SpQRT i Berichten. E R W IJ S. KERKNIEUWS. Laatste Berichten. 418e Staatsloterij. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Leger en Viool. Posterijen en Telegrafie. Afloop verkoopingen. aanbestedingen en;. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Rechtszaken. r zal de R K. Propa- arocliianen vergasten itvoeringen. In studie bekende drama van held der Eucharistie", >t blijspel. Tevens zul- s voordrachten worden Alhier kan men van en ander bij de Duit- Heele dagen en nadi en treinen heen en ilen, manschappen en vervoeren. Naar men Duitschers al het vee laald. laatsing der kanonnen u men zeggen, dat de Igisohe kust reeds zoo hebben. De afweerka- ger bij Middelburg (in 'en, zijn erplaatst naar geallieerde vliegers len nu ook meer land- edegedeeld zouden er :nd worden om binnen- en te St. Maartensdijk g der prov. geitenfok- richten; wanneer deze n, dan zouden alle ge nland Tholen een tok en. (M. Ct.) eltjke ziekten. 1 Oct. zijn de navel- jke ziekten in Zeeland ,cht van den Centralen ?al te Oud-Vossemeer. geval te Axel, Celijns- ce en Ylissingen4 te geval te Breskens, rdgouwe, Rillaad-Bath, Zuiddorpe, 2 te 's-Heer Koudekerke. (M. Ct.) ivblgönde, indertijd, uit- is vergunning; verleend .e keerenP. J. Everaert, J. Tieleman, Th. Tiele- Troost, D. II. de Waad, en P. Droesebeke, Over- Ier Diocesane Velks- en gaat «p Zondag 18 October a.s. te Amster- ite zaal van Artis een R. K. Arbeiderscongres idering begiht op Zondag uur nm. es bedoelt de Federatie, serk, een tijdperk van in te luiden, te behandelen onderwer- kezen, dat de resultaten beschouwd kunnen grondslagen, waarop rden voortgebouwd, i worden: m der Standsorganisatie, stelijken Adviseur der or Mutsaers te'sBosch; sche toepassing van het doer de plaatselijke door den heer Jos. hem mwenorganisatie", door ijgsman te 's Bosch dorganisatie", door den J. van Wijk, Kapelaan izelf, dat het voor alle clieden- cn Volksbonden belang is. De Federatie iden in de toekomst eene ie zien voeren, congres de lijnen, waar- zich bewegen zal, zullen Jppeld, daar spreekt 't lf, dat alle leden bij dit iwste betrokken zijn. rom overbodig, degenen agenlieid zijn het Congres aan te sporen zulks ook en. ieten allen zorgen, dat Werkliedenvereniging of ,rto« ze behooren, door digden vertegenweordigd om het gemeenschappe- alle R. K. georganiseerde srschillig welk vak of fenen. sl. zijn benoemd aan de lurgerschool te Vlissiagen ar: tijdelijk, tot en met 919: a. J. Th. A. Stabbs, dr. H. A. W. van der elburg iber: c. D. Kruyder, te res, voor het tijdvak van tot en met 31 Augustus E. A. Yelthuys en mejuf- Ballegooijen, beiden te Examen Surnumerair. Naar wij vernemen: hieeft de Minister vani Financien onlangs ter kennis van de ambtenaren gebracht met verzoek om hieraan zooveel- mogelijk ruchtbaarheid1 te geven, dat tegen de toelating van. vrouwelijke aspiranten tot het afleggen vaffl het examen van surnumerair der registratie en domeinen geen bezwaar bestaat, evenmin als tegen een latere bevordering tot hoogeren rand. Hetzelf de geldt voor de benoeming tot commies! ter jjirectie. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Bergen o. Zoom (H. Jos.) den weleerw. heer A. Ooninckx; tot kapelaan te Rijsbergsn den welerw. heer I. Wolterstot kapelaan te St. Jan steen den weleerw. heer Th. Lievegoed; tot assistentkapelaan te Graauw den weleerw. heer A. Brouwers;beidelaatsten priesters van het Seminarie. vrije- en ordeoefe- L. v. Baaien, Rilland- Huisseon, Wolphaartsdijk. lor en Het Liefdewerk „St. Franciacus Xaverius", gevestigd in het Gröot Seminarie van het bisdom Breda en ten doel hebbende de missiën, allereerst onze eigene, te steunen, maakt in zijn eerste jaarverslag met voldoening melding, dat dit jaar f2200 aan de missiën is kunnen geschon ken worden als opbrengst van den ver koop van staniol (zilverpapier), lood, ka per, oud gaud en zilver (f900) en ontvan gen giften (ruim f 1000Deze f 2200 zijn ever de verschillende missiecongregaties verdeeld. De Indische Missievereeniging entviiig f610. Per telefoon. DEN HAAG. Zondagavond hield het ministerie Sen buitengewonen minister raad. DEN IIAAG. Onze gezant te Berlijn zal dezer dagen voor eenigen tijd paar do residentie komen. LONDEN. In gezaghebbende kringen is men van oordeel, dat de Duitsche ver klaring een groote slap is in de goede richting, maar nog niet groot genoeg. In niet-officiëede kringen acht men alge meen de Duitsche voorstellen te goeder trouw, maar niet zoozeer ingegeven door liefde tot den vrede ftan wel om een ramp van het land al tei wenden. LONDEN. De „Times" noemt de rede van den Duitsehen kanselier onoprecht. De eenige waarborg die Duitschland gjeven kan moet zijn in daden, niet in woor den. Daartoe moet hij gedwongen worden op een wijze, dat hij er niet aan kan ontsnappen, ook a.1 Zou hij het willen. WASHINGTON. Een correspondent van de „Associated Press" meldt, dat waar schijnlijk de kans gering is, dal aan de Duitsche voorstellen eenige aandacht zal' worden geschonken, terwijl het nog België en een groot deel van Frankrijk bezet houdt. NE[W-YORK. Men verwacht, dat op het aanbod der Centralen tot sluiten van een wapenstilstand niet wordt ingegaan. Men verlangt dat Duitschland zich, ge lijk Bulgarije, overgeeft. De New-York Times beeft een scherp artikel, waar- yan de korte inhoud is, geen vrede met de Hohenzoilerns. Eerst moet keizfer Wil helm weggejaagd en de regeering namens het Duitsche' volk tot de andere volken spreken. LONDEN. Reuter verneemt, dat Duitscnland accoord gaat met dei voor waarden van Wilson. Definitieve waar borgen worden vereischt. Toch is de ver klaring van den kanselier de meest op zienbarende, ooit in Duitschland 'afgelegd. 5e kl., J)s lijst. Trekking 7 "October, f 1000:18018 18879 f 400: 5901 6039 10337 12080 12821 16908 ,f 200: 2877 6028 14945 16407 f 100: 61 576 2328 3425 6861 7347 7775 8769 12256 13303 13503 18183 18227 19600 Te Louneker zijn drie Nederlandsche militairen aangekomen, die voor vier weken door de grenswacht onzer Ooste lijke naburen werden opgepikt toen zij zich bij vergissing eenige stappen ever de schreef hadden begeven, 't Waren drie mannen afkomstig uit Lichtenvoorde, Almelo en Terberg, van wie twee b hoorende tot het garnizoen te Hengelo Bij hun gevangenneming werden ze vervoerd naar Woensderp en later ge vangen gezet in het Lager Lichtenhorst. Ze ontsnapten een keer tevergeefsdoch den tweeden keer gelukte het hun met een kaart den weg over onze grens te vinden. De lieden zagen er, ook wat de klee- ren betreft, erbarmelijk uit en klaagden erg over het kampleven. Een vroolijke Gemeenteraad. Uit de „Prov. N.Holl. Ct." is het volgend deel uit een verslag der Edamsche Ge meenteraadszitting geknipl. De heer Riemersma: Laatst had ik den inspecteur van 't Rijksijzerbureau bij me Die zei„'t Is hier 'n mooie boel. De burgemeester is weg, de secretaris is weg, de directeur van 't L. m. B. is weg, 'n mooie boel. Enfin ik kan 't met Volger ook wel af". De voorz.: Wat 't laatste betreft, u mijnheer Riemersma is smid, ik ben burgemeester. Die werkzaamheden zijn niet gelijk. U hoort bij 't aambeeld, en ik bij mijn werk. De heer RiemersmaU in de examen commissie De voorz.Daarin benoemt de Koningin mij. Gedurende 40 jaar behartig ik de belangen dezer gemeente naar mijn beste weten. Maar als u meent, dat 't van be lang is, dat ik niet langer in de examen commissie zit, en als u een man is, dan moet u naar de Koningin gaan en vragen of zij mij daarvoor niet herbenoemt. De heer Riemersma: Zou 't mij wat geven De voorz.: Maar ik zal er niet verder over spreken, aan u is 't toch niet be steed. 't Voorstel is dus. De heer PlasEn 't voorstel van mij De voorz.: Oh, dat vond ik zoo be lachelijk, dat ik 't niet eens in stemming durfde brengen, 't Heeft met dit voor stel niets te maken. De heer PlasDat heeft 't wel. De voorz.: Wil u zwijgen en mij uit laten spreken? De heer Plas: Neen, mijnheer de voor zitter, dat wil ik niet. De voorz.: ik sluit de discussies, 't Heeft er niets mee te maken. De heer Plasik vraag 't woord. De voorz.ik geef 't niet. De heer PlasDan „foudeert" u. De voorz.: Dat is niet aan u, om dat te zeggen. Dat is al te gek. De lieer Plas: Dat is absoluut niet gek. Maar 't is gek, om dien man op de openbare straat uit te maken. De voorz.Ik mag niet klappen uit de vergadering van B en W. En ik heb 't recht u het zwijgen op te leggen. De heer PlasEn ik zwijg toch niet. 'tWerd nu een verward geroep van stemmen, uitroepen van ontzetting, ver wondering enz,, tot de hamer van den voorzitter valt. De voorz.Ik schors de vergadering voor een uur. De heer PlasIk heb toch. De voorz. (opstaande)Ik ga weg. De heer PlasDat is 't wijste, wat je doen kunt. De voorzitter verlaat de vergaderzaal, 't Publiek maakt nog geen aanstalten, om de tribune te verlaten. De heer Kernkamp (zenuwachtig heen en weer loopend)Maar dat publiek moet weg. Stem van de publieke tribuneDat heb jij toch niet te zeggen, 't Is hier een zootje. De heer PlasJa, tot zijn geluk heeft hij (op den burgemeester doelend) ge zegd, dat de vergadering geschorst werd. Alle veertig. In China woedde in eenige provinciën een vreeselijke be smettelijke ziekte. Duizenden werden aangetast. Nu schreef de bisschop van Canton aan den aartsbisschop van Montreal voor vier liefdezusters. „Duizenden arme zie ken strekken hun handen smeekend naar ons uit, Monseigneur. Drie of vier zusters zouden kunnen volstaan." De bisschop vroeg dus vrijwilligers voor den dood. De aartsbisschop ging naar het klooster van de Onbevlekte Ontvangenis, waar veertig zusters waren. Deze werden bij eengeroepen. De aartsbisschop zette de zaak uiteen, liet niet na, op de groot heid van 'toffer te wijzeb en besloot vol aandoening zijn woord: „Kinderen, we zouden vier vrijwilligers moeten hebben. Dat zij, die bereid zijn, opstaan." En alle veertig stonden op. Ben tiental mijnwerkers in Engeland gaven hun leven, om dat hunner kame raden te redden. Hun namen en por tretten werden door de heele wereldpers opgenomen. En ieder voelde eerbied voor die brave kerels. Ze verdienden het ook ten volle. Maar dat feit der zusterkens het wordt even in onze Katholieke bladen vermeld de socialistische en liberale pers heeft er geen ruimte voor en in minder dan geen tijd is men het ver- (Zondagsbl. v. h. Kath. Huisgezin.) Het weer in September. Het Meteor. Inst, in de Bildt geeft het volgende voorloopige overzicht van het weer in September In de eerste helft van September was de temperatuur ruim 1° C. beneden de normalein de tweede helft was zij on geveer er aan gelijk. De dagelijbsche'schommelingen waren gemiddeld 1°, in Groningen bijna 2° ge ringer dan normaal. De maand kenmerkte zich door een grooten regenval, gemiddeld ever het ge- heele land ongeveer het dubbele van de normale maandsom. Ter navolging. Mem schrijft «ns: De firma P. Lunter te Bols ward stelde voor het plaatselijke steuncomité aldaar een belangrijke partjj manufacturen be schikbaar tegen prezen van het eerste oorlogsjaar. Velen, die voer de thans geldende prijzen in manufacturen, die ongeveer tienmaal zoo hoog zijn als vóór den oorleg, niet in staat zijn ook maar het allerhoogstnoodige aan te schaffen, zullen doer deze humane daad natuurlijk zeer gebaat zijn. (Msbode). Een kampioen van 95 jaar. Thomas Cottrell, een 95-jarige Engelsch- man, zou bijna kunnen dienen als curio siteit in de natuurwonderen-afdeeliBg van Barnum en Bailey. Hij werkt n.l. nog ijverig aan de fa bricatie van granaten en heeft dezer dagen bij een wedstrijd van raunutie- arbeiders den prijs gewonnen voor hard- loopen over een afstand van 125 M. Men kan dan van hem met volle recht beweren, dat hij nog „in the running" is. De „Daily Graphic" geeft het portret van dien zeldzamen krassen en pittigen grijsaard. Over dei grens. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen: De laatste dagen zijn een 60-tal Belgische mannen over de grens gekomen. (Batten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor onderstaande in Uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. De verlichting op de Westsingel. De verlichting op- den "VVestsingel laat op het oogenblik veel te wens.hen over. Vooral op het gedeelte bij het zign. Nieuwe Dammetje. Wanneer men des avonds niet zeer voorzichtig is, loopt men het water in. Zoo is er alreeds een slachtoffer ge weest, we'.ke, door de duisternis misleid, in de Vest liep. Waarom op sommige plaatsen van de stad niet wat minder licht ontstoken, opdat op dergelijke gevaarlijke punten wat meer licht komt? Verleiden jaar heeft de lantaarn op dit gedeelte van den Westsingel ook mogen branden. Waarom ook nu niet? Het zou voor vele mensohen ©en genot zijn, ^van- neer dit ook dezen winter weer gebeurde. Ik hoop dan ook, dat spoedig in dit euvel zal worden voorzien, alvorens er meerdere en ernstiger ongelukken gebeu ren, en men niet, zooals het gewoonlijk gaat, de put zal dempen, wanneer het kalf verdronken is. U, mijnheer de redacteur, nogmaals dankend voor de o-pname. S. POLITIE. Gevonden voorwerpen. Aan bet politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de voor werpen die in de maand September 1918 gevonden zijn als volgt: Een dames-handschoen, drie witte- broodkaarten, een glacé boerenhand- schoen, een heeren-parapluie, een stuk plaatlood, een bankbiljet van f10, drie huissleutels, vier p-ortemonnaies met en zonder geld, een heeren-horlogeketting, een heerenpet, een zakmes, pen koralen armband, een broche, een damestaschje, een doosje, inhoudende een stempeltje. Goes, 1 October 1918. Da Commissaris van politie, S3. C. WIERTS VAN COEHOORIt. Voetbal. Goes. Gistermiddag speelde „K.D.O. I" op haar terrein aan den Polderschen weg een vrlendschappelijken wedstrijd tegen „G.O.C." van Cliage. Hoewel „K.D.O." den geheelen wedstrijd in de meerderheid was, wist zij die niet uit te drukken en deelden de clubs tenslotte de punten (2—2). Het Goesche elftal telde een 3-tal invallers„G.O.C." beschikte over enkele uitstekende krachten. Zondagmiddag speelde alhier op het terrein aan den Polderschen weg „Coneerdia I" een vriendscbappelijken wedstrijd tegen „Vitesse'Van Kruiningen. „Vitesse" wist te winnen met 3—0. Zuidelijke Ie klasse. Zondag speelde „Middelburg I" tegen „Wilhelmina I" te 's-Hertogenbosch. Eerstgenoemde club sloeg „Wilhelmina" met 2—1. „Middelburg" speelde voor de rust met 10 man, terwijl „Wilhelmina" volledig was. Zuidelijke 2e klasse. Te Middelburg speelde gisterenmiddag „Middelburg II" tegen „Vlissingen", Deze wedstrijd werd door „Vlissingen" met 4—2 gewonnen. Het lijvig verslag der athletiek-wed" strijden te Middelburg kan wegens plaatsgebrek niet in dit nummer worden opgenomen. Red. Vlissingen. De kapt. der infanterie J. C. C. Nijland wsrdt 1 November werk zaam gesteld iH de stelling van de Mon dea der Maas en der Schelde. Aan het postkantoor Middelburg en de daaronder ressorteerende hulppost- kantoren werd gedurende de maand September 1918 ingelegd f 61.878.665, terugbetaald f49.772.825. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 22546. Ten overstaan van notaris M. C. Schram te Kruiningen werden in Hotel Korenbeurs aldaar ten verzeeke van de heeren P. en W. Willeboer aldaar ver- keeht 2 woningen met tuingrend Kooper van de eerste werd H. Verhulst Az voor f2305. Kooper van de tweede Jac. Brandt Wz. veor f1805. M. C. GOES. Huw. afk.: 5, An'hon e Geerisen, 28 j. jm. te Vlissingen en Maria Adriana Vogelaar, 24 j. jd. tei Zwijndrecht, on- lands te Goes. Overleden: 6, Maria, 11 j., d. v. Jo hannes Bruel (overleden) én Mar.a Maat. Van 34 Oct. MIDDELBURG. Gehuwd: P. Dingeman- se, jm. 23 j. en M. J. C. van Hercules, jd. 23 j. Bevallen: *M. Koene, geb. Poppe, z.; M. Gutteling, geb. Tilroe, zi.; A. lngelse, geb. Verspoor, d.; E. Jonkheer, geb. Bommeljé, zi. Overleden: J. A. Zip, 75 j., wed. D. M. Lehman da Lensveld; W. Sohier, 65 j., echtgen. van C. FranQois. Van 28 Sept.—4 Oct. VLISSINGEN. Ondertrouwd: F. L. de Zomer, jm. 31 j. en P. van der Linden, jd. 22 j.; P. J. de Pijper, jm. 25 j-. en A. J. uerkop, jd. 24 j.; C'. F. Visser, wedr. 33 j. en O. H. M. Pieper, wed. 27 j.; J. Vermaat, jm. 25 j. en S. P. de Voogd, jd. 19 j.; A. Geensen, jm. 23 ji. en M. A. Vogelaar, jd. 24 j. Getrouwd: P. Duiveiwaarde, jm. 24 j. en J. Leinse, jd. 19 j.; Cl. W. Catsman, jm. 24 j. en C. A. Ribbons, jd. 23 j.; J. Dattjn, jrp 33 j. en M. Staats, gesch. 26 j. BevallénE. van Calmthout, geb. B-uise, d.D, Bimmel, geb. Schets, z.J. Boo gaard, geb. Daane, zi.El. J. M. Kuijl, geb. Meijer, z'.M. C. J. Blaas, geb. Witte, z.; S. Fliers, geb. de Bree, z. Jzi.C. Boone, geb. Feij, z'.W. K. P. Roovers, geb. Lorenz, G- Blok, geb. Wendets, z'.>J. Provoost, geb. de Meijer, z:.; R. de Bruijn, geb. Schreur, d. Overleden: Tietsma, man van A. Bennekers. 72 j.; J. Visser, man van S. Dierngs, 73 j. Van 26 Sept.3 Oct. KRUININGEN. GeborenWillem z.v. Johannes Franciscus Struijlaard en Con- stantia Camille Raes. Jacob Cornells z. v. Pieter Wisse en Maatje Deurlijn. Regina Corina d. v Anthonius Hubertus Goedemondt en Emile Rijkaard. (Kr. Crt.) 'GOES. Veilingsve-reen. Zuid-Bevelaad. Groote veiling van 5 October. Witbe kool binnenland 3.80—4.80, zouterij 4.30—5, Kleine veiling. 'A.ppels: Goudreinetten 33 60, zure Bellefleur 3741, Bismarck 45, Oranje Reinetten 35, Sterappels 62, Rambour Mortier 2834, Gemengd zuur 3340, afval zure appels 2832, Fa- brieksappelen 10, Pomme d'Orange 40, Campagne zoet 39, zoete- Bellefleur 26— ,38, Gelde-rsch Holaart 40, Diverse zoete appels 2632, afval zoete appels 27 30. PerenDoijenne de Connie 150, Beurré Baltet Poire 70, Bruine Chaumontel 40, Jodenperen 2837, Winter Suikerijen 20 33, Pondsperen 1632, Gieser Wilde man 32, Afval p-eren 2327. Diversen: Noten- 3236, Sjalotten 14.50, B-oonea 78.30 gld., alles per 100 K.G. Noten 1.101.14, Komkommers- 610.20 gld., beide per 100 stuks. VLISSINGEN, 5 October 1918. Krop sla 516, peterselie 1823, kervel 35 51 ct., alles per mand. Rapen 6V2 9i/2, peterselie 8IOV2, peen 912i/2, kroten 8IO1/2, prei 14V216V2, selde rie 7V28V2, rhabarber 7i/2—101/2 ct., alles per bos. Bloemkool 1238V2, roode kool 12131/2, savoye kool 10y219, boerekool 2—3, witte kool 7V212V2, an dijvie 21/251/2, meloenen 45 ct. alles per stuk. Blauwe druiven 83, witte drui ven 29, zure appelen 2464, zoete idem 24, Duchesse William 78, tomaten 39 43, Wagenaars 914, princesseboonen 24301/2, snijboonen 2124, pronkboonen 3, u en 111/2, kooTapen 441/2, bramen 40, spruiten 4146V2 ct., alles per K.G. (Z.) KAPELLE-BIEZELINGE, 4 Oct. 1918. Groote ve ling. Kleine uien, fabriek, 10, pronkboonen, binnenland f5.50, fbriaek f21—f24. Alles per 100 K.G. Kie ne veiling. Maagdeperen f45—f70. Beurre Cla.rgeau f 75, Br .ine Samatel f 41, Winlersuikerij f 35, diverse peren f33f38, Goudrenet f39f51, Wure Bellefleur f 38f 41, Pomme d'Orange f36, Zoete appels f30f35, gevalle Sterappels f41, valappels f26—f34, boo- nen f 10—f 12. Alles per 10J K G. Drui ven 4077 ct. per K G., losse nooten f 1.08 per 100 stuks, idem f 1 per K.G., Bloemkool 1533, savo.e kool 910 ct., beide per stuk. Kryiningen, 4 October. Veilingsvereeni- ging KruiningenIerseke en omgeving. Bismarck f 40 20 f 46.50, Armgaard f 35 fcO, zoete Campagne f 36.90, Goud- reinet f 40 80, Geudreinet afval f 24.90, zoete afval f21; peren: af«al f6160, Chamatel le soort f 35, Suikerpeer le soort f 32 10, 2e soort f 22 90. Gieser Wildeman le soert f34, 2e soort f23.40. alles per 100 K.O.; roode kool 12—15 c. per stuk. (M. Ct.) Tholen, 5 October 1918. Tarwe f 24.a f 25.Haver f 20.a f Wintergerst f 20.a f Zo- mergerst f20,a fRogge f20 a fBruineboonen fa f 32 Witteboonen f a f 32 Kookt-rw ten f 32.a f34 Kroonerwten 32 a f 34.— alle:- per 100 K G Aaidapj" len 14 50 a (0 per 70 KG Karwi f af—.per .0 KG Ajuin '0U0 I 8 50 per 60 KG Eieren f 12 a 14 p»-r lit" "t"'' Beter f 1 51 a f 1.70 of "»lv Kfi (Z Rotterdam, 7 October. Veem arkt. Aanvoer 139 vette run deren, 323 schapen, 5 varkens. Alles te gen taxatieprijzen door de regeering over genomen, behalve enke.e koppels magere lammeren. Eieren, f 25 a f 33 per 1,00 stuks. Vlas. Geen aanvoer. PruCessievsrbod. Voor de burgerlijke kamer van den Ho ogen Raad is Donderdag hehandeld de zaak tegen A. J K., pastoor te Beugen. Het O. M bij de rechtbank in l>en Bosch had gevorderd, dat beklaagde zou worden schuldig verklaard aan het uit oefenen van den godsdienst en het dra gen van kerkelijk gewaad buiten een plaats, door de Grondwet daartoe toe gelaten De rechtbank had bekl vrijge sproken, omdat door het O M niet be wezen was, dat beklaaade een processie had gehouden op een plaats, whar zulks volgens de Grondwet verboden was; im mers daar, waar de openbare godsdienst- ofening bij de uitvaardiging van de Grondwet van 1848 niet was toegelaten volgens wetten en reglementen Van dit vonnis was het O. M. in hoo- ger beroep gekomen bij het gerechtshof te 's-Hertogenboseh. Dit college vernie tigde de gewezen vrijspraak. Het oor deelde dat, wat beklaagde gedaan had toch strafbaar zou kunnen zijn, al was hem niet ten laste geleggd, dat de gods dienstoefening te Beugen in 1848 niet was toegelaten volgens de wetten en reglementen. Het O M. behoefde dit niet te bewijzen, maar beklaagde had zulks te doen Zoe werd beslist, dat de be klaagde had gehandeld in strijd met de wet. Beklaagde kwam in cassatie, Voor hem pleitte mr. R. J. H. van Schaik, advo caat uit Arnhem Deze betoogde o a dat de Hooge Raad zijn vroegere beslissin gen iazake dat proceasie-verbod deed steunen op de parlementaire geschiedenis van het grondwetsartikel De regeering zou bedoeld hebben een handeling van den bestaanilen toestayd, een verbod van alle niet toegelaten processies. Pleiter ■eende, dat in de Grondwet slechts is neergelegd een garantie van volk-vrijhe den tegenover den monarch en bij art. 170 slechts is bedoeld, onaantastbaar te verklaren de gebruikelijke processie, niet een verbod van alle andere processies. Zulks ware niet te rijmen met de bedeel de godsdienstvrijheid Proc gen. Noyen zal 15 dezer eonclu- deeren. Kantongerecht te Goes. Door den kantonrechter te Goes- zijn veroordeeld wiegens: overtreding Leer plichtwet: C. d. L. te Goes f0.50 b. s. 1 d. h., L v. K. te Kattendijke fl b. s. 1 d. h„, J. S. te Ieraek© fl b. s. 1 d. h., H. B. te Biezelingie, G. M. te 's Heerenhoek, G. v. d. G. te Rillaud- Bath, C. G. te Krabbendijke, O. M. d. S., P. J. L., C. A. H„ M. C. V. te Wissenkerke, all-e-n f 2 b. s. 2 d. h.; stroo- perij: D. N. te 's-Heer Arendskerke, J. S. te Krabbendijke f3 b. 's. 3 d. h., A. W. W. te Hanisweerd f5 b. s. 1 w. tuchtschool, J. H. te 's Heer Arends kerke f 10 b. s. 5 d. h,, W. B, te Ril land-B ath f 15 b. 9. 15 d. h.; trekdier onbeheerd laten staan: J. W. te Hans- weerd, C. J. v. D. te Kruiningen f 2 b. s. '2 d. h.; kippen laten loopen op bezaaiden grondJ. K. te Rilland-Bath f5 b. s. 5 d. h.vee laten loopen op bezaaiden grond: H. W. te Kattendijke f5 b. s. 5 d. h.; eenden laten loopen op bezaaiden grond: M. S. te Goes f3 b. s. 3d. Ti.; zonder vergunning loo pen op hooiland: J. A. W. te Goes, C. v. H. te Wissenkerke f2 b. s. 2 d. h.zonder vergunning loopen op be zaaiden grond: M. v. W. te Kattendijke f2 b. s. 2d. h.; gekoppeld vee langs 1 jyeg drijven: F. P. A. te Go-es f2 b. s.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 3