BINNENLAND. UIT ZEELAND. Üi.ze graanvoorzieniny, Men seinde ons Zaterdagavond; DEN HAAG. Wij vernemen dat ladingen aangekocht worden voor drie schepen die graan voor .Nederland uit Amerika zullen halen. Verwacht wordt dat deze schepen weldra zullen vertrekken. NederLnd en Duitschland. Naar het „Vad" verneemt is er sedert Vrijdag iets meer kijk op, dat er tusschen onze en de Duitsche regoering over de hangende kwesties overeenstemming zal worden verkregen. Dat er op het stuk van de tolbezwaren en den spoorweg over Limburg overeen stemming was verkregen, is 111 zoover juist, dat was algesproken, den spoorweg weer open te stellen. Maar over aard en omvang van het vervoer zoowel over dien spoorweg als langs onze waterwegen bestaat er nog geschil. Het persbureau Vaz Dias meldde Za terdag De stemming op de effectenbeurs was heden vaster naar aanleiding van het volgende ter beurze ontvangen, niet oflicieele bericht uit Den HaagEr zijn redenen om aan te nemen, dat binnen kort een aanmerkelijke ontspanning in den toestand zal intreden en het geschil zal worden opgelost op een wijze, waar mede belde oorlogvoerende partijen ge noegen zullen nemen. De Duitsche haute- finance ziet den toestand eveneens gunstig in, en gaat voort belangujke iinancieele transacties af te sluiten. (Zie laatste berichten.) De poettarieveo. Naar de Msb. uit de beste bron ver neemt, is het bericht uit het „Vad." be treffende de verhooging der tarieven voor postzendingen allervoorbarigst te noemen. Wel ligt een wijziging der tarieven in de bedoeling doch de door het „Vad." gepubliceerde bijzonderheden aijn onjuist. Nieuwe partij. Naar verluidt zal in Zeeland we der oen nieuwe partij worden gesticht. Deze bestaat uit oud-Gereformeerden, die zich niet kunnen vereenigen met het pro gram der Anti-revolutionaire partij voor zoover daarin uitbreiding is opgenomen van de verzekering tegen ongevallen. Er zijn reeds afdeelingen gesticht te Middel burg en te Ierseke. De predikant der oud- Gereformeerde Gemeente aldaar, ds. G. H. Kersten, is de stichter dezer partij, die zich na Zeeland over 'het geheele land wil uilbreiden en met eigen candi- daten zal optreden. („De Tijd") Goes. De Harmonie „Euphoniakomt den 30en April a s. in jaarvergadernig bijeen. N. V. Waterleiding-Mij. Zuid- II eve land. Op de Donderdag gehou den vergadering van aandeelhouders de zer N.V. is het verslag goedgekeurd om trent den toestand der Vennootschap en haar verrichtinge» gedurende het zesde boekjaar. Wjj; ontkenen er het volgende aan: Bij eéne beoordeeling der resultaten Van het bedrijf over de eerste vijf be- drijfsjaren zal men allereerst rekening heb ben te houden met de bijzondere tijds omstandigheden, waardoor meer dan drie jaren lang de factoren voor de ontwik keling .der watervoorziening geheel ab normaal waren en anders dan men zich bij den o>pzet had kunnen denken. Ook voor bet komende dienstjaar zullen deze bijzondere omstandigheden blijven be staan, en naar verwachting nog meer dere jaren hun invloed doen gelden. Hierdoor kunnen belangrijke uitbreidin gen van het hoofdbuizennet nog steeds niet tot stand komen en weerhouden dik wijls hooge aanlegkosten de eigenaren van het aansluiten hunner bestaande per- ceelen. De Firma Francke slaagde er dit jaar in een belangrijke, hoog noodige, verbe tering aan de ontijzeniigsinrichtiiig aan te brengen. Hoewel langzaam bleven ook dit jaar de ontvangsten voor waterlevering toe nemen; maar ook de bednjlsuitgaven ste gen en wel in sterke mate door de on gekend hooge prjjzen van alle benoodigd- heden en materialen. Ten einde deze hooge bedrijfskosten ©enigszins te dekken, werd besloten tot eene tijdelijke tariefsverhooging van 10 pet., en het laat zich aanzien, daar nog geen daling van deze dure prijzen aan staande is, dat tot verder tariefs verhooging zal moeien worden over gegaan. Gewonnen Waterhoeveelheid. (Alge- rond op ÖO M3. per maand) 1912 over tweede halljaar 273.200 M3; 1913 over 'tgeheele jaar 427.600 M3.; 1914 idem 443.750 M3.; 1915 idem 505.750 M3.; 1916 idem 563.450 M3.; 1917 idem 571.750 M3. In ö'/e jaar bedrijf 2.785.500 M3. Vooral in hot tweede halfjaar van 1917 valt een belangrijke vermindering van het jjaergehalte in hel reine water te con- stateeren. De hoeveelheid water, in het buizen net gebracht, bedroeg berekend met een pompvulliag van 98 pet per jaar 522433,4 M». in 1917, tegen 531710.4 M3i in 1916. Uitbreidingen van het hoofdbuizennet kwamen dit jaar niet tot stand. Totaal is aangelegd 211.800 M. leiding, waarin 869 brandkranen en 354 afsluiters. Aan het einde van het kalender wa ren honderd aansluitingen aanwezig op onderstaand aantal inwoners der vieren twintig gemeenten-aandeelhouders 1913 honderd aansluitingen per 1516 iwoners; 1914 idem per 1195 inw.1915 idem per 1031 inw.; 1916 idem per 947 inw.; 1917 idem per 897 inw. 31 Dec. totaal 4698 contracten. Minste opbrengst f49494.12. Waterverbruik per hoofd; In rekening gestelde waterhoeveelheid in M3. in 1916 278200, in 1917 304800; bevolking op 1 Januari in het verzorgingsgebied in 1916 46029, in 1917 46414; in rekening gesteld per hoofd en per dag in Liters in 1916 16.5, in 1917 18.0. De balans per 31 December 1917 sluit in actief en passief met een bedrag, yan f.L546.491.79y3 tegen £1.566.216.54 per 31 December 1916. De winst- en verliesrekening, geeft in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 80677.781/2 (v.j. f8738154). Tegenover de totale baten ad f80677.785 staat aan directe uitgaven voor het be drijf een bedrag van f39592.925 (v.j. f30196.49). Overschot bedrijf- f37946.73 (v. j. f56885.05) na afschrijvingen op diverse rekeningen ad f1234 (v j. f2047.52) als nader aangegeven bij de balans, blijft een overschot van f36712.73 (v. j. f54837.53) beschikbaar ter betaling van de voorschot ten op dividend. Voor deze uitkeeringem aan de aandeel houders was beschikbaar: Uit winst- en verliesrekening, 1913 f 17994.675; idem 1914 f25330.485; idem 1915 f 27012.665; idem 1916 f54837.53; idem 1917 f 36712.73. Totaal f 161888.085. Gemiddeld per jaar f32377.62, zijnde van het aan- deelen-kapitaal ad f 1489000 rond 2.17 pet. per jaar. De Raad van Beheer (Lewe van Nijen- etein, voorz,, en J. N. Elenbaas, seer.) merkt op, dat de directeur steeds werk zaam is tot tevredenheid van den Raad van Beheer en bij voortduring toont, dat hij met de techniek van het bedrijf goed op die hoogte is en dat hem het ad ministratief ea het geldelijk beheer der Vennootschap met gerustheid kunnen toe vertrouwd worden. De Raad vestigt er ook de aandacht op, dat de ontvangsten der Vennootschap op bevredigende wijze zijn toegenomen, doch dat door de zéér groote en nog steeds in hooge mate klimmende exploi tatie-uitgaven, noodzakelijk nog meer ai- doende maatregelen genomen zullen moe ten worden om de inkomsten met die verhoogde uitgayen in overeenstemming te brengen. Middelburg. De afdeeiing der S. D. A.P, besloot zich bij dp a.s. verkiezing .van een lid voor de Prov. Stalen van het stellen van candidate» te outtiouden. D» politie heeft aangehouden W. D. uit Serooskerke, die een hoeveelheid spek vervoerde. Het spek werd in beslag genomen en tegen den vervoerder pro cesverbaal opgemaakt. Vrijdag hebben de commissaris van politie ,een kapitein en andere politieman nen en militairen een inval gedaan in de koperpletterij aan den Schoorsteenve- gerssingei, omdat daar een aantal were neden werken, die gestolen militaire kiee- ren dragen. Bij enkele hunner werden di rect kieeren in beslag genomen, terwijl andere van de gelegenheid gebruik maak ten om zich spoedig van de kieeren te ontdoen. Op verschillende plaatsen ver stopt werden deze echter teruggevonden. Voor den gewonen jaariijkschen schoonmaak zal het speelwerk van den Abilijioren vanaf .Woensdag 1 Mei worden stilgezet. Daar ditmaal alle stalen stiften (een 400U tel) waarmede de muziek wordt gestoken, moeten worden verbeterd, zal het dit jaar eenige weken duren, voordat 'de nieuwe muziek kan worden geplaatst. De alhier in Mei te houden Huis- vlijttentoonstelling, georganiseerd door de afdeeiing van don Volksbond, vereeni- ging tegen drankmisbruik, beloolL eeu succes te .wordam. Reeds zijn vele toe zeggingen van inzendingen ingekomen. Zij, die nog besluiten tot inzenuen kunnen bericht zenden aan de secretaresse, me juffrouw G. van deir Weel, Noordbol- _wefk M 227. De politie heeft gisterenavond her haaldelijk moeten optreden tegen militai ren, die op verschillende plaatsen in de stad de orde dreigde te verstoren. Zoo werd een soldaat, die te veel aan Bacchus geofferd had, door een aantal andere mi litairen naar de Concertzaal overgebracht, hetgeen een grooten volksoploop veroor zaakte, zoodat de politie de Ververij straat moest afzetten. Later verstoorde een aan tal soldaten de orde in de Stationsstraat en een hunner sloeg, met een rjjwielrek een ruit van een café stuk. De man werd door de politie gegrepen en aan de mi litaire overheid voorgeteid- In de eerste helft van de maand April zijn in deze gemeejnte ingekomen: H. G. Lemmers, maguz. knecht, van Nijr meigen, naar Brakstraat O 253; J. Maar- tense, letterzetter, Bussem, Bree E 279; J. D. Quaadviiet, kok, Njjntogen, Abdij A 51W, J, Rijks, straalmefair,Ileijtliuij- sen, Vliss.straat K 53; A. A. Fourdlaine, koopman, Goes, Nieuwstr. G *217; A. H. van der Aa, winkelbe/J-, Goes, Londen- sche kaai H 50; A. J.. van der Aa, id„ id., id.; M. Bruijsen, verpleegster, Haar lemmermeer, Lange viele K 20o—206; M. G. Berger, slager', O. en W,. Souburg, St. Janstraat H luff; A. M. S. Snakenbroefc, verpleegster, Den Haag, Bogardslraat F 37; C. E. Bleeker, Hen Haag, Bree- E 138; V. van Houte, kapper, Breskens, Lange viele K 393; J. Polderdijk, burg et meester N. en St. Joiosland, N. en St. Joosiand, Rouaansche kaai G föTj R. Frank, Mil. Hospitaal, Kr. VYjeele K 101; J. M. H. Pieterse, Utrecht, K. Noordstr. B 103; P. J. Hageman, kelhier, Vlissingon, Dokstr. P 181; A. M. Hubregtse, chauf feur, Aagtekerke, Weristr. P 148; Et Voet, schilder, Heerleü, L. Gorlstrl. I 122; W. J. Schouten, reiziger, Goes, Nieuw- straat G 217. Vertrokken Ga. Slouthandel, van S 42a, naar Am sterdam; P. Bosschaart, S 254, Ben Haag; Ne. Verburg, I 70, lJmuiden; Si. Heine, L 72a, Apeldoorn; D.j van Muijil- wijk, I 33, Amsterdam; I. Soliier, K lu3, Vhssingeo; Le. He. de Jongh, G 159, Utrecht; Ja. Ca. Verschure, M 292, Hans- weert; G. van Beek, I 2öl, Enschede; G. Broe-rse, F 61, Koudekerke; Me. Ca. Mar tena, L 1920, Den Haag; B. L. Quist, V 57, Den Haag,; P. F. Streefkerk, N. 113, Viissingen; J. P. Wihemse, I 125, Oostburg; \V. G. Kop, P 56, Rotterdam; Ma. Tha. v. Abtshoven, id. id.; A. A. C. P. Schotman, F 37, Kruiningen; J. C. Jobse, A 10, O. en ,Wi, Souburg; W.. F. M. Maas, H 188, Deu Haag; II. C. Rijberiug, K 175, Breda; A. v,. Berkel, K 164166, Rotterdam; P. F. Damman, B 61, Kou dekerks; G. Da.vidse, wed. P. C. Hoer scher, K 212, Helmond. (M. Ct.) Centrale keuken. Met heden te beginnen wordt aan alle lokalen om 11 uur bunverkoop en verstrekking van porties gehouden, tenzij anders te voren wordt bekend gemaakt. Erwten of boouen. De burge meester van Middelburg maakt bekend, dat van Maandag 29 April tot en met Zaterdag 11 Mei e.k. op bon no. 42 ver krijgbaar zal zijn: drie (_3) ons erwten of één (1) ons bruine boonen. De geldigheid der andere bons zal ten spoedigste worden bekeuu gemaakt. Concert 11. Kath. Dames koor. Zeer voldaan en met de overtui ging ,dat onder goede leiding ook doo< een klein aantal zangeressen veel tot stand kan komen, zijn ahen, die dit concert gisterenavond bijwoonden, huiswaarts ge koerd. Die goede leiding was erl De heer Ohms de dirigent van dit koor, is een paedagoog. Hij weet zijn meening duidelijk te maken aan zijne leerlingen; als paedagoog weet hij ook te letten op eene bijzonder dui delijke en verzorgde uitspraak. Zonder tekstboekje kon alles duidelijk gevolgd worden, dit was evengoed mogelijk ge weest wanneer de zaal de helft grooter geweest ware. De heer Ohms is echter ook goed dirigent. 'Zijn leiding is vast en uitdrukkingsvol en het zal zijn schuld niet geweest zijn, dat er nog te veal dames alt-ijd door in haar partij lazen, maar niet naar den dirigent keken, wat oorzaak was van ongelijk© invallen en hin derlijke naklanken. Het programma was oordeelkundig op gesteld. Uit de liederen van C. v. Rennes, H. v. Tussenbroek-Huilebroek sprak nu weer het lustige tintelende, dan weer het ernstige en innige leven. In de eerste categorie was het koor het beste. „Harlekijntje" kon nog leutiger en meer schaiksch. Zijn „Hansje wil je ©en bood schap doen" was uitstekend, eveneens het Speklenwerksterlied van Hudebroek en „Van 'tschoone Wieidsterke". Het typisch Hullebroeks Lied ,Voor 't Kantkusse" was in het refrein wat ruw. Van het ernstige gedeelte noemen wij vooral „het Wiegeliedje" van H. Tussen broek en het bekende steeds mooie Moe dertje alleen. Afinder gelukkig wat dé uit voering betreft vonden wij „Prins Lente". Het „Ecce panis" en „Ave Maria" van E. Franssen vraagt nog studie. Deze mu ziek moge makkelijk lijken, door haar eienvoud is eeno goede uitvoering echter lastig en in geen andere compositie kwa men kleine gebreken zóó gevoelig te voor schijn. Het koortje blijve het enthousias me behouden dat er thans inleeft en er ligt onder deze leiding een goede toe komst open. De begeleiding der koren was iu goede handen bij de pianiste mejuffr. Mes. Een groot deel van het succes van dezen avond was bij de dames Dhont (violiste) en Mes (piano). De sérenad© van Beethoven was in haar voordracht een diep innerlijk meeleven met de ge dachte van den grooten meester. De ex pressie en den mcoien, vollen toon d.er viool trof ons in de verschillende thema's en iiuanceeringen. Een waardige partner was mejuffr. Mes, die gevoelvol en zon der eenige prentende de pianopartij ver vulde. Technisch wap eveneens beider spel „af"! Veel gloed lag, in de Berceuse vau B. Godard. De mazurka van Allynarski kan nooit hartslochleljjk genoeg gespeeld worden 1! De Hollanders zijn echter geen Hongaren, ook niet in hun kunstuitdruk king;! (Summa summarumi een avond van veel genot, een echte intieme gezelligheid in een gezellig zaaltje, waarvoor een vol gende keer, denken wij; ©en groot© zal moeten gekozen worden, een welverdien de bloemenhulde voor violiste en pianis te en een dankbaar applaus. Vll»»(ng*[i Bevolking: In de eer ste helft van dé maand April zijn in. deze gemeente I ng ek o men S. D. Rooseboom, marinier le kl., An jelierenl. 14, van Ilellevoetsluis; J. v. d. Kottery, visscher, Marinestraat 18, Arne- muiden; F. M. Hymans, majoor torpe- dist, Ridderspoort, 17, Ilelle.Sluis; A. A. Roosa. Off. W;acht, C. Busk.str. 36, n. Hellevoet; C. S. van do Voorde, on derwijzeres, v. Quakk.sir. 3, Sas vau Gent; J. L. P. de Zwarte, agent Prov. boot, Bankerts'tr. 20, Ter Neuzen; C. J. Bomer, smid, v. Quakk.str. 89, Heer len; C. Beekman, sleeper, Koestraat 69, Middelburg; G. M. Allaries-Jager, zon der beroep, B. Bankeat 20, Helder; Mej. "Th. Rademakers, artiste, B. Ewoudstr. 44, TilburgE. R. Mullens; artist, R. Ewoudstr., Goes; C. Grootjans, visscher, Breewaterstraat 20, ArnemuidenP. Al. Bresser-Speelpenning, zonder beroep; Rid- derspoorl. 19, N. Helvoet; L. A. Gely- steen, koetsier, Wpststr. 14, Baarn; M. Bij'lsma, stoker K. Af., Dijkstr. 25, Helle voetsluis; H. J. Th. Gollenbeek-Split, zon der, Noordstr. 25, Lonneker; G. Dijk- stelberge, mach., B, Bantoert 24, Gro ningen; H. de Heer-Helmink, zonder be roep, Onderstr. 19, A'dam; D: van Rijk, korp. Stoker, Anjelierenl. 8, Hellevoet- sluis; J. Duiukerken-Meijerink, zonder be roep, Groenewoud 62, RuinenJkvr. F. J. M. Kuyl-Meijer, zonder beroep, Badh. 137, HellevoetsluisS. P. Everhard- Stokrem, zonder beroep, Papaverl. 9, Nieuw Helvoet; P. Moerkerk, sleepboot, kapt., Dijkstr .10, R'dam; J. van Teeras, maj. Konstabel, Boschjesl. 25, Helle voetsluis; P. Wjelemaker, schoenmaker, Dijkstraat 35, R'dam; Afej. J. P. van Eldijk, zonder beroep, B. de Ruyter 72, Oostburg; Afej. E|. X, M. Onrust, religi- euse, Braestraat 8, Woerden; E. F. Streef kerk, metaaldraaier, Bankerstr. 54, Mid delburg; R. H. Hillinga, klerk Politie, W.alstraat 36, A'dam; S. L. Wouters- Adriaensens, zonder beroep, Heliebaid- straat 5, Dordt; L. 'Duinkerken, rijwiel hersteller, Groenewoud 62, Ruinen; L. Noorduin, zengetorpodist, Resedalaan 6, n. Helvoet; H. C. Elich-van Veen, zon der beroep, Lammienstr. 14, 0. en W,.- SouburgJ. Prins, serg. mach. drijver, Hellevoetsluis, Resedalaan 2. Vertrokken: Mej. Groenewoudt, Gravenstraat 8, naar Enschede; J. Davidse, d© Ruyterstr. 10, O. en W. Souburg; G. van Hoorn, Paar denmarkt 23, 's-Hage; J. Bosseiaar, Dijk straat 9, Helder; H. Al. Ufkes v. Quak- kehstraat 69, Helder; A. van Rjjswijk, Walstraat 109, St. Jansteen; M. Polder man, A. Dekenstr. 93, Heerlen; W, A. A. Tuyt, Badh. 127, 's-Hage; W|. J. van Uxem, B. Ewoudstr. 5, Alphen a. d. Rijn; B. J. Scheers, B. Ewoudstr. 13, Veur; P. J. Hageman, Breestr. 6, Al'burg; E. C. J. Panjer-Vreeben, Spuistraat 63, Arn hem; W. de Berg, v. Speykstr. 12, R'damjj P. J. Leenhouts, Slijkstraat 49, R'dam; G. A. Jona, Dijkstraat 131, 'sHage; M. AI. {treel,—Koudweg 34, B. op Zoopi. Gemeenteraad van Viissingen. Inde Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van'Viissingen werden o. a. overgelegd de rekening, de staat van bezittingen en het verslag over 1917 van de Zeemans- en Visschersbeurs, Op de rekening komt aan uitkeeringen een post voor van f 14091.91; zij sluit met eeu goed slot van f 527.001/2- Door 20 deelnemers werd f571.25 contributie betaald. Het kapitaal der beurs vermin derde met f 6272.431/2 ea bedroeg ultimo December 1917 f218.633.75i/2- Er weird in 1917 f 687.85 meer uitgekeerd dan in 1916. De uitkeering bleef op 40 p.Ct. bepaald. Overgelegd werden vervolgens de be grooting voor 1919 en de rekening over 1917 van de gezondheidscommissie. Hierna het verelag' van da huurcommjis- sie over 1917, waaruit blijkt, dat in 1917 totaal ,221 verzoekschriften werden in gediend en dat de commissie 16 verga deringen hield. Van de verzoeken wer den 123 ingediend voor de instelling der commissie, van welke 56 werden goed gekeurd en 34 afgewezen. Na de instel ling der commissie werden 45 verzoei- ken ingediend van welke 21 werden goed gekeurd, 10 gedeeltelijk goedgekeurd en 14 afgewezen. Niet ontvankelijk werden verklaard 2 verzoeken; op 31 was .op 31 December nog geen beslissing genomen. Er werden 14 schattingen aangevraagd. In zes gevallen werd de verzochte huur prijs goedgekeurd, en in 7 gevallen niet gioedgekeurd, op 1 verzoek was hij het einde des jaars nog geen beslissing ge nomen. Van de uitspraken der commissie werd in 18 gevallen liooger beroep auegetee kend. Hiervan weruen zes bevestigd, 3 gedeeltelijk vernietigd, terwijl in 5 ge vallen het beroep werd verworpen. In een adres zegt de afdeeiing Viis singen van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, dat zij met leedwezen heeft waargenomen, dat er neiging bestaat bij enkele winkeliers om hun winkels na 8 uur voor het koopend publiek open te stellen, waartoe zij in Staat worden gesteld doordat na 8 uuï nog geen kunstlicht noodig is.; terwijl dit voor andere winkeliers een prikkel zou zijn, welke zou kunnen leiden tot even eens langer openhouden van 'hun win kels, niettegenstaande gebleken is, |dat vrijwel alle patroons dit niet wenschen, gezien de adhaesie-betuigingen der pa- teoonsvereeriigiingen op het adres der af deeiing, om een wettelijke 8 uur winkel sluiting, Adressante verzoekt daarom zoo spoedig mogelijk een verordening in het leven te roepen, betreffende de winkel sluiting. Adhaesiebetuiging is ingekomen van de afdeeiing van „Mercurius", „Pa trimonium" en den R. K. Volksbond en van den Christelijken Besturenbond. Van de afdeeiing der S. D. A. P. bet reeds gepubliceerde adres met verzoek om de spijzen uit de centrale keuken zooveel mogelijk beschikbaar te stelleq zonder inlevering van levensmiddelen- bons. De volgende overgelegde adressen van het hoofdbestuur van het Nut en van B. en W. van Amsterdam aan den mi nister van Landbouw enz., inzake de Centrale keukens. Aan beide adressen heb ben B. enW, reeds adhaesie betuigd. Nog werd overgelegd een voorstel van de commissie voor de centrale keuken om een stelsel van verschillende prijzen voor het eten in le voeren en wel als vplgf: voor niet aangeslagenen in den H. 0. 8 cent, van de 1ste tot de 6e klasse 10 cent, voor de 7e tot de 16de 12 cent, van de 16e tot de 25ste 16 cent en voor de 26ste 'en hoog,er 20 cent per portie. Daar de prijs per portie eten thans I2V2 cent bedraagt en de kostprijs voor de keuken per portie 15.6 cent, zonder rekening te hou Jen met bet ge bouw of eenige afschrijving legt de ge meente thans op elke afgeleverde portie 3.1 cent toe. Bij1 invoering van degressieve schatting daarvan meent de commissie zich niet te mogen wagen, maar het re sultaat zal zijn, dat het eten dan komt waar het zijn moet, wijl de prijs van 12V2 cent per portie voor vele groote gezin nen te bezwarend is. De commissie ver zoekt bij eventueel© aanneming van liaar voorstel, de tijd van inwerking trading, alsmede de wijze van uitvoering: aan haar te willen overlaten. Van de afdeeiing der S, IX A. P. en van den Bestuurdersbond was een schrij ven ingekomen om instemming te betui gen met de vermeerdering van het rant soen aardappelen gedurende de laatste weken en met verzoek daarmede voort te gaan. Verder nog het adres van de Bakker- patroons inzake het intrekken van de in stelling van gemeentelijke broodkaarten. Ten slotte een adres van ouders van leerlingen der derde klasse A van de H. B. S. om, waar andeys hun kinde ren niet het plan kunnen volgen om naar de handelsschool te gaan, die school ook bij de overname van de burgerschool door het rijk nog minstens twee jaar te doen voortbestaan. Nog werd langdurig gediscussieerd over het adres van de bakker.rpatroonsvereeni- ging om de gemeentelijke broodkaart op te heffen. De heeren P. G. Laernoes, Merckens en Hensel, waren het, die zich voor de be langen der bakkers interesseerden. De heer Merckens stelde een motie in om de kaarten alleen te doen dienen voor .het verkrijgen van feiten-materiaal, opdat het mogelijk is later, zoo noodig, beperkende bepalingen te maken, terwijl de heer Hensel een motie voorstelde, waarin de wensch wordt uitgesproken de gemeentelijke broodkaarten voorloopig niet in te voeren. Beide moties werden verworpen met 11 tegen 6 stemmen. Aangenomen werden voorstellen van, B. en W. om te berusten in een wijzi ging van de voorwaarden voor overname van de II. B. S. door het rijk; dat tot verhooging van de subsidie aan de dis- tricts-arbeidsbeurs te Aliddelbuxg van f50 op f 100dat tot voortzetten van „Kin dervoeding" tot 31 Alei en het weder daarmede beginnen op 1 September; dat om aan De Smet te weigeren gedurende de .zomermaanden een danstent te ex- ploiteeren; dat tot het bouwen van een nieuwe muziektent op den Boulevard Evertsen; tot het weder voor 10 jaar voor f 150 per jaar huren van het strand bij liet Grand Hotel van het Rijk; tot het aanwijzen van een bepaald gedeelte van het kerkhof voor de graven van in Zee land ter aarde bestelde militairen van de geassocieerde landen; tot het verlee- nen van 25 pet. duurtetoeslag op de door de gemeenten betaalde pensioenen en wachtgelden, onider de bepalingen, dat dit gaat tot hen, die uit de gemeentekas hoog stens f600 trekken; en dat tot wijziging van de belasting op vermakelijkheden. Aangehouden werd het voorstel om te besluiten tot het aanstellen van een schoolarts met f 1500 salaris en dit te behandelen met .het eveneens aangehou den voorstel tot invoering van een groote salarisherziening:. De motie van den heer Hensel, inge diend in de vorige vergadering, waarin de houding' der „Schelde" veroordeeld wordt inzake de huur van de werklieden, die in huisjes in het Tuindorp wonen, werd met 10 tegen 8 stemmen verworpen. Besloten werd d-e kindervoeding tot 31 Mei voort te zetten en er 1 September reeds weder mede te beginnen. Kruiningen. Sinds een paar weken zijn tweg ingezetenen A. Z. en L. S.i v&n

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2