhoven. Wetsontwerp Ingetrokken. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van De Geer, Duymaer van Twist en Van der Voort van Zijp, tot intrekking van een door hen en andere leden ingediend voorstel van wet, hou dende beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen en van den arbeidsduur van bakkersgezellen. Crisismaatregelen. Dinsdagmorgen hield de Permanente Commissie uit de Katholieke en Christ. Werkliedenbonden een vergadering, waar de heer van Rijzewijk verslag uitbracht aangaande eene audiëntie, die hij had met den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel De Minister verklaarde, evenals zijn voorganger, de medewerking en adviezen der arbeidersafgevaardigden op hoogen prijs te stellen, en gaarne van hunne adviezen kennis te willen nemen. De Permanente Commissie hoorde met voldoening deze mededeelingen, daar het ook hare meening is, dat het bestaande contact met de arbeidersorganisaties behouden dient te blijven. Den heer van Rijzewijk werd daarom verzocht, in zijn tegenwoordige functie te blijven, waaraan deze verklaarde gevolg te willen geven. Besproken werd verder de wensche- Ijjkheid, om weder een groote vergade ring te houden met de leden der plaat selijke commissies. Het kwam de Per manente Commissie echter gewenscht voor, daartoe veorloopig nog niet over te gaan. De broodkaart voor het 72ste tijdvak is geldig van 18 tot en met 24 October. Koffie. Gedurende het tijdvak van 1 Nov. tot en met 15 Nov. is op bon 40 eener thee- en koffiekaart een half ons koffie ver krijgbaar, en gedurende het tijdvak van 15 Nov. tot en met 30 November op bon 41 een half ons koffie. Toilet- en Huishoudzeep. Zooals men weet heeft het „N. v. d. D." bericht, dat ing. 1 Nov. a.s. geen huis houd- en toiletzeep meer mag worden gefabriceerd. Bij informatie bleek, volgens het "Hbl." deze mededeeling met betrekking tot toiletzeep juist, op deze uitzondering na, dat toiletzeep voor mediseh gebruik en scheerzeep ook na dien datum zullen mogen worden vervaardigd. Bij de besprekingen, in het Rijkszeep- bureau gehouden om de zeepfabricage met het oog op toenemende vetschaarsch- te, nog meer te beperken, is de wen- schelijkheid naar voren gebracht om meer dan tot heden geschiedde in de behoefte aan huishoudzeep te voorzien. De fabri kanten zijn thans proeven aan hot nemen met een soort kleizeep van twintig procent vetzuurgehalte, belangrijk boter dus dan de tegenwoordige zeepsurrogaten, die slechts een uiterst miniem vetzuurgehalte mogen bevatten. Het ligt in de bedoeling 1 November a.s. met de fabricage van dit surrogaat te beginnen en op zijn vroegst 1 December a.s. met de beschikbaarstelling voor het publiek. De Kleederendlstrlbutie. Na 1 November zullen door de regeering beschikbaar worden gesteld een hoeveel heid mans-, jengeheeren- en kinderulsters, benevens dames- en meisjeskleeding, welke hoeveelheid na 1- November 191 nog aangevuld zal worden met ander

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1