Olmeboomen, De Groote Oorlog. Donderdag 19 September 1918. Veertiende Jaargang. )p bij inschrijving 1 Woonhuis i Woonhuizen Woonhuizen Woonhuizen oomgaardje, Woonhuizen JB DEKKER Lz., IA N O. -J7 DIENSTBODE, e R. K. Dienstbode Ko. 111. itte Dienstbode, Verschijnt eiken MA4NDAG-JKISDAG- en VRIJDAGAVOND. Het Nieuwe Ministerie. BINNENLAND 7< ben ingevuld, n ook de Jechtbank en nog een drietal amelijk de kommies de notaris Pilaar anger, werd de zaak nsdag. de vordering tegen die zeep verkocht 'jk tegen f65'50.par as boven den maxi- dagen. De Zeep had igen, J. C. van der Pienbroek, een vet- t. ling van J. Prins, bij om half twaalf ge en A. H. uit Ierseke üevorderd. (Slot volgt.) a contant heer B. NIEUWENHUYSE Gz. in tot 1,60 Mwassende se, in den boomgaard ge- Je Palmboom". 'vingen in perceeien yan f in massa, worden inge- ór of op 24 September kantore van Notaris VAN te Goes, alwaar nadere en te verkrijgen zijn. dorp aan de Nieuwstraat, Kapelsche Straat, gebouwd n Molenweg, gebouwd 13. vaten, gebouwd 1916. aarachter liggend 0 Roeden. op het dorp Kattendijke. svragen bij den eigenaar luwstraat, Kloetinge. "e koop gevraagd: ticuliere familie een goede de en met opgave van merk, prijs, letter A, bureau van ond gevraagd COPPENS, Klompenma- Gravenpolder. gd tegen 1 November, in f.K. gezin te Middelburg, zen bureau dezer Courant, tond gevraagd voor gerui- 'd werk CHAMULEAU te Kwaden- ouw ROTHUIZEN, Lange aat, Goes, vraagt tegen er a.s. f 140 -f- 30 waschgeld. rouw PILAAR, Kloetingsclie 'oes, vraagt eene kunnende koken. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Boudewi)n de Vllfteslraaf A 135° GOES. Tel. in tere.Directie no. 94. RedaGtie no. 97. Reclameberichten 30 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—8 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie S X geplaatst wordt 2 x berekend. III. (Slot.) De beide ministers van christelijk- historische kleur zijn de keeren H. A. van IJsselstein en dr. J. Th. de Visser, heewel de eerste noch als partjjman optrad noch aich op politiek terrein bewoog. Eerstgenoemde treedt op ala minister van landbouw, nijverheid en handel, minus den arbeid die als een nieuw departement den heer Aalberse is toe bedeeld. Wel curieus, waar juist de heer IJsselstein als directeur-generaal van den arbeid minister Talma verhief hem tot dien post uitblonk, gelijk hij in gansch zijn ingenieursloopbaan meerma len de treffeljjkste blijken gaf van »ijn kennis en bekwaamheid en in het bui tenland, de gezochte raadsman was bij het aanleggen van havenwerken te Val paraiso, Gothenburg, Riga, aldus den Hollaadsehen naam naar buiten hoog hou dende. Verder is hij president van de Staatscommissie voor de Electrieiteits- voorziening, lid van de Staatscommissie voor de Werkloosheid, buitengewoon lid van den Centralen Gezondheidsraad, lid van de Centrale commissie voor de Sta tistiek, voorzitter van de Permanente Staatscommissie roer Eerste Hulp bij Oagevallen, en, in zjjn kwaliteit van directeur-genei aal van den arbeid, eok lid van het Carnegie-heldenfonds. De keer van IJsselitein is ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en van Oranje Nassau. Hij werd te Zierikzee 6 December 1860 geboren. Veor lijn naam als minister van land bouw, nijverheid en handel staat nog een vraagteeken. Immer» is dit alles voor den heer v. IJsselstein een nieuw terrein. -Speeiaal de landbouw, die geweldig-ge wichtige taak van staatsbeheer in dezen tjjd is hem vreemd. Zal hï in de chao tisch» nalatenschap van minister Pest- huma orde weten te scheppen Men hoopt en verwacht het en de beste wen- schen aller weidenkenden vergezellen hem bij zijn arbeid. Dr. De Visser, een Utrechtenaar, oud voorzitter van den Christelijk Histo- rischen kiezersbend, sinds 1897 lid der Tweede Kamer voor ondersoheidene districten, trad vooral op den voorgrond ia sociale aangelegenheden en onderwijs zaken en was lid van de door Dr. Knyper ingestelde ineenschakelingscommissie. Steeds stond hij midden in het openbare loven en bekleedt dan ook tal van be trekkingen op allerlei gebied. Bjj het uitbreken van den oorlog werd hij ook tot veldprediker benoemd Tal van ge schriften van zijn hand zagen het licht. Voor hem is de eervolle taak weggelegd het werk der gelijkstelling van Openbaar en Bijzonder onderwijs tot oen goed einde te brengen Hem is die taak wél toevertrouwd, niet alleen omdat hij dn behoeften en nseden der bijzondere school uitstekend kent, maar ook omdat hij als gematigd man gemakkelijker een gunstig acces voor zijn ontwerpen bij de linkerzijde kan vinden. Zoo zijn dan hier in beknopte trekken de mannen geschetst die als raadslieden der Kroon het schip van staat op de politieke wateren zullen besturen. Man nen van karakter, van stoere degelijkheid en kennis als zij zijn, zullen zij zorgen het hun toebetrouwde vaartuig noch ter linker op den Seylla te doen stranden, noch ter rechterzijde in den Charybdis te doen verzinken. Zij willen zijn een ministerie voer gansch het land en ma ken aanspraak, ook bij hun politieke tegenstanders, op steun, waar de eerlijke overtuiging dien gebiedt te verleesien. Het koor van persstemmen, dat bij hun optreden opsteeg, klonk over het alge meen welwillend. Slechts enkole disson- nanten werden gehoord, die van „De Telegraaf" natuurlijk! en van de „Nieuwe Courant" anders de tegen voeter van „De Telegraaf" thans „bien etonnédese treuver ensemble" welke m een even afkeurenswaardige als voor barige kritiek nu reeds het ministerie in discredit trachtten te brengen, door en kele van diens leden af te kammen. Vooral ten opzichte van den minister president is zulk een bedrijf, nu aller osgen ook en vooral in het buitenland, op het nieuwe kabinet gericht zijn, hoogst „unfair.De door niets bewezen bewering van de „Nieuwe Courant", dat minister Van Karnebeek Duitschgezind is, heeft ons al in opspraak gebracht. Volgens de N. R. Ct. drukt de Fransehe pers de hoop uit, dat „ondanks de zoo duide- lijke gezindheid van enkele leden van het nieuwe kabinet voor de Centrale mogend heden (I) geen wijziging zal komen in de toepassing door de Nederlandsche regeering van de grondbeginselen der onzijdigheid." Met groote voldoening con»tateeren wij, dat ook ter linkerzijde dit bedrijf nadrukkelijk w#rdt veroordeeld. Het Unieliberale „Vaderland" schrijft oa. Al wie twijfelt omtrent den heer Ruys, die nog nooit groote dingen presteerde, is typisch Nederlandsch. Wat hamer zoude» wij willen zeggen, is het nu niet een voordeel, dat eens een jongere de gelegenheid krijgt om te teonen, wat hij kanGeen indu strieel zal er tegen opzien, al is zijne zaak nóg zoo groot, de allergewichtigste vertrouwenspost te geven aan den kracktigen jongen man, waarin eene belofte zit, vooral als doze deor aar- leling in het aasvaarden toont, den omvang van de taak, die hem zal op gelegd worden, geheel te overzien. Maar in het staatkundig leven wil men van een kans voer de jongeren niet weten, en tracht men zich inaar altijd aan de oude reeds beproefde merken te Wouden. Dat is heel aardig van Jantje Secuur, maar we hebben dan toch liever Jantje Cordaat aan het woord, die vertrouwen heeft in jee ge krachten en die Jan- Pieterszoon Coen op 26 jarigen leeftijd tot boekhouder-generaal van de Oost- Indische Compagnie benoemde. En als onze greote Coen in die hoogst ge wichtige betrekking niet gelegenheid had gekregen te toonen, wat erin hem zat, zou hij 4 jaar later, d i. op 30- jarigen leeftjjd, geen gouverneur zij» geworden. Wij gunnen nu, als men daar lust in heeft, ieder het pleizier, om ons in den mond te l'eggen, dat wij zonden fezegd hebben, dat de heer Ruys ren an Pieterszoon Coen is En daarep geeft het blad aan de „Nieuwe Courant de volgende afstraffing Wij hadden gehoopt, dat „De Tele graaf" de uitzondering zou wezeu, die den regel bevestigt, maar het heeft niet zoo mogen zijn. De „Nieuwe Cou rant" veroorlooft zich e.a. tegenover den nieuw opgetreden minister van Buitenlandsche Zaken een zeer erger lijken uitval, die daarom te bedenke lijker is, omdat dit blad eene reputatie heeft van nobele strijdwijze. Het blad veroordeelt Wem, omdat hij bekend zon staan als Duitschgezind. Daargelaten of dit zoo is, kan het niet genoeg gebrandmerkt worden, dat een van onze Ministers bij voorbaat bij een der oorlogvoerende partijen ver dacht wordt gemaakt; dat is in de hoogste mate onvaderlandlievend. Waar zou het heen, als men op dit oogenblik de persoonlijke gezindheden van de Ministers in het debat bracht; als eQn ander, dit slechte voorbeeld volgende, op de besliste Ententege- zindheid wees van maar wij zullen ons wel wachten namen te noemen. Dat de „Nieuwe Courant" den heer van Karnebeek aanwrijft, dat hij den hoogen roep van volstrekte betrouw baarheid in de wereld om ©ns heen mist, moet zij maar weten; dergelijke aantijgingen treffen alleen hem, die ze uitspreekt." Aan het nieuwe ministerie wacht een zware, schier bovenmenschelijke taak, naar buiten: het bandhaven der neutra liteit, zóó dat de oarlogvoerenden onze Deze aanhaling was bestemd voor ons nummer van 14 September, waarin bet wegens gebrefc am plaatsruimte niet kon worden opgenomen. Inmiddels beeft de „Nieuwe Courant" bakzeil gehaald en haar dwazen uitval tegen den heer Van Karnebeek gerectificeerd. Speciaal wat de beschuldiging van Duitscbgezindbeid betreft, welke de „Nieuwe Courant" tegen den beer Van Karnebeek lanceerde, is het wel curieus, dat ên het Fraosehe blad „Le Temps" èu bet Duitsche de „Köiniscbe Zeitung" in ouzeu nieuwen mi nister van Buitenlandsche Zaken eer een Entente- man dan een vriend der Centralen zien. Men ziet hieruit hoe voorzichtig men moet zijn met zijn oordeelvellingen. vrijheid onaaBgetast, onzo onafhankelijk heid ongerept latennaar binnenhet ordenen van een ontredderden fiianci- eelen en economischen t©e»tand, het tegenhouden van gebrek e* honger, die reeds de» voet zetten op het nationale erf, het scheppen van nieuwe welvaarts bronnen, de regeling deronderwrjskwes tie, de doorvoering der verzekeringswet ten Talma, het verzachten, waar mogelijk, van den druk der mobilisatie en bovenal het handhaven van de zedelijke machtén in de maatschappij, zander welke geeri ware hl «ei en welvaart, zelfs op stoffelijk gebied, zijn te bedenken. Dat het ministerie onder die taak zijn schouders wil zetten, haar met Gods hulp tot een goed einde wil brengen is sijn eerste groete verdienste, waarvoer het een eeresaluut van iederen recht schapen Nederlander waardig is. Moge het bij de verdere volbrenging van sjjn taak onder God» zegen, waaraan, ook in de staatkunde, ten slotte alles is gelegen, gesteund deor aller medewerking en waar kritiek niet uit kan blijven, deor een epbouwande kritiek van mede- en tegenstander, doelbewust voortschrijden, in het fier bewustzijn vorstin en land te dienen, gedachtig liet woord, dat bo ven de burgemeesterskamer van een onzer stadhuizen staat gegrift„recte faciendo neminem timeas", „zoo gij doet wat billijk en rechtvaardig is, behoeft gij niemand te vreezen." Losse Berichten. De strijd in hef Westen. Van de slagvelden brengen de militaire communique's weinig nieuws. Reuters cerrespondentsehap bij bet Amerikaan- sche leger seint d.d. 16 dezerDe be wijzen, dat de vijand achter de Hinden burglinie wil terugtrekken nemen toe. In Lotharingen verbrandt hij de steden langs de Moezel. Dommartin en Lachau- see staan beiden in brand. De Amerikaansehe vorderingen bij Verdun De „Matin" weet mede te deelen, dat de Franschen het eerst de stad St Mihiel zijn binnengerukt onder bevel van kapitein Clemenceau, den zoon van den minister president, en dat de aftocht der Duitschers zoo overhaast plaats had, dat de gijzelaars, die zij meenemen wilden, konden ont komen. Bidou waarschuwt in „Le Journal" tegen overschatting van het succes, dat nog geenszins een strategische doorbraak is Een groote operatie zou moeilijk zijn met het oog op het terrein en de nabijheid der kanonnen van Metz. Men schat de verliezen der gealli eerden gedurende de laatste zes maanden op 1.500.000 tot 1.750 000 man. Een nieuw offensief op het Saloniki-front waar de strijd sinds langen tijd stil lag is door de Fransehen ondernomen, die in het bergland ban Drobopolje, oostelijk van Monastir. 8 K.M. in de Bulgaarsche stellingen zijn binnengedrongen, 3000 gevangenen maakten en 24 kanonnen veroverden. Duitsche tegenspraak BERLIJN, 15 Sept. Naar Havas uit Kopenhagen meldt, verklaarde een gede serteerde Duitsche matroos, afkomstig van de hosfdflotille uit Emden, onder kadt. Krause, dat het Nederlandsche hos- pitaalschip Koningin Regentes door de U-boot 86, die haar basis in Emden had, ©p 6 Juni 1918 getorpedeerd zou zija. De U-boot stond onder bevel van den 2en luit. Patzig. Hoe dons onze tegenstanders dergelijke berichten verzinnen, blijkt in dit geval duidelijk hieruit, dat de U 86 zoowel als genoemde officier van het laatst van Mei tot midden Juni zich in de haven be vonden. De vliegeraanval op Parijs. PARIJS, 17 September. De artillerie heeft bij een Noordelijke voorstad een der raiders naar beneden geschoten. Een officier en twee minderen, die het vlieg tuig bemanden, werden gedood. Een tweede Duitsche vliegmachine, die had deelgenomen aan den raid op Parijs, is in net bosch van Compiegne neerge schoten. De vredesnota van Oostenrijk was nog vergezeld van een vredesmani- fest, waarmede de nota wordt ingoleid en verduidelijkt en welke zoowel door de Duitsche als door de Oostenrijkselie kanselarij schijnt opgesteld. Ettelijke passages toch verraden den hoogen zelf- bewusten toen, welke den Duitsclier, zoodra hij een militaire of civiele machts positie bekleedt, nu eenmaal eigen schijnt te moeten zijn. De ontvangst der nota in de Fransehe en Eagelsche pers is allesbehalve geschiktom vredesoptimisme te voeden. Vele bladen beschouwen de nota als een valstrik en door Duitschland ingegeven. De Duitsche bladen toonen zich deels verwonderd, deels verontwaar digd over de nota, hoezeer de Oosten rijkselie regeering uitdrukkelijk vermeldt, dat al haar bondgenooten, dus ook de Duitsche regeering hare gevoelens doelen. Inmiddels is het eerste offieieele bericht omtrent de stemming in Amerika reeds afgekomen. Wij ontvingen Dinsdag daar- aangaande het navolgende draadbericht: WASHINGTON. Lausing (staatssecre taris voor buitenlandsche zaken), publi ceert de verklaringik ben deor presi dent Wilsen gemachtigd mede te deelen, dat Amerika op de Oostenrijkselie nota zal antwoorden dat het op geen voorstel ingaat tot conferentie over aangelegen hoden, waarover Amerika zich herhaal delijk duidelijk uitsprak. China en het Vatikaan. De „Osservatóre Romano" deelt mede, dat de functies van den muntius aposto- licus bij de Chineesche regeering va» zuiver geestelijken aard zullen zij». Hierin zal deze nieuw opgerichte post met dien eener apostolisehe delegatuur overeen komen. Het pa8sagierssship „Galway Castle" getorpedeerd 154 vermisten LONDEN, 15 Sept. De „Galway Castle" van de Union Castle-lijn aan boord hebbende 749 passagiers die Dinsdag uit Engeland naar Zuid-Afrika vertrok, is Donderdagmorgen om 7 uur getorpe deerd. Vermist worden 34 leden van de bemanning en 120 passagiers. De Zuid Afrikaansche minister van spoorwegen, Burton, is gered. Honderden zijn bij stormachtige zee doorreddingvaartuigen aan land gebracht. Er speelden zich te Plymouth hartver scheurende tooneelen af, toen de geredden aan land gingen. Er waren kleine kinderen, die ternauwernood konden loopen, en die om hun ouders riepen. Vrouwen zochten bun vermiste echtgenooten. Sommige gezinnen waren in hun geheel de diepte ingegaan. Van de zes aan laad gebrachte lijken zijn er drie van kinderen. De torpedo trof het schip rechts van onder, tussehen machinekamer en stook ruimte. Het werd tot aan het bovendek gekloofd en dreigde ieder oogenblik in tweeën te zullen breken. Een boot werd door een groote golf op de rondwentelende schroefbladen geworpen, die haar verbrijzelden. Een andere boot ontkwam op wonderbaarlijke wijze aan hetzelfde let. De overlevenden zagen veel lijken in het water, o.a. een vrouw met twee kinderen in haar armen. Uif Rusland. MOSKOU, 12 September. Volgens het legeripericht den llden September in de bladen vermeld, zijn de sovjettroepen niet alleen op meerdere plaatsen van den Zuidelijken sector maar ook op het Noordelijke front door den sterken druk der vijanden in de richting van Archangel teruggetrokken. Volgens een bericht van de Iswestia werd op 12 September de bekende sticht ster van het vrouwenbataljon Alexandra Bodsjekasowa te Wiebsk doodgeschoten wegens tegen-revolutionaire agitatie. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 19 Sept. Zwakke tot matigén wind uit Zuidelijke richtingenzwaarbewolkt met tijdelijke op klaring; waarsehijnlijknog enkele regenbuien met kans ep onweer. Weinig verandering van temperatuur. De Troonrede. H. M. de Koningin heeft Dinsdag, na vergezeld van den Prins-Gemaal met groot gevolg in de statiekoets van Haar paleis te 's-Gravenhage naar de grafelijke ridderzaal te zijn gereden, voor de aan wezige leden der Staten-Generaal de navolgende troonrede uitgesproken: Te midden van U, Leden der Staten- Generaal, is het mij eene behoefte openlijk uiting te geven aan de zorg en de smart, die de buitengewone nooden van mij» volk, waamedeikzonder ophouden mede leef en medegevoel, in mij opwekken. Te grooter is de dankbaarheid, waarmede ik jegens God vervuld ben, nu voor ons land de vrede bewaard bleef. De nog steeds woedende wereldoorlog blijft van ons geheele volk zware offers eischen, die, naar ik vast vertrouw, ook verder bereidwillig zulle» worden gebracht. Niettegenstaande gerezen moeilijkhe den, tengevolge waarvan de economische toestand een voortdurend ernstiger ka rakter aanneemt, bleven onze betrekkin gen met alle mogendheden van vriend- schappelijken aard. De verplichtingen die op ee« neutralen staat rusten, zal ik met onveranderde nauwgezetheid en vastbe radenheid big ven nakomen. De beproefde eensgezindheid der natie geeft mij steun bij mijn onwrikbaar voornemen, onze on afhankelijkheid tegen iedere aanranding tot het uiterste te verdedigen. Dit belet niet, dat getracht zal worden de lasten der mobilisatie, zonder vermindering der weermacht, te verlichten. De voorziening in het, uit de tijdsom standigheden voortvloeiend gebrek aan noodzakelijke levensbehoeften, blijft het onderwerp van mijn voortdurende zorg. Ik ben er op bedacht, de daartoe strek kende maatregelen zoo weinig drukkend mogelijk te doen rijn, en te streven naar zekerheid van de rechten naast de plich ten der ingezetene». Reeds thans zal volle aandacht worden geschonken aan de maatregelen, die na den oorlog, zoowel hier te lande als in de Koloniën, zullen mosten worden ge troffen, om de zoozeer ontwrichte handel en nijverheid de voorlichting en steun te geven, die zij alsdan zullen behoeven. De toestand van 's lands schatkist wordt steeds meer zorgwekkend en vordert dringend zooveel mogelijk beperking van uitgaven. Daarnevens zullen ingrijpende maatregelen tot versterking van middelen niet kunnen uitblijven. Instelling van een departement vaa onderwijs, kunsten en wetenschappen en een ander voor arbeidsaangelegenheid ligt in mijn voornemen. De uitvoering van het gewijzigd artikel 192 der Grondwet zal in den geest van onderling vertrouwen en tóenadering, die de herziening heeft gekenmerkt, ten spoedigste en met kracht worden ter hand genomen. Zonder dat deze'uitvoe ring wordt vertraagd, zullen ter wille van de billijkheid, onverwijld de noodige voorstellen worden ingediend tot weg neming van de steeds toenemende on gelijkheid in de bezoldiging van openbare en bijzondere onderwijzers. Aan de in 1913 tot stand gekomen verzekerings wetten zal zonder vertraging uitvoering worden gegeven. Voorstellen tot aan vulling van die wetten zullen U vervol gens worden gedaan. De opbouw der sociale wetgevirg zal worden voortgezet. Regeling der collectieve arbeidsover eenkomst, zoo wat de publiekrechtelijke als de privaatrechtelijke zijde betreft, zal worden ter hand genomen. De uitvoering van waterstaatswerken, daaronder begrepen de drooglegging der Zuiderzee, zal met kracht worden voort gezet en ondernomen. Het ontwerp der Indische begrooting, dat U zal worden aangeboden, is dit

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1