kPELLE AAR. ank De Groote Oorlog. Zaterdag 5 October 1918. Veertiende Jaargang. No. 118. SD ber 1918 pelle No. 5. Voorstraat 60 int. sposito. Spaarkas. sasso-Tarief. ienst voor ithouders. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. nergens liffng van raai. aan te vragen No. 37. in Zeeland: P. v. Host. A. Caró. J. M. Joosen. E. A. Janssen. Mr. H. C. J. Groot. J. R. Kuijpers. A. D. de Waal. J. L. Buissing. ing :e R. K. Meisjes, Verschijnt eiken MAKNOAG-JfQENSBAG- en VRI1BAGAV0ND. Welk weder zullen wij hebben? f 15 of 15 dagen gevor- ipen van drie; honderd Ch. P. Pauwels zonder wegen tegen P. D. de N. f50 of 50 dagen gevor- werd gevorderd tegen .t Terneuzen, die 5 K.G. rkocht voor f3 per pond cent. r van kolen zonder be lt V. te Terneuzen, D. v. en J. M. K. te Sas if 25 dagen gevorderd, lie zaken 8 October. ■J—u-J otaris PILAAR zal Woens- I October 1918, 's namid- uur, aan de herberg „de n Te.t", aas den grintweg Volphaartsdijk, wegens op- der zaak, tegen contante itrkoepen/ rt met toebehooren, Tafels, i, Spiegels, Lampen, Kas- (erbergtafel met Schrage* iken, Spekstander, kopere* Glas- en Aardewerk, enz. !et R. K. Weeshui* te gen kunnen sneden 17 jaren, geplaatst i, ter opleiding in het huis- tegen gunstige conditiën, renseht taalonderricht gratis, matiën bij de Eerw. Moeder /r^~ DME ZEEUHSCHE CNNI Abonnementsprijs p. 3 maanden veer Goes f 1.daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 6 eent, dnbbele bladen 19 cent. Advertenfcëa werden ingewacht vóér btlf een nar 's namiddags. Kantoor w. d. Administratie: Boudewljn de Wiffesfraaf A 135s GOES. Tel. inters.! Bicegfc© no. 94. Redactie no. 97. Reclameberiehten 30 St. p. r. Bij abonnement speeialq prjjs. Adverteatifln van l-~G regels 1026, iedere regel meer 18 ft. Eeneettde advertentie S. X geplaatst weidt g X Lonse Berichten. De strijd in tiet Weeten. BERLIJN (off.) Wij hebben in den nacht van 1 op 2 October Armentières en Lens ontruimd. Met dit bericht bekent het Duitsche hoofdkwartier het loslaten der enorm versterkte groepstellingen met La Bassée als centrum, waartegen tot nog toe te vergeefs de geallieerden hun aanvallen richtten. Red. De evergave van Bulgarije. LONDEN, 2 October, Het Servisch communiqué van 30 September meldt: De Servische troepen trokken Kumaeovo binnen. De Bulgaren keerden naar Bul garije terug. Bulgarije tegen Turkije? LONDEN, 1 Oct. (Reuter). Wij verne men, dat gedurende de besprekingen over den wapenstilstand Bulgarije zich niet ongeneigd toonde Turkije aan te vallen. Daar Bulgarije ten gevolge van het sluiten van den wapenstilstand niet langer een oorlogvoerende mogendheid is, zou het slechts een eventneele mili taire actie kunnen veeren in samenwer king met en onder leiding van de bond- genooten. K De houding van Turkije. LONDSN, 3 Oct. De „Daily News" verneemt uit Zurich: Turkije heeft aan Duitscliland mede gedeeld besloten te zijn een vredes-voor- stel aan ds geallieerden te doen. In zijn antwoerd gaf Duitschland aan Turkejje de vtrzskering dat bet plan was Bulgarije militair te bezetten. Be stemming bij de Centralen. ZÜRICH, 1 Oct. (V. D.) De „Neue Freie Presse" verneemt, dat te Boedapest de opening van de beurs een uur uitgesteld moest worden tengevolge van de paniek. De financiers beraadslaagden en kwamen overeen een minimum koers vast te stellen. Opstand in Montenegre? LONDEN, 1 Oet. (Reuter). De bladen berichten, dat yolgens een uit Genève ontvangen telegram in Montenegro een opstand is uitgebroken, die den terug tocht van het O.-H. leger, dat grondge bied in Albanië en Montenegro bezet houdt, dreigt af te snijden. Luchtaanvallen op Dultso hland. Uit Zwitserland wordt aan de „Tijd" ge" schreven De aanvallen op Duitsche steden door Entente-vliegers gaan geregeld voort en schokken het moreel der bevolking, wier toestand reeds gedrukt is tengevolge van den omkeer op de oorlegstooneelen. Veoral Wiesbaden wordt geregeld be- stookt. De Nederlandsche gezant bij het Pause lijk Hef, jhr. van Nispeu tot Sleveaaer, heeft op zijn terugreis door Duitscliland zulk een bemmenaanval medegemaakt, welke hem noodzaakte, eenigen tijd zijn toevlucht te zoeken in den kelder van het hotel, waar hij was afgestapt. Roemenië tegen de Centralen. Naar de „Evening Standard" uit Roe- meensche bron verneemt, is het zeer waarschijnlijk, dat het Reemeensche leger weder aan den oorlog zal deelnemen. De in de vredesvoorwaarden goëischte de mobilisatie is slechts gedeeltelijk uitge voerd. De Roemeensche regeering be schikt in Moldavië, dat niet door Duitsch land bezet, is ever acht intacte divisies met artillerie. Verder wordt nog bericht dat de Roe- meensche staatslieden hunne geschillen hebben opgeschert, om eendracht één politiek front te vormen. De val van Damascus, 7000 gevangenen. LONDEN, 2 Oct. (Reuter). Off. Troepen van de Australische bereden divisie zijn in den nacht van 29 op 30 dept. Damas cus binnengerukt. Den volgenden ochtend om zes uur werd de stad bezet deor Britsche troepen en door een gedeelte van het Arabische leger van koning Hus sein. Br werden naeer dan 7000 krijgsgevan genen gemaakt. Generaal Franchet d'Esperay, opperbevelhebber der geallieerden in Macedonië, is begiftigd met de Oorlogs- medalje Poincaré aan koning Poter. PARIJS, 3 Oct (Havas.) President Poincaré heeft aan den koning van Ser vië een telegram van symphathie en ge- lukwensch gezonden naar aanleiding van Servië's bevrijding. Een Bulgaarsehe troonrede. De minister president Malineff heeft 30 Ssptember namens den koning een troonrede voorgelezen bij de opening van do national* vergadering, waarin werd betoogd dat de plicht jegens het vaderland het staken der vijandelijkheden gebood. DEN HAAG, 2 Oct.' (C. Uit het Belgische hooldkwarier wordt bericht Een hardnekkige strijd werd geleverd bezuiden Handzame. Wij namenHazewind op twee K.M. ten Noordoosten van Sta- den en Gemeenhof, op 2 K.M. ten Noord oosten van Oost-Nieuwkerke, eu het gehucht de Ruytor, op 2 K.M. voor Rous- selaere, waar wij dezen nacht de vlammen van een groeten brand ontwaarden. 0e pslitteke toestand In Dultsehland. BERLIJN. (V.D.) Woensdagmiddag had in het paleis van den rijkskanselier ouder voorzitterschap van den Keizer een be raadslaging plaats, waaraan de Rijkskan selier Ven Hertling, Hindenburg, Prins Max van Baden, viee-kanselier Ven Bayer, de vice-president van hetstaatsminisierie Freidberg en vele anderen deelnamen. Prins Max van Baden rijkskanselier. BERLIJN, 2 Oct. (W B.) Wij vernemen uit de meest betrouwbare bron, dat prins Max van Baden benoemd is tot rijkskan selier en dat van Payer de functie van vice-kanselier blijft behouden. NB. Prins Maximiliaan v. Baden is den lOen Juli 1867 geboren en gehuwd met Maria Louise, hertogin van Brunswijk Liinenberg, uit welk ia 1900 gesloten huwelijk twee kinderen voortsproten, prinses Maria en prins Berthold. Prins Max is een neef van Frederik II den regeerenden groothertog, en, daar deze kinderloos is, zjjn troonopvolger. Hg is president van de Eerste Kamer en gaf in die hoedanigheid meermalen blijken van bekwaamheid in moeilijke kwesties. De candidaat der meerderheidspartijen in den rijksdag is hg niet. Hij is nog niet de echte parlemsntkanselier dien Duitschland thans behoeft. Uit Rusland. KOPENHAGEN. (V. D.) Via Helsiag. fors wordt gemeld dat te Bojansk een aans.ag is gepleegd op Trotsky, hij kreeg een schotwond in den schouder, doch is niet levensgevaarlijk gewond. Spoorwegongeluk. Op de lijn Malmö-Stockholm overkwam Dinsdag jl. aan een trein een zelfde ongeluk als hier te lande bij Weesp een dijk bezweek. Van 24 wagens vielen er 21 om, die deels, versplinterden, deels in brand vlogen. Het aantal dooden is aanzienlijk grooter dan te Weesp, nl. 300. De trein bevatte 1000 passagiers waaronder 50 schoolkinderen. De Katholieke Kamtrclob. In de vergadering der katholieke ka- merclub van Dinsdag is het bestuur ge constitueerd als volgt: Mgr. dr. ff. A. Nolens, presidentmr. M. J. C. M. Kolkman, vice-president; M. C. E. Bengaerts, eerste secretaris; A. H. A. Arts, tweede secretarismr. dr. D. A. P. N. Kooien penningmeester. Tweede Kamer. .Dinsdag hebben elf sprekers het woord gevoerd. Veoral roerden zich de socia- listen van verschillende kleur, waaronder Troelstra en Wijnkoop. De heeren wilden een antwoord op de Troonrede, niet uit beleefdheid voor de Koningin, neen, want die is volgens de* Bolsjewiek Wijnkoop „de drijfkracht der zwartste reactie" Zg wilden dat om te praten ever allerlei zaken (waarbij tocli bij de begreoting gepraat zal worden) opdat „het volk" wete dat hun afgevaardigden in de Kamer praten. 01' zij handelen scliynt er minder ep aan te komen. Het eind der welspre kendheid was, dat de secialistische voor stellen tot beantweording der Troonrede werden verworpen met 67 tegen 27 stemmen (voor alle de socialisten plus de heer v. d. Laar). Toe* gooiden do heeren het over een andere* boegen vroegen verlof voor inter pellatie aan: Troeistra over de binnen- iandsehe politiek pelitiok en het militaire vraagstuk, Schaper over de levensmid- delenvoorzienmg en Wijnkoop over... de behandelingen der Russische vluchte lingen. Het kan goed werden. Daarna ging de Kamer voor een week uiteen. De onderhandelingen met Duitschland zijn hervat. Woensdag vergaderde de Hollandsch Duitsche com missie weer. Duitsche vliegers. T* IJmuiden zijn aangebracht twee Duitsche vliegers, die hulpeloos op de Noordzee ronddreven. Het zeeprantsoen. Naar „Het Volk" verneemt, zal vanaf 8 Oct. ook voor kindereu beneden het jaar het gewone rentsoen zeep nl. 2 ons per maand worden gedistribueerd. Mengelberg in gevaar. Wij vernemen uit betrouwbare bron, schrijft het Hand., dat de vorige week de concertzaal in de Kaiserstrasse te Frankfort a. d. Main doer een bom werd getroffen en geheel is vernield de kolder incluis. Als treffende bijzonderheid werd ons in dat verband meegedeeld, dat de heer Mengelberg juist een dag te veren met het Frankforter orkest in het gebouw bad gerepeteerd en dat hem de kelder ruimte als schuilplaats bij een eventu- eelen bommenaanval werd aangewezen. Gemeentelijke Centrale Keuken te Goes. Menu van 712 October 1918: MaandagGroentensoep met vleesch, versche groenten, 10 gram boter. Dinsdag: Aardappels met kroten |en vleesch, 10 gram boter. Woensdag: Iiaché met aardappels,' 10 gram boter. DonderdagBruineboonensoep met vleesch, 10 gram boter. VrijdagAardappels met roodekool feu vleesch, 10 gram boter. Zaterdag: Aardappels met pieen, ajuin en vleesch, vrij. Wegens tijdsomstandigheden verande- ring menu voorbehouden. Distributie: Va,n, 511 October 1918 is verkrijg baar Op bon 15: Aardappelen 3 K.G. Op bon 16: Havermout 1 ons. Op bon 17Suiker 21/2 ons. Op bon 18: Chocolade 1 stuk. Op bon 19: Aardappelen 2. K.G. Op bon 20: Raas (voor zoover voor handen) 1 ons. Bon 14: Kaas-, blijft ook deze 'yveiek geldig. 1 Op bon 21Huish.- of toiletzeep1, 1 stuk voor gezinnen van 1 en 2 personen; 2 stukken voor gezinnen van 3 tot en met 5 personen4 stukken voor groo-tere ge zinnen. De zeep is bij de volgende winkeliers verkrijgbaar M. Ossewaarde, Wed. J. B. Huijsse, Wed. B. Janse en Zn., E. Verbeem, C. Maartense, Firma Wed. A. M. Cense, F. Weststrate, C. Karelse, J. Corstanje 'Az., Wed. A. Barends, J. H. Slabbekoorn, J. Droogers, J. Pik, J. A. Blanker, Gez. Barbier. De R. K. Volksbond voor Goes e* omstreken vergadert Zondag a. s. om half zes in het „Slot Oostende". Aan de orde is de verkiezing van een voor zitter, de verkiezing vau een afgevaardigde naar het arbeiderscongres te Amsterdam op 14 Oct., en verschillende mededeelin- gen. Ten slotte rondvraag en sluiting. Bij het rooien van eon haag op Nieuw Goes word in de* grond een bom gevonden, vermoedelijk door den nog steeds onbekenden vlieger in den beruchte* nacht van 22 December 1917 geworpen. Soldaten, gestatieneerd bij den waterteren, hebben den bom uitgegraven en naar Middelburg vervoerd. Verschillende onzer stadgenoeten beweren Donderdagavond tusschen zes en negen uur in de lucht een lichtend gevaarte te hebben waargenomen, dat deed deuken aan een Zeppelin. Even na negenen stonden oa. in de Lange forst- straat verschillende personen zuidwaarts te staren, waar zij het verschijnsel waar namen. Anderen zagen het verschijnsel in den vorm van een vurigen waaier, die naar benede* viel. In de Poel was gisterenavond laat aan den gezichteinder het gewone bedrijf waar te nemen van lichtkogels, weerkaatsingen van het ge schutvuur in de lucht, enz. Omstreeks 12 uur zag men een grooten gloeienden bol uit de lucht naar beneden vallen, waarschijnlijk een in brand geschoten vliegtuig, dat naar beneden stortte. Zondagsrust Apothekers. Zonder 6 Ocober as. is de apotheek van den heer v. d. Hoek geopend. De beido overige blijven dan gesloten. De lokalen, die in het Gasthuis, 'n de verdieping aan de straat, voor de vak school voor meisjes zijn gereed gemaakL voldoen zeer goed aan hunne voorloopige bestemming. Dat waarin wasch- en strijk" onderricht wordt gegeven, heeft een steenen vloer en een grooten gootsteen- bak van kunstgraniet om het vuile water uit te gieten dat ia een verzamelgoot in den hoek der zaal wordt opgenomen en zoo naar buiten gaat. Ook is een flinke schoorsteen aanwezig heel aardig met tegels bemetseld. Een kast tegen den muur bevat al wat voor het wassehen noodig is. Wordt er gestreken, dan ko men er ettelijke gemakkelijke uit- en inveuwbare houten strijktafels te staan met houten tabouretten, die in de Am bachtsschool alhier zijn vervaardigd en die hooger en lager gesteld kunnen wor den, naarmate van de grootte der leer- lingen. Op die wijze krijgen zij èn door de wasch- èn door de strijklessen vol ledig onderricht in het behandelen van alle soorten van lijfgoed, Woensdag wa ren op de tafels modellen vau door de leerlingen gestreken goed ter bezichti ging gelegd, benevens teekeningen. Teekenen neemt een groote plaats in op het leerprogram der vakschool. Om de leerlingen zoo ver te brengen dat zg, wanneer zij later een meoi costuum zion, zij het uit het geheugen getrouw kunnen nateekenen, krijgen zij les in het geheu- genteekenen. Eenige voorbeelden van een uit het geheugen geteekenie school- tasch nadat die eerst eenigen tijd als model was opgehangen en toen wegge nomen gaven blijk van de vorderingen der leerlingen in dit vak Ook sluit zich dat teekeuonderwijs aan bij de plant kunde voer de kennis van het styleeren van bloemen, bladeren enz. Cahiers met fraaie bladsorteeringen door de de leer lingen zeiven gerangschikt lagen eveneens ter bezichtiging. Aan de andere zijde der gang, waar het waschlokaal ligt, is de keuken, waar de kooklessen worden gegeven voor de meisjes der vakschool, voor dames en dienstboden. De ingrediënten voor het te bereiden voedsel neemt men mede; voor het aanschouwelijk onderwijs wordt een kleine voorraad levensmiddelen sinds maanden op de rantsoenen uitgespaard, in een achter dekeuken gelegen provisie kamer een oud proveniershuisje be waard Daarnaast is de directricekamer, even eens een oud proveniershuisje In de keuken, een mooi vierkant vertrek, loopt langs den eenen wand bij de vensters een ruime aanrechtbank van kunstgraniet met gootsteeuen en kranen. Een flink gasfornuis, .geschenk der gas- Verwaohtlng tot den avond van 5 Oct.: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuld- Westeljjken wind. Meest zwaarbewolkte lucht, aanvankelijk weinig ef geen regen, later meer kans op regen. Weinig verandering van temperatuur. fabriek, staat aan de andere zijde. Borden en paanenrekken, tafels en tabouretten zijn in flink aantal voor handen. De tafels holeben een boven blad met houtgraniet bedekt voor het daaropzetten van vaatwerken enz. en een paar palm lager een onderblad waarop de leerlingen bij het theorotisch keuken- onderricht hun boeken en schriften kun nen neerleggen. In de tafels zgn laden, die elk het noedige keukengereedschap bevatten met een inventarielijstje. Na afloop van de kooklessen moeten de leerlingen alles netjes afwasschen en op ruimen eu de gebruikte voorwerpen in de lade* terugleggen, waarna de direc trice controleert ef alles met het inven tarislijstje klopt. Tijdens het officieelft bezoek, Woensdag j.l., waren een 4-tal meisjes in de keuken bezig aan het be reiden van een eenvoudig menu: maca- ronisoep, savoye kooien, havermoutkoek- jes, van welk laatste gebak de bezoekers en bezoeksters een proefje ontvingen. Allen waren het er over eens dat het voortreffelijk smaakte. Een bergplaats en een open ruimte waar vroeger een huisje stond dat onbewoonbaar was verklaard, vlak naast het gasthuis met een kolenhok en fietsrek en een uitgangpoortje voltooien het lokaliteiten complex, waarin het door ons beschreven gedeelte der vakschool voor meisjes voor- loopig zeer goed is ondergebracht. Wij twijfelen niet of het daar gegeven on derwijs zal onder de voortreffelijke lei ding van de directrice mej. Simmerman, de beste vruchten afwerpen. De collecte voor de blinden te Wolphese, alhier gehouden 2 en 3 Oct. 1918, bracht f41.65 op. Donderdagavond 8 uur vergaderde de afdeeling Goes van de „Hanze" in het „Slot Oostende". Na goedkeuring dor notulen en voor lezing der ingekomen stukken wordt het nieuwe lid, dhr. A. Verbeem, geïnstalleeid. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven wordt alsdan tot patroon-heilige der afdeeling gekozen de Z. Caspar Barse. In de vacature van voorzitter wordt voorzien door de keuze van den heer W. Koevoets, die het voorzitterschap aanvaardt. Alsnu deelde de geestelijke adviseur mede, wat het doel en het streven van de S. A. N. T. O. S. is, waarna dhr. Koevoets verslag uitbracht over de werk zaamheden van de crisiscommissie. Verder werd nog besloten de contri butie te verlioogen tot f 2.per lid per halfjaar, ingaande Februari 1919. Nadat nog eenige mededeelingen wer den gedaan en er verder niets meer aan de orde was werd de vergadering gesloten. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de :N.V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland" werd tot lid van den Raad van Beheer benoemd de heer A. v. d. Poest Cle ment te Nisse, ter vervulling van de vacature ontstaan door bet overlijden van den heer J. G. P. Timans "te 's Hee- renhoek. Overeenkomstig de voorstellen van dien Raad van Beheer wierd besloten tot aan koop van 4 H.A. grond, grenzende aan de terreinen der Maatschappij te Ossen- drecht. -In het logement van Brusket, voorheen wed. Faas, vermiste men Don derdagmorgen een kussens oop, bhjkbaa» meegenomen door twee z'werve.s, die daar gelogeerd hadden. De politie, met 't ge val in kennis gesteld, achterhaald© do verdachten en hield hen aan te 'sHeer Hc-ndrikskinderen, vanwaar zij1 ten po- litiebureele alhier gebracht den diefstal bekenden. Van het geval i» prooes-veie- baal opgemaakt. (Z.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1