Gemengd Nieuws. Laatste Berichten polderbenoeminjen. ONDERWIJS Financieele Mededeelingen. Landbouw en Veeteelt SPORT EN SPEL. Rechtszaken. 417e Staatsloterij. Correspondentie Marktberichten. Ooatburg. In de Zaterdagavond gehou den vergadering der R. K Prop. Club alhier, waren tegenwoordig behalve het bestuur 16 leden, alsmede de geest, adviseur. Bij acclamatie werden tot vice- voorzitter en vice-secretaris gekozen resp. A. Lampo en P. Matthijs. Na inning der contributie en van den retraitepemninig kwam aan de orde punt 3 der agenda. Voorstellen voor de hoofdbesluursvargar dering te Vlisisingen. Er zou worden aan gedrongen om den volgenden bondsdag in het 4e district te houden, alsmede om nieuwe bonden in de omliggende plaatsen op te richten door een lid van jhiet hoofd bestuur. Met algemeene instemming werf helt voorstel van den geest, adviseur aanga- nomen, tot oprichting eener R. K. Zang- School. Dadelijk gaven zich zestien pro pagandisten ais lid op. De vergaderingen en repetitie'® zullen gehouden worden eiken Zaterdag te 8 uur. Daarna had de aangekondigde lezing plaats van den lieer A. va,n de Voorde. De vergadering was een en al aandacht en juichte de rede toe. De geest, adviseur sprak nog een woord tot. opwekking', waarna - de ver gadering op de gewone wijze gesloten werd. We hadden het genoegen een 2- tal propagandisten uit Heinkenszand op deze vergadering te ontmoeten. Vrijdag arriveerden alhier een twee tal Belgen, uien het. gelnkt was, het be zette gebied te verlaten. Over hun be handeling' door de Duitschers waren ze slecht te spreken, vooral omdat zij, even als vele andere, gedwongen werden aan het front, voor den „Duts" .te werken. Met Tuin beiden hadden ze het plan op gevat te vluchten. Door bosschen en langs slootkanten loopende, wisten ze enger merkt de eleetnschc versperring te be reiken, welke zijl door middel van een daartoe ingerichte schaar hadden door geknipt. Hier werden ze van nieuwe klee- ren en schoenen voorzien. Zondagmiddag is hier een drietal Fransche onderofficieren gearriveerd, die uit een Duitsch gevangenkamp in België waren ontvlucht. Sluis. Werf tót voor eenige dagen slechts -goudgeld opgekocht, nu bestaat er al een levendige handel in zilvergeld. Voor een gulden betaalt men tot £1.10 voor een rijksdaalder tot £2.60. Cadzand. Vrijdag zijn hier twee lijken van EngClsche mariniers aangespoeld. Uit hunne papieren bleek, dat ze tot den R. K. godsdienst behoorden. Met militaire eer zijn ze alhier ter aarde besteld, nadat de Weleerw. heer Ph. Maertens, kape laan te Oostburg, de graven had gewijd. De Engfelsche vice-consul was hij' de plechtigheid tegenwoordig en hield de lijk rede. Ook de kapitein alhier sprak aan het graf. Breskens. Woensdagtaiddag sloeg in onze gemeente een span paarden op hol. Al slingerende ging het door de straat, toen opeens de wagjen in aanraking kwam met een paal der electrisch© geleiding. De paal brak af, terwijl een der paarden zulke, ernstige verwondingen opliep, dat het denzelfden dag nog moest worden afgemaakt. Het vleeseh werf voor de consumptie geschikt verklaard en onder de ingezetenen gedistribueerd. 's-GRAVENPOLDER. O Het kleine 's -Gravenpolder. Hoe simpel 't moge zijn, Blijft steeds in mijn geheugen; En lang niet voor den schijn. Nog aLtijd trekt die plaats mij aan, Want 'k heb als kind daar school gegaan. In 't schooltje in 't Peperstraatje, Werd 't eerste zaad gestrooid. „Verstelle" onzen meester, Dien held vergeet, ik nooit. 'k Geloof niet, dat Napoleon Zijn volk zoo goed regeeren kon. Het „handen saam" en „oogen dicht", Hoor ik nog uit zijn mond; Waagde een van ons een enkelen blik, Dan kreeg hij 't. volle pond. Maar dagelijks 'k zeg het tot zijn eer Bracht „meester" hulde aan God den Heer. Brand te B e r 1 ij n. Te Berlijn heeft een groote brand gewoed in een gemeen telijke opslagplaats voor graan. Van de 500 Ion graan die er geborgen lagen is ongeveer de helft verbrand De andere helft alsmede een partij meel kon gered woiden. De brand is vermoedelijk door broeiing ontstaan Onschuldig veroordeeld. Kort voor het begin van den oorlog is de slager Jacob Maurer uit Hansweiler op grond van aanwijzingen, die tegen hem bestonden, wegens moord zonder voor bedachten rade, begaan op de 12 jarige Erna Kretschmar, veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Naar de „Zaarbriic- kener Volksztg." thans mededeelt, heeft thans de stiefmoeder van de vermoorde Kretschmar op haar sterfbed bekend, dat zij mit behulp der grootmoeder haar stiefkind met een kolenschop heeft gedood. Maurer is dus onschuldig veroor deeld geweest. Zijne ouders zijn kort na het proces uit verdriet overleden, ook hij zelf moet spoedig in het tuchthui zijn gestorven. s Ongewone muziekinstrumenten. Naar de „Chicago Tribune" weet mede te deelen, heeft de beroemde Ameri- kaansche „Marschkoning" John Philip Sousa, die thans als reserve luitenant tot de Amerikaansche marine behoort, een marsch gecomponeerd, welke is opge dragen aan den president van hel scheepsbouwdepartement en de Ameri kaansche werfarbeiders. De nieuwe marsch moet ter aansporing tot den scheepsbouw overal in het openbaar gespeeld worden. In het orkest worden ter verhooging van het speciale klank effect scheepshorens, smidsaambeelden en klinkmachines als instrumenten ge bezigd. Boomloof als veevoeder. Ter tegemoetkoming in het gebrek aan vee voeder zal dit jaar in Duitschland het loof der boomen in groote hoeveelheden als veevoeder worden gebruikt. Het wordt in het gansche rijk gedurende de maanden Mei tot Septemher geoogst, in de lucht gedroogd en ter verdere droging en bewerking naar speciaal daartoe bestemde inrichtingen gezonden. Het aldus verkregen materiaal zal uitsluitend ter beschikkiag van het legerbestuur worden gesteld Daar wegecs hethooge vochtgehalte het loof hooi na voorloopige droging in de lucht spoedig aan bederf onderhevig is, zijn speciale maatregelen getroffen voor een snelvervocr naar de drooginriohtingen. Bij den bakker. Men schrijft aan de „Gelderl." uit een der grensplaatsen Onzen bakker is 'n vermakelijk avon tuur overkomen. Teiwijl zijn brood in den oven lag kreeg hij bezoek van een controleur, die zich eens kwam over tuigen, wat hjj alzoo bakte. De ambte naar moest eenige minuten wachten, tot het baksel gaar was en de oven kon geopend worden. Bij het uithalen ver schenen de kostelijke bruine brooden, gekneed en afgewogen volgens regee- ringsvoorsehrift. Maar daar in dat hoekje, wat zat daar nog? De strenge dienaar der wet gelastte uithalen. En nu kwamen er drie groote brooden te voorschijn Van meel zoo wit als sneeuw, gebakken van de zuiverste bloem van tarwemeel, drie groote kok kers van brooden. Ónze bakker was echter niet vervaard. „Voor wie zijn die brooden Het eene is besteld door den burge meester. „En het tweede?" Het tweede voor den secretaris. .En het derde?" Het derde voor u „Hè, wat?" Nou dan niet voor il, maar dan voor uw vrouw. Het vervolg van de historie is nu eens niet het geheim van den smid, maar van den bakker. En dat. gebod, dat innig vroom Van 's meesters lippen vlood. Verkondigde ook het Roomsche kind Gods almacht, schoon en groot. Des meesters beê', zijn woord van dank, Had ook voor ons een zoeten klanz. .Maar toen Kappeijne's wetje kwam, Deed men er niet meer aan. In de openbare scholen Had 't bidden afgedaan. En meester boog het grijze hoofd, En sprak: waarom dien troost geroofd? En als ik 's-Gravenpolder Een 'enkele maal passeer, Dan derik ik vaak met weemoed Aan dagen van weleer; Aan meester, die zijn liefde ons gaf, En daar nu rust in 'f, kille graf. P. BOUDENS Az. Rotterdam, Pinksteren 1918. Naar de M. Ct. verneemt is door Ged. Staten niet goedgekeurd de gunning van de uitvoering der werken aan de dijk vakken Oud-Kempenshofstede en Mog- gershil te Stavepisse aan de laagste in schrijvers, daar zij verre boven de Degroo- tis( waren Vergadering van het water schap, ,De Breede Watering be westen Ierseke, 'Maandag 27 Mei, 's middags 1 uur in de zaal van „De Prins van Oranje". Aanwezig 38 personen, welke 74 stem men uitbrengen. Commissie van notulen gekozen de hoe ren J. Pilaar, v. Dissel en A. Dekker. Commissie belast met het opnemen van stemmen de heeren L. Schouten, F. Bur ger en .1. Willemse. Nadat de ingekomen stukken, behan deld waren, waaronder verslagen van de commissie tot nazien der notulen en de commissie tot opneming van de kas, werd overgegaan tot punt II van de agenda.. Op 22 Maart was een nieuw algemeen ■reglement voor de Polders en Waterschap pen in Zeeland ingekomen ter kennis neming. Verschillende artikelen waren naar de meening van het bestuur ondui delijk of onvolledig. Nu was er een voor stel van het bestuur om wijzigingen in dat -reglement aan te brengen. Het bestuur had de volgende wijzigin gen: In art. 4 was alleen voorzien in het betalen van de buitenpolders en niet van de achterliggende tot onderhoud van de zeeweringen. Het bestuur stelt voor in te voegen de achterliggende polders. Dhr. Dekker oppert eenige bezwaren, die echter uit den weg geruimd worden, waarna liet. voorstel wordt, aangenomen. Verder stelt het bestuur voor art. 7 2 zoo te veranderen, dat op de zee dijken geen getimmerten of gebouwen gesticht, mogen worden. Aldus aangeno men. In art. 12 deze verandering aan Ie bren gen, dat. alleen: de eerste binnendijk moest verzwaard worden en niet alle. Aldus aangenomen. Na veel redeneeren bleef art. 41 3 hetzelfde. In art. 88 en 89 werd niet gesproken van machinist, Er werf bestoten om dit woord er in te voegen In titel IX werd voorgesteld op te ne men een regeling voor de pensioenen van de ambbenarm. Titel XI. Hierbij werf voorgesteld een bepaling te maken; dat ook van de be bouwde eigendommen een soort belasting kon geheven worden. Reeds was het aan Ged. Staten aangevraagd, doch deze had den afwijzend daarover beschikt Nu was het juiste tijdstip daar om weer aan te vragen. Dhr. Joh. Pilaar ging volkomen met den voorz. mede en verdedigde deze aanvrage. Dhr. Dekker kon het er niet mede eens zijn. Na lang en breed er over .geredeneerd -te hebban, werd door stem ming uitgemaakt, dat. aan de Ged. Staten zou aangevraagd worden om een regeling te treffen, dat een belasting van de be bouwde eigendommen geheven kon worden- Na deze wijzigingen werden eenige redactioneel© wijzigigen, voorgesteld door notaris Pilaar, aangenomen. Er werd verder besloten al deze wij zigingen aan Ged. Staten kenbaar te ma ken met overlegging van een uittreksel der notulen. Nadat de dijkgraaf, dhr. J. Oele Hz., nogj eenige medeaeeiingen had 'gedaan om trent de moeilijkheden, waarmee men op het oogenblik wat betreft het materiaal te kampen beeft en niemand meer iets voor de vergadering had, sloot bij de verg. onder dankzegging aan de commis sies en aan de ingelanden. Per telefoon. AMSTERDAM. Naar „De Telegraaf" uit Lobith verneemt, is sinds '25 Mei de door voer van zand en grint van Duitschland naar België weer toegestaan. DEN HAAG. Blijkens ingekomen be richten is bet Neuerlandscn stoomschip „Zaandam" den 13en Mei op 30' wester lengte op zee gezonken. Het schip had een Amerikaanscne marinebemanning aan boord. LONDEN! Aan de bladen wordt uit Washington gemeld, dat den 26en Mei de geallieerden en Amerika eene over eenkomst hebben aangegaan, bsoogende een politiek van non-interventie betref fende Rusland. Zij zullen dat land alle hulp en steun verleenen, maar voor het oogenblik kan niet geïntervenieerd wor den. Aan de Japansche regeering is mede gedeeld, dat deze overeenkomst geen wan trouwen behoeft op te wekken, daar dit slechts eene politieke daad is. Benoemd tot gezworene van bet waterschap De breede Watering, bewesten Ierseke, C. van Liere, te Kloetinge, en M. Vermue en W. van Liere W.Nzn., bei den te 'sHeer Abtskerke; tot voorzitter van den polder Walcheren, mr. H. F. Lantsheer, te Arnemuiden; tot gezworene van het waterschap Waarde, Boone, te Waarde; tot gezworene van den Drei- schorpolder, A. Goemans, te Dreischor; tot lid van het bestuur van het water schap de Valkenissegeul, C. Bal, te Waarde. Oostburg. De heer A. Scboorl, leeraar in het timmereen aan de ambachtsschool alhier, is in gelijke betrekk.ng benoemd aan de ambachtsschool te Sneek. Goes. Van de obligaties, groot elk f500, der leening ad f34000 (190102), aflos sing 1 Juli 1918, zijn heden uitgeloot de nummers 9, 30 en 41. De Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge. In „de Prins van Oranje" te Goes, werd op 24 Mei de Algemeene Vergadering gehouden van de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge onder leiding van den heer H. A. Hanken. Uit het jaarverslag over 1917 blijkt, dat op 31 December waren aangesloten 1118 landbouwers. Rr hadden. in 1917 plaats -439 ongevalleJi. Hiervan betroffen 7 patroonsongevallen en 11 geva.ten van bedrijfsziekten. In 1917 werd 2 malen aangifte gedaan van een ongeval met doodelijken afloop. Aan 6 der door een ongeval getroffen arbeiders moest een blij vende uitkeering worden toegekend, ter wijl 3 patiënte» op dit oogenblik nog een tijdelijke uitkeering genieten. In hoef verre het noodig zal zijn aan deze een blijvende uitkeering toe te kennen, valt thans nog niet te zeggen. Met inbegrip van deze 3 waren 15 der getroffenen langer dan 2 maanden invalide. Als oor zaken va» de ongevallen worden genoemd voertuigen 34, paarden 55, hoornvee 12, landbouwmachines 20, vallen van den hrbeider 70, vallen van het voorwerp 12, beknelling 10, krachtsinspanning 57, snijf- dende werktuigen 64, infectie 43, oog kwetsingen 21, brandwonden 5, breken van het gereedschap 1, bedrijfsziekten 17, diverse oorzaken 18. De onkosten die voor iele. patroons op deze verzekering kommen, bedragen over het verslagjaar f 1,03 per f 100 jaarloon. Voor een knecht, die f 500 loon per jaar verdient, worden de kosten nog geen 10 cent per week. Voor deze kleine uitgave worden ook de geldende gevolgen van de zwaarst© ongevallen gedekt. De ziekte-verzekering voor inwonend personeel heeft zich gedurende- het ver slagjaar wederom uitgebreid. Het aantal deelnemers steeg tot 547. De gemiddelde kosten pèr verzekerde bedroegen f2,80 per jaar. Voetbal. „K. 0. 0. 1."—„Concordia I." Goes. Zondagmiddag j.I. speelde „K. D. O." een vriendscbappelijken wed strijd op haar terrein aan den Polderschen- weg tegen „Concordia" alhier Stand bij de rust, 0—0, bij 't einde 2—0 in 't voor deel van Concordia. Als scheidsrechter fungeerde de Heer J. Huisse. Voor dezen wedstrijd was voor den winnaar een medaille beschikbaar gesteld door een sportliefhebber uit Goes. Goes. Zondagmiddag speelde alhier op het terein aan den Polderschenweg G. V. V. I een vriendschappelijken wed strijd tegen een „Bouwlieden-combinatie G. V. V. wist dezen wedstrijd te winnen met 21. Middelburg. Zaterdagavond speelde alh. op het terrein achter Meelfabriek Mid delburg I. een vriendschappelqken wed strijd tegen een zeer sterk millitair elftal. Middelburg klopte de militairen met 61. Korfbal. Zeeuwsche Korfbalbond. De wedstrijd-Commissie bestaat uit de heeren T. Mudde, voorzitter, M. Haasdonk, secretaris, Hansweerd, J. Dekker, com missaris. J, Sauer, Plaatsvervanger, J. B. v. Dierendonck, idem. Als nieuwe competitieleider is gekozen dhr. T. Mudde Goes. De Zaterdag 1.1. gespeelde competitie wedstrijd tusschen „H. H. D." Goes en „Zeelandia" te Hansweerd, is geëindigd met 64 in het voordeel van „H H. D." De wedstrijd gaf verschillende mooie worpen te zien, en was gedurende al den tijd zeer spannend, daar de stand bijna voortdurend gelijk was. Er was een tamelijk talrijk publiek. Dat men ook in Goes toch wat naar deze in teressante sport kwam zien PteekttMk te Mttetoitnirg. De eerste zaak ia het ppenbaar was die tegen J. M., tegen wien wegens land- looperij 3 dagen hechtenis en drie dagen opzending werf geëischt. De volg'snde zaak was die tegen F, D. landbouwer te Axel, beklaagd van te lage aangifte voor de belasting; hij' gaf aan een inkomen van f5453; terwijl zijn boe ken f 13943 aanwees en deskundigen, de heeren A. Wolfert en P. Kerkhaert, be rekend hadden f 9671,25. Beklaagde meende, dat zijn boeken- cijfers veel te hoog.zijn; van sommige cijfers weet hij niet pader op te geven hoe hij! er toe kwam. Bekl. was door getuige, inspecteur Mul der, aangeslagen voor f 11000; en had daartegen een bezwaarschrift ingediend. De officier van justitie, mr. baron van der Feltz, meende, dat het vast staat, dat beklaagde opzettelijk te laag aangaf, en eischt f500 of 100 dagen. De verdediger, mr. J. F. van Tteinse, meende, dat moet bewezen worden de onjuistheid en de valschiheid van deaan- aangjfte. Spr. noemt het onbescheiden, dat de inspecteur bij den aanslag over 1916, ook de bladen in het boek, die op 1915 slaan, inzag. Pleiter gaat verschillende cijfers na, die volgens zijn meening niet juist zijn en die itloch door de deskundige bij' de be rekening van het inkomen zijn gebruikt Bekl. heeft niet de bedoeling gehad door valsch© aangifte de schatkist te be- nadeelen; pr was bij" hem geen sprake van kwaden trouw. Na re- en dupliek werd het onderzoek in deze zaak gesloten. Alsnu werd een dergelijke zaak be handeld en wel tegen C. D., landbouwer te Hoek, die opgegeven had over 1916 geen belastbaar linkomen te hebben ge had, terwijl dit werkelijk £5529.50 had bedrage». Volgens het biljet zou held. f4000 hebben verloren. In deze zaak gaf de ontvanger te Ter- neuzen, S. A. Rochat, verschillende in lichtingen over het verloop van dezen aanslag, waarbij bleek., dat hij weinig medewerking van beklaagde ondervond. De officier wees erop, dat deze beid. alle inlichtingen over de berekening, waar op hij het aangegeven verlies grondde, achterwege liet en nog steeds laat. Daar het bier geldt een kwestie over een be lastingjaar, waarvoor alleen gevangenis straf worde opg;elegd, eischte de officier twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. Adriaanse, zei- de, dat beklaagde absoluut geen aantee- keningen had; bij was in 1916 achter uitgegaan en ging berekenen uit het hoofd en kwam tot verlies. A Waar nu door het dubbel doen be talen van bekl., hem reeds een prikkel is gegeven om desnoods een boekhouder aan te stellen, acht. pleiter het verschrik kelijk hem bovendien nog .gevangenisstraf op te leggen. Ook nu voerden officier en verdedi ger nogmaals bet woord. Wegens het te duur verkoopen van 1000 K.G. tarwe, door daarvoor f30 per 100 K.G. te vragen, terwijl de maximum prijs f 19 was, stond terecht P. Al. de P. uit Zaamslag. Getuige J- Rrsseeuw heeft de tarwe gekocht, terwijl hij later, toen de tarwe in beslag genomen was f110 terugkreeg van bekl. Getuige heeft zelf f30 geboden. De officier van justitie zeide, dat toch in ieder geval te duur verkocht is en vor derde £200 of 100 dagen. De verdediger mr. H. J. C. Groot wees er o.a. op, dat waar de regeering van: de eene zijde een soort schrikbewind over de boeren uitoefent, de bakkers trachten voor veel geld de tanve les te krijgen. Wegens beleediging van een andere vrouw werd bij verstek tegen A. S. uit Sas van Gent' 10 of 10 dagen gevorderd. Wel verschenen was E. W. uit Sas van Gerat, welke vrouw geen katje bleek te zijn om zonder handschoenen aan te pakken, wamt zij had haar buurman met een grooten steen op het hoofd geslagen. Bekl., die haar mondje mede had gebracht, had voor de politie bekend, maar ont kende nu. Eisch f 10 of 10 dagen. Wegens mishandeling van een kommies luidde de eisch tegen A. J. de Z. uit Terneuzen f15 of 15 dagen. Bekl. zeide, dat de kommies hem wegens smokkelen wilde aanhouden; terwijl hij zelf ook smok kelt. De volgende zaak was die tegen AI. J. de R. uit Breskens, welke vrouw pa len nam, die militairen vervoerden en die aan het rijk behoorden. De eisch luidde een week voorwaardelijk met een jaar proeftijd. Wegens diefstal van geld te Philippine werd tegen J. L. uit Groede f40 of 14 dagen gevorderd. 1 Ook beklaagde A. C. uit Breskens heeft zich rijkspalen toegeëigend. Eisch f10 of 10 dagen. Wegens diefstal werd niog tegen J. R. uit Schoondijke een maand gevangenis straf gevorderd. Do volgende beklaagde J. A. de V. uit Groede had zich aan zéér afkeurens waardige dierenmishandeling schuldig ge maakt. Eisch drie weken gevangenisstraf. Tegen J. de P. uit Axel en A. D. uit IJzendijke werd wegens het niet op geven van graan f100 of 60 dagen en tegen Al. M. uit Terneuzen f50 of 50 dagen gevorderd. Uitspraak 31 Mei. 5e klasse, 4e-lijst. Trekking v- 24 Alei. Hooge prijzen tot en met f 100 zie ons vorig nummer. f 70: 2224 2244 2246 13418 13449 Nieten: 2213 2231 2240 6114 7613 7625 8782 12305 14481 14490 14491 5e klasse, 5e lijkt. Trekking v. 27 Mei. f15000 6914 j f 1000: 255 5229 11330 15626 f 400 7020 9307 19029 19441 f 200: 1108 20435 t f 100: 5605 10495 10759 10804 13939 16883 17667 18648 Correspondent Middelburg. Konden mo tie niet overnemen, wijl bedoelde courant niet op onze leestafel voorkomt Red. Veilingsvereeniging „Walcheren". MIDDELBURG. Aardbeien 188, Spina zie 1419 ct., beiden per K.G. Sla 2 4, Bloemkool 1218 ct., beiden per stuk. Alolsla 53—80, Snijsla 15—22, Zu ring 1725, Andijvie (moskrul) 3856, Postelein 4866 ct., alles per mandje. Prei 1011, Peen 13T9, Rhabarber 12 22, Rammenas 4, Radijs 34, Raap stelen 34, Selderie 410, Pieterselie 1—2, Uien 48 ct., alles per K.G. Vlissiragen, 25 Alei 1918. Bij' de gisteren gehouden groenten- en fruitveiling1 werden de volgende prijzen besteed Postelein 44—55, Zuring 2943, Ker vel 4—12, Pieterselie 8—18, Kropverdun- sel 2629, Snijsla 10 et,, alles per mand,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 3