ölïïl GOES, ÏIZL_ GROOT MUZIEKFEEST -m A±J!0 No. 59. fiROOTE PARTIJ AFBRAAK Openbare Moopinp FIRMA W. LAAAE, Bank- en Effectenzaken van alle Assurantiën. ADVERTENTIE». GEOPEND. i* EEN HOEFJE, so EEN HOEFJE, INSPAN, Stationsplein E 22 BEPERKING GASVERBRUIK. op 20 MEI (2en pinksterdag) te GOES OPTOCHT - CONCOURS - CONCERTEN. Te koop gevraagd. BP V l( varï J. MAG8ELSE, Gem. Zit- en Slaapkamer of Zitslaapkamer met kost. Openbare Verkooping. Woensdag 22 Mei 1918, verkoopen Woensdag 29 Mei 1918, 2o. Een Wagenhuis en Erf BERGEN-OP-ZOOM Hoogstraat 26 GOES on IERSEKE befast zich in den meest uitgebreiden zin met de behandeling van alsmede De Zeeuwsche Bond van Aardappel-, Groenten- en Fruit-Exporteurs „ONS BELANG" te Goes, brengt ter algemeene kennis, dat zijne kantoren met ingang van 16 Mei zijn verplaatst en vanaf dien datum zullen ge vestigd zijn aldaar. De telefoonnummers 125 en 134, respectievelijk voor de AfdeeliDg Aardappelen en de Afdeeling Groenten en Fruit, blijven gehandhaafd. Het Dagelijkscli Bestuur, M. KNIPPEN. J. G. DE GRAAUW. P. ELENBAAS Josz. Administrateurs - Groote Kade GOES. Verleenen Itunne bemiddeling bij den aan- en verkoop van Onroerende Goederen, Verstrekken en beleggen gelden speciaal ondef hypothecair verband. De gastoevoer wordt afgesloten op alle werkdagen, des voormiddags 8.30 tot 11 uur, des namiddags 6.45 tot donker. Op Zon- en Feestdagen, des voormiddags 8.30 tot 11 uur, des namiddags 1 tot 4 uur en 6 uur tot donker. Betracht met uw gasverbruik de grootst mogelijke zuinigheid. De Gemeente-Gasfabriek, Directeur, S. H. BONTHUIS. Bond van Harmonie- en Fanfarenvereenigingen in Zeeland. ZIE DEN OFFICIËELEN FEESTGIDS. T een Merriepaard, Plaatselijke Tentoon stelling en Markt Maandag, 2en Pinksterdag, Openbare Verkooping. Zaterdag 18 Mei 1918, openbaar verkoopen: Wat de stoom is voor t industrie, is het adver teeren voor den handel: I de groote beweegkracht. Een held van de dag volkomen. Vooral in 'de eerste zaak, die tegen den schipper C. J. O. uit Dor drecht. De kommiezen te Hansweerd had den zijn schip doorzocht zooals hun plicht was en hadden eindelijk in een kast achter een paar sokken ontdekt 3 IX(i. kaneel, 4 D.G, peper en 3 D.G, sa- phraan. Bekl. bekende dat de waren daar lagen, maar ze lagen daar ook al een vorige reis en zouden dus voor de twee de maal naar België gaan. De officier van justitie eisclite f5 of )0 dagen. De verdediger, mr. Adriaans©, gaf toe, dat de officier zeer billijk was in jijn eisch, maar hij ontkende, dat bekl. ,met opzet een strafbare handeling heeft ge pleegd. De in beslag genomen waren wer den voor eigen gebruik gebezigd en van uitvoer in den zin der wet is geen sprake. Ook niet van het verstoppen der waren, daar schippers geen bergruimte hebben als in eene womng en dus alles door een opbergen. De volgende bekl. waren twee datnes uit Sas van Gent, O. C. en M. R.zij kwamen per tram aldaar aan, toen de kommiezen het raadzaam vonden haar voor de visiteuse te leiden, waarbij bleek, dat ieder 3.2 K.G. kwatta chocolade ver voerde onder de kleerem. Eisch voor ieder f 15 of 30 dagen. Ook de volgende bekl. was een vrouw, namelijk E. S. uit Zuiddorpe, die tegen zich hoorde vorderen £20 of 40 dagen en inbeslagname van de hij haar gevon den 21 knotten sajet, waardoor zij zich aan verboden nederlage zou hebben schul dig gemaakt. Vervolgens kwamen enkele mannen op het beklaagdebankje. Tegen J. D. uit Zuid- zend© werd f 25 of 50 dagen geëischt met inbeslagname van de vervoerde 26 stukken zeep en het rijwiel waarmede het vervoer plaats had. Tegen P. J. M. uit Oostburg, die 3 K.G. krenten ongedekt vervoerde luidde de ejsch f5 of 10 dagen. Tegen E. v. d. V„ uit IJzendijke, die betrapt werd toen hij gutapercha, laar zen, schoenen en handschoenen vervoer de, luidde de vordering f 15 of 30 dagen. De beklaagde A. M. G. uit Vlissingem vervoerde onder Schoondijke 4 pa,k sajet, Eisch f 15 of 30 dagen met teruggave van hét rijwiel. Tegen D. J. v. d. L. uit Vlissingen, die onder Oostburg werd aangetroff en met 184 sigaren (monsters zeide bekl.) werd f 10 of 20 dagen gevorderd. Ten slotte werd nog eenzelfde eisch uitgesproken in de zaak tegen L. de S. uit Philippine, die 3 tarwebrooden inbui- tenwaartsche richting medenam. Uitspraak 28 Mei a.s. De aanslag op het kruithui» bij Halfweg Men zal zich herinneren, dat destijds (in den nacht van Zaterdag op Zondag 2627 Januari), aen opzienbarende po ging werd gedaan om het kruitmagazijn „De 1800 Roe" aan den Haarlemmerweg tusschen Sloterdijk en Halfweg, staande nog juist op Slotensch gebied, in de lucht te doen vliegen. Een politieagent, Hei ligers genaamd, uit Sloten, zag in dien nacht eenige jongens aan den kant van den weg bezig, die blijkbaar daar iets begroeven. Bij zijn nadering vluchtten zij. De agent maakte alarm met zijn revolver de agenten van het posthuis Amstelveen- scheweg rukten toen uit om te helpen. Het gelukte een vijftal dier jongens te pakken en later vond men ter plaatse twee doozen met zg. tijdscliokkers en daarbij lag een groote zak met inbre kerswerktuigen. Inspecteur Bos, uit Sloten, deed ver der onderzoek in het kruitmagazijn, dat uit een complex loodsen bestaat en vond tegen de hoofdloods een ladder staan, terwijl een zolderraampje stuk was. In de loods lag op den vloer een strook vloeipapier, houtwol en kranten, bene vens een klein model granaat Bij deze gevaarlijke combinatie, waarbij ook nog dynamiet moet gevonden zijn, was petro leum gegoten en de papieren lont bleek gebrand te hebben, maar was uitgegaan. De jongens, ondervraagd, moeten ge zegd hebben het magazijn te hebben wil len laten springen.als protest tegen den oorlog. Zij waren vijf in getalnl.de 17-jarige electricien W. Holthaus, de 16-jarige metaaldraaier J. Romein, de 16 jarige timmerman T. J. B. v. d Wal, de 20- jarige fotograaf H. B. Veltman en de 22- jarige boekdrukker A. Mell. Bij het kruitmagazijn woonde alleen een conducteur der artillerie, maar het werd overigens niet bewaakt. Direct na deze ontdekking brachten de subst. offi cier van Justitie, mr. van Traa en de rechtercommissaris mr. Jolles met den gerechtelijken scheikundige, den heer van Ledden Hulsebosch, een bezoek ter plaatse. Vier van de vijf aangehouden jongens behoorden tot een club, genaamd de „Sajo" (Sociaal Anarchistische Jeugd Organisatie) die juist den Vrijdag te voren een vergadering had gehouden in „Concordia" (Weesperplein.) Bovengenoemd vijftal stond Dinsdag terecht voor de 6e Kamer der Recht bank te Amsterdam. Buiten en binnen het gebouw was nogal publieke belangstelling merkbaar. Het binnen brengen der vijf nog jeugdi ge knapen bracht eenige emotie teweeg in de zaal, waar ook eenige ouders aan wezig waren en veel rijksveldwachters. Het O. M. vroeg behandeling met ge sloten deuren. De getuigedaskundige Berkhout, technoloog, vond dit, zoo deel- de de officier mede, ook zeer wenschelijk met het oog op de vele spionnen, die van de mededeelingen en cijfers in zijn rapport misbruik konden maken. De verdediger, mr. van Gigch, verzette zich daartegen. Integendeel achtte hij een openbare zifting wenschelijk. De heer Berkhout, zelf gehoord, zeide dat het hem van belang scheen, dat vooral de hoeveelheid ontploffigsstoffen in het magazijn aanwezig, niet in het openbaar vermeld werd. Na schorsing deelde de president mede, dat geen termen aanwezig waren om de geheele behandeling met gesloten deuren te doen plaats vinden, doch dat dit naar gelang van omstandigheden zou geregeld worden, ook ten aanzien van het re quisitoir. Hierna werden de beklaagden onder vraagd. Beklaagde V. bekende het ruitje ge broken te hebben en met bekl. M. langs den ladder naar buiten geklommen te zijn. Zij vonden daar de doozen met schokbuizen, begrepen dat dit „oorlogs materiaal" was en namen twee doozen mede Zij vertelden, hoe ze, met een blikschaar, de doozen hadden geopend; dat zij eigenlijk geen van allen precies wisten wat er in dat munitiemagazijn geborgen was en ook wisten er een paar, dat er een wachterswoning bij stond De lont hadden zij gemaakt van papier, ge drenkt met salpeter, en vooruitgenomen proeven hadden aangetoond, dat deze lont ongeveer twee uur zou doorbranden. De lont werd tusschen het houtwol gestoken. Drie hunner hadden bij alles geholpen. Het vijftal zeide, met het wegnemen der doozen geen eigen voordeel op het oog gehad te hebben, maar alleen de bedoeling, dat die diDgen niet ten na- deele van andere menschen zouden ge bruikt worden. De deskundige, de heer Van Ledden Hulseboscb, wiens rapport voorgelezen werd, gaf nog eenige nadere explicaties over de gebruikte stoffen, in het bijzon der de constructie van de lont en de brandbaarheid daarvan. Dat dielontniet is doorgebrand moet een toevalligheid geweest zijn van zeer localen aard. Op een vraag van den officier verklaar den alle beklaagden, dat zij bij hun anar chistische denkbeelden bleven en even tueel zoo zeiden er drie hunner dat zij dienst zeuden weigeren. Nadat de inspecteur Bos en de agent Heiligers gehoord waren, kwam als ge tuige de artillerie-conducteur aan de beurt, die, als beheerder van het maga zijn, op het bewuste terrein woont met zijn gezin, op 50 a 60 Meter van het eigenlijke projectielen magazijn. Hij deed voornamelijk mededeelingen over de si tuatie van een en ander en over den door hem geconstateerden tooestand. Daarna werd getuige-deskundige Berk hout gehoord. Dit geschiedde echter met gesloten deuren. Na de pauze werd gehoord de getuige a décharge Cohen, propagandist, die be weerde dat de beklaagden volgens hen met hun daad iets „hoogers" bedoelden en werktuigen in Gods hand geweest moeten zijn. De ouders, gehoord, zeiden dat hun zonen steeds zeer geed oppasten. Het O. M(mr van Traa) requisitoir nemende zeide, dat hier sprake was van het misdrijf, bedoeld in art. 55 W. v. S. Er is hier gebleken een deugdelijke poging tot brandstichting. Bekl. H. R. en v. d. W. hebben zich bovendien schuldig gemaakt aan het behulpzaam zijn (art 56) en medeplichtigheid. Alle vijf hebben zich schuldig gemaakt aan den diefstal. De maximum straffen zijn 13 jaar, resp 8 jaar, en de vraag is nu, hoe moet hier gestraft worden. Het is hier een zaak waarvoor de natie is warm geloopen van verontwaardiging. De feiten zijn bijzonder ernstig, zeide de officier. Beklaagden hebben zich vergrepen aan de levensbelangen van den Staat. Krachtdadig moet daartegen opgetre den. Deze jongemannen zijn dus Staats gevaarlijk. Hun verleden is gunstig en zij zijn jong. Zij kunnen beschouwd wor den als'idealisten, maar, wat in hun oog goed is, is dit niet voor de maatschappij. Zij leven nog in het idealisme van de „Sajo". Straffen moet hier dus opvoe dend en beschamend werken, opdat be klaagden zich 'n goede discipline zullen eigen kunnen maken. De officier eischte voor v. d. Wal 8 maanden, Remen 10 maanden, Holthaus 1 jaar en voor Mell en Yeltman 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. van Gigli begon met de pers te critiseeren. Die, toen de daad gepleegd was, daarvan zooveel ophef had gemaakt Pleiter zeide dat de daad uiting gaf niet aan anarchistische, maar aan anti-militairistische neigingen, dus een strijd tegen het militairisme. Zijn wij daar niet allen tegen? Pleiter citeerde wat maitre Labory destijds in 1894 zeide het proces tegen de daders van een aanslag, op het „Palais Bourbon" ge pleegd en waarbij deze advocaat die daad toeschreef 'aan de „eeuwige men- schelijke revolutie"-neigingen. Mr. van Gigh wees er voorts op dat het gebruikte middel de lont, ondeugdelijk is geweest. Geen der deskundigen heeft verklaard hoe het kwam dat die lont niet heeft kunnen doorbranden. Het is hier de vraag of men te doen had met een absoluut ondeugdelijk middel en spreker haalt hierbij eenige juris pro den ties aan. Deskundigen had verklaard datsalp-ter zeer vatbaar is voor vochtaanrekking en daardoor kan de lont ondeugdelijk ge worden zijn, maar de heer Van Ledden Hulsebosch verklaarde dat de lont of het stuk dat hij onderzocht had fel gebrand heeft. Pleiter concludeerde dat er dus eigen lijk geen sprake geweest is van lont, en er dus een ondeugdelijk middel werd gebruikt. De brand is in ieder geval niet onstaan en de bedoeling was dit ook niet. Bekl. hadden andere bedoelingen. Niet om te dooden door een ontploffing, in tegendeel. Zij waren voorstanders van het „gij zult niet dooden!" Pleiter ontleende daarna de karakters van bekl. die o.a. anti-alcoholisten zijn en geen bioscoopbezoekers, evenmin als lazers van detective-romans als „Lord Listers" e.d. Hij legde ook goede getuigenissen over. Bekl. Holthaus ging veel naar het tooneel en prefereerde stukken van Heyermaus, Shaw e.d. Deed ook aan theosofie Pleiter schetste bekl. Romein als een liefhebber van tuinieren. Mr. van Gigh besloot zijn pleidooi met het verzoek om voorwaardelijk, speciaal voor v. d. Wal, zoo mogelijk ook voor de anderen. Bij strenge straffing zal integen deel verbittering ontstaan. De militaire autoriteiten hebben ook schuld want er was geen bewaking Bovendien hebben deskundigen uitgemaakt dat bij eventu- eele ontploffing Amsterdam noch Haarlem beschadigd zouden zijn geworden. Dat er geen bewaking was, zal de verbazing daarover nog stijgen, wanneer men weet zegt mr. van Gigh dat er ook een hoeveelheid spring gelatine werd bewaard. Met klem riep pleiter de clementie in voor alle vijf der beklaagden. In repliek bestreed de officier de stelling dat het middel (de helsclie machine) ondeugdelijk was geweest. De kwestie van de lont was niet de hoofdzaak, want die was met het eenige middel. Anders had de verdediger voor M. vrijspraak moeten vragen. De bedoeling der straffen is een zekere dressuur voor beklaagden die in staat zijn morgen aan den dag weer een zelfde daad te begaan. Na dupliek werd de uitspraak bepaald op 28 Mei e.k. te 10 uur. (Maasbode) Voor de vele blijken van belang stelling bij ons 50-jarig huwelijks feest ondervonden, betuigen wij obzep hartelijken dank. All') W. HOONDERT en U7 U CA VERMUE. 's Heerenhoek, 15 Mei 1918 R.K. Heer zoekt Brieven onder letter M aan het Bureau der „Nieuwe Zeeuwsche Courant." J 9 De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes, zullen d( s morgens om 10 uur (N. T.), aan de haven van de Zuid-Kraaijert bij Nleuwdorp, ten verzoeke van de heeren Gebr. F. en C. Hoornick, van een Heerenhuis uit Middelburg, als; 50000 Waal-, IJsel- en Straat steen, 500 Dak-, Zolder- en Vloer delen vanaf 9 M. lang, 30 Dorsch- vloerdelen, groote partij Balken, P.aten, Gordings, 200 mooie onge- s< honden eikenh. Palen en Ribben, geschikt voor mestput- en dam- palen, 50 stuks Ribben 4X4, 50 diverse Deuren, Brandhout, enz., enz. te NIEUWEDORP op voor de Erfgenamen van den heer M. HUIGE, ten overstaan van Notaris PILAAR te Goes a. des morgens te 10 uur, in de herberg bij wed H. C. Moddbbkrike van: bestaande uit Woenhuls, Schuur en Erf te Nleuweéorp, groot 3 A. 27 c.A. Verhuurd aan den heer L. Hbigï tot 1 Maart 1919. aldaar, aan den overkant van den achterweg, groot 1 A. OS o.A. Gedeeltelijk verhuurd aan den heer M. Mekuwse tot 1 November 1918 Combinatie der perceelen 1 en 2. bestaande uit Woonhuis, Schuur en Erf te Nleuwedorp, eroot4 A.36 c.A. Verhuurd aait Mej. wed. D. Huige tot 1 Maart 1919. 4o. Ongeveer 75 A. Leem Klavers in den Nieuwen Kraayertpolder. ■e. Ongeveer 35 I. Zeeuwsche Klavers. in den Noord-Kraavertpolder. b. des namiddags te 1 uur, tegen contante betaling, aan de schuur sub. 1, van den bestaande uit: vos-bles Merriepaard, 4 J4»nr jaar, bruin Merriepaard, 5 jaar, vermoedelijk veulendragend, zwart Ruinpaard, 12 jaar, vos-Ruinpaard, 13 jaar, 4 Menwagens op ijzeren assen, Driewielskar, Brik voor 6 personen, 2 Sack's-Ploegen, 3 Cock'sPloegen, Aardappelploeg, 5 Eggen, 2 Pee enmolens, Stroosnij molen, Wind molen, 2 zware Assen met Wielen, Rolblok, 2 Sleepers, Sleepbord, 2 Grintbakkcn, Mest- en andere planken, Geeselsteen en Paard, Zeeften, Zeilen, Zakken, Schoppen, Vorken, Griepen, Maten, Water bakken, Reepen en Pleien, Ket tingen, Harnas, Hooi, Stroo, Pee- en, Mest in den Mestput, en eindelijk Huisraad enj O DE REGELINGSCOM REGELINGSCOMMISSIE, De COMMISSIE DER GOESCHE PAARDEN VERLOTING vraagt te koop leeftijd van drie tot zeven iaar. Aanbiedingen van prijs, kleur en ouderdom worden schriftelijk in gewacht bij den Voorzitter der vereeniging, den heer J. D. ELEN BAAS, Hoedekenskerkfl, vóór of op 17 Mei 1918. van de Geitenfokvereeniglng te BIE- ZELIN6E op in den boomgaard van den heer J. DE ROO, des 's middags om I uur. Uitgeloofd zullen worden geld prijzen, eereprijaan en- diploma's. De Notaris H. W. NEERVOOBT te '8 Gravenpolder, zal op des namiddags 2 uur, in de herberg van dhr. Otte te Krabbendijke.voor de Erfgenamen van wijlen de Echte lieden MARINUS10QSEN en JACOMlM DE RIJDER, krachtens Rechter- ijk bevel, in het in de gemeente Kruiningen, in Rf beelshoek, kad. Sectie C no. 121, groot 63 A. 30 cA. Op gebruik met rooven oogst 1918- Abonnementsprijs p. 3 maand. Afzonderlijke nummers 5 Advertentiên worden ingewi J Wegens het Hoogfeest van zal de „Nieuwe Zeeuwsche! Maandagavond a.s. niet vers Zaterdag 18 Mei is het 100 ja: dat het eerste nummer verscliej Roomsche Tijdschrift „De Gi vriend", waarmede de Room!, lieke pers voorgoed haar in ons vaderland. Verdient d, feit op zich zelf reeds ten vol| te worden, nog meer is dit h wille van hem, wiens kioek. pen dat tijdschrift bestuurde, bekeerling Joachim Ge Sage Ten Broek. Zoon van een gevierd predii deze van God begenadigde studie en zelfonderzoek tot trekking, dat de door Christ: Kerk was de Roomsch Kat eenmaal die overtuiging in z. gende, kon niets ter wereld:! kanting of verguizing, geen j in tijdelijke zaken, geeD o fortuin hem weerhouden vah moedig belijden des waren q Een kioskmoedig belijden was hem niet genoeg, na in 1806 te Rotterdam de dwalii afgezworen, voor zich zelf ddl genietingen der herwonnen <1 smaken. Als een echte apost daarvan inededeelen aan an bijzonder aan zijn vroegere g« ten, waaronder zoovele vo zielen voorkwamen, die sle. behoefden te worden van h« van onkunde en vooroordeel 1 der Roomsche Kerk om met A te jubelen: „de strik isverbl zijn vrij!" I Waarlijk, Le Sage Ten B:l levend bewijs der waarhei I Pinkstergeheim aan de werl deeld, dat de H. Geest nietl zielen der menschen met ll bestralen en met Zijn krach'I ken, zoodat tot aan het ein.l het werk der apostelen: de 1 des Evangelies wordt voortl En zoo ligt het geheel in' van het Hoogfeest dat aa dezen christelgken held van woord van eerbiedige huid Een held van de pen. Le Sage in den vollen zin Men zegt, dat wijlen Piui eens een journalist ter aud: had, op het einde van het pen van zijn schrijftafel nair. en den journalist toereikte d „gelijk weleer mijne voor1 zwaard zegenden dat wérd verdediging va* waarheiq zoo zegen ik thans het mod de pen." Welnu, als een w, dediging onzer heiligste go| Le Sage gansch zijn levei bruikt op even schitterend wijze. Tal van werken en weri het licht zien, waarbij hij f kennis van het te behandel) met groote belezenheid, in aantrekkelijken stijl, zond. stander te kwetsen, tegen zijns tijds te velde trok, vc schier hopelooze onbekendl) testanten met den Roomse! godsdienst. En het is niet bewijs van hulde, maar ci om de hooge waarde en reëel die deze pennevruchten nu dat de apologetische vereer Canisius" twee geschriften opnieuw gaat uitgeven, r treffefijkheid van de leer Katholieke kerk" en „O heilige plicht van alle proj Door Le Sage is aan den grond het zaad toevertro, aebe pers, nadat hij dien, noesten, onvermoeiden ar| vruchtbare opname van zaad had geschikt gemaak Dat het zoo heerlijk cl krachtig opschoot, zoo sch voortbracht ter eere Got van het Katholieke Nedeil oqk Le Sage's eeuwige r< nederige man dieu aans afgewezen en teruggebra.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 4