De Groote Oorlog. No. 108. Donderdag 89 Augustus 1918. Veertiende Jaargang. Verschijnt tlksn UlMUJWISDlt n VillDltiVOHD. De strijd in het Westen. FEUILLETON. Onder den grond. Welk weder zullen wij hebben? ABonnementgprijs p. 3 maanden voer Gees f 1>-, daarbuiten 11.25. Afzonderlijke nummers 5 eent, dubbele bladen 10 cent. Advertentie weiden ingewaeht vdér h«tf «en uur 'a namiddags. Kantoor v. d. Administratie: BoudewIJn de Wlitestraaf A 135° GOES. ©ad. inters.: Directie ne. 94. Redactie 97. Reclameberichtesi 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Mvertentidn van l™d» regels £0.75, iedere regel meer 16 Gt Eeaaeffde advertentie 3 X geplaatst wordt 3 X bwefcwS. 0e voortdurende terugtocht der Duitschers. De geallieerden blijven aan Ancre, Oise, Aisne en Scarpe vorderingen maken doch niet dan onder zeer hevigen tegen stand der Duitschers. Vooral het voort durende opdringen derEDgelschen,diede vaak zeer krachtige tegenaanvallen der Duitschers overwinnen, brengt, zoo wordt in een particulier bericht uit Parijs aan het „Hbl." opgemerkt, de Duitsche stellingen in haar geheel in gevaar. De bedreiging van Bapaume en Féronne zal worden ge voeld in den geheelen sector, die meer naar het Zuiden reeds sterken druk onder vindt van de Franschen. Wanneer de En- gelschen voortgaan terrein te winnen, zal de Sommelinie onhoudbaar worden, en de terugtocht op de oude Hindenburg-linie noodzakelijk. Naar de Civreux in de „Ma- tin" opmerkt, zou deze terugwijking thans onder geheel andere omstandigheden plaats hebben als in 1917. Na het verlies van het initiatief en de vrijheid van manoeuvre door de Duitschers, brengt een nieuwe terugtocht duidelijke risieo'smede. Elke terugtocht kan voor de legers van ven Böhn noodlottige gevolgen hebben. Deze legers bevinden zich inderdaad in een zak, welke nog dieper is dan die bij Montdidier, en die in het Noorden door het leger van Byng, in het Zuiden door het leger van Mangin wordt bedreigd. Deze laatste zal vermoedelijk stuiten op zeer ernstige moeilijkheden bij de mas sieven van Saint Gobain, doch het eerste zal daarentegen, indien het succes voort duurt, kunnen voortdringen naar de open hoogvlakten van Cambresio, waarna het dan nog slechts door 20 kilometer van üe Schelde wordt gescheiden. Het terrein waarop von Böhn zijn terugtocht vanaf Chaulnes, Roye en Noyon zou moeten volvoeren, is zeer ongunstig voor de be wegingssnelheid. De oevers van de Somme moeten worden overgestoken over ge bombardeerde bruggen, en tusschen Som- me en Oise zullen de kolonnes en de lange convooien nauw opeengepakt zijn. Men kan zich afvragen of Ludendorff niet zal aarzelen om bevel te geven tot den terug tocht, met het oog op deze omstandig heden. Hij zal intusschen wel moeten beslui ten tot hetgeen de omstandigheden hem dicteeren. De Britsche pers ziet in de wijze waarop de Duitsche haar berichten over den terugtocht met een zoo aanzien lijk verlies aan terrein, inenschenmate- riaal en allerlei oorlogstuig en oorlogs- voorraad, inkleedt, het beste bewijs van de demoralisatie aer Duitsche openbare meening. Het blad zwaait grooten lof toe aan Foch en wijst er op, dat deze rustig zijn beurt afwachtte, terwijl zoovele onverantwoordelijke schrijvers hem aan spoorden tot daden. Nu echter zijn beurt 84) -- „Laat mij' met rust met uw Wrekers morgen zullen wij zien; voor het oogen- blik naar den kiel-dier". Twee bandieten vatten haar elk bij een arm en voerden haar naar de crypte der kerk van Sint-Sulpicius, di© pen hoofdwacht 'der gefedereerden geworden, was, Die ontheiligde kapel geleek een roo- vershol, het altaar was in een rek voor de geweren veranderd en de altaartreden waren bedekt met flesschen, in de om liggende huizen opgeëischt. Aan ontvluchten uit dat hol viel niet te denken; de beide vj-ouwen waren ge noodzaakt daar te blijven en de schan delijkste gesprekken, vermengd door gru welijke godslasteringen aan le hooren. Den (volgenden ochtend om negen uur hadden zij1 hare invrq-hieidstelling nog niet kunnen verkrijgen, en onderhandelden met een halfdronken sergeant om haar toe te staan, ten minste in d,© buurt levens middelen te kunnen gaan koopen, toen een vneeselijke ontploffing, die de kerk tot in hare gfpndvesten schokte, al de verschrikte gefedereerden naar buiten deed stormien. De, beide gevangen yrou- gekomen is, is hij zoo voortvarend en doortastend, dat de toeschouwer bijna geen gelijken tred met hem kan houden. Niet vergeten moet worden, dat de uiter ste vleugels nog niet in actie zijn gekomen. Hindenburg heeft zijn oorlogsmoeden troepen moeten zeggen, dat de gealli eerden evenzeer den strijd moede zijn. Maar in werkelijkheid is er nooit met meer energie gestreden dan sinds het sein is gegeven voor de geallieerde troepen om op te rukken. De huidige campagne komt hierop neerde Duitschers terugdrijven, ze niet tot rust laten komen en hun geen tijd laten om hun verstrooide divisies te organiseeren. De „Times" acht het nog te vroeg om alle gevolgen te overzien van de ineen storting van de Duitsche linie tusschen Atrecht en de Sommewaarschijnlijk zullen deze gevolgen groot zijn en in elk geval moet hat moreele effect op de Duitsche natie dit wezen. Zoover valt na te gaan, zal de Engelsche voorwaartsche beweging worden voortgezet. Alle inko mende berichten stemmen hierin overeen, dat de dagelijks behaalde successen voor een groot deel te danken zijn aan het nieuwe tanktype, hetwelk een krachtige bestrijder blijkt te zijn van de mitrailleurs nesten, waarvan de Duitschers zoo veel verwachten. LONDEN, 27 Augustus (R.O.). Het stafcommuniquè meldtMaandag in den namiddag en avond hevige gevechten tusschen Maricourt en Bapaume en ook ten N. van die stad. De vijand deed herhaaldelijk krachtige tegenaanvallen. Hij leed zware verliezen door ons vuur, doch was niet in staat onze vorderingen tot staan te brengen. Troepen uit Engeland en Wales dron gen door Montauban en langs den grooten heuvelrug. Zij namen het hooge bosch en bereikten Lougueval. De vijand deed hier een tegenaanval en om half zeven in den avond drong hij terug naar Bazentin le Grand en het Heoge bosch. Op deze linie braken wjj den vjjandelijken aanval, avanceerden andermaal en brachten onze linies tot Oostelijk van het Hooge bosch vooruit. In den voornacht deed de vijand een tweeden tegenaanval, maar hij werd door ons geweervuur teruggeslagen al vorens hij onze posities kon bereiken. Ten N. van het Hooge bosch deed de vijand twee tegenaavaljen in de streek van Liguk Thilloy. Hij drong onze voor uitgeschoven posten 4U0 a 50u yards terug, waar zrju infanterie tot staan werd ge bracht en achteruitgeslagen. Nieuw Zeelandsche troepen hebben na een hevig gevecht de Noordelijke buiten wijken van Bapaume genomen. Verder naar het Noorden vorderden de Engelschen naar Beugmatre. Er werd hevig gevochten bij Croisiiles. Op den rechtervleugel van het slagfront gingen de Australiërs vooruit aan weers zijden van de Somme. Zij maakten be- wen maakten van de daardoor ontstane verrassing gebruik om eveneens naar buiten te snellen. Aan de zijde van het Luxemburg en boven het paleis steeg langzaam naar den hemel eenrookwolk opsteenen, brokstukken van allerlei aard, door het geweld van de ontploffing in de lucht geslingerd, vielen hier en daar rookende en verkoold neder, de riftten van alle ramen, door de trilling verbrijzeld, be dekten het plein en men kon geen voet verzetten zonder op glas te trappen. Het was het kruitmagazijn v,an het Lu xemburg, dat in de lucht gevlogen wasi Van 'hun eersten schrik bekomen, ver heugden zich de gefedereerden over die Opzettelijk voorbereide ramp men zeidie op het plein dat een geheel linieregi- ment vernietigd was. Dit zou werkelijk het geval hebben] kunnen wezen, indien de .gefedereerde^ belast met het aansteken van de lont, zich uit vrees van overvallen te worden niet te veel gehaast had; de aanrukken de troepen hadden niets yan de uitbar sting te lijden, maar men wist dit niet op het plein evenmin als den gefede reerden in de voorstad van den Tempel de inname dier hoogten van Montmartre bekend was; er heerschite niet de min ste eenheid 'in de verdediging en elke bende gefedereerden handelde naar eigeel goedvinden. langrijke vorderingen in de richting van Dompierre en ten Oosten van Suzanne. Op den linkervleugel van het gevechts front namen de Canadeezen in den Da- middag den heuvelrug ten Oosten van Mancourtzij zetten zich vast ten Oosten van Guemappe. Ten N. van de Scarpe hebben de Schot ten hun aanvallen gedurende den nacht voortgezet en aanmerkelijke vorderingen gemaakt in de richting van Plouvain. Sinds den morgen van 21 dezer be draagt het aantal gevangenen meer dan 21.000. LONDEN, 27 Augustus (R.O.). Reuter verneemt, dat de Franschen Roye ge nomen hebben. BERLIJN, 27 Augustus. Het avond communiqué meldtHet zwaartepunt van de doorbraakpogingen der Engelsche en Canadeesche troepen op heden lag ten Zuiden van de Scarpe. De stoot is aan weerszijden van den straatweg Atrecht—Kamerijk in onze stellingen opgevangen. Aan weerszijden van Bapaume en ten N. van de Somme was de kracht van de vijandelijke aanvallen minder dan de vorige dagen. De vijand werd overal af- PARIJS, 27 Augustus (Havas). De val van Bapaume is meer en meer aan staande. Volgens den correspondent van de „Matin" is er geen enkele Duitscher meer in Bapaume. De stad, die gedu rende 5 maanden een van de meest belangrijke concentratiepunten van den vijand was, is thans een chaos van ruïnes. Op het Fransche frpnt oefenen wij nog altijd krachtigen druk uit op het centrum van den tegenstand, Roye, waar de vijand ondanks enorme offers zich niet lang zal kunnen handhaven. PARIJS, 28 Augustus. De Duitschers werden genoodzaakt aan weerszijden van de Avre terug te trekken. Op een front van 20 K.M. zijn de Franschen op som mige punteu meer dan 4 K.M. doorge drongen. Wjj hebben de algemeene linie onmiddellijk ten Westen van Chaulnes, Pinchy, Liancourt, Verpillières bereikt. Wij namen Roye, Hallu, Fransart, Gré- mery, Gruny, Caarepuis, Haukourt en Orapeaumasml. BEBLIJN, 27 Aug. (W. B) Off. Leger groep Rupprecht en Böhn Gedurende den dag hevige strijd tusschen Atrecht en de Somme. Ten Oosten van Atrecht deed de vijand een aanval aan weers kanten van de Scarpe. Ten Noorden van de rivier mislukten zijn aanvallen voor onze op Roeux teruggebogen strijd- linie. Ten Zuiden van de Scarpe weken onze voortroepen krachtens bevel naar de hoogte van Monchy terug voor den met talrijke tanks en sterke infanterie- massa's ondernomen aanval. Daar ge raakte de vijand onder het vuur onzer infanterie en artillerie. Na een verbitterd Het paleis van het Luxemburg was ook ondermijnd, zoowel als de Sint-Sulpicius, het Odeon en alle andere monumenten, die, als zij in de handen van het leger vielen, insgelijks in de lucht zouden vlie gen; de bevelen waren stellig, de over winnende Versaihanen moesten slechts puinhoopen en lijken overmeesteren. Bijna te zelfder tijd stegen de vlammen uit de huizen van de Carrefour de la Croix-Rouge op. De soldaten, der orde waren dus niet door de uitbarsting van het kruitmagazijn .weerhouden geworden den en hunne voorste kolonnes vertoon den zich aan de Carrefour du Vieux-Co- lombier, waar men 'genoodzaakt was hun een .barricade van vuur tegenover te stellen. De petroleuses hadden haar helsche taak volbracht en verspreidden zich nu in de aangrenzende straten, de deuren besme rende en haar brandbare vloeistof door de luchtgaten der kelders in de huizen werpende. De straten du Bac en de Lille, het ministerie van Financiën, het Louvre, de Tuil-erieën, het paleis van Justitie brand den met ongehoorde hevigheid; de hemel was bedekt met een dikken en roodachti- gen rook, en de lucht, die men inademde, bezwangerd met asch en doortrokken met den walgelijken beuk van de petroleum; mocht de wind opsteken, dan waren er nog maar weinige uren noodig en van gevecht wist de vijand vooruit te dringen tot voorbij MonchyGuémappe. In een tegenaanval sloegen wij hem terug tot den Oostrand van deze plaatsen. Her haalde tegen Chérisy gerichte aanvallen mislukten voor die plaats. Met gebruik van talrijke tanks zette de vijand zijn aanvallen voort aan beide zijden van Bapaume. Ten Noorden van Bapaume was de hoogte ten Zuidoosten van Mory en Beugnatre het brandpunt van den* strijd. Na een meermalen te vergeefs ondernomen aanval vatte de vijand tegen den avond voet op de hoogte. Beugnatie bleef na langen strijd in onze handen. Ten Zuidwesten van Bapaume, zette de vijand zich vast in Thilloy en Martinpuich. Overigens mis lukten hier op een breed front tot in den laten avond bij herhaling onder nomen aanvallen des vijands onder voor hem bloedige verliezen. Ten Zuiden van Martinpuich drong da vijand over Bazentin Montauban binnen. In een tegenaanval wierpen wjj hem weder uit deze laatste plaats terug. Ook ten Zuiden van Montaubant mislukten vijandelijke aanvallen. Onze linie loopt thans ten Westen van Fiers en ten Westen van Longue val naar Maricourt. Tusschen Semme en Oise leefde de gevechtsaetie op aan beide zijden van de Avre. Bij plaatselijke aanvallen der Franschen bleven Fresnoy en St. Mard in handen des vijands. Ten Noorden van de Aisne maakten wij bij een aanval ten Westen van Charigny 100 gevangenen. Vijandelijke aanvallen mislukten hier en ten Noorden van Pasley onder zware verliezen voor den vijand. Luit. Lërzer, Könneke en luit. Bolle behaalden hun 31e, luit. Thuy zijn 20e, luit. Laumann zijn 23e, luit. Greim zijn 28e en luit Blume zijn 20e overwinning m de lucht. Losse Berichten. Vliegeraanval op Frankfurt en Mannheim. LONDEN, 26 Augustus. (Officieel). In den nacht van 25 op 26 Augustus hebben onze vliegtuigen met goed gevolg een aanval op het spoorwegstation van Frank furt en de chemische fabrieken van Mann heim gedaan. Er werden in Frankfurt goede resultaten bereikt; op de fabrieken van Mannheim werden twee ton bommen geworpen, die branden en ontploffiingen veroorzaakten. De vliegtuigen vlogen door zware on weersbuien. Zij keerden alle terug. Maarschalk Fooh en zijn biechtvader. Naar de Parijsche correspondent van de „Italia" meldt, heeft maarschalk Foch, die, zooals men weet, een uitstekend katholiek is, aan zijn biechtvader in Pion- seju (Bretague) een brief gezonden, waar in hij den wensch uitspreekt, om spoedig te kunnen terugkeeren om God te öedan- de in een oceaan van vuur verzwolgen, wonderschoone hoofdstad zou er nog slechts een onmetelijke, zwarte, verkoolde, rookende massa overblijven. Door een onweerstaanbare nieuwsgie righeid gedreven, hadden eenige bewo ners van het plein hunne deuren op een kier geopend om te trachten eenige in lichtingen te nekomen. Louise duwde hare gezellin in een huis, waarvan zij zonder den portier te woord te staan, die haar den weg wilde- versperren, snel de trap opklommen. Op de derde- veTdie-ping vonden zij op het portaal eenei deur open staan; zij traden binnen. „"Wie zijt gij en wat wil gijl?" riep «ene dame, dé beide onbekenden ziende| binnenkomen. „Twee ongelukkigen, die aan de han den der bandieten ontkomen zijn", ant woordde Louise. „Gaat heen, gaat heen! Wij kunnen u niet beschermen," sprak de- vrouw, haar de deur wijzende met die zelfzuch tige hardvochtigheid, welke d© vrees maar al te vee-1 in he-t teven roept. „Blijft integendeel," zieide een grijsaard, die, door het gerucht aangetrokken, pp den drempel van een aangrenzende ka mer veïscheen. „Maar, vader, die vrouwen zullen u, in gevaar brengen; zij zijn verdacht bij de gefedereerden." Verwachting tot den aVond van 29 Aug Zwakke tot matige, Zuidelijke tot Wes telijken wind, tijdelijk opklarend, later waar schijnlijk weer regen of onweersbuien. Wei nig verandering van temperatuur. ken te midden van hen, die de ver schrikkelijke beproeving van den oorlog overleefd hebben. Foch zelf heeft op het slagveld zijn eenigen zoon en zijn schoonzoon verloren Z.Em. Kardinaal Meroler heeft, naar men ons mededeelt, aan de Belgische soldaten, die aan het Yser-front strijden, een oproep gericht, waarin hij zegt: „Aan u allen zend ik mijn vaderlijken zegen. Gij hebt Uw taak nog niet ge ëindigd, maar ik weet het, ik verheug mij erover en ik ben er fier op, dat geen uwer er aan denkt haar uit de hand te leggen, alvorens zij gelukkig ten einde is gebracht. Waartoe zouden de gebrachte offers in geld, tijd en menschelijke levens gestort zrjn, indien men eraan zou denken het werk onafgedaan te laten? Moed, mijn vrienden, onze gebeden en onze wenschen zijn met u alle dagen." (w.g.) D. J. Kardinaal Mercier. Een verklaring van den Pruislechen Minister van oorlog Ia een interview, aan den hoofdre dacteur van de „Morgenpost" toegestaan, verklaarde de minister van oorlog o.a.: Het komt niet op terreinverlies aan, en helaas wordt daar veel te veel over gepraat. Waarop het aankomt is, dat de tegenstander ondanks zijn overmacht in vele maanden van zwaren strijd niet eens datgene vermocht te bereiken wat wij binnen enkele dagen konden bereiken. Nu hebben onze laatste krijgsverrichtin gen ons niet het succes gebracht, waarop wij gehoopt hadden. Wij hebben eenise tegenslagen, en laten wij het ronduit zeggen ook een „Schlappe" geleden. Voor het achterland is zulk een mis lukking een ernstige vermaning, want zij toont ons, dat de oorlog nog niet uit is en dat wij alle krachten zullen moeten inspannen, hem tot een gelukkig einde te brengen. De koelen van den wereldoorlog. In een Zweedsch handels- en scheep- vaarttijdschrift komt een becijfering der oorlogskosten voor. Men berekent, dat de oorlog tot het einde van 1917 122 milliard dollar gekost zal hebben. Daar van gaf Groot Brittannië 26 milliard dollar, Frankrijk 20, Rusland 17 5, Italië 6, België, Roemenië, Servië en Portugal zamen 5.5, Duitschlaud 27 en Oostenrijk- Hongarije en Turkije samen 20 milliard dollar uit. „Mathilde," antwoordde de grijsaard gestreng, „uw- grootvader was ook ver dacht, toen eenige- goe-dhhartige- boeren hem in '93 met gevaar van hun leven verborgen; gedenk dat gij een schuld te betalen hgbt." De jonge vrouw gaf geen antwoord, maar sloot de deur met de woorden: „Ziedaar het ge-volg van alles open te laten staan, men kan nooit Een vreeselijke kreet: „te wapen!" on derbrak haar begonnen volzin; de hoorns schelterden en er ontstond op het plein een geweldig rumoer, gevolgd door een doodedijke stilte. „De Versaillanen I" rieip- de- grijsaard., Op hetzelfde oogenblik deed aich een kort en luidklinKend commando vernemen, een dubhele lichtstraal verlichtte het ver trek, een geduchte knal deed de meu belen waggelen en twee volle kogels zon den, de kruin der barricade van de roe Bonaparte afschietende, een waar schroot vuur van keisteenen tot in het midden van heit plein. Door heit raam zag men nie-t de sol daten, maar alleen de gefedereerden, di© achter hunne barricades op dein buik la gen ©n verwoed laadden en schoten. I i (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1