UIT ZEELAND. Landbouw, Nijverheid en Handel; Löhnis, oud Inspecteur van den Landbouw; Swa- ving, Inspecteur van het Zuivelwezen; Van de Zande, Inspecteur van het Landbouw onderwijs; Winkelman, President-Direc teur van het Rijksbureau voor Veevoeder; D. Bloemsma, Rijkstuinbouwleeraar; W. C. v. d. Meer, Adspirant Rijkslandbouw- leeraar; Zonnevijlle, Secretaris der Provin ciale Regelingscommissie voor de Paar denfokkerij, terwijl de heer Roos, Direc teur voor het Rijkskantoor voor vlas, ons berichtte hedenmiddag op de vergadering tegenwoordig te zijn, teneinde een en ander toe te lichten over de vlasregeling voor dit jaar. Met den wensch, mijne heeren, dat dif samenzijn uwe sympathie voor en uwe belangstelling in de Z. L. M. in ruime mate mag doen toenemen, verklaar deze algemeene vergadering voor geopend. Deze rede werd telkens door daverend applaus onderbroken. Die notulen van de vergadering vaïi 28 Juni 1917 werden goedgekeurd. N.B. Ook de heer Fruijtier was aan wezig. Aan de openingsrede werd toegevoegd een kort geschiedkundig overzicht van dp Z. L. M. in deze vijf-en-zeventig jaren- Het vijftig-jarig bestaan der Z. L. M. werd in 1895 te Tholen gevierd. De toen malige Voorzitter, de heer Hennequin, gaf een overzicht van hetgeen in die jaren is geschied. Uit het jaarboekje van dien tijd blijkt, dat de Maatschappij is gevormd uit de voormalige Commissie van Land- bouw, reeds in het leven geroepen in den tijd der Bataafsche Republiek- De eerste jaren van het bestaan der Maatschappij verliepen kalm, het ledental steeg in 1849 tot 900, doch daarna be dankten velen, en was in 1853 de Maat schappij haar ondergang nabij, deels als gevolg van het ontslagnemen van den toenmaligen voorzitter, deels als gevolg van het tegenwerken van verschillende leden der vroegere landbouwcommissies, welke afgunstig waren op het reeds be haalde succes der jonge Maatschappij. Sinds dien is in het ledental qc-ri ge stage, zij het dan ook een langzame stei- ging gekomen. Eerst na 1900 verliep de toename met een snelle tempo, totdai deze in 1918, dank zij de reorganisatie, sensationeel is geworden. Gaan we in de verschillende jaarver slagen na hoe het met het landbouwonder wijs gesteld was, dan blijkt, dat hieraan iq onze provincie voor de negentiger jaren weinig aandacht geschonken werd. In 1893 werd te Goes de R. L. W. School opgericht, terwijl het aantal wintercur- sussen op de dorpen allengs toenam. Deze nuttige instellingen zijn onzen landbouw zeer ten goede gekomen en al kan met voldoening geconstateerd worden, dat goed vakonderwijs door den Zeeuw schen boer meer en meer wordt begeerd, toch dunkt mij, is de belangstelling in dit onderwijs nog niet groot genoeg en dienden nog veel meer boerenzoons in den winter op de schoolbanken plaats te nemen. Dan vind ik in de verschillende jaar verslagen der Z. L. M. mededeelmgen over de uitbreiding van den aankoop op coöperatieven grondslag door de dorps- vereenigingen. Deze vereenigingen kwa men allen los van de Z. L. M. en naast onze organisatie tot stand. Pogingen tot reorganisatie werden aangewend o. a. door den heer Welleman, die in 1899 reeds op aansluiting der dorpsvereenigingen wees, doch zijn ideën vonden geen bijval bij de toenmalige voormannen der Z-L.M. Als merkwaardigheid kan nog vermeld worden, dat in 1908 het Zeeuwsch Land bouwblad voor de eerste maal uitkwam; in den aanvang tweemaal per maand, thans tweemaal per week. Verder zij vermeld, dat in 1909 de Zeeuwsche Landbouw Onderlinge werd opgericht, welke aan een groote behoefte blijkt te voldoen. Een steeds stijgende belangstelling zien wij in de Paardenfokkerij, welke thans een zeer groote vlucht heeft genomen, dank zij de oprichting van één groot stamboek van het Nederlandsch Trekpaard (B. T.), aan welke oprichting wijlen onze geachte heer Vorsterman van 'Oyen een zoo groot aandeel heeft gehad. Door de werkzaamheden van den Zui- velconsulent zijn de varkens- en geiten- fokkerij, zoomede de Veeteelt in deze pro vincie zeer vooruitgegaan. De cursussen in hoefbeslag hadden veel succes, waarmede de belangen van onze paardenfokkerij ook ten zeerste werden gediend. De Vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland werd opgericht in plaats van de ontbonden afdeeling Zee land, van het Nederlandsch Rundveestam boek. i Voorts kwam er vanwege de Maatschap pij een arbitrage-commissie voor den aard appel- en veehandel tot stand, terwijl in 1911 een aanvang werd gemaakt met dé keuringen van gewassen te velde, waaraan verleden jaar een Verkoopbureau voor zaaizaden en pootgoed werd verbonden. Ten slotte vermeld ik nog het Bureau voor landbouwboekhouden onzer Maat schappij, dat ook hier weer ten zeerste zij aanbevolen. In hjat bestuur kwam hot laatste jaar weiinig verandering; de eerste afdeeling, die zich reorganiseerde was de afdeeling Tholen, welke thans den kring ThoLem vormt. Zestig dorpsvereenigingen, alle thans nieuwe afdeelingen, sloten zich aan. De Maatschappij telt thans 8500 leden; ook het aantal algemeene leden (dat zijn die, welke niet bij een aangesloten dorpsver- eeniging behooren) na,m eein groote uit breiding: 748 lieten zich dit jaar bij ons inschrijven. Aan de reorganisatie-commissie!, in liet bijzonder aan de heeren Welleman, Zwa german en Snijder, een woord van dank voor hun werk en een woord van geluk- wensch, dat hun pogingen met succes zijn bekroond. Het aantal personen, op het landbouw- huis werkzaam, bedraagt 17. De algemeene secretaris werd ernstig ziek; tot o-ns groot genoegen zien wij hem thans, gezonder dan ooit, weer in ons midden. Kort geleden is tot tweede secretaris benoemd de heer Van Dijk, terwijl de heer Mesu uit Nieuw en St. Joosland tot directeur van het Verkoopbureau is aangesteld. De keuring van gewassen heeft een enorme vlucht genomen, hoe langer hoe meer wordt ingezien, dat men waarborgen moet hebben voor qualiteit en al is heit volmaakte niet bereikt, toch is door deze) keuring een groote verbetering1 tot stand gebracht. Het verkoopbureau zal dit jaar zeer groote hoeveelheden hehben om te zetten. Gelukkig is de oogst droog binnen en als er zich niet te veel moeilijkheden, voordoen met het dorschen, is het tel verwachten, dat een ieder zijn besteld quantum op tijd zal krijgen. Herhaaldelijk werd gerequesteerd; niet altijd weliswaar met succes, doch veel kon Hierdoor worden voorkomen. De controle van de teeltregeling toonde aan, dat men er zich over 't algemeen goed naar gedroeg, alleen de grensstreken, wat 'betreft de zoogenaamde vijf kilomelter- strook, gaven veel inoelijkheiieri. Het zenden van militairen heeft veel verbittering gewekt, het was onnoodig, etn ontactisch bovendien tegenover dei werke lijke boosdoeners te laat. Door heit zeliv (len van soldaten en het weghaleln van, kleine voorraden is de eisch van bet- houd van eigen graan zeer sterk op depi voorgrond getreden; helaas is .er nog steeds geen minister van Landbouw diq in (hezen verantwoording wil dragen en blijft «eze urgente questl© steeds; jiangen. De Regeering bedenke wel, da,t de wensch der landbouwers om eigen graan te bei- houden een zeer pertinente is en dat het uitzaaien van graan voor het volgend jaar daarmede in nauw verband staat. Ik ben er van overtuigd, gezien de unanimq meening van alle aldeelingeln onzlsr Maat schappij en de bemiddelingsbureaux dat zeer goede samenwerking te verkrijgen zal zijn; controle ook op de schurltige schapen, -die graan tot woekerprijzen trachten te verkoopen, wanneer do Re- geering eigen graan laat. De meening, helaas versterkt dooi- do woorden van één onzer Eerstel Kamer leden, dat Zeeland een smokkelprovincie is, bestrijd ik ten stelligste. ZeeiHand is niet beter of slechter dan de! anderen, doch men .vernietigt nu niet eeinmaal een eeuwenoud recht door een Ministeriëele Beschikking. In het algemeen mag worden opgei- merkt, dat alleen dan eetn goede medee werking van den landbouwer is te ver wachten, wanneer hem, van alles wat hij verbouwt, wordt gelaten voor zijn gezin, zijn arbeiders en zijn vee. Dei politiek, die men tot op heden wel wat veiel op de spits heeft willen drijven, dat he(t platteland niet voorgetrokken mag worden bij (dp steden, mag in theorie, en in orai- torische, redevoeringen mooi zijn, de praktijk ook in het buitenland heeft ger leerd, dat deze politiek nieit is toe te passen en ook niet bevorderlijk is| vpor toename der productie. Het instellen der zoogenaamde! landt bouwcommissies heeft algemeene vol doening gewekt. De mobilisatie blijft ook het landbouw- leven een drukkenden last opleggen. Paardenfokkerij. Het ledental van de Afdeeling Zeeland van het Neder landsch Trekpaardenstamboek (B. T.) steeg in twee jaar tijds van 868 tot 2000. Er is een goede ambitieus© stemming bij de fokkers, ook veel te weeg gebracht door de hooge prijzen. De fokkerij gaat sterk vooruit. In 1917 werden aangegeven 2200 veulens voor inschrijving, voor 1918 is heit aan tal reeds tot 2800 geklommen. De gezondheidstoestand der paarden is goed, slechts enkel© gevallen van borst ziekte kwamen voor, terwijl op sommige plaatsen veel veulens verworpen zijn, a.a. in één gemeente 70 stuks. De toebedeeling van veevoeder was juist voldoende; voor jonge hengsten ech ter te gering, zoodat daarom met ve-rlangepi het graan van den nieuwen oogst te gèf- moet wordt gezien, welke gelukkig goed is binnengekomen. De natte nazomer van 1917 heeft zeer veel schade gedaan aan granen en peul vruchten. Daar velen er op gerekend hadden om voederbieten aan hooge prijzen te kunnen, verkoopen, werden er vesl gezaaid. Het afneemkantoor der Bieita vond nu juist geen algemeene waardeering, of schoon erkend moet worden, dat de om standigheden, waaronder gewerkt moest worden moeilijk waren. De scheurwet werd aangenomen, doch wanneer deze met beleid wordt toegepast, zullen de gevolgen voor deze provincie niet van eenigen ongunstigen invloed zijn- De melkproductie gaat iu deze pro vincie achteruit, zoo ontvingen vier fa brieken 25 pet. van hun gewone quantum mmder. De prijs van de boerenboter bleef in 1917 25 cent beneden den prijs der fa- brieksboter. Sommige fabrieken waren óf opgeheven óf gingen in andere handen over. De veeprijzen waren in de eerste helft van 1917 niet voldoende. In den herfst kwam hierin een sterke daling- Over het algemeen werd daarom in den winter veel minder mestvee opgezet, dan anders. Intusschen zijn de veeprijzen in de eer ste maanden van 1918 enorm gestegen. Door den heer C. van Westen is een bureau geopend als bijkantoor der Z. L. M., dat zich in samenwerking met den veehandelt belast met de levering van vee. Dientengevolge heeft tot dusver geen ïn- bezitname plaats behoeven te hebben- Door tijdig ingrijpen der Z- L. M. is stroovordering voor Zeeland voorkomen. De Veilingen wisten zich goed te hand haven, de meesten verkeeren in een bloei- enden toestand en voorzien in (een wer kelijke behoefte. Niet alle veilingen onder vinden, vooral bij de landbouwers die sympathie, welke zij verdienen. Dezelfde strijd als destijds in het Westland ge voerd lusschen exporteurs en veilingen, zien wij hier; de commissionairs in Zee land hebben intusschen ingezien, dat de veilingen geen broodroof beoogen en wer ken thans in een Bond vereenigd een drachtig samen. Moge het komende jaar ons vrede bren gen, mogen onze leden de overtuiging blijven toegedaan, dat zij zich niet moe ten laten verleiden tot de oprichting van afzonderlijke vereenigingen- Helaas wordt door sommige voormannen in Nederland niet altijd genoeg beseft, dat eendracht macht maakt en wordt er wel eens on tevredenheid gezaaid met het idee om eigen verheffing of ambities te bevor deren. De heer Mr. Dijckme-ester, Commissaris der Koningin in Zeeland wensekt de- Z. L. M. van harte geluk met dezen dag. Deze dag valt samen met den jaardag onzer Koningin en daarom is hij door de geheele Zeeuwsche bevolking begroet en ook wij' zijn dankbaar voor het bezit van een zoo trouw wakende land vorstinne. Ook voor het komende tijdvak van 25 jaar, een tijdvak dat voor U zoo geheel nieuw <is, bied ik mijne beste wenschen aan. Het tijdvak is daarom zoo geheel nieuw, omdat de verhouding tusschen Staatsgezag en landbouw zoo geheel an ders is geworden. Voor 1914 werkte bet Staatsgezag aanvullend, begunstigde dea landbouw en bevorderde het verkeer, na 1914 echter is het Staatsgezag gaan in grijpen in het bedrijf. Ik wensch daarom de voorzitter, mede-bestuursleden on de leden va>n' üe Z. L. M. kennis, kracht, doorzicht, lenigheid .en tact toe voor de komende periode. Dat de Z. L. M. groeie en bloeie. (Applaus.) Dhr. I. H. Blum wenscht, afgevaardigd zijnde door Ged. Staten, de vereeniging na mens dit college van harte geluk met haar 75-jatig bestaan. Het is daarom een zoo gewichtige dag, omdat de landbouw voor ons gewest van zoo groote .betee- kenis is. Dit weet ieder lid van de Z. L. M., maar mij is dit als lid van de 3e afdeeling bijzonder duidelijk gebleken. Hoewel na Utrecht de kleinste en na Limburg de minst bevolkte provincie, is toch verreweg het grootste deel der bevol king in den landbouw. Dit is een eer, want van het geluk en. den voorspoel van den landbouw hangt alles af voor de welvaart van ons land. Volgens Löh nis was de Landbouw in lange jaren het stiefkind der regeering, daar de handel iU het midden des lands het meest de aandacht trok. Doch langzaam maar zeker is dat verandert. Hiertoe heeft vooral veel hijgedragen de organisatie der landbou wers. Z. L. M. werkt daarvoor. Veel le den telt ge op dit oogenblik maar nog lang niet genoeg. Dat het de Z. L. M in de komende 25 jaar in alles wel moge gaan en alle landbouwers zich mogen aan sluiten. Hierna bracht de heer Const. Stevens als secretaris van het provinciaal bemid delingsbureau voor den landbouw verslag uit over de werkzaamheden van het bu reau ovex 19171918. Aan het verslag ontleenen wij het vol gende De werkzaamheden bepaalden zich dit jaar ook weer hoofdzakelijk tot het geven van advies op verlofsaanvragen. Dit jaar passeerden 5367 verzoeken om verlof liet bureau tegen vorig jaar 4000. Meestal kon gunstig worden geadviseerd. Nogmaals dient er op te worden gewezen, dat 'het bemiddelingsbureau een bureau van advies is en de verloven niet kan geven. Ook van de zijde van de militaire commandanten kon over de medewerking niet geklaagd worden. Ook daar gaat. men hoe langer hoe meer het nationale be lang van den landbouw beseffen. In den loop van het jaar traden af J. G. v. d. Linde te Ivortgene als afd.-secretaris, H. J. Dorst eni Jac. v. Gorsel als advi seurs, welke plaatsen resp. werden voor zien door de heeren I. P. v. d. Weel© te Colijnsplaat, L. G. Tuinman en B. Krijger. In de vacature M. de Dreu als correspon dent was nog niet voorzien. Ook was er toezegging gekomen, voor meer geïnter- meex^len in het landbouwbedrijf. 'Die voorzitter dankte dhr. Stevens voor zijn keurig verslag en ook, alsmede' ito overige leden voor hun werk- Hierna bracht de commissie belast niet liet nazien van de rekening over 1917 bij monde van haar rapporteur, den heer Zandee, verslag uil. De commissie vond de rekening met de bescheiden in orde en adviseerde tot goedkeuring daarvan. De totale ontvangsten bedroegen f 44785.35 tegen uitgaven van f 33957.90V2, terwijl aan het rijk nog te verantwoorden is f 702.06, zoodat er een goed slot van f 10125.381/2 is. De rekening wordt alzoo goedgekeurd. Aan de -orde is nu. de I' u 1 p r e g e 1 i n g. Daar dhr. "Winkelman niet tegenwoordig is, leidt de heer C. v. Westen deze zaak in. Er is nood in Nederland, aldus de spreker, maar nog geen hongersnood. Wel is er vetnood. De vetten kunnen overal uit bereid worden, vandaar de groote op pervlakte voor de verbouwing van kool zaad. Ook de boter- en de melklevering is een voorwerp van aanhoudende zorg Voor bet platteland is dit zoo erg niet. De boer mest zijn eigen varkens en kan zoodoende in eigen behoeften voorzien. Maar dat is in de groote steden niet het geval. Daarom moet alles ingeleverd wor den om daarna t© worden gedistribueerd. Om nu melk te produceeren is er voedsel voor het vee noodig. Een van de aanvul- lingsvo-edsels is pulp, de afval van de suikerbieten na de suikerbereiding. Hoe wel -mi het oude voorrecht van 50 pet. van bet gewicht der bieten aan pulp terug te ontvangen vervallen is, krijgt men toch voor melkkoeien 3000 K.g. en voor andere 2000 K.g. Dit is goed, als de pulp maar op de goede plaats terecht kwam. In September nu komt hier al tijd mager vee aan ter vetweiding. Maal ais er nu geen pulp is, kunnen deze beesten niet worden aangekocht. Geen pulp: geen vee- en ook geen mest. De be doeling van de regeering kan hel niet zijn-, dat men een deel der bieten ach terhoudt, om het tekort aan pulp aan to vullen en dus de- suikerproductie te verminderen, ook niet om geen mager vee aan te koo-pen. Daarom komt despre ker tot de volgend© conclusie: „De leden van de- Z. L. M. heden op den herdenkdag van het 75-jarig bestaan der Maatschappij, spreken haar verwach ting uit, dat het Rijkskantoor, Laan van Meerdervoort 53c Den Haag, de bestaande pulpcontracten voor 1918 in dien zin als nog zal wijzigeln, opdat veeaankooping in Zeeland ter vetvonning in den a.s. winter, onbeperkt kunne doorgaan. Het kantoor voornoemd zal daartoe des to gemakkelijker overgaan, nu een vrij goede beetwortel-oogst te verwachten is." Deze conclusie werd aangenomen en zal door het bestuur worden doorgezonden. De voorzitter dankte daarna, den heer v. AVesten voor zijn inleiding. Aan de orde was nu de lezing van Dr. II. Mol- buijzen, secr. van het Kon. Ned. Land bouw comité te 's-Gravenhage over: Landbouwcoöperatie." De toekomst en de- kracht van ons volk vinden haar grondvesten in de bronnen van voortbrenging van ons land, dat door onze voorvaderen tot hun woonplaats is gekozen. De voornaamste van al deze bronnen is de vruchtbaarheid van onzen bodem, welken wij als een erfdeel van onze voorouders kunnen beschouwen en welken wij moeten benutten om den wel stand en het geluk van ons volk t© ver- hoogen. Jules Méline, de; vroegere- minister vain Landbouw in Frankrijk eindigde zijn boek „De terugkeer op het land" met een ge- '■zegrje van een Chineeschen philosoof: „Het algemeen welzijn van een volk ge lijkt op een boom; de landbouw is de wortel; industrie en handel zijn takken en bladeren. Beigint do wortel te kwijnen, dan vallen de bladeren af, de taikken bi-eken en -do boom sterft." (Wordt vervolgd). N.B. Het bestuur der Z.L.M. ontving het volgende telegram namens Prins Hendrik: HET LOO- Met oprechten dank voor gelukwenschen, hoopt Z. K .H. dat de Z. L. M. een bloeiende toekomst tegemoet zal gaan. Von Mühlen. Gobs. De verjaardag van H. M. de Koningin werd hier door vlaggetooi aan openbare en particuliere gebouwen ge kenmerkt. Door het concert op de Markt en het jubilé van de Z. L. M. die hier dien dag vergaderde, heerschte gansch den dag te Goes een feestelijke drukte. De uitvoeringen van „Euplionia" en „O. B. K." zijn Zaterdagavond prach tig geslaagd. Er was veel volk op de been hetwelk trots de aanhoudende regen onder de uitvoering van „O. B. K" en „Cloetings Gemengd Koor" toch aandach tig bleef luisteren. Onder het program van deze laatste troffen ons de zangen „O, Pepita" en de „Spijskaart" terwijl „Euplionia" ons vergastte op het welbe kende en prachtige „Mimi d'Amour". Naar wij vernemen was door dhr. Horst voor het 75-jarie bestaan van de Z. L. M. een marseh gecomponeerd, welke Vrijdagavond j.l. in de tuin van de Sociëteit „V. V." gespeeld werd door de Harmonie „Euplionia". De voorzitter der Z. L M. dankte hem hiervoor recht hartelijk en bood „Eupbopjq" een zilve ren ntedajJle a&n. Zondag 1 September j 1. vierde de heer A. D. F. van der Wart zijn zilveren jubileum als directeur der Goe- sche Ambachtsschool. Bij de aanvaarding van zijn ambt had de school nog maar bescheiden proporties maar onder zijn krachtige leiding breidde zij zich meer en meer uit, terwijl de heer v. d. Wart in den jongsten tijd toonde de teekenen des tijds te verstaan door het doen stichten der industrieschool, wat groo- tendeels aan zijn talentvollen ijver is te danken. Het is te hopen en allen die den jubilaris hebben leeren kennen en waardeeren, zullen het eveneens wen- schi n, dat hij nog jaren lang in frissche opgewektheid zijn mooie taak mag blijven volvoeren, de onderwijsinrichting die hem zoozeer ter harte gaat steeds tot hoogeren bloei brengend. Hedennami'ddag werd alhier in hötel Centraal eene langdurige bijeen komst gehouden tot stichting van een bond van Brandstoffencommissies, waar over meer in ons volgend nummer. Middelburg. Door den Directeur der Brandstoffendistributie wordt bekend ge- maakt, dat te beginnen met Maandag 2 September a.s., houders van brandstoffen- kaarten groep A, zonder gasaansluiting, de zesde en laatste eenheid brandstoffen van het zomerrantsoen kunnen bestellen Hetgeen van het zomerrantsoen véór 1 October niet is opgevraagd, komt te vervallen. Verder dat houders van brandstoffen- kaarten groep A met gasaansluiting vóór 1 October hun eene brandstoffeneenheid (zomerrantsoen) moeten besteld hebben, daar deze na 1 October niet meer ver strekt kan worden. Ten slotte dat zij, die gasaansluiting hebben, vóór 1 October op hun winter- rantsoen totaal twee éénheden in voor- schot kunnen ontvangen. Mr. dr. J. F. Veeren, hoofdcommies ter gemeente secretarie alhier, staat met mr. G. Enghers, commies-redacteur ter secretarie te Zwolle, op de aanbeveling voor gemeente-secretaris te Delft. De jaardag van H. M de Koningin was hier alleen merkbaar aau liet wap peren der vlaggen van de openbare en enkele particuliere gebouwen en aan het getooid zijn van jvelen met oranje of de nationale kleuren - Woensdag a.s. geeft alhier het Middelburgsch muziekkorps weder te 8 uur eene uitvoering op het Molenwater- Vlisslngen. De arbeider P., werkende op het fort De Ruyter, kreeg van een paard zulk een slag tegen een zijner beenen, dat dit lichaamsdeel ernstig ge kneusd werd. Hij is per rijtuig naar zijn woning gebracht. (Z.) Alhier is Zondagmiddag een lijk aangebracht, dat door 'de bemanning van de sleepboot Venus" op de reede was opgevischt. Het was in verregaandei) staat van ontbinding en had alleen een blauwen broek aan. Het lijk is naar hef lijkenhuis op de algemeene begraafplaats overgebracht. Bij het verlaten van de haven is van de reliefboot „Leopold 2" Zaterdag morgen een roeiboot uit de davits geval len. Twee inzittenden gingen mede naar beneden, een hunner werd gewond aan den arm. Beiden waren spoedig weel' aan boord. De boot is later door een tjalk - schip hier binnengebracht- Hansweerd. Zaterdagnacht werd op de Wester-Schelde een visschersvaartuigje aangehouden met 50 H.L. steenkolen en 20 H.L. cokes. Alles is in beslag genomen. De marechaussee maakte proces verbaal op tegen den groentehandelaar P., wegens vervoer van 5 H.L. aardap pelen, die verkocht werden buiten de distributie' Rilland Bath. Zaterdag jl. had het zoontje van den arbeider M. Poleij het ongeluk van een geladen kar met klaver te vallen, waarbij het den arm zoo bezeerde dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De arm bleek te zijn ontwricht. 's-Gravenpaldtr. Raadsvergadering op Vrijdagavond. Afwezig met kennisgeving dhr. A. Nijsse. Ben verzoek van den Nederl. Bond van Gemeenteambtenaren om eene bijdrage voor een te stichten rust- en vaeantieoord, wordt voor kennis geving aangenomen. De commissie tot het nazien der rekening van de gemeente en van het burgerlijk armbestuur over 1917 brengt rapport uit bij monde van den beer Neervoort, die concludeert tot goedkeuring en veorloopige vaststelling. De raad vereenigt zich hiermede. De cijfers der gemeenterekening bedragen f 16390 45, uitgaaf f 14802,945, goed slot alzoo f 1587.50". Die van de rekening van het burg. armbestuur zijn ontvang f7519.66, uitgaaf f5111.815, goed slot alzoo f2407.845. Be burgemeester deelt mede dat de beerput heeft opgebracht f25.52. Daarna wordt de vergadering met gesloten deuren voortgezet. Na herope ning wordt besloten van de electriciteits- voorziening der gemeente af te zien wegens de hooge kosten. Alle leden be treurden in de noodzakelijkheid te zijn dit besluit te moeten nemen, doch durfden de verantwoordelijkheid van de groote uitgaaf niet voor rekening dergemeenie pe ne«T«n. (Z.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2