De Groote Oorlog. i\«. 94. Zaterdag 10 Augustus 1918. Veertiende Jaargang. leerenhuis BINNENLAND. UIT ZEELAND. Donderdag IS Augustus 1918, publiek verkoepen: de Oppervruchten, Aardippilen (Doodt Stir), jtiidappelin (Eigiiliiiisrs), Aardappelan (Roode Star], TE KOOP mot Tuin, Wat de stoom is voor d® industrie, is het adver- toeren voor don handels de groote beweegkracht. Verschijnt eiken MAANDAG .WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. De heer Dixi ef „Hij zelt wat". Da strijd in het Westen Welk weder zullen wij hebben? ct., radij» 3 ct., selderij elie 2—4 ct., uien 4—10 (Z.) 3 Aug. 1918. Zuring erselie 14^-15 ct., kervel stelein 55—61 ct., alles en 812'/2 ct., karoten barber 4'/28'/2 ct., sel- t., peenll'/'s17c., rapen lies per bos. Roode kool voye kool ll'/j—2t ct, a—32'/3ct, komkommers kropsla 6 ct. alles per stub. >nen 21Va28'/j ct., snij- ct., wagenaars 13'/j17 '/2 len 16'/318'/! ct., pronk- it, doperwten 15'/2—20ct., O'/j ct.. tomaten 34'/285l/2 5'/j ci, alles per K.G. (Z-) IEZELINGE. Veiling-vereen, linge en Omgeving". Groote Aug. Bladselderij f 13.30— .G. ngPrinsepruimen f 70.20, .10—f 66.10; Gevallen 01- •90—f35, idem TMadelaine ozen f36, Prinsesseboonen r 100 K.G.; snijboonen per .38f 0.45, komkommers 6 Botterdam, 6 Aug. 1118. angevoerd 87 paarden, 2 ere runderen, 75 vette run en graskalveren, 90 nueh- schapen of lam., 85 gen, bokken of gelten en taxatieprijzen. -re koeien en stieren werdea nen. - f70—f140. mager vee warenMelkkoeien ralfkoeien f 300 a f 675, stieren pinken f100 a f165, vaarsen 'erkpaarden f 185 a 660, slaoht- f 0hitten f 100 a 1225, nueh - f a f fokkalveren f 27 a 3 a f 50, graskalveren f 40 a f 95. af melk- en kalfkoeien matig, vraagorpzen. nvoeren. Jongvee, paarden en omzet. (Maasbede.) e Notaris J. C. A. HUVERS Kapelle, zal op avonds om 6 ure, in de herberg Mejuffrouw E. Hansox te pella, Voor den heer A. NI. Peman ikebeeks Voorstadboomgaard en Kwak- iboomgaard over het spoor. Voor den heer Elims Linden rghIdem, in den boomgaard m den Klap weg te Kapelle. Voor den heer Adrlaan de roena: Idem, bij de hofstede. Voor den heer Jaaa. da Sohlp- rIdem, achter zijn hoefje te iezelinge. Voorts: Voor genoemden heer Linden- rob geveer 03 Aren (480 Jtoedgfi') den boomgaard a/d Klap weg. oor genoemden heer Da Graan* 0.73.64. H.A. (563 Roeden) 3 perceelen. 0.28.77 H.A. (220 Roeden) («legen bij de hofstede. Breeder bij biljetten omschreven. Betaling 1 December a.s. ;elegen aan de Groote Markt te ioes. Voor nadere inlichtingen adres dr. ZAAIJER, Advocaat en Procu- eur, Goes. IEÜWE ZEEÜWSCHE COURANT Abenaamaatsprije p. 3 maandna raar Gaas f 1.daarbuiten f 1.26. Aheendarlgke nummers 6 osat, dobbel* bladen 10 eent. Advertantila werden ingewaeht riir Mf aan nor namiddags. Kanfoor v. d. Administrate: Boudewljn de Wiffcstraaf A 135s GOES. lal. intwe.Directie n®. 94. Radactie me. 97. fUdamabarichtwi 30 Ct. p. r. &j abonnement speomto pa^e. AdvactantiJa van 1—B regels 10.76, iaden regel meer 16 Ct. Eeaaelfde advertentie 3 X jjeplaaart wordt 2 x Twee mannen uit den kleinen burger stand zitten in den scheerwinkel te wachten op het plechtig oogenblik, dat hun baardstoppels zullen vallen onder het blinkend staal.' Een hunner heeft een „Goesche Courant" opgenomen, die er tot tijdverpoozing der bezoekers ter lezing ligt. Hij heeft juist vóór zich een ingezonden stuk over de onder wijsdebatten in de jongste raadszitting en de daaraan gewijde persartikelen in „Zeeuw" en „Nieuwe Zeeuwsche" en tuurt met pliilosophische aandacht op den regel „Jupiter tonaus en zqn satellieten". Blijk baar ontgaat hem de beteekenis dezer zin snede en het blad aan zijn overbuur toeschuivende 'zegt hij „zeg jó, wat heeft dat te beduiden?" De ander, opschrik kend uit zijn mg mering, beziet met kri tisch oog de aangeduide plaats, peinst wat en antwoordt: „precies begrijpen doe ik het niet, maar het wil zooveel zeggen als „Jaap Boonmans en zijn sui kerbietenin de krant spellen ze die woorden altijd veel deftiger." De ander zucht en zegt: ,,'t is mogelijk maar dan begrijp ik niet w»t een peeënboer met 't stadhuis hier te maken heeft". Ziedaar de populaire vertaling van den geweldig geleerden titel boven het ingezonden stuk in de Goesche Courant van 6 Augustus j.l. onderteekend door „Dixi" wat vrij vertaald wil zeggen „hij zeit wat." In zooverre wel een goede pseudoniem. „/Hij zeit wat": veel is 'tniet. Ongeveer een kolom onhebbelijk heden aan het adres van den hr. Brants, „De Zeeuw" en ons blad, wat, dooreen pseudoniem gedekt, eigenlijk niet veel meer dan kwajongenswerk is. Verder een paar sententies die verbazend muf rieken, echt liberaal oud kleergoed. B.v. de tirade over de bijzondere school „als kweekplaats van splijtzwammen in de Nederlandsche natie." Doodversleten cliché's, mijnheer Dixi, het oprapen niet meer waard „De innerlijk onvervalscht vrijzinnige moet krachtens zijn beginsel vóór de openbare en tegen de bij zondere secteschojl zijn." Ook deze ex clamatie behoort tot het fossiele tgdperk. Men zou zeggen, dat mijnheer Dixi, kersversch gereïncarneerd, uit een Egyp tische mummiekist is opgestaan om ons met oude orakelpraatjes aan boord te komen, waar de Lommerd geen cent op geeft. Wij hebben altijd gemeend dat „vrijzinnig" wil zeggengezindheid, liefde koesterend voor „vrijheid." Welnu, men wende of keere het zoo men wil, maar het staatsgeld door alle belastingbeta lende burgers opgebracht, te besteden voor scholen naar een bepaald fatsoen gesneden en daarheen alle kinderen te dwingen te doen binnen gaan, ook de kinderen van de belasting betalende burgers die zulke scholen och willen noch kunnen noch mogen aanvaarden, is geen daad van vr ij zinnigheid, maar van tiran nie en onduldbare willekeur. Het kind behoort niet aan den Staat maar aan de ouders. Zeer zeker heeft de Staat in het algemeen belang toe te zien dat aan de jeugd passend onderwijs werde verstrekt, maar over het karakter van het onderwijs godsdienstig of neutraal blij'ft dé be slissing aan de ouders en aan hen alleen. Tegenover dit fundamenteel beginsel, steunend op het natuurrecht, is de bevoorrechting der neutrale staats school - die- èn theoretisch èn practisch een onding is gebleken voor eens eH voor altijd veroordeeld en zijn de sententies van mijnheer Dixi c. s. met een medelijdend„Hij zeit wat", afdbende gekarakteriseerd. Een nieuw cffontlef der geallieerden is blijkens Fransche en Engelsche berichten Donderdagmorgen vroeg losgebroken tusschen de Ancre en de Avre, Zuidoostelijk van Amiens en hoofdzakelijk gericht tegen het Duit sche leger van generaal Von Hutier. Tusschen 300 en 400.000 man nemen aan den slag deel.. Terwijl de Fransche berichten tot nu toe slechts in het algemeen vermelden, dat de slag voor he* bevredigend ver loopt, zijn de Engelsche mededeelingen uitvoeriger en wijzen op belangrijke voordeelen. Volgens die berichten begon de slag met een oorverdoovend bom bardement van 3 minuten. Daarna werd het versperringsvuur van veldkanonnen en Fransche mortieren langzaam voor waarts verlegd, terwijl zware vuurbuien werden geconcentreerd op wat men ver wachtte, dat de hardnekkige punten van weerstand zouden zijn. Eenige honderden gevechtstanks gin gen vooruit, terwijl de infanteriegolven avanceerden. .Langs het grootste deel der aanvals- linie werd de vijand bij verrassing over rompeld en zijn tegenstand droeg dat haastige en onvoorbereide karakter, dat zelden lang stand houdt voor een ge- organiseerden aanval. De tanks zijn de Avre overgetrokken en werken zich vooruit in het moeilijkere terrein van het Luce dal. De Franschen melden oek goede vorde ring en het aantal gevangenen geeft reden om aan te nemen, dat de verras sing volkomen was. A anzitnlijke hoeveelheden gevangenen, machinegeweren en eenige artillerie is reeds genomen. Het laatste bericht meldt, dat de Engelschen tusschen 4000 en 5000 yards zijn geavanceerd an Moreuil, Demuin en Morlancourt hebben genomen, alsmede de hoogten ten Wasten van Uerisy en ten Zuiden van Morlancourt. De positie op het Westfront is nu definitief gunstiger voor de geallieerden dan ze ooit geweest is, meent de bericht gever. Het Duitsche avondcommuniqué van 8 Augustus is zeer kort over het nieuwe offensief en zegt: De Engelschen vielen tusschen de Ancre en de Avre aan. De vijand is onze stellingen binnen gedrongen. Aan de Veslelinie bieden de Duitschers taaien tegenstand aan de Fransch-Ame- rikaansche troepen, die een geregelden terugtocht der Duitschers trachten te verstoren. Ten Oosten van Braine zjjn de Franschen en Amerikanen de Vesle overgestoken. (Zie verder laatste berichten). Loase Berlehtan. Valt de beslissing binnen een jaar 7 Uit Zurich wordt aan het Hamburger Fremdenblatt" gemeld Volgens ,,Le Petit Journal" heeft Lloyd George Vrijdag bij de ontvangt van haven arbeiders uit Liverpool verklaard, dat naar zijn meening de oorlog binnen een jaar beslist zou zijn en dat de kamende winterveldtocht de laatste zou zijn voar de lijdende volkeren. De begrafenis van het stoffelijk over schot van den vermoorden veldmaar schalk von Eichhorn heeft op het InVali den-kerkhof te Berliju met militaire eer plaats gehad. Het proces Malvy. Het hooggerechtshof te Parijs heeft Malvy schuldig verklaard aan plichts verzuim en tot 5 jaar ballingschap ver oordeeld. Malvy aldus De Maasbode is niet als eigenlijk „landverrader" ver oordeeld. De verbijsterende beschuldiging van direct verraad, door Leon Daudet en anderen uitgebracht, dat Malvy den vijand het offensieve plan van Nivelle verraden zou hebben, is blijkbaar, zooals overigens te verwachten viel, niet vol gehouden. De oud-minister van biunenlandsche zaken is alleen veroordeeld wegens „plichts verzuim" waardoor men te ver staan zal hebben een niet kras genoeg optreden tegen de „defaitisten" als Amerayda en anderen en een niet toe passen van het beruchte „carnet B".Dit „carnet", een product van Clemenceau, bevatte een lijst van personen en orga nisaties, die in vredestijd reeds blijken hadden gegeven van revolutionaire en anti-militaristische neigingen en die door interneering of opsluiting „onschadelijk" gemaakt moesten worden. Spionnage. In Oldenburg werden eenige „dames" gearresteerd, die bleken Engelsche spi onnen te zijn, die in vrouwenkleeren hun bedrijf uitoefenden. Ze werden naar Berlijn gebracht. Een Roemeensoh generaal naar het Westtrent Naar de Fransche bladen melden, aal generaal Iliescu, de vroegere opperbevel hebber van het Roemeensche leger, op het Westelijk front het commando over een transsylvaansch legioen overnemen. Fech maareohalk. Generaal Foch is tot Fransch maar schalk verheven en generaal Petain heeft de oorlogsmedaille gekregen als belooaing voor het welgeslaagde tegenoffensief. Spionnage. Het Zwitsersch Perstelegraafkantoor verneemt uit MilaanDe zanger Giovanni Donati werd in een zittiog van den krijgsraad te Ancona, die met gesloten deuren plaats vond, wegens spionnage tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De aan België opgelegde schattingen. LONDEN, 6 Aug. (Reuter.) In ant woord op een vraag verklaarde Cecil in het Lagerhuis Ofschoon ik niet de volledige cijfers bezit van het totaal bedrag der oorlogs schattingen en requisities, welke de Duitschers aan de bewoners van het bezette gebied hebben opgelegd, kan ik toch mededeelen, dat de Duitsche gou verneur-generaal in België 2330 millioen francs of £93.000.000 van België heeft gevorderd, ongerekend nog de enorm hooge boeten, aan particulieren opgelegd. Met deze monsterachtige afpersingen zal bg het opstellen dér vredesvoorwaarden rekening worden gehouden. Hoover. De Belgische ministerraad heeft aan Hoover, den minister van voedselvoor ziening der Vereenigde Staten, voor de voedselvoorziening van België den titel toegekend van eereburger en vriend van het Belgische volk. De Belgische koning heeft zelf deze mededeeling aan Hoover gedaan, die als minister geen ridderorde aan kan nemen. Er bestaat in België geen enkel precedent voor een dergelijke onderscheiding. Naar uit Genève aan het „Berl. Tage- blatt" gemeld wordt, bespreekt Renaudel in de „Humanité" de zwakke positie van Clemenceau en vreest, dat de oppositie tegen den eerstan minister nog zal toe. nemen door de oproeping der jaarklasse 1920, zonder dat daardoor oudere klassen naar huis zullen worden gezonden. Ontvluoht. Uit het gevangenkamp van Holzminden ia Duitschland hebben 'n aantal Engelsche officieren door een geheime onderaard- sche gang, waaraan 9 maanden gewerkt was, weten te ontvluchten, de meeste in de richting van Denemarken, enkelen in de richting van Nederland. Zes daar van zijn bij Oldenzaal over de grens gekomt n. UIT RUSLAND. BERLIJN, 7 Aug. De Stockhqlmscffe correspondent van d* Telegraphen Union meldt dat de Bolsjewikiregeering heeft bekend gemaakt, dat de Revolutionaire beweging te Moskou volkomen ondier- drukt ia. De Sociaal-Revolutionaire ben den zijn overwonnen. Terwijl de schuldi gen gestraft zullen worden, zal een aan tal arbeiders die onschuldig in de ge vangenis zijn gekomen in vrijheia yrpr- den gestald. KOPENHAGEN, 7 Aug. Naar uit in gekomen belichten blijkt zijn in verschil lende districten, waar de BoJsjewiid op permachtig- zijn, priesters zwaar gestraft,, omdat zij de -mis1 gelezen, hadden voor den vennoorden fisaar. Bovendien is ook straf opgelegd aan de bevolking, die bij dez» godadiensten tegenwoordig is geweest.* Uit geheime documenten van de Oekraine is gebleken, dat gedurende den oorlog tot driemaal toe een aanslag is gepleegd op grootvorst Nicolai Nicolaje witschtelkens is óp hem geschoten do aanslagen zijn echter geheim gehouden. De „Times" schrijft: De benoeming van den Russischen grootvorst Dmitry tot kapitein in den Russischen legerdienst is thans bekend gemaakt. JHjj is de eenige zoon van grootvorst Paul, de oom van den overleden tsaar, en had, zooals men zich herinneren zal, een be langrijk - aandeel in den moord op Ras putin. Wegens dit feit werd hg op aan sporing der vroegere Tsaritsa Alexandra naar het Perzische front verbannen. Aan deze omstandigheid dankte hg zijn redding van een gevangenschap bij de Bolsje- wiki's en de Duitschers. Hg was het eenige lid der familie Romanoff, wien de revolutionaire regeering vóór de machtspositie der Bolsjewiki niet van zijn militairen rang beroofde. Grootvorst Dmitry was in dienst bij de strijdkrachten in Perzië gebleven. Volgens de „Iswestia" zijn verschil lende vooraanstaande vertegenwoordigers der Engelsche en Fransche bourgeoisie gevangen genomen. In verband met don opmarsch der Engelschen en Franschen in het Moermangebied zijn in Moskou Fransche en Servische officieren, wier werkzaamheid der Sovjet regeering ver dacht voorkwam, gearresteerd. Hofbericht. H M. de Koningin is Donderdagmiddag met H. K. H. de Prinses per gewonen Staatsspoertrein van 12 uur 23 min. waarin het Koninklijk Salonrijtuig was aangehaakt, naar het Loo vertrokken. De Vorstelijke Personen werden aan het station uitgeleid door Harer Maje- steits Eerste Stalmeester, Baron Bentinek Graaf Du Monceau t Zoowel H. M De Koningin als H. M. De Koningin-Moeder hebben persoonlijk een bezoek gebracht aan het sterfhuis van den overleden grootwaardigheids- bekleeder en kransen neergelegd bij het stoffelijk overschot Da Kabinetscrisis. Tot de talrijke geruchten over de Ka binetscrisis behoort ook de bewering, dat jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, gezant bij den H. Stoel, be stemd zou zijn voor het tijdelijk voor zitterschap van den te vormen Minister raad, waarin hij de portefeuille van Buitenlandsche Zaken zou aanvaarden, een en ander in verband met de bedoeling, om een „Kabinet van vredesvoorbereiding" te vormen. Intusschen is naar wij vernemen tot dusverre de eenige feitelgke waar heid, die nog geen verdere conclusies toelaat, dat jhr. mr. van Nispen tot Seve naer spoedig hier te lande wordt verwacht. („De Tijd") Broodkaart 62ste tijdvak. De directeur van het Rijkskantoor voor Brood maakt bekend dat de broodkaart van het 62ste tijdvak loopt van 10 tot en met 15 Augustus; dus de duur is enkel voor dit tijdvak, zes dagen. Aardappelen. De toeslag die het Rijkskantoor voor groenten en fruit den kweekers geeft op vroege aardappelen is nu verlaagd tot op 2 ct. per K.G. Onbeperkte aanvoer op de veilingen kan ten gevolge hebben dat ze niet worden gekocht. De leiders op de vei lingen bepalen hoeveel aangevoerd mag worden. Veilingen, die aardappelen ten verkoop aannemen die nog niet zijn uit gegroeid, worden Van verdere levering uitgesloten. Vreemds kinderen fn ons land Naar het Haagseh Correspondentiebu reau verneemt hebben in verband met den hier te lande heerscheiiden noodtoe stand de betrokken Nederlandsche con sulaire ambtenaren instructies ontvangen om zich te onthouden van alle aanmoe diging van uitzending van vacantiekin- deren naar Nederland. Verwaobtlng tot den avond van 10 Aug; Zwakka tot matlgan Westelijke tot Notrd- Westelijken windzwaarbewolkt mot tijde lijk» opklaring, wollleht nog onkolo regen buien. Weinig verandering van temperatuur. Tevens zijn de comité's hier te lande, die zich dusver belastten met de huis vesting en voeding van die kinderen, ingelicht, dat om bovenbedoelde reden, voortaan geen vreemde kinderen hier meer mogen worden opgenomen. De „Possidea" vergaan. De „Poseidon" van de Koninklijke N ederl andsche Stoombootmaatschappij, een dér gerequireerde schepen, ia bij Virginia in aanvaring gekomen met een stoomschip en gezonken. De „Konlngln-Rogeatss". De Raad voor de Scheepvaart deed Woensdag uitspraak betreffende het oa 6 Juni 1918 tengevolge vdm een ontplof fing in de Noordzee zinkon van het stoomschip „Koningin Regentes" bij welke ramp zeven opvarenden het leven hebben verloren. De Raad is van oordeel, dat de „Ko ningin Regentes" den 6en Juni 1918 op ongeveer 21 mijl beoosten het Leman- lichtschip deer een torpedoschot is getroffen en tengevolge daarvan binnen enkele minuten gezonken. De verklarin gen der getuigen laten daaromtrent geen twijfel. Men heeft de torpedo en de bellenbaan op het schip zien aankomen in de richting en naar dat gedeelte van het schip waar onmiddellijk daarna de ontploffiing heeft plaats gehad. Een der getuigen heeft bovendien op korten af stand achter de plek waar hg de torpedo zag, den periscoop van een duikboot waargenomen en het is bekend dat een torpedo, nadat zij is gelanceerd, vaak even aan de oppervlakte verschijnt alvorens zij haar diepte gèvonden heeft Daar geen deelen der torpedo gevonden zijn ontbreekt het onomstootelijk bewijs van welke nationaliteit de duikboot was, waardoor het fatale schot is gelost. (Z.j Posthume naar Indië 7 Uit Batavia werd aan het „Soer. Hbl.' geschreven Wij vernemen uit de beste bron, dat minister Posthuma van regeeringswege is aangezocht voor vervanging van dr. Lovink als directeur van landbouw. Mocht hij niet daartoe bereid sijn, dan moet als ernstig candidaat beschouwd worden de directeur-generaal van land bouw, de heer v. Hoek. Gemeentelijk* Centrale Keuken t* Oaaa. Het menu voor de week van 12 tot 17 Augustus Maandag Groentensoep mat vleesch, ver se he groenten, (vrij;). Dinsdag Aardappelen met Spercieboo- nen, (20 gram boter). Woensdag Erwtensoep met vleesch, vei- sche groenten, (10 gram boter). Donderdag Aardappelen met versche kropsla, (vrij). Vrijdag Aardappelen met Savojje kool. (vrij). Zaterdag Groentensoep met vleesch, versche groenten, 10 gram boter. Distributie: Van 10 tot en met "16 Augustus 1918 is verkrijgbaar: Op bon 49 Havergort, 1 ons. Op bon 50 Aardappelen, 2 K.G. Op bon 51 Erwten, 2 ons. Op bon 52 Kaas 20-f-, 1 ons. Op bon 53 Kaas/beste), 1 ons. Op bon 54 Suiker, 2V2 ons. Op bon 55 Chocoladereepen, 1 stuk. Op bon 56 Aardappelen. 3 K.G. De Commissie belast met de uitrei king van bons voor schoenen, klompen, enz., maakt beifcend, dat van het Kon. Nat. Steuncomité bericht is ingekomen, dat zij de beschikking heeft over een hoe veelheid molton dekens welke gedistri-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1