No. 57. Dinsdag 14 Mei 1918. Veertiende Jaargang Oe Groote Oorlog. YPEREN. Verschijnt eiken MAANBA6-.JN0ENSDAB- en VRIJDA6AV0ND. De strijd in het westen. Abonnementsprijs p. 8 maanden voor Gees f J.**, daariralfen f 1.86. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent Advertentiën worden ingewacht vóór half een our 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: BoudawIJn de Wlffeafraaf A 135* GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. RecUiotóeriehteB 10 6t. p. r. BQ abonnement speciale prf*. Advertentiën van 1—6 cegele f 0.76, ieden regel aseer 16 Ct. Eenzelfde advertentie 8 X geplaatst, wordt 3 X berekend. i o Wat was Yperen vóór dezen oorlog? „De schoone slaapster onder de ste den" minder grootsch dan Brugge en Gent, maar van niet mindere bekoorlijk heid en vol herinneringen aan een grootsch verleden. Toen do meeste steden in Noord- en Zuid-Nederland nog in hun 'opkomst verkeerden, was Yperen d e stad van West-Vlaandeien met een nijvere Ite- volking van welvarende kooplieden en industrieelen vol kloeken durf en echtea burgerzin. En hoezeer ook van de oude grootheid vefvallen, bleef haar de naglans van die roemrijke tijden omzweven. Men behoefde slechts de stad door te wandelen, om reeds bij een vltich- tigen blik overal de sporen te zien van haar rijk en grootsch verleden, toen zij een keurgesteeïite was aan de Kroon van Vlaanderetnland'. Ta'rijke heerlijk schoone gevels, üateerehd van de verschillende tijdperken der bouwkunst en gaande van de vroeg-gothiek tot aan den Baroc-stijl maakten van do stad als het ware één groot museum; de gestaage bewondering van den bezoeker overwaardig. Zoo de vleeschhal, het Tempeliershuis, het huis Merghclijnck, maar vooral de laken hal, een reus van omvang en schoon heid, het schoonste specimen van pro fane gothiek, dat misschien in gansch de wereld te vinden was. Het machtige gilde der lakenwevers bouwde dit „en res pöt", omi dezen modernen naam te ge bruiken, teneinde er hun fabrikaat te bergen en te verhandelen, zoodat het tegelijkertijd als stapelhuis en beursge bouw diende, wat niet te verwonderen valt als men weet, dat Yperen in den loop der 13c eeuw .volgens de kroniek schrijvers 200.000 zielen telde en alle natiën van Europa er ter lakenmarkt kwamen. Het gebouw, waaraan een eeuw werd gewerkt, verrees aan de markt met een gevellengte van- 132 Meter. In het midden rees een zware toren omhoog, die zijn spits tot op 80 M. in de lucht beurde, geflankeerd door vier kleinere sierlijke torehs1 aan de hoeken. Derge lijke torens sloten ook de uiteinden van het gebouw af. Het front bevatte 104 groote gothische boogramen en va,n bin nen enorme stapelhrimten en vele prach tige zalen. Later, toen Yperen meer en meer van zijn vorige grootheid verviel en bevolking slonk tot op ongeveer 18000 zielen Vóór den oorlog; werd dit machtige gebouw gaandeweg van zijn bestemming ver vreemd en stond het daar doodsch en verlaten. Alleen eenmaal 's weeks, tijdens de botermarkt die er gehouden werd, was er nog van eenige drukte onder zijn bogen sprake. Toch stond het daar steeds als de prediker van hetgeen Yperen een maal was en met groote piëteit omringde regeering en volk dit overschoone mo nument. Toen de oorlog uitbrak, was men nog niet geheel gereed met de restauree ring, onder meer waren in de leege nis sen aan den voorgevel 44 standbeelden aangebracht van Vlaamsche graven, on geveer op de wijze als dit aan het raad huis te Middelburg is geschied ook een gothisch bouwwerk van Vlaamschen: oorsprong met de standbeelden der graven en gravinnen van Holland en Zeeland. Prijkten de lakenhallen als hét ge'lenk- teeken van Yperen's, machtigen burger zin, de grijze St. Maartenskerk sprak van zijn diepen godsdienstzin. Hit bouwwerk in zuiver gothischen stijl opgetrokken, had een lengte van ruim 90 M. en dagtee- kende mede uit Yperen's bloeitijd, de 13e eeuw. De fraaie toren werd eerst later, in de 15e eeuw aan do kerk aangebouwd. De kerk bezat prachtige altaren, sierlijk beeldhouwwerk en kostbare schilderijen, waaronder het doek boven het hoofdal taar, een Hemelvaart van Maria,door Luca Giordano (17e eeuw) uitblonk, zoowel door voorstelling als door coloriet. Toen in het midden der 15e eeuw eene reorganisatie der Nederlanden op kerke lijk-baërarchisch gebied plaats vond en verschillende nieuwe bisdommen werden opgericht, kreeg ook Yperen een bis schopszetel en werd de St. Maartenskerk een kathedraal, en wie zich nog uit onze Vaderlandsche Geschiedenis het treurig uiteinde der graven Van Egmond en herinnert, weet, dat een bisschop van Yperen deze edelen in hun laatste uur bijstond. Het was een Noord-Nederlan der, geboortig van Riethoven (bij Eind hoven) en daarom veelal Rythovius gehee- ten, ofschoon zijn eigenlijke naam Maar ten Boudewijn was. Hij werd na zijn dood in de kathedraal van Yperen begraven en boven zijn graf verrees later een sierlijk monument. Een der opvolgers van Rythovius, Willem He- rinckx, waS eveneens een Noord-Neder lander, want zijn wieg stond in Helmond en de eenvoudige grafsteen met het jaartal 1638, dat schier onopgemerkt bleef tus- schen de andere bisschopsgraven hij zonder het pompeuze grafmonument van mgr. De Visscher dekte het graf van den derden Noord-Nederlandschen Kerk vorst, die te Yperen heeft gezeteld, Cor nells Jansen van Acquoy bij Leerdam afkomstig. Deze bisschop, gewoonlijk Jan- senius geheeten, is door zijn theologisch werk: „Augustinus", de oorzaak geworden van eene noodlottige scheuring in de Ne- derlandsche kerk en de afscheiding der zich naar - hem noemende volgelingen de Jansenisten, die sindsdien meer en meer zich van de Roomsch-Katholieke Kerk èn in de leer èn op stuk van discipline heb ben verwijderd. Zoo stond daar Yperen vóór den oorlog in het bevallig kleed fijner oude, eerbied waardige schoonheid. Wel had het her haaldelijk van oorlog, pest 1), plundering, belegering en andere rampen te lijden gehad, was herhaaldelijk van bezitter en heer veranderd, zoodat het nu eens in Fransche, dan in Hollandsche 2), dan in Oostenrijksche handen was, maar steeds had het zich van de geleden verliezen en den vroegeren druk weten te herstellen. Doch deze oorlog heeft eerst recht den gruwel der verwoesting over het schoone Yperen gebracht en de woorden van den ouden dichter kon het met reden tot de zijne maken: „venit summa dies et ineluc- tabile fatum", „gekomen is de onheilvolle dag en het Onafwendbare noodlot". Thans Is Yperen een woestenij, één groote puinhoop en zoo het nog fel om streden wordt als een strategisch belang rijke plaats, als stad, die Vlaanderens gouden tijd zoo trouw in zijn monumenten bewaarde, is het van den aardbodem ver dwenen en daarmede een kostbare schakel uit den gulden keten, die ons1 met het voorgeslacht verbindt. Iu het begin der 14e eeuw weid Yperen door een pestepidemie geteisterd die duizenden slachtoffers maakte, vandaar de spreekwoordelijke uitdrukking: „de dood van Yperen". Tengevolge van het barrière-tractaat lag van 1715 tot 1744 in in Yperen een Hollandsche bezetting. De actie tegen Ostende. LONDEN, 11 Mei. De expeditie tegen Ostende stond onder commando van commore Hubert Lynes, den commandant van Duinkerken. De „Vindictive" had een bemanning van 52 man, meestal officieren en manschap pen van de „Brilliant". De bemanning van de „Vindictive" had zich vrijwillig aangeboden, doch slechts de hoofdmachinist en vier machinisten bleven aan boord, wijl zij het beste hun machines kenden. De verliezen hij deze operatie bedra gen: aan dooden 2 officieren en 3 man, gewond 5 officieren en -24 man, vermist 52 officieren en 8 man; men vermoedt dat deze laatsten gedood zijn. BERLIJN, 11 Mei (W-B.) Omtrent de (jongste aanvalspoging der Engelschen te gen Ostende vernemen wij van een oog getuige het volgende De monding van het kanaal Brugge Ostende is breed aangelegd en een in varen der haven is bijgevolg gemakkelijker dan bij Zeehrugge, waar een cirkelvor mige pier voor de haven ligt. Hier kan echter de artillerie, zonder te moeten let ten op eigen voor ons liggende verdedi gingswerken, vrij haar dichte vuurgolven concentreeren op een naderenden vijand. Den lOden om 2.45 uur, begon te land en te zee een hevige beschieting" tegen Ostende; ongeveer 10 vijandelijke vlieg tuigen verschenen boven de stad en wier pen lichtkogels en bommen. Tegelijkertijd dreef van zee uit een dichte kunstmatige nevel in de richting derkust. Men hoorde het ruischen der motor booten nader komen, doch in den nevel is niets te onderscheiden. Met reflecto ren en lichtkogels werd het kustgebied afgezocht. Kort na drie werden, vrij dicht bij Ostende, twee groote schepen waargeno men; het vuur werd er onmiddellijk op gericht en zij verdwenen. Een dezer sche pen werd niet meer teruggezien. Plotseling kwam een der heide, schepen terug, de „Vindictive" zooals later werd vastgesteld. Doorzeefd van kogels, luister de het schip blijkbaar nog naar het roer en trachtte het met zijn laatste krachten de haven in te loopen, om daar te zin ken. Thans echter werd het door' zulk een hagel van kogels en granaten ontvan gen, dat het buiten het uiterste eind van de pier op den grond vastliep. Daar kap het liggen blijven, de vaart wordt er niet door gestoord. Toen wij het schip kort daarop bezoch ten, vonden wij geen levend wezen meer aan boord, alles was dood. Geen plank, geen trap was nog heel, hét dek lag vol splinters en brokstukken. Veèt is van het schip niet over, doch óiize werven zulien de overblijfselen van het metaal van dit wrak met vreugde overnemen. Engeland heeft niets bereikt, het lieefd gespeeld met menschenlevens. Met dergelijke avon turen zal Engeland het noodlot niet af wenden, dat het tengevolge van onze suc cessen in het Westen en van onzen duik bootoorlog tegemoet gaat. Van Engelsehe zijde wordt (im mers erkend, dat de „Vindictive" wel in de opening van het kanaal tot .zinken is gebracht, maar dat geen vblslagen ver sperring tot stand is gebracht. Er Vordt niet beweerd, zoo verneenit Reuter uit absoluut-betrouwbare bron, dat ue gezon ken kruiser het uitvaren van de onder zeeërs geheel zal beletten. De torpedo jagers zullen echter érnstige belemmering ondervinden èn de lichte Duitsche zee- strijdkrachten zullen niet zoo gemakke lijk met volle stoom in de haven kunnen 'vluchten. Hetgeen met andere woorden dus zeg gen wil, dat de vaargeul eenigermate ver sperd, maar geenszins afgesloten is, wat de eigenlijke bedoeling van de onderne ming tóch wel" geweest Zal zijn. Nog meldt men van Engetsche zijde: De bemanning van de „Vindictive" be stond uit 52 man. Het schip bevond zich nog, ongeveer 2 mijlen van het land, toen de vijand het vuur opende. Alle slachtoffers vielen- tengpvolge van het kanonvuur. De vijand beschikte over een groot aan tal stukken van 4 en 6 duim en over minstens 1 stuk van 14 duim en hon derden machinegeweren. De Duitsche schepen kwamen niet naar huiten, om den aanval der Engelschen. af te slaan, onze operaties waren ge dekt door twee monitoren.- Het vuur der kustbatierijen was aller hevigst. Rond de twee monitoren vielen: wel eén paar honderd granaten, zonder nochtans onze schepen te raken, of slacht offers te maken. De vliegers stelden vast, dat de „Vin dictive" 150 a 200 yards binnen de pier ligt. Er werd geen poging tot lan ding gedaan en op de pieren waren geen Duitschers te zien. LONDEN, 11 Mei (R. O.). Het oorlogs kabinet heeft een telegram- gezonden aan vice-admiraal Keyes te Dover, waarin ge zegd wordt: Het land is u, den officie ren en den manschappen den hartelijksten dank verschuldigd voor de succesvolle pogingen waarmee gij de onderzeeërs-be dreiging in den wortel aantast. De versperring van Ostende is de vol tooiing van de dappere onderneming bij Zeehrugge. Wij' zenden u onze oprechte gelukwenschen. LONDEN, 11 Mei (H.N.) De „Daily- Express" verneemt uit Dover. De „Vindic tive" zit 100 tot 150 yards aan den bin nenkant van de haven van Ostende en is gezonken met de boog gekleimd tegen d© Oostelijke pier onder een liioek van 40 graden, waardoor de doorvaairt wordt be lemmerd voor alle schepen roet uitzonde ring van de kleinste. Een roemrijke ein de aan een roemrijke loopbaan. BERLIJN. Uit Duitsche bron. Engel- scha zeestrjjdkrachton ondernamen Vrij: dag ojml 3 uur in dein morgen, na hevige beschieting, opnieuw versperringsaanval- len tegen Ostende. Meerdere vijandelijke schepen, welke onder dekking van kunst- matigen (nevel de haven wilden binnen dringen, werden door onze goed gerichte schoten teruggedreven. Een oude kruiser ligt, geheel in elk ander geschoten, buiten het vaarwater voor de haven op den grond. De ingang is volkomen vrij. Aan boord va|n het gestrande schip werden nog eenige dooden gevonden, overlevenden waren over boord gespron gen en zijn gevangen genomen. Naar de tot nu toe ontvangen rap porten werd een monitor zwaai bescha digd. Deze blokkadepoging is dus op nieuw verijdeld en de vijand heeift ander maal voor niets menschenlevens opge offerd. Een dagorder van Haig. LONDEN, 10 Mei (R.O.) Generaal Haig heeft' bij 'bijzondere dagorder aan alle rangen van de' koninklijke artillerie, zijn waardeering betuigt voor de schitterende diensten, door deze in de verschillende fazen van den strijd aan de Sommie en de Leye, sinds het begin van het vij andelijk offensief bewezen. Haig dankt de artiherie voor hetgeen reeds-gepresteerd is en zegt, dat hij zonder vrees voor teleurstelling vertrouwt, da,t de artillerie ook in de toekomst bezield zal blijven door dienzeifden geest van dapperneid, die de maatstaf is van het succes in de toekomst. PARIJS, 11 Mei. Het avond communi qué meldt: Na een hevige artillerie- voorbereiding hebben de Duitschers hedenmorgen meL bijzondere stormtroe peii de Fransche posities van het Gaune- bosch ten Zuid- Westen vau Mailly-Kaine- val aangevallen. Na er eerst in te zijn geslaagd, onder dekking van den mist, voet te krijgen in het Noordelijk deel van het bosch, werden zij er door eeri schitterenden tegenaanval der Fransche troepen weer uit verdreven. De Franschen herstelden hun linies volkomen. De Duitschers hebben zeer zware ver liezen geleden en een honderdtal onge- wonde gevangenen, 15 mitrailleurs en materiaal in onze handen gelaten. Vrij hevige artilleneactie in de streek van GrvillersSorel. Overal elders kalme dag. BERLIJN, 11 Mei. Het avond-commu niqué meldt: Plaatselijke infanterie-gevechten aan den Zuidelijken oever van de iLeye en op den Westelijken oever van dt: Avre. Overigens niets van beteekenis. LONDEN, 11 Mei. Het avondcoramu- niqué van Haig meldt: Een poging van deu vijand om in de streek van NeuviL'e Vitasse een raid uit te voeren, werd tot mislukking gébracht Vérder niéts bijzonders te melden. Losse berichten. De Duitschers in bezet gebied. ROME, 9 (Mei (0-V.) Het Roemeensche blad „Intelligence" meldt, dat de Duit schers en Oostenrijkers begonnen zijn de bewoners.der bezette provincies te depor- ieeren. Een gemengde commissie van Oos tenrijkers in Duitschiand regeli de zending naar Oostenrijk, en Duitsctilaad, van werk lieden en vrouwen van 16 tol 55-jarigen leeftijd. De vijandelijke overhelden wenden zich tot de geestelijken en burgemeesters oim1 het volk te doen overreden zich vrij willig te doen inschrijven, maar in wer kelijkheid heeft een voortdurend stelsel matige emigratie plaats. (Msbode). Duitschiand en Guatemala. BERLIJN, 10 Mei (Wi.B.) De Spaangche )regeering heeft aan het departement van buitenlanjdscho Baken meegedeeld, dat de regeering van Guatemala, zich, bij decreet van 30 April, bij den oorlogstoe stand, zooals deze lusschen de Vereemigde Stalen en de Duitsche regeering bestaat, aansluit. Nicaragua. Ook de Zuid Amerikaansche republiek Nicaiagua bevindt zich thans met Duitsch iand op voet van oorlog. Welk weder zullen wij hebben? Verwaohtlng tot den avond van 14 Mei Matige Zuidelijke tot Zuid Westelijken wind. Zwaarbewolkte lucht met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk eenige regen met kans op onweer. Aanvankelijk warmer. Von Richthofen. LONDEN, 10 Mei De bijzondere cor respondent bjj het Engelsehe leger in Frankrijk seintGemeld wordt, dat luit. Von Richthofen de broer van den be roemden Duitschen vlieger die onlangs gedood is, in het Somme dal gevallen is en een schedelbreuk heeft opgeloopen. Het is onwaarschijnlijk dat hij nog ooit zal genezen. BERLIJN, 11 Mei. De rijkskanselier en Von Kuehlmann zijn naar het groot- hoofdkwarrier vertrokken, waar den 12den Mei een bezoek van keizer Karei verwacht wordt. Keizer Karei zal verge zeld zijn van den Oosteurijk-Hongaarschen minister vau buitenlandsche zaaen baron Burian. De Rijksdag. BERLIJN, 11 Mei. Bij de debatten in den rijksdag over de mariiie-begrooting verklaarde de staatssecretaris Von Ca- peile: Wij hebben met den onbeperkten duikbootoorlog een zeer sterk zee-offen sief tegen de entente geopend. Ook voor April luiden de berichten, voorzoover zij bekend zijn, gunstig. Natuurlijk zijn ook verliezen geleden. Zulk een krachtig zeeoffensief, gelijk thans, kan niet zonder verliezen uitge voerd worden. Hoofdzaak is echter, dat tijdens den onbeperkten duikbootoorlog de vermeerdering van het aantal Li- booten in actie steeds grooter is dan de verliezen. Duitschlands zeeoffensief is thans krachtiger dan bij het begin van den onbeperkten duikbootoorlog. Dat geeft ons een zekeren waarborg voor het eind resultaat. De U-bootoorlog groeit meer en meer tot een strijd tusschen de U- boot en den aanbouw. Tot nu toe over troffen de maandelijksche torpedeenngs- cijfers meermalen die van den aanbouw. Dat geven zelfs Engelsehe ministers en de heeie Engelsehe pers toe. Wat Amerika bouwt is tot nu toe gering geweest en eer onder de ver wachtingen gebleven. Al valt ook in de toekomst met een stijging te rekenen, dan moet men niet vergeten dat Amerika die vermeerdering zelf zal verbruiken. De vermindering van de wereld-ton- nenmaat door ongelukken ter zee en het onbruikbaar worden bedroeg in vredestijd gemiddeld ongeveer 3U0.000 ton bruto. De heeren kunnen zichzelf voorstellen hoe deze vermindering tijdens den oor log zijn zal. De Engelsehe minister-president Lloyd George heeft in zijn groote rede van 9 April over het offensief in het Westen verklaard: „Wanneer de oorlog te land verloren wordt dan is de oorlog ter zee nog lang niet ten einde". Wij zullen moeten afwachten of het Engelsehe volk deze bedreiging over neemt. Doet het dat, dan zullen de Duitsche U-booten in de toekomst bun plicht doen en het resultaat zal niet missen. De vijanden zullen dan zien, dat de Duitsche U-booten het langer uit houden. Zoover het maar mogelijk is, d.w.z. zooverre andere noodzakelijke behoeften van leger en vloot zulks toe laten, zal de geheele oorlogsindustrie ook in de toekomst i n dienst van don U-bootbouw gesteld worden en zullen maatregelen getroffen worden dat nog jaren lang geen onderbrekingen in de regelmatige aflevering van nieuwe ondei- zeeërs kunnen ontstaan (toejuichingen). Wij hebben derhalve alle rt den ver trouwen te hebben op onze U-booten. U kunt er vast op rekenen, dat zij te zaaien met ons zegevierend leger veel zullen bereiken. Ten slotte verklaarde de staatssecre taris over de actie tegen Ostende, dat het Engelsehe versperringsschip buiten het vaarwater gezonken is en dat deze aanval derhalve evenals de eerste als mislukt moet worden beschouwd.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1