De Groote Oorlog. No. 55. Donderdag 9 Mei 1918. Veertiende Jaargang. Mijnt ilktn MA1NB1G-. WDENSBAS- at HUiUM. HEMELVAARTSDAG. Oe strijd in het westen. BINNENLAND. Welk weder zullen wij hebben? Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 4.-*, daa*ètóta f Ut Yfzonderiijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent Advertentiën worden ingewacht vóór half een Hur 'a namiddags. Kantoor v.d. Administratie: Boudewlln de Wlttastraat A 135* GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Kfitp Adverteattèn van 16 Eenzelfde advertentie 3 B9 abonnement speciale prfa. I0.7B. iadwN ngd am* li geplaatst, wordt 9 X berekend. Van oudsher, sinds de tijden der apos telen is Hemelvaartsdag een van de groote feestdagen der christenheid. Deze brengt ons het artikel van het symbolum des geloofs te binnen, luidende: „Hij is opgeldommen ten hemel." Toen de veer tigste dag na Zijne verrijzenis was aan gebroken, leidde de Zaligmaker Zijne apostelen uit Jeruzalem naar Bethanië en vandaar naar de helling van den Olijfberg. Daar sprak Hij vsor het laatste hen toe en gaf hun Zijn zegen. En terwijl Hij nog de handen al zegenend hield uitgebreid, zagen de discipelen Hem langzaam van de aarde opwaarts zweven en ten hemel varen, totdat een wolk Hem aan hunne oogen onttrok. En terwijl zij Hem zoo nastaarden verschenen voor hunne verbaasde oogen twee mannen in witte kleederen, die tot hen zeiden „Gallileische mannen, wat staat gij hier verwonderd naar den hemel te zien. Deze Jezus die van u ten hemel is opgenomen zal alzoo komen, gelijk gij Hem hebt ten hemel zien varen". Zoo luidt het eenvoudig verhaal van 's Heeren hemelvaart in de Handelingen der Apostelen. „Ue Hemelvaart", zegt Muré in zijn „Bijbelsche Geschiedenis' „is het heerlijk slot van de geschiedenis des aardschen levens van üen menscli- geworden Zoon Gods. Hij had gezegd„Ik ben van den vader uitgegaan en in de wereld gekomen; Wederom verlaat ik de wereld en ga tot den Vader". Geen ander einde kon aan zulk eeu begin beantwoorden. Als Jezus' leven op aarde begint met de mensch- wording van God den Zoon dan eiudigt het met de hemelvaartals een goddelijk persoon de menschelijke natuur heeft aangenomen dan moet die goddelijke persoon de menschelijke natuur tot op den troon der Godheid verheffen. Aldus beschouwd is de hemelvaart van den eenen kant het schitterendst bewijs, dat de Heer Jezus Christus waar achtig God en waarachtig mensch is, Maar tevens is zij van den anderen kant het. sterkst mogelijke bewijs dat de verlossing der menschen volbracht, dat de menschelijke natuur in waarheid van haren val hersteld is". En zoo zetelt Jezus aan de rechterhand Gods als onze eenige middelaar. Want, zfegt Paulus, omdat Christus in eeuwig heid blijft heeft Hij ook een eeuwig priesterschap en daarom kan Hij ook in eeuwigheid hen zalig maken die door Hem tot God naderen, omdat Hij altoos leeft om onze voorspraak te zijn en voor ons te verschijnen voor het aangezicht Gods. (Hebr. VH 24, 25. IX 24). „Eenige Mid.delaar Gods en der mensehem, zoo vervolgt Muré, blijft Hij ook op aarde ofschoon Hij haar met Zijn zichtbare tegenwoordigheid ver laten heeft en door Zijne Kerk past Hij Zijn verdiensten op de menschen toe en heiligt Hij de wereld totdat het getal der uitverkorenen vol geworden is." En dan zal dezelfde, die op den Olijfberg ten hemel klom, vandaar wederkomen om de levenden en dooden te oordeelen en al de Zijnen deel te geven m Zijne heerlijkheid. Voorwaar, zinrijke waarheden en troost volle geheimen voor het christenhart, wel waard om jaarlijks door een plechtigen feestdag opnieuw in herinnering te wor den geroepen. PARIJS, 7 Mei. (Draadloos) Het avond communiqué meldt: Aanzienlijke wederzijdsche artillerie actie op het front Hailles—-Villers Bre- touneux. Een Duitsche coup de main ten Zuiden van deu Hartmannswellerkopf mislukte. JSiets te melden van de rest van het front. LONDEN, 7 Mei (R. O.) Het avond- communique van generaal Haig meldt: Unze artillerie en die van den vijand waren zeer actief ten Noorden van de Leye; ook op andere deelen van het slagfront toonden zij eenige bedrij vigheid Overigens niets te melden. BERLIJN, 7 Mei (Draadloos.) Het avond communiqué meldt: Van de fronten geen nieuws. PARIJS, 7 Mei (HAVAS.) De „Echo de Paris" schrijft; Clemenceau heeft gisteren een bezoek gebracht aan onze „poilus" in hun loopgraven en daar opnieuw zijn overtuiging voeelen toene men in de onoverwinnelijke kracht der Fransch-Britsche strijdkrachten. Intusschen komen steeds nieuwe tal rijke troepen uit Amerika. In en na den oorlog blijft de entente een geweldig bloc op militair zoowel als op economisch gebied en het wanhopig offensief van de Duitsche militaire partij zal geen doel troffen. Een luchtgevecht op de Vlaamsche kust. BERLIJN, 5 Mei. (Off.) Drie Duitsche watervliegtuigen schoten den 4en Mei voor de Vlaamsche kust vier vijande lijke watervliegtuigen neer. Twee vijan delijke vliegers werden zwaar gewond gered. Losse berichten. Geen Ouitsohe vradesactie. BERLIJN, (Officieel.) Het uit Amster dam afkomstig bericht in de Engelsche bladen, volgens hetwelk een Nederlander, in opdracht van staatssecretaris Von Kühimaun, aan een hooggeplaatste per soonlijkheid van de Engeische regeeriug bepaalde vredesvoorstellen zou hebben gedaan, is totaal verzonnen. De aan dit bericht in de Engelsche pers toegevoegde commentaren verval len derhalve van zelf. Hone Rule. Sir Horace Plunkatt, de voorzitter van de lersche conventie keurt in een inge zonden stuk in de bladen de politiek van de regeering in Ierland af en be pleit de onmiddellijke invoering van Home Rule. Uit zou de vrijwillige aan voering m Ierland ten zeerste bevor deren, vooral als er dadelijk een uit voerend bestuur van gezaghebbende Ieren werd gevormd. De strijd in Azië. BERLIJN, 7 Mei. De groote generale staf meldt De aanval van Engelsche brigades uit Jericho over de Jordaan naar het Oostea en het Noord-Oosten is mislukt. Na vijf dagen van verbitterde gevechten is de vijand naar zijn uitgangsstellingen terug gewezen. Veie Duitsche troepen hebben zich hier aan de zij le hunner Turksche kameraden onderscheiden, De buit is aanzienlijk. BERLIJN. De groote generale staf meldt In de havenwerken van Marinpol werden wij door Russische schepen be schoten. De „Lueitanla"-jaardag. Het was Dinsdag j.l. drie jaar geleden, dat de „Lusitania" werd in den grond geboord. LONDEN, 7 Mei. Ter gelegenheid van den derden jaardag vau het zinkeu der „Lusitania" zond de „food controller" lord Rhondda, die zich met ziju dochter aan boord van genoemd stoomschip be vond toen het werd getorpedeerd, een telegram aan het nationaal „war saviugs committee", waarin hij zegt dat Duitsch- land sedert dien tijd niet veranderd is en dat men moet volhouden tot de geest, waarin zulk een misdadig plan ontstond, plaats heeft gemaakt voor een beteren. Lloyd George en de Vredesaotie. Lloyd George ziet den vrede niet komen en wil hem evenmin. Want, verzekerde hij in een interview met een vertegen woordiger van Reuter, de Duitscners nebbeu twee groote diensten bewezen aan de zaak der geallieerden. Zij heobeu de aankomst der Amerikaausche troepen bespoedigd en zij hebben de eenheid in het opperbevel ten slotte verwezenlijkt Franschea en Eugelschen strijden iu nauwe wapenbroederscüap met volkomen waardeering voor eikaars eidenscfiappen. „De boodschap, die ik meebreng van het bntsche leger aan het volk is„Hebt goeden moed, het gaat ons allen wél." Er wordt dus, ondanks alle werkelijke of verzonnen vredesoffensieven, doorge vochten. Het Oostanrljkache parlement. Het Oostenrijksche parlement is door den minister-president, dr. Seidler, met machtiging van den keizer voorloopig verdaagd, vermoedelijk tot 8 Juni, zooals de Weensche bladen melden maar moge lijk ook tot een lateren datam. want nu de maatregel eenmaal genomen is, kan tot een verlenging er van zoo gemakke lijk worden besloten. In een conferentie met de partijleiders en afgevaardigden, zette dr. Seidler de motieven, die hem tot het nemen van den ingrijpenden maatregelt hadden gebracht, uiteen. Hij verzekerde daarbij plechtig, dat de regeering met dacht aan een toepassing van de beruchte paragraaf 14 waardoor zij gelijk men weet, het parlement geheel op zij kan zetten en buiten den rijksraad om het roer van het schip-van staat in handen nemen kan. Dr. Seidler motiveerde het besluit aldus De volgende maanden zullen groote beslissingen brengen. Ik ben er zeker van, dat de gevechten in ons voordeel en dat onzer bondgenooten zullen eindigen. Onze economische toestand is hoewel geenszins hopeloos, toch vooral wat de voedingsaangelegenheden betreft hoogst ernstig. Pruisische Huis van afgevaardigden. BERLIJN. Het Huis van afgevaardig den heeft de grondwetswijziging in tweede lezing aangenomen. De derde lezing be gint op 13 dezer. De ceutrumswaarborgvoorstellen be- trefiend kerkelijke recuten en de school politiek zijn verworpen. Het centrum bad deze voorstellen ingediend ter be scherming tegen een eventueele ongun stige uitwerking van de Pruisische grond wet. De woordvoerder der conservatieve partij verklaarde, dat zijn partij tegen de voorstellen van bet centrum stemde, wijl zij principieel tegen gelijk kiesrecht is en derhalve ook tegen een overeen komst dienaangaande. De liberalen en sociaal democraten verwierpen de voorstellen, omdat zij principieele tegenstanders van de kultur- politiek van het centrum zijn. De vrede met Rumenlë geteekend. In het koninklijk slot Cotroceni, waar destijds besloten werrl, dat Rumenië de wapens op zou nemen, heeft Dinsdag 7 Mei te 11 uur voormiddags de onder- teekening van het vredesverdrag tusschen Rumenië en de centrale mogendheden plaats gehad in een eindzitting van ge delegeerden, waarbij Van KüUlmann voorzitter was. Den avond te voren hadden alle gedelegeerden, ook die van Rumenië, aangezeten aan een maaltijd, door generaal Von Mackensen aange boden. Van Cauwelaert bij deu Belgischen koning. „Vrij België" deelt mede: De heer Van Cauwelaert heeft, in verband met de Vlaamsche kwestie, een langdurig onderhoud gehad met Z. M. den koning (der Belgen.) Wij meenen geen onbe scheidenheid te begaan, door de mede deling, dat de heer Van Cauwelaert van dit onderhoud een-uitmuntenden indruk heeft meegedragen. Uit Oekraïne. BERLIJN, 7 Mei. Een vertegenwoor diger van den Oekraimschen minister president verklaarde aan de journalisten, dat het huidig kabinet tot voornaamste taak heeft de bijeeuroeping van den landdag voor te bereiden. Deze Landdag zal den parlementairen opbouw van de Uekraiue en de grondwet regelen. Volgens het Uekrainische persbureau is Skoropadski met de macht van een dictator bekleed Hoe deze dictatuur tot staud kwam wordt in de „Djenik Kiefski" medegedeeld De zaak was op 29 April ophotte I{ief gehouden congres van de Uekrainische lauduouwers op touw gezet, waar de agrarische politiek der regeering hevig werd aangevallen en ten slotte de wensch naar de instelling van een dictatuuri werd uitgesproken. Op dat oogenblik verscheen volgens het ge noemde blad in een van de loges Sko- ropadski in Tsjerkessisch nniform en hij werd onmiddellijk met groote geestdrift begroet. Hij begaf zich uit zijn loge op het podium en riep, te midden van minuten lange ovaties van het opgewouuen pu bliek, zichzelf uit tot Heiman van de geheele Uekraine. „Slechts eeu krachtige regeering kan ons helpenzeide hij. „Ik zal op u, landbouwers en op de goedgezinde kringen steunen." Des mid dags legde hij in tegenwoordigheid van den aartsbisschop, van de Duitsche auto riteiten en een overtalrijke menigte plechtig den eed af. Daarna vaardigde nij een manifest uit, dat begint met de woorden„Dank zij den macutigen steun der Centrale mogendheden, die, getrouw aan hun beloften, voortgaan met te strijden voor de veiligheid der Uekraine is de Uekrainische staat tot stand ge komen." Het manifest verklaart, dat alle mi nisters en hun plaatvervaugers zijn afge zet, kondigt een nieuwe kieswet voor den Uekrainischen landdag aan en herstelt het privaat bezit weder als grondslag van de beschaving en de ontwikkeling. Het vrije verkooprecht van het grondbezit is hersteld. Uitgebreide maatregelen tot onteigening van grootgrondbezit tegen schadeloosstelling en tot verdeeling Uaar- van onder de Uekrainische boeren znllen worden genomen. De kwettie met Ouitsehland opgelost. De Minister van Buitenlandsche Za ken heeft Zaterdag 4 Mei de volgende schriftelijke mededeeiing aan do 'twee de Kamer doen toekomen, welke te vens aan de Eerste Kamer is toegezonden. De spanning, die een tijdlang besiaain heeft in de verhouding tusschen Nederland en Duitschland, is geweken. Dc Duitsche regeeringverlangde .van de Nederland sen® eenige maairegelen, welke in hun oorspronkelijten vorm slechts ten deeio voor inwilliging vatbaar waren. Die maat regelen waren de volgende: le. De hervatting van den sedert lü Nov. 1917 gestaakten doorvoor van Duitschland naar België langs de Neder landsche waterwegen van zand en grint en steenslag, zonder handhaving door de Nederlandsen© regeermg van. de harerzijds .gesteid© voorwaarde, dat vooraf door een commissie van deskundigen een onderzoek in, België zou worden ingesteld, naar het gebruik, dat van 't vroeger doorgevoerde mteriaai was gemaakt. Tegen ZQodanigen doorvoer in onbe perkte hoeveelheden zonder controle ver- zette de. Nederlandsche regeering zich aan stonds, aangezien zulksstrijdig zou zijn ■met haar welbekende opvatting der neutra- liteitsplichten. De Duitsche regeering gaf daarop zelve een maximumcijfer voor toe te stane hoeveelheden aan, n.l. 1.600.000 ton per jaar. Daarmede verviel voor de Nederlandsche regeering het principiëetle bezwaar, dat zij geopperd hart. Immers, het. genoemd cijfer bleef beneden het maximum, dat zij' in haar aan de Staten- Generaal bekende briefwisseling met de beide betrokken regeeringen had vastge steld, als haars inziens bemoedigd voor gewoon onderhoud en herstel der Bel gisch® wegen. Zij kon daarom ook zonder overwegend bezwaar laten vervalLen de door haar in laatste instantie gestelde voorwaarde, dat een commissie van con trole in België moest worden toegelaten, eer de doorvoer hervat kon worden, een voorwaard®, welke de Duitsche regeering thans onaanneembaar had verklaard. De Nederlandsche regeering heeft deze schikking te gereeder kunnen aanvaarden, omdat op haar verzoek de Duitsche regee ring zich bereid heeft verklaard het niet- gebruik voor pdlitaire werken in de te wisselen nota's uitdrukkelijk vast 'te 2. Onbelemmerde uitvoer uit Neder land riaai België tot een maximumi van 250.000 ton per maand. Tengevolge van het sinds korten tijd hier te lande bestaand vexvoerverbod, was n.l. de overigens vrije uitvoer van zand en grint zeer bemoei lijkt. Tegen inwilliging van d.t verlangen betreffend© een product van den i\©aer- landschen bodem, dat aan geen uitvoerver bod onderworpen is, had de Nederland- Verwachting tot den avond van 9 Mei Matigen tet kraohtlgen, Naord-Ooetelljke tot Oosteljjken wind,; licht tot half bewolkt; weinig of geen regen in het Noorden, In het Zuiden matige tot zwakken wind uit Ooete- iijke richtingen; half tot zwaarbewolkt; kans op regen of onweer. Weinig verandering van temperatuur. sche regeering evenmin op eenigen prin- cipiëelen grond aanleiding zich te ver zetten. 3. Herstel van het bij den aanvang van den oorlog door de Duitsche regeering zelve gestaakt goederenverkeer per spoor weg tusschen België e;n Duitsclnand over Roermond. Tegen dat herstel kon van Nederlandsche zijde geen bezwaar ge- maakt worden, omdat Nederland krachtona het verdrag met Duitschland van 13 No vember 18(4 (stel no. 18 van 1875) ver plicht is het bedoeld spoorwegverkeer mo gelijk te maken. De Duitsche regeering verlangde vrijen doorvoer ook langs dien spoorweg van alle goederen, op drie uitzonderingen na, te weienvliegiuigen, wapenen en munitie. Van troepenvervoer was geen sprake. De Nederrandsclie regeering mocht ech ter o(p grond van het volkenrechtelijk beginsel, uitdrukkelijk neergelegd in arti kel 2 harer neutraliteils-proclamatie geen geen doorvoer van legerproviand toelaten. Zij gaf derhalve aan de Duitsche regee- ying te kennen, dat die vierde uitzondering een beslist vereischte was voor de toe laatbaarheid van den verlangden door voer. De Duitsche regeering heeft thans v©r- klaard met de aluus gestelde beperkingen van den jdoorvoer accoord te gaan. Ook heeft zij te kennen gegeven zich te .ver- eenigen met de door de Nederlandsche regeering gewenschte omschrijving van het begrip wapenen, als omvattende alle voor werpen van wapening en uitrusting. 4e. Vereenvoudiging en bespoediging der maatregelen door de Nederlandsche regeermg genomen, tot wering van den frauduleuzen uitvoer aan boord .van de door- en uitvarende Rijnschepen en die naar het oordeel der Duitsche regeering de vrije vaart door het Rijnvaartverdrag gewaarborgd aanmerkelijk belemmerden. De Nederlandsche regeermg zelve, van die wenscheaijkheid overtuigd, heeft op. zic-h genomen het uiterste te doen, om de gewraakte belemmeringen uit den weg (te ruimen p.a. door verzegeling bij de inlading in Duitschland onder toezicht valn een Nerterlandsch ambtenaar, door bewaking aan boord en door uitklaiing, dit alles zonder in het minst afstand te doen van liet contractueel recht van «ontroleZij is te dier zake nog in na dere gedachtenwisseling met de regee- jring te- Berlijn. L Tenslotte is de Duitsche regeering op aandringen dezerzijds teruggekomen van hare aanvankelijke bezwaren tegen de voorschriften door de Nederlandsche re geering. aan hare consulaire ambtenaar in België verstrekt krachtens welke voor uit dat land iu- of door te voeren goe deren de verklaring, dat deze niet zijn militaire; voorraden, oorlogsbuit of gere- quireerde goederen niet mag worden af gegeven, t.en aanzien van goederen, die zijn onderworpen aan een regime, gelijk staande; met requisitie. De Duitsche regep- •geering erkende n.l., dat deze voorschrif ten tot geen klachten aanleiding gaven. „De Tijd" merkt naa.r aanleiding hier van op En op -deze verklaring heeft het Ne derlandsche volk tien dagen moeten wach ten! Zij roept meer vragen op, dan zij beantwoordt. Welke is de houding van de Duitsche regeering in geheel deze zaak geweest? Terwijl wij die van de geasso cieerden in de schepenkwestie a]thans wisten, blijft ons verborgen, wat aan da gegeven oplossing der met Duitschland gerezen moedlijfcüeden is voorafgegaan. Uok is nog niet tot klaarheid gekomen, of wij nu eindelijk de drie ruilschepen zullen kunnen doen uitvaren, zonder ge vaar van getorpedeerd te worden, en wat op economisch gebied met de Duitsche regeering is tot stand gekomen. De crisis hegft J.e lang geduurd, qm door yijiv

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1