De Groote Oorlog. Ne. 117. Donderdag 3 October 1918. Veertiende «laargang. Verschijnt eiken MAANDAG-JfDENSBAG- en VRIJDAGAVOND. tare Verkoopini t Woonhuis mei hel Erfpachlsrechl n Woonhuis mei hel Efpachlsrechl Woonhuis mei hel Erfpachlsrechl Woonhuis mei hel Erfpachlsrechl Woon- en Winkel huis mei Erf l»n Woonhuis en Erf n Woonhuis en Erf R. K. Meisjes, Verdiend? De strijd in het Westen. Welk weder zuilen wij hebben? 4)3, Maagdepereji 58, 9; Suikorijlperen (win- Wildeman 42, Ponds- peren 33—41, afval ui per 100 K.G. Noo- lerziken f 3f 6, kom- ,90 per 100 stuks. Ha- stuk. JNGE. Groote veiling: and f 13.50—£21.50, iland f 0.50£4.10, £a- es per 100 K.G. Klei- Landsberger Reinetto rofzuur £25f36; pe- iènne £71, Besurré de Labureur f61, Win- n £20£21, losse no- iboonen f9, H. R.boo- oonen f 10f 14, alles liven f0.67 per K.G. '0.31, roodekool £0.11 f 0.07—f 0.12, savoije- andijvie fO.Ol£0.03 Afval appels fabriek binnenland f 48f 49, 10—f 70, Peperappel i 1. g id. f29, Hondsmuilen ,e afval id. £25f27, stoofperen f25, alles ren 80106, princesse- rilo roodekool 2250, ct. per stuk. 17 September 1918 25.—, Haver f20.— a it f 20.a f Zo- f—Rogge f25.— men f30.a f32. a f .32, Kookerw- Kroonerwten f 32. 100 K.G. Aardappe- 70 KG. Karwij f Ajuin f 8 00 a f 8.59 f 12 a 14 per 100 stuks, per halve KG (Z.) Rotterdam, 30 Sept. oer 103 vette mode rn, 157 schapen en Itieprijzen door de le- [genomen. ebe en Ovarmaas- nvoer. isdag 8 October 1918, nds te 7 uur, te Goes, in ehuis „de Prins van Oranje" l'staan van Notaris PILAAR, de Erfgenamen van den B9SH0FF, van aan de Pieter Jasperse- wijk F nr. 51, greot 1 A. 'I Verhuurd aan E. Verrijzer 1,50 per week. wijk F nr. 52, greot 1 A. Verhuurd aan J. Rijn voor pr week. wijk F nr 53, groot 1 A. Verhuurd aan F. Reijerse J50 pei week. wijk F nr. 54, groot 1 A. Verhuurd aan P. Reijerse ,75 per week. aer den keer i. VAN DER van aan de 's-Heer Hendriks- astraat, hoek Stoofstraat, nr. 96, groot 1 A. 23 c.A. jrd aan C. Bnstraan voor Her week. aan de Stoofstraat, wijk J 147b groot 37 c.A. Ver- aan A. van Paassen voer Ier week. wijk D nr. 147a. greot 44 irhuurd aan J. v. Zweden .75 per week. >erceelen 5, 6 en 7 zullen jombineerd worden. Ringen te bekpmen bij den 7&t //ij Let R. K. Weeshuis te bgen kunnen aeden 17 jaren, geplaatst ter opleiding in het huis tegen gunstige conditiën. |enscht taalonderricht gratis. natiën bij de Eerw. Moeder B9! IEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Gobs f 1.—, daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór balf «tn aar 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: BoudewIJn de WIffesfraaf A 135* GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 37. Reclameberiehtcta 30 Ct. p. i. Bij abonnement speciale prjjs. Advertenticn ran 1B regels £0 75, iedere regel meer 16 6t. Eenzelfde advertentie S X geplaatst wordt 2 X berekend. Met mokerslagen beukt de geweldige strgdmacht der Entente op de Centralen los: in het westen, van de Vlaamsche duinen tot aan Verdun, in Palestina, in Macedonië, en de hardste klappen krijgt Duitschland, de aanvoerder der Centralen en volgeos professor Schücking van Mar burg, de „Ürheber" van den oorlog. Er zijn er die binnen niet langen tijd den toestand zien eindigen in een débacle veor het Duitsche rijk en dan... wee den Hohenzollerns Is dat lot afgezien van Duitschland's schuldvraag ten opzichte van het uitbre ken van den oorlog en betreffende zijn houding tegenover België verdiend? Men is geneigd „ja" te zeggen, wanneer men' nagaat hoe nu nog, zelfs in dezen voor Duitschland uiterst bangen tijd de „Pau-Germanistén", „Al-Duitschers", en hoe verder die landopslokkers en macht- begeerders heeten mogen, denken en schrijven durven. Een zekere mijnheer Kurt von Strantz, lid van het zoo juist genoemde nobel#1 gilde, heeft een boek bet licht doen zien bij den uitgever Reichenbach te Leipzig, waarin onder meer fraais ook het navol gende voorkomt, wat wij aan „De Tijd" ontleenen Op de eerste bladzijde zegt de schrij ver, dat deze oerleg de droom was zijns levens en een geluk voor zijn land.1) Voor dezen „Rachekrieg" heeft hij gevochten met het woerd en de pen en zijn eenige vrees bestond hierin, dat deze krijg niet meer tijdens zijn leven zou uitbreken, na de al te groete vredesge- neigdheid der Rijksleiding sinds Bismarck. Von Strantz is een bewonderaar van Frederik den Grooten en herinnert aan diens uitspraak: dat oorlogen, welke niet tot veroveringen leiden, volstrekt nutte- loes zijn. Bismarck heeft, aldus de schrij ver, zeer wijselijk naar dit fiere voorbeeld gehandeld en in dezen oorlog mogen de Duitschers niet nalaten alle oud-Duitsche gewesten voor het moederland terug te winnen. Op bladzijde 79 vernemen we, wat onder „oud-L)uitsch gebied moet verstaan worden. Niet alleon hot kolenbekken van Briey en Longwy, niet alleen België en de Vlaamsche kust, doch ook geheel Noord Frankrijk behoort, als oer-Duitsch gebied, bij het Germanendom te worden ingelijfd 1„Slechts in Boonen (aldus noemt de schrijver Boulogne) enNarwa, het eindpunt van onze Noordduitsche kust, kan de oorlog eindigen". Vele zijner landgenooten, met name de rijksdagmeer derheid. zullen echter voor dergelijke plannen terugdeinzen, doch dezen scbuch- teren tracht hij den mond te stoppen en hun houding als bespottelijk voor te stellen. De zoo geroemde matigheid is slechts nationale onwetendheid en gevoel loosheid. Alleen de dommerikken zyn bescheiden.Wij zijn de meesters en de smeders van ons eigen lot. Voor de ge schiedenis en ens volk hebben wij ons te verantwoorden, niet voor het angstig privaat geweten van een zwakke ziel De schrijver wil blijkbaar de tot dusver door volkeren erkende begrippen van zedelijkheid door een nieuwe moraal vervangen, want verder lezen we„Het goede geweten is slechts een veront schuldiging voor politieke kinderen en zwakkelingen". Volgens von Strantz is Noord Italië tot aan de Po eveneens oer-Dnitsch gebied 1) Dergelijke gevoelens traoht men ook reedB bjj kinderen in te prenten. Het volgende ie ontleend aan de „Wochen- echrift für Dentaobland's Jngend" (Weekblad voor de Duitsche jeugd) „Oorlog is de hoogste en rerhevenete uiting van den menschelijken wil. Eens zal het blijde groote unr van den oor log ook voor ons slaan. Dan zullen kreten van vreugde door het land weerklinken voor oorlog en heldendood. Dan zal het groote, verblijdende oogenblik, waarnaar wij zoolang en zoo vurig hebben verlangd, gekomen zijn. Stil en diep slaapt het verlangen naai oorlog in het Dnitsche hart. Laat ons luide lachen om de oude wijven in mannenkleeren, die den oorlog vreezen, er over jammeren en hem wreed en afschuwelijk noemen. Neen I De oorlog is schoon. Zijn meesleepende grootheid verheft het mensehelijke hart ver boven bet gewone dagelijksche leven en boven aardscbe Zaken." N. B. Bovenstaande druisoht rechtstreeks in tegen de leeT der Kerk, die den oorlog beschouwt als een geesel en in haar officieel gebed „de litanie van alle heiligen" om verlossing van ütn geesel bidt. en moet den Italianen ontnomen worden. De Ïtaliaansche taal is, volgens hem, een „gemengde Duitschlatijnsche spraak". He grendlegger ervan is een Duitscher of althans een Goth, n.l ©ante, wiens familienaam Aliger, echt Duitsch klinkt". „De Italianen Hebben dus de Renais sance aan de Duitsche Kuituur te danken en Dante is een Duitschers of tenminste een half-Duitscher. Inderdaad, als bovenvermelde ideeën en theorieeën door gansch het Duitsche volk gedeeld werden gelukkig is dit niet zoo dan zou het met Duitschland op den duur geen leven zijn en men ten slotte moeten zeggen„wie niet hooren wil moet voelen", zoadat de nedarlaag in dezen eorlog ©uitselüand bescheiden heid leere, tenzij het zelf aan bovenver melde chauvinistische schreeuwers weet te beduiden, dat hun geschetter het grootste inwendige gevaar voer Duitsch land is en het beste middel om Wil- helm's rijk voer goed bij gansch de be schaafde wereld in discrediet te brengen. Wij kregen zeo pas van deD „Deutscher Nachrichtendienst" een bericht van zijn correspondent aan het Westerfront, die van gevangen Fransche soldaten gehoord heeft, dat de Franschman met verlangen naar den vrede uitziet en wel naar „een eervollen vrede zonder chauvi nisme", d. w. z. zender een blinde, over dreven, onzinnige vaderlandsliefde. Wij raden den „Deutscher Nachrich tendienst" aan, dat bericht met de deor ons gespatieerde woorden, zoo vet moge lijk onderlijnd, aan mijnheer Von Strantz te zenden. Misschien dat die mijnheer deer deze van „Deutsshfreundliche" zijde ontvangen vermaning wat wordt „ein- geschüchtert". Hoewel wij er aan twij felen. Want bij Pan-Germanisten en dat soort van volk is al wat men kalmeerends en verstandigs in het midden brengt, omniet gezegd, 't Is, em een volksterm te gebruiken, „den moriaan geschuurd". BE TBESTANB. De teestand werdt voor de Duitschers kritiek, vooreerst nu Bulgarije het bijltje er bij neerlegt. Daarmede wordt een schakel verbroken van den versterkings keten in het Oosten, terwijl tevens daardoor bewezen blijkt, dat Duitschlands reputatie van onoverwinnelijk te zijn, ten einde is. Die reputatie, die roep toch hebben voornamelijk Bulgarije er toe gebracht, zich met Duitschland in het oorlogsaventuur te storten, teneinde zich op Servië te kunnen wreken. In het Westen worden op alle punten de Duitschers teruggedreven, wordt hun front steeds meer en meer ingedeukt. In den Amerikaanschen sector werden Zaterdag meer dan 20 plaatsen genomen tot aan den rand van Brieulles en Exer- mont. De Amerikanen veroverden een enorme hoeveelheid materiaal en het aantal krijgsgevangenen stijgt voortdu rend. In den Franschen sector zijn de Duitsehers teruggeworpen op de Ailette ten O. der linie AllemantJouy, de Franschen namen eenige plaatsen o.a. den sleutel van den Chemin des Dames. In den Engelschen sector Kamerijk- St. Quentin waar de strijd een uiterst verbitterd karakter draagt, werden Gouze- aucourt, Marcoing, Novelle aan de Schelde, Cantaiog en Fontaine Nötre Dame en nog andere plaatsen genomen, terwijl daarbij het aantal krijgsgevan genen en veroverde kanonnen voortdu rend toeneemt. In den Britsch-Belgischen sector deden Belgen en Engelschen een aanval op de Duitsche positie tusschen Dixmuiden en die benoorden Yperen. Deze positie werd genomen, d.w.z. een terrein tot aan de linie Weummen— PierkenshoekSehaepvalle en Brood seinde. Het totaalcijfer der gemaakte krijgsgevangenen de Belgen alleen hadden er 5000 en dat der veroverde kanonnen is nog niet bekend. Staden en naar in sommige berichten gemeld wordt ook Poelcappelle werden ver overd. In dè laatste drie dagen maakten de geallieerden te zamen ongeveer 40,0u0 krijgsgevangenen en 200 kanonnen buil. In het Oosten op het Balkan-front rukken Grieken, Serviërs, Franschen en Engelschen onophoudelijk voort naar Kustendj en Oeskjoeb, wat ér nog over en strijdbaar is van het Bulgaarsche leger stelselmatig in tweeën splitsende en tot machteloosheid brengende. Het aantal veroverde kanonnen was Zaterdag reeds gestegen tot 300. In Palestina, waar generaal Allneby opnieuw 5000 gevangenen gemaakt heelt ten O. van den Jordaan, is de totale buit thans, voorzeover bekend, gestegen tot 50000 krijgsgevangenen en 325 stuk ken geschut. Sindsdien hebben de successen zich nóg voortgezet. Het Belgische leger staat nu op 20 mijlen afstand van Brugge. Nu kan men wel een hooge borst zetten zooals generaal Von Ardenne in het „Berliner Tageblatt" en zeggen, dat de Siegfriedstelling niet te nemen is. Er is in dezen oorlog, antwoordt „De Tijd" terecht, meer als onmogelijk verkondigd, hetgeen ten slotte toch zeer goed uit voerbaar gebleken is. Men denke aan het transport van het millioenenleger uit Amerika En daarenboven vormt het geheele Duitsche front van St. Quentin tot Reims één groet saillant, hetwelk op den duur niet te houden zal blijken, nu bet aan beide zijden kraehtig wordt aangevallen en in een wijden boog wordt omgetrokken. De Siegfried-linie dreigt ten slotte te zullen bezwijken do„r front- en flank- aanvallen en omsingeling tegelijk. LONDEN, 1 Oct. Reuter verneemt dat de Belgen thans geheel ©ixmuiden ge nomen hebben. Ook Clercken, acht K.M. ten Oosten van Dixmuiden en Gheluwe- vlak bij Meenen, waarvan zij drie K.M. verwijderd zijn. De Belgen bereikten de spoorweg Mee nen—Armentiëres van Wervicq ten Z.W. van Meenen tot Waraeton. Wij namen Blécourt, vier K.M. tenN. van Kamerijkwij veroverden alle voor steden van Kamerrijk van het N.O., W. en Z.W. In de stad zelf duren de ge vechten nog voort. Wij zijn het Schelde-kanaal overgetrok ken en namen Crevecoeur zeven K M. ten Z. van Kamerijk. Ten N. van St. Quentin hebben wij de Hindenburg-linie over een front van 13 K.M. doorbroken. St. Quentin wordt nu van beide kanten in de flank bedreigd. Het is waarschijnlijk dat binnen enkele dagen een totale verandering van het vjjandelijk front vooral in de Belgischen kunst-sector en tusschen de Scarpe en de Oise te verwachten is. De vijand moet zijn front verkorten tusschen Reims en de zee. Tusschen dë Aisne en de Vesle zijn de Franschen en Italianen met een nieuw krachtig offensief begonnen, om van de Duitschers de laatste terreinwinst te ont nemen, die zij daar van hun Maart-offen sief hadden overgehouden. In Champagne hebben de Franschen hun terreinwinst verder uitgebreid. Kamerijk In brand. HetEngelsche stafcommuniqué meldt: Kamerijk is door den vijand in brand geschoten. Dinsdagmorgen is de slag ten Noorden van St. Quentin en in den sector van Kamerijk opnieuw ontbrandt. Da afrijd in Palettlni. De Engelsehen staan thans voor Da mascus. Ba strijd In Rusland. PEKING (officieel). De Tsjechen, die samenwerken met nieuwe Russische troepenmachten vielen de Duitseh-Bol- schewistische troepen aan, ten Noorden van den spoorweg aan den linkeroever van de Wolga en na een hevigen strijd namen zij de dorpen Uren enïvanovka. De opmarsch duurt voort, De Balkan-oorleg. LONDEN, 1 Oct. Het Fransche com muniqué meldt De cavalarie rukte Uskub bijinen. Bulgarije capituleert. LONDEN. Het Servisch gezantsehap te Londen verneemt dat Bulgarjje zloh on voorwaardelijk heeft overgegeven. N.B. De Bulgaarsehe gedelegeerden waren minister Luipketeff, generaal Loe- keff en oud-minister Radeff Red. PARIJS, 30 September De Fransche bladen publiceeren de volgende of ficieele nota De wapenstilstand is Zondagavond te Saloniki onderteekend tusschen den generaal-opperbevelhebber van het leger in het Oosten en de Bulgaarsahe afge vaardigden. Dezen hebben alle voorwaar den, door het oppercommando gesteld, aanvaard. De vijandelijkheden zijn ge schorst. Aan generaal Franchet d'Esperey is instructie gegeven om onmiddelijk over te gaan tot de uitvoering der voorwaarden van den wapenstilstand. PARIJS, 30 September. De wapen stilstand, door Bulgarije gevraagd, werd toegestaan. De/Bulgaarsehe gevolmach tigden hebben alle voorwaarden aanvaard die Franchet d'Esperey hun in naam van de entente-regeeringen had voorgelegd LONDEN. De „Sun" verneemt dat de tusschen de geallieerden en Bulgarije gesloten wapenstilstand een zuiver mili taire conventie is. Alle wapens en munitie moeten onder controle der geallieerden worden opgeslagen. Bulgarije wordt bezet door Engelsche, Fransche en ïtaliaansche troepen. Verder vrije doorteeht voor de geallieerde troepen door Bulgarije. De geallieerden bezetten ook alle strategische punten. De Bulgaarsche troepen worden onmiddellijk gedemobiliseerd. De gealli eerden krijgen controle over de Doriau- scheepvaart en de Bulgaarsche spoor wegen, zooals minister Bonar Law in het Lagerhuis mededeelde. Eensgezindheid In Bulgarije. SOFIA, 30 September. Tegenover de berichten door het Dnitsche radio-station van Nauen verspreid, dat Maniloff eigen handig de vredespoging heeft gedaan, verklaart men in bevoegde kringen for meel, dat de premier het besluit om vrede voor te stellen, genomen heeft in volle overeenstemming met de bevoegde auto riteiten van het land. Amnestie. SOFIA, 29 September. Op voorstel van den ministerraad heeft de koning een oekaze geteekend. waarbij genade wordt verleend aan den leider der agrarische partij, Stamboliski, den leider der Stam, boelowisken oud minister Ghenadieff ed al hun politieke vrienden, die sedert Bulgarije's deelneming aan den oorlog gevangen gezet en veroordeeld zijn. Tevens worden hun verloren burgelijke en politieke rechten horsteld en met name hun mandaat van afgevaardigde. Koning Ferdinand van Bulgarije heeft den Duitschen keizer verzekerd van zijn voortdurenden honds trouw. Het offensief tegeu Bulgarije. De „Echo de Paris" weet te verhalen dat tot het offensief tegen Bulgarije in Juli besloten werd door den krijgsraad te Versailles. Het was niet gemakkelijk het er over eens te worden. Voorgesteld werd o. a. Bulgarije een afzonderlijken vrede aan te bieden en prins Arthur van Conuaught op den Bulgaarschen troon te plaatsen. Doch de krijgsraad zag in, dat dit een misstap zou zijn en dat een offensief het best kon leiden tot het doel: Bulgarije van zijn bondgenooten te schei den, het vredesverdrag van Boekarest uit de wereld te helpen en met behulp van Servië Oostonrijk-Hongarije aanzijn eigen grenzen te bestoken. Losse Berlehten. Ven Hlntze. BERLIJN, 80 Sept. De „Voss Zeit," meldt, dat het verzoek van staatssecre taris von Hintze om af te treden niet aangenomen werd. De staatssecretaris heeft echter zijn ambt ter beschikking van den keizer ge steld, voor het geval, dat in het belang van den parlementairen toestand verdere persoonsveranderingen wensehelijk zou de* blijken. Von Hertling afgetreden. BERLIJN, 30 Sept. (W.B.) De keiier Verwaohtlng tot don avond vnn 3 Oct.: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Wee- telijken windnevelig tot zwaar- af half- bewolkt, aanvankelijk weinig, later moer kans op regen; Iets zaohter. heeft aan den rijkskanselier, graaf von Hertling een schrijven gericht, waarin hij het verzoek om ontslag van v. Hert ling inwilligt en hem verzoekt deloopende zaken verder te leiden tot er een op volger is gevonden. BERLIJN, 30 Sept. De „Lokal Anzeiger" schrijft: In rijksdagkringen heerscht de opvatting, dat graaf von Hertling zelf geen prijs er meer ep stelde zijn zware ambtswaardigheid nog langer te dragen. Feit is, dat de graaf roods voor eenige weken van geneeskundige zijde geadvi seerd is em af te treden. Zijn plichts gevoel heeft hem toentertijd er van teruggehouden dien raad op te volgen. Nadat echter in het complex van kwesties der groote politiek zeer moei lijke problemen zich hebben voorgedaan zou hij weer, door plichtsgevoel gedreven den arbeidslast van het kanseliersambt aan geen nog onverbruikte kracht willen afstaan. Daarbij rekent men er in de kringen dor afgevaardigden op, dat hij nog zal pogen de binnenlandsche strijdkwesties te beslechten om aan zijn opvolger een geordende arbeidsbasis achter laten. Als opvolger is een bepaalde persoon lijkheid nog niet in overweging genomen Do opvolger van Von Hertling. BERLIJN, 30 Sept. De bladen achten een candidatuur van graaf Monts, den vroegeren gezant te Rome, voor het kanselierschap weinig waarschijnlijk. Het „Berl. Tagebl." noemt als candi- daten dr. Solff, eerste burgemeester Wermuth, graaf Bernstorff en graaf von Brockdorff-Rantzau. De z.g. candidatuur-von Bethmann Hollweg noemt de „Voss. Ztg." een politieken grap. Ook Von Roedern, Von Bttlow en generaal Von Beseier worden genoemd. Als Von Payer het kanselierschap afwijst, schijnt Solff veel kans te hebben. Red. Alle ministers afgetreden. BERLIJN, 1 Oct. Bevestigd wordt dat alle staatssecretarissen der Kroon hun ambten ter beschikking gesteld hebben, De parlementarleeerfng van Bultsohland. Duitschland krijgt een regeering, meer dan tot dusver gevormd doer mannen uit de breede kringen der natie en niet uit de „hooge", van het volk afgesleten kringen. Keizer Wilhelm heeft in zhn afscheidsbrief aan Von Hertling letterlijk geschreven „lk wensch dat het Duitsche volk meer dan tot dusver een werkzaam aandeel neemt in de bestemming van het lot van het vaderland. Het is daar om mijn wil dat mannen, die gedragen worden door het vertrouwen des volks, in ruime mate deelnemen aan de rechten en plichten der regeering. De rijksdag zal Dinsdag a.s. bijeen komen om het program der eerste parlementaire regeering officieel te ontvangen. V Een dagorder van koning Albert. PARIJS, 30 September. (Havas.)Voor de Belgen tot den aanval overgingen, heeft koning Albert het volgende, beroep tot zijn troepen gericht Soldaten, Gij gaat een machtigen aanval doen op de stellingen, aan de zijde van onze heldhaftige Engelsche en Fransche wapenbroeders. Het staat aan u, den invaller terug te drijven, die uw broeders sedert meer dan vier jaar en- derdrukt. De ure is beslissend. Dé Duitscher wijkt overal, Soldaten, toont u de heilige zaak van onze onaf hankelijkheid waardigwaardig ook onze tradities en ons ras. Vooruit, voor het recht, voor de vrijheid, vóór het roem rijke en onsterfelijke België.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1