BINNENLAND. UIT ZEELAND. Gemengd Nieuws. De volkeren van Europa zijn thans reeds bezig zelf hun heiligste goederen te verwoesten. En thans moet het „gele gevaar" komen meehelpen om aan die verwoesting een einde te maken 1 De koning van Litauen Het „Litausche Persbureau" in Zwit serland deelt mede De Litausche Landraad heeft besloten de kroon van het koninkrijk Litauen aan te bieden aan den hertog van Urach, die een afstammeling van de voormalige Litausche dynastie zou zijn Een delegatie uit den Landraad heeft den hertog mede- deeling gedaan van dit besluit. De hertog heeft het aanbod aanvaard. Hij zal deii naam Mindowe II aannemen, om aldus de voortzetting van de voor malige dynastie te symboleeren. Hertog Wilhelm van Urach, graaf van Wiirttemberg, werd 3 Maart 1864 in Monaco geboren als zoon van den eersten hertog Wilhelm van Urach, wiens vader hertog Wilhelm van Württemberg was. Hij was gehuwd met hertogin Amalie in Beieren, bij wie hij vier zonen en vier dochters had, en die in 1912 stierf. Grootvorst Mindowe, wiens naam hij aanneemt, leefde in de 13de eeuw. Hij streefde er naar de verschillende deelen van Litauen tot één rijk te vereenigen („De Tijd") De leeuw der Argonnen. Omtrent den Frauschen generaal Gouraud, wieu troepen het tegen-offen sief in Champagne begonnen zijn. meldt een Engelsch draadloos telegrafisch be richt, dat hij in het Fransche leger uiterst populair is Hij staat bekend als „de leeuw der Argonnen", wegens zijn heldhaftigen tegenstand in dat gebied gedurende het eerste gedeelte van den oorlog Generaal Gouraud is nog geen vijftig jaar oud; hij heeft Engelsche troepen aan de Dar- danellen aangevoerd en daar een arm verloren. Oe kabinetscrisis. Naar wij vernemen heeft Maandag Mgr. Dr. W. H. Nolens in bijzondere audiëntie verslag aan H M. de Koningin uitgebracht over het resultaat van de stappen, gedaan naar aanleiding der op dracht van H. M. (De Tijd Z.Ex. Mgr. Locatelli. Wij vernemen uit 's-Gravenhage, dat Mgr. Locatelli, apostolisch nuntius te Brussel en internuntius te 's Gravenhage, tot nuntius in Portugal is benoemd. („De Tijd.") Het slachtverbod De minister van Landbouw heeft op eenige schriftelijke vragen van het Kamer lid Bomans medegedeeld nog niet te bunnen zeggen, of en zoo ja, wanneer het slachtverbod zal worden opgeheven of van regeeringswege slachtvee beschik baar zal worden gesteld. De daaromtrent te nemen beslissing hangt af van het resultaat der inventarisatie, waarmede op 18 dezer een aanvang is gemaakt en welke vermoedelijk op 31 Juli zal zijn beëindigd. Dit resultaat zal ten spoedigste worden bekend gemaakt. Voorts deelt de minister mede niet in staat te zijn maatregelen te treffen om de gedwongen werklooze slagers te steunen en door deze tijden heen te helpen. Prijsverlaging vette kalveren. Naar wij vernemen is binnen zeer korten tijd te verwachten, dat de prijs der vette kalveren, die door het rijks kantoor voor vee en paarden zullen wor den overgenomen, niet onbelangrijk zal worden verlaagd. Het staat thans vast, dat de ladingen van de Nederlandsche schepen, die te Londen lagen op het tijdstip der requi- sitie, ter beschikking van de eigenaars zullen worden gesteld, behalve voor zoover die uit vetten, cacao en huiden bestaan. (Hbld.) Goes. In de eerste helft van Juli zijn in deze gemeente ingekomen Jac. van Hekken, veldarbeider, uit Bergen op Zoom, Alb. Joachimkade 15; C. A. de Munck, schipper uit St. Jans Molenbeek (België), Zusterstraat 154 C. Burger, kantoorbediende, uit Bergen op Zoom, 's H.H. kinderenstraat 38 bov. M. de Jonge, bouwkundige, uit 's Gra venhage, Paardeweg 71P. de Munck, schipper, uit Laeken (België), Zuster straat 154 P. Slabbekoorn, menbelma ker, uit 's Gravenhage, Wijngaardstraat 161 G. A. van der Knaap, telegrafist, uit Vlaardingen, Wijngaardst-aat 196 I. de Keuning, commies D. BuitKiuinin- gen, v. d, Spiegelstraat 229C. Sinke, veldarbeider uit Kattendijke, Oude Sin gel 99. VertrokkenP: van Sabben, leeraar Wiskunde, naar 's Graver hage P. J. Smolders, timmermansknecht, Daar Vlis- singen Aa. M. Rozemond, kinderjuffrouw naar Middelburg, (G. Crt.) 1 Dinsdag had de machinist van de stoomboot, behoorende aan de heeren J A. v. d. Schuijt het ongeluk bij het smeren van de machine met zijn voet tusschen het raderwerk te geraken. Dit lichaamsdeel werd deerlijk gewond. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het gemeentebestuur heeft aan de orkestvereeniging ,,De Symphonic" mede gedeeld, dat „bij wijze van proef" zal worden toegestaan Donderdagavond tij dens het concert stoelen op de Markt' te plaatsen. Het publiek kan zelf mede werken de proef te doen slagen. Middelburg. Het MidJelburgsch muziek korps geeft Vrijdag a.s. des avonds te 8 uur wecter een uitvoering op het Mo lenwater. In de jongste vergadering van de Slagerspatroonsveireieniging: alhier i® tot secretaris gekozien de heer H. F. Mink in plaats van 'den heer P. de Pagter. Morgen zal weder een aanslag wor den gedaan op 'de portemonnaie van onze stadgenooten, en zullen zij als kwitantie voor hun offer een „Vergeet Mij nietje" ontvangen. Hun offers zullen aan een, goed 'doel ten goede komen en wel aan het tehuis der oorlogsweezen te Brussel. Ook verleden jaar beeft zulk een col lecte goed succes gehad en het is ook zeker waar, dat de meest onschuldige glachtoffers van den oorlog zijn de kin deren, die als weezen achter b ijven. Het zal dan ook wel niet noodig zijn onzen lezers op te wekken de verkoopsters der bloemen geen weigerend antwoord te De distributie alhier geeft aanlei ding tot "klachten, die ten deele niet van allen grond ontbloot zijn. Waarom dp eieren zoo lang bewaard moeten blijven, dat ze bedorven tot ons komen, is een niet op te lossen vraag. Het ware toch zeken- beter per. persoon of gezin eenj eitje meer te geven, dan de nienschan latei- daar te laten betalen voor bedor ven waar. Ook rij'st hier de vraag waarom er Igeen vleesch wordt gedistribueerd, zoo als wij hoorden van plaatsen als Gronin gen, den Bosch, Utrecht en anderen. Dat ■er hedenmorgen zeep en rijst verkrijgy baar was, werd door de huisvrouwen met groote vreugde vernomen, maar dat te pcht uur in vele winkels beide arti kelen reeds op waren, geeft ons inziens blijk, dat er aan de distributie ook van deze artikelen nog wel wat hapert. De Directeur van het Gemeentelijk Distributiebureau verzoekt winkeliers die harde zeep weuschen te betiekken hiervan schriftelijk opgave te doen met vermelding van de verlangde hoeveelheid (in geen geval meer dan hun maanrielijksch rantsoen der N. O. T.) vóór Zaterdag 27 Juli e.k. 12 uur. Op de enveloppe dient te worden vermeld „Opgave harde zeep". Winkeliers die verpakte reepen chocolade wenschen te betrekken, kunnen daarvan schriftelijk opgave doen met vermelding der verlangde hoeveel heid vóór Zaterdag 27 Juli e.k. 12 uur v.m. Op de enveloppe dient te worden vermeld„Opgave chocolade". Thans komen ook hier onder de militairen vrij veel gevallen van Spaan- sche griep voorbehalve in het hos pitaal liggen ook in het huis in de Koe poortstraat, dat voor den staf is aange kocht, patiënten schrijft de Mid. Crt. Ook op het platteland van Walcheren komen thans meerdere gevallen van Spaansche griep onder de militairen voor o.a. te Aagtekerke en St. Laurens zijn de scholen reeds gesloten omdat er in die gebouwen ziekenzalen zijn ingericht. Uit laatstgenoemde plaats werden een pa ir ernstiger zieken naar het hospitaal te Middelburg vervoerd. Maandag is alhier, als vervolg op vroegere vergaderingen, definitief een coöp. vereeniging opgericht met het doel varkens te mesten, voor het slachten waarvan men, toestemming zal trachten te verkrijgen, om de leden voor den komenden winter van vleesch te voor zien. Voorloopig zijn 39 leden toegetreden. (M. Crt.) Maandag is alhier aangekomen de eerste van de vier groepen der Neder landsche reisvereeniging, die dit jaar volgens het vacantiehuisp'au Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanaeren W. D. bezoeken. Zondag is de laatste dag, en dan komt Maandag de tweede groep. (M. Crt) Vlisslngen. Bij den inspecteur der directe belastingen enz. alhier is ontvangen onder letters D. M., f76, wegens te weinig betaalde bedrijfs-, inkomsten- en verde digingsbelasting over 1914/151916/17; onder letter J. f52.53 en onder letters C. M f 37.24 wegens teweinig betaalde inkomstenbelasting over 1915/16. (M. Ct.) Door de politie alhier is, naar de V. C. meldt, een 16-jarig meisje aange houden dat van elders hierheen was gekomen zonder geld of middelen van bestaan, met het oogmerk om hier een betrekking te vinden. Waar zij stroom loos rondliep is zij gearresteerd en haar terugbrenging naar haar verzorgers be vorderd. Nog werden aangehouden een 17- en en een 18-jaiig meisje, die onder een grooten toeloop naar het bureau van politie werden overgebracht. Deze meisjes die haar tenten hadden opgeslagen in een schuur nabij de haven, ontvingen hun voedsel van marine schepelingen, die zoogenaamd |voor haar zorgden. Een dezer meisjes verkeerde in hoogst ver vuilden en daardoor ziekolijkon toestand en is zij, waar haar voogd elders woont, naar diens woonplaats overgebracht om onder zijn hoede te worden gesteld. (Z.) Schors Maandaga-ond was de arbeider M. van den Hoek aan den arbeid in het Geldmeesje weegje, toen hij een onbe kend manspersoon een sedeelte van een fiets zag wegwe.ipen in een haverland van den beer Boonman Van den H ging op zoek uit, waarop de man het frame (merk Palace) in een watergang gooide en met banden en moeren er van door ging. Zeker w:.s de fiets gestolen, dewijl op de vraag naar zijn naam door v. d. Hoek, deze vair den onbekenden tot antwoord kreeg: dat gaat je niet aan. _(Z.) Wcmeldings. De drie verdachten inzake den rijwiel diefstal ten nadeele van dhr. J. A. Dominicus alhier, zijn voor den officier van Justitie geleid, en naar het huis van bewaring overgebracht. (Z.) Kattendijke. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering werd besloten de ver ordening regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel te wijzigen. Op 'de voordracht voor zetters werden (geplaatst de heeren G. M. Timmterman en L. Oom en als plaatsvervangende le den de heeren P. M. van den Broecke en Joh. van Kleunen. De rekening der gemeente en armbestuur 1917 werd ge steld in handen eener commissie ter on derzoek en wel de heeren A. Spruit en Joh. van Kleunen. De begrooting der ge meente en Armbestuur 1919 zal nage zien worden door de heeten P. M. van den Broecke en J. A. van der Kemp. (Z.) Hoedekenskerke. In de Maandag gehou den raadsvergadering waren de heeren J. van der Linde en M. G. Verbeek, de eerste wegens ongesteldheid en met kennisgeving afwezig De voorzitter deelde mede, dat dhr. Joh. Boone zijn benoeming tot lid van de commissie van schatting inzake de rijksirikomstenbelasf ing had aangenomen Voorts dat voor de vacante betrekking van onderwijzer zich 15 sollicitanten aangemeld. De gemeente rekening 1917 werd aan geboden in ontvang ad f 19892 935, in uitgaaf ad f 19735 125, dus met een batig slot van f 157.81 De voordracht voor zetters van 's rijks directe belastingen werd opgemaakt in dier voege, dat naast de aftredende leden, de heeren J. F. Depondt en J D. Elenbaas, zullen worden aanbevolen de heeren J. Buteijn en J. Allemekinders. Besloten werd het Burgerlijk Armbe stuur te verzoeken f400 voor 1919 te willen bijdragen in de kosten verbonden aan de uitvoering van de Distributiewet 1916. Overgelegd werd het verslag van de door het distributiebureau over 1917 verrichte werkzaamheden. Uit een en ander bleek, dat de distributie aan de gemeente over 1917 f 1721.09 heeft ge kost Bij de rondvraag door den voorzitter verzocht dhr. Gelok aan B. en W. om te onderzoeken of het mogelijk zou zijn, de gemeente den komenden winter van electrisch licht te voorzien. De voorzitter zeide toe, dat B. en W. een ernstig onderzoek ter dezer zake zouden instellen, waarna de vergadering werd gesloten. Borssele. Maandagmiddag kwam op een boomgaard dicht bij het dorp een groote proefballon neder. Op de ballon stond in 't Fransch en Hollandsch geschreven Eendracht maakt macht. Leve Koning Albert. De ballon zal hoogstwaarschijnlijk in Frankrijk zijn opgelaten. (Z.) Wostkapollo. Maandagavond is alhier aangespoeld het lijk van een Engelsch vliegenier. Het is heden naar de alge- meene begraafplaats vervoerd om aldaar te worden begraven. Souburg. De waarde van den hier aan gehouden voorraad morphine bedraagt f8000. Colijnsplaat. Hier is de bliksem inge slagen in de landbouwschuur van M. van der Weele. De schuur en het landbouw gereedschap, een partij hooi, brandhout en 25 balen kaïniet gingen in de vlammen op. Het woonhuis kon met moeite ge spaard worden; wel sprongen er alle ruiten en hadden de gordijnen reeds vlam gevat. Het vee werd gered, alleen twee varkens bekwamen brandwonden en 25 kippen worden vermist. (Mab.) Axel. Onder leiding van den heer L. van Dixhoorn Phz., is een commissie ijverig aan het werk om op 15 Augustus aanstaande een concours-hippique te orga- niseeren, op het sportterrein der Ver.- van Zeeuwsche Fokkers van het Zware Trekpaard. (Z.) Burgh Aan de kust van Schouwen onder deze gemeente is een lijk aange spoeld. Uit de papieren bleek dat het was van den37 jarigen timmerman Joseph Allemeersch uit Blankenberghe. (Msb.) Cadzand. Hier is de bliksem geslagen in de woning van De Luijster zonder brand te veroorzaken. Eea windhoos, die samen viel met het onweer bracht schade toe aan de schuur en den molen van den molenaar Aalbregtse. (Msb.) Groade. Dezer dagen kwam een fiets rijder, die op zijn rijwiel een klein meisje vervoerde, te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat het kind door 'den val een beien brak. Bij de hier gelegerde militairen is de Spaansche ziekte uitgebroken. Naar we vernemen zijn er «en tiental persone|n door aangetastgelukkig, kwamen nog geen gevallen voor met doodelijken afloop. Sluis. Zondag zijn alhier een tweetal Duitsche soldaten in burgerkleeding over de grens gekomen, terwijl Maandag door de politie een viertal Duitschers, die Bel gië hadden verlaten, zijn geïnterneerd. Door de kominternen en de mara cha-ussée is bekeuring ingesteld tegen P. de K. alhier, wegens, het in voorraad hebben van pl. m. 12 K.G. sacharine. Oostburg. Door een defect aan den mo tor sprong bij een landbouwer de dorsch- machine uit elkaar. Wonder boven wonder werd niemand gekwetst. IJzsndijke. Op de Donderdag j.l. ger houden paardienkeuring alhier werden voorgebracht pl. m. 600 stuks. Die volL gende eigenaars behaalden in de groep, tweejarige hengsten prijzen: Ie prijs de Bruyckere te Aardenxburg, 2e prijs A. de Milliano te Oostburg, 3e prijs 0. Lanck- riet te Oostburg. St-Jansteen. Alhier worden weer bo ringen gedaan paar geschikt drinkwater en met succes. Op ongeveer 17 M. diepte is overvloedig en uitstekend drinkwater gepeild. De treinenloop in Zeeuwsch-Vlaandoren 0.0. De Midd. Crt. verneemt: In antwoord op een adres aan den Raad van Toezicht op de spoorwegen, vragend om drie ritten daags in plaats van twee op de spoor wegen tusschen NeuzenHulst en Neuzen —Has van Gent, ontving de Kamer van Koophandel te Neuzen bericht, dat de dienst gedurende Juli en Augustus niet zal kunnen worden uitgebreid, en dat middelerwijl zal worden overwogen, met het oog op de campagne der suikerfa brieken en het vervoer der schoolkinderen het kolenrantsoen der beide maatschap pijen zoodanig te verhoogen, dat zij beide 3 treinen daags in elke richting kunnen laten loepen. Wat het bietenvervoer betreft, ligt het in de bedoeling daarvoor een extra- rantsoen brandstoffen beschikbaar te stellen. De Spaansche ziekte. Te Hat- turn is de Spaansche griep overgebracht door een mijnwerker uit Limburg. De Spaansche ziekte blijft zich onder militairen te Breda uitbreidenin het hospitaal zijn alle bedden bezet. Reeds kwamen enkele gevallen voor met doode lijken afloop. De mogelijkheid van het optreden van complicaties (pneumonie) is hierbij echter niet uitgesioten. Te Sommelsdijk breidt de Spaansche ziekte zich uit. Ér werden sedert Zater dag een 5-tal nieuwe gevallen geconsta teerd. Onder de militairen te Oosterhout zijn 60 gevallen van Spaansche ziekte gecon stateerd. Het patrouaatsgebouw is als hospitaal ingericht. Ook te Zwolle zijn gevallen van Spaan sche griep geconstateerd, veelal bij per sonen, die de ziekte uit andere plaatsen blijken te hebben medegebracht. Te Harderwijk zyn plotseling een aan tal gevallen voorgekomen, voornamelijk in het kamp „Kranenburg", waar eenigen tijd geleden een groot aantal recruten zijn ondergebracht, welke langen tijd in Duitschland en Oostenrijk hebben ver toefd Het aantal lijders aan de Spaansche ziekte breidt zich te Arnhem steeds uit. De ziekte woedt vooral zeer erg in de Menuo van Coehoornkazerne, waar hon derden manschappen aangetast zijn. Ook onder de burgers komen tal van gevallen voor, zoodat op verschillende werkplaatsen reeds een deel van het personeel ziek is. Hoewel de ziekte gelukkig geen kwaad aardig karakter heeft wordt toch strenger optreden wenschelijk geacht. Vooral ,in de kazerne zijn afzonderingmaatregelen zeer noodzakelijk. De bacil van de Spaansche ziekte te Kopenhagen is op het Serum-instituut gevonden Het is de influenza bacil. De halve bevolking van de stad ligt ziek. Theaters en variété's zijn gesloten. Typhus. In het Duitsche internee- ringskamp te Hattem is typhus uitgebro ken. Een dor patiënten, die naar Zwolle werd overgebracht, is reeds overleden. Te Beerta stond een ledige tram wagen. De twaalfjarige Klaas Oosterveld wilde den wissel overhalen, geraakte onder de tram en was bijna onmiddel lijk dood. Maandag werd door de politie te Heerle als verdacht van moord op een 17 jarig meisje in het in de nabijheid gelegen bosch, zekere D. gearresteerd. I Maandag is nabij Warmond door den hevigen wind oen bootje, waarin zich bevonden de heer en mevrouw Waal te Amsterdam, mevi ouw Duiker uit Den Haag, en een drietal jonge mannen uit Warmond, omgeslagen. Mevrouw Duiker verdronk. Zaterdagmiddag heeft op de Was- senaarsche slag een ernstig ongeluk plaats gehad. De houwwiteer-afdeeling uit de Alexauderkazerne te 's-Gravenhage was daar bezig met schietoefeningen voor de commissie van proefnemingen, waarbij de milicion-stukrijder der veldartillerie uit de Alexauderkazerne Gerritsen be last was met de waarnemingspost, terwijl nog een tweede militair ter assistentie bij hem aanwezig was Er werd gescho ten met 7 c.M. kanonnen, waarvan een der granaten door de dekkingsplaat van den waarnemingspost heen is gegaan, met het noodlottig gevolg, dat de mili tair Gerritsen werd getroffen, waarbij een gedeelte der onderkaak, de schou der en een stuk uit de zijde werden weggescheurd. Onmiddellijk werd door de andere post de batterij telefonisch gewaarschuwd, maar deze loste nog een tweede schot, ditmaal gelukkig zonder iets te raken Het slachtoffer werd hierna uit den kuil gehaald en gaf spoedig dan geest. Bij de oefeningen was geen geneesheer aanwezig. De militair, die zich met Gerritsen in de waarnemingskuil bevond, is met den schrik vrijgekomen. Niet alleen in den Hortus te Am sterdam, maar ook in een broeikast van een der villa's bij Vogelenzang worden met goeden uitslag bananen gekweekt. Dat men door de eenheidsworst van het vel te ontdoen en door den molen te draaien, een smakelijke bal gehakt kon maken, is al zoo bekend als de weg naar Rome. Maar dat dit gehakt enorm aan smaak wint cn bjjna smaakt als versch vleesch, wanneer men de gestroop te worst een uur of zes in het water legt, is een nieuwigheid die ieder nog niet weet. (Vlksbl.) De Kabinetscrisis in den trein. Het volgende had plaats in den trein, coupé 2e klassé-rooken. De kabinetscrisis, het onderwep van het gesprek van eenige aanwezige heeren, van wie er een zich al spoedig ontpopte als fel anti clericaal. Hij moppert „'n Schandaal, dat in ons protestantsch land de vorming van een kabiiiet aan een Roomscht-n priester wordt opgedra gen." De uitdrukking van 's mans gelaat drukt onverholen afkeer en diepe waiiöoop uit. De anderen zwijgenomdat „'t nu eenmaal niet anders kan." Station Santpoort. Een nieuwe reiziger komt binnen, ziet kennis in een heer, die in een hoek ge zeten belangstellend, maar zwijgend het onderbroken onderhoud heeft gevolgd. „Zoo (volgt naam) ben je aan 't uitrusten van de verkiezingen „Jelui Roomschen kunnen tevreden zijn 30 zetels5 winst De zwijgende heer uit den hoek, blijk baar een R. K. Propagandist„Och ja, wij zijn tevreden", doch het getal 30 komt ons ruimschoots toe met onze '/3 der bevolking van Nederland, wij hopen er de volgende verkiezing nog een paar zetels bij te halen (met steelschen blik naar den anti clericalen medereiziger.) Deze, nerveus, druk gesticuleerend, tot de andere luid: 't Is meer dan genoeg 30't is een schandaal waar moet dat heen (Weer nieuw versterkte wanhoopsuit- drukking). Nieuwe reizigerWaarom mijnheer ik ben niet katholiek, doch ik zeg, wat hun toekomt, moeten ze ook hebben we hebben toch zelf het Algemeen Kies recht met E. V gewild. Anti clericaal, schreeuwend Waarom omdat hun bek al groot genoeg was met de 25 dat belooft wat met de 30 Nieuwe reiziger: U is onbillijk!" Heer in den hoek (propagandist) tot den anticleriaal„Is u katholiek?" Anti-Cleriaal,Ik Goddank niet waarom vraagt u dat zoo? PropagandistNaar uw grooten bek te oordeelen, meende ik het. Algemeene stilte Nieuwe reiziger: Station Velzen mijc- heer, moet u niet uitstappen Anti-clericaalstapt uit. („De Tijd".) Smokkelen. Omtrent het dood schieten van een smokkelaar nabij Spijk wordt gemeld, dat de gedoode de onge huwde B. uit Middelburg is. Met vijf and' ren ZuU tandrubber en kwikzilver gesmokkeld wordeni Hoewel gewaar schuwd wilden de smokkelaars Diet stil houden, waarop de kommiezen schoten losten B. hield het geweer van een der kommiezen vast, waarop een worsteling volgde en het geweer afging en B. doo- delijk in het hoofd werd getroffen. Een paar andere bekende smokkelaars wer den aangehouden, de anderen zijn bekend. De smokkelwaar werd in beslag genomen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2