ONDERWIJS. KERKNIEUWS. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Landbouw en Veeteelt. SPORT EN SPEL. Correspondentie Leger en Viool. posterijen en Telegrafie. Ingezonden Stukken. Weienschap en Letteren. No. G. Den 5 Dez. 1917. Mein lieber BruderJAugustl Zur meiner vielen Freude erhielt ieli heute Deinen Brief no. 3 vom 23/9 und freute rnich selir ti: berDeine eingehende Lager beschreibung. Auch ich will dir von unseren Lager- leben etwas hören lassen. Unser Komman- dant ist ein guter Major, der sicli viel um unser Wohler- gehen besorgt. Vor 3 Wochen bekamen wir Baracken, in denan 1 Korporal- schaft von 20 Mann wohnt. 2 reihige letten, jeder sein Bett für sich, 2 Ti- sche und liinke und 1 Ofen, sewie ge- niigend Bewegungs- raum gestalten 'in den langen Akenden gutes Wahltun. Das Essen istjwie^ bei euch. Morgens 6 Mann ein franzöclii- sches Brot (früher '/3 Waittbrot) dazu 28 gram Kiise, But ter u»d etwas Marmeladedas Mit- tagessen bestehtin Reis, Bohnen mit Maismehl, Dörrge- müsse, einige Ri'i- ken, Mohrriiben und Kartoffeln das Mit Fleisch gekocht wird; zum Abend- bret gibt's Rei», Grtttze, oder Mais und Tee. Sonntags haben wir frei Arbeitszeit wie bei Euch. In der Kantine zeitweilig Kaufgelegenheit. Wir haben auch eine kleine Entlau- sungskasten. Post functiuniert gut. Heute erhalten Dei nen Brief, Weih- nachtpaket von den Eltern, grosse und kleine Kakes, 100 gram Bonbons, 3 Zigarre und Ziga- retten,etwas Speek, Ohrenschiitze, Puls- wiirmer, 1 Bleistift, 3 Nusse und Dör- robst; ven der Ella Alex 1 Paket mit 50 Zigaretten. Lie ber August 1 Schade dasz Du nicht zu mir kannsb. Das W einachtpake t hebe ich mir für Weih- nachten auf. Recht fröhliche Weihnach- ten wünscht Dir DeinDich liebender Bruder Theophil No. 6. Den 5 Dec. 1917. Lieve Broeder August. Tot mijn groote blijdschap ontving ik heden uw brief no. 3 van 23 Sept. en ik was zeer ver blijd met uwe nauw- keurigebeschrijving van het kamp. Oek ik wil u het een en ander van ons leven in hot gevangen kamp hier laten hooren. Onze commandant is een goede majoor, die'bezorgd is, dat wij het goed hebben. Vóór drie weken kregen wij barak ken in elk van welke een korporaal met 201 man is geher bergd. Twee rijen bedden, ieder zijn eigen bed, 2 tafels en banken en een kachel, benevens genoegzame ruimte om zich te bewegen, maken het in de lange avonden recht behagelijk. Het eten is als bij u. 's Morgens veor 6 man een Fransch brood (vroeger witbrood). Daarbij dan 28 gram kaas, boter es een beetje jam; het middag eten bestaat uit rijst, boonen met maïs meel, gedroogde groenten, rapen, peen en aardappe len, dat met vleesch gekookt wordt. Bij het avondeten krij gen wij rijst, grut ten of mais en thee. Des Zondags be hoeven wij niet te werken, juist als bij u. In de kantine bestaat van tijd tot tijd gelegenheid om iets te koopen. Wij hebben ook een in stallatie om ons van ongedierte te reini gen. De post werkt goed Vandaag ont ving ik jouw brief en een Kerstpakket van onze ouders met groote en kleine cakes, 100 gram bon- bans, 3 sigaren en sigaretten, een stuk je spek, polsmoffen, een potlood, 3 noten en godroegde vruch ten. Van 311a Alex kreeg ik een pakket met 50 sigaretten. Lieve August, het is jammer, dat je niet naar mij kunt komen. Het Kerst pakket bewaar ik voor Kerstmis. Ben recht prettig Kerst feest wenscht je je liefhebbende broe der Theophiel. Landelijk praatje. Goeien avond, buurman, al klaar met 't werk? „Goddank wel, 'ki heb al gegeten, de vrouw heeft de kinderen al naar bed en zit rustig te breien, en nu ga ik neg even naar mijn bruine boonen kijken" Liggen de guus nou al op bed? „Wel, natuurlijk, gij lag er vroeger, toen je dien leeftijd had, tech ook op?" Vroeger, ja, maar nü zijn de tjjden heel anders. „Zeker, maar 't is juist verkeerd, dat iedereen maar meent met al die verkeerde gewoonten mee temeeten gaan. Kinderen naar bioscoop, kinderen naar uitvoerin gen, kinderen naar schouwburgen en' danszalen, kinderen naar bruiloften en andere feestep, kinderen op fietsen en de kinderen gelijk met de ouders naar bed. Waar moet dat heen? De kinderen van thans moeten later ontevreden worden. En wat leeren ze nu 's avonds op straat Kijk eens buur, we zijn nu toch alleen, maar neem het mij niet kwalijk dat ik het je vraag: „wanneer heb jij of je vrouw nu rust 's avonds. Ik om 7 uur, half acht, als 't kroost naar bed is". Ja, dat geloof ik, maar de mijne slap es toch zoo vroeg niet. „Nee buur, ze kunnen niet, Want ze loopen nog buiten. Probeer het eens en na een week zijn zij het gewoon". Ja, maar ze willen zoo vroeg niet. „011! Geeien avond buur". de WelEerw. Pater Dominicus W ilens, uit het Karmelietenklooster te Hooge- veen. Wel tragisch is deze doed. Nog in de kracht van zijn leven pas 37 jaar oud, Hanht hii in Dpp.. a s ziin IS'/o-iarii? Bries- dacht hij in Dec. a. s. zijn 12'/2-jarig pries terfeest te vieren. Goed predikant, kende hij geen vermoeidheid Altijd vollasten ijver, vol blijde opgewektheid, steeds gedienstig en gaarne bereid anderen te helpen, was hij een degelijk priester en een hartelijk vriend. Nog voor 14 dagen, Zondag 1 Sept., verleende hij assistentie te Vollenhoven, en roerde hij diep zijn gehoor door zijn treffende predicatie over de plotselinge dood. Dit is zijn laatste preek geweest. Aan pater G. D. A. JonckbloetS. J. een verdienstelijk dichter en letterkun dige, die lange jaren als missionaris op Java verbleef waar hij zich tal van vrien- dep maakte en nu te 's Gravenhage ver blijft als rustend geestelijke, is Donderdag j 1. bij zijn gouden jubileum als lid der Sociëteit van Jezus door velen gehuldigd en werd hem door eene commissie eene som gelds aangeboden als „Jonckbloet- fonds" waaruit de opleiding van Katho lieke Indiërs voor verschillende ambten, bij voorkeur echter van het priesterschap zal bekostigd worden. Pater lominlcus Wllens f J. 9. te V. schrijft o.m in „Ons Noor den" Zeoals bekend is behoort onder de dooden van do ramp te Weesp ook Benoemd tot onderwijzeres aan de M. u. 1. o. school te Maassluis mej. S. M. Smits te Zierikzee, welke met 1 Dec. a. s. eervol ontslag uit hare tegenwoordige betrekking] heeft aangevraagd. Tot onderwijzeres aan school no. 52 te Amsterdam is benoemd mej. J. W. C. Loewer, vroeger te Zierikzee. (Z. N.) Benoemd tot lid van de commissie van toezicht op de Rijkslandbouwwinter- school te Goes, de heer D. W. Linden- bergh te 's Heer Arendskerke. Naar „Onze Vacatures" jlfuit goede bron verneemt, zal de RegeeringJ binnen een week een wetsvoorstel indienen in den geest van het initiatief-voorstel-Loh- man, tot gelijkmaking van de salarissen der Bijzondere onderwijzers met die der Openbare. Het geheele ministerie is ten aanzien van dit wetsvoorstel homogeen. Schoolbioscoop. Het Katholieke onderwijs te Amsterdam heeft, de teekenen des tijds begrijpend, een zeer nuttig werk tot stand gebracht. -11 September jl. zoo meldt „De Tijd" was een groot aantal genoodig- den bijeengekomen in de groote zaal van het St. WillibrorduspatroBaat ter kennis making met de nieuwe aldaar gevestigde schoolbioscoop. Onder de aanwezigen behoorden de heeren mr. S. J. van Lier, hoofdcommies en J. Faber, inspecteur van het onderwijs, vertegenwoordigers van den burgemeester en den wethouder van Onderwijs, de hoogeerw. heer deken tal van geestelijken, bestuurders van katholieke schelen, onderwijzers en onder wijzeressen. De voorzitter van de't patronaats-com missie, kapelaan Lucaseen, deelde mede, waarom en hoe deze bioscoop-installatie was tot stand gekomen. Dit toestel is een geschenk van een lid der commissie, die daarmede de eerste schrede ep een zeker moeilijk af te leggen weg had gezet, maar znlks toch gedaan heeft, in het vertrouwen ep veler steun en medewer king. Door dezen bioscoop zal voor de patronaten en de scholen gelegenheid zijn films te verteonen, die tot leering en ontwikkeling der jeugd kunnen strekken. Hierdeer wordt tevens voldaan aan zeoveler begeerte em tegenover j het kwaad, dat het sticht, de goede werking van den bioscoop te stellen.1) Hierna werden m zes series een groet aantal films vertoond, meerendeels be-, trekking hebbende op natuurwetenschap pelijke onderwerpen. In de schoolpractijk behooren daarbij natuurlijk de uitleg gingen en toelichtingen, waarvan het nut der voorstellingen voor een groot deel afhangt. De aanwezigen konden zich overtuigen, dat technisch aan de eerste schoolbioscoop niets oatbrèekt. Tal van films aan het dier- en plantenleven ont leend, zijn bijzonder fraai en effectvol. Ter entspanning van de leermoede jeugd zijn er oek tusschenschakeltjeS aanwezig, waarbjj eens.' hartelijk kaï worden gelachen. De vertegenwoordigers van het ge meentebestuur gaven onomwonden hun tevredenheid en lof over deze school- bioscoop"te kennen. l) Over dat kwaad een enkel voorbeeld. Zondag- 15 Sept. j.l, werd in een bioscoop in de Brug- straat te Roosendaal, tijdens een voorstelling hoofdzakelijk door .kinderen bezocht, een film vertoond „de man' in den Spiegel" geheeten, waarin behalve een voor kinderoogen in't geheel niet passende vrtfage-scene een zelfmoord, althanB de voorbereiding daartoe, in al zijn bijzonder heden werd vertoond. De geheele geschiedenis werd verder beheerscht door de- passie van wraak, wat onder pedagogisch opzicht al weinig geëigend is voor kinderenwaaronder drenmessen van 6^ en 6 jaar, die dat moois te zien kregen. In Valgemeen werken] „dramatische voorstel lingen ook al zijn die op zichzelf niet ver keerd zeer slecht op! .'de verbeelding van jeugdige personen. Onder het oude heidendom van Rome en Griekenland gold de spreuksumma debetur puero,. reverenlia", „men is het kind de hoogste eerbied schuldig." In de modernewereld schijnt die spreuk te hebben afgedaan Red. N.Z.Crt, Het Ministerie. De Nieuwe Amsterdammer heeft ont dekt, dat het nieuwe Ministerie pro- Duitsch is en waaruit het blijkt, nl uit de namen; de eerste letters vertellen, dat de heeren zijn „vrij van khaki". de Visser Ruys de Beerenbrouck IJsselstein de Vries Alting van Geusau Naudin ten Cate Karnebeek Heemskerk Aalberse König Idenburg. Aardig gevonden 1 GasvergiftigingteBergen op Zoom. Maandagavond begaven zich twee reizigers in het hotel „Het Wapen van Zeeland", eigenaar de heer Hagenaars alhier, ter ruste Het waren twee per sonen uit de Limburgsche .gemeente Waubach, vader en schoonzoon, zekere R, en P., die een militair, thans tijdelijk in Woensdrecht in garnizoen, kwamen bezoeken. Het lag in hunne bedoeling Dinsdag ochtend huiswaarts te keeren. De eige naar van het hotel wilde hen wekken doch kreeg geen antwoord, waarna deze buiten het raam opende. Een sterke gas- lucht kwam hem tegemoet en spoedig bemerkte hij, dat een gaskraan van den gasarm aan den wand open stond. De vader zat geknield voor het bed, de zeon lag te bed, doch beiden waren bewuste loos. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp «geroepen en de slachtoffers van hun onwetendheid of onvoorzichtigheid werden naar het Gasthuis gebracht, waar tegen 11 uur de directeur der gemeente gasfabriek werd verzocht met zjjn zuur stofapparaat te komen ten einde aan den bewusteloozen toestand der lijders een einde te maken. Spoedig bleek, dat beiden adem haalden, zoedat het grootste gevaar als geweken mocht worden beschouwd. Echter gelukte het tot Woensdagochtend niet de bewusteloosheid te verdrijven. Wel prevelde een hunner eenige onverstaan bare woorden. Het is te hopen, dat deze menschen spoedig hersteld zullen mogen huiswaarts keeren. (Zoom) Wij kunnen tot onzen spijt onze lezers niet met laatste telefonische berichten in dit nummer gerieven. De verbindingen met ons nieuwsbu reau te Amsterdam, hoezeer tijdig door ons aangevraagd, waren^bij het ter perse gaan van dit nummer dat is ruim 3 uur later nog niet tot stand gekomen. Wellicht is stoornis in de geleidingen, veroorzaakt door den"storm, hiervan de reden Red. Goes. Tengevolge van een dreigenden trust van jamfabrikanten was onlangs op initiatief van de Provinciale Com missie een vergadering belegd van ver tegenwoordigers der veilingen en van fruittelers, om dat dreigend gevaar het hoofd te bieden. Toen was eene voor bereidingscommissie aangesteld om het resultaat dier vergaderingde wensch em tot een coöperatieve fruitverwerkings- fabriek te komen, nader aan de werke lijkheid te toetsen. Die. commissie, bestaande uit de', hee ren Jac. Welleman, voorzitter, v. Bom mel v. Vloten, seeretaris, v. d. Besch, A. Arnoldi, Lenshoek, had tegen heden morgen een bijeenkomst belegd om het resultaat van haar voorbereidingsarbeid aan te bieden in den vorm van concept statuten der vereeniging. Doer het slechte weder waren maar weinigen, een tiental, naar de Sociëteit V. O. V. opge komen. Bericht van verhindering hadden ingezonden de heeren Bloemsma, Kake- beeke en Willemse. De voorzitter, de heer Welleman, zette in zijn openings woord uiteen, dat bij de verschillende besprekingen en onderzoekingen door de commissie gehouden, deze tot de overtuiging was gekemen, dat naast de fabriek tet verwerking van fruit een coöperatief verzendbureau diende te worden opgericht, wijl anders niet kan werden uitgemaakt, welk fruit, dat wordt aangebracht, voor den verkoop en welk veor de fabriek bestemd moet worden. Daarna ontspon ziek een breedvoerig debat, waarin door sommigen met nadruk werd betoogd, vooral doer den heer De Visser van Kiuiningen, dat de verwe zenlijking der plannen, in deze statuten omschreven, de veilingen, met zooveel zorg en moeite tet stand gebracht, zou den schaden. Dat ging volgens hem niet aan. Laat verplicht veilen worden inge voerd en laat door de 10 veilingen gezamenlijk de fabriek worden gesticht anders is het te vreezen dat er geen ge noeg deelnemers aan j het plan zullen worden gevonden. Door de heeren Lenshoek en Arnoldi werd van de bestuurstafel geantwoord dat hst verzendbureau misschien de Zeeuwsche veilingen zou schaden maar dat is haar eigen schuld, zij hebben de teekenen des tijds niet verstaan en met name de goede sorteeringen verpakking van liet fruit verwaarloosd, waardoor tal van keopers niets van de veilingen willen weten Maar de veilingen in het algemeen worden door het verzendbu reau niet uitgeschakeld, integendeel zullen zeer vaak door het bureau groote partijen mooi fruit naar de veilingen kunnen verzonden warden, samengesteld nit versschillende partijtjes van kleine telers. De secretaris legde uit hoe het ver zendbureau werkt. Het schakelt den tusschenhandel voor een groot deel uit, zoodat de consument minder behoeft te betalen. Het neemt zelf de sorteering van het fruit plus de verpakking ter hand, beslist wat verkoopwaardig is en wat naar de fabriek moet en behartigt daardoor het belang van don teler, iets waar de voorzitter herhaaldelijk de na druk op logde. De heer Lenshoek zeide nog, dat wan neer de vergadering meende dat de com missie haar boekje te buiten was gegaan met aan de fabriek een verzendbureau te koppelen, zij een andere commissie moet in het leven roepen, maar deze commissie gaat dan afzonderlijk veort Met harr plannen uit te werken en zal beginnen met een kleine fabriek om die zoo noodig gaandeweg te vergrooten. Of schoon er stemmen opgingen om alleen een fabriek en geen verzendbureau op te richten en hoewel de heer De Visser herhaalde dat hij de zaak met en doer de veilingen wilde zien aangepakt, bleken bij rondvraag op één na alle aanwezigen in principe met de zaak mede te gaan en werden de concept-statuten behandeld. De voorzitter deelde mede dat men eigenaar is kunnen worden van de vroegere fabriek van melkproducten De Adelaar te 's Heer Arendskerke, wat de fabriek der vereenigiDg zal worden. Vast gesteld werd dat de vereeniging den naam draagt van „Coöperatieve Zeeuwsche F r u i t v e r w erkings- fabriek" en dat de zetel der vereeni ging zal zijn gevestigd daar, waar de secretaris woont. Met enkelo kleine redactiewijzigingen werden algemeen reglement en huishou delijk reglement door de vergadering vastgesteld. De voorzitter constateerde, dat heden is opgericht: De Zeeuwsche ceö peratieve fruitverworkings- fabriek eriV erzendvereeniging Besloten wordt op Dinsdag 8 October in de Sociëteit V. O. V. te Goes om 10'/j uur voormiddag opnieuw eene vergadering te beleggen. Alsdan zal neg gelegenheid gegeven worden tot toetreding terwijl door ernstige deelnemers nog voorstellen tot redactiewijzigingen in statuten en reglementen tot overweging kunnen wor den aangeboden Na het eind der vergadering bracht de heer P. Oele de commissie dank voor hare voorbereidende werkzaamheden. De voorzitter aanvaardt dien dank graag, en brengt dien over op zijn secre taris, dhr Bommel van Vloten, die in korten tijd een reuzenwerk heeft ver richt. Daarna sluiting. Gees. Zondagmiddag half drie speelde alhier op het terrein van Corcordia aan den Polderschen weg E. M. M een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Seolto van Hansweerd. E.M. M. won dezen wedstrijd met 3—2. Zondagmiddag 2 uur speelde alhier op het terrein aan den Polderschen weg G. V. V. I een vriendschappelijken wed strijd tegen Corcordia I. G. V. V. wist te winnen met 8—0. MMMburg. - M. V. V. 2-1. Ten tweede male heeft Middelburg in dit seizoen op eigen terrein eene over winning te boeken gehad én dat na een zeer spannenden strijd. Reeds bij bet begin werd van beid# zijden met kracht aangepakt en bleek het dat beide partijen elkaar niet veel toe zouden geven, maar toch verwachtten wij eetder een kleine overwinning voor de Limburgers dan voor de Zeeuwen. V oor de rust konden wij reeds vaststellen, dat er bij M. V. V. meer en beter samenspel is dan bjj Middelburg, maar deze vereeniging heeft een flinke achterhoede en ook de doel- verdediger Visser veelde zich spoedig onder den lat op zijn gemak Voor de lust werd geen enkel punt gemaakt, maar na de rust kwam Felix met kracht naar voren en maakt het eenige punt veor M. V. V., even later maakte Reinkout echter den gelijkmaker reeds. De scheids rechter Roosenboom, die zich zeer on partijdig deed kennen, gaf een vrije schop aan M. V. V. Maar Felix trapte ever het net heen. De tweede goal voer Middelburg kwam voort uit een straf schop, goed genomen door Stsur. Er kwam geen verandering meer en Mid delburg won geflateerd met 21. VlissingenNac II 2—3. Dosko—Middelburg II niet gespeeld. De tegen Zaterdag j.l. uitgeschreven athletiekwedstrjjden van de sport- en Athletiekvereeniging te Middelburg ten gevolge van het natte weder uitgesteld. St. Krabbendijke. Een verslag der ver gadering van de kiesver' eniging te Ril land Bath entvingen wij reeds van onzen eigen correspondent aldaar, waardoor het uwe is komen te vervallen Red. Officier machinist 3e kl. C. Dot kar is te Vlissingen geplaatst aan boord van Hr. Ms. inatructieschip Schorpioen. De fung directeur van het postkantoor te Middelburg brengt ter kennis van het publiek, dat het kantoor met ingang van 1 October as. op werkdagen te 7.30 's avonds zal worden gesloten Ook het postkantoor te Goes zal des avonds na 7.30 veor het publiek gesloten zijn. Met ingang van 16 October a.s. is ten postkantore te Middelburg geplaatst de commies der posterijen en telegrafie 3e klasse, A A. Beerens te Rotterdam. (M. C.) (BotUn verantwoordelijkheid der Redactie.) Geacht redactie 1 In dezen tijd van rantsoeneering zullen vele suikerzieken, zich verstoken zien van het door den hebandeilenden geneesheer voorgesclirevene. Nu door geruchten van verlenging van den duur der boter- en vetkaarten en de opheffing van de maxi mumprijzen' voor eieren, waardoor de prezen van dit artikel ongeveer tot het dubbele zijn gestegen, de toestand voor hen zich nog hachelijker laat aanzien, komt het mij" voor, dat de tijd is: aange<- bioken en doe ik een beroep op alle suikerzieken, die met mijh deikbecld in stemmen om eik afzonderlijk een adres te richten aan Z. E. den Minister van Landbouw, enz., waarin naast het boven staande wordt gewezen op- de veie levens middelen van groote voedingswaarde. wel ke aan genoemde zieken zijn verboden, op het geringe vetrantsoen, terwijl juist het gebruik van veel vet is voorgeschreven; voorts zou nog kunnen worden aange voerd, dat de gemeentekas'uren bijna nooit voldoende vleesch ontvangen voor zieken en zwakken en de aandacht er op kunnen worden gevestigd, dat bet opvol gen van het medisch advies voor suiker zieken toch reeds' zware financieel® of fers eischt en een prijsstijging der eie ren derhalve voor hen zeer te betreuren is, om dan te éïndigen met het verzoek aan den minister een regeling te wi-len treffen, waarbij' het mogelijk wordt, dat het door den geneesheer voorgesclirevene ban worden bekomen tegen n e te hooge prijzen. Gaarne ontving ik van eiken adressant een naamkaartje teneinde het resultaat van mijn poging tot een gezamenlijke actie te kennen. Hoogachtend, Goes, 309*18. Uw dw. J. 'Lodder. 'Oude Singel G i. P van Kasteren S.i. Van den onlangs overleden b roemden Schriftuurkeener geeft De Tijd de vol gende levensschets: In 1855 te Scbijndel geboren, trad hij in 1874 in de Sociëteit van Jezus en genoot tot 1886 de gewone wetem-cbap- pelijke opleiding in de studiehuizen der Orde in Nederland, onderbroken door één jaar werkzaamheid (1881'82) aan het gymnasium te Katwijk a d. Rijn. Van 1886'90 verbleef hij in Syrië, aan de Universiteit Samt Joseph te Beiroet, hoofdzakelijk voor de studie der Semiti sche talen, bijbelsche aardrijks en oud heidkunde Sinds 1891 was pater Van Kasteren professor in het Hehreeuwseh en de exegese aan het Collegium Cani- sianum te Maastricht. Beschikkend over een groote werk kracht en een buitengewone scherpzin nigheid, schreef hij talrijke studiëB, die in de wetenschappelijke wereld hoog werden aangeslagen Ook bezat hij het talent om geleerde onderwerpen eenvou dig te behandelen, zooals bleek uit zijn mooie werkjes in de Geloof- en Weten schapserie. „Hoe -tezus Predikte" en „Wat Jezus Predikte". Pater van Kasteren bezorgde het be kende bijbeltje van de Apologetische Vereeniging en leverde daarin de verta lingen van de H.H Lucas en Johannes. Tevens hielp hij in 1896 mede oprichten de „St. Wiliibrordusvereeniging ter ver spreiding van goedkoope katholieke volkslectuur", voor welke hij waardevolle bijdragen leverde. In verscheidene tijdschriften, vooral in „De Studiën", werden belangrijke ver handelingen en bijdragen van den geleer den Jezuïet, meest over Bijbelsche onder werpen en Palestinologie, opgenomen. Als medewerker, o.a. aan de „American Encyclopedie", de „Dictionnaire de la Bible", publié par F. Vigouroux (1895 v. v.), het „Zeitschrift des deutschen Palfistina Vereins", de „Revue biblique", stond hij ook in het buitenland in hoog aanzien. R. I. P.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 3