istallen. TAL'. IADE en VOLKSOPROER EREN irking JE IBM' DE BESTE PROPAGANBIST. De Groote Oorlog. op meister gekeurd. \o. 95. Dinsdag 13 Augustus 1918. Veertiende Jaargang. allage. Balen. FEN 17.200.000. ID GELD UtBANK SSURANTIÉN HYPOTHEKEN E KANTER &HORDIJK'S ennootschap en Zaadhandel Middelburg. delbu r&. Tel. Int. «6. ENDAEL BREDA. .F, Veghel. Verschijnt eiken MIIIUJKIHAI- en VRIIDAGAVOND. FEUILLETON. Onder den grond. Oe strijd in het Westen. I I I Kreke, Oe Kan Ct.) Wibaut Co.) Korenbeurs) 4 de afgifte van Blnnaalaedeehe It plaateen in Nederland gelden 9' K VAN speciaal in Eikenhout, Kerkbanken, «erkitsslsn .Schoolbanken enz. eni an alle soorten nieuwe en gebruikte lakken. Alle mogelijke Juteverpak- :lng. In No. 23. 1, roerende goederen enz. tegen f 0,75 per mille tot een bedrag re premie. oofd-Agentesse BANK t. BOES. Abonnementsprijs p. 3 maanden vwr Gmi i 1..—, daarbuiten 11.25. Afzonderlijke nummers 5 «nt, dubbele bladen 10 eant. Advertentiën worden Ingewacht riór Mf Mn uur namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boudewl|n de Wlftesfraat A 135s GOES. Tal. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclamoberichten 30 Ct. p. r. Bjj abonnement speciaie piqjs. Advertentiln van 1—6 regels f 0.75, iedere regel meer 15 Cl Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X (Vervolg en slot.) Waar dus zooals wij in het vorig artikel zagen ens volk voortdurend door den invloed van een wijdvertakte machtige anti-Katholieke pers is omringd, eischt reeds het recht op zelfbehoud dat daartegenover een krachtige Roomsche 1 pers als tegengif worde gesteld. Luide vermaant ons hiertoe de stem der ker kelijke overheid. Zoo Leo XIII zaliger en roemruchter gedachtenis, die aan den aartsbisschop van Weenen schreef: „On der de middelen welke het meest ge schikt zjjn om den godsdienst te verde digen, is er naar mijne meening geen krachtigeT en geschikter middel voor onzen tijd dan de Pers Bij eene andere gelegenheid drukte zich dezelfde opper priester aldus uit: „daar de vijanden van het christendom gewoon zijn de dagbladpers te gebruiken om de geesten te verderven, zoo moeten de Katholieken begrijpen, dat in dit opzicht de verdedi ging gelijkwaardig behoort te zijn aan den aanval". Ook van boe groote waarde een goede courant, een degelijk dagblad, kundige jjverige, geloovige redacteurs en mede werkers zijn voor den godsdienst, voor de Kerk, voor gansch de maatschappij, begrepen de Roomsche opperherders en bisschoppen terdege. Mochten hun onder- hoorigen steeds diezelfde diepgevoelde overtuiging koesleren 1 Paus Pi us IX noemde Louis Veuillot, den beroemden FranschenKatholieken journalist, „sterker dan een leger van honderdduizend man". Kardinaal Lavigerie, bisschop van Car thago, schreef aan zijn geestelijkheid: „Het oprichten en steunen van een Katholiek dagblad, een Katholieke cou rant is in zekeren zin even noodzakelijk, even verdienstelijk als het bouwen eener kerk." Toen Paus Pius X nog kardinaal patri arch van Venetië was, dreigde het Ka tholieke Venetiaansche blad „La Difesa" zijn verschijning te zullen moeten staken. Aanstonds was de kardinaal in de weer om die ramp te verhoeden. „Ik zal" zoo zeide hij tot zijn omgeving „voor geen offers terugschrikken om „La Difesa" te behouden. Als het noodig mocht zijD, zal ik daarvoor mijn ring, mijn borst kruis, ja zelfs mjjn kardinaalskleeding prijsgeven, want ik wil in ieder geval dat het blad blijft bestaan". Nobele woor den, welke den lauwen Katholieken, die niets voor hun pers over hebben, als een verwijt in de ooren moeten klinken en voor onze vurige geloofsgenoeten een spoorslag moeten zijn tot het onverdro ten en altijd meer steunen van onze dag- en nieuwsbladen door het nemen van abonnementen, het plaatsen van advertentiën, het zenden van berichten en wetenswaardige mededeelingen, die het blad voor zijn lezers aantrekkelijk maken. Dat is de beteekenis van het bekende woord van den Amerikaansclien prelaat mgr. Ireland: „Als St. PaUlus 83) De gevangen vrouwen waren natuur lijk onbekend met de bijzonderheden van dien bloedigen dag; maar zij1 zagen den stroom der vluchtelingen toenemen en hoorden het gebrul der met, de brand stichting belaste furiën. Om twaalf uur bracht de medelijdende bewaarder wederom brood aan de on- gelukkigen: hij scheen aan de wroeging ter prooi en had bij bet heengaan Ie deur niet gesloten. Om hetzij vrijwillig, hetzij uit achte loosheid zulk een inbreuk op de bestaan de voorschriften te kunnen maken, zonder dat kei. opgemerkt werd, moesten er wel zeer ernstige gebeurtenissen plaats ge grepen hebben. De gevangen vrouwen hielden raai. Er werd overeengekomen dat men tot tfen avond zou wachten en dan onder be gunstiging der duisternis zou trachten bij groepen van hoogstens drie of vier de vrijheid te hernemen. Tot groote verbazing der eersten, die zich in de gangen waagden, ontmoetten op de wereld terugkwam werd hij zeker journalist." Een Paulinische ijver moet ons bezielen bij onzen arbeid voor de uitbreiding en verheffing van de Katho lieke Pers, wij moeten dat werk beschou wen als een waar apostolaat. „De krant is de beste kapelaan voor den pastoor", werd op den Duitschen Katholieken-dag te Coblenz gezegd: „De pastoor preekt maar één keer in de week en dan moet men nog zelf naar de kerk gaan om hem te hooren. De krant preekt meer malen in de week, ja, dagelijks en komt bij U in huis." Enorm is het geede, door de Roomsche courant gesticht, overrijk de zielenoogst door haar gekweekt. Waar zij de welko me gast, beter nog de huisgenoote is geworden van den huiseliiken haard, heerscht het goede, vlucht het kwade, neemt het geloof in kracht en diepte toe, sterft de godsdienstige onverschil ligheid, die geestelijke tering waaraan zoovele zielen ten offer vallen. Wij hebben de Roomsche pers de beste propagandist genoemd. Moge die eere- titel onze wakkere propagandisten in stad en land niet afkeeng maken, haar als trouwe, machtige bondgenoot welkom te heeten in den huldigen geestelijken strijd op politiek en sociaal gebied. Moge de leus: „in elk Roomsen gezin een Roomsche courant" hen bezielen tot grootsche daden. Mogen zij als ridders van de Katholieke pers niet ophouden voor de uitbreiding van haar rijk te strijden, ook op die wijze den wensch vervullende van den Grooten Meester: „een vuur ben ik op aarde komen bren gen en wat wensch ik anders dan dat het ontstoken warde Dit ten slotte tot de klagers, de vit- t-rs, de Nurksen onder de onzen, die altijd komen aandragen met de bewering -de Roomsche pers is zoo achterlijk." Vooreerst is die klacht in haar algemeen heid niet meer waar. Wij hebben in ons groot blad „De Maasbode" met och tend- en avondeditie, met „De Tijd", „Het Centrum" en tal van andere dege lijk® dagbladen, en een eerbiedwekkenden stoet van Provinciale nieuwsbladen een pers die er zijn mag, om van onze maand bladen en tijdschriften te zwijgen. Maar zoo onze pers nog niet is wat zij zijn- moet, dan vragen wij dien klagers: aan wie de schuld Aan uzelf. Want gij hebt de Katholieke pers steeds het voedsel onthouden en met u w geld de pers onzer tegenpartij gesteund. Ware dat niet geschied, de anti-Katho lieke pers zou niet zóó sterk, de onze niet zoo zwak zijn. Noodeloos met abon nementen en advertentiën niet-Katholieke bladen steunen en zijn eigene negeeren, is verraad aan het Katholieke vaandel en dan nog der Katholieke Pers haar minderwaardigheid voor de voeten te werpen, is laf en verachtenswaardig. Hoog onze PersVoor haar gestreden, haar gesteund, haar verbreid, koste wat het kost, naar het jongste voorbeeld onzer wakkere Hongaarsche geloofsge noeten, die ondanks den drukkenden oorlogslast, ondanks papiernood en teeh- zij niemand; de trap. de binnenplaats, alles scheen verlaten. Alleen stonden er petroleumvaten langs de muren en op die vaten wachtten de "brandstichtende lonten op de vonk. Het was hoog1 iij'd om te vluchten. Margaretha en Louisa- gingen de straat op en sloegen den weg naar Saint-Sul- pice in. De straten waren doorsneden inet barricades, bezet door opstandelingen in hemdsmouwen, eich:le ben-den booswich ten; de vrouwen werden aangehouden, ondervraagd, ruw teruggestopten. Men mocht niet voorbij. Zij richtten hare schreden naar de rue du Bac: daar was veel volk; vrouwen: en kinderen 'bestreken met petroleum -:1e Munt en het Instituut; giafedereerden door zochten -de huizen om er de achterblij vers op te sporen en hen te dwingen aan den strijd deel te nemen; anderen werkten koortsachtig aan de oprichting van nieuwe barricades; iets verder ver lichtte èen bloedig schijnsel als een on metelijk Bengaalse!) vuur razende, lieren- de groepen; de Seine scheen bloed in. plaats van water te bevatten en door wolken dikken rook stak een ontzetten de brand van alle kanten 'hare vurige tongen door de tallooze rangen van de Consignatiekas, de Rekenkamer en hel nische moeilijkheden, door een wijdom- vattende, rationeele propaganda over heel Hongarije een katholiek persfonds hebben weten bijeen te brengen van twaalf millioen kronen. Zij toch beseffen de waarheid en wel op hunne manier van hetgeen reeds meer dan een halve eeuw geleden de Fransche Jood Crémieux, voorzitter der „Alliance Isra- élite", zeide„Wij hebben slechts één wapen noodig, want dat is alvermo gend; wanneer wij dat hebben, dan is de wereld aan ons. Het is niet het geld, het zijn niet de voorname betrekkingen, het is niet de algemeene achting. Dat alles komt eerst op de tweede plaats. Maar vóór dit alles: maakt u meester van de Pers, dat Is alles!" Welk voordeel een eenhoofdige leiding van een talentvol aanvoerder oplevert, wordt thans bij de Entente voldengen aangetoond door de eperaties van maar schalk Foch, die bewijst dat hij v. Hin denburg kan staan. Zijn offensief vanuit Amiens neemt steeds grooter omvang aan en de terreinwinst wordt al grooter en greoter. Montdidier moesten de Duitschers prijsgeven, Chaulnes een gewichtig strategisch knooppunt en Roye vielen den geallieerden in handen, terwijl het aantal gevangenen tot 35000 steeg. Alleen ten noorden van de Somme hadden de Duitsche tegenaanvallen succes. Als men weet, dat Amiens ernstig door de Duitschers bedreigd werd en in die richting hun legers de zee het dichtst genaderd waren, is de terreinwinst, door de Franschen en Engelschen gemaakt, een ware ontlasting voor het bedreigde Amiens en alzoo van dubbele waarde. Men zegt, dat Foch bij zijn benoeming tot opperbevelhebber heeft gezegd„ik sta in voor het behoud van Amiens". Die belofte heeft hij schitterend ingelost en zich een veldheer van den eersten rang getoond. Zijn tactiek om den Duit schen generaal Kuprecht te beletten het leger van den kroonprins met hulptroepen te versterken en door voortdurend nieuwe offensieven op niet vermoede punten de plannen des vijands in de war te sturen, voorspelt den Duitschers een kwade toekomst. En al zu.len zij nog wel hier en daar een krachtigen stoot toebrengen, bij den immer wassenden vloed van Amerikaansche hulptroepen zullen zy het hard te verantwoorden hebben. Hun kansen staan op het oogenblik slecht. LONDEN 9 Augustus. Ten Noorden van de Somme heeft de vijand krachtige tegenaanvallen gedaan. Chipilly herno men en de Britten uit de bocht der rivier verdreven Het Duitsche tegenoffensief bij Morlan- court en Chipilly is de eenige krachtige reactie waartoe de vijand in sfaat bleek paleis van het Legioen van eer. De menigte brulde, de balken kraakten met een akelig geknetter, de hemel, Joor een grijsachtig met zwarte .plekken af gewisseld floers overdekt, werd gestip peld door millioen-on vonken, en de wind, die de vlammen kromde, nam in de ruim te millioenien brandende papieren en sprankels mede, die ,zich heinde en verre over de wijk verspreidden, door een grijsachtig me-t zwarte plekken. De Versaillanie-n waren dicht bijl; van de ee-ne zijde bijna tot het Wetgevend. Lichaam genaderd en hel Hötel des In valides bezettende, dat de gefedereerde artillerie van de hoogten van het Pan theon uit alle macht bestookte, van de andere, de Tuilerieën en het Louvre in sluitend, die- nog ten deele door het leger der Commune bezet werden. Een afdeel ing petroleuses, die van de Pont-des-Arts kwam. stormde naar de rue Maizarin om nieuwe branden in de wijk van het Pantheon aan hei stoken. Tot eiken prijs wilden do beide vrou wen d© rui» des- Feuillantines bereiken, de ©ene om haar dochtertje te vinden, de andere om "zich bij haar vader te Voegen; zij vermengden zich pnder den gemeenen hoop en bereikten met de brand stichters de Place Saint-Sulpice. De op- over het algemeen was zijn tegenstand zwak, zijn verliezen zijn zwaar, die der Britten zijn buitengewoon gering. BERLIJN, 10 Augustus. Het avond communiqué meldt Uitbreiding van dan slag van de Ancre tot de Oise. Aanvallen des vijands zijn boor onze gerechtsstellingen mislukt. PARIJS, 10 Augustus. Meer dan 1000 tanks en honderden vliegtuigen nemen aan den slag bij Amiens deel. Onder de door ons gemaakte gevangenen bevindt zich een generaal. De stad Amiens en de spoorlijn ParijsBoulogne worden reeds niet meer bedreigd. De Duitsche verliezen aan manschappen en kanonnen en ander materiaal zijn zeer groot. Meer naar het Noorden met name aan de Leye heeft de vijand uit eigen beweging zijn posities ontruimd. PARIJS, 10 Aug. Tusschen de Marne en de Vesle hebben de geallieerde troe pen 700 kanonnen van alle kaliber en 1400 machinegeweren genomen, honderd duizenden granaten, millioenen patronen, honderden wagens, machines, gereed schappen ongerekend het klein materiaal en verschillende voorraden. Men seinde ons Zaterdagmorgen LONDEN, 10 Augustus (O.V.) „Cen tral News" verneemt, dat de geallieerden Montdidier zijn binnengerukt en dat een nieuwe Fransche aanval over een front van 16 mijl is ontketend. De geallieerden vorderen 4 mijl. Men seinde ons heden (Maandag) morgen LONDEN. De Engelschen en Franschen zetten succesvol hun opmarseh voort. Chaulnes en Roye zij a bezet Het aantal der gevangenen is gestegen tot 35000. Losse Bsrlohten. Oe toestand in België. Onze groote bladen bevatten uitvoerige bijzonderheden over den toestand der Belgische bevolking in het door den oorlog zoo droevig bezochte België. Om te weten, wat er omgaat, moet men doordringen tot de haardsteden der drie a vier millioen Belgen, die steun ontvangen van het Nationaal- Steun- en Voedingscomité, tot de woningen van eenige millioenen beambten, ambtenaren, kleine kooplieden, renteniers en men- schen met pensioentje, die, uit schaamte voor het inroepen van steun, er de voor keur aan geven het zonder te stellen en derhalve gebrek te lijden. En wil men een beeld van wat voor ieder dier Belgen deze belangrijke aanvoeren, welke men te Rotterdam ziet inladen, beteekenen Men legge op een schotel 260 gram brood, saamgesteld voor een groot ge deelte uit roggemeel, gerst en mais, 20 gram reuzel of spek, 15 gram boonen of erwten en men aanschouwt het dage- lijksch rantsoen van den Belg. Volledig heidshalve zij hier nog aan toegevoegd, dat bovendien nog om de drie maanden roeriingen bezetten het met een groote macht en bereidden zich voor tot een (hardnekkigen strijd tegen de troepen, die- een gedeelte der rne de Vaugirard over meesterd hadden-. Hun aanvoerder, een soort van reus met een dierlijk voorkomen, had zich voor genomen Van die Croix-Rouge tot de rue tlu Vieux-Colombier een scheidsmuur van vlammen op t© richten, om de langs de me de Chierahe-Midi komende aanvallers tegen te houden; hij veranderde derhalve de richting van het bataljon petroleuses en beval haar d© huizen van de kruis straat de la, Croix-Rouge te gaan 'be strijken.. Wat was er de furiën aan gelegen, mits zij: slechts haar duivelachtige)) haat konden koelen door zoo veel mogelijk kwaad te doen; zij togen onmiddellijk derwaarts op weg onder het gillen van de Marseillajse en- het uitbraken van gods lasteringen en verwenschingen. Deze nieuwe bestemming van het korps petroleuses noodzaakte Margaretha ei» hare gezellin zich opnieuw van het Pan theon te verwijderen, en stelde haar aan het gevaar bloot van niet voor den vol genden morgen bare woning te kunnen bereiken, en hetgeen nog erger was, om misschien in de handen der soldaten te Welk weder zullen wij hebben Verwaohtlng tot den avond van 12 Aug Zwakke tot matigen wind uit Zuldtiyke tot Westelijke richtingen. Gedeeltelijke be wolkte lucht. Waarschijnlijk nog droog wtsr behoudsns kans op onweer. 50 gram koffie of cacao wordt uitgedeeld Is er onder onze landgenooten iemand wiens hart niet inkrimpt bij het aan schouwen van dat hongerrantsoe», waar van de Belgen moeten leven? En men verbeelde zich niet, dat dit karige en onvoldoende officieele rantsoen aangevuld kan worden doer levensmid delen van eigen bodem. De aanhoudende stijging van de prijzen der door het eigen land voortgebrachte voedingsmiddelen maakt ze onbereikbaar voor 9/io der bevolking. Niet alleen zijn de ondersteunden buiten staat ze zich te verschaffen, maar iederen dag vermeerdert het aantal van de welgestelden, die door het stopzetten hunner zaken, het verlies hunner betrek kingen, het opraken van hun spaarpen ningen in de onmogelijkheid verkeeren tot deze noodzakelijke aanvulling van de door de ambtelijke organen verstrekte rantsoenen te geraken. Rundvleesch kost 30 tot 35 francs per kilogram, varkensvieesch 40 tot 45 francs, spek en vet 65 francs, melk fr. 1.50 de liter, eieren fr. 145 per stuk, de boter wordt frauduleus verkocht voor 40 francs per kilogram, aardappelen worden clan destien verhandeld voor fr. 4 per kilogram meel voor 19 francs, suiker voor 18 francs per kilogram, een klein bosje nieuwe peentjes kost fr. 1.50 een kilogram erwtjes fr. 2.50, een bloemkool 2 francs, een kropje salade 50 centimes. Uit deze cijfers kan men afleiden hoe gering het aantal is dergenen, die in staat zijn hun voedsel aan te vullen met levensmiddelen van eigen bodem. Onder deze omstandigheden kan men zich de verwoestingen voorstellen, welke door ondervoeding worden veroorzaaktdeze ondervoeding strekt zich uit tot alle klassen van de maatschappij en veroor zaakt een ziektetoestand en een sterfte welke tot dusver in België onbekend waren, België nooit heeft ondervonden, zelfs niet ten tijde van de moorddadigste epidemieën, waardoor het land in de 19e eeuw geteisterd werd. Om den toestand onzer naburen uit te schilderen is er maar één woordhon gersnood. Als die hongersnood in België nog niet het gruwzame kleed heeft aangenomen van de beruchte hongersnooden, waarvan de geschiedenis ons de dramatische ge beurtenissen heeft overgeleverd, dan is dit uitsluitend te danken aan het steun- werk, dat in België in het leven is ge roepen met medewerking van de Neder- landsche en Spaansche regeeringen. Des ondanks leiden alle pogingen en alle opofferingen der onderscheiden regee- ringen, betrokken bij de hulp aan België vallen, die niet in gebreke zouden blijven haar naar Versailles te voeren. Juffrouw Schültz verzocht derhalve den aanvoerder verlof het plein te mo gen overgaan en naar hare woning in de ruo -des Feuillantines terug te keeren. „Ga met de anderen mede", antwoord de de woesteling; „vandaag is er geen sprake van huis of familie; hbt geldt voor alles Tie-t welzijn der republiek". Dez-e ruwe afwijzing verhinderde hief 'meisje nfe-t te blijven aandringen en Louise paarde hame- smeekingen aan de hare. f Op die beden antwoordde de aanvoer der met afschuwelijke vloeken, en zich! daarop tot eenige bandieten wendende, schreeuwde hij: „Daar die burgeressen bang zijn, slui- te men zfe op in de kelders van Sul- picius; zij- zij-n gewelfd eii .daar zullen zij niets voor haar mooie huid te vree- zen hebben. „Commandant, gij beschouwt ons als verdachten", liep Louise uit, „zie, hier ,is mijn kaart, ,ik ben die vxouw vair den "burger Vincent, een der wrekers van- Flourens". (.Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1