UIT ZEELAND. Gemengd Nieuws. ming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet heeft aangenomen; Gezien art. 129 der Kieswet; Maakt bekend, dat de in dit wetsartikel bedoelde, voor de kiezers toegankelijke zitting van het Centraal Stembureau, tot het benoemd verklaren van een lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal, in de plaats van den heer mr. Th Heems kerk, zal worden gehouden op Vrijdag 30 Augustus 1918 's namiddags te half 3 uur in het lokaal in het gemeentehuis voorheen voor de vergadering van den raad bestemd. Ooriogsweezen. Er bestaat een Hollandsch plan tot verzorging van wereldweezen. Het ont- werp-plan toont een wereld-weeshuis voor 10000 weezen. Dit ontwerp plan kan gewijzigd wordenpaviljoens-systeem, kleinere tehuizen (bijv. voor50 kinderen), gezinsverpleging. De wereldtuin volgens het ontwerpplan (een Amerika-Europa- tuin, groot 10 H.A.) is het symbool van een volkerenbond. Het plan is zuiver Hollandsch; de ontwerper en de architecten zija Hollan ders. Het Nederlandsche Comité, dat het eerst is opgericht, telt thans meer dan 40 leden en eere-leden. In zes neutrale landen bestaan dergelijke comité's, die echter nog moeten worden uitgebreid. Zelfs in enkele oorlogvoerende landen zijn comité's opgericht. Thee. Bij de opvordering te Freetown (Sierra Leonaj van het Nederlandsche vraeht- schip „Lombok" bevonden zich, behalve koffie, ook 10000 kisten thee aan boord. Deze partij ligt, naar men verneemt, thans in Engeland en zal naar ons land worden verscheept. Binnenkort, ver moedelijk met de eerstvolgende gelegen heid, wordt althans een gedeelte hier verwacht. 0e koffie-voorraad. Van de verwachte 40.072 balen koffie, afkomstig uit de door Engeland opge vorderde Nederlandsche stoomschepen „Rhea", Thalia", „©anae" en „Lombok", zijn dusverre 32.000 balen in ons land aangebracht per stoomschepen „Markelo", „Eemstroom", „Maasstroom" en „Rijn stroom". Het restant wordt binnenkort verwacht. Bij de tegenwoordige rantsoeneering zal de koffie reiken tot eind Maart. Omtrent de ruim 104.000 balen koffie, die verdeeld over verschillende havens in Amerika liggen, mede afkomstig uit gerequireerdo Nederlandsche schepen, worden onderhandelingen gevoerd. Het vleeschrantsoen. Omtrent het bericht van de „Telegr." ale zou het vleeschrantsoen van 1 ons tot 2 ons per hoofd en per week worden verhoogd, heeft de „Maasb." te bevoogder plaatse inlichtingen ingewonnen. Haar werd verzekerd, dat op het oogenblik van plannen tot vorhooging van het vleeschrantsoen geen sprake. In bedoeld bericht werd ook gezegd, dat de verhoo ging van het rantsoen waarschijnlijk over 14 dagen zou ingaan. Ui bovenstaande tegenspraak zal men begrijpen, dat deze datum uit de lucht gegrepen is. Gobs. Gisteravond werd alhier opgericht een afdeeling van den R. K. Bond van kleermakersgezellen, patroon St. Gerardus Majella. Deze afdeeling vormt weder een onderafdeeling van den R. K Volksbond. Staande de vergadering traden 10 leden toe. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren A. Battes en Anton Battes. Zaterdag werd aan het personeel van de Zeeuwsche Appelsiroopfabriek alhier een duurtetoeslag gegeven van f70.—. Wel een mooie fooi in dezen duren tjjd. Ter navolging aanbevolen. Middelburg. Begunstigd door heerlijk zomerweder heeft gistermorgen in de Abdij de derde uitvoering van plechtige muziek plaats gehad door het Middel- burgsch Muziekkorps. De groote opkomst ook van personen buiten Middelburg, toonde aan, dat deze uitvoeringen nu reeds populariteit hebben verworven. Een 200 tal personen hadden een zitplaats genomen Nog éen uitvoering zal dit seizoen vermoedelijk plaats vinden. Het lommerrijke Kloosterplein leent zich al bijzonder goed voor deze uitvoeringen. De eerwaarde heer Hubregts, vroe ger aalmoezenier van de Belgen te Middelburg, thans te Haarlem, herdenkt morgen den dag, waarop hij voor 25-jaar tot priester werd gewjjd De drie mannen, die alhier Zater dag wegens inbraak in de Spuistraat wer den aangehouden, zijn hédeib voor de justitie geleid. De politie heeft procesverbaal op gemaakt tegen J. G. S-, die spijkers weg nam op het terrein waar hij' werkzaam jvas. Een deel der ppijkers werd in be slag genomen. Gisteren werd een man aangehou den, die op het Molenwater met een! .ïlesch tussehein. >fiet publiek gooide en1 die bleek te veel aan; Bacchus te heb ben' geofferd en zich ook schuldig ge maakt te hebben aan vernieling in eene woning. Vllegeraetie boven België. Men schrijft ons uit Middelburg Het schijnt wel, dat de vliegeraanval len op België steeds in hevigheid toe nemen. Zaterdagavond was het althans duidelijk te zien dat op meer dan een plaats tegelijk zulk een aanval plaats had. Niet alleen werd het oplaten van licht bommen, het springen van granaten ^waar genomen in de richting dér kust, maar ook diep het lanid in, vermoedelijk boven Gent Tot tweemaal toe met een half uur tusschenruimte zag men een vliegtuig brandend naar beneden vallen. Velen blijven hier des avonds later op en op de plaatsen, waar het indrukwek kende schouwspel te zien is, kan men steeds groepen menschen vinden, die vrachten of er aanvallen zulten plaats hebben. Driewegen. Raadsvergadering op 24 Aug Present 6 leden. 1 vacature. De voorzitter wijdt ©enige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van het overleden lid, dhr. M, de Dreu. De be grooting voor 1919 wordt aangeboden in ontvang en uitgaaf elk op f 12184.46. In 'de begrooting voor 1918 wordt al en overgeschreven en eene wij'ziging aan gebracht Het stembureau voor >ïe stem ming van èén lid van Hen Raad wordt Ylgevormd als volgt: C- Vaar en C. de lager, leden, en \V. van Loo, plaatsver vangend voorzitter. Tot lid der Schattingscommissie, va cature M. de Direu, wordt benoemd de heer C. Vaar. '•Hetr Abtekerke. De raad vergader- Re 24 Aug. Present alle leden. De £p- meenterekening over 1917 werd vastge steld. De ontvangsten bedragen _f 6940.37. De uitgaven f 6637.02. Het goed slot f303.35. De rekeningen der Armbesturen over 1917 werden, goedgekeurd. Die yan 's II. Abtskerke met f4776.40 ontvang en f3468.585 uitgaaf, f 1307.815 goed slot. Die van Sinoutskerke met f3739.515 ont vang, f2948.74 uitgaaf en f790.775 goed slot. Enldie van Baiarsdorp met f3100.875 ontvang, f 1944.12 uitgaaf en f1156.755 goed slot. De begrootingen dier 1 Misturen voor 1919 werden melegoedgekeu ntVan ,'sH. Abtskerke met f4860.755 in ontvang en uitgaaf. Van Sinoutskerke met f 3748.57s en van Baarsdorp1, met f3156.525. Tenslotte werd de gemeentebegrooting voor 1919 aangeboden in ontvang en uit gaaf op f 8994.74 en ,met ©en post van f3000 hoofdgeld. 's-Heerenhoek. Zaterdagmiddag kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen, onder presidium van den Burgemeester. Tegenwoordig waren alle leden. Nadat de notulen der vorige vergadering waren voorgelezen en onver anderd vastgesteld, werd overgegaan tot onderzoek der geloofsbrieven van het op 5 Aug. j.l. gekozen raadslid T. G. v. d. Bulck. Tot leden van de commissie van onderzoek wérden benoemd de heeren Martens en Melis, die na onderzoek der geleofsbrieven den Raad adviseerden tot toelating van het nieuwe lid, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Het nieuwe lid, daarna de raadzaal binnen geleid, legde in handen van den voor zitter de bij de wet voorgeschreven eden af, waarna de voorzitter hem geluk wenscht met zijne benoeming tot raadslid, en hoopte dat hij op waardige en waar achtige wijze de belangen der gemeente zou behartigen en op aangename wijze met zijne medeleden tot heil van 's Hee- renhoek zou medewerken. De geïnstal leerde bedankte de voorzitter voor diens woorden, waarna de overige leden hem eveneens feliciteerden en het nieuwe lid zitting nam. Nadat nog enkele minder belangrijke ingekomen stukken waren voorgelezen, werd overgegaan tot onder zoek der gemeenterekening, dienst 1917, welke voorloopig werd vastgesteld op f 18708 28 in ontvangsten en f 18928.68 in uitgaven, alzoo sluitende met een nadeelig saldo van f 220 40. De gemeente begrooting, dienst 1919, werd den raad aangeboden en zal in de eerstvolgende vergadering worden behandeld. Hierna kwam aan de orde de bespreking der hangende electriciteitsplannen. De voor zitter deelt mede, dat zijn ingekomen de begrootingen en bestekken voor het bouwen van een net voor electrische verlichting. De bouw van bedoeld net wordt voor onze gemeente geschat op f 46985, een bedrag, dat voor 's Heeren- hoek enorm hoog is te noemen. De voor zitter betoogt dat, ofschoon de behoefte aan verlichting voor de a.s. winter voor onze gemeente groot is, de geraamde kosten veel te hoog zijn. Alvorens een definitief besluit den Raad voor te stellen, geeft spreker in overweging namens B. en W. het advies in te winnen bij de Provinciale Ingenieur te Middelburg, waartoe de raad besluit. Van het advies van genoemde ingenieur zal het afhangen of het z.gn. electriciteits plan zal staan of vallen. Vervolgens leidt de voorzitter punt 8 van de agenda: „Bespreking aankoop grond" in en deelt de raad mede, dat hij aan de laan „Werry" heeft aangekocht 105 roeden grond, met de bedoeling daarop een woning te bouwen. De behoefte aan een R. C. dokter aldus spreker is hier zeer groot. Spreker's erver, geneesheer te Leiden, is bereid gevonden zich te vestigen als arts alhier, waarvoor dan een huis zal moeten worden gebouwd en grond aan- ekecht. De voorzitter zet uitvoerig uiteen, at, indien de raad mocht besluiten tot aankoop van grond en den bouw van een doktershuis, hij 's raad meening zou willen liooren om van gemeentewege ook voor hem een woning naast het dokters huis te bouwen. Na een langdurige dis cussie, waarin het vóór en tegen wordt overwogen, besluit de raad tot den aan koop van 105 roeden grond, liggende aan de laan „Werry", en daarop te bouwen een burgemeesters- en dokters woning. De voorzitter dankt de raad voor het genomen besluit. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering om over te gaan in comité- generaal. Heinkenszand. Zaterdagavond j 1. ver gaderde de Raad der gemeente alhier. Afwezig met kennisgeving wethouder Uitterschout. De voorzitter, burgemeester, leest de notulen der vorige vergadering welke onveranderd worden goedgekeurd. Een verslag van de Ver. Ambachtschool te Goes, een adres van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren om een bijdrage voor een te stichten Rust- en Herstellings oord en een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbe sluit van 28 Juni waarbij is besloten dit jaar de kermis niet te doen doorgaan worden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede dat de gemeen terekening over 1917 met de noodige bescheiden voor den Raad ter visie ligt. Besloten wordt dat de leden deze zoo spoedig mogelijk zullen nazien om daar van in c.'e Septembervergadering verslag uit te brengen. De veorzitter zegt dat over 1917 voor distributie-uitgaven zijn noodig geweest f 1724 225Aan de orde komt de lijst van oninbare posten. Die van het kohier hondenbelasting worden oninbaar verklaard als zijnde gerecht vaardigd wegens verhuizing enz. Die van het kohier H. O. worden slechts gedeel telijk oninbaar verklaard terwjjl tegen de overigen vervolging zal worden inge steld. Wegers periodieke aftreding van de zetters is een voordracht opgemaakt. Dhr. Uitterschout heeft met het oog op zijn lioogen leeftijd ontslag genomen. De voordracht bestaat thans uit de heeren I. Cappon en J. de Mol en Sls-'plaats- vervangers de heeren A. Nijsse Gz. en G. de Vos. Als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim wordt met alle stemmen herbenoemd het aftredend lid de heer C. v. d Swaluw. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan te sluiten bij het electrische net. De kosten van aanleg bedragen voor 24 lampen f 513 en wel voor 15 lantaarns voor straatverlichting f 150, voor het Gemeentehuis met veld wachterswoning f 178, voor Openb. School f 151 en voor hulptelefoonkantoor f 34. De levering van stroomverbruik komt op f 800 per jaar. Van den Minister van L. N. en H. is een schrijven ontvangen waarin wordt bepaald dat in verband met het slachtverbod een algemeene slachtplaats moet worden aangewezen. De voorzitter zegt dat dit niet gemak kelijk zal gaan waarvan ook de leden overtuigd zijn. Daarom zullen allen eens rondzien en een volgende vergadering op een en ander terugkomen. Bij de rondvraag vestigt de heer Dominicus de aandacht van B. en W. op den slechten toestand waarin de rijweg op den Plaat- schen dijk verkeert. De voorzitter zegt voor een en ander te zullen zorg dragen. Daarna vestigt de heer Dominicus de aandacht op het distributiewezen in onze gemeente. Hij zegt dat wij de laatste dagen zonder meel en zonder natuurboter zaten en zou gaarne een soort commissie uit de burgerij zien optreden om met behulp van B en W. tot een betere regeling te komen. De voorzitter zegt dat er nog bij 2 bakkers meel in voorraad was en dat er boter is te verkrijgen en dat een commissie in dezen niets geen zin heeft daar hij als burgemeester alle mogelijke moeite doet om alles vast te krijgen. Dat er storing in de meellevering was omdat de fabriek in Middelburg stop was gezet en dat de boter te vlug op was bij velen omdat met de boterbon inplaats van een week 10 dagen moest worden rondgekomen is geen teeken dat de distributieaangelegenheden niet goed geregeld zijn. De heer Dominicus zegt dat de burgerij toch van meening is dat een en ander komt omdat er niet de noodige zorg aan het distributiebedrijf kan worden besteed en dat er toch ook ep ander gemeentegebied achterstand komt en daarom zag hij gaarne dat er bij de tegenwoordige overgroote secreta rie-drukte eenige hulp door burgers werd verleend. Ook de heer Van Iwaarden zegt dat hij van oordeel is dat een com missie of dergelijke hier groot nut zou kunnen doen. Hij geeft gaarne toe dat al het werk niet door den Burgemeester met een ambtenaar valt te doen en waar geen geschikt ambtenaar voor tijdelijk kan worden gevonden zag ook hij gaarne dat hierin door hulp verandering kwam. De voorzitter vraagt of hij hierin toch niet moet zie* een zeker wantrouwen in het beleid waarop de heeren met den meesten ernst ontkennend antwoorden. Ook de heeren Boonman en Rijk zeggen gaarne hulp te zien verleend. De voor zitter zegt dat hij er geen bezwaar tegen heeft doch dat h§ geen kans ziet om uit de burgerij menschen te vinden die enegen en geschikt zijn een gedeelte er werkzaamheden over te nemen. Dhr. v. Iwaarden stelt voor dat B, e* W. eeBs zullen nagaan of daarvoor niemand te vinden is, a«raadsleden kunnen zulks eveneens doen en op een volgende ver gadering kan dan zoo mogelijk nader worden besloten. Dit wordt besloten. Nadat de voorzitter nog heeft meege deeld dat er voor de brandstoffencom- missie alhier een schip met 264000 stuks korte turf is gearriveerd, sluit deze de vergadering. Terneuzen. Bij Kou. besluit is met I Sept. benoemd tot inspecteur der directe belastingen, enz. te Zaandam, de heer J. M. Mulder, thans als zoodanig te Terneuzen- Oostburg. In den nacht van Woensdag op Donderdag jl. kregen eenige personen in een café twist. Ben van hen sloeg met zijn vuist in een ruit, waardoor hij zijn hand erg verwondde. Geneeskundige, hulp moest worden ingeroepen. Toen Zaterdag j.l. de landbouwer de S. alhier op een voer tarwe gezeten naar huis reed, had hij het ongeluk er af te vallen en een arm te breken. Nieuwvliet. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur landde onder onze gemeente een Fngelsche vliegmachine, bemand met 2 Engelsche officieren, welke geïnterneerd zijn. Tot nu toe verblijven zij in Oostburg oin later naar een interneeringskamp te worden overgebracht. Cadzand. Zondag 25 Aug. gaf ons mu ziekgezelschap een uitvoering wegens het jaarlijksche kermisfeest. Vele bezoekers uit omliggende gemeenten kwamen hier heen, temeer daar nabij ons dorp een gezellige badplaats is. Sluis. Sedert eenigen tijd ontvangen we weer geregeld, zooals vroeger, gas uit Brugge, de prijs is van 8 op 15 cent per M3. gebracht, doch dit is echter nog niet duur, in vergelijking met andere omligende gemeenten, waar de prijs 20 tot 25 cent per M3. is. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft ingetrokken zijn besluit van 15 Mei jl. waarbij het verblijf in zijn gezagsgebied werd ontzegd aan Petrus Philippus van Gelderen, indertijd wonende te Hulst, thans verbljjf houdende in het Rijks krankzinnigengesticht te Medemblik Besmettelijke ziekte Van 14—20 Aug. zijn de navolgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen. Roodvonk: 2 gevallen te Breskens, Colijnsplaat, 3 te Middelburg, 1 te Sou burg. Diphteritis: 1 geval te Groede en Nieuw- en St. Joosland, 2 te Middelburg en Yerseke, 3 te Poortvliet. (M. Ct.) Zeeland in I9l7. Uil hel thans in druk verschenen ver slag van den toestand onzer provincie over 1917, blijkt ten eerste, dat ook on der de oude kieswet het aantal kiezers voor de Provinciale Staten zich gestadig uitbreidde; in 1912 bedroeg dit 39536, in 1916 43957 en in 1917 44021. In het onderhoud der provinciale wer ken werd behoorlijk voorzien en bedroe gen de kosten daarvan f 51275.631/2- Plaatselijke belastingen. Tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag of plaatselijke directe belasting op het inkomen werden 89 beroepschriften ingediend, waarvan op 34 gunstig en 38 ongunstig werd beslist, 13 niet ontvan kelijk werden verklaard en 4 nog niet waren afgedaan bij het einde van het jaar. Van de beslissingen vermelden wij, dat bij' de berekening van het inkomen voor een aanslag in den H. O. van Vlissin- gen niet in aanmerking komt de werke lijke huurwaarde ad f450, welke voor dj vrije woning van den reclamant voor de personeele belasting geldt, maar een be drag van f280, waarop het genot voor den pensioensgrondslag van dert betrok kene is berekend; vervolgens dat de ver ordening te Middelburg niet toelaat, dat éen als reserve-luitenant bij de land weer genoten toelage gedeeltelijk wordt afgetrokken, e(t» evenmin dat door een kapitein der infanterie de genoten toe lage en het inkwartieringsgel 1 w;ordt bui ten rekening gelaten een zéker bedrag voor een oppasser wordt afgetrokken. Verder dat te Goes wel mag worden afgetrokken een bedrag van f 600 wegens aflossing van schuld, welks bedrag ook bij de berekening van het inkomen voor den aanslag in de Rijksinkomstenbelasting in mindering is gebracht, doch dat niet als uitgaaf kan worden toegelaten ©ene door den reclamant bedoelde uitkeering van f700 wegens uitkoop van een vroe- geren compagnon, wolke niet anders dan als kapitaalsuitgaaf is te beschouwen. Vervolgens, dat hier te lande verblijven de vluchtelingen, die hier geen handel uitoefenen en geene bezittingen hebben, niet belastingplichtig moeten worden ge acht. Bij het 90 dagen ter beschikking houden van eeln gemeubileerde woning blijft buiten aanmerking de vraag, of de reclamant de woning heeft beschik baar gehouden tot persoonlijke uitoefening van eene betrekking of bedrijf. Nog een belangrijke beslissing was, dat een per soon uit Goes, tdie alleen op zijn kantoor te Terneuzen komt tol bet verifieeren zijner zaken, niet geacht kan worden het bankiersbedrijf in zijn vollen omvang uii te oefenen. Dis laatste beslissing was, dat een schrijver dei- post en telegraafdienst, die administratief nog Vlissingen ah standplaats heeft, geacht moet worden .elders, waar hij als reserve luitenant der landweer in garnizoen is. zijn hoofdver blijf te hebb en Goedgekeurd werden 103 raadsbeslui ten tot het aangaan van geldleeningen, tot een gezamenlijk bedrag van f 1.672.715. Naar aanleiding van een circulaire van den Minister van financien hadden Ged. Staten iiNe-en uitvoerig antwoord uitjen gezet, dat volgens hunne meening alleen de gemeenten Vlissingen, Terneuzen, Mid delburg en Schore in deze provincie voor een uitkeering uil de opbrengst Ier oor- logswinstbelasting in aanmerking kunnen komen en, zij hebben met genoegen ge zien, dat op het ingediend wetsontwerp voor Terneuz'en en Vlissingen subsi- diën van f12.000 en f 15.400 zijn uitge trokken. In 20 gemeenten had in biet verslagjaar opneming van de 'kassen der gemeente ontvangers plaats, slechts in zes gemeen ten kwam de stand der kas met de. boeken overeen. De opnemingen gaven aanlei ding om aan Burgem. en Weth. van vijf gemeenten opmerkingen te maken. Subsidiën voor behoeftige gemeenten werden over 1917 niet aanvaard. Ook blijkt, dat de onderhoudswerken der calamileuze polders en waterschap- ptn volgens d© aanbestedingen in totaal f ld8.389.55 hebben gekost, en de kos\en van de buitengewone werken' f35 455.22 hebben bedragen. De begrootingen dier verschillende niel- calamileuze polders of waterschappen gaven voor uitgaven voor zeewering en oeververdiediging aan een bedrag van f 527.967.52i/2. In 1917 werden aan verschillende pol ders werken uitgevoerd tot verhooging en verzwaring der zeedijken, welke totaal f 107 708.701/2 kosten. Zware stormen, gepaard gaande met buitengewoon hooge vloeden kwamen in 1917 niet voor; wel kwamen 9 beer storm achtig weder en .hooge tijen voor. De gemeenten in de provincie hadden bij fiet begin van het jaar te samen een schuld van f7.982.398.16; hiervan went in '1917 aan rente betaald f264.699.97. terwijl werd afgelost f408.012.38 en de schuld daardoor daalde tot f7.574.335.78. Het aantal leerlingen der openbare scholen bedroeg 23,08.3 en dat der bij zondere scholen 13.631; van hief herha- lingsonderwijs bedroegen deze aantallen 1041 en 1,71. Wegens overtreding der leerplichtwet werden in 1917 opgemaakt 186 processen- verbaal, in 173 gevallen volgde veroor deeling; 10 beklaagden iverden vrijge sproken, gevallen werden niet vervolgd én 1 was op bet einde van het jaar nog niet berecht. De schoolopziener in heit district Mid delburg wijst. o.a. op de wenscbelijkb'id dat l)ij de stijging "der salarissen de on derwijzers niet te veel bijbetrekkingen mo gen bekleeden, zooals agent van verze keringsmaatschappijen ol' correspondent (of redacteur van plaatselijke bladen; 't werk lijdt er onder en het geeft, groote kans op moeilijkheden met ouders van leerlingen. Aan de 156 openbare scholen waren' 153 hoofden, 555 onderwijzers en onder wijzeressen, 106 kwieekelingen en 109 vak onderwijzers. Aan do-99 bijzondere scho len waren dezle cijfers 98, 314, 25 en 59. Voor 98 bijzondere scholen wérd ie samen f 315.337.351/j aan bijdragen vast gesteld. Op de Kweek en Normaalscholen in Zeeland ..waren op 31 December totaal 482 leerlingen, van wie 279 mannelijke en 203 vrouwelijke. Op de inrichtingen voor middelbaar on derwijl (burger dag- on -avondscholen) waren totaal 953 leerlingen, onder wie 174 vrouwelijke. Aan de verschillend© Ambachtsscholen genoten 447 leerlingen onderwijs, en aan do verschillende avondvakscholen, han delsscholen en cursussen, qn de huishoud en Kantwerkscholen 824 mannelijke en 392 Vrouwelijke. De gezondheidstoestand kon over het algemeen gunstig worden genoemd. Be smettelijke ziekten kwamen niet epide misch voor, doch bepaalden zich tot en kele plaatselijke gevallen. Vermelding ver- flient, dat te Middelburg 94 gevallen van roodvonk voorkwamen. 't Is te Breda gebeurd. Bij een bekend „verzamelaar" van gouden munt stukken vervoegen zich twee Amster- damsche heeren. Op hunne vraag of er ook gouden tientjes te koop zijn, wordt bevestigend geantwoord. Vierhonderd konden de heeren er krijgen en wel voor f 18 het stuk. AIS de koop gesloten is en de vierhonderd geeltjes in aardige rijtjes op tafel liggen, maken de heeren zich bekend als Amsterdamsche recher cheurs, leggen beslag op de tientjes en keeren den eigenaar er voor uit vier honderd briefjes van f 10, wat voor hem een schadepost beteekent van ongeveer f3000. Bij nader onderzoek bleek bovendien dat de Amsterdamsche „heeren" heele- maal geen rechercheurs waren,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2