BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Landbouw en V< Laatste Beric Nieuwe Crisissen? lu Duitschland gaan geruchten, dat d* rijkskanselier Von Hertling binnenkort sal aftreden en door den staatssecretaris Bolt zal worden vervangen, terwijl in Oostenrijk-Hongarije de dagen van het ministerie Hussarec zouden geteld zjjn, dat zich in de Poolsche kwestie heeft vastgeloopen. Ondanks de officieuze tegenspraak van het bericht, dat de Oosten rijk-1 [ongaar - sche minister van bnitenlandsche zaken, graaf Burian, binnenkort zijn post zou verlaten, houden de geruchten over een aanstaand heengaan van dezen minister aan. Naar thans van bevoegde zijde aan het „Bert. Tagebl." gemeld wordt,, moet als opvolger van Burian, de benoeming van graaf Berchtold, die zooals bekend, bij het uitbreken van den oorlog Oosten- rijk-Hongaarsche minister van buitenland- sche zaken was, worden tegemoet gezien. (Maasbode.) Czernin over den volkerenbond. WEENEN, 8 'September (K.B.) De „Neue Freie Presse" publiceert onder den titel Ontwapening en scheidsgerecht" aan het hoofd van het blad een lapg artikel van den vroegeren minister van buitenland- sche zaken, graat Czernin, waarin deze in zijn inleiding op de laatste rede van staatssecretaris Soit wijst, die aantoont, dat ook in bevoegde kringen te Berlijn de gedachte veld wint, dat deze oorlog een nieuwe wereldorde zal voortbrengen en dat niet in versterkte bewapening, maar in internationale overeenkomsten waar borgen tot vermijding van toekomstige oorlogen gezocht moeten worden. Het werkelijke Duitschland, vervolgt Czernin, wil evenals wij een eervollen vrede. Het wil geen wereldheerschappij, geen nieuwe oorlogen, geen onderdruk king van vreemde volkeren. Czernin wijst vervolgens op de in zijn bekende rede te Boedapest ontwikkelde gedachte van een nieuwe wereldorde en meent, dat wij de leiding moeten overne men. Czernin houdt het er voor, dat men in de bevoegde kringen te Berlijn thans openlijk voor deze gedachte moet uitko men en daar vermoedelijk ook de minis ter van buitenlandsche zaken, Burian, niei onsympathiek tegenover het beginsel staat, belet niets, dat de centrale mogendheden het grondbeginsel van deze nieuwe we reldorde uitwerken en daarmee voor den dag komen. De algemeens dlenatplloht In Itrland. Aan hel „Hamburger Fremdenblatt" wordt bericht: De Engelsche regeering heeft nu defini tief besloten, den algemeenen dienstplicht im Ierland met geweld door te zetten, en nog wel voor het einde van de vol gende maand. Zij wil het bezettingsleger op 300.000 man brengen en het met bui tengewoon veel machinegeweren voor zien. Met Wilson is men het over deze kwestie eens geworden. ISI0 000 Amerikanen aan hat trant Generaal March, chef van den gene- ralan staf meldt, dat hat aaatal der Ame- rikaanache troepen, die tot 31 Augustus naar de verschillende fronten, Siberië inbegrepen, gezonden zijn, meer dan 1.600.000 bedraagt. Chrlstaamaordea. £en draad locs telegram meldt, dat vol gens een bericht uit Teheran te Uraaia wederom een aantal christenen door Turksehe afdaelingen vermoord is. Onder dc slachtoffers bevindt zich de apostoli sche vicaris, pater Sontag van de Laza risten en de paters Dinka en Mizaris (Maasbode.) Volgens een draadloos telegram is de Fransche afgevaardigde Gaston Dumesnil gesneuveld. De afgevaardigde Abel Ferry werd ernstig gewond. Naar verluidt vertrekt een Spaansehe commissie naar Rusland om de ex czaritza uit de handen der Bobjewiki over te nemen en naar Spanje te geleiden Hieruit zou dus volgen dat het bericht van hare ▼ermeording (zie ons nummer van Zater dag jl.) op oen verzinsel berust. Het Russische Schrikbewind. Voor den aanslag op Uritzki zijn, naar officieel uit Petersburg gemeld wordt, 512 zoogenaamde tegen-revolutionairen terecht gesteld en voor den aanslag op Lenin 34. Een lijstje met 121 namen van eens hoog geplaatste autoriteiten in het Russische lijk wordt openbaai' gemaakt, die als gijze laars worden vastgehouden en bij enn nieuwen aanslag terecht zullen worden gesteld. Van Duitsch-Russische zijde worden in middels deze berichten tegengesproken of althans overdreven genoemd. Zij worden van Entente zijde verspreid, om den ge allieerden een voorwendsel te geven tot inmenging in de binnenlandsche aangele genheden van Rusland. Uit Siberië. TOKIO, 8 September (R O.) De Japa- neezen vonden bij hun opmarsch in de richting van Krasnoyarsk geen spoor van den vijand ten Zuiden van den Iman- spoorweg, die van Wladiwostok in de richting van Chabarovsk loopt. De spoor bruggen bij Tanga en Iman zijn niet be schadigd, maar de kleine bruggen zijn in de lucht gevlogen. Do vijandelijke cava lerie is bij Abagaidoff ten Zuid-Oosten van Mandsjoeli, verslagen en naar het Noorden gedreven. ROME, 7 September. Gemeld wordt dat een Italiaansch contingent in een haven van Nootd-Rusland aangekomen is. WLADIWOSTOK, 8 September, (R.O.) De Japanners hebben Chabarovsk bezet. o.p den oostelijken Ussuri-oever. 0a «lu tiag van da lilting dor Staten Generaal Bij K. B. van 7 Sept. is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Gene- raal zal worden gesloten op Zaterdag 14 Septnam. te 3 uur. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op genoemd tijd stip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in eene ver- eenigde vergadering der beide Kamers de zitting te sluiten. 0a «paling vin da zitting dar Staten-6ener«nl. Het ligt in het voornemen, dat H. M. da Koningin persoonlijk de nieuwe zitting van de Staten-Generaal op Dinsdag 17 dezer zal openen in de Ridderzaal te 'aGravenhage. 0a psrtafauillawiaseling. Maandagmiddag half vier zijn de minis ters van het nieuwe ministerie be'éedigd, behalve prof. nir. Aalberse. en dr. De Visser, wier departementen, n 1. van ar beid en onderwijs nog moeten worden in gesteld. Dinsdag hebben de nieuwe ministers de portefeuilles van hun voorgangers overgenomen. Alle in de residentie aan wezige vreemde diplomaten kwamen bjj den heer Loudon, aftredend minister van buitenlandsche zaken, afscheid nemen. De afgetreden minlatar*. De afgetreden miniitars xgn alle door H. M. de Koningin in «fickaidsaudiëntie ontvangen. Hun ia eervol ontalng ver leend oader dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten den lande in buitengewoon moeilijke omstandigheden bewezen. Voorzitter Eerste Kamer. ,BÏ Kon. Besluit is benoemd tot veor- zitter van de Eerste Kamer voor het zittingjaar, aanvangend met den derden Dinsdag van September 1918, J. J. Baron van Voorst tot Voorst, lid dier Kamer. Da nieuwe burgemeester der residentie. Als zoodanig komt volgens „De Tele graaf" ernstig in aanmerking de heer mr. J. A. N Parijn, burgemeester van Leeuwarden. Als loco burgemeester treedt thans op de wethouder Van Vuuren. De ministers Idenburg en Dr. de Vleier. Het Haagsch Correspondentiebureau vernam dat, evenals mr. Th. Heemskerk, ook de heer Idenburg, de nieuw be noemde Minister van Koloniën, zijn Kamerlidmaatschap niet zal aanvaarden, terwijl eok dr. de Visser, de aanstaande Minister van Onderwijs, geen Kamerlid blgft. Het voorzitterschap der Tweede Kamer. Uit toonaangevende parlementaire en politieke kringen der rechterzijde wordt door het Haagsch Correspondentiebureau vernomen, dat de mogelijkheid verre van uitgesloten is, dat, met oeg op de samen stelling van de nieuw-gekozen Tweede Kamer, de heer mr. D. Fock wederom in aanmerking zal worden gebracht voor het voorzitterschap der Kamer. Dr. Kuypcr is uit h«t buitenland terug gekeerd. Verh««gde relzlgeritarleven. Naar het persbureau Vaz Dias ver neemt, zullen «le verhoogde tarieven voor het personenvervoer op "de spoor wegen gehandhaafd bljjven, ook voor den a.s. winterdienst. Vermindering vetrantsoen. Naar wij vernemen, zal tegen het einde dezer maand, waarschijnlijk te beginnen met het geldig worden van de nieuwe vetkaart, 't vetrantsoen worden vermin derd, door den duur van de vetkaarten met eenige dagen te verlengen. (Mebode.) Beter. De minister van Landbouw heeft met in trekking der bij vorige beschikkingen voor boter vastgestelde prijzen de volgende maximumprijzen vastgesteld a. Bij verpakking in wit fust van 50 K.G. f3.50, f3.10, f3.40; b. bij verpakking in wit fust. van 25 K.G. f3.06, f3.10, f3.40; c. hij verpakking in wit fust van 12i/2 of 10 K.G. f3.07, f3.12, f3.40; d. bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust. van 20 K.G. f3.10, f3.15, 3.40; e. bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G. f3.11, f3.16, f3.40; f. bij verpakking in perkamentpapier in hoeveelheden van i/2 of V4 K.G. f3.15, f3,20, f 3.40; g. in andere verpakking dan sub a f genoemd, of bij levering in kleinere hoeveelheden dan 10 K.G. f3.11, f3.16, 13.40. Be prijzen gelden resp. voor den groot handel, den tusschenhandel en den klein- cffiinael en zijn vastgesteld volgens art 18 der Ddstributiewet 1916. De minister heeft bepaald, dat de boven genoemde groothandelprijzen zullen in gaan op 3 September 1918 en de maxi- mumtusschenhandelprijzen, alsmede de Utaximum-kleinhandelprijzen op 12 Sept. 1.918. Boter vo«r hotels en restaurants. Met voldoening maakt „De Hotelhou der" gewag van de bepaling van den Minister, dat ep de vetbons van 250 gram van hotels enz. 375 gram boter mag worden geleverd, 'tgeen dus een opslag van 50 pet. beteekeut. In verband met deze bepaling kan dus op een bonnetje van 10 gram 15 gram per maaltijd worden gebruikt, welk eenigszins ruimer bestek aan een sma kelijker toebereiding der spijzen, welke tottutoe noodzakelijkerwijze te wenschen moest laten, ten goede kan komen en strekken kan tot meerdere tevredenheid der gasten. Deze bepaling is reeds in werking getreden. (Z.) Slachting voor eigen gebruik. De minister van landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat land bouwers die wenschen over te gaan tot het slachten van een rund ten behoeve van zich en hun gezin voor den aan staanden winter, hunne desbetreffende aanvragen vóór 1 October as. moeten indienen bij het Rijkskantoor voor Vee en Paarden te 's Gravenhage, Wagen straat 22. Zij die vergunuing tot slachting zullen hebben verkregen, worden uitgesloten van de vleeschilistributie op den grond slag van 0.5 K.g. per persoon en p week. De aandacht wordt er op gevestigd, dat al het van deze slachtingen afkom stige vet overeenkomstig de beslaande voorschriften zal moeten worden inge leverd. Fallllssemrnton in Nederland. Over de afgeloopen week, eindigende 7 Sept., zijn in Nederland uitgesproken 20 faillissementen tegen 18 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 7 Sept 1918 642 faillissementen tegenover 643 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Sms. De gemeenteraad komt Don derdagavond a.s. in openbare vergade ring bijeen ter behandeling der na volgende agenda: 1. Stukken; 2. Af schrijving belasting en schoolgeld; 3. Voorstel geldleening f75000 voor do gasfabriek; 4. Voorstel wijziging Motor en rjjwielverordening5. Verzoek Ned. Bond v. Gem.-ambtenaren om een bij drage voor rustoord; 6. Rekening 1917, Gasthuis; 7. Aanbieding gem.-begrooting en begrooting gasfabriek 1919; 8. voorstel om de woning van den gem.-secretaris te voorzien van een telefonische aanslui ting; 9. Voorstel verhooging der vergoe ding schoonhouden raadhuis; 10. Wijzi ging gem.-begrooting 1918; 11. Vaststel ling pensioengrondslagen; 12. Benoeming van tijdelijke leeraren avondschool voor ambachtslieden. (Voordracht: J. Melsq voor handteekenenP. Kakebeeke voor lijn- en vakteekenen en F- Maijs voor (wiskunde); 13. Voorstel tot verbetering van den Heernisseweg. In den gemeenteraad wordt Don derdagavond de verbetering van het pla veisel van den Heernisseweg behandeld, waarvoor do bewoners gezamenlijk een adres aan den raad hadden geteekerid. Nu, overbodig is de hier aan te, brengen verbetering zeker niet, want wie met re gendagen, als wij thans beleven, d;en weg betreedt, moet allerlei atkuetische toeren doen om buiten bereik der vele plassen en modderpoelen te blijven, die het loe pen schier ondoenlijk en den toegang tot de woningen schier onmogelijk maken. Moge de raad terdege hierin voorzien. Distributie van rund vlees ch. Het is het gemeentebestuur gelukt, voor de vleeschvooriiening de beschikking te krijgen over 10 runderen, waarvan er 4 zijn geslacht. Het vleesch wordt morgen, Donderdag, voor een ieder verkrijgbaar gesteld op een rantsoen van 1 H.G. (1 ous) per hoofd op bon 90 van het bonbeekje, tegen den door de slagers onderling overeengekomen prijs van f 110, f 1 30 en f 1.50 per '/2 K.G. (1 pond), naar gelang van kwaliteit. Zooals men weet gaat de regeeringsdistributie van vleesch tegen regeeringsprijzen eerst in op 1 October a s. Het is niet onmogelijk, dat op het einde dezer week nogmaals 1 ons vleesch per ho«fd gedistribueerd zal worden, tenzij de 6 overige beesten voor de om liggende plaatsen bestemd zijn, om daar geslacht en wel te worden geleverd. Reeds werden 10 levende beesten in de omliggende plaatsen afgeleverd. De commissie belast met de uitreiking van bons voor schoenen enz. maakt bekend, dat a.s. Zaterdagavond 14 September vanaf 8.30 uur bons voor schoenen zullen worden uitgereikt aan personen ten wiens namen nog geen bon is afgegeven. De schoenen moeten deze maand ge kocht worden. De heer Johan P. W. Geill te Watergraafsmeer, tot voor kort arts te Goes, is ter beschikking gesteld van den gouverneur generaal van Ned Indië, om daar te worden benoemd tot gouverne- mentsarts bij den burgerlijken genees kundigen dienst. (Z.) Centrale Keuken. V r ij dag geen roode kool, aardappelen en vleesch, doch gort met melk. Bon 10 gr. boter. Donde rdag aardappelen m. mossels. Middelburg. De Directeur der Brand- stoffendistributie maakt nogmaals bekend, dat beslist deze maand de zomerrant- soenen, voor groep A met gasaansluiting, één eenheid en zonder gasaansluiting zes eenheden brandstoffen moeten zijn be steld, omdat na 1 October a s hetgeen niet is opgevraagd, komt te vervallen. Door houders van Brandstoffenkaarten voor groep B, C of D kan in overleg met het bureau, te beginnen met 16 Septem ber a.s., een gedeelte van hun rantsoen worden besteld. - Wij vernemen dat bier «laehtvee is aangekomen voor distributie van vleesch. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is ingebroken in het café van den heer E. in de Langedelft en de toonbanklade opengebroken en het aan wezige geld medegenomen. (Z.) Vrijdag a,.s. geeft alluer heit Mid- delburgsch muziekkorps weder een uitvoe ring op het Molenwater. Gisteren kon het aangekondigde concert wegens het slechte weder niet doorgaaan. Door de politie werd aange houden de 16 jarige loopjongen der fa. Kreijmborg en Co, L, ter zake van dief stal van 2 coupons stof en een zwarte pantalons. Later bleek ook, dat hij zich schuldig gemaakt heeft aan diefstal van 7 heeren costuums. In verband hiermede werden wegens héling aangehouden de kellner P. J. H. en de muzikant F. W. A. wegens heling der genoemds zaken. Alle drie de aangehoudenen zijn heden; voor den officier van justitie geleid. Wederom is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van twee rijwielen. Vliaslngen. In de vergadering van de Kamer van koophandel en fabrieken werd Maandagavond medegedeeld, dat naar aanleiding van een iii de vorige verga dering met gesloten deuren genomen besluit, twee leden der kamer naar den directeur van de posterijen zijn geweest om te bepleiten bij het instellen van een luchtvaartpostdienst met Engeland deze te doen vertrekken van Vlissingen. Uit het onderhoud bleek, dat de directeur- generaal hiervoor niet veel ooren had en hij de voorkeur geeft aan een plaats in het centrum van het land. De com missie voor financiën en geldverkeer uit de kamer heeft aan den directeur-gene raal der posterijen inzake de post cheque en girodienst geadvigeerd meerdere re clame te maken, voornamelijk bij den handeldrijvenden middenstand; de ta rieven te verlagen, het sluitingsuur van het kantoor voor den dienst later te stellen en de formulieren practiseh te herzien door ze niet aan toonder betaal baar te stellen, doch aan een bepaald persoon. Tot secretaris w°rd herbenoemd de heer M. van der Beke Cailenfels. (Z.) Zaterdagavond is de bliksem inge slagen in een der in aanbouw zijnde huizen in de Paul Krugerstraat. Een raamkozijn en schutpaal werden vernield. (Z.) 's Heer Arendtkerke. Hier is van regee- ringswege aan ieder huisgezin 5 K.G. carbid verstrekt v«or huisverlichting we gens gebrek aan petroleum. Hansweerd. Op het te Rotterdam ge houden vergelijkend muziekconcours in den Doelen waaraan 16 harmonie- en fanfaregezelschappen deelnamen, heeft het fanfaregezelsehap „Scheldegalm" van Hansweerd de volgende prijzen behaald le prijs zilveren medaille en f 50 en Eere- prijs zilveren lauwertak en schilderij als prijs voor verstafkomende vereeniging. Het aantal behaalde punten was 168 de "ury bestond uit de heeren Bart Verhal en, H. W. de Ronde en Jan van Trigt. (Z.) Maandag is voor de burgerij ruim 100 K.G. vleesch ter distribueering be schikbaar gesteld, hetwelk bij den heer Rogiers door de commiezen was in beslag genomen. Nieuwdorp. Zondag j.l. toen de land- bouwer W. S. met zijn vrouw uit de kerk huiswaarts keerde, kwamen zij tot de onaangename ontdekking dat bij hen was ingebroken. Eenig geld, sigaren, ta bak en eieren waren ontvreemd. De politie was de daders spoedig op 't spoor. Het waren de 18-jarige A. v. d. B. en de 17-jarige J. de H., die tot volledige bekentenis kwamen. (Z Veere. Alhier kwam Zaterdag op het nieuw vliegterrein, de eerste Nederland- sche vliegmachine, een tweedekker, aan, die een mooie landing maakte. De inzit tende vlieger werd door den burgemeester verwelkomd. (Z.) BvetanH. Met ingang van 16 Sept. a.s. is da hulpbode L. Schherman benoemd1 tot postbode alhier. Zierikzee De heer J. C. Kristalijn is aangesteld als adm. technisch ambtenaar bij de S.S. te Maastricht. Groede. Bij liet woeden van eeii zwaar langdurig onweer sloeg Zaterdag avond de bliksem in de schuur van den landbouwer J. Marsielie te Groede. De, schuur werd met zijn geheelen inhoud een prooi der vlammen. (Z.) Cadzand. Zondagmorgen te ruim ,8 uur vloog boven Cadzand een vlieg machine vermoedelijk van een Dwitscl)' vliegeskader. 'Zij kwam uit Zuidelijke richting en dreef door den feilen wind vermoedelijk af. Door verschillende pos ten werd gevuurd. (Z.) Natst. Maandag zijn van een tweelal marktbazoekers, welke even ergens binnen: waren, hunne rijwielen gestolen. Van do daders geen spoor. Terneuzen. Zaterdagnamiddag woeddo hier ee(n lang en hevig onweder, gepaard gaande met een hevigen storm, en verge zeld van geweldige regenbuien. In de stad liepen alle kelders onder. Door den storm werd hier en daar nog al schade aange richt. Oude lieden herinneren zich niet ooit, in hun leven zoo'n verschrikkelijk weer te hebben meegemaakt. Schoondijke Terwijl de heer A0. uit Aaidenburg even in een herberg alhier was, hebben onbekende daders, zijn fiets ontvreemd. Den volgenden dag vond mén het rijwiel, ontdaan van de vier banden, in een sloot nabij onze gemeente terug. Oostburg. Da viering der blauwe maand met openluchtmeetings enz. heeft natuur- dijk hier te Oostburg plaats. In pns^vorig nummer werd abusievelijk Domburg in plaats van Oostburg aan bat hoofd yam het bericht afgedrukt. Ilat land van Cadzand is Zaterdag avond door hevig noodweer geteisterd. Da onweersbuien gingen gepaard, mét he vige slagregens en een zwaren storm. Te Sluis werd een zekere P. B., die voor het raam van zijn woning zat, door den bliksem getrolfen. Hij werd van iret gezicht beroofd, terwijl hiji ook dep spraak mist. Te I.Tzendijke sloeg d© bliksem in een alleenstaanden boom, die geheel versplin terde. Te Schoondijke viel de bliksem op de geleiding van de electrische centrale, zoo dat enkele gezinnen een poos zonder licht zaten.. Te Groede sloeg de bliksem in de schuur van dhr. J. Marsille. De schuur werd een prooi der vlammen. Een tweetal geiten kwamen om. Verzekering dekt ge deeltelijk de schaide. Tet Biervliet werd een groote hoop riet door den bliksem getroffen. Philippine. In de nieuwe bedijking al hier zijn de eigenaars van daar liggende gronden druk bezig met het bewerken dier landen, teneinde, daar koolzaad uit te zaaien. De nieuw© dijk is intusschen zoover gevorderd, dat alle gevaar voor doorbraak als geweken kan beschouwd! worden. .(Z. Koerier.), lu vai Bent. Naar wij vernemen heb ban zich' voor aansluiting bij eene even tueel te stichten electrische centrale op gegeven 100 personen met een totaal' .aantal lampen vap 170, (Z. Koer.) Protest, Aan den Nederlandschen gezant te Berlijn, is Opgedragen te protesteeren hij de Duitsehe regeering tegen de schending van Nederlandsch gebied door een Duitsehe eendekker op 15 Augus tus j.l. boven Sas van Gent, W.elk vliegtuig door de Nederlandsche af weermiddelen. werd beschoten. Het ver toonde geen noodseinen. Toen de trein uit Bentheim Maan dag te 3 uur aan het station 01- denzaal 'arriveerde kon deze door over belasting niet tijdig stoppen, met het ge volg dat de trein op dood spoor liep en met geweld tegen de stootblokken opliep. De stootblokken werden vernield en de locomotief werd uit de rails geworpen en kwam in een sloot terecht. De machinist wist door tijdig van de machine te sprin gen zijn leven te redden. De eerste bijwa gen werd licht beschadigd. Men is on middellijk met bet opruimingswerk be gonnen. Maandagavond geraakte bij bet spe len van kindoren op de Raamgracht bij Je Moddermolensteeg te Amsterdam 'n hand kar waarop 5 kinderen zaten te water. Twee van hen wisten er nog tijdig af te springen doch de overige stortten met de kar omlaag. Door onmiddellijk toe geschoten omstanders waarvan zich een gekleed te water begaf werden twieei knaap jes op het droge gebracht. De derde de 14-jarige S. Sluiter wonende Zand straat 14 verdween echter in de diepte, én werd later door een agent met earn dreg te voorschijn gebracht. Niettegenstaande de toegepaste opwekking der levjj^" geesten gelukte het niet de levensgeesten! te voorschijn te roepen. Zijn 12ja,rig broertje kwam roet de schrik vrij1. Twee kinderen uit dend huis gered. Maa tegen ca. half vijt werd de gealarmeerd voor een binr de bovenste verdieping vai op de Bickersgracht te Ams Toen de eerste brandweer* aangereden, werden de brand' reeds luide door de groote deze volkrjjke straat toegd zich twee kinderen in het bi bevonden. Hierop spoeddei) naar boven en bemerkten kindertjes van 7 en 8 jaa brandend ledikant. Zij wer naar beneden gebracht, waai matige ademhaling op hei succes werd toegepast. Een d liep aan dij en voeten ee wonden op; beiden werdei brancard naar het ziekenl bracht. Intusschen was men ond< van den hoofd brand meeste Rochebrune het blusschin gonnen. Met eenige slangen leiding was het brandje evei gebluscht, ofschoon de bovi en de vliering geheel warer De vrouw des huizes, mej die in gezegende omstandi keert en wier man juist he- is vertrokken, is radeloos. Vermoedelijk doordat di met lucifers gespeeld hadde moeder even uit was, is di Staan, waardoor ten slotte de dakloos geworden is. Graanlnzamellng. In verband met de m welke zich bij de inzameli en vorige graai oogsten hel daan, heeft de Minister vai Nijverheid en Handel gemeei regelen moeten getroffen w eene vlottende inzameling graanoogsten te geraken. Te dien einde heeft de commissie samengesteld v< werpen van een graaninzan Deze commissie, welke m het te bestudeeren ondervee juriste, deels uit landbouw gesteld, bestaat uit de volgt Voorzitter: jhr. mr. H. T. van IJsselt. LedenJ. Oostwijn Bote Clercq, prof. mr. J. B. Coh mans, Th. M. T. van Weid Rengers en J. Th. B. Wag< GOES V OO R (J Een Roomsche vriend van Trad 't oude Goes au bic De Katholieke Volksbond Mocht daar zijb werk beg Hj' is He ware werkmansvri Di« achting en respect verC De Roomsche man die twiji Waarheen hjj zich moet Kan in den Roomschen Vol Den rechten weg gaan lei Den weg, die voert naar vr Waar neen den twist en Moog 't oude Goes zijn niei Den Volksbond waardeer: Dan zal het Roomsche eleu In (Soes gewis floreeren. Geen Volksbondman van 't Die zich aan socialisme stoc „Voor God en Kerk, Vorsti Staat in da vaan geschre' Die leuze worde op luiden In Goes nu aangeheven. Op, Roemsche mannen, treedj En steunt uw Roomschen Den mannen, die in 't Geei Den Volksbond binnen le Breng ik hier waime hulde Moog 't zaad dat ze er t( Gedijen in den Zeeuwschen Tot heil van Volk en Volks P. BC Rotterdam, Sept. 1918. Gemeenteraad y«n Ml# In de heden gehouden vei den gemeenteraad werd me< daan van verschillende inge ken, waarvan wij het eerst volgende belangrijke rapport door dr. Bolle, inzake de bij de schoolkinderen, door gesteld naar aanleiding van van den heer Onderdijk in gadering. De hoer Bolle onderzoek terzijde gestaan geanl-verpleger, die de kindc wogen en gemeten en eei van een der scholen als sc dr. Bolle zelf de jongens li derzoelit- Voor het onderzoek heef 'eur uit de enquête in 191 dam van 5 schoolartsen, w; gevens geput. Ook hier is damsche stelsel gevolgd, al Werden ingedeeld naar den niet klasse-gewijze, elke rub half jaar verschil. Wanneer deelt op het gewicht, verk

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2