VoMloes. Goesche Verloting een Paard, mr worden alle boeken en tijdschriften salied ingebendeo. verplaatst J. ADRIAANSE, op Woensdag 5 Juni 1918, UIT DE PERS. Burgerlijke Stand. Marktberichten- SPORT EN SPEL. Rechtszaken. Advertentiën. 0 Het Bijkantoor van CENTRAAL BEHEER te Goes is met 1 Mei naar de Lange Kerk straat C 43. een Dienstbode, Te koop gevraagd. een Merriepaard, TOONEEL- en MUZIEK UITVOERINGEN, op VRIJDAG 10 MEI LEUK PROGRAMMA. voor hei maken van 2 Sluisdeuren voor de sluis te Kattendijke Vestdijkstraat 99, Hulst. Inrichten, bijhouden en con troleeren van boekhoudingen. Cursuslessen ter opleiding voor Boekhoudexamens. ST00MB00TDIENST Goes—Dordt—Rotterdam sn Amsterdam, mot de Stoomboot „Admiraal de Ruyter" en „Stad Soes". van Paarden.Veulens, Landbouwwerktuigen enz. Ter Boekbinderij „net Uithangbord" van C. NI. REMIGIUS, voorheen C. W. D'HUIJ, Middelburg Dam 154, Specialisten. Over de begeerte van sommigen, om specialisten naar de Tweede Kamer af te vaardigen, schrijft de „Meijerijsche, CoU' rant" Vele maatschappelijke groepen wen- schen hun vertegenwoordiger naar de nieuwe Kamer te zenden. De Boeren een landbouwer of althans een landbouwvriend, de Arbeiders een arbeider; de Onderwijzers een onderwij zer; de Postambtenaren een postbeambte; de Barbiers een barbier; de Wasclivrou- wen een waschvrouw, enz. Specialisten doen zich alom voor en specialisten zijn erg gewild. Nu achten wij die Specialisten-manlia een dwaasheid. Om meer dan één© reden. Op de eerste plaats is onze Tweede Kamer geen sociaal instituut, maar een politiek lichaam. Zij is geen verzamio- ling van sociale specialisten, maar van berekende politici. De sociale specialisten zijn daar dus niet op hun plaats, ltn omdat zij er niet op hun plaats zajir, kunnen zij er als specialist ook niets uitzetten. Vele kiezers schijnen zich een geheel verkeerde voorstelling te maken van de puur objectieve toedrachtdeir zakeu op het Binnenhof. Maar het is noodig, dat zij hun nuch terheid behouden en een wanvoorstellnig waaraan geen werkelijkheid beantwoordt, laten varen. Hoe geheel anders 'dan zij zich dat voorstellen, gaat het er in Den Haag toe! Men is ontevreden over den werkelyken gang der politiek; men zal daar eens een eind aan maken door het afvaardigen van specialisten, van standsbehartigers. Meent men nu werkelijk, dat men daar in slagen zal, als de boeren een boer, de arbeiders een arbeider, de ondei wijzers een onderwijzer enz. afvaardigen? Och komt 1 Men make zich toch niets wijst Ieder afgevaardigde, die naar de Kamer gaat, hij moge nog z'n specialist wezen, komt daarin als lid van zijn respectieve lijke fractie en staat daar al aanstonds met gebonden handen. Wie als Kamerlid jn Den Haag komt, boet, om te beginnen, manstens 50 pro cent van zijn persoonlijkheid in. Hij komt daar niet als speciaiisi, als standsvertegen- woordiger, standsbeUartiger, maar ais lid eener politieke fractie aan wier po litieke besluiten hij zich heeft te onderwerpen op straffe van niet meer of althans moeilijk te kunnen werken. En zoo hebben we gezien en zoo zul len we in de toekomst altijd blijven er varen, althans onder deze omstandig heden, dat een boerenafgevaardigde in Den Haag ophoudt boer te zijn, een ar beider ophoudt arbeider te wezen, een onderwijzer eindigt met langer onder wijzer te 'zijn enz. Neen, die allen zijn of worden in Den Haag niets anders dan heeren afgevaardigden der poli tieke Tweede Kamer. En mocht eens bij, hooge uitzondering een specialist zijn eigen karakter behou den en blijven wat hij was en is, wat kan dan zoo'n eenling nog voor zijp, specialisten-belangen Zeer weinig of niets! 't Is wel eens goed, dat de kiezers zich dit goed herinneren, nu zij bij1 ver andering van kiesstelsel opeens zoo'n groote voorliefde voor specialisten aan den dag leggen. Ze moeten daarmede bedrogen uit komen, niet, omidat de specialisten hen bedriegen willen, maai' omdat ook spe cialisten niet anders kunnen handelen dan als leden van politieke Tweede Kamer, die niet alleen speciale be langen, maar het algemeen belang te behartigen heeft En- ook dit alleen hebben de kiezers in 'toog te houden bij de keuze hunner candidaten! Specialiteiten-afvaardiging heeft dan al leen zin en doel ,en succes, wanneer de noodzakelijke voorwaarden daarvoor zijn in het leven geroepen. Wat nu echter pog niet het geval is! GOES. Huw.-afk.4, Ernst Johannes Friedrieh Scherder, 29 j. jm. te Goes en Johanna Alida Maria Antoma van Tul der, 28 j. jd. te Amsterdam; 4, Jan de Waal, 37 j. jm. te Goes en Maatje Kalle- mein, 39 j. jd. te Wolphaartsdijk. Overleden: 5, Suzanna, 19 mnd, d._ v. Johannes Petrus van Hoorn en Jacomina Oosterdag. MDIDKLBURG. Bevallea: 3, C. Kuye, geb. Geertse, d. Overleden: 23, F. Marteijn, vr. v. J. W. Adriaan, 48 j. Van 30 April4 Mei. VLiSSLNGEN. Ondertrouwd: J. F. van Hoorn, jm. 35 j. en A. van Baei, jd. 30 j.; J. Osnabrug, jm. 21 j. en G. de Koster, jd. 19 j.; J. 'Verhago, jm. 22 j. en K. Adriaanse, jd. 22 j.; C. Olijhoek, jm .28 j. en G. C. A. Limonard, jd. 26 j H. Bogaard, jm. 29 j. en C. Schout, jd. 25 j.; C. A. du Pon, jm. 22 j. en P. Lichtenberg, jd. 22 j.; P- F. Streef kerk, jm. 27 j. en C. van Oyen, jd. '24 j.; Js de Bidder, im. g'2 j. eu A- de Sfiajfer, jd. 22 j.; 11. J. Ruiten, jm. '28 j. on A. Beumer, jd. 23 j.G. F. Harbrihk, jm. 20 j. .èh G. W. Landstra, jd. 19 j. Getrouwd: D. van den Oever, jm. 25 j. en C. H. Verhoeven, jd. 18 j.; G. G. P. van der Pejji, jm. 22 j. en A. Kos ten, jd. 23 j.; C. Moeliker, jm. 33 j. en P. de Ridder, jd. 27 j.; H. W. Over- vliet, jm. 27 j. en A. C. Odem, jd. 22 j. Bevallen: M. H. Goormachtig, geb-. De- moor, z.A. Streefkerk, geb. Woutersle, d.P. E. van de Velde, geb. Walter, d Overleden: W. van lloekel, ongeh. d. 29 j.; C. K. Groen, wedr. v. M Koets, 72 j. Tholen, 4 Mei 1918 Tarwe f 18.a f 19.Haver f 17.a f 17.50, TVintergerst f 17.a f 18.Zo- mergerst f 17,a f 18.—, Kogge f18. a f19.Brnmeboonen f29.a f31. Witteboonen f29.a f31.Kookerw- ten f 23.a f30.Kroonerwten f 23. a f 30.alles per 100 K.G. Aardappe len i'4.20 a f 0.per 70 KG. Karwrj f a f per 50 KG. Ajuin f 0.a f 0. per 60 KG. Eieren f 12.per 100 stuks. Boter f 1.66 a f 1.75 per halve KG. (Z.) Rotterdam, 6 Mei 1918. Veemarkt. Aanvoer 11 Vette run deren, 58 vette Kalveren, 54 schapen,7 bokken. Tegen taxatieprijzen alles in be slag genomen. Eieren. Zeeuwsche f 13 a f 14, Over- maassche f 13 f 14. Zaden. Geen noteering. Vlas. Aanvoer 4590 steen blauw f7 a f9; 600 steen blauw half gezw. f2.50 a f3; 1200 steen Gron. f6.50 a f9; 300 steen Holl. geel f6.50 a f9;.2520 steenl wit f6.50 a f7.50. Korfbal. Zaterdag speelde „3. V." een oompe- titiewedsirijd tegen „H. H. D." Laaist- genoeinde club was voltallig, „S. V." had 2 invalsters. Stand rust 3—0 iu 't voordeel van „S. V." Eindstand 7—2 in liet voerdeel der zelfde club. „K. D. 0. I."—Volharding 3—0. Onder de bekende goede leiding van den heer Joh. van ftiet werd gistermid dag een vriendschappelijken wedstrijd gespeeld tussctieu de beide stedelijke voetbalclubs „K. I). O" en „Volharding" op het terrein van eerstgenoemde ver- eeniging. „K. D. O." hoeft 3 invallers, waar tegenover „Volharding" een volledige pleeg in 't veld bracht. „K. 1). O" heelt den aftrap en speelt voorieopig met 10 man. „Volharding" is aanvankelijk in de meerderheid, haar doorbraken zjjn ge vaarlijk doch doelpunten blyft uit. Ha een kwartier spelens kwam de elfden speler n.l. Frans van Riet, die wegens werkzaamheden verhinderd was op tijd te komen in 't veld. Als deze speler zijn speelplaats heeft bezet komt „K. I). O." direct beter op dreef en heeft meteen succes (1Uj. Wegens het ongunstige weder wordt direct ge draaid. Geheel dez«speelhelftis„K. D.U." in de meerderheid, aanval op aanval volgen die goed gesteund worden door de middenspelers. Ze weet de score nog met twee punten af te voeren, zoodat als de scheidsrechter het einde fluit „K. O." heeft gewonnen met 3—0. Rechtbank te Middelburg. Bij het uitspreken der vonnissen van de vorige week behandelde zaken, wekte een groote hilariteit een vrijgesproken be klaagde, die zjjn verdediger met een hand druk dank ging brengen voor bet succes. De eerste zaak, die Vrijdag behandeld werd was die tegen A. F. G. uit Mid delburg, thans aldaar gedetineerd, be klaagd van verschillende diefstallen. De eerste getuige, C. Vermaire, uit Arnemuiden, plaatste op 26 Januari zijn rijwiel voor het café Beige in de .Sta tionstraat, na 10 minuten was het ver dwenen. Beklaagde, die voor d«n rechter-com- missaris bekend had, zeide zich nu niets te herinneren De griffier las de bekentenis van be klaagde voor, doch deze hield rol van niets te weten. De getuige P. C. de Does, hoofdopzich ter der gemeente en J. P. van JEUel, tim merman bij de fabricage, herkennen re spectievelijk slot en scharnieren van de deuren van het z.g, „oliekotje" aan het Vlissingsch Bolwerk. De korporaal der artillerie, F. de Bruijn, heeft zijn voor het postkantoor geplaat ste rijks fiets vermist. ,De officier stelt verschillende vragen aan beklaagde, of hij zich niet een inval van politie en justitie bij hem herinnert, of hij in het huis van bewaring niet met een ander in gezelschap is geweest, hoe laat hij heden het huis van bewaring heeft veriaten, e» welke dag van de week het ia. Op alles geeft bekl. ontkennende ant woorden. De officier zegt dieze vragen met op zet gesteld te hebben, omdat hg redéa heeft aan te nemen, dat bekl. onder den invloed van een ander thans deze hou ding aanneemt. De eisch luidde 4 maanden mat aftrek van het voorarrest. Tegen den Belg J- v. d. W., uit \lissin- gen, wien het verblijf in Zeeland ont zegd is, en die bekende de magneet van de automobiel van L. F. de V os te hebben ontvreemd werd zes weken met aftrek van het voorarrest gevorderd. Wegens diefstal van steenkolen en mis handeling van den gemeente-veldwachter Groenleer stond terecht G. G. uit Ka- pelle. 'Bekl. beeft koleu vervoerd voor de N.V. Zuid-Bevelandsche Groentendrogerij en zou er daarvan naar huis hebben gebracht. Beklaagde ontkende den dief stal, terwijl hij ook ontkende den veld wachter, die hem over de zaak kwam spreken, te hebben mishandeld. Hij zeide, door den veldwachter, diens vrouw en diens schoonzuster te zijn aangevallen-. De president zegt, dat bekl. reeds meer wegens mishandeling van ©en ambtenaar is veroordeeld en wel tot één maand gevangenisstraf. De officier eischte twee maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Groot, bepleitte vrij spraak voor beklaagde. Alsnu stond terecht J. B. uit Dordrecht, die te Hansweerd werd betrapt op po ging tot uitvoer van verschillende ar- titelen. De eisch luidde zes weken met aJtrek van het voorrest. Wegens eenzelfde feit stond terecht A. H. uit Dordrecht. De eisch luidde vijf weken met aftrek voorarrest. Alsnu stond terecht W. B. uit Ierseke, beklaagd, dat hij een zak, inhoudende rundvleesch, varkensvleesch, enz. op_ 2 Maart heeft weggestoken, terwijl hij wist, dat het van diefstal afkomstig was. Bekl. zeide drönken te zijn geweest, maai- dit werd door enkel© getuigen te gengesproken. De diefstal had plaats in het café van Courtain, waar H. v. d. Velde uit Zie- rikzee de zak had neergezet. De officier zeide, dat beklaagde en an dere jongens reeds lang onder verden king staan van misdrijven, waaronder nog veel erger dan het nu ten laste ge legde en hij eischte twee maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Tegen Cornelia Tr. uit Heinkenszand werd wegens diefstal van ijzerdraad f 15 of 30 dagen gevorderd. De volgende beklaagde, Chr. F. uit Kou- dekerke, die een civiele kwestie hoeft met J. Wisse, zou deze hebben geslagen met 'Tien houweel, zoodat deze volgens zijn zeggen een buil nog grooter als een ganzenei op het hoofd had. Bekl. zeide, dat bij alleen met klui ten aarde heeft gegooid. De eisch luidde f30 of 30 dagen. Wegens diefstal van lood van de g-o meemewQiung in de Giststraat, waarin hij woont, 6tond terecht G. S. uit Middel burg. Twee in hetzelfde huis wonende vrou wen kwamen verklaren gezien te hebben, dat beklaagde lood aftrok. Toen tegen hem gezegd werd op te passen, zeide bij volgens getuigen „ze straffen toch maar voorwaardelijk". Zo o wel het een als het andere ontkende beklaagde. De eisch luidde f 15 of 30 dagen. De laatste zaak in de morgenzittina was die tegen A. v. K. uit Schore, be klaagd van diefstal van 2 H L. aardap pelen uit een kuil van J. de Jonge. Bekl. zeide de aardappelen niet gesto len, doch gjekocht te hebben, hetgeen bij ook aan een der getuigen beeft gezegd. Maar de veldwachter vond van. dezelfde aardappels met hetzelfde soort stroo er aan bij. L. Willeboer, die de aardappels kocht. De zaak werd uitgesteld tot 17 Mei wegens het niet verschijnen van een ge tuige. In de des middags voortgezette zitting werd behandeld de zaak tegen Anna M-, dienstbode te Heinkenszand, beklaagd Tan diefstal van geld, koffieboonen en brood kaarten, ten nadeele van C. A. Remijn, te Kwadendamme, bij wien zij diende. Bekl bekende. De eisch luidde f 15 of 30 dagen. Wegens diefstal van koper en patent olie, ten nadeele van de Kon. Maatschap pij „de Schelde", stond terecht P. M. f. uit Wissingen, die volledig bekende. De eisch luidde 14 dagen gevangenis straf voorwaardelijk met B jaar proeftijd. Wegens het verkoopen Tan brood op nog niet geldige bons en het in bewa ring nemen van broodkaarten, stond te recht "Wi. J. uit Middelburg, die bekende. Daar twee getuigen niet verschenen wa ren, werd de zaak uitgesteld tot 17 Mei. Wegens het niet afgeven van het vet, van twee door hem geslachte kalvers stond terecht II. C. P., uit Hansweerd. Bekl. zeide, dat er geen vet aan de die- ren. zat, maar h.et bleek, dat brij dit ook reeds heeft gezegd tegen den veldwachter Ook de getuige C. Visser, Jtalverkoop- man, zeide, dat het piogelijk is, dat een kalf geen vet heeft, en vooral geen kal veren van drie maanden oud en bijzonder mager. De officier meende, dat er toch aan ieder dier eenig vet is en eischte f 25 of 25 dagen. De rechtbank gelastte echter, dat op 17 Mei, alsnog als getuiga-deskundige zal worden gehoord 1. Jongepier, keaimees- ter te Middelburg!. De beklaagden J. L. en J. Bi. uit Vrou wepolder, stonden terecht wegens het brengen van tarwe respectievelijk 225 K.G. en 40 K.G. naar den molenaar, om te malen, buiten de distributie oin. De eerste beklaagde zeide, dat hij het deed, omdat hij bang is voor de menschen, die zoo om brood blijven dwingen bij de boeren. De tweede deed het voor eigen gebruik. De eisch luidde voor L. f50 en voor B. f25, beiden subsidiair drie weken. Wegens het doen vervoeren van aard appelen naax Vlissingen, werd tegen J. K. uit Westkapelle 110 of 20 dagen ge vorderd. De volgende beklaagde E. W. te Vlis singen was niet verschenen. Wegens het verkoopen van twee H.G. rookworst voor 40 cent, terwijl 22 cent de maximumprijs was, luidde de eisch f25 of 25 dagen. Van de drie volgende beklaagden A. Wi., P. D'., en. J. L., allen te Serooskerk©, was de tweede niet verschenen. Deze lieten door den molenaar tarws vermalen. De beide verschenen beklaagden be kenden, het was voor eigen gebruik. Eisch tegen ieder f25 of 25 dagen. Wegens eenzelfde distributiewetovertre- ding werd tegen P. S. uit Ovezand even eens f25 of 25 'dagen gevorderd. De laatste zaak was die tegen F. v. 3. K„ uit Goes, die wegens verroer van verboden artikelen onder Rilland tot 120 of 20 dagen werd veroordeeld door den kantonrechter. De officier vroeg vernietiging van het vonnis en oplegging van een straf van f25 of 50 dagen. Uitspraak in alle zaken 10 Mei. Den 13en Mei a.s. hopen WILLEM H00N0ERT I CATHARINA VERMUE, hunne50-jarjge Echtvereniging g te herdenken. ui Hunne dankbare Kinderen en Kleinkinderen. Nieuwdorp, Mei 1918. Ingang Kantoor: Lange Kerkstraat en Korte Vorststraat. be Chef v/h. Bijkantoor te Oeas Mr. H. C. J. ZAAIJER, Advocaat en Proourour. Terstond gevraagd by V VAN HOOTEGEM, i Kruiningen. De COMMISSIE DER GOESCHE PAARDEN VERLOTING vraagt te koop leeftijd van drlo tot zavon jaar. Aanbiedingen van prijs, kleur en ouderdom worden schriftelijk in gewacht bjj den Voorzitter der vereeniging, den heer J. D. ELEN- BAAS, Hoedekeipkerke, vóór of op 17 Mel 1918. /2 b door het St. Jacobuspatronaat, voor Ouders en Donateurs. Aanvang 8 uur. Medewerking van een orkest. Hot Beatuur van het Water- schap do Breede Watering Bewesten lersoke vraagt prijs opgave van het arbeidsloon vóór 10 Mei 1918, vrachtvrij in te zenden aan den heer J. UELE, Dijkgraaf te Goes. Inlichtingen geeft de Waterbouw kundige Ambtenaar M. P. D E L O O F F, op Dinsdag 7 Mei a.s. Lid van de Nederl. Organ, van Accountants. Leeraar Boekh. M. O. Vertrek van GOES naar ROTTERDAM Maandag 6 Mei 's morgens 7 uur Vertrek van ROTTERDAM naar GOES Donderdag 9 Mei 's morgens 3 uur Vertrek van GOES naar ROTTERDAM en AMSTERDAM Woensdagmorgen vroeg. Vertrek van AMSTERDAM Vrijdagmiddag 12 uur. Van ROTTERDAM: Zaterdagmiddag 12 uur. De „Stad Goei" vervoert geen passagiers. LigplaatsRotterdam, Ha ringvliet, Zuidzijde. INFORMATION te bekomen te Goes bij den heer J. G. MON- HEM1US, te Dordt bij den heer D. VA-N LOON, te Amsterdam, Binnenkant, bij den heer E. H. P. VOETEN en te Rotterdam bij de Directie. PASSAGIERSVRACHT Goe»—DordtRotterdam enkele reis f1.25, retour f2.—. Stoomboot-Reederij, v.h. J. A. VAN DER SUHUIJT. HOOFDPRIJS: waarde van ongeveer 1000 Guldon. Prijs per lot f I.per 11 loten f 10.per 56 loten f 50.en per 110 loten f 97.50 Voor den verkoop van Loten wende men zich toi Firma F. SANDIJCK, Boekhandel, Goes. NET WERK BILLIJKE PRIJZEN.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 4