De Groote Oorlog. Aan den Vooravond. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wQ hebben? Aan den vooravond van den gedenk- waardigen zeeslag bij Trafalgar, liet de Engelse he admiraal Nelson het vlaggen- sein hijschen„Engeland venvacht, dat morgen een elk zijn plicht doet." Wij staan thans zoo goed als aan den ivooravond van den gewichtigen stembus strijd van 3 Juli 1918 en het is als hooren wij ons toeroepen: het Katholieke Nederland verwacht, dat Woensdag 3 Juli elke Katholieke kiezer zijn plicht doet. Wat onze plicht ons dien dag voor schrijft, weten wij: aan voorhch'ingheeft het ons niet ontbroken. Bij monde en hij' geschriften heeft men ons de laat ste weken ingelicht omtrent onze kie- zerstaak, beschouwd in liet licht der Ka tholieke beginselen en onvermoeid gaan tot Woensdag 5 uur onze wakkere pro pagandisten onder leiding van onze voor mannen door met de wijfelaars te over reden, de lauwen aan te sporen, de po- litiek-omvetenden te onderricnten. Aan ons is het voor een groot gedeelte gegeven te hepalen, in welken koers wij het schip van staat de eerstvolgende vier jaren willen zien gestuurdin het link- sche of in het rechtsche vaarwater. Wij hebben het voor een goed deel in han den, de christelijke vlag op fiet regeer- kasteel te planten of er weer voor vier jaar de kakelbonte liberaal-socialistische vaan te doen wapperen, al naar gelang wij als één man rechts stemmen, dan wel ons onthouden of smadelijk overloo- pen naar den vijand. De Katholieke staats burger, die weet wat er bij deze verkier zing op het spel staal, die zijn gods! dienst en vaderland met gelijke liefde be mint, kent zijn plicht. Geen zoet gefluit van vrijzinnige of ƒ0ode vogelaars zal hem dan .nok een duimbreed doen af wijken van den weg, dien plicht en ge weten hem voorschrijven; maar onder biddend opzien naar Hem van wisn alle zegen moet nederdalen èen zegen dien allen, ook de regeerders zoo zeetr van nood© hebben zal hij' aanstaanden Woensdag stemmen op de Katholieke 1 ij s t en wel als goed gedisciplineerd or ganisatieman op n u in in e r één dier lijst. Zoo zij het en brenge ons 3 Juli de victorie der rechterzijde voor Gods eere en het heil van land en volk. De strijd In hst Wsstsn. LONDE N, 29 Juni. Het avond-commu niqué van Haig meldt: Behalve de gewone wederzijdsche artilleriebedrijvigheid niets te melden. PARIJS, 29 Juni. Het avondcommuni qué meldt: Niets te melden behalve tamelijke groote artillerie-bedrgvigheid tusschen de Oureq en de Marce en in de streek ten Oosten van Reims. BERLIJN, 29 Juni. (Draadloos). Het avondcommuniqué meldt: Van het front niets nieuws. Zeegevecht bij Ostende. Van Duitsrhe zijde In den avond van 27 Juni geraakte een deel van onze torpedoboot-fl.itilje in de watt-ren van Vlaanderen op een ver- kenningsvaart ter hoogte van Ostende iu gevecht met Ëngelsi he torpedoboot jagers Na een gevecht dat een half uur duurde, trokken de vijandelijke turpedoboot jagers zich in snelle vaart terug, waarnij zij door mist konden wegkomen. Op het leidende schip van den vijand en op e-n van de torpecloboot-jagers werden treffers waargenomen. Al onze booten zjjn zonder averij teruggekeerd. De RIJksoorlogsoenfsrentie te Londen. LONDEN, 29 Juni. De Rijksoorlogs- conlerentie heeft een resolutie aange nomen betreffende de maatregelen, welke noodig zijn om voor het Britsche rijk en de oorlogvoerende verbondenen de zeggingschap te waarborgen over zekere giondstoffen, ten einde hen in staat te stellen z-o spoedig mogelijk ooilogsartikelen te vervaardigen en hun industieele behoeften te dekken. De conferentie was van meening dat deze maatregel noodzakelijk waa en drukte de hoop uit, dat de regeering van het Brits cbe rijk tusschen de landen vau dat rjjk onderling die schikkingen zou treffen, welke noodig z(jn om te zorgen, dat de noodzakelijke grondstof feu, binnen bet rijk geproduceerd, voor de bovengenoemde doeleinden beschik baar zouden zijn en dat er met de ge allieerden landen zou worden overeen gekomen, dat de nuodige grom stuffen, in die landen voortgebracht, voor de zelfde doeleinden zouden worden ge bruikt. IJzsr uit Dultschland. Naar de .Maasbode" uit goede bron verneemt, heeft de Duitsche regeering alle afleveringen van ijzer aan scheeps werven tot nader order verboden en is aan andere afnemers als fabrieken etc. de conditie gesteld dat het door hen te betrekken ijzer in geen geval mag dienen of worden afgeleverd voor den scheeps bouw. Von Kuahlmann blijft, plaatst de „Germania" als titel boven een artikel, waarin het leidende centrums- orgaan uiteenzet dat Kuehlmann nog allijd de meerderheidspartijen van den rijksdag achter zich heeft, wijl deze inzien, dat het in het belang is van het Duitsehe rijk, dat de staatssecretaris zijn post niet verlaat. Het blad betoogt dan verder, dat Kuehlmann niet is teruggekrabbeld en zijn eerste verklaringen geheel heeft ge handhaafd, ofschoon de indruk gevestigd is, dat hij ten deele is gedraaid voor het lawaai van een Westarp en een Strese- mann. Westarp en Stresemann zouden hem zeker alles vergeven hebben, wat hij van Moltke en over Rusland als hoofdschuldige van den oorlog en over de noodzakelijkheid van onderhandelin gen naast militaiie beslissingen gez-gd heeft, wanneer hij in hun All-Duitschen geest over de oorlogsdoeleinden gespro ken had Dat is het punt waarom de heele agitatie der anderen draait, besluit het blad. Da Burgeroorlog In Rusland. CHARB1N, 26 Juni. (R O De vroegere Oosten rijk-Hongaarsche krijgsgevangenen heiiben Irkutsch bezet De Tsjecho-Slo- waken zijn in de richting Krosnoyarik teruggetrokken Er gaan geruchten dat te Moskou de Bolsjewikiregeering is omvergeworpen en grootvorst Michael tot czaar is uit geroepen. De Ex-Czaar BERLIJN, 28 Juni. Men mag thans als bijna vaststaand aannemen, dat de ex- tsaar niet is vermoord Noch bij het Russische gezantschap, noch bij de Duit sche regeeringsbureaux zijn Itot op het oogenblik, waarop ik dit sein, berichten ontvangen, die den moordaanslag beves tigen. (Msbode). Kerenski. LONDEN, 29 Juni (RO.) Reuter ver neemt uit bei rouwbare bron. dat Kerenski, na een verblijf van een week te Parijs, naar Londen zal terugkeeren. Indien er geen radicale verandering in den toestand in Rusland intreedt, zal hij daarna naar de Vereenigde Staten vertrekken. (Zie laatste berichten.) Het Vrsdes-verdrag met Roemenie. BOEKAREST, 29 Juni. (W.B.) De kamer heeft gisteren na een kort debat het rredes-verdrag goedgekeurd. Tegen de vredes voorwaarden spraken slechts de afgevaardigden Trancu, Vaganescu Cedreanu, Cuzer en generaal Averescu, die verklaarde, dat hij wel bet eerst het woord vrede aan bet front uitgesproken had, maar het nu gesloten vredes-verdrag niet kon erkennen. Heden zal het vredes-verdrag in. den senaat ter ratificatie voorgelegd worden. KOPENHAGEN, 28 Juni (V.D. Naar ge meld wordt, worden thans besprekingen! gevoerd tusschen de Japansche en Sibe rische regeering over een gemeen chappe- lijk optreden legen de Bolsjewiki. Ook China is bij deze besprekingen vertegen woordigd. De stemming De heer Braakhuis, voorz propaganda- comm. i. d. kieskring Haarlem, heeft van mgr. Callier, bisschop van Haailem, in antwoord op een desbetreffend schrijve» de mededeeling ontvangen, dar de Katho lieken in geweten verplicht zijn op 3 Juli as te stemmen op de katholieke lijst en bjj hat uitbrengen van hun stem rekening moeten houden met het advies der katholieke kiesvereenigingen. Uitvoer van nieuwe aardappelen. De regeering heeft besloten den uit voer van vroege aa- dappelen toe te staan, zoodra in de biunenlandsche behoeften geheel zal zijn voorzien. De uitvoer zal overeenkomstig de beschikking van den minister van landbouw, voor de helft plaats hebben, naar ieder der oorlog voerende partijen Duitschland heett reeds toezegging ge daan, dat gedurende de maand Juli 50 duizend ton steenkolen naar Nederland kunnen worden uitgevoerd. Do afgdredao minister van marine. Bij Kon. besluit is de afgetreden mi nister van marine, schout bij nacht J. J. RamOonnet, benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Do „Koningin Regentes" De sloepboot „Zeeland" is Zaterdag middag half 3 weder uitgevaren voor het onderzoek van het wrak van de Koninvin Regentes". (Zie laatste berichten.) Onze schipvaart. De „Frisia" zal, als ze te Bergen zal zijn aangekomen, de reis mogen voort zetten, aangezien er thans bericht is ontvangen, dat de „Hollandia" Halifax verlaten heeft. Blijkens een door de directie van den Kon Holl. Lloyd ontvangen telegram is de Frisia" Vrijdagmorgen 4 uur te Bergen aangekomen. Het eonvool naar Indië. Het Ned. Correspondentie bureau in den Haag verneemt, dat binnenkort een officieele mededeeling nopens het vertrek van het convooi naar Nederlandsch-Indië kan worden verwacht. Gedurende de laatste week zijn hij Ame land 20 mijnen aangespoeld. Zaterdag spoelden 2 lijken van Duitsche matrozen aan. De militairen en do stembus. Van bevoegde zijde ontving „De Stan daard" geruststellend bericht over de mogelijkheid om de militairen grooten- deels aan de stemming deel te doen nemen Ziehier wat hierbij gelden zal: 1. De militairen, geen kiezer zjjnde, mogen vanaf 26 Juni t m. 4 Juli niet met verlof gez<>nden worden 2 De militairen, kiezer zijnde, die 2 Juli van verlof zouden moeten terug keeren, keeren eerst 3 of 4 Juli terug, nadat ze hun stemplicht hebben vervuld 3. Verder moet de mil kiezer die niet voor verlof aan de beurt is gelegenheid worden gegeven om to stemmen, met dien verstande, dat er 36 pCt. per trein (vrij vervoer) en 10 pCt. per fiets 2 of 3 Juli mogen vertrekken om 3 of 4 Juli terug te keeren. Hierdoor kunnen natuurlijk alle mili taire kiezers er aan deel nemen, te meer daar de meeste lichtingen te jong zijn. N. B. De militairen-kiezers moeten in hun eigen plaats van inwoning stemmen en niet in de gemeente waar zij zijn ingekwartierd. Red. Goes. Zoowel het mooie spel der execu tanten als de voorbeeldige houding van het luisterend publiek hebben het volks concert, Vrijdag j.l. door „Euphonia" ge geven, tot een succes gemaakt. De vergadering van den Economi- schen Bond was Vrijdagavond slecht be zocht. Naar dr. De Visser, die voor de Chr.-Historischen dien avond kwam spre ken, waren velen komen luisteren. Vanavond (Maandag) spreekt de oud- goeverneur-generaal Idenburg voor de An tirevolutionairen. Distributie. Vanaf helen ver krijgbaar op bon 82, 1 ons kaas 20 -j- op bon 3, 1 K.g. aardappelen, (na loss ing.) -De heer J. de Kok Gz., gebo ren alhier, sergeant bij1 de staf van het 3e neg. infanterie te Middelburg, is met 1 Aug a.s. uit 53 sollicitanten benoemd tot gemeente-opzichter te Doesburg. Hij was no. 1 op de voordracht. (Z.) Middelburg. Het Midd- lburgsch Mu ziekkorps geeft Woensdag 3. Juli, des avonds 8 uur, een uitvoering op het Molenwater en Zondag 7 Juli, des morgens van 8—9 uur in de Abdij. Donderdagnacht werden door de po litie in beslag genomen drie manden, die volgens de opgaaf vis h zouden inhouden, maar die bij onderzoek ongeveer 900 stuk ken huishoudzeep bleken te bevatten, af gezonden door den winkelier V. uit de Gravenstraat. In het benoemde Comité voor Rijks ambtenaren hebben alsnog zitting geno men de bieeren C. M. L. de Haan. con troleur van de grondbelasting, A. Poter- meijer, leeraar aan de Rijks Hoogere Bur gerschool en J. Del zen ne, bureelamblenaar van 's Rijks Waterstaat. M. C. De caféhouder W. vani wiens aan houding wegens heling wij melding maak ten, is na verhoor door den re a eivom- missaris naar het huis van bewaring over gebracht. De heer D. C. Compeer, bode ten stadhuize alhier herdenkt helen den dag waarop hij voor 30 jaar als zoodanig dienst trad. Door alle op het stadhuis werkzame personen werd hem een ge schenk in enveloppe jnet hijbehoorenae oorkonde aangeboden. Vissingen. Vleesch voor zieken en zwakken. In de maand Juli zal bovengenoemd vleesch op buitengewone rantsoenbonnen verkrijgbaar zijn bij den slager ha via. Met de uitreiking der R ij k s b r o o d- kaarten zullen bonboekjes voor levens middelen worden verstrekt, welke geldig zullen worden op nader te bepalen datum. Men beware deze boekjes zorgvuldig en rein, daar geene duplicaten worden afge geven. Het is niet meer noodig om 3 centen te betalen voor de enveloppen der brood kaarten. (VI Crt.) Door de politie werd alhier ge arresteerd een Duitsch deserteur, die ontvlucht was nit het kamp te Bereen. Daarheen overgebracht onder militair geleide, heeft hij kans gezien te Alkmaar opnieuw aan zijn geleiders te ontsnappen. (V1 Crt Zl«fikree. Bij de verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad werd geko zen de heer Luneberg (vrijz.-dem.). Her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Ixmiars (lib.) en Quant (antir.) (Z.) Kapelle. Donderdagmiddag had in het koor der kerk het examen plaats van de leden der transportcolonne van Ooste lijk en Westelijk Zuid-Beveland Het exa men werd afgenomen door den chef van den geneeskundigen dienst in Zeeland dr. Geeling, dr. Van Rooyen, en dr. Do los, in tegenwoordigheid van den lei- der dr. Pfeiffer. Het bleek de commissie, dat allen aan de eischen voldeden. (Gr Ct Schore. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bij dhr. J. v. K. 6 konijnen gestolen. De dader is onbekend. De poli- tie doet ijverig onderzoek. Hansweerd. I. de Keuning, kommies 2e kl. is met ingang van 1 Juli gedetacheerd van Hansweerd naar Goes. Zondagmiddag werd proces-verbaal opgemaakt tegen den machinist van de sleepboot „Niagara", wegens poging tol uitvoer van kwatta, zeep" en lijnolie. Aangesteld tot kommies 3e kl. te Hansweerd P. Meyboom. Krafifiendljke. rijdag werden benoemd tot ontvanger-griffier der polders Nieuw- Krabbendijke, Maagd- en Mayrepolder dhr. W. P. G Kakebeeke, tot dijkgraaf van d.e Nieuvv-Krabbendijksche polder de heer C. P. Vogelaar, tot gezworene de heer M. de Jonge en tot gezworene van de Maagdpolder de heer J. van Gorsel u - (G Ct.) Heinkenszand. Ten nadeele van W. Baas alhier, is Vrijdagmiddag uit diens schuur een fiets gestolen De politie hier mede in kennis gesteld, doet onderzoek. f^.) Vrijdagmiddag jongstl. vergaderde de gemeenteraad alhier. Afwezig waren met kennisgeving de heeren P. v. d. Dries en H. van Iwaarden. De voorzitter leest de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen is een dankbetuiging van het bestuur der Chr. Bewaarschool voor de verhoogde subsidie, goedkeuring van het kohier in suppletoir kohier H.O. Mede deeling van Ged Staten dat aan de firma Wed. D Rijk en Zonen vergunning wordt verleend voor een aanleg van electriciteit in de gemeente. AI deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Met algemeene stemmen wordt besloten dit jaar de kermis niet te doen doorgaan. De begrooting 1917 wordt gewijzigd en goedgekeurd en het kohier bonden belasting vastgesteld op een be drag van f 159 met 83 aanslagen. De rekening van het Burgerl. Armbestuur wordt overgelegd en goedgekeurd op een bedrag van outvaDg op f931.27 en in uitgaaf op f877.18, alzoo een goed slot van f54 09. Voorts kwam in behandeling een adres van de afdeelmg Heinkenszand van de R. K Land- en Tuinbouwbond, houdende verzoek om subsidie voor het geven van Landbouwonderwijs Besloten wordt hierover in een volgende verga dering te beraadslagen Een verzoek van het onderwijzend personeel der bijz scholen om een gratificatie gelijk aan het verschil der traktementen tusschen hen en die hunner collega's bij het Openb. Ouderwijs werd voor kennisgeving aan genomen omdat Ged. Staten zich met een raadsbesluit in dezen niet zouden kunnen vereenigen. 's Heerenhoek. Zaterdag 29 Juni gaf de sociëteit „De vrije Schutters", een con cours. Er waren 87 schutters opgekomen De prijzen werden behaald als volgt lste klepprjjs, D Pieterse van „Eens gezindheid 'sHeerenhoek; 2de klepprijs Verkamme van „Eendracht" Vlissmgen 3de klepprijs, M. Loo van „Zorgvliet" Ellewouisdijkzjjvogels door J. van de Bullch „De vrije Schutters'"sHeerenhoek en M. Drijdijk van Willem Tell II" te Ovezande; de kallen respectieveluk door Verlot van „Eendiacht" VJissingen, Jac. MarteD, „Eensgezindheid" 's Heerenhoek, A. Rijk Cz, „De Vrije Schutters" 'sHee- reBhoek en M. v. IJkeren van „Amicitia" s Heerenhoek. 's Heer Arendskerke. Ook al een vrou wenrelleletje. Vrijdag had alhier een betooging plaats van een vijf tien tal vrouwen allen ven het „Einde- vvege naar het gemeentehuis om zeep, maar daar er geen zeep was kondeu zij meb de schuone belofte, dat er zeep in aantocht is, onder luide toejuiching van publiek weer huiswaarts keeren. Westdorpe. Ruim 200 mau vulde de patronaatszaal Zondag j. 1. tot iu de uiterste hoeken, om te komen luisteren naar de verkiezingsrede van den heer VieniDgs uit Goes, hier geen onbekende. Spreker heeft vooral de sociale kwestie en met name de verzekeringswetten van Talma behandeld en de groote superio riteit dier wetten boven het staatspen sioen, d. w. z staatsaalmoes, glashelder uiteengezet. Een vurige aansporing om Roomsch tc stemmen en op nummer één van de 21e lijst, besloot zijn belang wekkende rede. IJiendijke. Ten bate der weldadigheids* werken van het Belgische Comité zjjn Verwachting tot den avond van 2 Juli Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit oostelijke, later veranderlijke richtingen, half tot zwaarbewolkt, behoudene kans op onweer. Waarschijnlijk droog, iets warmer. 16e23d«n^r°T0te- SCrl'ietinKen gehouden op in!iff Juni. De einduitslag was als vo.gt. Ie prqs Aardenburg. 14 punten de prijs Vlissmgcn, 11 punten; 3e prijs Sas van Gent, 11 punten4e prijs IJzen- iPnteni5Le prijs ,voor de miuste punten) IJzendijke, 1 punt. Den 23en dezer maand zal hier een groote paardenshow worden gehouden die veel volk belooft te trekken en voor paardenliefhebbers van belang is. Zaterdagmiddag heeft voor een flink gehoor op initiatief der RK. Kiesver- eeniging de heer Vienings van Goes een opwekkingsrede gehouden voor de stem- bus van 3 Juli. De bekwame spreker wist allen m gloed te zetten om als één man te gaan stemmen op nummer één r De Zeer Eerw. Heer Buys- rogge, p istoor, dankte den spreker voor zijn schoone rede. De vergadering had plaats bij de kinderen Van der Weijde. Schoondijke. De opbrengst van tarwe gersl en paardeboonen beloven veel. Vlas en koolzaad daarentegen is slecht Hel vlas is kort en in het koolzaad zit een klein insect. De bruine boonen bloeien te vroeg. Breskens Zaterdag 29 Juni j.l. landde nabij deze gemeente een Fransche twee- deleter, bemand met twee Fransche of- line ren. Oaeenleae. Do lieer Bonn van Ilontenisse' heeft Zondag in B. K. kiesvereeni- ging voor een talrijk gehoor duidelijk en helder uiteengezet hoe de Katholieke kie zer in Zealand moet stemmen, n I (tel eersten van de 21e lij'st. De spreker oogstte 'veel succes. St-Kruis. Omdat geen vergunning tol den uitzaai was gegeven, heeft de bur gemeester alhier twee gemeten vlas doen omploegen. Die landbouwer, die in over- tradingwas. lijdt hierdoor een schade van f 800. Ooathurp. Vergadering van <le kiesvereeiiiging alhier op Zondag ,10 Juni. Behalve het bestuur waren een honderdtal kiezers aanwezig De voorzitter opende te half vier 'de ver ganering met een rorte toespraak, waarbij hi) hulde bracht aan de trouwe opkomst Hij sprak de hoop uit, dat alle B. K. lezeis huh plicht als Katholiek zouden doen, en twijfelde niet, of onze over winning was verzekerd. Om abuizen op den gewichtigen 'dag Ie voorkomen, werd besloten op deze ver gadenng een proefstemming te houden Zij slaagde uitstekendslechts één lid stemde verkeerd. Daarija sprak de heer Ellerkamp de vergadering over: Stemplicht ten opzichte van onze Katholieke belangen! Met wol gekozen woorden wist de begaafde spre ker do vergadering een half uur te boeien Kfl monde van den voorzitter sprak de vergadering zijn dank uit voorde pit tige en opwekkende woorden van den redenaar Na nog een een breedvoerige uiteenzetting omtrent de wijze van stew- men sloot de voorzitter deze prettige en goedgeslaagde vergadering met éen ge- wonen christelijken groet. Hef zg.n. Groote Gat, bekend als Pfu goede palingvisscherij is bijna geheel droog. De visschers klagen, dal er weinig pahng te vangen is. Wel jam- duur n ria' cte PaiinS zo" Ia nacht van Zaterdag 29 op Zondag .10 Juni bekeurden de rijksamb tenaren van hier twee personen, die per njwiel elk een zak tarwe van pl.m. 50 K.G. met zich voerden. Deze personen waren vergezeld van een herdershond waarschijnlijk tot opsporing van ambtena- Hoofdplaat. Omtrent de vliegmachine die hier de vorige week geland is ver nomen we nog hot volgende- De vliegers, oen Engelsche kapitein en eon luitenant, waren aan het Westfront opgestegen. Boven de Belgische kust en op andere plaatsen werden ze'hevig on- der vuur genomen, Do onderkant van de machine was doorzeefd van de kogels en shrapnels. Zij waren genoodzaakt om te on een hoogte bereikt van wie l mcter- °P deze groote hoogte was hun waterreservoir bevroren, waar oin zij een noodlanding moesten doen. In de machine stond een machinegeweer, tiat automatisch (door een verbinding met de schroef) werkte. Ook waren do bom men nog niet geheel verbruikt. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Zomerzitting. Wederom zijn drie voorstellen van Ged- Staten in druk verschenen, waarvan twee betreffende het aangaan van geldleenin- gen en een betreffende de wijziging van de begrooting voor 1918, waardoor het eindcijfer met f45000 stijgt. N.B. De Zomerzitting zal aanvangen morgen (Dinsdag) ochtend te half tien- Komt men niet gereed dan wordt Vrijdag a. s. voortvergaderd.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2