ruik. 0e Groote Oorlog :ntien. No. 56. Zaterdag II Mei 1918. Veertiende Jaargang. wpppwmmm SR1EK BINNENLAND. n MUZIEK- NGEN, 10 MEI GRAMMA. ort- en andere ist, Limonade, oosjes zonder nz. enz. - GOES. levraagd. iepaard, |ga8 kunnen i half negen tot donker. DK GOES, ïouder, ns. VifiÉjgt eiken MAANBAG-.JTQEHSBAfi- en VRIJ0A6AV0ND. De Wapenschouw te Utrecht. V Het bioscoopgevaar voor de jeugd. Welk weder zullen wij hebben? medegedeeld, dat- a vertrek der hoot overweging is en mogelijk daarin n gebracht, pecteur der poste- ran indien de com- lags een andere ,cht dank aan den hetgeen hij in het verbinding op Don- I! uspatrona&t, iteurs. Aanvang een orkest. ;>rzlen van jilend, In 131. DERGOESCHE )T1NG vraagt te tot zeven jaar. prijs, kleur en schriftelijk in- Voorzitter der Ler J. D. EDEN- farke, v66r of op geraden zoo daar anders n om tot de bezuiniging 'oslige huis- offerte te sveland, dan twee razende krank- is, die, op dat oogen- bp een schandelijk^ Be gardes en wrekers ze elkander met den „Rochefort en. Pyat rag: toe; zouden zij Er zal nieuws, zijn Igfekomen", merkte er londeriingl 1" kandeel, links". [die dikke met (an# [ch.t en langen haard", ziet er net uit als 1'Vrré en Delescluze lij van avond in de le een sergeant, zich jvendende. Ld. Hij gaat het ha- van het Panthéon °P' b?" (Wordt varvoljjhl Uionnemerrtaprjja p. 3 maanden voer Goes f -A—liaarhniten fl.86. Vfzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën werden ingewacht vóór half een nur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdmlnlafraflaBoudewljn de Wlffeafraaf A 135* GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. RücUmafiwichtKi 90 9t. p. r. Bjj abonnement special» pr|«. Advertentiën van 1—6 »{ti> f 0.76, Mant Mfei UM< li Ot Eenzelfde advertentie 8 X geplaatst, wordt 9 jg hariHfl. Gelijk weleer, alvorens men ten strijde trok, een wapenschouwing werd gehou den over het leger om te zien of het in alle opzichten aan de verwachtingen beantwoordde en den strijdlust aan te wakkeren, zal Maandag a.s. het Katho lieke Nederland in zooverre dit politiek is georganiseerd te Utecht voor een wapenschouw zijner strijdkachten bijeen komen. Daar zal het nieuwe strijdpro- gram worden vastgesteld, daar zal een nieuwe vorm van organisatie worden bepaald voor den Algemeeuen Bond van R. K. Kiesvereenigingen, daar de huidige organisatie, ingericht naar het oude districtenstelsel niet meer voldoet aan de eischen, die de nieuwe kiesrecht toestanden hebben geschapen. Ten slotte zal de hoogbegaafde leider der Katholieke Kamerfractie, dr. Nolens, aan gansch onze politieke strijdmacht de strijdleuze mededeelen, die haar bjj den aanstaanden stembusstrijd moet be zielen. Juist daarom zijn de deuren der vergadering van aanstaanden Maandag zoo wijd mogelijk opengezet voor alle belangstellende Katholieke vertegenwoor digers ook die onzer plaatselijke kies vereenigingen. Moge die vergadering een succesvol verloop hebben en eene heilprofetie blij ken te bevatten voor onze politieke toekomst. scherp aangeduid, merkt „De Tijd" op, maar toch niet in die ontstellende wer kelijkheid, welke hare schrikkelijkste nawerking bij de jeugd uitoefent. Wij zjjn het met name oneens in de appre- cieering der feiten, wanneer de burge meester neerschrijft„in ons land worden niet zoozeer films vertoond, welke men in engeren zin onzedelijk kan noemen". Wjj, die in de laatste jaren alles, wat op 't gebied van tooneel en biosceop voorvalt, trouw hebben gevolgd, moeten met droefheid en ontzetting het tegen deel constateeren. En als er iets is, dat ten bate onzer jeugd, ten bate van een krachtig, moreel toekomstig geslacht bestreden moet worden, dan zijn het juist die iramoreele films, die dan de kinderen weliswaar niet doen .griezelen", maar die veel erger het heiligste besmeuren, wat in een kinderhart leeft Intusschen verheugen wij ons natuur lijk, dat er dan toch eindelijk ook te Amsterdam iets gedaan zal worden tegen het bioscoopkwaad." Van Katholieke en geloovig Protes- tantsche zijde is reeds herhaaldelijk ge- wenen op het groote gevaar van de hedendaagsche bioscoopvertooningen op het ontvankelijke gemoed der jeugd ontvankelijk zoowel voor kwade als voor goede indrukken. Thans komt een onverdacht getuige van de andere zijde dit betoog bevestigen. De Burgemeester van Amsterdam is van plan tegen het bioscoopgevaar voor de jeugd maatregelen te nemen en hij leidt die maatregelen in met de navol gende opmerkingen „De bewonderenswaardige uitvinding, welke algemeen met den naam „bios coop" wordt aangeduid, is meer en meer toegepast op een wijze, die afkeuring verdient. Leerrijke en de schoonheid der natuur weergevende films, welke den voor indrukken zoo vatbaren geest der jeugd vermogen te veredelen, worden steeds schaarscherbioscoopvertooningen van bedenkelijk gehalte vormen den hoofdschotel van hetgeen den bezoekers geboden wordt. -Tal van opvoedkundigen en geneesheeren hebben haar verruwen- den invloed in het licht gesteld. De uit drukking „prikkelbioscoop" kenschetst, welk gevaar hier vooral de jonge be zoekers bedreigt. In ons land worden niet zoozeer films vertoond, welke men in engeren zin onzedelijk kan noemen, doch de op het doek gebrachte misdrij ven, vechtpartijen, knevelarijen, wilde vervolgingen, laten niet na een nood- lottigen indruk op het jeugdig» publiek te maken. Er zijn voorstellingen om uit talloos vele een enkel voorbeeld te noemen waarin op zóó duidelijke en in bijzonderheden afdalende wijze de voorbereiding en de uitvoering van een inbraak werden vertoond, dat men hier gerustelrjk den term „leerschool voor misdadigers" zou kunnen gebruiken. Niet zonder reden plaatsen sommige bioscoop theaterexploitanten in hun advertenties dan ook het veelzeggende bjjschrift „Sensatie #p sensatie". Öok onder de z.g. komische films zijn er vele, welke de kinderen in die mate tot opwinding brengen, dat ook deze soort als verre van onschuldig is te beschouwen. De vorenaangeduide afkeurenswaar dige eigenschappen, die ook anderen vertoeningen eigen kunnen zijn, komen juist bij de filmvertooningen op sterke wijze tot uiting: de betrekkelijk geringe toegangsprijs stelt de jeugd tot geregeld bezoek in staat en het gebudene trekt de gespannen aandacht van den bezoeker tot zich door helle verlichting der beelden s (in tegenstelling met het zaaldonker.) zoomede door afwezigheid van het ge sproken woord vaa de zijde der „spelers" „Het bioscoopkwaad 'wordt hier reeds Losse berichien. De Paus en de vrede. ROME, 9 Mei. Z. H. de Paus heeft het volgend motuproprio uitgevaardigd; Weldra zal het vierde jaar verloopen zijn, sinds Wij, kort na het begin van het Europeesche conflict, met huivering den last van het opperste pontificaat op Ons namen. En al dien tijd is, als een woede, de oorlog, in steê van te verminderen, toegenomen er werd geen oogenblik rust gegund aan oas vaderhart, dat lijdt bij het zien van de verschrik kelijke rampen, welke zich opstapelen. En terwijl Wij deze tragische opeen volging der gebeurtenissen volgden, heb ben Wij niet alleen de smart van allen meegevoeld, zoodat wij met den H. Pan lus zéggen konden: Quis infirmatur et ego non infirmor? quis scandalizatur et ego non uror? (Wie is er zwak dat ik met zwak ben Wie wordt geergerd dat ik nietbrande?) doch Wij hebben tevens binnen de grenzen van het mogelijke, niets nagelaten van hetgeen het bewast zijn van Onze Apostolische plicht Ons voorschreef of de liefde van Jezus Chris tus ons ingaf. En thans is de toestand, waarin Wij Ons bevinden van dien aard, dat hij zeer wel herinnert aan dien van koning Jo- saphat toen hij met de meest nijpende moeilijkheden te kampen had, uitriep Heer, God onzer vaderen, Gij zijt de God des hemels en de Heer van alle rijken en Volkeren. Kracht en macht zijn in Uwe handen en niemand kan U weer- staan. In onze droefheid zullen wij tot U ons smeekgebed richten en Gij zult ons verhooren en ons rédden. God, onze God, niet wetend wat te doen, blijft ons niets anders over dan op U onze oagen te vestigen. Daarom zullen wij al onze nooden stellen in de handen van God, Die de harten der menschen en den loop der gebeurtenissen beheerscht; van Hem alleen, Die straft, om te genezen en te vergeven en ons zalig te maken, zullen wjj het einde van dezen verschrikkelijken geesel verwachten. Hij moge door aan de ontredderde wereld Zijn vrede te geven, zo» spoedig mogelijk het rijk der liefde en rechtvaardigheid onder de men schen herstellen. Vóór alles echter moeten wij den toom van God, die door zoo groote en zoo uitgebreide bedorvenheid beleedigd is, verzoenen. Daartoe zal een nederig smeekgebed mits met volharding en vertrouwen ge stort, veel bijdragen. Beter nog zullen wij de Goddelijke barmhartigheid kunnen smeken door het H. Sacrificie der Mis. waar wij den Hemelschen Vader Dengene opofferen, die zich zelf voor onze redding ten offer bracht en Die steeds leeft om voor ons te bemiddelen Met recht schrijft dan ook de Kerk aan haar zielzorgers voor, op sommige dagen de M. Mis op te dragen voor het christenvolk; op die dagen wil de Kerk, als een medelijdende moeder, de Godde lijke barmhartigheid afsmeeken over de nooden harer kinderen. Maar welke nood doet zich in onze dagen dringender gevoelen, dan die ééne, die alle anderen samenvat, de behoefte aan rust en ware verbroedering der vol keren Het schijnt ons derhalve zeer ge- wenscht, alle herders uit te noodigen, tegelijk met Ons op eenzelfden tijd het H Misoffer op te dragen en Wij veror denen daarom door dit motu proprio dat den 29sten Juni, op het feest van de Heiligen Petrus en Paulus, de be schermers der christenheid, alle pries ters, die verplicht zijn te lezen tot inten tie van het volk, het Heilig Misuffer opdragen overeenkomstig ónze boven vermelde intentie. Aan de andere priesters van beiderlei clerus zij medegedeeld, dat zij een zeer aangename daad zullen stelten, indien zij op dien dag hun intentie met de Onze willen vereenigen. Zoo zal dan de geheele Katholieke priesterschap, in vereeniging met den oppersten herder, op ieder altaar ter wereld de Hostie van verzoening en liefde opdragen om samen het Hart Gods geweld aan te doen. Des te-grooter zal dan onze hoop zijn, dat weldra het woord van David, dat de verzuchting der volkeren is, bewaarheid worden zalDe gerechtigheid en de vrede hebben elkaar omhelsd. (Justitia et pax osculatae sunt). (Maasbode.) De strijd in het Westen. PARIJ S, 9 Mai. Het avondcommuniqué meldtNiets te melden behalve aanmer kelijke wederzijdsche artillerie-actie ep het fromt HaillesMontdidier. Vlegeraanval op Zeebrugge. BERLIJN, 9 Mai. (W. B.) Hedenna- middag en -avond hebben sterke vijande lijke vliegereskaders den liavendam an Zeebrugge met bommen beworpen,zonder militaire schade aan te richten. Door de bommen op de kerken van Zeebrugge geworpen, werden 3 Belgen, waaronder twee kinderen, gedood, twee zwaar en verscheidenen licht gewond. Op het landf-ont werden door onze jacht- vliegers 2 vijandelijke vliegtuigen, boven zee nog een derde neergeschoten. De krijgsgevangenen. BERLIJN, 9 Mei. Off. De op de confe rentie te Bern getroffen overeenkomsten tusschén de Duitsche en Fransclie gede legeerden over de krijgsgevangenen en de burgerlijke geïnterneerden zijn door beide regeeringen bekrachtigd De overeenkomsten zullen den 15den Mei 1918 van kracht worden. ,De tekst zal spoedig gepubliceerd worden. Een bol8jewlk veroordeeld. LONDEN, 9 Mei. Maclean, de bolsje- wik consul te Glasgow, is tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens op roerige redevoeringen. (Maasbode) De kwestie Maurice In Engeland. Generaal Maurice, die lid was van den generalen staf, heeft onlangs- in een open brief de ministers, speciaal Lloyd George, beschuldigd van. het parlement verkeerd te hebben ingelicht over de troepensterkte te velde. Het parlementslid Asquitb had verzocht dat geval door eene com. uit het parle ment te doen onderzoeken. In de parlementszitting van 9 Mei wist Lloyd George zich vrij te pleiten en werd het voorstel Asquith met 293 tegen 106 stemmen verworpen. Belgische redders. Sinds begin Mei 1915 tot einde Febr. 1918, hebben 18 Belgische Stoomtrawlers, die tijdelijk de vischvangst uitoefenden in de havens van Groot-Brittannië, 508 leden der bemanning gered van gealli eerde en centrale schepen, door vijande lijke onderzeeërs tot zinken gebracht. Twaalf dezer redders ontvingen' een belooning van de Britsche regeering. Aan het front van Ypersn. De Berlijnsche correspondent van het Hldb. meldt d.d. 5 Mei yan het front bij Yperen: Gisteren en vandaag bezocht ik het front bij Yperen, waar de tweede groote tegenaanval der Entente plaats heeft, welke zooals zeer duidelijk blijkt, de her overing van den beroemden Kemmel ten doel heeft. Het is eigenaardig, dat deze aanval slechts door Fransche troepen is gedaan. Hngelsche troepen namen daar aan volstrekt geen deel. In tegenstelling met vroegere aanvallen had ditmaal ook een zeer korte plotselinge artillerievoor bereiding plaats. Over een front van 15 K. M. van Scherpenberg tot Bailleul werd de aanval gedaan en hier en daar gelukte het den Franschen voor korten tijd door te dringen in de voorste loopgraven der Daitschers, die natuurlijk nog zeer pri mitief waren ingericht. In vele aanvals golven achter elkaar drongen de Franschen vooruit, maar het gelukte hun niet, het hospitaal van Loker, om hetwelk fel ge streden werd, te bezetten. Plotseling deden de Duitsche troepen ten N. O. van Bailleul uit eigen initiatief een tegen aanval met het gevolg, dat zij tot voorbij hun vroegere stellingen vooruit kwamen. Het gevechtsterrein is hier zeer heu velachtig in tegenstelling met de vlakte ten O. van den Kemmel. In het alge meen kan men zeggen, dat in deze streek, welke langzamerhand wereldberoemd geworden is, de Franschen, die de leiding geheel van de Engelschen hebben over genomen, met hun troepen, waaronder ook het beroemde twintigste corps, dat overal verschijnt, waar wat bijzonders gaande is, den Kemmel pogen terug te veroveren, terwijl de Engelschen inmid dels tusschen het front van Yperen en de kust verdere overstroomiugen voor bereiden, nieuwe stellingen aanleggen, o.a. zeven tot acht kilometer achter het nieuwe front in de linie Hazebrouck Poperinghe en verder westwaarts en blijkbaar van plan zijn hun terugtocht met alle macht te verdedigen. Tot dusver zijn echter de pogingen om den Kemmel te heroveren volkomen mislukt. De berg zelf ligt voortdurend onder hevig vuur en ook het achterge legen terrein wordt door de Franschen, die veel beter schieten dan de Engelschen, stelselmatig onder vuur gehouden. Een derde groote aanval op den Kemmel kan natuurlijk verwacht worden. Maar zulk een aanval op groote schaal eischt een zorgvuldige voorbereiding en het zal dus weer vele dagen duren, eer een herhaling mogelijk is. Uit Roemen BOEKAREST, 8 Mei (K.B.) De onder- teekening van het vredesverdrag werd gistermiddag door extra-edities der bladen bekend gemaakt. De tijding werd met voldoening ontvangen, die des te grooter was wijl in den laatsten tijd velerlei geruchten verspreid werden, welke van een algeheele omverwerping van de gelegde grondslagen voor den vrede wil den weten. Minister-president Marghiloman zond aau koning Ferdinand het volgende tele gram Met groote voldoening deel ik uwe majesteit mede, dat de vrede gesloten is. Het verdrag, waarin bij de laatste onderhandelingen nog eenige voor Roe menië gunstige wijzigingen zijn aange bracht, werd om 12 uur onderteekend. Het heet „de vrede vaii "Boekarest". Onder leiding van uwe majesteit en de bescherming der dynastie zal het land den nuttigen arbeid voor de verzèkenng van de toekomst weer kunnen beginnen. In een telegram* aan den minister van binnenlandsche zaken in Jassy zegt de minister president o.m., dat Roemenië thans onder bescherming van zijn grond wettelijke organen wederom aan den arbeid kan gaan om daardoor den toe stand, alsook de vereeniging met Bessa rabië te consolideeren. (Maasbode.) De nederlaag der Roods Garden BERLIJN, 7 Mei (V. C. Uit het Finsche hoofdkwartier wordt gemeld: De over winning over de Roode Garden is nu volkomen. Hun laatste stelling is geno toen. De buit bestond uit 6 kanonnen 20 machinegeweren en 1000 geweren, benevens 2 bewapende Russische schepen. Te Hotka zjjn twee pantsertreinen met zwaar geschut, 12 machinegeweren geno men. Bovendien vielen 30 stukken geschut, 11 machinegeweren, en 100 gevangenen ons in handen. Portugal en de oorlog. Volgens de „Deutsche Tageszeitung" toeldt de „Daily Chronicle", uit Lissa- Verwaohtlng tot den avond van II Mti: Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Westelijke richtingen; nevelig tot half- of zwaarbewolkt, kane ep regen of onweere buien, warmer in het Zuiden. bon, dat de Nieuwe president Sidnnic Paes een nota tot de regeeringen der Entente heeft gericht in verband met de deelname van Portugeesche troepen aan den oorlog. De „Daily Mail" deelt mede, dat sedert het Degin Januari geen nieuwe Portugeesche troepenafdeelingen Meer naar het Westfront zijn gezonden. i Bloemendag In Amerika. NEW-YORK, 7 Mei (R. O.) Gisteren was de officieele koningin Elizabeth- bloemendag. Meer dan 1500 dames en kinderen verkochtenvergeetmijuietjes, versierd met de Belgische kleuren. He opbrengst is voor de Belgische kindertjes. He bloemendag staat oader de bescherming van mrs. Woodrow Wilson, echtgenoote van den president. Spoorwegdienstregeling Naar wij van bevoegde zjjde vernemen, zal de nieuwe dienstregeling op de Ne- derlandsehe Spoorwegen ingaan op 3 Juni a.s. De ,,'s Hert. Ctr." schrijft dat mr. Aug. Philips met Minister Loudon werkelijk over een ontslagaanvrage heeft gesproken, doch nog geen ontslag aan H.M. de Koningin heeft aangevraagd. Zeep en Zeeppoeder. Met ingang van 15 dezer zijn vastge steld de volgende maximum-kleinhandel- prijzen harde zeep met een vetzuurge- halte van ten miuste 60 percent 10.33 per dubbel stuk van 250 gram en f Ü.165 per enkel stuk van 125 gramharde zeep met efen vetzuurgehalte van ten minste 25 pCt.: f0.16 per dubbel stuk van 250 gram en f 0.08 per enkel stuk van 125 gram. Ueze maximum prijzen zijn niet vaa toepassing op toilet- en scheerzeep als mede medicinale zeepén, bedoeld in art. 5 der zeep- en zeeppoedeiregeiïtig van 19 April. Voorts zijn vastgesteld de volgende maximum-kleinhandelsprijzen voor zeep poeder: met een vetzuurge salie vin tén minste 35 pCt. 24 ets. per pakje van 250 gram; ld. met een vetzuurgehalt# van ten minste 15 pCt.f 0.20 per pakje De Zeeuwsche Katholieke lijst. In de vergadering van den Bond van -R. K, Kiesvereemgmgen in Zeeland, ge houden te Ter Neuzen den 9 dezer, werd de definitieve candidatenlijst voor de a.s. Kamerverkiezing volgens uitgebrachte stemmen in de plaatselijke kiesvereeni gingen vastgesteld als volgt: 1. P. F. Fruytier, 2. F J. L. M. van Waesberghe, 3. J. W. Vienings, 4. Mr. J. H. M. Stieger. Onze graanvoorziening. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, heeft het s.s. „Zijldijk" van de Ned. Amer. Stoomv. Mijgroot 2589 netto registertons proviand ingenomen en zal het heden van de noodige bunker kolen worden voorzien, teneinde a.s. Zaterdag van hier naar Amerika te ver trekken. Tegelijkertijd zullen vanuit Amsterdam eveneens naar Amerika vertrekken het s.s. „Hector" van de Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij, groot 2574 netto regis tertons en hoogstwaarschijnlijk ook het s.s. „Delfland" van de Kon. Holl. Lloyd, groot 2763 netto registertons. Het uitvaren dezer schepen heeft plaats in ruil voor het vertrek uit Amerika van de s.s. „Hollandia", „Java" en „Stella", die met graan en (of) meel naar Neder land komen. (Maasbsde.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1