46 zware (Hoon De Groote Oorlog. \o. 96. Donderdag 15 Augustus 1918. Veertiende Jaargang. Een Raad! D/P A ijks-Boterinzamelingskantoor voor Zeeland iig ImnM Ver Akans Purgeer- en Bleedzuiverenëe Pillen. Te keop bij inschrijving Bij inschrijving te koop Verschijnt eiken MAANDAG-JTQENSOAG- en VRI1DAGAV0ND. MARIA HEMELVAART. „Hol woordgespeel." De strijd in het Westen. Welk weder zullen wij hebben? 591/,—66'/j zure-St. Jan :hesse d'Oldenburg 68'/j ct., Vi ct., Max Collin 55 ct., (Z.) -BIEZELINGE, 9 Aug. 1918. ngBladselderij f 4.10f 5, linnenland f 13f 15.40, bui- f22, Wagenaarsboonen bin- f 15.40, buitenland f20 "men f 11.20 binnenland, f23 Rheinische spekboonen bin- .70, buitenland f 30, aarda,p- s per 100 K.G. Kleine vei- rger (appels) f74f79, Ma- -f79, Zoraeraagt f45f52, af41.10, zoete appels f38, f 46f 50,20Pruimen', f150; prinsepruimen, f75 inarbelanen, f 67—f 75, alles Snijboonen, 40 ct. p. 100 st. Rotterdam, 12 Aug. 1918. kt. Aangevoerd 6 vette run 3tte kalveren, 264 schapen en ;n taxatieprijzen door de re- beslag genomen, invoer 712 steen blauw £7 5 steen Gron. f8.50 a f 10; iron, half gez.w. onverkocht; el f7.50 a f8.50; 1281 steen 7.50. Middelburg, Wagenaarstraat E 113, Zij, die gewoon zijn wei of room, ioemelk, geitenmelk of schapen- nelk, betzjj afzonderlijk of gemengd, ;ot boter te verwerken, en hiermede venschen door te gaan, kunnen ïiertoe vóór 19 Auguetus e.k. VER- UNNING aanvragen aan boven- emeld Kantoor op formulieren, die jp aanvraag kosteloos worden toe gezonden. Dit geldt ook voor Melkuljjters Melkleveranciers, die gewoon ijn alleen de z.g. Zondagsmelk te arnen. Aan ben, die hunne aanvragen innen den gestelden termjjn heb- en ingezonden, wordt voorloepig ntheffing van het Karnverbod erleend tot omtrent hunne aan- ragen eene beslissing zal zijn enomen. De Directeur, A. DE SMIDT, Om U te behoeden vaor pjjn ljjke ziekten, alsInfluenza, Jloht, Rhaumatlakom uw bloed te zuiveren en te verkloeken; gal en sljjmen te verdrijvenden moei lijken stoelgang te bevorderen en U te genezen van Maagzuur, geel en leverziekten, speen, puisten, maakt een regelmatig gebruik van Bekroend met het Eere-Oiploma op B Wereldtentoonstettlag te Luik e* net Soud Wereldteatoonetelling t* Brueeel 1910, Prl)a par dees BO aant. Hoofddepót voor Holland: N.V. v. h, C. A. SCnULTE Ce., Middelburg. staande op de hofstede bij A. DE JONGE, Ovazand, die nadere inlichtingen verstrekt, en waar in- schrijvingsbiljetten worden inge wacht vóór of pp 3 September a s- Be op de hofstede van JAlWTERSE te Kwadendamffl'i inlichtingen verstrekt, en waar inscnrjjvingsbiljetten zijn te bezor gen vóór of op 23 Augustus 191»' Ondergeteekenden geven hier mede kennis, dat door hen is aan gekocht een Stowm-Dorschmachin* en bevelen zich beleefd aan voor het dorschen van alle granen. E. VERBEEMPz.,Kwadendamme' N. GELOK, Hoedekeaskerke. OME HEIMIE QMIRAHT AlwMwmantsptge p. 3 uawde» vaar Gaai f 1.—, dawbuibm 11.2§. Afaaodarlgka aummers 6 seat, dubbele bieden 10 sent. Adrerteotita wanden lugewaebt vóór Mf aan aar namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boudewlln de Wlffesfraat A 13S* GOES. Tal. inbare.: Directie aa. 9A Redactie a». 97. ftuclamabafichtun 90 Ct. p. r. Bij ebenneaaeat npwirtB yefz. Advertentie» van 1—9 ragais (0 76, iedere regel meer IS CL KeasaEde advertentie 3 X gaplaajet wordt 2 X De Roomsch Katholieke Kerk heeft steeds met groote piëteit de eer biedwaardige overlevering bewaard, vol gens welke de onbevlekte Moeder des Heeren door haar Goddeljjken Zoon ten hemel werd opgenomen en er met eeuwige blijdschap werd gekroond De Kerk deed meer: door het jaarlijks terugkeerend feest van Maria ten hemel opneming op 15 Augustus maakte zy deze over levering dienstbaar aan hare godsvrucht en vereering der Moedermaagd, Gode ter eere, den menschen ten zegen. In de mystieke gaarde der Katholieke devotie prijkt de Mariavereering als de schoonste bloemgaat die kwijnen, stierf die af, de gaarde zou haar naam van lusthot niet meer verdienen. Ja, wat meer is, de aanbidding Gods, van den Vader, den Zoon eu den H. Geest lijden schade, wazr de Mariavereering óf niet bestaat óf wordt onderdrukt. „Want" aldus pater Th. Bensdorp, de bekwame apologeet „het is een feit, dat juist de ijverigste vereerders van Maria, immer de vurigste Christusbelijders geweest zijn, de grootste ijveraars voor Zijne eer. Hiertegenover staat, dat, waar de ver- eering van Maria stelselmatig werd uit gebannen, ook de Christolatrie (Christus aanbidding) afnam, getuige het Protes tantisme, welks aanhangers thans voor verreweg het meerendeel de Godheid van Christus loochenen, terwijl dit dogma èn theoretisch èn practisch nergens zoo hoog wordt gehouden als juist in de Katholieke Kerk, waar de vereering van Maria bleef bloeien en juist het geloof in de Godheid van Christus de groote basis dier vereering is." 2) Maria is naar Gods onfeilbaar woord moeder des Hetres, moeder Gods. Die waardigheid verheft haar beven alle schepselen in eere, in reinheid en heiligheid, maar door die waardigheid kan men ook aan haar niet denken zonder te denken aan haar Goddeljjken Zoen. Waar Maria verschijnt, brengt zij altijd Christus, waar Maria genegeerd wordt, wordt ook Christus m zekeren zin genegeerd, immers, de eere der moeder zet luister bij aan den Zoon, hoezeer het hier waar is, dat alle eer en groot- beid van Maria slechts wortelt iu de verdiensten van Christus. Geen die dit beter weet, er dieper van overtuigd is, dan de Katholieke Kerk. Wauneer zij belijdt, dat de allerheiligste Maagd Maria van het eerste oogenblik harer ontvan genis door een bijzondere genade en voorrecht van den Almacbtigen God van alle smet der erfzonde is bewaard, dan voegt de Kerk daar uitdrukkelijk bij „ziende op de verdiensten van Jezus Christus, den Verlosser der menschheid." Maria had, zoo goed als andere menschen, een verlosser neodig en daarom is zg werkeljjk verlost, maar op een veel verhevener wijze. Zij moet evenzeer het zoenbloed van Christus dank weten, dat zij is bewaard, als wjj dat wjj zijn gezuiverd van de erfzonde. Op de meest nadrukkelijke wijze ontkent de Kerk, dat aan Maria, het schepsel, ook maar eenigermate de eer en aanbidding zou toekomen, aan God, haar Schepper, verschuldigd. De Katho liek aanbidt God en vereert Maria, door hare deugden, haar voorrechten te roemen en te verheerlijken, daarmede ook weer God verheerlijkende, die de Gever aller gaven en d« Bron aller heilig heid is. 9) De Katholieke Christenheid, tot Maria om voorspraak smeekende, hare beeltenis sierende, hare feesten vierende, heeft daarmede de uitdrukkelijke goedkeuring van den H. Geest, die Maria bg baren lofzang de woorden ingaf„want zie van nu af zullen alle geslachten mij zalig prij- sen". Sinds de ure dat die woorden aan de lippen der „gezegende onder de vrouwen" ontvloden, is haar lof uitge gaan onder de mensehen ep dat de Roomsch-Katholieke Kerk tot op den dag van heden geestdriftig met dien lof heeft ingestemd, is niet het minst zekere teeken dat zij den weg bewandelt, dien Christus aan zijn Kerk heelt getoond. Godlof, ook buiten de Roomsch-Katholieke Kerk is de lofstem tot Maria niet ganschelijk verstomd. Om niet te spreken van de treffende gebeden en gezangen der Oos- tsrsehe kerken, waarin de Moedermaagd wordt gehuldigd, maken wij gaarne gewag van de ontboezemingen van twee Protestanten, die van groote vereering voor de Moeder Gods getuigen. Longfellow zingt in zijn „Gulden legende": Geljjk aan kindren, die een goeden [vader Bedroefden en, met schaamrood op 't [gelaat En 'thart vol rouw, het toch niet [wagen nader Te treden, zoo niet voorspraak vóór [ben gaat En buiten stil met hunne zuster spreken, Dat zg mogen ingaan en den vader [smeeken Zóó offert ook de mensch, het hart [vol rouw, Om groote schuld, terwgl ziju voet [verlamt In 'tgaan naar Hem, wiens hart hij [heeft vergramd, Voor haren troon, al 't schreien en [belijden Opdat voor hem bg God met voorbee [zij moog' strijden. KB. Die „zij" is hier Maria. Bilderdijk zingt aldus Maria toe Ja, 'k zinge u, middelpunt van hemel- [zaligheden, U, onschuld, toonbeeld, vreugd des [menschdoms; maar als maagd, Als moeder, welker schoot het heil [der wereld draagt. Zoo trekt me uw glans het oog, o [zaligste, ooit geboren! Maria, van uw God tot moeder uit- [verkoren. Volsuivrel Hemelbloem, door godde lijke hand Uit Edens Paradijs op 's aardrgks hei [geplant. Ja, roep Gods almacht uit, wiens heilig [welbehagen De machtigen veracht die kroon en [scepter dragen, Maar d' ootmoed overstort met weidaan, [daar ze in 't kleed Der armoê langs het pad der aarsche [laagheid treedt. Wat warelden vergaan, of uit het niet [verrijzen, Voor eeuwig zal 't heelal Maria zalig [prijzen. Moge de ure verhaast worden, waarop zjj, die thans bg het lezen van hun bgbel instemmen met den lof aan tiara en Kachel, aan Ruth en Esther, aan Jahel en Judith5) gegeven en bang ziju den naam van Maria uit te spreken om niet onder de verdenking van „bijgeloof" te vallen, bevrjjd van de banden der dwaling, met de kinderen der Katholieke Kerk instemmen in bet lofakkoerd, Maria ter eere, gelgk heden over gausch de aarde die Kerk, verrukt over Marias intrede in de hemelzalen, uitjubelt „Maria is ten hemel opgenomenhier over verbigden zich de engelen en ver heerlijken den Zoon Gods". Juist. Door Maria tot Christus I In die belijdenis staan wij gegrondvest als op de rotsgeen stormwind van twijfel kan ons doen wankelen. Ofschoon in onze taal de geijkte terui voor den feestdag van iö Augustus Maria Hemelvaart luidt, is de benaming Maria-ten-hemel-opneming juister, omdat daardoor wordt aangegeven, dat de H. Maagd door Gods almacht en niet uit eigen kracht die hooge gunst deelachtig werd. In de oudste tijden werd dit feest „festnm dormitionis" genoemd. Sinds de 6e eeuw is htt algemeen als een feestdag in de Kerk ingevoerd en onder de huögtijdeu gerekend. s) Dr. Kuyper over de wouderen van Lourdes, door Th. Famulus (Th. Bensdorp C. s. s. R.) blz. 41. s) Dr. A. Kuyper, in „de Heraut" van 19 Sep tember 1915 over de wonderen van Lourdes schrijvend, beschuldigt de Katholieke Kerk van Marioiatrie, een geleerd: woord, dat niet anders zeggen wil dan Maria-aanbidding, Alleen onkunde of kwade tronw kan zoo iets doen neerschrijven. Onkunde in deze bij dr. Kuyper te veronderstellen, lijkt ona wat moeielijk. Kwade trouw. 4) Dichtwerken V blz. 143 en 144. Terecht zegt pastoor Blaiase in zijn Hol- landsche bewerking van Gibbon's „Het geloof onzer vaderen"„Indien deze vrouwen (Jahel en Judith) gezegend worden genoemd in de H. Schrift, omdat zij werktuigen in Gods hand waren om Israel van tijdelijke rampen te be vrijden, hoeveel meer dan Maria, die zoo'n werk zaam deel nam in de verlossing der menschheid" (bis. 210). „De Telegraaf" is blijde, dat de af tredende regeermg ons behoed heeft voor „den grooteu blunder van ontijdige vredes bemiddeling" en acht iedere vredesbe middeling uit den booze. Het argument? Omdat in de huidige periode „elk streven naar vrede een spelen (is) in de Guitsche kaart, een strijden voor een Duitschen vrede". Rog spreekt het blad over „dilet tanten van den Nederlandschen anti oorlogsraad, wier hol woordgespeel de moeite van weerlegging niet waard (is)". „Hol woordgespeel". „De Telegraaf" moet voorzichtig zgn. „In het huis van den gehangene spreekt men niet gaarne over het koord." Wanneer men zoo eens in „De Telegraaf"'-nummers van dezen oorlogstijd snuffelt, bemerkt men al ras, dat in het spelen met holle woorden „De Telegraaf" een verrassende vaardig heid ontplooit, den besten jongleur waardig. Dok in het geïncrimineerde artikel, waarover wij nu spreken. Uf is het geen hel woordgespeel als men zegt, dat elke poging tot bijlegging van het bloedig ooriogsgeschil, waaronder alle deelnemers verschrikkelijk lijden, phy- sisch, psychisch en economisch alle schitterende ooriogsfanfares eener chau vinistische pers ten spijt een spelen is in de Duitsche kaart? Was het vredes voorstel van Raus Benedictus ten vorige jare soms een strijden voor een Duitschen vrede? Wordt niet algemeen erkend, dai juist dat voorste) een uitmuntende basis Dood om tot vergelgk te komen? Dat de Entente het pauselijk voorstel met „haut dédain" voorbij zag, zal toch wel geen argument ziju voor de bewering, dat de Raus in de kaart van Guitscn- iand speelde? Het kan alteen dienen als een bewijs van gemis aan hoffelijk heid bij de Entente ten opzichte van den H. Stoel. Hol woordgespeel is ook de navolgende tirade van „Ge Telegraaf": W ij moeten afwachten, in ademlooze spanning afwachten, het einde van den strgd en verbeiden het uur, dat zij, die voor vrijheid en recht in taaie volharding, met heldenmoed hun offers brengen, nun machtig en heerigk werk hebben voltooid en rustig kunnen zeg gen: ons doel is bereikt, het monster, dat zijn klauwen uitsloeg naar het leven der vrije volken, is geveld." De „zij" zijn de geallieerden, „het monster" is Guitsehland. Bij de Entente engelen des lichts, bg de centralen dui velen van boosheid Git ziju de steryo- tiepe Telegraafcliché's. Een dergelijke eenzijdige voorstelling van den oorlogs toestand, dag in dag uit den lezer opge drongen, kweekt naast onware meenin gen en beoordeelingen een hoogst gevaarigkste gemoedsstemming, n.l. die van den haat tegen een bepaalde party, waardoor den zachteren zieJsstemnieii het zwijgen wordt opgelegd eu geweld wordt aangedaan aan het natuurlijk verlangen, dat in elk menschenhart leeft tot herstel van den vrede, wiens gemis aan ons werelddeel op zulke ontzagge lijke verliezen aan goed en bloed, aan geluk en welvaart te staan komt. Nabeschouwing. De New Statesman schrijft, dat de uit werking van den jongsten Mameslag min der hesiissend is geweest dan die van den eersten siag aan de Marne; desniettemin is de invloed toch zeer gevoelig. In de eerste plaats is het Duitsche offensief van 45 Juli j.l. in zijn gevolgen volkomen teniet gedaan, in de tweede plaats is de Duitsche bedreiging van Parijs vrijwel af gewend en in de derde plaats heeft het een offensief in de kiem gesmoord, dat, gelijk wij thans weten, door den vijand werd voorbereid op het frontgedee.te tus- schen Soissons en de Marne, met het doel Viilers-Cotterets en Compiègne te nemen- Met dat al is Parijs nog met zoo veilig ais voor de catastrophe van 27 Mei. De Duitsche legerleiding heeft nog niet de hoop faten varen om van uit het noord oosten een beweging op touw te zetten, gericht tegen de Fransche hoofdstad- Het succes der Geallieerden heeft echter eens te meer de legende van de Duitsche on overwinnelijkheid, die dit jaar op gevaar lijke wijze herleefde, teniet gedaan. De jongste overwinning heeft den wolk weg gevaagd die hing over Parijs, dat al te lang onder dezen druk geleden heeft. Bo vendien heeft zij aan het Amerikaansche leger de gelegenheid gegeven, om bewjjzen van bekwaamheid af te leggen op een be slissend frontdeel. Indien het offensief van Foch zaL blijken het keerpunt te zijn van de tweede periode van den oorlog, welke men de na-Russische zou kunnen noe men, zal het waarschijnlijk meer dan toe val blijken te wezen, dat dit tijdstip juist samen valt met het deelnemen van Ame rikaansche troepen op groote schaal. On danks al zijn bekwaamheid zou generaal Foch immers niet hebben kunnen doen wat hij gedaan heeft, indien hij niet over aanzienlijke versterkingen te beschikken had. Men mag ook niet vergeten, dat Amerikaansche troepen ook gebruikt wor den in de rustiger sectoren en dat de daardoor vrijgekomen manschappen in den strgd kunnen worden gebruikt. RARIJS, 12 Augustus. De tegenstand der Duitschers wordt grooter. Om tjjd te winnen, om materiaal en munitie- voorraad weg te voeren, wierp de vijand zijn divisies stormtroepen in .den strijd. Zijn defensieve inspanning was vooral hevig tegen de Engelsche posities bij Lilians. Het leger van Humbert breidde zijn offensieven aanval uit. De toestand van Lassigny is, onhoudbaar. In de richting van Roye werd de avance methodisch voortgezet. Ge Duit schers deden hevige tegenaanvallen, welke trouwens op het voornaamste punt voor het verloop van de operaties van geen belang waren. Tusschen den weg AmiensRoye en den Britschen Somme-sector poogden ze door een ge weldige actie den opmarsch der gealli eerden te vertragen. Onze verliezen zijn zeer licht, ze be dragen niet eens het vierde gedeelte onzer gevangenen. Het moreel der troe pen is bewonderenswaardig, PARIJS, 13 Aug. Het middagcommu niqué meldt Er had geen enkele belang rijke gebeurtenis plaats op het gevechts front hedennacht. Verschillende Duitsche coups de main in de Vogezen en in den boven-Elzas bleven zonder resultaat. BERLIJN, 13 Aug. Het avondcommu niqué meiJt: Van de Ancre tot aan de Avre verliep de dag rustig. Tusschen de Avre en de Oise zijn partieele aanvallen van den vijand mislukt. LONDEN, 13 Aug. Reuter verneemt: In het Oisedal ontruimt de vijand, ten gevolge van den druk der Franschen, zijn stellingen in de rivierbedding ten Westen van Vailly. De Franschen slaagden er in, den top van den berggroep van Lassigny te bereiken. Het zal eonigen tijd vorderen voor de Franschen zich van de hoogte van Las signy hebben meester gemaakt en hun artillerie boven is. Zoodra de Fransche kanonnen den top bereikt hebben, zal de verbinding van den vijand met Roye onder voortdurend vuur liggen. De Fransche druk voor Roye, zoowel van het Westen als ten Zuiden, schijnt 't heele omliggende terrein te beheerschen. N.B. Door het tijdig doen aanrukken van reserves zijn de Guitschers iu staat op de linie BrayChaulnesRoyeLassig ny den opmarsch der geallieerden tegen te houden. Wanneer hier nu wederom een evenwichtstoestand intreedt is het niet onmogelijk, dat Foch vandaag of morgen op een onvoorzien punt elders aanvalt om de Guitschers nog meer in de war te brengen. De buit dar geallieerden. Havas meldt: lu de gevechten tusschen Marne en Aisne henben de geallieerden 35.000 gevangenen gemaakt en 700 kanonnen veroverd. Hierbij moeten thans 35.0 iu gevangenen en 500 kanonnen worden gevoegd, welke het offensief in Picardië heeft opgeleverd; wat dus sedert 15 Juli een totaal van 70 000 gevangenen en 12U0 kanonnen maakt. Ge Guitsche bladen bekenden bovendien zelf, dat Verwaohtlng tot den avond van 15 Aug Matige Zuidelijke tot Westelijken efNoord- Westeijken wind. Zwaarbewolkte lucht met kans op regen ef onweer In het Noarden, in het Zuiden gedeeltelijk bewolkte lucht. Waarschijnlijk droog weer behoudens kans op onweer, lete koeler overdag. „gevoelige verliezen" aan manschappen en materiaal geleden zgn. Chaulnes en Roye nog in Duitsche handen. Het bericht van de Engelsche correspon denten omtrent dan val van Chaulnes en Roye, is voorbarig geweest. De beide punten worden door de geallieerden bedreigd, maar ze hebben ze nog niet m hun macht. Een zelfstandig Amerikaansch leger, onder aanvoering van generaal Rershing, is thans op het Westfront aanwezig. Losse Berlohten. Volgens berichten van verschillende Belgische bladen zal het broodrantsoen in het bezette gebied van België en Noord Frankrijk tot 300 a 3&0 gram verhoogd worden. Het zeegeveeht bij Ameland. BERLIJN, 12 Aug. (W.B.) Gistervoor middag zagen verkenningsvliegtuigen en een marmeluchtschip in het zfeégebied van Vlieland sterke Engelsche Zeestrijd- krachten, die uit minstens 25 linieschepen en pantserkruisers en talrijke torpedo jagers en torpedobooten bestonden. Zg hadden ook bovendien zes motorbooten bg zich, die tezamen met torpëdovaar- tuigen waarschijnlijk de opdracht hadden op groote schaal mynen te leggen. De Engelsche vloot was op Weg naar de Duitsche vloot. Onze vliegtuigen en het luchtschip vielen dadelgk met bommen en machine geweren de motorbooten en torpedo- vaartuigen aan. Zij slaagden er in drie mutorbuoten te vernietigen en de rest der motorbooten onschadelgk té maken. Bovendien werden op «enige pantser kruisers en een torpedoboot bolhtreffers verkregen. De torpedoboot werd zoo zwaar beschadigd, dat zjj op hét laatst in zinkenden tuestand werd gezien. Onze zeestrydkrachten, die ter plaatse kwamen kouden met den terugirekkeudon vijand geen gevecht meer beginnen. Olaze ver liezen bedragen één luchtschip onder bevel van commandant Rroelis en een vliegtuig. Bijzonder onderscheiden heb ben zieh de viiegerseskaders van Borkum en Nordeney onder aanvoering van de luitenant Freihyenberg en Hammer. LUNDEN, 13 Aug. De secretaris van de marine meldt, dat de Eugelschen in het gevecht bij Ameland 6 motorbooten en een vliegtuig hebben verloren; de andere Engelsche schepen leden geen schade. LONDEN, 12 Aug. (R. O.) De „Star- meldt, dat, afgezien van het luchtschip, dat als bg Ameland vernield werd opge geven, nog een tweede luchtschip, 's och tends vroeg door vliegers aangevallen en in vlammen neergeschoten is. Amerika'8 nulp aan Italië. De bladen melden, dat Franklin Roose velt, Amerik. vice-minister van marine binnenkort naar Europa zal komen en bevestigen de berichten, dat er Amerik. troepen naar Italië gezonden zullen worden. Wat een kanonsohot koet. Volgens Fransche opgave bedrage» de kosten van een schot uit een veldgeschut der Fransehen 6U francs. Een 10 c.M. schot kost 115 francs, een 15 5 c.M. schot 225 francs. Met het kaliber stjjgea de kosten snel. Zij bedragen bij hel 22 c.M. geschut 540 francs, bg een 27 c.M. geschut 850 francs, bg 30 5 c.M. geschut 2oU0 fr. Een schot uit een 52 c.M. geschut kost de som van 6300 francs. Men berekene nu maar de kosten van een „artillerie-voorbereiding", bij welke uren achtereen alle soorten geschot zoo veel mogelijk achter elkaar schoten lossen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1