;kman. Dinsdag 9 April 1918. Veertiende «laargang. iog oederen. ♦r De Groote Oorlog. iiseiri N HUIS [ICHT. Qude-Pakela (Cru.) lusÉjit ilhn MMBIMS-, VEEESBAC- tn IIIJUBM. Een geveelig verlies. f E U I L L T O wT" if te kaop gevraagd Onder den grond. Welk weder zullen wij hebben? end: voor alle brand- kbaar zal worden in de maanden lorden afgeleverd, ;ookt. fende de maanden iden zullen worden IMISSIE TE GOES. tori zijn |rstandige voor den veel ge lhuis te nemen, van pas. Kin- of ander klein >ost*rbal«em lerbalsem ver- zuivert en ge lui, brandblaren, linnen, zweren, |,nden en voeten, kneuzingen en pot i) rheumatiek, In de lede- in den rug. am 45 oent, van am f 1.30 en van krijgbaar. Eischt Itening: to.-dam. 'gen, Ovezand of Nisse Boekhandel HOPST!*. 'er - 3 elboer'e Kruiden op oericht ik hierdeor aan et kokend water, evenals |>er dan op sterken drank, iet «enigste, goedkoopste Iteidheden, zooalsinflu- pijn, gal- en maaglj&n, ïrertering, enz. Ze mogen takje. Overal verkrijgbaar. [ddelbiirg. II aanbevelend, ♦r 4 Abonnemeiitapqjs p. 3 maanden voor Goes t i—daarkaitan f 1.90. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent Advertentien worden ingewacht vóór half een nur 's namiddags. Kantoor», d. Administratie: Boude wijn de Wltteetraaf A 130* GOES. Tel. interc.Directie no. 94. .Redactie no. 97. Reclammbertchtan M Gt p. r. Bg abonnement speciale pifl*. Advertantiën van 1—5 wgela {0.79, iaden legoi mm If f Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 9 X „De lieer mr. dr. Jan Van Best heeft zich uit het openbare en politieke leven teruggetrokken. Dit bericht zei ongetwijfeld in wijden kring onder de onzen met leedwezen worden vernomen. Als weinig anderen onder onze Roomsche parlementariërs wist de heer Van Best zich spoedig in de Tweede Kamer een jnaats van eer en aanzien bij vriend en tegenstander te verwerven. Persoonlijk met uitmuntende eigenschappen van geest en hart toege rust, met een helder verstand bedeeld en van rusteioozen strijd em werkzaam heid een gestadig voorbeeld, behaalde de heer Van Best op nog jeugcjigen leeftijd dsn dubbelen graad van meester en doctor en zag zich, nog op den drempel van den mannelijken leeftijd, door het vertrouwen der kiezers iu den raad zijner vaderstad geplaatst en met het mandaat van volksvertegenwoordiger iu 's lauds parlement begittigd. Aan die laatste taak vooral gat zich de jonge, energieks de- puté met gansch zijn hart; de landsbe langen te dienen in iiet licht der hem geliefde Katholieke staatkundige begin selen was zijn lust en zjjn leven en zoo het waar ia wat vaak gezegd wordt, dat Bchaepman'sprofetenmantei den jongeren Katholieke Kamerleden om de schou ders is gevallen, dan gold dit niet in de geringste mate van mr. dr. Jan van Best. Ook buiten de Kamer ging weldra een uitmuntende roep over den afgevaardigde voor Kindhoven als welsprekend, vurig redenaar, als geducht eu slagvaardig debater, als gangmaker in de Roomsche politieke beweging. Was er ergens een spreker noodig op vergaderingen in de dagen van verkie zing of op een feestgetij van de een of andere vereeniging 't mocht dan zijn op 't kleinste dorpje, 't meest onbekende gehucht nimmer werd tevergeefs een beroep gedaas op de bereidwilligheid van den heer Van Best. Eén brief om hem uit te noodigen en hij snelde toe en sprak met de hem eigen zeggings kracht, met het hem eigen vuur, dat de lauwen aanwakkerde, de vurigen onder ons tot niauwes arbeid bezielde. In ons eigen gewest zijn wjj er de getuige van geweest, hoe hg in het verkiezingsjaar 1913 onvermoeid roadtrok in het district Uostburg, om er in alle steden en dorpen waar Katholieken wonen, de slapende trage kiezersmassa op te wekken tot een principieel medeleven met hetgeen er in ons land en in onze partij omgaat. En zoo thans aldaar een ffiuk georga niseerd kiezerscorps voor dezen aanstaan den strgd gereed staat, dan is dat voor een deel te danken aan het zaad, door zgn welsprekend woord uitgestrooid. Ook is nog levendig in ons de Uerrinne- riug aan de gloedvolle rede door hem ten vorigen jare uitgesproken bij de stichting van den Provincialen Bond van Koomsch-Kalholieke ftiesvereenigingen, welk* zulk een warmen weerklank vond in aller harten en van zgn prachtig be toog bij de coalitiemeetiug bij de laatste groote Statenverkiezingen te Gees ge- 69) bijna allen waren bleek en uitgeput en men kon op hunne vermagerde ge laatstrekken de ontberingen lezen, die zij geleden hadden, maar behalve een jon geling, die weende, getuigden hunne kal me en onderworpen trekken van hun moed ea minachting voor de beulen, die hen Omringden. „Naar Mazasl" riep eene stem. De deuren gingen open, de zware, kar zette zich in beweging en de bij den ingang der gevangenis saamgeschoolde menigte begroetie met uitjouwingen en gemeene smaadredenen de verschijning der martelaren. Eiken dag hernieuwde zich hetzelfde tooneel op dezelfde plaats en een bonte menigte, van. afschuwelijke hellevegen, dronkaards en straatjongens, die er voor betaald werden, vergezelden de ongeluk- kigen van de eene gevangenis - naar de andere, terwijl zij de lucht van hun woest gehuil deden weergalmen. Op die wijz^ was de bezending reeds houden, toen vooral zijn christelijk staat*- manswoord bij onze coalitiegenooten ongeveinsde bewondering wekte. Zie, zulke verdiensten zijn blijvend en kunnen nimmer, nóch vergeten worden nóch weggewischt. Men denke over de zaak Van Best gelijk mon wil dit is zeker, dat, zoo hg aan eene onvoorzich tige en onergdenkende verwarring van persoonlijke en rgksfuncties plichtig is, hij toch ook in groote mate het slacht offer is geworden der omstandigheden. En wjjst men op de vergadering van Utrecht van 16 Maart, waar het scher- vengericht over hem werd uitgeoefend, dan bedenke men wel wij spreken als oor- en ooggetuige dat het college der 36 vertrouwensmannen onzer parig alleen ons tactische en propa gandistische redenen er met een bezwaard hart toe overging, het plaat sen van 'sheeron Van Best's naam op de groslijsten te ontraden, niet, omdat het hem in de aohtiag der onzen noe menswaard gedaald achtte. Nog eens, wat hiervan zij, wij wenschen niet te behooren tot dezulken, die hoofd schuddende en met een Heer ik dank U dat ik niet ben als deze" zich van mr. dr. Jan van Best afmaken. Zoolang nog dat andere woord zijn kracht behoudt „Wie zonder zonde is werpe den eersten steen", past, naar onze bescheiden mee ning, in zulke gevallen de hoogste Ge scheidenheid en de grootst mogelijke schuchterheid in het veroordeeien. integendeel, wij hopen, dat de heer Van Best, als held Reinout uit Tasse's „Jeruzalem Verlost", die zich ook een tgdlang niet ganschelgk zonder schuld aan den roemvolien strijd der Kruisvaarders onttrok, terug moge keeeen in onze ran gen om er de beproefde en hem aoo gelief de wapenen weer op te vatten tot het be vechten van menige roemrgke zegen. Een hartelijk „welzom" bij zij er zeker van zal hem tegenklinken, want mannen van zgn kunde, talenten en enthousiaste liefde voor het beginsel hebben we broodnoodig en wg achten dan ook zijn heengaan uit h«t openbare en politieke leven een geveelig verlies. 0e toestand. De hernieuwde poging der Duitschers om de stelling van Ainiens in handen te krijgen hebben tot heden toe niet veel resultaten opgeleverd daar de tegenstand der geallieerden tegen hun kraclusinspan- uing opweegt, misschien reeds als ge volg van de eenheid in bevelvoeren die ook thans bij de geallieerde legers is toegepast. De Dait»che bladen putten zicli uit in verzekeringen, dat de geringe vooruitgang op het Westerfront heefemaal met rreemu is, omdat de .legerleiding thans achter bet front de maatregelen beraamt voor den aanval die het eindsucces moet ver zekeren. In de omstandigheid dat alle reserves der geallieerden naar de Gedreig de plek in Picardië toesiroomen ziet op de snijding van den boulevard de Sébastopol en de rue de Kivoli gekomen, waar de kar moest indraaien, toen de commandant galmde: „haitl presenteert sabels!" De sabels vlogen uit de scheede de hoeven der plotseling ingehouwen paar den knarsten over de keien en vergeten de om de gevangenen te beschimpen, die nieuwsgierig door hunne 'tranen keken, stormde de menigte vooruit, roepende „Leve de Commune! Leve ue gene raal Cluseret!" Het .was inderdaad de groote overwin naar, die van een zijner roemvolle ex pedities tegen de Versaihanen terugkeerde. Een regiment nationale garues, de mu ziek voorop, die de Marseillaise speelde, opende den stoet; de soldaten droegen in plaats van lauwerkransen bossen se ringen aan het einde hunner geweren en keerden met sitof overdekt (stof van een overhaaste vlucht) terug en victorie roepende omdat zij had-eten kunnen ont snappen. Dp hunne flanken voltigeerden ruiters in schilderachtige costumen gekleed, die men uit de kleedkamer van een schouw burg ajjkopbtig zou geacht hebbeuj cl^ar- men van Duitsche zijde een bewijs dat de vijand zich naar den wil der Duitsche strategen moet schikken. Alle hoop d*r geallieerden is nu gevestigd op Amerika. De koning van Engeland heeft daaraan uiting gegeven door een telegram aan president Wilson ter gelegenheid van den verjaardag van Amerika's deelname aan den oorlog. Nu, men toont zich daar- heel bereidwillig. Te Baltimore is Wilson zijn propagandacampagne voor de 3e oor- logsleening begonnen, terwijl, naar Reu ter seint, grooter. spoed zal worden ge maakt met het zenden van Amerikaan- sche soldaten naar Frankrijk, als gevolg van Wilson's besluit om alle militaire hulpmiddelen der natie, ook alle troe pen, ter beschikking te stellen, teneinde deze zoo noodig in den strijd tegen Duitschiand te gebruiken. Inmiddels wordt in de pers der oor logvoerende landen druk geredekaveld over de kwestie Clemenceau en Lzernin. Eerstgenoemde had naar men weet, ge zegd: „Gzernin heeft gelogen". Jawel, maar in de diplomatieke taal kan men liegen en toch niet liegen. Zoo iets nu is nier het geval. Clemenceau en Czernin hebben niet persoonlijk met elkaar ge sproken over de vredesonderhandelingen maar door tusschenpersonen, juist als het vorig jaar toen de Fransche Staatsman Briand van Duitsche zijde eene uitnoodi- ging ontving om in Zwitserland bespre kingen over den vrede te komen houden. Zulke tusschenpersonen krijgen alleen een mondelinge opdracht. Niets gemak kelijker voor hen dan te ontkennen wat men hun ais te hebben gesproken aan wrijft, wijl zij voor het groote publiek den naam niet willen hebben den eersten stap tot den vrede te hebben gedaan en nog minder daarbij fiasco te hebben ge maakt. Nu wordt van uit Weenen over de zaak ClemenceauCzernin het volgende ge meld in opdracht van graaf Czernin heeft de gezautschapsraad, graaf Nic. Revertata, mqt den tot een onderhoud met hem naar Zwitserland gezonden vertrouwens man van Clemenceau, den aan het Fran sche Ministerie van oorlog verbonden graaf Armand, zelf herhaalde besprekin gen gehad. Bij gelegenheid van een onderhoud, hetwelk den 2en Febr. te Freiburg in Zwitserland tusschen de beide heeren plaats vond, werd de vraag besproken, of het en op welken grondslag tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van Costearijk-Hongarije en Frankrijk of tusschen oiticieeie vertegenwoordigers dezer ministers mognlgk zgn zou, om een algemeenen vrede tot stand te brengen. Hierbij heeft graaf Revertata na aanwij zingen te hebben ontvangen van den minister van Buitenlandsche Zaken, inge volge diens opdracht aan graaf Armand in de laatste dagen van Februari verklaard, teneinde dit aan Clemenceau mede te deeienGraaf Czernin is bereid tot een onderhandeling met een vertegenwoor diger van Frankrijk, en acht een onder houd met uitzicht op succes mogelijk, zoodra Frankrijk slechts afziet van zijn veroveringszucht naar Elzas-Lotharingen. na kwam een compagnie amazone», den tyroler hoed op den chignon, in lange laarzen en korte paaxse rokken, met den chassepöt op den rug, waardige mede dingsters der breisters van 1793, een roode vlag met een phrygische muts er op, voerende. Eindelijk verscheen, achter in een open rijtuig gezeten, de eenige bekende ma nier van. den generaal om de troepen aan te voeren, de groote Cluseret, ver guld op alle .naden, bedekt ,met gouden nestels, borduursels, passementwerken,, de echte type van een held op een gemas kerd hal, pratende met een lid der Com mune in roode sjerp met gouden kwasten. Een kapitein van den staf, ingeregen, g'ekapt, gepommadeerd, met gegomde kne vels en het knijpglas in het oog, en derde klerk op een notariskantoor alvo rens hoofdofficier te worden, reed op .een log 'trekpaard, dat door de. natie in beslag genomen was. Het escorte bestond nit jagers, der Re publiek en gjt die nieuwe Pretoriaansche garde, welke de Commune, steeds ver zot op klatergoud, tot hoofddeksel de jnuts van astrakan met blauwen zak en rootten pluim gegeven bad- Aan graaf Revertera werd daarop in naam van Clemenceau geantwoord, dat deze niet in staat was, om, zooals voor gesteld was, van de annexaties af te zien, zoodat een samenkomst van ver tegenwoordigers, met het oog op de wederzijdsche opvatting, thans doelloos zijn zou, L«u* berlohten. De strijd In het Weetei. PARIJS, 6 April. Het namiddag com muniqué meldt: De nacht was gekenmerkt door hevige bombardementen ten Noorden en ten Zuiden van de Avre, en vooral in de streek van Le Monchei. Geen infanterie- actie. Op den rechteroever der Maas en in het bosch van Apremont was de artille rie strgd nu en dan tamelijk levendig. Twee vijandelijke coups de main, een ten Noorden van Vaux les Palameix, en een andere bij Seuzy, leverdeu geen enkel resultaat ep. De nacht was talm op de rest van het front. LONDEN, 6 April. Het ochtend-com muniqué van generaal Haig meldt Ten Noorden vaa de tiomme duurde de hevige strijd langs heel het front ten Zuiden van Ayette, gisteren tot laat in den avond voort. De vijaud viel voort durend met aanzienlijke strijdkrachten aan met geen ander succes dan dat hij had behaald met zijn poging tijdens den morgen. Een plaatselijk gevecht had gisteren middag plaats tea Zuiden van de Bomuie in de naoijheid van Hangard. Wij verbeterden onze positie een weinig door een tegenaanval. BERLIJN, 6 April. Het avondcommu niqué meldt: Van het slagveld aan beide zgden van de Summe niets nieuws. Fransche aanvallen op den Westoever van de Avre mislukten. Ten Zuiden van de Oise zgn wij in de vijandelijke stelling bij Amigny binnen gedrongen. Generaal Foch over den toestand. LONDEN, 6 April. (Reuter). Reuter's correspondent in het Fransche hoofd kwartier seint dato 4 April Generaal Foch heeft zich tegenover Fransche en Engelsche journalisten als volgt uitgelaten: „Alles gaat goed. De boche, ora hen bij zijn geöruikeiijken naam te noemen, is volkomen gestuit. Zijn opmarsch werd tegengehouden sinds 30 Maart". De generaal wees op de kaart de vor deringen der Duitschers aan op '27,28 en 29 Maart, maar na dien tijd was daarvan niets meer te bespeuren. „Wij schrijven nu 4 April", aldus de generaal, „en het is duidelijk, dat de vijandelijke aanval is doodgeloopen. De golf is gebroken op de kust. Wat het gevolg zal zijn van ons succes, kan nog niet gezegd worden. De toekomst zal het leeren". D,at alles draafde log, onhandig, met loshangenden dolman en getrokken sabel voort, een wolk van stof opwerpende en. krampachtig den voet in de stijgbeugels dragende om ze niet te verliezen, een ongeval, dat tamelijk menigvuldig aan die nieuwbakken huilers overkwam. De doorluchtige krijgsheld scheen ver moeid en niet bijster in zijn schik; het transport gevangenen voorbij komende, gewaardigde hij1 zich echter met een groet op de toejuichingen van het volk te antwoorden, en de kapitein van den staf deed de geestdrift ten top stijgen, door het gemeen toe te roepen: „Burgers, ik kondig u een nieuwe en groote overwinning aan: de door uwe heldhaftige broeders teruggeslagen vijand is uit Neuilly verdreven; binnen weinige uren zult gij' de kanonnen en de ge vangenen zien aankomen". Een nieuwe uitbarsting van „leve gene raal Cluseret 1 dood aan de Versaillanen begroette de aankondiging van deze over winning, en de rue de Rivoli indraaiende volgde het geleide der gevangenen lang zaam dat van den roemrijken generaal. Helaas! de dagen der Commune waren geteld en de groote zegepraal van den Verwachting tet den avond van 8 April Zwakke tot matigen, Noordelijk* tot Ootto- lijken wind; nevelig tot zwaarfeawalkt; waar schijnlijk eenige ragen. Latar Iets zaohtor. Een verklaring van Hindenburg. BERLIJN, 6 April. (O. V.) Volgons do „Lok. Anz." schrijft de oorlogscorre»pon- dent Karl Rös»ner: Hindenburg hoeft den 21en Maart in een voordracht over den toestand van den slag tot den keiler geaegd: Men moet afwachten. Een slag is een levende daad. Alles zal rijpen. Ons werk is groot en sterk gegrondvest. Men moet daarin vertrouwen hebben. Onze arbeid zal vrucht dragen. Hg heeft alleen tijd noodig. Opuieuw de schuldvraag. BERLIJN, 6 April. (W. B.) De „Nord- deutsche" publiceert een uit Gorkg's blad „Nowaja Zjirn" van 19 Febr. 1918 overgenomen document uit de voorge schiedenis van den oorlog, dat van be slissende beteekenis is voor de vraag, wie den oorlog heeft gewild en hem stelselmatig heeft voorbereid. De „Nowaja Zjirn" schrgft o.a.Van 8 tot 21 Maart 1914, dus 5 maanden vóór het begin van den oorlog, had te Petera- burg een geheime zitting plaats waarin het plan der verovering van Konstanti- nopel en de zeeëngten werd uitgewerkt en besloten werd, dat deze operatie gedurende den algemeenen Europeeschen oorlog zou worden uitgevoerd. De rollen van Servië, Bulgarije, Griekenland, Roe menië en andere staten waren van te voren verdeeld. Nicolaas II keurde het protocol persoonlijk goed en zette er zijn handteekening onder, zoodat de be sluiten moeten beschouwd worden, als het werkelijk actie program der Russische regeering en niet van e*hige hooge staatsbeambte. „Nowaja Zjirn" voegt er aan toe, dat zich spoedig een gelegenheid aanbood, om den oorlog te ontketenen, en wel door het Oosteurgksch-Bervisch conflict, waarin Rusland voorgaf de rol te speten van verdediger van Servië. Het Duitsche reuzenkano». In een artikel in de Matin" consta teert de astronoom Charles Nordmann, dat het Duitsche reuzenkanon, waardoor Parijs wordt gebombardeerd, is verplaatst en nu zich op een afstand van 70 mglen van de hoofdstad vindt. Het is voor de Franschen buitengewoon moeilijk door photographieën de positie van het ka non vast te stellen, daar vijandelijke vliegtuigen onophoudelijk de wachthou den. Daarenboven is het kanon 8 mglen binnen de Duitsche linies opgesteld. Nordmann is van meeniug, dat er waarschijnlijk een ander kanon is, dat gelijktijdig met het groote stuk wordt afgevuurd. Het monsterkanon is in een tunnel geplaatst en vuurt nooit des nachts, daar de vlam van de ontbranding zjjn aanwezigheid zou kunnen verraden. grooten Cluseret bestond in een wapen stilstand van eenige uren, waarin de Ver saillanen wel hadden willen bewilligen, om aan de rampzalige bewoners van Neuilly, die sedert drie weken in hunne kelders qpgesloten zaten, den tijd te ge ven naar Parijs te vluchten met mede- voering van hun meubelen, hun linnen goed, hunne kinderen, hunne levensmid delen, geladen op handkarren, kruiwa gens en vervoermiddelen van allen aard, een akelige reeks van uitgeteerde schim men, die zich met moeite voortsleepten, bestaande uiL oude lieden, weenende vrou wen, bleeke, verwelkte, van honger ster vende kinderen, die de kapitein van den staf in zijn logenachtige toespraak, naai de eischen van Jiet oogenblik, herschiep in gevangenen en op den vijand veroverde kanonnen. Hoewel de Commune schaamteloos hare overwinningbulletins bleef aanplakken, was 'zij .niet onbekend met het gevaar dat haar dreigde en er slechts op bedacht; om de worsteling te verlengen, ten einde zich den tijd te verzekeren alles voor hare vlucht in gereedheid te brengen. i(W»rdt vsmolflli

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1