chelvisch De Groote Oorlog. No. 83. Zaterdag 13 Juli 1918. Veertiende Jaargang. CHOUWING ensdag 17 Juli 1919. VERMIST IV2-jarige Vaar* (witkop). nette Dienstbode DE"paauvt enbare Verkooping op Vrijdag 19 Juli 1918, perceelen Tarwe, rst, Haver, Erwten Aardappelen en Beestepeëen. Winkeliers korting- VERBEEM - GOES Verschijnt tlltu MA1NDAS-. WIENSDAG- en VRIlDAtAVBNB. OOGAARTS BUITENLAND. BINNENLAND. Landbouw en Veefeelf. Welk weder zullen wij hebban 7 maar om het balans belang wordt doer de e heer Kakebeeke wijat d waar de Veiling te Operatieve conserrenfa- ten met een coöperatie De heer Ton merkt op ommissie zich niet als eze zaak in laat maar ief neemt. De heer Wil- initiatief der Veilings- en roept alle aanwezigen ef samengaan. De voor eens het recht van de gcommissie om als or eorganiseerden Zeeuw- deze zaak aan te vatten ldi, het zwarte bessen- kort ontledende en en „truc" waar de heer trekt daaruit de conolu- a zich voor fabrikanten- chten en stelt een motie eest van de deor den :1de en door de vergade- 1 beantwoorde vragen, ordt eene voorloopige >zen van 7 leden n. 1. ae elleman, P. Ton Jz., W. >ek, J. M. van Bommel Willemse, W. J. v. d. irnoldi. De hoer Bloems- lissie bijstaan als adviseur, wenschte de vergadering lehaalde resultaten noem- u dag van betekeenis voer sn fruitteelt en sloot de wmmiesie ging aanstonds udelijke vergadering en Jac. Welleman tot voor heer van Bommel van etaris. De BESTUREN van de -, Noord-, Zuid- on Nieuwe •Kraolortpoldoro maken be- dat f rden gehouden op alle Water- n en Springwatergangen, n en Dammen, alsmede op ermen der Dijken en de wegen, noemde polders gelegen, op koop gevraagd: Bouw- ef and, groot ongeveer 190 roe met ef sender huisje, liefst 'alcheren of Zuid-Bevelaud. Te aarden October of November, ■ieven met prijsopgaaf san ÈVRE, Tuindorp 65, Sonkurf jr de gemeente 's-Heerenhoel egan vergoeding terug te be en bij J. üEBAAK, Land wer, 's-Heerenhoek. oor onvoorziene omstandighe- tegen 1 Augustus of later een raagd. dres: Mevr. e, Goes. namiddags te één uur (zomer- i, te WieseiHcerke, in het c»fé Kroon" bij dhr. Pbibst«r, voor heer M. Ut VOS, ten overste» Notaris PILAAR te Goes, v»n: )e iet verkooper verleent credi' 27 November a. s. mkosten 8 °/o, contant 6 °/o- ioekjes verkrijgbaar in ge®®' en bij den heer M. DE 'tJ AbonMmantsprtjs p. 3 meenden veer Gees f 1.—, daarbuiten f 1-35. Afaonderljjke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertontiën werden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: BoudewIJn de Wlttesfraaf A 135° GOES. Tad. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Redamaberichten 30 Gt. p. r. Bij abonnement Advortentiën van 1—5 regels f 0 76, iedere regel meer 16 Ct Eenmlfde advertentie 3 X geplaatst wordt X TE KOOP. Een goed onderheude» MedlO®11 vei oot IS Ten, met venlarta. Te bevragen bij Jos. ns BR ïipper te Qssenisse Losse berichten. De strijd in het Westen. PARIJS11J uli. (Draadloos). Het avond communiqué meldt Een verkenning in de streek van Bus- siares heeft de Franschen in staat gesteld om vijf gevangenen te maken en een machinegeweer te veroveren. Afwisselende artilleriestrijd op verschil lende punten van het front. LONDEN, 11 Juli. (R.O.) Het avond communiqué meldt: De Australiërs drongen bij Merris de Duitsche linies over een aanzienlijke diepte binuen, maakten 70 gevangenen en veroverden talrijke machinegeweren. Hindenburg. „Les Nouvelles" beweert stellig te weten, dat maarschalk Hindenburg te Spa den 16den Mei na een hevig militair dispuut met keizer Wilhelm is overleden. „De Tijd" van 11 Juli meldt de ontvangst van eon briefkaart dezer dagen door Hindenburg geschreven aan den gepen- tionneerden generaal YonRoehl en waar in hij zegt dat de troepen voor een nieuw offensief eerst op adem moeten komen. De stellige zekerheid van „Les Nouvel les" laat dus wel iets te wenschen over. Von Kühlmann af. De Duitsche staatssecretaris voor buitenlandsche zaken is naar het groote hoofdkwartier gegaan en heeft daar den keizer zijn ontslag aangeboden wat door den Duitschen monarch is aanvaard. Daarmede gaat een man heen wiens optreden aan buitenlandsche zaken door velen, ook buiten Duitschland, met inge nomenheid werd begroet omdat men weet dat hij voor den vrede door ver gelijk wel te vinden was en niet alles door het zwaard wilde beslecht zien. Als opvolger wordt genoemd de reeds laug door de Al üuitschers met ophef ingeluide Von Hintze, oud-admiraal en diplomaat, thans Duitsch gezant in Noor wegen. Hij wordt als een beschermeling van Keizer Wilhelm beschouwd Ofschoon de Duitsche pers, ook in die der All- Duitschers, wordt verzekerd, dat het heengaan van Von Kühlmann gsen verandering in den buitenlandschen koers beteekent, daar de rijkskanselier blijft, heeft het toch alien schijn, dat Von Kühlmann is bezweken voor den druk van de ,.Vaterlands"-partij in wie de militairistische „all-Duitsche" geest zonder twijfel overheerschend is. In den rijksdag heeft het aftreden van Von Kühlmann groote beweging verwekt, wijl dit lichaam bij de wisselingen in het secretarisambt voor buitenlandsche zaken uiet is erkend. Bij de behandeling der kredietvoor- stellen, welke werd uitgesteld en op nieuw naar de begrotingscommissie verwezen, zal die ontstemming wel tot uiting komen. De rijksdag kan dan de kredieten verwerpen. Voorzeker een machtig wapen in zijn hand. Maar of hij die ook zal gebruiken? Inmiddels wordt door den Lokal An zeiger gemeld, dat de toestand in den rijksdag is „opgeklaard" en men nauwe lijks meer van een crisis kan spreken De Kölnische Volkszeitung vernam nog uit Berlijn dat tusschen den rijkskanse lier es Von Hintze volkomen overeen stemming is verkregen over het program der buitenlandsche politiek. Von Hintze zal -de -buitenlandsche politiek van don rijkskanselier met volle overtuiging ver tegenwoordigen en voor de hooföcom missie van den Rijksdag vooraf zijn poli tiek credo komen afleggen. Een nlsuw Csntrumiprogran. Het Duitsche „Centrum", de bekende Katfioliekq staatspartij Duitschland, heeft een nieuw program van actie samengesteld waarin zij hare staatkundige ideeën, verlangens en ide alen heeft neergelegd. Haar vorig program dagteekent van 1871 en is verouderd. Het program is in drie hoofdstukken verdeeld: 1 Grondwet, IJBuRenJandsphe politiek, III Binnenlandsche politiek. Waar tijdens dezen oorlog meermalen de vrees gewettigd scheen, dat de Cen- trumspartij zich meer en meer met de militairistische neigingen en annexatie ideeën der AU Duitschers ging verbroe deren, doet het weldadig aan in dit program de navolgende stellingen op het gebied der buitenlandsche politiek aan te treffen, die als even zoovele eischen der partij moeten worden aan gemerkt Vaststelling en door voering van een met de chris telijke grondstellingenovereen- stemmend volkenrecht; vol- komene, door het volkenrecht gewaarborgde en verzekerde onafhankelijkheid van den H. Stoel; ontwikkeling van het int ernationaal scheidsgerecht. Moge wat hier zoo schoon op het papier is gebracht door het Centrum practisch met niets ontziende door tastendheid worde nagestreefd. De voedselvoorziening te Weenen. Het dagelgksch rantsoen voor de stad Weenen is thans, voor zoover de levens- middelen-voorraad het toelaat, door mi nister Paul vastgesteld op 83 gram aardappelen, 24 gram vruchtengelei en 6 giain oorlogskotfie samen 218 gram voedingsstoffen per persoon en per dag. Over de kwaliteit van brood in hoofd zaak uit maismeel samengesteld, wordt algemeen geklaagd. De prijzen van kleeren en schoenen zijn buitensporig gestegen. Een heeren- costuum kost 800 a 1000 kronen, voor het keeren van een costuum wordt 120 kronen gevraagd. Stoffen voor dames- kleeding komen op 75 a 150 kronen de meterschoenen 150 a 250 kroneneen dameshoed 150 a 2uü kroneneen heeren- hoed, vilt of stroo, 30 a 60 kropen. Hst Belgische koningspaar. Het Belgische koningspaar heeft een bezoek aau Engeland gebracht, waar het de vloot in een der havens van Schot land bezichtigde en een bezoek bracht aan de stad .Leeds en aan kouing George en koningin Marie op Albert HaU. 2ij zijn per vliegtuig uit Frankrijk naar Engeland gereisd. Do moord op graaf Mlrbaoh. Naar de „Frankfurter Ztg" meldt, zijn de moordenaars van graaf Mirbach ge grepen. Volgens een verklaring van een leidster der links-sociaal-revolutioaaren, mevrouw Spiridowua is op de onlangs gehouden partijvergadering het ofücieei besluit tot den aanslag genomen. Het lijk van den vermoorde is naar Duitschland vervoerd. tUKItlKt Een treinongeluk in Amerika. In de nabijheid van Nashville zijn 100 personen gedood bij een botsing tusschen twee passagierstreiuen. Het hospitaal is overvol. Meer dan tachtig personen zijn gekwetst. In een wagon waren alle passagiers gedood. De machinisten en stokers van beide treinen zijp gedood. De oorzaak van de ramp is met bekend. Q« Kabinetscrisis. Het „Handelsblad" schreef gisteren Naar wij vernemen is de mogelijkheid groot, dat reeds binnen korten tijd eep kabinet gevormd zal zijn, wpatin alle ministers bebqoreq tot de rechterzijde. „De Tijd" voegt hieraan toe Wij kunnen met zekerheid meedeelen dat dit bericht, minstens genomen, zéér voorbarig is. Volgens de „Pall Mali Gawtfe"- sou Jhr. Mr. R. de M^rees van 8 wind eren, Neqerlandsch gezant te Londen, ernstig in aanmerking komen voor het minister schap van buitenlandsche zaken in het nieuwe kabinet. 0? S0^|(8(8j( vu h») kabinet. Dp socialist Kleerekoper heeft in een vergadering der S.D.A.P. te Arnhem verklaard, dat de öociaal-democraten er met aan denken deel te nemen aan een nationaal kabinet, o ifl d q t dan mede de veran^wqoirdel^kbeid zouden dragen en dit wenschen ze niet. Juist als in 1913. Bij de S. D. A. P. gaat het treedt hier zeer sterk naar voren het belang der partij boven het landsbelang. Zij bedankt voor iedere medeverantwoordelijkheid in de lands- regeering. Zij wenscht te zijn en te blijven de partij der oppositie, een heldin in het afbreken, een kind in het op- bauwen. En van zoo'n partij verwacht men zijn heil en uitkomst! Nedsrland-Berltjn. Naar de „N. R. Ct." verneemt, worden tusschen bet kantoor der Staatsspoor wegen te Berlijn en de Duitsche Spoor wegdirectie onderhandelingen gevoerd om zoo spoedig mogelijk tot een ver beterde verbinding iNederlaud-Berlijn via Oldenzaal-Bei.theim te geraken. De bedoeling is te trachten het over nachten te Uldenzaal te voorkomen en bij de Duitsche spoorweg autoriteiten door te zetten dat de de sneltrein D. 3 te Löhne stopt en door een later ver trek uit Bentheim de aausluitiug met trein D 171 zou worden gegarandeerd. Ons convool is in het Engelsche parlement ter sprake gekomen en de correspondentie, tusschen de Nederlandsche en ü-ngelsche regeering hierover gevoerd, overgelegd. Hieruit blijkt, dat, waar van den eenen kant Nederland niet stond op de formeele erkenning door Engeland van het recht van convooi, van den anderen kant En geland ditmaal uit beleefdheid van zijn recht van onderz iek onzer convooischepen afzag na de verklaring der Nederlandsche regeering te hebben uutvangeu, datniet^ verdachts door het convooi werd mede gevoerd. De „Manchester Guardian" bespreekt het besluit van de Britsehe regeering om tegenover het Nederlandsche convooi afstand te doen van haar recht van onder zoek en zegt: „Een marine, die met werk overladen is, wordt op deze manier moeite gespaard. Men kan in een dergelijk geval zeker zijn van de goede trouw vau de Nederlandsche regeering. Het recht van onderzoek is een onschatbaar wapen der marine, maar indien een eerlijke, neutrale regeering bijzondere waarborgen geeft, zooals door Nederland wordt ge daan, is een dergelijk recht overbodig." Het convooi is inmiddels ongestoord Woensdag uit Tborshavn vertrokken. Vleesohdistrlbutie. Naar „Het Volk" verneemt ligt het in de bedoeling van den minister van land bouw einde Juli weer met de distributie van versch rundvleesch te doen begiu- nen. Is het blad wel ingelicht, dan zal 75 pat. van dit vleesch moeten worden verkocht voor f 1 40 per K.G. en 25 pet. het j.g. fijne vleesch, voor f3 per K.G. De fabricage van eenheidsworst zal worden beperkt. Zeer waarschijnlijk zal slechts aan twee slachtplaatsen met de vervaardiging worden voortgegaan. Onze graanveorziening, De Nederlandsche regeering heeft het s. „Sirrah", vau de mij. Nievelt, Goudri- aan eq Ga en het s. „Terschelling", van den Rotterdamschen Lloyd, als wissel schepen aangewezen voor de „Zijidnk" en „Hector." Beide schepen kunnen tezamen onge veer lO ÜUjj, ton graan vervoeren. De Spaaneche ziekte. Men schrijft uit Terborg aan „De Maas bode." De zoogenaamde Spaausche ziekte heeft thans o.ok in deze streken, nadat zg reeds sedert eenigen tijd lang de Duitsche grens heerschte, haar intrede gedaan. In de naaste omgeving zijn tal rijke personen aangetast; echter treedt de ziekte, enkele gevallen uitgezonderd, niet kwaadaardig op. Opheffing slachtverbod? Nu blijkt, dat de minister zich niet heeft uitgelaten over het al of niet op heffen van het slachtverbod. Suiker. Volgens .het „Hbi." is van een rijks regeling inzake suikerrantsoeneering vooralsnog geen sprake. Hippos. In de gisterenmiddag te Middelburg ge houden vergadering vain de vereeniging Hippos, vereenigd tot verbetering Van de paardenfokkerij op Walcheren, was het voornaamste punt de uitreiking van de medailles behaald bij de veuienkeuring op. 27 Juni j.l. De heer A. de Feijter heette allen wel kom en inzonderheiü den beer jhr. P. j. Boogaert en J. Kraamer, voorzitter en secretaris van de afdeeling Middelburg der Z. L. M., voor de jonge vereeniging is belangstelling van een oudere en groo- tere zeer aangenaam. De eerste maal kon de véulenkeuring geslaagd worden ge noemd, de tweeo© maai beter en de derde ging men weer vooruit. Spr. wijst op den enormi hoogein prijs thans voor paar den besteed, een dier dat f 430U op bracht, werd eenige dagen later voor f70UO verkocht, dit komt door behoefte aanfokmaienaal endoordat 'tgeid minuer waard is. Walcheren volgt den weg van vooruitgang al is het nog niet zoover als andere deelen van Zeeland, hij hoopt dat men zoo zal doorgaan. Er is hard ba boette aan goede trekpaarden. Hierna ver zocht spr. den heer Boogaert om de mep dailies uit te pedken. De heer Boogaert zeide hieraan met genoegen te voldoen en zeide dat de Z. L. M. veel belangstelt in de pogingen van Hippos, hij constateert met genoegen den vooruitgang en noopt dat men zal volhouden. Spr. heeft het op prijs ge steld dat bij de mededeelmg van den uitslag der jury ook de 'bekroonde veu lens werden voorgebracht en op de fou ten' en goede hoedanigiieden werd gewier zen, hij geeft den wenk dit in bet ver volg in den ring te doen, opdat ieder het beter kan zien. Spr. wenscht de le den, die medailles beuaalden geluk en spoort de niet prijswinners aan zich niet te laten ontmoedigen. Na het uitreiken van de medailles bracht de heer de Feijter dank aan den heer Boogaert voor zijne bereidwilligheid, ter wijl nij nog namens de jury mededeelde, dat ook zij grooten vooruitgang in de fokkerij op Walcheren constateert. Vroe ger werden er voor het stamboek soms 12 veulens voorgebracht en maar een of 'twee goedgekeurd, nu komen er 70 tot 100 en wordt een derde deel ingeschreven. De heer E;. Verlam bracht dank aan bestuur en ook aan de Z. L. M, en vroeg of op Walcheren geen fokpaarden- dag zou 'kunnen wórden georganiseerd. De heer de Feijter wees <jp de groote kosten daarvan. Op een vraag van den heer Mesu, werd nog geantwoord, dat waarscnijmlijk he. deel van den Zuidsingel, dat nog met keien bestraat is, klinkerweg zal worden, waar door een betere plaats voor de keuring zal ontstaan. Het Teeltplan. De afdeeling Walcheren van de vereeni ging van Nederlandsche Akkerbouwers heeft van den minister van landbouw antwoord ontvangen op het harerzijds toegezonden adres. Inzake het al of niet laten van graan aan landbouwers voor eigen gebruik, wordt verwezen naar bet door den mi nister aan de voornaamste landbouwor ganisaties gerichte schrijven, dat 21 Juni is gepubliceerd. Omtrent de prijzen der en de garantieprijzen voor 1919 deelt de minister mede, dat deze zaak het on derwerp uitmaakt van een zeer nauwkeu- 'rig onderzoek door deskundige landbou wers uit alle deelen van Nederland, die door hem zijn uitgenoodigd omtrent die prijzen voorstellen te doen. Die gegeven opdracht houdt tevens in, in het bijzon der te letten op de belangen der land bouwers op de zand- en dalgronden ln zooverre dit vereenigbaar. is met de zorg voor een zoo sterk mogelijke uitbreiding van de voedselproductie, alsmede dat de teelt van rogge en tarwe vooral niet min der loonend zal zijn, dan 'die van ge wassen, niet strikt noodig voor de volks voeding. In overleg met vooraanstaande personen uit den kring der practische land- en tuinbouwers wordt nagegaan, hoe de teeltregeling voor 1919 zal moe ten vastgesteld worden om naast een d.oglmatige priipregaling het feare be Jog Verwachting tot Ken avond van 13 Jell: Meest matige Zuldellko tot Zuid-Weet», lijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkte luoht. Waarschijnlijk regeabulei met kano op onweer. Weinig verandering van tin- peratuur. 'bij te dragen, dat de voedselproductie in het volgend jaar zoo doeltreffend mo- gnVij* zij. Wat betreft de opvordering vau achtergehouden graan en peulvruchten met behulp van militairen, deze ja Juni j.l. 'beëindigd. De overwegingen, welke die® minister tot dezen maatregel genoopt hebben, meent hij genoegzaam in 'zijn antwoord op de schriftelijke vra gen van het kamerlid Colijn te hebben toegelicht. De minister belreurt het, wan neer tengevolge van ontactvol optreden hier en daar ontstemming is gewekt e® hoopt met adressante, dat de inlevering van den oogst 1918-1919 van dien aard zal zijn, dat een dergelijke maatregel niet noodig zal blijken te zijn. Van de Zeeuwsche klei. Men schrijft uit Zeeland aan het Hbl-: De nieuwe oogst is aangevangen; van de klei zijn de eerste vroege aardappe len gerooid, maar in de meeste deelen dér provincie worden die slechts verbouwd voor eigen consumptie, zoodat van rui me uitvoeren geen sprake is. De quali- teit is goed en daar heeft men trou wens bij die voortdurende droogte niet aan getwijfeld, maar de quantitelt is niet ruim. Wat betreft de latere soorten kan worden gezegd, dat reeds vele bijna vol wassen knolien worden gevonden. Ze heb ben ook van de droogte geweten; van de verwachtingen kan nog weinig ge zegd worden. Met den oogst van gerst en rogge is men reeds aangevangende vooruitzich ten van genoemde granen benevens tar we zijn wel bevredigend, maar de haver zal ongetwijfeld minuer van beschot zijn. Het „legeren" van graan zal dit jaar een hoogste zeldzaamheid zijn. De voortdu rende droogte in aanmerking genomen zal een en ander niet tegenvanen. De erwten zijn goed, maar de boonen heb ben veel van den wind geleden; de on gekende opbrengsten van 2(J H.L. per gemet zooaisi in 1917 zijn in geenen deele te wachten; toch, ondanks dei droogte, die weer te lang duurt na den regen val van voor eenige weken, hebben da boonen in de laatste dagen nog wonden ren gedaan. Van den bietenoogst, die even wel eerst in October aanvangt, heeft men nu reeds de beste verwachtingenze staan prachtig te velde I De wartels hebben zich gevormd en zijn diep in den grond ingegaan bij het droge weer. Komt geen tegenslag, dan zal het gewicht uitmun tend worden en wat dit voor den Zeeuw schen boer zeggen wil, die bekijke maar even de uitgestrekte velden, met dit ge was bezet. Minder dan vorige jaren, om dat men aan een voorgeschreven zaïai- plan was gehouden, is Zeeland in vele streken toch nog het bietenland. Wat de weilanden betreft begint het er weer dor uit te zien, algemeen ia dan ook de klacht over verminderde melfc- opbrengst der koeien, wat niet te ver wonderen valt. Dit klemt des te meer, omdat in vele gezinnen bij den brood- nood menigeen is aangewezen aan te vul len de maaitijden met pap, voor zoover daarvoor ook weer de noodige ingrediën ten zijn te verkrijgen. (Z.) V lasstroe. Het is verboden vlasstroo en gezwin gelde lokken, onverschillig in welken toestand a. af te leveren; b te vervoeren, behoudens voor zoover het vervoer van vlasstroo door of in op dracht aan een erkenden vlasser langs den korst mogeljjken weg geschiedt van zijne werkplaatsen naar zijne rootplaatsen. Van de verbodsbepalingen in het eerste lid kan ontheffing worden verleend door het Rijkskantoor voor Vlas, aan zoodanige ontheffing kunnen voorwaarden worden verbonden. i

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1