I 8 BINNENLAND. UIT ZEElflj 'f i I! U rl: eerden als thans zeggen de militaire critici, die twee nieuwe misslagen voor de Duitschers, gedurende de laatste 24 uur weten te boeken. Zij uiten de over tuiging dat de geallieerden, zoo er een nieuwe vijandelijke stormloop mocht ko men opzetten, dezen zullen weten af te slaan. De „Echo de Paris" zegt: de vertra ging van 't offensief der Duitschers vindt hoofdzakelijk haar oorzaak in het wach ten op de Oostenrijksch-Hongaarsche divisies, welke de keizer heeft geëischt. PARIJS, 14 Mei. Het middag-commu niqué meldt: Fransche patrouilles, die ten N. van het Hangardbosch in de richting van Courcey en ep den westelijken Maasoever opereerden, hebben gevangenen ge maakt. De Franschen hebben zonder moeite een vijandelijken ovorval op kleine pos ten ten N.-W. van Orvillers Sorel afge slagen. Vrij levendig artilleriegevecht im Cham pagne, in de sectoren van den Butte du Mosnit en in de Vogezen. Een Duitsche aanvalspoging ten Noor den van de Fecht mislukte onder het Franache vuur. Van het overige front valt niets te vermelden. BERLIJN, 14 Mei. Het avondcommu- niquë meldt: Een succesvolle plaatselijke overval in de Engelsche linies op den Noorde lijken oever der Somme aan den weg bray-Corbie. Hevige tegenaanvallen des vjjands mi»- lukten. Overigens niets nieuws. De biaohietlng van Par[|8. De Parijsche correspond, van „De Tijd" schrijft in zijn jongste brief over de door Duitschers beschoten kerk op Goeden Vrijdag te Parijs, juist toen de plechtig heden in vollen gang waren. Hij haalt onder getuigenissen van verontwaardiging den brief aan van den Frau.chen opper rabyn die aan den kardinaal aartsbisschop van Parijs schreef: Eminentie, Ik maak mij tot tolk van al mijn Fran sche geloofageiieoten, wanneer ik u mede deel, dat wij met u treuren over den rouw door de barbaarsche heiligschennis in zooveel huisgezinnen gebracht. Be zield van dezelfde hoop en dezelfde angsten deelend als onze christelijke broeders, zijn wij ook vereenigd in het medeljjden en de verontwaardiging bij bet aanschouwen van een misdaad, die datgene schgnt te hebben willen belee- digen, wat voor de menschen het heiligste is. Evenals vroeger de hoogepriester Za- charias. die in den tempel des Heeren werd vermoord, roepen thans de onschul dige slachtoffers van de bloedige lafheid van den vijand, gevallen in een huis des gebeds, ten hemel om wraak Nog ontleent „De Tijd" aan een mede- deeling van de „Osservatore Romano" over de houding van het Vaticaan tegen over de luchtaanvallen nog het volgende Verschillende bladen bevestigen, dat Z.Em. de Kardinaal-Staatssecretaris, be halve het telegram van rouwbeklag aan Z.Em. Kardinaal Amette, aanvankelijk voornemens was aan den aartsbisschop van Keulen, Z.Em. Kardinaal Hartmann, een telegram van protest te sturen, doch dat hij later, min of meer gedwongen, daarvan af heeft moeten zien en zich op het standpunt heeft geplaatst, dat J 'arijs als een versterkte stad moet be- sciiouvvd worden en dus blootgesteld is aan alle oorlogsgevaren. Dat alles is niets dan een verzinsel. Behalve dat het betreuren van een daad niet beschouwd kan worden als een goedkeuring van de handelwijze van den dader, zal bovendien de geschiedenis zeggen, wat de H. Stoel bij deze gele genheid, evenals in zooveel andere smar telijke gevallen, ten opzichte van de verantwoordelijke regeeringen heeft ge daan. De beschieting van Amiens. öe „Daily Mail" maldt, dat tot *u toe 7000 Duitsche granaten op Arriieru. gevallen aijn. Twaallhondasd huiaen aij» getroffen. Negen schoten troffen de ka thedraal. De bevolking heeft de stad ont ruimd; van de 120.000 inwener» aijn er nog alechts «enige honderd#» overga blevep. Biddag in Amerika. President Wilson heeft een dag van algemeene zelfvernedering, gebed en vasten uitgeschreven en daarvoor 30 M i aangewezen. De president spoort zijn medeburgers aan, zich dien dag in huuiie gebedehuizen te verzamelen, om daar zoowel als in in hunne woningen den Almachtigen God te bidden, hun kracht te geven, om te aanvaarden en te beschermen al wat rechtvaardig en overeenkomstig zijn wil is, onze wapenen met de overwinning te kronen, daar zjj voor de vrijheid strijden, en ons volk standvastigheid te verleenen om de noodige offers te brengen, opdat wij in het laatst een vrede krijgen, die op recht en billijkheid is gegrond. H.t Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft het voorstel tot herstel van para graaf 3 van het regeeringsontwerp waar bij het geljjke kiesrecht word ingesteld, met 236 tegen 185 stemmen in derde lezing verworpen. Hierop verklaarde de vice president vaii het staatsmiuisterie Dr. Friedberg De staatsregeering blijft steeds onwrik baar vasthouden aan het gelijke kies recht, cm is besloten tot doorvoering daarvan, alle constitutioneele middelen aan te wenden. Zij is echter eveneens de opvatting toegedaan, dat het heeren- I huis als gelijkberechtigde factor der wet geving tegenover deze kwestie, die voor ons heele staats- constitutioneel leven tot basis dient, stelling moet nemen, voor al wijl ook de hervorming van het hee renhuis zelf eeu essentieel deel van de voorgenomen hervorming uitmaakt. Dienvolgens zal ook het heerenhuis zich met het ontwerp hebben bezig te houden. Zou deze met een ordelijken gang der wetgevende overeenstemmende handel wijze tegen de verwachtingen der staats regeering binnen den bepaalden termijn niet tot een definitief aannemen van het gelijke kiesrecht leiden, dan zal de ont binding van het huis zoo spoedig moge lijk plaats hebben, als dit volgens de plichtmatige opvatting der staatsregee ring met dsn oorlogstoestand is te brengen. Keuring volgens geestelijke geschiktheid. Gorgas, de leider van den Amerikaan- schen militairen geneeskundigen dienst, heeft bekend gemaakt dat al de man schappen en officieren zullen worden ouderworpen aan een onderzoek naar hunne geestvermogens. In het oefenings- kannp voor militaire artsen zullen maan delijks 50 artsen worden geoefend in de militaire zielekennis. Het doel is, de geestelijk ougeschikten uit het leger ver wijderd te houden en de ingelijfden te verdeelen naar de mate hunner geeste lijke geschiktheid, ten einde ieder den meest passenden werkkring te kunnen toewijzen. Men meent, dat vier genees kundigen met behulp van 20 soldaten 490 man per dag zullen kunnen onder zoeken, en stelt zich voor het onderzoek op te dragen aan een staf van 27 majoors, 51 kapiteins, en 54 luitenants van den geneeskundigen dienst, met 62 sergeants, 62 korporaals en 620 soldaten als helpers. De brief van Keizer Karei. PARIJS, 14 Mei. (R O.) De Commissie voor buitenlandsche aangelegenheden uit de Fransche kamer, aangewezen om een onderzoek in te stellen naar de brieven van den Oostenrijkschen keizer met wat daaraan vastzat, rapporteerde, dat die feiten „te geener tijd een gelegenheid voor den vrede aan de hand hebben gedaan, wai rmee Frankriik en bondge- nooten zich zouden kunnen vereenigen". Wij achten het onmogelijk uit deze slot som iets laakbaars voor de Fransche of Italiaansche staatslieden af te leiden, met het oog op de houding, die ze in het algemeen aannamen. De Kelzersbljeenkomst. Van Duitsche zijde werd de keizers- bijeenkomst bijgewoond door den rijks kanselier, generaal veldmaarschalk von Hindenburg, generaal Ludendorff, staats secretaris von Kiihlman, en graaf von Wedel, de Duitsche gezant te Weenen. De hooge bondgenooten en hun raad gevers hebben hoffelijk van gedachten gewisseld en zij hebben alle pnncipieele kwestiea van politieken, economisehen en militairen aard, die de tegenwoordige en de toekomstige verhouding tusschen de twee keizerrijken, raken, besproken. In al deze kwesties bleek er volko men overeenstemming te bestaan, ge- Ijjk men het er ook ovar eens was, dat liet bondgenootschap nog hechter zou moeten worden gemaakt. Reeds zijn in beginsel de richtsnoeren bepaald voor de beoogde verdragen. In den loop van de besprekingen kwam ook aan den dag, hoe hoog men van beide zijden het bondgenootschap tusschen Duitschland en Oostenrijk Hongarije aanslaat, dat tlians in den verdedigiusoorlog zoo glansrijk de vuur proef heeft doorstaan. Nog meer soldaten. Van de Duitsche grenzen wordt aan „de Maasbode" gemeld, dat er aan de overzijde wederom een massa soldaten onder de wapenen zyn geroepen. Gok mijnwerkers, die reeds lang met werk- verlof thuis waren, zijn in groeten getale opgeroepen om naar het front te ver trekken. Alleen uit de mijnen van den „Eschweiler Bergverein", niet minder dan 1300. Er zijn reeds eenigen van ge deserteerd. De keizer is dezer dagen bij Geilenkirchen gepasseerd. De Amerikanen op de Azoren. GENEVE, 13 Mei (H.N.) Het „Journal" verneemt uit WashingtonDe Yeree.iigde Stalen /hebben op de Azoren een vloot- basis opgericht. Dit vlootstation, voor welks bescherming Amerikaainsche artil lerie is geland, zal als steunpunt dienen J (voor Amerikaanschs duifcboo.en. Verder is een aantal Amerikaansche vliegtuigen aangekomen. Met de Ponugeesclie troepen werd een overeenkomst getroffen voor de verdediging. Russische Grootvorsten. BERLIJN, 13 Mei (N.T.A.). De kéizerin- tweduwe van Rusland, grootvorst Nicolaas Nikolajewitsj ©n Peter Nikolajewitsj zijn op het landgoed Djulbar, ten Zuiden van Salla, in Duitsche handen gevallen. Zij werden tot dusverre door 25 matrozen bewaakt en waren geheel van de buiten wereld afgesneden. De „Vindictive". BERLIJN, 13 Mei (N.T.A.) De Engel sche kruiser „Vindictive" was niet met cement gevuld en is niet door de Kngel- schen, maar door de Duitschers tot zinken gebracht. Een spion veroordeeld. STOCKHOLM, 13 Mei (W,B.). Volgens een bericht in de bladen, is dézer dagen te Christiania een sensationeel proces be ëindigd. Aangeklaagde was de beruchte Zweedsche telegramspion Gustaaf Loe ving, die Vrijdag tot de geringe straf van 30 dag/en gevangenisstraf veroordeeld werd, wijl hiji getracht had -Noordsche telegrambestellers te bewegen hem af schriften van cijfertelegrammen aan de vreemde gezantschappen te verkoopen. Dezelfde spion is onlangs uit Kopen hagen gezet, wijl hij! daar hetzelfde gen tiaan had. I De priester-soldaat. Het Fransche episcopaat heeft niet opgehouden zijn stem te verheffen tegen de abnormale wetten, die den priester aan zijn Kerk ontrukken, om hem te plaatsen in de loopgraven. Naar de „Univers" meedeelt, heeft dezer dagen de bisschop van Dijon de H. Wijdingen toegediend aan den abbé Albony, die 's anderendaags, als tweede artillerie-luitenant bij het Fransche leger in Italië, naar het front zou terugkeeren. Bij die gelegenheid zeide mgr. in een toespraak tot de geloovigenindien het een heiligschennis is den kelk der altaren te nemen en er uit te drinken op wereld- sche maaltijden, zooals destijds de koning van babyion deed, erger nog is het den priester aan het altaar te ontrukken, om hem te werpen in het bloedig strijdge woel. Frankrijk is thans van de 13 oorlog voerende mogendheden de eenige, waar de priester, de man Gods, gedwongen wordt tot den gewapenden dienst bij het leger. Mgr. betoogde verder, dat de priesters ook zonder die onrechtvaardige wetten, op het slagveld zouden staan, doch om hun werk te doente redden lichaam en ziel van den gevallene, niet om mee te dooden. (Maasbode.) mérking komt ën zich' niet anders dan per spoor kan verplaatsen, uitgebreid wor den tot 20 pet. van de presente sterkte. Aan lien, die ver af wonen, mogen fa ciliteiten worden verleend ten opzichte van het tijdig vertrek daags te voren en terug keer j>er eerste reisgelegenheid op Dins dag 21 Mei e.k. ROTTERDAM. Naar wij vernemen is te J verwachten, dat de 3 schepen, welke in ruil voor de graanschepen uit Amerika zul len vertrekken, binnen enkele dagen zee zullen kiezen. (Z.) Tweede Kamer. Besloten is den 16 Mei te half elf uur een aantal wetsontwerpen in de afdee* lingen te onderzoeken. Het voorstel-Visser van IJzendoorn om daar ook de wijziging van de oorlogswinstbelasting bjj te voe gen, werd verworpen met 41 tegen 25 stemmen. Het voorstel-Troelstra om de Kamer 17 Mei te doen uiteengaan en na de stemming op 3 Juli weer bijeen te doen komen, werd verworpen met 48 tegen 19 stemmen. Daarmede is aangenomen het voorstel van den voorzitter, om de Kamer 17 Mei té doen uiteengaan, en 28 Mei afdeelings- ondeizoek te doen houden, o. a. voorde wijziging vau de osrlogswinstbelastiug en te wachten ontwerpen betreffende het scheuren van grasland en verkrijging van stikstof uit de lucht, en 29 Mei de openbare vergadering weer aan te vangen. De Kamerverkiezingen. De drie groepenlijsten, waarmede de anti-rev. partij bij do a.s. verkiezingen zal uitkomen, zijin djoor h«i centraal comité aldus vastgesteld Noordelijke groep: 1. dr. Scheurer, 2. Duymaer van Twist, 3. A. Colijln, 4. A. Zijlstra, 5. P. Wielenga, 6. ds. Hofstede, 7. mr. Gerbandy, 8. ds. Petersen, 9. C. 'Smeenk, 10. mr. Goedbloed. Middengroep: 1. mr. Heemskerk, 2. C. Smeenk, 3. mr. De Wilde, 4. De Vlugt, 5. Schouten, 6. Briët, 7. A. Co-lijm, 8. VVirtz, 9. Harms, 10. Dam. W.estelijke groep: 1. Idenburg, 2. ds. Van der Yoort van Zijp, 3. mr. Rutge/rs, 4. J. T. van der Molen, 5. dr. Beumer, 6. De Monté Verloren, 7. mr. de Wilde, 8. De Veer, 9. A. Colijn, 10. Kruithof, Pinksterverloven. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft omtrent bewegingsvrijheid tij dens da Pinksterdagen de volgende order voor de landmacht uitgevaardigd. Bij gelegenheid van het a.s Pinksterfeest, wordt aan compagnies- (eskadrons-, bat terij-, fort- en detachement!-) comman danten machtiging verleend, om de be wegingsvrijheid in die mate uit te brei den, als met de ei schen van den dienst en de veiligheid, alsmede mst de richtige vervulling van de gegeven opdrachten, ver- eenigbaar is. De beide Pinksterdagen mogen tezamen voor één feestdag gerekend worden. In verband met het doen loopen van eenige voor- en volgtreinen op de dagen van meer vervoer, mag het aantal militai ren, dat voor bewegingsvrijheid in aan- Smeerolie. De N. U. M. deelt mo to, dat van dén na ar Oostclnrijk uitgezonden trein, samen gesteld uit HoBandsche ketelwagens, thans 22 wagons met smeerolie te Missing/en zijn aangekomen. Smokkelend Spoorwegpersoneel. De Hollandsche Spoor heeft tot haar personeel de volgende waarschuwing ge richt Het komt telkens voor dat personeel der Maatschappij tracht goederen, waar van de uitvoer uit Nederland verboden is, over de grenzen te smokkelen. Daarom wordt nog eens gewaarschuwd, dat ieder, van wien blijkt, dat hij in zijn betrekking zich schuldig maakt aan smok kelen of poging daartoe, anderen daartoe hulp of medewerking verleend heeft, gestraft worden met niet-eervol ontslag. Door vliegtuigen aangevallen. TEXEL. Zondagavond is te Nieuwe- diep aangekomen liet fjalkschip „Voor waarts", dat op reis was van Rotterdam naar Zweden en op zee was aangevallen door twee vliegtuigen. De bemanning, die in de sloepen was gegaan, slaagde er in de gaten met vellen dicht te maken en het schip te Nieuwediep binnen te brengen. De nieuwe dienstregeling bij de Spoorwegen. Met zekerheid kan thans worden ge meld, dat de nieuwe dienstregeling bjj de Nederlandschc spoorwegen op 3 Juni a.s. zal ingaan, met een verhoogd prij- zentarief juist al» verleden jaar. Het oonvool naar Indië. Het „Hbld." verneemt, dat over een paar weken het stoomschip „Tabanan", van de Rotterd. Lloyd, dat als hulpkruiser wordt ingericht, naar Nieuwediep zal ver trekken, om aldaar de stukken geschut in te nemen. Het stoomschip komt onder bevel van den kapitein ter zee A. F. Gooszen. Het ligt in de bedoeling het convooi half Juni naar Indië te doen ver trekken. De nieuwste partij. Volgens „Het Volk"moet het program van de pas te Rotterdam opgerichte Algemeene Vrijzinnige Kiesvereeniging zijn: de candidaatstelling van den heer D. de Klerk. De heer De Klerk heeft onlangs voor de Liberale Unie bedankt, omdat hij daar niet op een candidatenlijst voor de Tweede Kamer wasgebracht en is toen overgegaan naar den Economisehen Bond, waar hij evenmin candidaat is geworden. Afslachting paarden? Het is waarschijnlijk, dat binnen kor ten tijd met een afslachting van paarde» zal worden begonnen. Naar de Veehandel" verneemt, zal dr. Remmelts de technische leider der regelingen zijn. I Ds 72ste verjaardag van den Minister van Blnnenlandscbe Zaken. H. M. de koningin en Z. K. H. de Prins brachten Dinsdag voormiddag een be zoek aan den Minister van Binnenland- sche Zaken, Mr. Cort van der Linden, in diens werkkamer aanzijn Departement, ten einde den Minister persoonlijk geluk te wenschen met zijn 72sten verjaardag, dien hij vandaag viert. Salarlsvsrhoegingsn voor Land- en Zeemacht. Bij de Tweede Kamer zjjn wetsont werpen ingediend tot verhooging der oorlogsbegrooting over 1819 met ruim 5 millioen gulden en der marine-be grooting met ruim 1 millioen gulden. Ia deze ontwerpen stelt de regeering voor, de salarissen van het geheele personeel van Land- en Zeemacht te verhoogen. Onder deze verhooging vallen dus alle officieren, onder officieren en min deren van land- en zeemacht. De salaris verhooging zal terugwer kende kracht krijgen tot 1 Januari 1918 maar zal voorloopig, evenals voor het burger persooneel is voorgesteld, slechts voor 75 pet. worden uitgekeerd Over eenigen tijd zullen dan de nieuwe sala. rissen ten volle van kracht worden. De Duitsche vllegmtchine. De Duitsche vliegmachine, gemerkt BI, welke te Uithuizen is neergekomen wordt naar Soesterberg vervoerd; de beide inzittenden worden te Bergen ge ïnterneerd De inbeslagnemingen. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) is Dins dag door tal van landbouwers, meest uit Noord-Holland, eone protestvergadie- ripg gehoudan tegen de inbeelaguem uigeja 'der granen, waardoor giro.ote ontevreden heid is verwekt. Door de vergadering werd een motie aangenomen, waarin bij de regeering met alle krachl wordt geprotesteerd tegen de wijze, waarop op de boerderijen en vooral in de boerenwoningen thans door de mi litadren op menigmaal ruwe en onprac- tische wijze onderzoek wordt gedaan, om dat in vele gevallen zelfs de laatste korrel graan wordt meegenomen, waardoor het den landbouwers en hun arbeiders onmo gelijk wordt den a.s. oogst naar behooren, mede in "slainds belang, le behandelen; de nadruk wordt gelegd op de groote verbittering ,die dergelijke handelingen doen ontstaan, die ongetwijfeld de pro ductie van voedingsmiddelen ernstig scha den zal, en de regeering dringend wordt verzocht a,an het bestuur van de afdoe ling Zuidelijk deel Noord-Holland der Ver- eeniging van Nederlandsche Akkerbouwers (V.N.A.), het bestuur van den Ned. Boe renbond Haarlemmermeer en het bestuur der afdeeling Haarlemmermeer der Hol landsche Maatschappij met spoed fe ver zekeren; 1. dat de visiteerende controleurs be voegd zullen zijn om aan iederen landbou wer ten behoeve van zijn gezin en zijn vaste en vreemde1 arbeiders te laten min stens 2 H.L. tiarwe; 1 H L. bruine boonen en 1 H.L. groene erwten, zoowel als voldoende voeder voor paarden, ve/e en kippen, naar evenredigheid van de grootte van het bedrijf; 2. de tot nog toe toegepaste inbeslagna- I ine te veranderen in inbezitneming meljpn- middellijke taxatie en spoedige uitbetaling van den geschatten prijs, voorts de tot nog toe dan volgens deze nieuwe regeling te vel in beslag genomen waren aan de be trokken eigenaars onmiddellijk terug te geven met schadevergoeding voor zoover dde waren reeds geheel of gedeeltelijk mochten bedorven zijn; 3. de landbouwers aan te sporen onver wijld in te leveren aan het graanbureau bij den burgemeester, hetgeen zij meer bezit ten dan waarop zij volgens bovenstaande mogen rekenen; 4. den landbouwers te adviseeren niets weg te stoppen, de meest mogelijke mede werking te verleenen tot een spoedige in zameling en daartoe vrijwillige toegang te verleenen tot inspectie van hun woning aan één1 controleur, desgewenscht verge zeld van een militair. Een ter vergadering aanwezig rechtsge leerde waarschuwde met allen ernst tegen het onderploegen van te velde staande ge wassen, wijl dit beslist strafbaar is en kan worden gestraft met een maximum van 2 jaar gevangenis of f6000 boete. Als jurist waarschuwde spr. niet alleen tegen de daad, maar ook tegen de bedrei- ging- Bovendien treft men met zulk een daad niet zoozeer de regeering, dan wel de Nederlandsche bevolking, die toch ook al genoeg door de tijdsomstandigheden te lijden heeft. Buittnlandsche effecten. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van voorzieningen ten aanzien van buitenlandsche effecten. Het wetsontwerp strekt om de moge lijkheid te openen den invoer en de uitgiften in Nederland van buitenland sche effeoten te beperken of te verbie den. De plaatsing hier te lande van effecten, als zooeven bedoeld, heeft een belangrijken omvang verkregen. Sedert 1 Januari 1917 moet tenminste tusschen 200 en 250 millioen in buiten- larfdsche effecten belegd zijn. De regeering is van meening, dat onverwijld maatregelen dienen getroffen te worden om een verder voortschrijden op dezen weg te voorkomen. De omstan digheden, zooals die zich tengevolge van het steeds voortwoeden van den oorlog ontwikkelen, maken ons land meer en meer tot een afgesloten gebied, dat op eigen hulpbronnen en eigen kracht is aangewezen. Deze toestand nu eischt, dat de hulp bronnen voor onze nationale kracht in de eerste plaats ter beschikking blijven van het eigen land. Dat zulks in het bijzonder geldt ten opzichte van het Nederlandsch kapitaal, zal duidelijk zjjn wanneer men in aanmerking neemt in welke mate de Staat sedert het uitbreken van den oorlog, als gevolg van de ge weldige uitgaven voor mobilisatie en instandhouding van onze volkskracht, een beroep op de kapitaalmarkt heelt moeten doen, en voorts bedenkt welk een sterke vraag van particuliere zijde ook ten onzent naar kapitaal zal ontstaan, wanneer eindelijk de vrede zal zijn teruggekeerd en de gelegenheid open komt om de opgeteerde voorraden te vernieuwen en de benoodigde grondstof fen te verkrijgen, De regeering is van oordeel, dat de bovenstaande overwegingen onafwijsbaar tot de conclusie voeren, dat de voorge stelde maatregelen niet langer achter wege mogen blijven. Zij teekent hierbij aan, dat zij het van zeer groot belang zou achten, indien het ontwerp binnen weinige dagen tot wet werd verheven, aangezien bij gebreke daarvan, met het oog op de onmogelijkheid om aan de voorziening terugwerkende kracht te verleenen, te vreezen staat, dat het beoogde doel voor een belangrijk deel zou gemist worden. Goes. Woensdag 22 Mei de algemeene vergadering gel) de Prov. Zcouwsche Veree Groene Kruis". Op de agenda de volgende punten voor: Jaa kening en verantwoording vai ningmeester. Aanwijzing van waar de volgende algemeene gehouden zal worden. Het h adviseert Vlissingen of Middel kiezing hoofdbestuursleden, va. mann en Bins. Concept begro (ontv. en uitg. f 1728,25, 14,35). Voorstellen van het Hoofdb 1. De Provinciale ZeeuwselJ ging „Het Groene Kruis" ben! commissie, welke een onderzo! stellen naar de wenschelijkha mogelijkheid van eene vollediJ pleging ten platten lande in 2. De Algemeene Vergader tige het Hoofdbestuur, in ved bovenstaand voorstel, tot het van subsidie bij de Provinei van Zeeland. 3. Aan vijf aangesloten afdeel ke vóór 1 Augustus e.k. tot 1 bestuur het verzoek richten, s ontvangen, ten einde op eem deelingsvergaderingen een spreki optreden, wordt deze teg-emoetkc leend tot een bedrag van f 10 ling. Ingeval er meer aanvragej gedaan, beslisse het lot, welke aj voor deze subsidie in aanme men, terwijl de uitslag vóór her aan belanghebbenden word De heer J. J. vau AndeJ leider der Centrale Keuken al noemd tot administrateur der fencommissie te Goriucliem. De bedorven ka Naar aanleiding van de onl; aangekomen bedorven kalverei krum, lezen wij in de „De V© dat dit een van de vele staaltj landbouw protegeerend optrel enkele leiders in Den Haag. zou vraagt genoemd orgaan, mol kalveren naar de (Joöp. Export: A k k r u m in Friesland Hadden veel beter geslacht kunnen wil de Exportslagerij van de Maal „Zeeland" te Vhssiugen, die A haar personeel aan het werk moet J (Jf ligt Vlissingen te ver varl dam (waar de bewuste kalveren werden) en A k k r u m dichterb Die schaamtelooze bevoorrechi de Coöp. Exportslagerij te A k 1 een treffend staaltje van het <1 werken van het Rundveeka Opgemerkt wordt voorts, dat d van het Rundveekantoor met handel en de belangen van de slagers weinig of geen rekeninj en de Ned. Bond van veehandeh dit niet behoeft te laten welg terwijl de bestaande grieven nc worden uitgezet. (G. De gezamenlijke Goesche Sch keiiers deelen in een ingezond in het „Volksblad" mede, dat de kort dour den minister vast te maximumprijzen voor schoenwe lager maar hooger zullen zijn prijzen waarop tot heden de winkelier» hun schoenwerk ver De berichtgever van het „Voll veegt hieraan toe Naar aanleiding van bovenstal richt zij medegedeeld, dat de staj prijzen aanmerkelijk lager zullen Wordt thans tot lager prijzenj v dau is liet de vraag, welke qualil schoenen het is, daar de prijzen naar qualiteit geregeld zijn. De opbrengst valn het gisten ter stelle verkochte blauwe dra1 bloempje bedraagt £97.24. Den 2eö Pinksterdag zal ten b| Chr. tuberculoselijders in het fypd vak een bloempje worden verkoel doel is zeer sympathiek, maar meiJ zich toch af, of men zeihs van hel niet te veel kan krijgen. De Bondsdag, door dein Zeeuf Bond vain R.-K. Propagandaclubs o gezet, zal waarschijnlijk hier lei den 16en Juni worden gehouden Middelburg. De regeling van he kolendistrihutiebureau voor de 1 van gaskolen maakt een zeer besparing van gasverbruik nood Mitsdien zal doorelkgezin Donderdag 16 dezer niet per maand mogen worde b r u i k t dan voor licht en verwarming samen voor verwarming alleen Voor licht alleen Het gebruik van gaskachels is der order verboden. Bij een verbruik grooter dan de .vermelde hoeveelheid stelt men bloot aan afsluiting der gasleidii, durende zekeren tijd, ter beoord naar omstandigheden door het collej B. en W. 11 De Commissie vqor distribut reparatieleder enz. maakt bekend, e volgende dagen wederom gelegt bestaat tot het bekomen van sa) kaart V0°r pen op vertoon der Donderdag 16 Mei ^1-2560 50R

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2