„DE MIRK" a l w koenpalen. stallen. De Groote Oorlog. s Z' rr No. 92. Dinsdag 6 Augustus 1918. Veertiende Jaargang. OENEN, ET NAGRAS f 7,290,000. ce, De Kan It Ce.) taut Co.) fnbeurs.) INCA88EERIN6EH IT KENIN6-C0URANT IENTE 1 BUITENLAND SEN VAN BELGIË. IISCREQIETBRJEVEN. POTHEKEN 3 AN - BREDA./; )E9 een lading i 2 M. aangenomen, ook voor hoeveelheid. J GOES. Telef. no. 98/ INTER HONDI JK'S iuur bij iRSchrijving I psrcsol Weiland, huur bt InsohrQvInf NAGRAS va« perceelen Weiland flinkB Diinitbflde. Dienstmeisjes Bens Dienstbode. uiens Verschijnt eiken MAINDAG.WOENSDAG- en VRIIDAGAVONO. Op, ter meeting! V Eene Motie. FEUILLETON. Onder den grond. De strijd in het Westen. Welk weder zullen wij hebben? i— i_L in Eiktnhont, Karkbank», •Ian .Schoolbanken «nz. aax y v s gemeente Ellswoutidjlk, b| iolen, groot 4 H. A. en in in te beweiden; omtebewei- net hoornvee tot 95 November Inschrijvingsbiljetten wordea yacht vWr/lu Aggurtus bil GENU SrH O 0 N koek" t/irlew«pa. taling èt contant. i gemeente '«-Heer AbtskirkA oordhoek, waarvan een groot 13 A. 43 c.A. (Boompjeeweide) ion groot 1 H. 18 A. 34 c<A- ;e beweiden met hooray- or. 1918. Inschrijving en ingewacht vóór K J. JASPIR8E, L|" leaëenne. Betaling ivreuw PILAAR, Kloetingsche Soes, vraagt terstond efst kunnende koken. aagd vöor hot St. Josepb/Zie ,uis en R. K. Weeshuis legal. Adres: Eerw. Moeder. Ie vrouw NEERVOORT te 'airjj elder, vraagt tegen November Abonnementsprijs p. 3 maanden veer Gees f 1.daarbuiten 11.95. Afzonderlijke nummers 5 eeat, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boudewijn de Wlffesfraaf A 135s GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redaetie no. 97. Reelameberichtm 30 Ct. p. r. abonnement ep eeule priji. Advertentiën van l"-5 regels 10.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 8 x berekenfl. In het paviljoen van het schoone, lommerrijke Valkenberg te Breda zullen de georganiseerde Roomsche werklieden in het bisdom Breda den elfden van Oogstmaand een reuzenmeeting houden ter herdenking van de uitvaardiging der encycliek „Rerum novarum" door Paus Leo XIII zaliger en roemruchter ge dachtenis. Na afloop der meeting trekken alle manifestanten in optocht naar de kathedrale kerk, waar een plechtig lof de betooging zal besluiten. Bravo, zoo hoort hetDat is mannen werk 1 Al te lang hebben wij, Katho lieken, de straat vrijgelaten aan socia listen, heilsoldaten en anderen om er reclame te maken voor hunne theorieën, voor hun zaak. Wij zijn in deze veel te schuchter geweest, bang, dat het niet deftig stond, met onze actie naar buiten te treden. Als of het deftig staat, Onzen Lieven Heer en Zijne Kerk in het open baar te laten bespotten en zelf klein hartig in zijn schulp te kruipen. Waar wij maar al te vaak de fakkel van onzen ijver verborgen hielden in de kruiken eener valsche bescheidenheid en van het menschelijk opzicht, past het thans die kruiken stuk te slaan en als echte Gideonshelden openlijk te getuigen voor de eere Gods en de voortreffelijk heid onzer Katholieke zaak. Naar buiten alzoo met onze banieren, gekroond, niet met de Phrygische muts der Revolutie, maar met het Kruis, sym bool van Liefde, Orde, Recht en Vrede. Op de straat ermedeDaar is hun plaats, want daar wapperden zg reeds lang voor dezen, in de dagen der stoere filden, in die gelukkige eeuwen, toen de ierk gansch de maatschappij met haar geest vervulde, met haar enthousiasme doorgloeide, toen allen in die Kerk zagen en vereerden de Voedster der Beschaving, de Moeder der Volkeren. Kranige, kloeke daad der Bredasche arbeiders, om naar buiten te doen uit schijnen, wat Roomsche durf en Room- sehe organisatiegeest weten te wrochten. Dat luide hunne feesttenen schallen door de straten der bisschopsstad, dat hot plavoisel dreune onder den vast beraden stap hunner honderdtallen, die geestdriftig de uitvaardiging herdenken van Leo's beroemden zendbrief welke naar het woord van den Zwitserschen socialist Grenlich meer heeft uitgewerkt voor de oplossing der sociale kwestie dan alle socialistische congressen te zamen. Roomsche arbeiders der Bredasche dioceeze, hetzij gjj woont in de Baronie, in het oude Markiezaat van Bergen op Zoom of aan het Zeeuwsche strand, op naar Breda, den elfden dezer! Snelt als één man ter meeting 1 Voor God en Kerk, Vorstin en Land! De Openbare Vergaderingen van den „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" op Woensdag 31 Juli 1918 te Amsterdam in het Concertgebouw, te 's-Gravenhage 82) Deze tegen de gevangenen genomen voorzorg /Was misschien eender voor naamste omstandigheden, die er op dat gevaarvolle oogenblik toe bijdroeg om haar het leven te redden. De gefedereerden kwamen namelyk met groote hoopen in de straat voorbij, uit de door het leger ingenomen wijken terug trekkende op het stadhuis en achter de barricades, die van, het paleis der Com mune een citadel maakten in het hart zelve van Parijs. Indien een dier sombere, .wanhopige, met bloed bedekte, door kruitdamp ziwar- te mannen, die met troepen en in de grootste wanorde terugtrokken, van woe de knarsetandende, de hand krampachtig gekneld om dien rookenden loop hunner geweren, een depot van Versaillanen ver moed had, indien voorat een dier hel dinnen van den petroleum, een dier af zichtelijke hellevegen, erger dan de bloed- dorstigsten onder de gefedereerden, ge vangen vrouwen ontwaard hadden in de prefectuur van politie, die zij geheel ont- in den Dierentuin, te Rotterdam in de Nutszaal, overwegende, dat beide oorlogvoerende partijen herhaaldelijk verklaard hebben zelf bereid te zijn vredesvoorstellen van de tegenpartij te onderzoeken, maar dat ieder van haar blijft weigeren zelf vredes voorstellen aan de tegenpartij te doen, uit vrees, dat dit als teeken van zwak heid zal worden uitgelegd; overtuigd, dat ieder der oorlogvoerende jartjjen thans als het hoogste oorlogsdoel leschouwt hét voorkomen van een her haling van dezen oorlog en ter bereiking hiervan wenscht mede te werken tot een Volkerenbond en dat voorts uitla tingen van staatslieden der oorlogvoe rende landen de veronderstelling wetti gen, dat door onderhandeling thans reeds overeenstemming zou kunnen worden bereikt; spreekt den wensch uit, dat de Nederlandsche Regeering in het openbaar stappen moge doen tot bemiddeling. Er is wel niemand, die niet van harte met deze motie instemt en niet gaarne het zijne tot hare verwezenlijking bij draagt, al ware het alleen maar den vurigen wensch dat zij slage. Het strijdvoerende Europa is oorlogs- moê, neen oorlogskrank, tot stervens toe, al tracht men zulks met schetterende fanfares in de oorlogspers te bemantelen. Hield men op dit oogenblik een vrije volksstemming onder de oorlogvoerende naties, geen twijfel, of de kreetvrede, vrede, zou met verpletterende meerder heid worden aangeheven. Zelfs de over winningsroes, waarin op dit oogenblik de Entente, door haar jongste successen in Frankrijk, verkeert, kan niet gansch en al de stem van het gezond verstand versmoren welke haar zegt, dat een dol zinnig voorthollen op het oorlogspad niet alleen de vijandelijke volken gesteld dat de Entente wint maar ook de eigen naties tot een wrak en ruïne maken van hetgeen zg vroeger waren. Wel spelt de strijdlust van het pas in 't gevecht tredend Amerika weinig goeds voor een terugtreden naar den weg der bemiddeling, maar van den anderen kant mag vertrouwd worden, dat Wilson met zijn erkend prestige over zijn medebur gers, niet alleen wijze en beleidvolle woorden zal weten te spreken in het belang des vredes, maar ook wijze en beleidvolle daden zal weten te stellen die hem den aureool van pacificator om de slapen zullen vlechten, wier zachte glansen zooveel weldadiger aandoen dan de rosse gloed die van den oorlogsnimbus der veroveraars uitstraalt. Den 16en Augustas a.s. zal het een jaar geleden zijn, dat Paus Benedictus XV alle welgezinden der wereld ver blijdde met ziju vredespoging door het aanbieden zijner weloverwogen bemid delingsvoorstellen aan de oorlogvoerende megendheden. Helaas werd daarnaar slechts gedeeltelijk geluisterd, te hoog vlamde nog het vuur van den eorlogs- hartstocht op. ruimd waanden, is het mogledijfc, dat daar een dierbloedigp drama's plaats gegrepen hadde, die vieirschilleinde. punten der stad met bloed bezoedelden en inzonderheid de rue des Rosiers, den ronde weg eri de al te berucht» rue du Haxo. De in de zaal opgesloten vrouwen, die door de gefedereerden als vergeten waren, begrepen het afgrijselijke en gevaarlijke van haar toestand, wel verre dan ook om hulp te roepen, zwegen zij doodstil, zonder klagen de folteringen van den honger verdurende. In de grootste benauwdheid verbeiddten zij hare bevrijders, hét leger, dat, Parijs binnengetrokken, er zich waaiecsgewij'ze ontplooide, gereed om zich. als een net zonder uitgang te sluiten en de gefede reerden, onbekend met de bekwame krijgs kundige beweging, die rondom hen plaats greep, te vangen. God had mededooglen met de ongeluk kige slachtoffers veroordeeld om door den honger of het vuur in de prefectuur van politie om te komen, en Hij veroorloofde dat er zich onder da laatste beambten, die de Commune er achtergelaten had, een bewaarder bevond, die menschelijker was dan zijne kameraden. Hij bracht de gevangene vrouwen een mand met brood, ecnige kruiken met wa- Hoe schoon, hoe toejuich ens waard, hoe in alle opzichten loffelijk en eervol zou het zijn, indien Nederland, zoo vaak de schuilplaats genoemd van het Recht en de Vrijheid, de voorstellen van Paus Benedictus weer zou opvatten om in vereeniging met hem, die de hoogste zedelijke macht in de wereld vertegen woordigt, tusschenbeide te treden in den Europeeschen broedermoord en den strijdenden volken den olijftak des vredes te reiken. Aan dit edel streven geve een elk iedere Nederlandsche man en vrouw die voor den vrede voelt zijn sanctie door naam en adres met een kleine steun- penning op te zenden naar het secreta riaat van den Ned. Anti Oorlogsraad, Prinsessegracht 19, 's Gravenhage. En hij die leeft uit het geloof, die weet, hoe het herstel van den vrede ook tal- looze wonden op geestelijk gebied zal heelen, waarmede de demoraliseerende krijg de arme menschheid sloeg, zal ook niet aarzelen een bede tot welslagen van Neêrland's bemiddelingpoging ten Hemel op te zenden. En welke bede kan God welgevalliger zijn? Vorderingen der Geallieerden. Mes seinde ons Zaterdagmorgen: PARIJS, (officieel.) De Duitschers waren genoodzaakt bun verdedigingslinie tusschen Fère-en-Tardenois en Ville-en- Tardenois te ontruimen en terug te trekken. De Franschen zijn Soissons binnengerukt. De Crise is over de geheele uitgestrektheid overschreden. Op den rechterflank zijn Goussancourt, Villers-Agron en Vilie-en- Tardenois genomen. Noordelijk van den weg Dormaus-Reims is onze linie 5 K.M. vooruitgebracht op de linie Vezily-Lhery. Tusschen de Ardre en de Vesle hebben de Franschen Gueux en Thillois bezet. Soissons is door de Franschen herno men. Al is die stad zelf een puinhoop, het feit is toch uiterst belangrijk, daar deze stad en vooral de hoogten ten Zuiden der stad de steunpunten vormden voor den Duitschen rechtervleugel. Was Fech er in geslaagd bij het begin van zijn offensief op 18 Juli deze stad en de hoogten te nemen, dan zou de terugtocht uit den Marnezak voor de Duitschers waarschijnlijk in een vlucht zijn ontaard. Nu zgn de Duitschers in het centrum reeds zoover uit de voeten en hebben zij zich zoover uit den zak reeds terug getrokken, dat door den val van Soissons van geen ernstige flankbedreiging meer spake kan zijn. Ten Zuiden van Soissons zijn de Fran schen de Crise overgetrokken en hebben zij groote vorderingen gemaakt. De Franschen zgn nu ongeveer de helft van den afstand tusschen de Duit sche tusschen stellingen en de Vesle ter en beval haar aan zich stil te houden, om geen gevaar te loopen, dat het woe dende gepeupel de gevangenis1 overrom pelde en haar om het leven bracht. Die buitengewone edelmoedigheid vond misschien niet uitsluitend haar grond in het verlangen om goed te doen; maar de even voorzichtige als grootmoedige pa triot maakte zichjgeen begoocheling meer omtrent de wanhopige positie van de regeering, die hij gediend had, en rekende op dp erkentelijkheid der vrouwen, wie hij1 het leven -gered had om hem. tegen do Versaillanen te bescheirmen. Ondanks de. verzekering! van dien hij stand ontstond er nochtans onder die ge vangenen een oogenblik van ontzettenden angst; door 'de reten van de luifel ont waarde een harer aan de zijde der Tuile- rieën een dikke wolk van zwaren rook met een purper schijnsel. verlicht, men zou gezegd hebben, dat het paleis, in brand stond en bet helsche plan om ges, heel Parijs in ascb te l^gge-n een begin van uitvoering had genomen. Al de op bevel van het comité ondermijnde gebou wen konden elk oogenblik in de lucht springen of in een door den petroleum gevoeden vuurpoel veranderen; verbran den of in de lucht springen; het voor uitzicht was ontzettend, ilargaratha steldg Adre-line reeds gevorderd. Het zal niet lang duren, #f zij zullen tusschen Soissons en Reims over de geheele linie voor de Vesle staan, op wier Noordelijken heuvel oever de Duitschers zich hebben terug getrokken. Met het bereiken van de Vesle is dan een nieuw bedrijf op het Westelgk oor- logstooueel ten einde, een bedrijf, dat door Hindenburg ingezet, door Foch roemrijk ten einde is gebracht. Want hoe mooi de Duitschers hun terugtocht ook voorstellen, het is en blijft een Fransche overwinning. Zelfs Ludendorf heeft moeten toegeven dat hetDuitsche aanvalsplan is mislukt. Het tegenoffensief werd door Foch en Petain in het begin van Juli beraamd. LONDEN, 3 Augustus (R.O.) Reuter verneemt dat hedenmorgen belangrijk nieuws te Lenden ontvangen is. De Duitschers hebben een plaatselgken terug tocht uitgevoerd over een front van drie of vier mijl naar den Oostoever van den Ancre bij Albert en het Avely-Bosch. Men ziet daarin een aanduiding, dat de vijand zijn aanvalsplan in deze streek heeft opgegeven. De Franschen hebben Soissons geheel bezet, evenals den Zuidoever van de Aisne tusschen Pemiers en Veuisel. De troepen maken ook vorderingen op het Noordelijk gedeelte van het plateau van Veuisel tot ten Z. van Braisne. De Fransche cavalerie staat bjj de Vesle tusschen Champigny en Jouchery, maar tot hedenmorgen 11 uur warende geallieerden de rivier nog niet overge stoken. Ten Oosten van Reims hebben de Franschen belangrijk terrein heroverd bij St. Hilaire. BERLIJN, 3 Augustus. Het avond- communiqué meldt: Geen gevechtsactie. Losse Berichten. De Inbeslagneming van kledingstukken In Dultsehland. Naar uit een artikel in de „Köln. Volks- ztg." blijkt, wordt ae ontstemming in bijna alle Duitsche kringen over de in beslagneming van gedragen kleederen eiken dag giooter. Vooral is men onte vreden over de wijze, waarop bij het opeischen van kleederen te werk wordt gegaan. Ieder die meer dan twee bruik bare pakken heeft, moet er één afgeven en in geval van weigering wordt met hooge geldboeten of gevangenisstraf bedreigd. Zoodoende hebben de kleine burgers het meest van den maatregel te lijden. Zij moeten van de drie of vier pakken, waarmee zij tijdens den oorlog zeer zuinig zijn omgegaan, er één afgeven, terwijl de kleerenhamsteraars en mode gekken ook reeds aan hun vaderlandsehen plicht voldoen door een hun niet meer modern schijnend pak uit een dozijn pakken af te staan. Talrijke klachten over deze regeling zijn reeds aan het adres der „Reichsbe- kleidungsstelle" gezonden, tot dusverre evenwel zonder resultaat. haar gezfellinjwn gerust met (le -bernler- kinig, dat. de- opstandelingen, meester van de Tuilerieën, hun vernielingswerk niet zouden hebben begonnen met een positie, waar zij nog lang weerstand kónden bie den; zij stelden zich gerust met de ge dachte dat die rook voortkwam door tien brand van een particulier huis, ontstaan door granaten der batterij: van de Triomf boog, en de gefedereerden Wel verre van de vlammen ,a/an te wakkeren, zich inte gendeel beijverden ha,re vernielingen te' bestrijden. Van die twee tegenstrijdige veronder stellingen was noch dip een, noch de andere, gelijk dikwyls in een dergelijk geval plaats heeft, de ware, en de vlam men verteerden, zonder dat iemand er zich aan liet gelegen liggen, geen paleis of een bijzonder huis, maar doodeenvou dig een in de. Seine rastgemeerd vaar tuig'. De dag van den 22en wasi slechts een langfe afwisseling van angsten en ver wachtingen; de nachit viel in, minder luid ruchtig, minder woelig, hlet kanon zweeg en er ontstond een betrekkelijke stilte. Van beide zijden- zochten de afgematte strij ders in een onrustigen slaap nieuwe krachten om üen broeedermoordendeu strijd voort te zetten. Verwaohtlna tot den avond van 6 Aug Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Wes telijken windzwaar bewolkt met tjjdeljjke opklaring; waarschijnlijk enkele regen- of onweersbuien. Weinig verandering van tem peratuur. Von Hotzendorff af. Naar Wolff verneemt heeft de chef van den Duitschen marine-staf, admiraal von Hotzendorff zich genoodzaakt gezien ontslag te vragen wegens gezondheids redenen. Als zijn opvolger heeft men den opper bevelhebber van de slagvloot, von Scheer, op het oog. De jaardag van den oorleg. PARIJS. Bij het begin van het vijfde oorlogsjaar geven de bladen een over zicht over den toestand en wijzen er daarbij op, dat deze volkomen bevredi gend is. Uit Berlijn wordt draadloos geseind De Fransche bladen melden, aldus wordt uit Bern berichtdat de Fransche Kamer commissie het regeeringsontwerp betref fende de bestraffing der verantwoor delijke leiders, die zware militaire fouten tegenover den vijand begingen, aannam. (Maasbode.) Foch. Dat generaal Foch, de Fransche gene ralissimus, die blijkt zelfs een Hinden burg te kunnen weerstaan, een praefci seerend katholiek is, weet wellicht niet eenieder. Het katholieke weekblad „America" schrijft over hem Hij werd geboren te Tarbes, bjj Lour- des, den 4en Aug. 1851. Zondag dus werd hij 67 jaar. Zijn vader was secretaris generaal der prefectuur en had drie zonen, waarvan een priester en Jezuïet is geworden, de tweede advocaat, de derde beroemd. Ferdinand Foch bezocht ook het Jezuïetencollege te St. Etienne, waar hg uitmuntte door zijn gedrag en zgn aanleg voor mathematische wetenschap. Toen de oorlog van 1870 uitbrak was hij nog te jongeerst daarna ging hij naar de Polytechnische school en klom langzaam maar gestadig op, wat hem als clericaal natuurlijk niet gemakkelijk was. Buitengewoon was zijn bekwaam heid en invloed als directeur der Krijgs school. Het moreel van den soldaat is voor hem de hoofdzaak. Geen blinde gehoorzaamheid eischt hij, maar ver standige welwillende samenwerking met de leiding. Een veldslag is voor hem geen bot sing van wapenen, maar van „Willen" wie den sterksten wil toont, overwint. Dat bewees hij als overwinnaar in het centrum van den eersten Marneslag en als overwinnaar in den tweeden slag aan de beroemde rivier. Foch is steeds een vurig Katholiek Deze werd hervat met hét aanbreken' van den dag en duurde tot den avond maar ditmaal was er geen begoocheling omtrent den uislag mogelijk: de Overwin nende Versaillanen trokken voorwaarts, de opstandelingen, waarvan er reeds meer dan 6000 in de handen dier soldaten van de orde gevallen waren, voor Zich uit drijvende; de anderen gingen voort met ae woede der vertwijfeling te vechten; de straten waren bezaaid met dooden, de huizen stortten in onder de kogels; aan alle kanten braken branden uit door het springen der granaten aangestoken; de Commune bestond niet meer: na eene laatste zitting, des morgens in het stad huis gehouden, hadden hare leden zich in hunne eigen wijken verspreid, de laat ste leiding der worsteling overlatende aan de bloeddorstige leden van het Comité van het openbaar welzijn, terwijl Ferré in zijhe grenzenlooze woede het briefje gekrabbeld had: „Faites flamber finan ces". (steekt Finantiën in brand), hetwelk het eerste sein was tot een der ver schrikkelijkste aanslagen, die ooit in een beschaafde «stad gepleegd werden. (Wordt vervolgd.),

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1