Vergadering van den Gemeenteraad van Goes. UIT ZEELAND. (zo den schoonen tuin van Heinkenszand's pastorie, een tuin, schoon en wèl onder houden, getuigend van den smaak van den pastoor en de kundigheid van den tuinman. Op het kerkhof schaarden de pelgrims zich rond het priestergraf, waar de Z.Eerw. pasteor J. Krook van Hein- kenszand eene treffende toespraak hield, welke zichtbaar indruk maakte op de aanwezigen Hij wees er op, hoe wij om velschillende redenen verplicht zijn de arme zielen des vagevuurs te helpen en hij spoorde allen aan als goede christenen dat ook te doen. Na afloop van deze plechtigheid werd nog eenige oogenblikken bij de grot gebeden, waarna tot slot de oefening van den kruisweg in de kerk gedaan werd. Om 4 uur werd de terugreis aanvaard, maar welk een hitte I Deze terugreis maakte onze pelgrimstocht tot een ware boetetocht Op de weinig beschaduwde wegen brandde de felle Augustuszon op onze leden, en roosterde onze aange zichten, zoodat een ieder verheugd was eindelijk het station van 's Heer Arends- kerke bereikt te hebben. Niettemin waren allen ten hoogste over dezen pelgrims tocht voldaan. Hoezeer deze pelgrimstocht naar Hein- kenszand in den smaak valt van Hans- weerd's parochianen, kan wel hieruit blijken, dat telken jare het aantal deel nemers grooter wordt Wij besluiten met den wenseh, dat de lieve Moeder des Heeren de parochianen van Hansweerd moge zegenen voor hunne liefde en aanhankelijkheid jegens Haar, die door hare machtige voorspraak in staat is alles bij hare Goddelijken Zoon te verkrijgen. Moge Zij hen zegenen in hunne tijdelijke zaken, maar vooral moge Zij hen maken tot degelijke en goede christenen, in wijden omtrek ten voorbeeld ONDERWIJS. Middelburg. Tot leeraar in de aardijks- kunde en geschiedenis aan de Middel bare Handelsdagschool en in de aardrijks kunde aan de Middelbure Handelsavond school alhier is benoemd de heer G. W. Paap, cand. in Ned. Letteren, leeraar aan de Chr. H, B. S. te Leeuwarden. Voordracht (alphab.) voor onderwij zeres aan de o.l. school te Wissenkerke: A. J. M. van Beek te Den Bommel, C. M. Ista te Wissenkerke, J. J. v. d. Linde te Goes, P. Thielnian te Sommels- dijk, L. Visser te Kruiningen en J. W. Vijverberg te Oosterland. De benoeming zal plaats hebben 26 Aug. (Z.) Examen Fransch L. 0. Geslaagd te 's Gravenhage de heer B. P. Anthonisse, Zaamslag en J J. Bierem, Tholen. Examen Hoofdakte. Breda. Geslaagd de heer C. Smallegange te Domburg. Gemeentelijke Centrale Keuken te Geee. Het menu voor de week van 23 Augus tus tot 31 Augustus 1918: Maandag: Gro-entensoep- met vleesch, rersche groenten (vrij). DinsdagHaché met aardappel», geen slampot (vrij). Woensdag: Erwtensoep met vleesch. v-ersche groenten (vrij). DonderdagAardappel* met versehe savoijekool (vrij). Vrijdag: Bloempap, melk, boter (vrijt. Zaterdag: Groentensoep met vleesch, versehe groenten (vrij). Distributie: Van 24 Aug. tot en mei 30 Aug. 1918 is verkrijgbaar: Op bon 66Erwten 2 ons. Op bon 67Aardappelen 3 K.G. Op bon 68: Boon-en of Rijst 1/2 ons. Op bon 69Vermicelli i/a ons. Op bon 70Kaas 1 ons. Op bon 71Aardappelen 2 K.G. Op bon 72: Suiker 21/2 ons. Op bon 73: Chocoladereepen 1 stuk. Op bon 74: Zeep (zachte) li/a on». Zondagsrust Apothekers. Zondag 25 Augustus is de apotheek van den heer v. d. Hoek geopend. De beide overigen blijven dan gesloten. Een Zangavond. Zaterdag 31 Augustus a.s. hepen de Zangvereenigin- gen „Oefening baart Kunst" van Goes en „Cioetings gemengd Koor" van Kloe- tinge een zanguitvoering te geven op de Groote Markt alhier, onder leiding van den heer S J. TanimiDga van Goes. De firma Wattez Vos vraagt vergunning tot oprichting van een fabriek voor machinale glas- en verfbewerking met gasmotor in perceel Wijugaardstiaat A 184185. Eventueele bezwaren 4 September 11 u. voorm. ten stadhuize. In de eerste helft van Augustus zijn in deze gemeente ingekomenE. J. Fokkinga, naaister, uit Amsterdam, Stationsweg 34; H. Koster, zonder be roep, uit Krabbendjjke, Oude Vischmarkt 66; Dr. N. Bakker, direst H. B. S., uit Haarlem, Alb. Joach.kade 30; Aa. K. Lammerse, wed. C. J. Smits, zonder beroep, uit Tholen, Heernisseweg 153 H, van der Linde, kantoorbediende, uit 'sHeer Arendskerke, Westhavendijk 50; H. de Jonge, koopman, uit Kloetinge, Voorstad 26 Ja. Nonnekes, wed. Cappon, uit Yest, Groote Kade 11Fra. L. Visser, en Ca. de Back, zonder beroep uit Kruisingen, Oude Vischmarkt 66J. Poortvliet, veldarbeider, uit Middelburg, St. Jacobstraat 10S. VertrokkenJ. van der Leij, leurder, naar Groningen F H. Visser, monteur, naar ArnhemM. J. Wesdorp, koopman naar Middelburg. (G. Ct.) Middelburg Wij vestigen er de aandacht van belanghebbenden op, dat Zondagna middag a. s. te 2 uur 15 min. in het Vin- centiushuis in de Bogardstraat eene hij- eenkomst zal plaats hebben, waartoe het R K. Federatiebestuur oproept alle R. K. heeren manufacturiers, confectioneurs en handelaren in modeartikelen, om een gewestelijke vakvereeniging op te richten. Niemand dergenen, die daarvoor in de termen valt, verzuime tot dit goede en nuttigê doel mede te werken Zondagmorgen geeft het Middel- burgsch muziekkorps te 8 uur een uit voering van plechtige muziek in de Abdij. Menu Centrale keuken. MaandagAardappelsoep. DinsdagStamppot spersieboonen. WoensdagStamppot rapen. Donderdagstamppot uien. Vrijdag: stamppot snijboonen. Zaterdagstamppot andijvie. De commissie vestigt er nogmaals de aandacht op dat tot en met 31 Augustus aan de distributielokalen der keuken 's morgens van 11 tot 12 uur gelegenheid bestaat zich aan te melden veor een legi- timatiekaart. Met nadruk herinnert de commissie er aan dat zonder legitima- tiekaart de prijs per portie 25 cent wordt. De distributielokalen ziju gevestigd: Koorkerkhof (Muntpoort). Lange Breestaaat (winkel De Vooruit). Schaftlokaal Firma Alberts. Noordsingel (dhr. Cappon). Hoogstraat (Gebouw Leger des Heils, tijdelijk). Zij die hun aanvraagbiljetten be hoorlijk ingevuld en onderteekend hebben teruggezonden kunnen vanaf heden, Vrij dag 23 Augustus, de ziekenbons, voor zoover de aanvragen zijn goedgekeurd, op het bureau (afd. broodkaarten enz.) verkrijgen. Kaas. Vanaf Vrijdag 23 Aug. tot en met Zaterdag 31 Aug. op bon no. 18 2 HG. (twee ons) kaas. Hedenavond is van 9 tol 10 uur op de oude brandstoff-enkaar 5101 tot 5400 aan de Vleeschhal 5 ons rundvleesch met been verkrijgbaar voor 65 cent. Met ingang van 1 Sept. a.s. is door B. en W. benoemd tot directeur van het gem. distributiebedrijf al hier de heer H. P. Staal, thans directeur van het gem. distributiebureau te Muntendam. (Z.) Zooals te verwachten was, nadat zoo'n geruimen tijd geen uitvoering op het Molenwater had kunnen plaats heb ben, was het Woensdagavond aldaar zeer druk en werd door hen, die alle stoelen bezetten of die stonden te luisteren, met aandacht het door het Middelburgsch muziekkorps ten gehoore gebrachte ge volgd. (Z.) Vllssibflca. Wo-esdag is de vliegeractie boven de Belgische kust en de zee weder zeer groot geweest. Tot tweemaal toe kwam -een vliegtuig bo-ven onze stall en verdween over Westelijk Zeeuwsch Vlaan deren, waar ze hevig door de militairen te Breskens en Cadzand 'wenden beschoten. Van bier uit was- des avonds waar te nemen, -dat twee vliegtuigen brandend in zee storten, naar wij vernemen buiten on»e territoriale wateren. (Z.) Nisse. Dinsdagmiddag werd door den gemeenteveldwachter alhier procesverbaal .opgemaakt tegen een zwervend persoon wegens diefstal van 3 paar kousen ten nadeele van C. „Hoogesteger alhier. De dader werd gevat en naar het arrseUn- tenlokaal te Oveziand gebracht. Heinkenszand. Woensdag werd tegen De B. uit Goes door de politie alhier proces verbaal opgemaakt wegens het vervoeren per hondenkar van 50 K.G. meel en eieren. Een en ander werd in beslag genomen. Zierikzee. De St.ct. 195 bevat wijzi gingen in de statuten van de N. V. De Zierikzeesche Nieuwsbode, alhier. Burgh. Door het onverwachts afgaan van net geweer trof de 22-jarige J. B. onder Westenschouwen zich zoodanig in den voet, dat hjj naar het ziekenhuis te Noordgeuwe moest worden vervoerd. Oud Vossemeer Alhier zijn de beide korenmolens, wegens overtreding van het maalverbod, tot 1 September as. stopgezet. St. Phillpsland. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men zich toegang verschaft tot het distributielokaal; er werden 60 pak kaarsen en een pak scheerzeep ontvreemd. Voorts werden uit de landbouwschuur van den heerA. Verwijs twee fietsen gestolen. De politie is 't nog niet gelukt de dader(s) op 't spoor te komen. Z. N. IJzendijke. Deze week werd door den heer burgemeester alhier in bezit geno men en vernietigd een partij vlas, kool zaad, uien en peeën om voor veevoeder verkocht te worden. Hoofdplaat. Terwijl de familie S. alhier afwezig was, is bij haar ingebroken Een som gelds wordt vermist. De politie is den dader op het spoor. Cadzand. Een moedige daad. Zooals gemeld is, is hier de vorige week een Eugelsche vliegmachine in de Wielingen terecht gekomen. Een der twee inzittenden was door het afweer geschut gewond aan den arm Terwijl de machine zonk, trachtten de twee vliegeniers zich op den staart van het vliegtuig boven water te houden. Het wachtschip kon onmogelijk assistentie verleenen, omdat de vliegmachine in het gevaarlijke mijnenveld lag. Voorschipper C. van den Heuvel alhier was dit echter geen reden om niet in zee te gaan. Met de reddingsboot van Cadzand en ge holpen door een zestal kloeke militairen stak hij van wal. Bij het mijnenveld ge komen, stopte de boot, en zwom schipper van den Heuvel raar den gewonden vlieger. Hij mocht het genoegen smaken hem te redden. Deze moedige daad krijgt nog meer relief, als men weet, dat de schipper nog altijd lijdende is aan een verwonding, hem toegebracht door een splinter van een bom, die in 1915 uit een Engelsch vliegtuig nabij de haven werd geworpen. Woensdagavond omstreeks zeven uur is nabij onze gemeente een Duitsche tweedekker geland door een defect aan den motor. Het was blijkbaar den vlie genier, een Duitsehen sergeant-vlieger, niet naar den zin, dat hij op Hollandsch gebied moest neerkomen, want toen eenige personen bij de vliegmachine kwamen, begon de Duitscher met zijn mitrailleuse kogels te zaaien, zoodat de nieuwsgierigen het op een loopen moes ten zetten, wilden ze niet geraakt wor den. Door de inmiddels aangekomen Hollandsche militairen werd onze Duit scher gekalmeerd en geïnterneerd. Naar we nader vernemen, zou de Duitsche sergeant-vlieger eerlang tot luite nant benoemd worden. De interneering is dus voor hem een groote teleurstelling. De machine was gemerkt L v G 4 L 4 S. C 1698. Bij de daling is de schroef beschadigd. Oostburg. Tot zetter voor 's rijks directe belastingen alhier is benoemd door den commissaris der koningin de heer C. I. Ken so, alhier. Vliegeractie Woensdagavond is het vliegergevecht boven de Belgische kust van eene hevig heid geweest als zelden te voren Her haaldelijk kwamen vliegtuigen boven Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren zweven, om dan hevig door onze mili tairen te worden bescheten. Zelfs te Goes kon men aan den gezichtseinder de vuur- en lichteffecten duidelijk waarne men en zelfs zien, hoe twee vliegtuigen brandend omlaag stortten. Zij zijn, naar wij vernamen, in zee terecht gekomen, even buiten onze territoriale wateren. Prov. Stoombootdiensten. Naar wij vernemen zal het kolenrant- soen voor de Provinciale Stoombootdien sten met September weer belangrijk ver minderen en ook de dienst daardoor weer beperkt moeten worden. Het moet in het voornemen liggen in de eerste plaats de diensten op de lijnen TerneuzenHans weerd en TerneuzenVlissingen zeer in te krimpen, zoo niet te staken. In het laatste geval zou Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen geheel op de lijn Walzoor denHansweerd zijn aangewezen of met de tram over West Zeeuwsch-Vlaanderen. Goes. Donderdagavond te 7 uur kwam de gemeenteraad in openbare ver gadering bijeen ter behandeling der na volgende agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvragen af schrijving belasting. 3, Opmaken voor dracht ter benoeming van twee leden college van zetters, wegens periodieke aftreding van de h.h. P. A. de Ligny en S. de Koning; 4, Benoeming tijdei lijke leeraren avondschool1 ambachtsliet- den; voordracht voor handteekenen J. Melse, voor lijn- en vakteekeneu P. Ka- kebeeke en wiskunde F. Mays; 5, benoe1- ming lid commissie 'strafverordeningen, ter voorziening in de vacature v. Schmidt; 6, goedkeuring rekening. Burg. Armbestuur 1917; 6a. Balans winst- en verlies rekening der gemeentegasfabriek over 1917; 7, voorloopige vaststelling gem. rekening 19178, verzoek afd. Goes van Bond van Ned. onderwijzers sn den Goe- schen Bestuurdersbond, om verstrekking van gemeentewege van voedsel, kleeding, klompen en schoolpantoffels aan school gaande kinderen; 9, voorstel onderhand- sche verpachting van een perceel tuin grond in de voormalige Achterhaven aan de Diaconie Ger. Kerk te Goes; 10, voorstel wijziging gem. begroeting 1918; 11. Verzoek van het Bestuur der Bouw vereaniging „Nieuw-Goes" om wijziging der Verordening regelende de voorwaarden van-levering van muntgas. 12. Behande ling der re'clames tegen den aanslag in den Hoofdelyken Omslag, dienstjaar 1917 —1918. 1 De heer Van Dissel was afwezig met kennisgeving, verder alle leden present- De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Als ingekomen stukken werden voorge legd: 1. Jaarverslag van de R. IC. Ziekenver pleging „St. Joanna" te Goes over 1917. -2. Bericht van den heer W, Kakebee- ke dat iiij zijn benoeming tot voorzitter van de Reclamecommissie voor den lloof- delijken Omslag aanneemt. 3. Goedkeuring van 't raadsbesluit d d. 30 Juli 1918, no. 4, houdende ingebruik- geving van gemeentewater. 4. Goedkeuring van 't raadsbesluit dd. 30 Juli 1918, no. 9, houdende wijziging der gemeentebegrooting voor 1918. 5. Goedkeuring van 't Raadsbesluit d.d. 30 Juli 1918, no. 12, houdende aankoop van huisjes in de Bocht van Guinea. 6. Bericht van den beer F. Maijs, dat hij zijn benoeming tot lid van de commissie van Toezicht op bet Lager Onderwijs in deze gemeente aanneemt. 7. Verzoek van den Ne-derlandscben. Bond van Gemeente-Ambtenaren om finan- cieelen: steun voor het stichten van een of meer Rust- of Vacantieoordeix ten be^ hoeve van, gemeente-ambtenaren. 8. Overzicht van de Ontvangsten en Uitgaven der Gemeentelijke Centrale Keu ken te Goes over de maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei, Juni en Juli 1918. Daarbij kwam nog een adres van het Burgerlijk Armbestuur om aanwijzing van een nieuw lid voor dat college in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Sturm, wat op de agenda der volgende raadsvergadering zal komen te staan. Verder worden de ingekomen stuk ken voor kennisgeving aangenomen, be halve no. 7, dat naar B. en W. wordt gerenvoyeerd om nader advies. Punt 2 passeert zonder op- of aanmer kingen den hamer. Bij punt 3 wordt opgemerkt, dat de heer De Koning niet meer in aanmerking wenscht te komen. Na stemming wordt de navolgende voordracht door den raad opgemaakt: P. A. De Ligny (12 st.), W. Wattez (11 st.) I,. De Beste (11 st.), P. L. Buitendijk (11 st.). Punt 4 der agenda wo-xdt voor het laatst, bewaard, wijl daarover eerst in geheime vergadering moet worden beraadslaagd. Als iid der Commissie voor Strafver ordeningen wordt in de vacature Yon Schmidt auf Altenstadt benoemd de heer mr. J. H. M. Stieger met 9 van de 12 stemmen. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur, iu ontvang groot f 857G1.54Va, in uitgaaf f 76275.00V2, voordeetig saldo al- zoo groot f9486.54, wordt goedgekeurd met algemeens stemmen de heeren v. d. Bout en Stieger bleven als leden van liet burg. armbestuur buiten stemming) on der dank van den voorzitter aan dat college voor de bewiezien diensten. Namens de financieel© commissie be tuigt de 'heer v. Poelgeest zijn tevre denheid dat de gaecommissie met de en kele wenken en verlangens die de fin. commissie na de controleering van de gasfabriekrekening had geuit, heeft wil len rekening houden terwijl "hij: uit het zwijgen van B. en W|. opmaakt dat ook zij met die wenschen accoord gaan. Gaar ne adviseert hij' tot goedkeuring der reke ning. De heer Fr. v. cl. Putte antwoord in zijn kwaliteit van voorzitter der gas- commissie, dat deze met belangstelling van de wenken der financieel© commissie had kennis genomen, terwijl hij als 'wet houder gaarne verklaart dat bij B. en W. in overeenstemming met de gascommissie de gezindheid bestaat om miet die wenken rekening te houden. Db hée-r Brants vraagt hoe het gasverlies vau 25000 M!) is te verklaren. Is de gasmeter nog wel goed? Itls voorzeker wel de moeite waard dat eens goed te onderzoeken. De heer Dekker zegt dat dit gasverlies ook in de gascom- missie is besproken. De directeur der gas fabriek heeft toen medegedeeld, dat bij meerdere fabrieken dat verlies is gecon stateerd als gevolg van de eigenaardige stookstof; het verschijnsel schijnt dus al gemeen. Evenwel zal getracht worden her haling van dat gasverlies te voorkomen. D>e heer v. d. Putte zegt, dat de fout niet schuilt bij den gasmeter, wijl die nog kort geleden is nagezien. Bij de bespx-eking van de gemeente- rekening over 1917 brengt de voorzitter eene opmerking der financi-eele commissie ter sprake, dat n.I. in de ka,s van het levensmiddelenbedrijf f23798.91 is ge stort terwijl f29194.67V2 in de rekening staat genoteerd zoodat dus f 604.281/2 te veel is gestort. Dat komt omdat ie reke ning van het distributiebedrijf later is ingekomen nadat de gexneenterekening reeds was opgemaakt. Na opmerking van den heer v. Poel geest dat het 't beste, zou zijn die f 604.28V2 eerst terug te hoeken op de gemeente en ze dan te brengen op de rekening van 1918, wordt deze door den voorzitter als een voorstel ingediend en algemeen door den x-aad aanvaard, waarna de gemeente rekening met algemeen© stemmen wordt vastgesteld in ontvang op f 561856.07x/a, in uitgaaf op f 541806.79x/a, goed slot alzoo f 20049,28. Punt 8. Wijl B. en W. het in de ge geven omstandigheden niet wel mogelijk ac.hteni een extra-kwantum levensmiddelen aan de schoolgaande kinderen, in het adres bedoeld te verstrekken, noch het andere wat in het «dras wordt gevraagd te verschaffen;, terwijl het aantal voor dat alles in aanmerking, komende kinde ren grooter is gebleken dan in het adres wordt vermeld, stellen B. en W. voor op het adres afwijzend te beschikken. De beer Brants zégt, dat waar de. prak tische onmogelijkheid der uitvoering vair het verlangde is gebleken, de financieele commissie heeft gemeend elk principieel debat over deze kwestie te moeten 'uil sluiten, hij zal er in deze vergadering dus ook niet principieel over spreken Met algemeen© stemmen wordt afwij kend op het verzoek beschikt. Burnt 9. De heer Do-mier vi'aagl of oir derhanidsche verpachtingen wel in den raad thuis bébooren-. De voorzitter a-nl- woordt, dat ook deze hij noemt vroe gere gevallen de goedkeu.ring van den -raad behoeven. De beier Bollmanndringt er bij B. era W. op aan 111 de toekomst zooveel mogelijk publieke verpachtingen in de hand te werken, dan kan iedereen mededingen. Het punt wordt aangenomen. Punt 10. De wijziging, met gunstig ad vies der financieele commissie, wordt door idem. raad aangenomen. Punt 11. De heer Stieger vraagt, in zijn kwaliteit van secretaris van „Nieuw Goes", 'het woord en zegt, dat het adres va» „-Nieuw Goes" in de haast is -opge steld en daarom eene nadere verklaring behoeft. Iu het begin der onderhande lingen -over den h-o-uw der woningen van „Nieuw Goes" met den architect had de directeur der gasfabriek te kennen ge geven, dat de woningen in de termen vielen voor muntgas. Nu o-ngeVee-r 14 dagen1 geleden is echter aan het bestuur der woninghouwvereeniging officieel me degedeeld, dat de woningen niet meer in aanmerking komen voor muntgas. Hier door wordt de credieta-anvrage met f4000 (verhoogd. Toch is dit financieel bezwaar niet het. hoofdbezwaar,maar wel dit: de woningen zijn bedoeld arbeiderswoningen te moeten worden. Voor arbeiderswonin gen1 is muntgas ofschoon op zichzelf iets duuider voordeeliger dan gewoon gas, om de- gemakkelijker wijze van. af betalen. Nu is het wel waar, dat op hot «ogenblik die. woningen niet worden be trokken door arbeiders maar door hee ren, doch dit ligt aan de abnormale tijds omstandigheden. Deze hebben ook den huurprijs opgevoerd tot f4.50, terwijl de maximale huurprijs tot welken muntgas wordt verstrekt f3 bedraagt. Opdat rxu het karakter van arbeiderswoningen be waard blijv-e, verzoekt de woningbouwver- eeniging „Nieuw Goes", dat de raad de verordening op hel muntgas zóó herzien moge, dat de maximale huurprijs, die nog reefxt geeft op muntgas, worde verlegd van f3 op f4.50. Spreker dx-ingt daar toe ten zeerste bij den raad op aan. De heer Fransen van de Putte, als voorzitter der gasoommissie het woord nemende, 'zegt vooreerst te moeten con stateeren, dat nimmer door den directeur der gasfabriek de toezegging is gedaan, -dat de woningen van „Nieuw Go-es" nxunl- gas zouden hebben. Een bespreking van bet adres- vam „Nieuw Go-es" in de- g'as- c-o-miniissie heeft de groote bezwaren, vrucht der tijdsomstandigheden, aan hel licht gebracht, die zich tegen de inwil liging van het verzoek vaxx „Nieuw Goes" verzetten. Geeft men aan het verzoek toe, dam komen <ook uit „oud Goes" tal van nieuwe liefhebbers voor muntgas op-da,gen. Welnu, muntgas kan o-p het oogenblik ni-et worden geleverd, zelfs de prijsschei- ding tussch-en muntgas en gewoon gas beeft men moeten laten vallen. Nog zou de inwilliging van het ver zoek een financieel offer van de gasfa- brri-ek vergen, aanzienlijk zwaarder dan de niet inwilliging van dat verzoek aan „Nieuw Goes" komt t-e staan. Bij aanleg van muntgas met levering van 2 lamp-en. 2 comforen en 1 gasarm komt dit per woning aan de gasfabriek op 1150 te staan, terwijl het leggen van een binnen leiding de vereeniging „Nieuw Goes" f 85 per woning kost. Spx-eker xixeent deze ern stige bezwaren den raad niet te mogen onthoudeix. D-e heer Brants verdedigt het adres van Nieuw Goes" op grond van het argu ment, dat d-e gasfabriek, als zijnde eene gemeentelijke instelling, op de eerste plaats de gemeentenaren dient te g-ex-ievexx. Daar de meerdere uitgaven toch ten slotte xxit hetzelfde potje betaald wor den, is hij er voor dat waar het geld aan den aanleg van ïxxuntgas besteedt., gaande weg weer terug komt, thans de bewoners van „Nieuw Goes", dat dan toch ais arbeiderskwartier bedoeld is, te gerieven De heer Dekker zegt de zaak nauw keurig van alle kanten te hebben bekeken, maar ten slotte na lx-et gehoorde in de gascommissie tot de overtuiging te zijn gekomen, dat men niet verantwoord is met hier aan „Nieuw Goes" nog een extra-donatie te geven van f 5000, wal. toch de inwilliging vau het verzoek zou beteekenen. De bouw moge dan als arbei derskwartier bedoeld zijn, op het oogen blik zijn het geen arbeiderswoningen, te meer nu z-elfs het verschil in prijs tus scheu muntgas en gewoon gas is wegge vallen'. De heer Stieger verklaart den ernst der door den heer v. d. Putte ontwik kelde bezwaren in te zien. Hij heeft niei beweerd, dat „Nieuw Goes" een officieele toezegging van den directeur omtrent het muntgas ontving. In het licht stellende dat de abnornxale tijdsomstandigheden niet eeuwig zullen voortduren en de woningen mettertijd arbeiderswoningen zulten wor-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2