log aederen. KMAN. I", Ko. 37. Dinsdag 36 Maart 1918. Veertiende Jaargang. aiifirtrefbiir. lol', öe Groote Oorlog. BINNENLAND. ORMLIJOERS: ,EL BREDA. en Kaashandel, VLISSINGEN mpany Vlissingnn feisehënt elhn «I1II8I8-, MSBI6- an VGUUUVND. Het Concept-Program der Katholieke Partij. II fnbevelend, bij kinderen) ngewandsziekte, verterings- geeuwhonger, vermagering, mmacht bij uuchteren maag, i naar de keel opstijgt, ver ende, zuigende pijnen in de igen en algemeen lichamelijk lloch de meeste hebben niet Vele wormmiddelen hebben je nog een weinig wormdoo- racht om de gedoode wormen irk en absoluut wormdoodend maag- en andere ingewand»- it licnaam. Mijne Wormpoe- ag en oud gaarne ingenomen. 'O. Zending geschiedt franco rijgbaar bij vele Apothekers '.L80ER te Oude-Pekela. A N <J in Eikanhojt, Kerkbank»» lielen, Schoolbanken enz. enz' iurg. Telefoon No. 333. Patent-Geneesmiddelen iddel tegen Aambeien faalde geneest dit. cent (30 en 15 gram) middel tegen Suiker' liruppelsgewijze in te houden van dieet, f 1.25 (50 en 20 gram) ndische Kruiden tegen fiuenza. Eetlustopwekkend 50 gram voldoende voor tegen ktteren, ook voor '.70. ures en Attesten. iiest, Lepelstr., H. J. Luit- ote Markt, !S. J. Engering, oenewoudte Middelburg, ioos, Vlasmarkt, fa. Damen, a. J.v.d.Gardete Goes, by mburg, bij M. J. Groen, Oost- Paspoortstr.te lerseke van Zaltbommelte Poort- iers gevraagd. UWE EEEÜHSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f t—daarbuiten f 1.3ft. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v.d. Administratie: Boude wijn de Wittestraaf A 135* GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. IHtelemaberiaWien 10 6t p. r. Bjj abonnement speciale prjs. Advertentiën van 1—ft «egels 10.73. Mar» ngel now li St Benaelfdn advertentie 8 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Het Bestuur van den Algemeenen Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Neder land heeft de amendemen.en, die bereids op bet conceptprogram waren ingekomen, behandeld. Het resul.aat hiervan is, dat thans aan de Centrale. R.-K. Kiesvereni gingen een gewijzigd conceplpiogram is toegezonden. De Centrale Kiesvereni gingen kunnen, zoo ziji nog wijzigingen in het program noodig oordeel-en, die vóór 3 April inzenden bij den Adjunct secretaris van den A.gemeeneu Bond, mir. P. Reijmer te Hilversum. Die wijzigingen zullen dan behandeld worden op de Al- gemeene Bondsvergadering, welke den. Hen Mei a.s. te Utrecht zal worden. g«- houden. Ook andere voorstellen voor deze Bondsvergadering dient'» vóór 3 April a.s. te worden ingediend aan bovenvermeld adres. Voor Zeeland met zijn moeilijke ver bindingen is die datum wel wa,t te vroeg gesteld. Wdjvertrouwen, dat ook na 3 April de adjunct-secretaris van eventueel bij h»m ingediende wijzigingen of voorstellen wél nota zal willen nemen. Wij laten nu het conceptprogram in zijn geheel volgen en spatieeren hetgeen er in is gewijzigd of» bijgevoegd. I. BUITENLANDSCHE ZAKEN. 1. Zooveel mogelijk openbaar heid inzake het buitenlandsch beleid. Geen geheime verdragen. 2. Meer invloed der Volksvertegen woordiging op het beheer der Buiten- landsche betrekkingen. 3. Bevordering der oplossing van in ternationale geschillen door middel van scheidsgerechten. 4. Uitbreiding, der economische voor lichting uit het buitenland, o.m. door het aanstellen en uitzenden van meer beroepsconsuls. II. JUSTITIE. 1. Handhaving der christelijke begin selen in de huwelijkswetgeving. 2. Vereenvoudiging der rechtspleging. 3. Hervorming van de handelswetge ving; in het bijzonder met bc trekking tot de naamlooze vennoot schappen; het wissel-, zee- en merken recht. 4. Wettelijke regeling van de admi nistratieve rechtspraak. 5. Herziening der Kinderwetten. Uit breiding der Overheidszorg voor het on derbrengen en opvoeden der misdadige en verwaarloosde jeugd, waarbij zoo veel mogelijk gebruik wordt ge maakt van het particulier ini tiatief. Sneller rechtspleging en doelmatige bestraffing der misdadige jeugd. Regeling van wet telijke gevolgen voor de ouders, die hun opvoedingsplicht verwaarloozen. G. Algemeene regeling der rechtsposi tie van de ambtenaren. III. DEFENSIE. 1. Krachtige medewerking in den geest van de vredesnota van Z. H. den Paus met elk ernstig streven naar geleidelijke internationale ontwape ning. 2. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te blijven tot hetgeen nood zakelijk is voor de handhaving der neu traliteit en de verdediging der onafhan kelijkheid. 3. Bevordering van maatregelen tot verheffing van het zedelijk leven bij de land- en de zeemacht. 4. Meerdere en aanhouden de zorg der Overheid voor de geeste lijke en stoffelijke belangen van hen die onder de wapenen zijn, ook in vre destijd. IV. FINANCIËN. t. Krachtiger doorvoering van het be ginsel van belasting naar draagkracht in het belasting-systeem; daarbij rekening houdende met de grootte van het ge zin. 2. Indien versterking der middelen mocht noodig zijn; worde een rechtvaar dige verhouding tusschen directe en indi recte belastingen in acht genomen. 3. Bij belasting van het vermogen wor de het roerend en het onroerend vermo gen. eooveel mogelgk gelijkelijk getrof fen. 1 4. Herziening der financiëele verhou ding tusschen Rijk en gemeenten. 5. Geleidelijke afschaffing van indirecte belastingen op eerste levensbehoeften. V. ONDERWIJS. 1. Herziening der wet op het lager onderwijs ter uitvoering van axi. 192 der Grondwet. Feitelijke gelijks .«.ling van he. openbaar en het bijzonder lager onderwijs. 2. Herziening der leerplichtwet, o.a. door uitbreiding van den leer plicht tot het zevende leerjaar en door verscherping van hst toezicht op het schoolverziuim. 3. Afdoende regeling der salarissen van 'het onderwijzend personel. Regeling van de wachtgelden ook voor bijzondere onderwij zers. 4. Doorvoering van de rechts- en fi nanciëele gelijkstelling ook voor het voorbereidend, het middelbaar en het hooger onderwijs. 5. Steun van Overheidswege ter bevor dering van de jeugdorganisatie. 6. Wettelijke regeling van het lager en 'middelbaar vakonderwijs en de vak opleiding, met financiëelen etaun van Overheidswege. VI. KOLONIËN,, 1. Geleidelijke uitbreiding van zelfbe stuur en autonomie in de Koloniën. 2. Behartiging der geesieujke en smflier lijke belangen van de ïn.andsche bevol king; inzonderheid door kracinige onder steuning van missiën en bestrijding van het opiumgebruik. 3. Ontginning van delfstoffen en ont wikkelen van de productiviteit der nar tuurlijke hulpbronnen mede' miet aanwak kering" van het particulier iiii.iadef. 4. Wijziging van art. 123 Regeerings- Reglement. Het artikel luidt: De Christen-leeraars, pbiesters en zendelingen moeien voorzien zijn van een door .of namens den Gou verneur-Generaal te verieenen bijzondere toelating, om hun dienstwerk in eenig bepaald gedeelte van Nederiandsch-Indië te mogen verrichten. 5. Financiëele gelijkstelling van het particuliere en hst gomveriiementsonder- wijs. VII. ONDERWERPEN VAN ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK BELANG. I. Bevordering der Zondagsrust. Bestrijding van openbare onzeueujkheid. Steun aan vereemg.ngen, die verhefiiing der openbare zedelijkheid beoogen. Maatregelen tegen het bioscoop- en schouwburg gevaar en tegen het alco holisme, 2. Wettelijke regeling van het collec tieve arbeidscontract; maatregelen" tot voorkoming en beslechting van geschillen tusschen werkgevers en. werknemers. 3. Erkenning van Overheidswege van de organisaties van belanghenbenden als adviseerende college's bij het voorbereiden van sociale wetten en verordeningen. 4. Wettelijke regeling inzake het deel nemen van belanghebbenden aan de uit voering van sociale wetten. 5. iMaatregelen tef voorziening in den «woningnood, waarbij vooral dient gelet op de behoeften van. groote gezinnen. 6. Zoodra de omstaiidigheuen dat zul len gedoogen, geleidelijke terugkeer tot de vrijheid der bedrijven; buiten werking stellen der crisismaatregelen. In afwach ting daarvan streven om door eene doel matige distributieregeling den econorai- schen toestand van ons volk op peil te houden en krachtig bestrijden van kunstmatige prijsdrijving. 7. Bevordering der technische ontwik keling in landbouw, nijverheid en handel. 8. Bevordering van afwatering, ontgin nen en landaanwinning. 9. Bevordering dier middelen van ver keer en vervoer vooral ten platten lande. 10. Bevordering van eigen nijverheid. II. Afdoende regeling der be zoldiging van het. personeel, in dienst der Overheid. A. LANDBOUW. 12. Herziening der wettelijke regeling van het pachtcontmct ter verzekering van de belangen en rechten der pachters. 12. Herziening der Jachtwet. 14. Opheffing der Heerlijk» jacht- rechten. 15\, Bevordering va*. eigendoinsverkrA 0iag door dia gebruik# IS. Bevordering va* land- b ou wond erw.ij s. 17. Wettelijke regeling van fi nanti ee le ondersteaaing dor landho* worgaaisatie bjj hot streven naar ontwikkeling en opleiding derbeoefenaars, z-o-o- wel mannelijke als vrouwelijk-e, der ver schillende takktn va-n land- en tuinbouwbedrijf. B. MIDDENSTAND. 18. Instelling van eene afdeeling voor den middenstand aan het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Wettelijke regeling van financiaeie on dersteuning der middenstandsorganisaties bij het streven naai' verbetering van de vakopleiding in het algemeen m ran het leerlingwezen in 't bijzonder. 20. Strengere keuring on eoa- trole op de levensmiddelen en strenge wettelijke bepalin.g-en te stellen op het ver valschen daarvan. G. ARBEID. 21. Bevordering der arbeidsgelegenheid. Bestrijding van de werkloosueid. Wettelijke regeling van de arbeidsbe middeling. 22. Wijziging van de wettelijke rege ling van de arbeidsovereenkomst. 23. Uitbreiding der arbeidsbescherming, in het bijzonder met betrekking] tot den arbeidsduur. Verbod van den arbeid der gehuwde vrouw iu fabrieken en werkplaatsen. Wettelijke regeling van den arbeid, ia da huisindustrie. Bescherming der landarbeider*. Verkrijging van den wettelij ke n achturen arbeidsdag1. Af schaffing van nachtarbeid der bakkers en van anderen aoode- loozen nachtarbeid. 24. Herziening van de Ongevallenwet ter verruiming van den kring der verze kerden in de industrie en uitbreiding der ongevallenverzekering tot landbouw, zee vaart en zeevisscherij. Invoering van de invaliditeitswet. Uit breiding van de invaliditeits- en ouder- domsverzekering1, tot hen, die zelfstan dig arbeid verrichten. 26. Invoering van de ziekteverzekerings wet Opneming van de genees- en heel kundige behandeling. 1 27. Wetteljjke regeling van de werk loosheidsverzekering. Omtrent drie punten, door meerdere kiesvereenigingen gewenscht en niet in, het program opgenomen, merkt het be stuur van den Algem,. Bond het vol gende op I. Van het- gezantschap bij Z. H. den Paus wordt niet gesproken en wel om deze reden niet. Er is immers .een ge zantschap, wat kan men meer verlan gen? Het is ingesteld omdat het Neder- landsch belang dit bleek te eiseben. Men zou de zaak schade doen met thans dezen eisch alleen op het Katholiek program te plaatsen. II. Evenmin is sprake van lijkverbran ding. Door ons wordt immers slechts ge- eischt handhaving en toepassing der be grafeniswet. Zulks behoeft echter niet als eisch in een politiek program te worden, gesteld. III. Van de door sommige kieavereeni- gingen bepleite opheffing van het pro cessieverbod ware het thans niet ge wenscht te spreken, waar immers van al gemeene besenaheid is, dat aeii proce dure aanhangig is, waarin door dan ver dediger met klem is betoogd, dat hat houden van processie geoorloofd is. Gedegradeerd. De heer Roodhuizen, afgevaardigde voor Brielle, een der „gros buunets" van de Liberale Unie, is door zijn partijge- nooten, politiek gesproken, gedegradeerd, en wordt als zondebok de woestijn inge zonden. De beste plaats op de liberale gros lijsten is niet aan hem maar aan de heeren Otto, Eerdmaus en van Hamel toebedeeld. Het secretarisschap der Libe rale Unie is hem ontnomen de heer Otto treedt in zijn plaats. Den hoofd redacteurszetel van „De Vaderlander" zal hij met 1 April moeten verlatende professoren Heeres en Eerdmans zullen dien innemen. De reden dezer degredatie? Omdat de heer Roodhuizen te eerlyk in de schoolpolitiek, te weinig papen vreter was. De keuze zijner plaatsver vangers wijst er op. Een vingerwijzing voor de christelijke kiezers. Want als zij niet met alle macht en man verhinderen dat eene richting, als vertegenwoordigd door een Otto, Eerdmans en consorten baas wordt in de Tweede Kamer, dan ziet het er met de onderwgsbevrediging en de vervulling der beloften aangaande artikel 192 voor ons treurig uit: Ons kiezerscorps zjj dus steeds op zijn „qui vive". De strjjd In het Westen. De Engelsche linie» bij St. Quentm doorbroken. De Engelschen trekken terug naar het Westen. De allervreeselijkste veldslag van gansch dezm oorlog, die einde der vorige week bij Monchy—Kamerijk—St. QuentinLa 1 «re onder aanvoering van den Duitschen Keizer begon, heeft een snel verloop ge nomen dat noodlottig dreigt te worden voor de Entente. Zaterdag seinde men ons 't navolgende Duitsche legerbericht BERLIJN, 23 Maart. Offieieel. Tusschen Fontaine-les-Croiselles en Moeuvres drongen onze troepen in de tweede vgandelyke stelling binnen. Tusschen Commelieu en de ümiguonbeek werden de beide eerste vijandelijke stel lingen doorbreken. In het dal van de Celognebeek wer den Risel en Marquaie stormenderhand genomen. De hoogten ten N. van Teraaud wer den in storm genomen. Wy staan voor de derde vjjandehjke stelling. De vijand ontruimde zjjn stellingen in den sector ten Z. W. van Kameryk. Wy zijn den tegenstander over ilemi- eourt, Elesquières en Ribicourt gevolgd Onze troepen drongen tusschen de ümiguonbeek en de Somme, in de derde vijandelijke stelling binnen. Ten Zuiden van de Somme braken onze divisies door de vijandelijke linies en wierpen den vijand, onophoudelijk voorwaarts dringend, over het Crozat- kanaal naar het Westen terug. Jagers bataljons forceerden den overtocht over de Oise ten Westen van la Père. Wij maakten 25UUU gevangenen en veroverden 40U kanonaen en 3UÜ mitral- jeurs. Mocht men aan de successen in dit telegram vermeld, twyfelen, het morgen communiqué vau 23 Maart van den Engelschen generaal Haig het geen twijfel meer over. Het luidt: Een hevige strijd duurde gisteren tot laat in den avond voort over het heele gevechtsfront. In den namiddag werden krachtige vijandelijke aanvallen ondernomen met een grooten inzet van infanterie en artillerie. Se vijand I» door ons verdodi|log«»tetsel ten wasten van St QUentln gebroken Onze troepen op dit deel van het ge- vechtsfront trekken in goede orde terug over het verwoeste terrein om verder westwaarts stellingen in te richten. Unze troepen op het noordelijk deel van het gevechtsfront handhaven hun posities. Ken zeer hevig gevecht met versche vyandelyko troepenmachten is aan den gang. Daarna kwam het avondcommuniqué van 23 Maart van Duitsche zijde, luidende: Het eerste deel van den grooten slag in Frankrijk is beëindigd. Wij hebben den slag by MonchyKamerijktit. Queiitiu—La Fare gewonnen. Een aan- ziemyk deel van het Eiigelsche lager is geslagen. Wy siryden ongeveer in de linie ten noorUoos^en van BapaumeFeroune Ham. En ten slotto seindo men ons heden morgen: BERLIJN (Officiool). Peronitb on Ham z|n geval l»n. Welk weder zuilen wij hebben? Verwaehting tot den avond van 26 Maart: Matige tot kraohtigen, later wellloht af- aemende wind uit Noordelijke richtingen; meest zwaarbewelkt; waarschijnlijk eentge regen of sneeuw. Aanvankslijk iets kouder. Croiset is overschreden. 0e Franaehü, Engehche en Amerikaaneche re8ervetroepen zijn uiteengeslagen. De Bom- me is bereikt. Het aantal gevangenen steeg tot 30.000, dat der buitgemaakte kanonnen tot GÜO. 0e derde vijandslftke linie is doorbroken. De kanonnade, die den Duitschen aan val inleidde, moet boven alle beschrijving geweldig zyn geweest. De Engelschen weerden zich dapper, maar volgens de Duitsche berichten moeten hun aanvoerders niet tegen hun taak zyn opgewassen geweest. De keizer heelt de overwinning van zyn leger aas de keizerin geseind. In Engeland heopt men op een spoe dige komst van het Amerikaansche leger. Parijs gebombardeerd. Men seinde ons Zondag PARIJri (Officieel). De vijand heeft met een stuk geschut van groote draag wijdte de stad Parijs van kwartier tot kwartier gebombardeerd. Er vielen 10 dooden en 15 gewonden. Maatregelen zijn genomen om het geschut tot zwijgen te brengen. Ook van uit de lucht is de stad gebom bardeerd. Er zijn verscheiden# slacht offers. Losse berichten. Naar de N. R. Ct. meldt, moeten de Belgen, die zich te Havre willen vestigen, beschikken over een machtiging der Bel gische regeering. De stroom vau vreem delingen werd te groot. Beschieting van Ostende. Donderdagmiddag werd Ostende door Britsche monitors met goéde resultaten gebombardeerd. Vóór de beschieting wer den vier vijandelijke vliegtuigen door een marine eskader vernietigd. Vijandelijke aeroplanes deden een aanval op de Britsche die de plaats voor de beschieting vaststelden, waarbij nog een vyandelijk vliegtuig werd vernield. De Oekrainensche minister van binnen- landsche zaken heeft den Fransclien, Engelschen en Belgischen officieren die in Kief en omgeving vertoefden, aange zegd het land te verlaten. Door de ontploffing te Courneuve zyn er te Parijs heel wat ruiten gesprongen. Het heet dat er geen glas meer is om ze te herstellen en dat de politie daarom geolied papier beschikbaar stelt. 0e Paus en de krijgsgevangenen. De Paus heeft er onlangs by de Oosten- rjjksch-Hougaarsche regeeriug op aange drongen deltahaansche krijgsgevangenen welke aan tuberculose lijdende zijn, naar hun vaderland te laten terugkeeren. De „üsserv. Komauo publiceert thans het antwoord van het Oostenrijk Hon- gaarsch ministerie van oorlog, waarin het voorstel van den H. Vader wordt aanvaard, zonder dat van de Italiaausche regeering tegenprestaties zuilen worden geftischt. Uit Rome. Naar de „Köln. Volksztg" meldt, zijn in de tuinen, zuilengalerijen en buiten* gelegen vertrekken van het Vaticaan, uit voorzorgsmaatregel tegen eventueele vliegeraanvallen, donkerblauw geverfde lampen aangebracht. Er is mede een byzondere wacht aangesteld. De ramen der Pauselijke vertrekken moeten 's nachts gesloten big ven. Tweede Kamer. Zaterdag heeft minister Cort van der Linden namens de regeering, dus ook namens de ministers van landbouw en _X. Ai

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1