De Groote Oorlog. No. 100. Zaterdag 24 Augustus 1918. Veertiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. De strijd in het Westen. KERKNIEUWS. Welk weder zullen wij hebben? ABenndmtotsprgs p. 3 maanden veor Gees f l.—, daarbuiten 1.26. Afzonderlijke nummers S cent, dubbele bladen 10 cent. AdrertentiCn werden ingewacht róit half een uur namiddags. Kanfoor v. d. Admlnlsfraflt: Boudewlln de Wlffesfraaf A f35* GOES. Tel. inters.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichtan 30 Ct. p. r. Bg abonnement speende prgi. Advertentiita rut l-**-6 regels f 0.76, iedere regel meer 16 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X De Franschen hebben Lassigny, een steunpunt van de Duitsche stellingen tusschen Bray en Lassigny bezet. Tusschen de Oise en de Aisne hebben zij hun posities vooruit gebracht, zoodat zj) nu tusschen Sempigny en Pontoise aan de Aisne staan en Novon van zeer nabij dus bedreigen. Aan de andere zijde van het front tusschen Oise en Aisne hebben de Fran schen hun linies te N.W. van Soissons vooruitgebrachtdaar dringen zij op het plateau van Juvigny aan, dat daat een krachtig bastion vormt voor de Duitsche stellingen. Met de gemaakte vorderingen hebben de Franschen de flankdekking, die de stellingen ten N. W. van Soissons vormen ten opzichte van het Duitsche front aan de Vesle verder afgebrokkeld en ondermijnd. PARIJS, 22 Aug. Het middagcommu niqué meldt: Vannacht hielden de Fran- sche troepen voeling met den vijand, die terugtrekt in de richting van de Matz en de Oise en ten Oosten van de Oise. De Franschen bezetten Le Plemont, Thiescourt, Cannectancourt en Ville en bereikten de Divette. Ze naderen de Oise ten Oosten van Novon van Sempigny tot Bretigny. herder Oostwaarts namen zij Bour- suignon en Saint Paul aux-Bois; ten Noorden van dit dorp trokken ze verder. De Franschen bereikten de Ailette bij Lacuinci-Basse. Er is geen verandering tusschen de Ailette en de Aisne, behalve in de streek van Pommies, waarvan de vVestelijke buitenwijken door de Fransche troepen bezet werden. LONDEN, 21 Aug. Reuter verneemt, dat het leger van Mangis Sempigny en de brug over de Aisne, ten Z.O. van Noyon genomen heeft. (Dit is nog niet officieel bevestigd Red. LONDEN, 21 Aug. Uit het Engelsche hoofdkwartier wordt gemeld: .Wij hebben veel terrein gewonnen. Het aantal gevangenen en veroverde kanonnen neemt voortdurend toe terwijl de Duitsche verliezen zeor hoog zijn. Het leger van generaal Otto von Below heeft ernstig geleden. LONDEN, 21 Aug. Reuters bijzondere correspondent bij het Fransche leger seint: Een belangrijke vorderjng is ge maakt in de streek van Soissons. De Franschen namen La Vallée op de uit lootten van het Juvigny-plateau. Eeuige duizenden gevangenen werden vandaag gemaakt. BERLIJN, 22 Aug. Het avondcommu niqué meldt: Partieele gevechten bij Bauilleul en ten Zuiden van de Leye. Geweldige strijd aan de Ancre en de Somme. Op het slagveld van gisteren ten Noord-Westen van Bapaume en op het front tusschen Albert en de Somme deden wij grootsoh opgezette aanvallen der Engelschen door een tegenaanval mislukken. Aanvallen der Franschen tusschen Oise en Aisne voor onze nieuwe stellingen. LONDEN, 22 Aug. Uit het Engelsche hooldkwartier wordt gemeld Het gerucht loopt, dat Albert nu geheel in onze handen is. Lont Berichten. Vliegeractie. LONDEN, 22 Aug. Dinsdag hebben de Fransche vliegers 41 ton bommen ge worpen op vijandelijke concentraties vanaf een hoogte van 160 tot 1500 voet. 9 vij andelijke vliegtuigen en 3 kabelballons werden neergeschoten. Gedurende den nacht werden 23 ton bommen geworpen op spoorwegen en stations. Tionville werd mef 4 ton bom men bestookt. Ook de stad Frankfort werd vanuit vliegtuigen bestookt. Luchtaanval op Parijs. PARIJS, 22 Aug. Hedenmorgen om 9 45 u. vlogen vijandelijke vliegers boven de voorsteden van Parijs. Zij werden door afweervuur verdreven. Amerika en Ned.-lndië. Blijkens een op 16 Augustus uit Washington verzonden telegram, is tus schen. den Nederlandsche chargé d'affai res ,jhr. mr. de Beaufort, den gouverneui generaal van N.-Indië en den Amerikaan- schen War Trade Board een regeling ge troffen, krachtens welke thans beschikt kan worden over 2.000.000 to nsuiker in Nod.-Indië van den oogst 1918. Naar vernomen wordt, liggen thans on geveer 40 Nederlandsche stoomschepen stil in Ned.-Indische havens en volgens de bepalingen van deze regeling zullen deze schepen in dienst worden gesteld voornamelijk in het belang van de Neder landsche koloniën en op deze wijze een veilig en voordeelig emplooi vinden. De suiker-, tabak-, rubber-, corpn- en koffieoogsten, van welker vooirdeelige af zetting de welvaart van. Noderlaadsch- Indië volkomen afhankelijk is, zullen wor den vervoerd naar voordeelige markten, hoofdzakelijk in de Vereenigde Staten. In 't bijzonder zijn de Vereenigde Sta ten voornemens van den zeer grooten suikeroogst van 1918 zooveel te koopen tegen de geldende hooge Amerikaanse!» prijzen als de Nederlanders in staat zijn te vervoeren. Krachtens de bepalingen van dezte niet- officieele maar zeer bevredigende rege ling voor den handel tusschen. de Ver eenigde Staten en Nederlandsch-Indië 'zul len de normale Amerikaanse he uitvoeren naar Nedeilandsch-Indië onmiddellijk her vat worden, onder die beperkingen, die beslist noodig zijn voor de uitvoering van het Amerikaansche oorlogsprogramma. De Vereenigde Staten sullen de normale aan voeren van tin, quinine en andere inland- sche artikelen moeten ontvangen. Tgd") Een Spaansche nota. MADRID, 21 Aug. (Reuter.) Officieel wordt bericht, dat in een op 20. Augus tus gehouden ministerraad definitief goed keuring gehecht is aan een. nota, samen vattende al de aanslagen van Duitsche zijde, Hengevolge waarvan 20 pet. van de Spaansche koopvaardijvloot tot zinken is gebracht en meer dan 100 Spanjaar den het leven hiebbén verloren.. De nota verklaart, dat iedere nieuwe torpedeering zal beantwoord 'worden, met de inbeslagneming als "tijfleljjke 'maatregel voor den duur van den oorlog van Duit sche schepen, liggende in Spaansche har vens en overeenkomende met de tot zinken gebrachte Spaansche tonnenmaat. Broodrantsoen in België. De „Antwerpsehe Courant" van 15 Au gustus verneemt, dat het Nationaal Ko- miteit in principe heeft besloten, hiet broodrantsoen in België met ingang van 15 September a.s. te verhoogen, onder voorbehoud, dat de te Rotterdam liggende graanvoorraden regelmatig worden aan- aangevoerd. Duitsche verliezen. Parijsche bladen bevatten een statistiek van de Duitsche verliezen aan dooden, gewonden en vermisten van het begin der vijandelijkheden af tot Juli 1918, wal ke de zes millioen hebben bereikt, waar bij 1.4Q0.000 dooden tot het Duitsche of fensief van Maart 1918, ongerekend de verliezen ter zee. Tusschen 27 Maart en 17 Juni verloren de Duitsche legers 120.000 man alleen aan dooden. UIT RUSLAND. Dt binnenlandse!» oorlog. BERLIJN. Volgens berichten uit Petro- grad hebben de Sovjettroepen met behulp van de vloot Somryuk veroverd en de kozakken van daar verdreven. De kozak ken hebben onder den druk der Roode Garde ook het station Simoniki ontruimd en zich teruggetrokken in de richting van Sarinum. Grootvorst Paul Alexandrowitz is in de strook van Perm door de Bolsjewiki gearresteerd. STOCKHOLM. Volgens uit Rusland ingekomen berichten is het spoorweg- kruispunt Schadrinak tusschen Jekate- rinesburg en Kierkan door de Tsjecho Slowakken veroverd, waarna de plaatse lijke Sovjet door de bevolking is ver moord. 0e Kabinetscrisis. Men seinde ons Donderdagmiddag DEN HAAG. Men deelt ons mede dat aan H. Colijn opdracht is verleend tot vorming van een kabinet en dat hij ver zocht heeft deze opdracht niet te behoeven te aanvaarden. „Het Vaderland" schrijft: „De woorden waarin dit min of meer ofticieele bericht vervat is, zijn zeker ongewoon. De heer Colijn verzoekt niet aan de Kroon van de opdracht ontheven te werden, maar om ze niet tebehoe- vente aanvaarden. W|j kunnen daarin niets anders lezen, dan, dat hij bereid is aan de opdracht te voldoen als het verzeek van de Kroon daartoe on veranderd blgft slaan." Mocht dit niet ft val zijn, en de heer Colijn dus geen kabinetsformateur worden, dan zou men o. i. verkeerd doen daaruit op te maken, dat de kansen op een Rechtsch Kabinet zouden zijn verzwakt. Broodkaarten. De directeur van het Rijkskantoor voor Brood maakt bekend, dat de broodkaart van het 6e tijdvak geldig is van 23 Aug, tot en met 29 Aug. Graan naar Nederland. Reuter seint uit New-York Op verzoek der Nedenandsche regeering heeft hel Amerikaan sche oorlogs-handels- departement toegestaan, dat het stoom schip „Nieuw Amsterdam" 10.000 tons graan naar Nederland zal vervoeren, op voorwaarde, dat het schip bij Zijn eerst volgende reis een lading meeneemt voor de Belgische Reliefcommissie. Verhooging van 't vlnesohrantsoen Naar de „Tel" van welingelichte zijde verneemt, heeft de veetelling verrassende resultaten opgeleverd. De uitkomst van de telling is daarom zulk een verrassing en een succes, omdat onze veestapel zoo buitengewoon gunstig staat, dat thans wordt overwogen per week twee ons vleesch in plaats van één ons vleesch per week en per hoofd te distribueeren. Met deze distributie zal echter niet eerder dan over twee weken een aanvang gemaakt kunnen worden, omdat zich thans nog moeilijkheden voordoen met de aan wijzing van de centrale slachtplaatsen, waar het vee na keuring zal worden ge slacht. Door de verplichte keuring wordt tevens een eind gemaakt aan den hoogst chaotischen en revolutionnairen toestand, die er op dit gebied in ons land heerschte. Voor den slagersstand, die zulke ellen dige en zeer moeilijke tgden heeft door gemaakt is het resultaat van deze telling wel een uitkomst. H. M. 4e Koningin. is vandaag, Vrijdag, naar Het Loo terug gekeerd. Monument Thomas Kempis. Z.Em. kardinaal van Rossum, dienaar men weet uit Zwolle geboortig is, heeft aan den Z.E. pater G. A. Meijer aldaar, lid van het comité tot oprichting van een Thomas a Kempis monument, een brief van sympathiebetuiging gezonden met de oprichting van het monument. Het schrijven was vergezeld van een gift van f250. („De Tgd") Do Llmburgscho kolenproductle. De kolenproductie in de Limburgsche mijnen is door ziekte en ondervoeding der mijnwerkers sedert begin Juli tot heden 20.000 .ton beneden de normale productie. Duitsche kolen. Sinds Woensdag is de aanvoer van Duit sche steenkolen langs Zevenaar naar Nederland verdubbeld: Thans passeeren daar twee stéeükolentreinen per etmaal. Eerste Nederl Klompenjaarbeurs. Dinsdag had de eerste Nederl. Klompen jaarbeurs plaats te Epe (G.), geopend door den heer J. L. J. B. baron Sweerts de Landas, burgemeester. De beurs werd door honderden uit alle oorden des lands bezocht en er was veel handel. Onder de ingezonden klom pen was gewoon, maar ook mooi luxe- werk. Protest. (Officieel.) Op 8 Augustus j.l. te 9 uur 50 minuten voormiddags, werd boven Groede en boven Nieuwesluis (Gemeente Breskens) een Engelsch vliegtuig waar genomen, koersende in Noord-Oostelijke richting. Het vliegtuig, hetwelk geen noodsei nen gaf, is te Nieuwesluis beschoten. Aan Hr. Ms. Gezant te Londen is opdracht gegeven bij de Engelsche re- geering te protesteeren tegen deze schending van Nederlandseh gebied. Inkwartiering. Naar aanleiding van de daarover ook van officieele zijde ingekomen bezwaren, vooral met het oog op de voeding, zal, zoo wordt aan het N. v. d. D. gemeld, de inkwartiering van militairen bij burgers, waar zulks mogelijk is, worden opge. beven en zullen de militairen gehuisvest worden in loodsen of andere gebouwen. 's-Heerenhoek, Dinsdag 20 Augustus was voor 's Reerinhoek een zeldzaam scboone dag. Een dag, waarop het haar werd waardig gekeurd, dat een harer zonen, de Weleerw Heer A. J. darijs, voor het eerst het altaar Gods mocht beklimmen, om het H. Offer van het nieuwe Verbond op te dragen. 's Avonds te voren, om circa 5 uur, kwam ZijnEerw. aan de grens der ge meente, waar hg werd afgehaald door het feestcomité, bestaande uit het R.K. Kerk- en Armbestuur, 2 leden van den Gemeenteraad en de heeren Adriaanse en Rijk. Verder was een eerewacht samengesteld, om den jongen priester op zijn blijden intocht te vergezellen. De heer Adriaanse heette den neomist namens het comité van harte welkom op den drempel der gemeente, waar ZijnEerw. was geboren, gedoopt, zijn eerste H Communie deed en nu morgen op dien verheven en plechtigen dag voor het eerst het H. Misoffer zal opdragen. Tenslotte wees spreker op de golvende korenvelden, beeld van den rijkea oogst, met op den achtergrond de kerk en wenschte dat zoo ook de jonge priester een rijken zielenoogst zou vergitaren en binnenvoeren door de Porta Coeli naar de eeuwige voorraadschuren des hemels. Daarna werd de tocht naar de R. K. Kerk begonnen. Men kon zien, dat de ingezetenen van 's Heerenhoek blijde waren met den nieuwen priester, want overal sierde de Nederlandsche driekleur de huizen en een talrijke menigte volks had zich voor het kerkplein geschaard. Aldaar was door eenigen een eerepoort opgericht. By aankomst van den priester werd door het patronaat de „Feestgroet" van V. Gallin uitgevoerd. Vervolgens deed de neomist een kort lof, geassis teerd door den Weleerw. Zeer Geleerden Heer v. d. Pavoordt, sub Regent van 't Seminarie „Hageveld" en den Weleer sv. Heer Mudde. Verder merkten we onder de geestelijkheid op den Zeereerw. Heer Schellaert en do Weleerw. Heeren v d. Oord, Brouwer en Miolee. Het zangkoor, onder leiding van dhr. Limonard, voerde o.a. het „Adoro Té" van Mohr en het „O Sacrum" van Kors uit. Den volgenden morgen om 9 uur werd door den jongen priester de H Mis voor hit eerst in zijn parochiekerk opgedra gen. Hg was geassisteerd door de Wel eerw Heeren A. v. d. Oord als diaken en Ruigwaard als sub-diaken, terwjjl do Zeereerw. Heer Schellaert het ambt waarnam van Presbyter assistens. Cere- moniarius was de Eerw. Heer Rijk, ter wijl de Weleerw. Heeren Mudde en Koster de Cantores warea. Onder de H. Mis werd de feestrede gehouden door den Weleerw. Zeergel. Heer v. d. Pavoordt „Zooals de Vader mij gezonden heeft, zoo zend ik U", waren de woorden die spreker tot de zjjne maakte. In eenvoudige maar krach tige woorden wees Zijneerw. op de waar digheid, macht en grootheid van het Verwachting tot 4en avond vai 24 Aug Matige tot zwakken Noordelijke tot Wes telijken of Zuldweetelijken windgedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen; iets warmer In het noorden. priesterschap, terwijl hij den neomist tot voorbeeld stelde den zoo beroemden priester. Pastoor Clargs z.g., dia,even als nu hij, 31 jaar geleden ook'voor het eerst in dezelfde parochie aan het altaar stond. Vervolgens bracht spreker dank aan de ouders, die ondanks de groo'e moeite en zorgen, het hun zooit hadden vergund, dat hij den priesterlijken ataat omhelsde en wees hij hen ap de vorste lijke belooning, die zij nu hadjlen ont vangen „Een zoon voortaan als dienaar Gods steeds aan het altaar". Ten slotte beval Zijn Eerwaarde allen in de gebeden van den pasgewijden priester aan. Onder de H. Mis naderden de vader en moeder en verdere betiet- kingen van den neomist ter M. Tafel. De driestemmige Mis van Don Lorenzo Perosi werd door het zangkoor voor treffelijk uitgevoerd. Na de H. Mis zong het koor de feestcantate „Priesterglorie" van L A. Dobbelsteen. Ook de school kinderen wilden den nieuwen priester, als oud-leerling hunner school, geluk- wenschen. Een der leerlingen van de R.K. Jongensschool wenschte in Zeeuwsch dialect hem veel geluk en voorspoeden Gods rijksten zegen in zijn leven, wat vooral om de eigenaardige klanken' veel bijval oogstte Ook een der leerlingen der Zusterschool feliciteerde Zyn Eer waarde. Daarna zongen allen eeqige lied jes, waarna werd overgegaan tot traktatie der kinderen. Dat de Weleerw. Heer Clargs de school nog niet vergeten was, bleek wel uit het bezoek, dat hij nader hand aldaar bracht. Dat Zijn Eerwaarde overal bemind is, blijkt wel uit de ontelbaar vele felictt- taties die hij dien dag ontving. 's Avonds om zeven uur werd het heerlijke feest besloten met een plechtig lof en Te Deum. Moge de wensch, die Zijn Eerwaarde uitsprak tot de hem feliciteerende school kinderen, in vervulling gaan en Bdg veltn uit 's Heerenhoek worden, wat hij nu isPriester in Eeuwigheid, volgens de orde van Melchisedech. Bedevaart naar de grot van Helnkoneztnd. (Van onzen specialen verslaggever.)' Hansweerd. Met den trein van 09 uit Vlake vertrok Woensdag 1.1. eeh groot getal parochianen uit de Parochie Hans weerd, een goede 130, naar de bekende grot van O. L. Vrouw Van Lourdes te Heinkenszand. Even buiten het station van 's He. r Arendskerke werd de stoet opgesteld, en trok men biddende en zingende lang zaam op naar Heinkenszand. Van dt-n kant der bevolking van 's Heer Arends kerke was nog al eenige belangstelling in onze pelgrimage. Reeds van verre zag men groot en klein op den dgk bijeen geschaard, om de pelgrims te zien voor bijtrekken. Klaarblijkelijk was onze komst dan ook daar al bekend. Het weêr was schoon en aangenaam, maar bij het naderen van het dorp Hein kenszand was al te bemerken, dat de hitte zich dien dag sterk zou ontwikkelen, hetgeen echter onzen pelgrims niet belette, om met ijver en vuur de Markt liederen te zingen. Om elf uur werd de gezongen Hoogmis opgedragen, waaron der de eerw. pastoor van Hansweerd zijne parochianen aanspoorde, zich niet tevre den te stellen met dezen tocht naar Heinkenszand gedaan te hebben, maar vooral Maria's deugden, in 't bgzonder hare naastenliefde en nederigheid nfe te volgen. Daarna werd een kort bezoek gebracht bg de grot. Des middags om 2 uur werd het Lof gecelebreerd, waaronder hét R. K. dames zangkoor onder leiding van haar dirigent, het hoofd der R. K School te Hansweerd, den Heer P. Meijer, op verdienstelijke wijze de gewijde liederen uitvoerde. Ze hadden een aandachtig gehoor, en haar zang wekte de aanwezigen op tot inniger en vuriger gebed Na het Lof trokken de pelgrims door

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1