lJf CONCERT ONDERWIJS Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Rechtstaken. Landbouw en Veeteelt Sociale Berichten. Financieele Mededeelingen. 417» Staatsloterij. Correspondentie SFORT EN SPEL. UI. Burgerlijke Stand. ADVERTENTIEN. Woensdag 15 Mei, „Aschenbrödel" MéMtalIf- Act# «sanwn l.o. Geëxami neerd 8 vr. candidaten. Gestaagd J- C. Jongepier, M. J. Hoekstra, J. A. de Ilon lt, S. de Hondt, J. J. Melis, J. H. van der Plank, C. A. L. 'Schotz, C. M. Stroo, allen ta Vlissingen. De heer J. C. Snijders van Oud- Vossemeer is benoemd tot onderwijzer aan etn o. 1. school te Sliedrecht, waar hij reeds tijdelijk werkzaam is. (M. Ct) Tot tijdelijke onderwijzeres te Diemen is benoemd mejuffrouw M. J. J. A. Dal man te Middelburg. Zoo gewonnen, zoo geronnen. Men meldt ons van de Groninger grens: Een bekend smokkelaar, die voor een paar maaanden nog over eenige duizenden guldens beschikte en zijn geld voor allerlei onnoodige zaken uitgaf, is na heel wat brasserijen van zijn bezit afgekomen. De smokkelaarsjas, die voor 300 gulden was ingekocht, ging nu voor 300 centen in andere handen, terwijl ook andere goederen goedkoop werden verkocht. De „baron" is nu weer arbeider ge worden. (Maasbode). Naar wij vernemen, vorderen thans de voorbereidende werkzaamheden der Centrale keuken in Bergen op Zoom goed en zal men zoo voortgaande weldra lot verwezenlijking komen, temeer waar men ook tot overeenstemming is gekomen omtrent de plaats waar dezelve zal worden gevestigd. Smokkelen. De kommiezen te Druten hielden een voerman aan, die met zijn kar van Leeuwen kwam. Op de kar lag een lange ruwe boom, welk bij onderzoek geheel uitgehold bleek te zijn en duizenden stukken kwatta en zeep bevatte. Een baby! Zaterdag werd doer twee keurmeesters van het openbaar slachthuis te 's-Gravenhage aangehouden een echtpaar, dat schijnbaar met den kinderwagen op weg was om „op visite" te gaan. Op het spreidje lag een zuig fleschje. Bij onderzoek bleek, dat de in houd van den wagen niet bestond uit een kind, maar uit een dier, dat volgens den anatomischen bouw op een varken geleek. Het „kindje" woog 75 K.G. en werd in beslag genomen. Een revolverkanon opge- V i s c h t. Een schipper uit Tholen heeft aldaar aangebracht een revolverkanon, dat hjj op de z.g. Molenplaat had opge- vischt. Het kanon is van Duitsch fabri kaat en vermoedelijk afkomstig van een Duitsch vliegtuig. Het is in het gemeente huis opgeborgen De moord te Haarlem. Tegen den Duitscher Attinger werd door de Haarlemsche rechtbank rechtsvervolging verleend met last tot diens gevangen houding en instructie terzake. Slachtoffer broodrelletjes. Bij de ongeregeldheden in de Jansstraat te Haarlem, op Donderdag 11 April werd ook de 13 jarige Simon Venbroek door een kogel getroffen en bekwam een vleeschwond aan het linkerdijbeen. Bij de behandeling moest tot amputatie van het been worden overgegaan, later kwam er koud vuur bij, dat den jongen het leven kostte. Wereldtaal. Een Engelsch soldaat loopt te 's Gravenhage een boter- en kaaswinkel binnen om eeu ei te koopen. Er zijn heel wat klanten in den winkel, maai eindelijk is het zijn beurt om ge holpen te worden. De winkelier vraagt: Wat blieft u? waarop de Engelschman antwoordt: Au egg. Daar heeft de win kelier nooit van gehoord: 'n ek? Ook de dienstmeisjes kijken den Engelschman verbaasd aan, die plotseling met sten torstem kraait Kukeleku. Nu begrijpt de winkelier het en de Engelschman krijgt zijn ei. In beslag genomen. Ter voorzie ning in de behoefte aan vleesch voor de ingezetenen heeft de burgemeester van Velsen in de vorige maand o.a. bij drie boeren eenige koeien in beslag genomen. De betrokkenen zijn daartegen in verzet gekomen en hebben zich niet bereid verklaard eene vergoeding aan te nemen berekend tegen de door den Minister vastgestelde maximumprijzen, daarbij aanvoerende, dat de inbezitneming on rechtmatig was. In verband hiermede hebben zij de gemeente Velsen tot schadevergoeding aangesproken, waartegen de gemeente zich thans zal verweren. Scheuren van Grasland. Men meldt ons uit Apeldoorn: De beide groote gazons voor het Koninklijk Paleis en de Koninklijke Stallen, welke verleden jaar gescheurd zijn voor het veroouwen van erwten, prijken thans over een oppervlakte van ongeveer 6 H A. met prachtig te veld staande rogge. (Maasbode.) Begrafenis slachtoffers Frans Naerebout. Maandagmiddag had te Huisduinen (gem. Helder) de be grafenis plaats van de vijf slachtoffers van de „Frans Naerebout". Door de autoriteiten waren uitgebreide maatre gelen genomen om deze begrafenis zoo indrukwekkend mogelijk te doen zijn. Behalve de commandant van de stel ling Den Helder, Vice-Admiraal Naudin ten Cate, den adjudant van H. M. de Koningin, jhr. C. Hooft Graafland, ka pitein ter zee, waren verschillende hoofd en subalterne officieren van de zeemacht op het kerkhof aanwezig', alsmede van alle schepen een officier en eanige man schappen. Onder het spelen van treurmu ziek door het staftnuziekcorps der Kon. Marine begaf die stoet zich, omstuwd door een ontzaglijke menschenmenigte, op weg. De vijf lijkkisten, bedolven onder bloe men, werden in een gezamenlijk graf neer gelaten. Admiraal Naudin ten. Cat® her dacht met een kort woord namens 'den Minister van Marine en zichzelf de slacht offers. De droeve plechtigheid maakte op de talrijke aanwezigen een diepen indruk. Moord? Iemand te Nunspeet was uit zijn woning gezet, waarom hij zich tot zijn vader wendde, om daar zijn intrek te nemen. Dit beviel den bij dezen in wonenden Klaas allerminst en hij gaf luide zijn misnoegen daarover te kennen Maandagavond kwam een derde zoon, Lammert geheeten, zijn vader over de zaak spreken. Toen deze zoon wegging, werd hij door den vader teruggeroepen met de mededeeling, dat Klaas zich met een mes een steek in de borst had toe- gi ibracht. Inderdaad bleek de zoon door een messteek te zijn overleden. Bij de Justitie zijn nu vermoedens ge rezen, dat de vader zijn zoon heeft ver moord, waarom hij ter beschikkiug der justitie te Zutphen is gesteld. De ver dachte blijft ontkennen. Omtrent den moord te Nunspeet kunnen wij thans nog mededeelen, dat der justitie bij nader onderzoek gebleken is, dat men wellicht met een geval van zelfmoord te doen heeft. Toen de jonge Klaas van Zalk met zijn vader in woordenwisseling was, moet hij dronken geweest zijn en zich het besprokene zoodanig hebben aangetrok ken, dat hij een eind aan zijn leven maakte. De vader K. van Z is in verband met deze mogelijkheid, voorloopig op vrije voeten gesteld. (Tel.) Valsche munters. Op verzoek van den commissaris van politie van Botter dam, werd bij de Duitsche familie Br. te Sweijkhuizen gem. Schinnen door de politie huisvisitatie gedaan. De dochter It. B. zou te Rotterdam valsche zilver- bons van één gulden hebben uitgegeven. Het resultaat was, dat een toestel werd in beslag genomen tot het vervaardigen van valsche zilverbons van éen gulden. Ook werd nog beslag gelegd op een cliché, dat diende voor het nabootsen van biljetten van '35 gulden. Ontrouwe Dienstbode. Zaterdag avond werd de 20-jarige dienstbode B. M., uit de Marnixstraat te Rotterdam door twee voorbijgangers gered uit de Scbie. Aan den politiepost aan den Schieweg, waarheen zij gebracht werd om van drooge kleeren te worden voorzien, vertelde zij, dat zij uit overspanning en angst in bet water was gesprongen. Twee mannen namelijk hadden 's avonds bij de familie M. aan den Bergweg, waar zij in dienst is, aangebeld. Zoodia zij de deur voor hen geopend had, werd zij aangevallen en aan handen en voeten gebonden, terwijl een prop in den mond haar belette om hulp te roepen. Daar de familie afwezig was, hadden de inbrekers vrij spel. De dienstbode had zich evenwei vrij kunnen maken, maar was, in plaats van de politie op de hoogte te stellen, uit angst in de Schie gesprongen. Dit verhaal kwam de politie aanstonds zeer onwaarschijn.ijk voor. De dienstbode werd aan den politiepost gehouden, terwijl op nader onderzoek werd uitgegaan. Het geheele huis was doorzocht en de kasten overhoop gehaald, maar nergens was een spoor van inbraak te ontdekken. Een der buren wist te vertellen, dat hij de dienstbode dien middag met twee personen had zien praten. Na herhaalde malen in verhoor te zijn genomen, bekende de dienstbode ten slotte met haar vrijer en diens vriend te hebben afgesproken om bij afwezig heid van de familie voor hen de deur te openen. Volgens afspraak zou zij zoo worden gebonden, dat zij zich wederom gemakkelijk zou kunnen zosmaken. Het gestolene zou onder hun drieën worden verdeeld. In dien zelfden nacht begaf de politie zich naar de Bloklandstraat, waar haar vrijer, zekere J. Z., woonde. Hij werd naar het politiebureau aau de Meerman straat gebracht. Ook diens vriend, de handelsagent F. A. de J. van het Pijn- ackerplein, werd dien nacht gearresteerd. Beiden waren slecnts in het bezit van een klein bedrag aan geld, ofschoon uit eeti inmiddels bij de familie M. inge steld onderzoek bleek dat een bedrag van f 385 was medegenomen. Beiden ontkennen de dienstbode te hebben gesproken en beweren niets van het gebeurde te weten. Zij worden evenwel, evenals de dienstbode, nög in arrest gehouden. (Maasbode). Boschbrand. Uit Heerlen wordt gemeld, dat daar in de.i onttrek een boschbrand heeft gewoed, die zich aan vankelijk ernstig liet aanzien en eenige boerderijen bedreigde. Het vuur kon echter bijtijds worden gestuit. Een 9- jarige jongen is gearresteerd, als ver dacht den brand te hebben gesticht Uit Genève komt het bericht, dat de bekende viscliconservenfabriek (sardmes, enz.) van de gebroeders Amieux te Nan tes grootendeels door brand is vernield. Meer dan 600 arbeiders zijn buitenwerk. Door Duitsche vliegmachi nes beschoten. Reuter seint uit LondenEen Lloyd bericht meldt, dat vijt Nederlanders in een haven van onze Oostkust aan wal zijn gebracht, na te zijn ontkomen aan een beschieting door de Duitschers, die langer dan twee uren duurde. Zij vormden de bemanning van een klein Nederlandsch zeilschip van omstreeks 100 ton, dat op ongeveer 40 mijlen uit de Nederlandsche kust kruiste toen het werd aangevallen door vier Duitsche vliegmachines. Daar zij niet van bommen voorzien waren, vlogen de machines twee uur laDg ia een cirkel rondom het Nederlandsche scheepje en bleven gedurende al dien tijd met haar mitrailleurs op het weerldoze vaartuig vuren. Toen zij eindelijk bevel kreeg, het schip te verlaten, begaf de bemanning zich in de kleine vlet. Een sterke Noordoostelijke wind dreef het roeibootje naar de Engelsche kust. Gelukkig ontmoetten de opvarenden etn klein Engelsch vaartuig, dat hen aau boord nam. Zij hadden urenlang in een holle zee geroeid en in dien tijd een afstand van 60 tot 70 mijlen afgelegd. Het Nederlandsche zeilscheepje werd gisterenavond in de haven gebracht. Het was stuurloos ronddrijvend in de Noord zee gevonden door een Engelschen tor pedojager, en letterlijk doorzeefd met mitrailleur-kogelgaten. Op 91-jarigen leeftijd is op zijn kasteel Pennery overleden de Fransche divisie- generaal Charles Duchesne. De overledene nam als kapitein aan den oorlog van 1870 deel. In 1884 werd hij kolonel en in 1888 brigade generaal, terwijl hij in 1893 tot divisie-generaal benoemd werd. In 1895 benoemd tot opperbevelhebber van het expeditiecorps in Madagascar, behaalde hij daar achtereenvolgens ver schillende successen. Tijdens zijn lange loopbaan nam gene raal Duchesne aan 18 veldtochten deel (Italië, Duitschland, Afrika, Tonkin en Madagascar). (Maasbode) Ziveren jubilé. Op 31 Mei a.s. hoopt de heer G. Hoogeveen, bediende van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem den dag te herdenken, waarop hij als zoodanig door Z. D. H. Mgr. Bottemanne, z. g., thans 25 jaren geleden werd aan gesteld. Gedurende al dien tijd heeft de lieer Hoogeveen Haarlem's kerkvorsten, eerst Mgr. Bottemanne en. later Mgr. Gallier, metde uiterst nauwgezette plichts betrachting en voorbeeldigen ijver ge diend. Als eigenaardige bijzonderheid zij nog gemeld, dat de heer Hoogeveen in zijn kinderjaren de trouwe misdienaar was van Mgr. Bottemanne, toen deze nog Deken was van Zoeterwoude. (De Tijd Par telefoon. DEN HAAG. Naar wij1 vernemen zal tegen het bestuur van het revolutionair socialistisch comité geen vervolging wor den ingesteld.'Zooals men weet, was pro cesverbaal opgemaakt wegens het ver spreiden van opruiende geschriften. DEN HAAG. Nader vernemen wij, (jat de zaak L. De Visser op Dinsdag; §0 Mei a.s. in openbare rechtszitting voor de Haagsche rechtbank zal behandeld worden. DEN HAAG. De minister van marine heeft heden in tegenwoordigheid van eeni ge opper- en hoofdofficieren der marinei een bespreking gehad met afgevaardigden van het bestuur der vereeniging van min der marinepersoneel. MAASTRI CHT. Vannacht is een jongp man, die smokkelwaar naar de gj-en^ bracht, toen hij op het „halt" geroep door liep, doodgeschoten. LONDEN. Volgens berichten uit Mos kou heeft de Duitsche regeering aan Tsjitsjeredn medegedeeld, dat ingevolge de regeerings wijziging in de Oekraïne de Oekraiiïsche vredesdelegatie geheel anders zal worden samengesteld en dat de on derhandelingen van Koersk naar Kief wor den verlegd. LONDEN. Gisteren hebben Britsche zee- strijdkrachten om de afsluiting, der Ra ven van Zeebrugge en Ostendé te vol tooien met gped gevolg geopereerd en den kruiser „Vincdictive" vlak voor den ingang der haven van Gistende doen zinken. Bij kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Zie- rikzee mr. A. N. L. Otten, thans griffier bij het kantengerecht te Almele. De reehtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens: diefstalJ. T„ 16 j., A. T., 15 jb. Heinkenszand, ieder f 15 b. s. een m. t., J. J. S 17 j., Middelburg, f10 b. s. 3 w. t., A. P. G., 29 j., koopm. te Midd., ged. 4 m. g. met aftr. v., J. H. M. v. d. W34 j., z. ber. te Rott., 6 w. gev., C. T., 18 j., Heink., A. M16 j„ dienstb. Heink en G. S., 66 j„ Midd., allen f 15 b. s. 15 d. h„ P. M. P., 46 jstoker te Vliss. 2 w. g. v. m. 3 j pr. VerduisteringG. G._, 29 j., voerm. te Kapelle 14 d. gev. Mishandeling: Ch. F., 49 j„ laudb. te Koudekerk®,. f 15 b. s. 15 d. li., G. G, 29 jvoerm. te Kapelle 6 w. g. Poging tot uitvoer: J. B., 3Dj„schip., A. H., 51 jmach., b. te Dordrecht resp. 3 w. en 2 m. g. met aftr. v. Ovei treding distributiewetJ. L., 40 j., landb., Vrouwep. f60 b. s. 3 w. h., J. B., 63 j„ landb. Vrouwep. f25 b. s. 3 w. h., J. R„ 40 jmolen. Westkapelle, E. M„ E. W., 28 j„ huisvr. J. de V., Vliss b. f15 b. s. 15 d. h., A. W„ 33 j., landb., P. D„ 38 j veldarb., J. L.,34j., lanb. allen Serooskerke, P. S. 56 j., arb. te Ovezand, allen f25 b. s. 25 d. h„ Verboden vervoerF. v. d. K., 38 j., werkm. te Goes, f20 b. s. 20 d.'b., z. met vern. v. h vonnis, waarv. beroep. Vrijgesproken W. B., 23 j„ schipp. te Ierseke beklaagd van heling. Zeeuwsche Coöperatieve Kunstmestfabriek. Het bestuur van de Z. C. K. deelt in het Z. L. en T. bl. mee, dat het aan het bestuur der Eerste Nederlandsche Coöpe ratieve Kunstmestfabriek, ontstaan door samenwerking van de twee zustervereeni gingen uit het N. en hetZ des lands, na veel moeite en na veel onderhandelingen gelukt is een zeer geschikt terrein aan te koopen aan den Nieuwen Waterweg in de nabijheid van Vlaardingen. Groote zeeschepen kunnen de verschillende grondstoffen aan de fabriek lossen en aan den anderen kant kan aansluiting aan het spoorwegnet verkregen worden. Of met den bouw der fabriek onder de tegenwoordige crisisomstandigheden bin nenkort zal begonnen worden, moet nog nader onder het oog gezien worden De verschillende leden der Coöperatie zullen binnenkort in verband met het aange kochte, door bemiddeling hunner Groeps besturen uitgenoodigd worden tot storting van het verschuldigde op de aandeelen. (M. Ct) Door verschillende drankweer-organisa- ties wordt de volgende week als „blau we week" op bijzondere wijze in dienst gesteld van de drankbestrijding en zullen bloempjes worden verkocht, waarvan de opbrengst zal dienen om de drankellende te lenigen en den strijd tegen het drank misbruik met ijver voort te zetten. Groote cursus voor voormannen in de R. K. Vakbeweging. Zooals wij reeds mededeelden, zal door het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Leiden, aan den vierweekschen cursus nog een vijfde week worden toegevoegd, uitsluitend gewgd aan economisch onder wijs. Deze vijfde week wordt gegeven van Maandag 13 tot Zaterdag 18 Mei a.s. De voordrachten worden gehouden door Prof. J D. J. Aengenend, Rector Joh. C. Aalberse, Prof. Mr. P. J. M. Aal- berse, Mr. A. Tepe en Dr. Emile Verviers. Wegens het groot aantal deelnemers en toehoorders, dat zich reeds opgaf, zal de cursus niet gegeven worden in het Centraal Bureau, doch in Restaurant Zomerlust (naast Zomerzorg), dus vlak bij het statiofi. De cursus wordt geopend Maandag avond te 8 uur precies, door Prof. Aengenend. De Russische coupons en de inkomsten belasting. Er schijnt nog steeds twijfel onder het belastingbetalend publiek te heer- schen over de vraag, hoe men moet handelen met zijn „Russen" bij het op- ophanden zijnde invullen van het be schrijvingsbiljet voor de Inkomstenbe lasting. Aan financiën heeft daar om trent trouwens eenige aarzeling ge- heerseht. De opvatting is daar thaDS dat men geen inkomsten behoeft op te geven als zoodanig, wanneer men ze niet heeft genoten. Dit spreekt vanzelf, Coupons die oninbaar bleken, vertegen woordigen geen inkomsten meer. Doch ook wanneer een stuk over een deel van het vorige belastingjaar (geëindigd op 30 April) nog wel rente heeft afge worpen maar de coupons daarna niet meer betaalbaar zijn verklaard, behoeft men zoo'n stuk als bron van inkomsten in 't geheel niet meer itt aamerkiug te brengen. Zoo is thans, naar de inlichting die wij ten Departenjente ontvingen, daar de opvatting omtrent de „Russen." Dat men voor de Vermogensbelasting de Russen wél moet aangeven (naar de koerswaarde van 1 Mei) spreekt vanzelf. (Hbld.) 5e kl. Trekking van' 8 Mei. f 2000: 15296 f 1000: 12487 f 100: 2124 65: 8375 8784 8793 11768 11797 Inzender stuk „Blauwe Week". Uw stuk was te groot voor ons nummer. Hebben inhoud verwerkt in een mededeeling on der sociale berichten in dit nummer. Red. Veetbal. Goes. Donderdagmiddag speelden alhier op het terrein aan den Polderschen weg de Goesche Padvinders een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen de Middelburg- sche Padvinders. De wedstrijd eindigde met een gelijk spel van 22. Gisteren speelde Sparta een vriend schappelijke wedstrgd tegen „De Am bachtsschool". Sparta wist deze wedstrijd met 31 te winnen. Middelburg. Hier heeft gisteren voor de tweede klasse competitie de ontmoeting plaats gehad van Middelburg 11Vlis singen 11, met 9—0 tot uitslag. Vlissingen was slechts met 9 man op gekomen. Vlissingen. Vlissingen I won Donderdag met 10 van een militair elftal (I725 Res. K. I) en werd daardoor eigenares van een zilveren kruis. De notaris H. J. van Nouhnijs te Zierikzee verkocht te Oosterland op Dins dag 7 Mei in het openbaar ten verzoeke van den heer A. Kik 5 H.A., 76 A. 90 cA. boawland en weiland te Bruinisse aan den Langenwog voor f 1477 per Dui- velandsch gemet. Kooper werd de heer J. van der Sluis te Bruinisse. (M. Ct.) GOES. Huw. afk.8, Johannes Anthonie Romijn, 30 j. jm. te Vlissingen en Anna. Margaretha Koen, 25 j. jd. te Goes.; Jacob van Kleunen, 24 j. jm. te Middel burg en Boudewijna Schipper, 27 j. jd. te Goes. Van 7—8 Mei. MIDDELBURG. Huw. aangifte: A. Baan, {23 j. en W. P. Corré, 20 j.; P. M. Groene- wegen, 31 j. en M. M. v. Schelven, 23 j. Gehuwd: C. de Wolf, 22 j. en P. dq Ruyter, 23.j.; W. C. Ruytenburg, 28 j. en M. Dekker, '28 j.; G. Faro, 21 j. en A. B. P. Thomassen, 21 j. Overleden: J. J. Pundke, man van A. M. Stevens, 75 j F. Wisse, vr. van H. M. Maat ,55 j.; S. A. Giroldi, wed. G. I. A. Faber, 81 j. e Den 13en Mei a.s. hopen i WILLEM H00NDERT I) en CATHARINA VERMUE, g g hunne50-jarlgiEchtvereeni|lng g gj te herdenken. Hunne dankbare Kinderen en Kleinkinderen. E Nieuwdorp, Mei 1918. Maatschappij tot bevordering derToonkunst, Aldeollng Qett. te geven op des avonds 7'/s uur, in de Con certzaal der Sociëteit V. O. V. te Goes. van HEINRICH HOFMANN. Solisten: Mejuffrouw HENDRIKS, So praan, Voorburg. Mejuffrouw DE STOPPELAAR— Bujdsnsteyn, Alt, Den Haag. De heer B. VAN STAP, Bariton, Delft. De heer A. A. NOSKE, Piano, Den Haag. Plaatsbespreking op den dag van 't concert a f 0,10 per plaats. Loting 1 uur precies. Generale repetitie Dinsdag 14 Mei half 8, entree f0,50.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 3