Sociale Berichten. UIT DE PERS. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. gestolene werd dan ook in beslag ge nomen. Maar tevens kwam uit, dat dit edele tweetal zich ook heeft schuldig ge maakt aan diefstal van lood van de Bogardzaal, waar de militair is gehuis vest. Voor dezen diefstal hebben zij zeer gevaarlijke klimpartijen moeten houden. In verband met dezen diefstal werd ook nog aangehouden de bekende 1'. N., die reeds meermalen wegens diefstal in arrest werd gesteld. Bovendien werd nog aan het bureau gebracht J. J. R„ die een paar weken geleden nog wegens heling tot 5 maanden gevangenisstraf is ver oordeeld en die ook nu weer van heling wordt verdacht. De heele bende zal aan de justitie worden voorgeleid. -Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een heerenrijwiel, van militaire schoenzolen en van een paar schoenen uit eeu winkel. Zaterdag zijn op den hoek van de Bogardslraat twee paarden, gespannen voor een militairen wagen op den loop geslagen. Bij de Waag kwam een der paarden te vallen, waardoor de wagen tot stilstaan kwam. Er hadden gèen on gelukken bij plaats. Zondagmiddag werd door de politie bij een bewoner der Langedelft een be gin van een schoorsteenbrand met een mjnjmax gebluscht. De politie is met kracht bezig de bepalingen der distributiewet te hand haven. Ondanks de heruaaide waarschu wingen, heeft zij bij den bakker W. J. in (ie Brakstraat een aantel bons in be slag genomen van het 44ste tijdvak, waar op de bakker reeds brood had verdocht, terwijl hij tevens broodkaarten van an deren in bewaring had, hetgeen, ook ver boden is. Van een en ander is proces-ver- baal opgemaakt. Tevens zal onderzocht worden van wie de broodkaarten zijn, omdat ook het in bewaring geven van kaarten verboden is. Ook werd ©en slager verbaliseerd, die vleesch voor f2 verkocht, terwijl bet voor lappen bestemd vleesch is, dat slechts i 1.30 mag kosten. De Hanze, aid. Middelburg, heeft met algemeene stemmen besloten op den 2en Paaschdag een feestelijken propa- ganda-avond te geven. Nadere bizonder- hedon zullen nog worden bekendgemaakt. Inzake de dreigende moeilijkheden in de bouwvakken te Middelburg inelüt men ons, dat door de patroonsorgani saties aan de samenwerkende timmer- hedenorgauioaties is üenciit, dat ook na de verleden week geliouden bespre kingen tusscheu algevaardigdeu van beide partijen, de patroons niet ver anderd zijii in liunuo uieouing en zij niets kunnen toestaan dan ecne ver hoogiiig van het i jon van 24 tot 27 cent per uur en tiet samenstellen van 'n zie kenfonds. De werklieden daarentegen handhaven liuuue eischen van 30 cent uurloon, collectief arbeiderscoutract en toepassing van art 1638 c. en d. van het B. W. Binnen enkele dagen zullen nu de werklieden vergaderen en over hun verdere houding beslissen. (VI. Ct.) Vlissiagen. De tjalk Sophie Marie, die op 26 Februari voor de buitenhaven al hier zonk en die verleden week gelicht werd, is thans naar binnen - gebracnt en ligt in het verbreed kanaal, waar door middel van twee pompen het leuke vaar tuig drijvende wordt gehouden. Donderdagavond hield het PI. Com. voor K a t h S o e. Actie zijne jaar vergadering. De vergadering werd door den voorzitter geopend mei den Chr. groet, waarna door den secretar.s achtereenvol gens de notulen werden voorgeiezen en daarna het jaarverslag. Beiue werden goedgekeurd. De penningmeester deed hierna verslag van zijn financieel beheer over het afgeioopen boekjaar. De voor zatter deelde vervolgens mede, welke pun ten op de 1.1. genouden Bestuursverga dering waren hehanüeid n.l. bevordering van cte actie voor dratikuestr.jding, -uissie- actie en het oprichten van een vereeni- ging voor groote gezinnen. Omtrent punt 1 deelde de secretaris mede, dat hij| in overleg met het Be stuur een bekend drankbestrijder had ge sproken, die zou trachten enne,© anuera bekenden tot een vergadering uit te noo» digen, om zoodoende eerst een vereeni- ging te trachten op te richten, waarna dan over de verder te voeren actie met het Bestuur v. h. P). Com. overleg zou gepleegd worden. Punt 2 leidde de Eerw. Adviseur zelf in. Zijn Eerw. deelde mede, dat een Mis sionaris uit Eng. Borneo, die tengevol ge van den oorlog in het verre Oosten zijn werkzaamheden had moeien staken, zich bereid verklaard had voor dit doei een lezing met jichtoeeluen te geven. Na een korte bespreking over de w ,ze waar op dit punt zou gepropagandojfd wor den, werd aan hei Bestuur in overleg met den Zeer Eerw. Adviseur en den spreker de nadere regering opgedragen. Punt 3 vond ook 'bij de verg. tering al ler sympatnie. Besloten werd eerst na dere gegevens te verzamelen en uau een vergauering voor dit speriaie doel uk te schrijven, waarop zoo mogelijk tot op richting van een vereenigmg van groote gezinnen zou kunnen volgen. Bij de rondvraag wees de .Zeereerw. Adviseur op het ontuimen van enkele K. K. Vereenigingen op de JUjsl der aan gesloten vereerrigingen. ïlesloten werd deze uit t» noodigen zich alsnog aan te sluiten. Na enkele opmerkingen van onderge schikt belang sloot de voorzitter wederom met den Chr. groet de vergadering. Rijwielverduistering Op verzoek der politie alhier werd te Burgen op Zoom gearresteerd en naar hier over gebracht, een handelsreiziger, wonend te s-Gravenliage, die een hier gehuurd rij wiel in laatstgenoemde plaats had ver kocht, Tevens bleek deze verdachte zich met chantage bezig te houden, althans wees het onderzoek uit dat hij ouder vaischeu naam compromitteerende brieven had geschreven aan een gehuwde dame, blijk baar met het oogpunt haar tot samen komst uit te noodigen of schrifturen van haar iu handen te krijgen. Na verhoor is hij gevankelijk naar Middelburg overgebracht, waar hij ter beschikking der justitie is gestald. Kattenslachterij. Door de politie is alhier een kattenslachterij ont trekt. Hoewel liet onderzoek nog in vollen gang is, staat reeds vast, dat katten werden gestolen, gestroopt en voor de comsuinptie geschikt werden gemaakt Benige kattenhuiden werden bereids in beslag genomen. Kapelle. Dank zij het prachtige weer heerscht alierwege een groote bedrijvig heid op de landerijen met het zaaien en poten. Ouden van dagen kunnen zich niet herinneren zulke mooie dagen in Maart beleefd te hebben. Het spreekwoord zegt: kleine oor zaken, groote gevolgen, Dit kan wel eemgszins van toepassing gebracht wor den op den jongeheer P. V. Toen hij met zijn vader per fiets van Goes kwam gereden, vloog onderweg een beestje in een zijner oogen en hoewel het gelukte dit spoedig daaruit te verwijderen, begon dat oog in den namiddag op te zetten en zulke hevige pijn te veroorzaken, dat de hulp móest worden ingeroepen van Dr. Pfeiffer, die constateerde, dat liet oog door dat insect beleedigd was. Door in spuiting werd de pijn grootendeels weg genomen en een verband aangelegd. 's Heer Arendskerke. Vrijdag had de timmermansknecht H. D. alhier het onge luk zoodanig met een beitel in zijn hand te steken, dat geneeskundige hulp inge roepen moest worden. 's Gravenpolder. De Donderdagmiddag door den waarnemenden rijksontvanger alhier in beslag genomen kwatta e. d. werd den volgenden dag weer aan den ver voerder teruggegeven. Voor smokkelarij schenen geen voldoende bewijzen te be staan. (M. Ct.) Kattendijke. In deze gemeente zijn ruim 600 K... Karnemelkzeep en 30 K..G. koi- tieboonen in beslag genomen. (Z.) Waarde. De heer J. Blok Sz., reeds ge durende vijftig jaar waterbouwkundig ambtenaar bij het waterschap Waarde, heeft tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag ge vraagd, hetwelk hem verleend werd in een algemeene vergadering van ingelan den. Hem is een pensioen verleend van f 1100, terwijl hij levenslang de ambts woning om niet mag bewonen. (Z.) Wolfaartsdijk. Toen Donderdagavond de klok werd getuid om 7 uur, viel eensklaps het boveneinde der torenspits naar bene den en kwam dit voor de kerk op den grond terecht, zonder ongelukken te ver oorzaken. De torenspits helde reeds eenige weken sterk over. (Z.) Rilland-Batli. Door tot boden toe nog onbekende oorzaak brak Vrijdagmiddag juist toen bet werkvolk naar huis was om te eten, brand uit in de schuur van den landbouwer M. Wabeke in den Mairepolder onder deze gemeente. De dienstmeid ontdekte den brand en waar schuwde aanstonds de naaste buren, ter wijl zij zelf de schuur in liep en eenige beesten losmaakte. Doch de dikke rook, die de brandende schuur vulde, maakte het zoowel haar als hare helpers «on doenlijk nog meer van het vee le red den, wilden zij zelf geen gevaar loopen. Toen de brandspuit arriveerde was het al te iaat en lag gansch de schuur in de ascb. 8 stuks hoornvee, 2 jonge paar den en 2 geiden zijn in de vlammen om gekomen. Ook ging de gansche voorraad aan erwten, boonen en aardappelen, be- nlevens tal van gereedschappen en werk tuigen .verloren. Naar mlen zegt is de schuur niet al lie zwaar verzekerd. De heer Wabeke, die kort n,a het uitbreken van den brand thuis kwant, trok in zenuwachtige haast jas en vest, uit om het brandend© ge bouw in tie snellen zonder op te lettjen waar hij diie kleedingstukken neergooide. In den binnenzak stak een portefeuille met f2(X) aan bankpapier. Toen hij later (terug kwam om zijn kieeren te haien, bleek alles verbrand, alleen hetl slotje van ,de portefeuille was nog over. Dus wel een ongeluksdag. Door deu zvvaren afsluitboom van den overweg bij het station alhier te ver ,weg te trekken kreeg de statiioas- arbeider .W. v. B. hemi op den voet, die Jievig opzwol. De geneesheer consta teerde ,wel is waar geen kneuzing, maar v. B. zal toch ©enigen ty'd zijn werk niet, kunnen doeni. Heinkenszand. Zaterdag j.l. hielden de aandeelhouders van de weegbrug „De Verwachting" aliuer hun jaarlijk»che ver gadering. Tegenwoordig waren 29 aan deelhouders. De rekening bedroeg in ont vang f 1599.88 en in uitgaaf f 1200.447 Al- zoo een goed £lot van f 399.44. Met het oog op de 'in dit jaar aan het Water schap ,,'s-Heer Arendskerke'" te .vertee nen bijdrage voor wegverbetering aan de losplaats van het station 's-Heer Arends kerke en andere noodzakelijke uitgaven werd besloten per aandeel f2 te doen bijstorten, zoodat ditmaal van winstuit keering geen sprake kon zijn. Het we-eg loon voor ajuin werd bepaald op 15 cenl, per 1000 K.G., overigens werd in het weegtarief geen verandering gebracht. Aan den weger M. Leijs werd voor 1918 een duurtetoeslag verleend van f 50. Tot bestuurslid werd herkozen dhr. B. de Jager. Op 16' Maart 1918 hield de Alge meene Veeassurantie voor Z.-Beveland al hier hare gewone jaarvergadering. De re kening 1917 der afd. Paarden sloot in ontvang op f 13325.33 en in uitgaaf op f 11885.18, met een batig saldo van f 1440.15. De Balans dier afdeeling sloot met een actief en passief yan f 13206.40. De rekening der afd. Rundervee bedroeg in ontvang f 7551.93 en in uitgaat f7355.16, goed slot f 196.77. De balans dier afdeeling wees op actief en passief een bedrag aan van f 6682.64. Beide reice- ningen en balansen werden goedgekeurd een vastgesteld. Nadat de hoofdelijke om slag of contributie over 1918 was' vast gesteld voor Paarden op 1.C6 pet. en voor rundvee Op 2.28 pet. werd door den directeur een breedvoerig verslag uit gebracht betreffende de werking en toe stand der vereeniging gedurende 1917, waaraan het volgende wordt ontleend. Het ledental bedroeg voor Paarden 174, voor Rundvee 183. Verzekerd waren 627 paar den en 402 jonge paarden en veulens te samen voor 1493618, 755 melkkoeien en 782 runderen en kalveren samen voor f 238498. Uitgekeerd werd wegens sterfte, afmaking of afkeuring voor 12 paarden en 6 veulens f 8460, voor 21 koeien en 15 runderen f 6576. Tot commissarissen werden bij acclematie herbenoemd de aftredende heeren W. v. Liere Jz. te Bi© zelinge en P. de Dreu te Ellewoutsdijk. Op voorste) van dhr. B. v. d. Dries, werd in beginsel besloten om naast en gescheiden van de 2 bestaande afdeelin- gen Paarden en Rundvee, een 3e afdee ling op te richten voor een verzekering van veulens tot deze 2 maanden oud zijn, den leeftijd waarop zij in de paardenver zekering kunnen overgaan. Aan het Be stuur werd opgedragen deze zaak in voor bereiding te nemen teneinde op een vol gende algemeene vergadering daaromtrent een definitief besluit te kunnen nemen. Zlerikzee. Verleden Maandag werd het rijwiel van den burgemeester van Dn i- schor, den heer v. N., alhier uit de gang van een hotel gestolen. De vei moedeljjke dader, een Belg, op wiens rekening men ook misschien zal kunnen schuiven de in den laatsten tijd steeds vooi komende rijwieldiefstallen, is te Bergen op Zoom aangehouden en naar bier gebiacht. (M. Ct.) Oostburg, Naar we vernemen zal het heerenhuis jn de Brouwerijstraat, vroeger bewoond door mej. S. Mazure, door de militairen in gebruik worden genomen. Vrijdag hebben de militaire kommie zen alhier een eierkoopman uit Groede, een zekere Fr., bekeurd wegens ongedekt vervoer van 1690 eieren en 2 kilo boter. Deze waar is in beslag genomen. Bij de Woensdag j.l. gehouden boterveiüng werd hiervoor van f2.98 tot £3.17 per K.G. besteed. St-Kruis. Door de maréchaussee uit Oostburg zijn alhier een paar soldaten betrapt op stelen. De heeren waren be zig .hout te ontvreemden uit een stapel in de gemeente. Tegen de daders is pro ces-verbaal .opgemaakt. Sluis. Vanaf Zaterdagmorgen tot Zon dagmorgen omstreeks 3 uur is alhier een hevig kanongebulder uit zuidelijke rich ting vernomen. Ook koerste er Zaterdag morgen omstreeks tien uur een vlieg machine ]angs de grens. Het projectiel in het land bij dén heer Wijffels, waarover wij onlangs be richtten, is thans tot ontploffing gebracht. Het maakte een gat van circa 3 Meter diepte. Alles liep zonder ongelukken af. Sas van Gent. Gekozen tot lid van den Raad A. G. Stubbé met 166 stemmen tegen 66 op A. Vervaet. De zaak Collot d Escury. Wij hebben in ons overzicht van de debatten over de disiributiekwestie en de zaak Collot d'Escury ook de „Maas bode" aangehaald n 1. wat daaromtrent door zijn kameroverzichtschrgver werd medegedeeld. Nu schrijft ons de heer Jhr. Van Vredenburch, voorzitter der Z. L. M. dat hij 't volgende aan „De Maasbode heeft gezonden Aan de Redactie van „de Maasbode". Uit het mij toegezonden stenografisch verslag blijkt mij, dat Uw berichtgever onjuiste vuorotalingen heeft gegeven, over hetgeen de Minister v. L. mzake den heer Collot heelt gezegd. liet is onjuist dat de L.L M. den heer Collot heeft voorgedragen, het tegenover gestelde is waar, daar ondergeteekende heeft gesolliciteerd. Naar aanleiding van de onjuiste op merking van den schrijver van het Kamer overzicht, doe ik U opmerken dat de heer Co'lot Senior in niet de minste relatie staat met het Dagelijksch Bestuur, noch het Hoofdbestuur der Z. L M. De brief aan den Minister was zuivere waarheid, welke de persoon Collet niets aanging. Het doen voorkomen dat de heer i -ollot Senior deze brief heeft geïnspi reerd, is eene insinuatie die op niets berust. Onze Maatschappij wordt door haar eigen Bestuur geregeerd en staat niet ouder reclitstreekscbe of zijdeling- sche curateele van anderen. De Voorzittter der Z L. M. (w.g.) v. Vredenburch. N.B. Wij hebben gemeend, gedachtig aan het „Hoor en Wedcihoor" boven staande in ons blad te moeten vermelden. Red. „N. Z. Crt". Verplaatst bij den dienst der directe belastingen de kommiezen 2e klasse D. de Brum van Baarle-Nassau naai' Elle woutsdijk; en de kommies 3e klasse C. Ivoster van Oostburg naar lteiiesse. Benoemd tot plaatsvervangend dijk graaf van den Hellarepolder W. A. v. Nieuwenhuijzen te Oud-Vossemeer; tot dijkgraaf van het waterschap Waarde, J. Fieper te Waarde. De commandant der stelling van da monden der Maas en der Schelde heeft het verblijf' 'in zijn gezagsgeb.ed omzegd wegens bet vermoeden van zich te heb ben gemaakt aan met de neutraliteit strijdige handelingen, aan den Belg Ca- miie Joseph Brys, geboren te Wachte- beke 19 October 1680, zonder beroep, wonende te Sas van Gent. Wegens het betrokken zijn bij den smok kelhandel werilen uitgewezen de Belgen: Edmond de Rijcke, geooren 24 Jan. 18b6, Julianus Thienpondt, geboren 7 Febr. 1896, Ferdinand Louis de Roo, geboren 9 Dec. 1883, alien geboren te AsseueJ© en wonende te Sa.s van Gent; aan de, NederlandersFelix Isedoire- van der Steep, geboren 16 Juni 1866 te Sas vain Gent, wonende t© Wesidorpe en aa.n Ca- rnile de Poepe, geboren 24 Maart 1874 te Waterlalidkerk je, wonende te Oost burg. Verslag van de gecombineerde Rest uursver ga dering der II a. 11- ze-Af deel in gen yrissingen Mid delburg Goes 's Heereniioek. Zondag 17 Maart kwam op initiatief van de Hauzeafdeeling Vlissingen de at- deehngen in Zuid-Beveland en Walcheren der Haanemsche Hanze in gecombineerde bestuursvergadering bijeen in hotel „de Zoutkeet" te Goes, ter bespreking van de oprichting eener federatie van- yakver- eenigwgen in Zeeland. De vergadering ,die ten zes uur begon, werd geleid door den secretaris der af deeling Goes als waarnemend voorzitter,' die na den christeiijken groet, zijn ge noegen uitsprak alle besturen der aid. zoo voitariig te zien opgekomen, alsmede bestuursleden van reeds bestaande vakaf- deelmgen in Zeeland. Andermaal liet doel der bijeenkomst naar voren brengend, vroeg de voorzitter de vergadering oi iemand nel woord dien aangaande verlangde. Hierop stelde de geestelijk adviseur .van de afd. 's 11e» renhoek voor te weirken, zooals er in een streek van Geldenand n.l,. .te SilvolUe, T'erborg, Ulft en meerdere dorpen in den omtrek daarvan, wordt gewerkt, nri. door federatief vakvereenigingen te sichlen, met aan het hoofd een ïeideratiei bes „uur voor het gewest. Doch d© eerw. spreker bepleitte het recht der Haiize-afdeehngen om iu afdeehngen waar men zeLstaudig een vakvereenig.ng kon oprichten, bunen de federatie een vakadeel.ng te stichten. Over dit punt omspon zich een aan genaam en geanimeerd debat, en werd duidelijk door velen aangetoond, dat dit punt (n.l. het zelfstandig stichten van. een vakvereeniging huiten de federatie) juist het doel der federatie zou. te niet doeu. Want waar zutk een sterke afdee ling de belangen van vakgenooten kan bevorderen, daar sluit .zij, den weg voor vakmenschen uit andere afdeeling,en, die om hun gering aantal niet tot een vak organisatie kunnen komen, af. Dit werd duidelijk en klaar door de vergadering ingezien. Doch wat men voor elke vakorganisatie noodig achtte, wiida men voor een „Kruideniers en B akk er s v ak ver een i g i n g" niet in zien van zekere zijde. Lang werd er ge sproken, rechten en plichten werden naai voren gebracht, het gevaar voor den mid- stand werd aangeduid op verschillenda gronden, doch men kon de bestaand© vakafdeeling voor Bakkers en Kruideniers er "niet toe bewegen met ruimer blik en meer sociaaL en Katholiek broedergevoel de zaak te bekijken. Tenslotte werd besloten een propagan da commissie samen te sieLen om afdee- lingen te stichten en werd nadat die commissie was samengesteld, bij hoofdelijke stemming met op één na al gemeen© stemmen bes,o,en tot de fede ratie voor alle vakorganisaties. Nadat een som bepaald was ter be strijding der onkosten van propaganda en de tijd der vergadering y.oor de prop.- commissie was aangegeven, sloot de waar nemend voorzitter onder dank voor de activiteit der heeren de' vergadering met den christeiijken groet. De toekomstige Kamer! In een reeks artikelen over „de ko mende stembus" heeft het (antirevolutie- onair) „Arnhemsch Dagblad" ook een raming opgenomen omtrent de samen stelling der straks te kiezen Tweede Kamer. V\ ij lezen daar Iemand, die de kaart van het land kent, gaf dezer dagen de volgende voorspelling ten beste over de samenstelling der nieuwe Tweede Kamer Roomsch Katholieken in het gun stigste geval 29 zetels. Anti Revolutieonauen 13 zetels. Chrisielijk-Hist. 7 zetels. Christ, .socialen (v. d. Laar) 1 zetel. Sociaal-Democraten 21 zetels. S.D.P. (Wijnkoop) 1 zetel. Vrijz.-Democraten 8 zetels. Unie Liberalen 12 zetels. V nj-Liberalen 5 zetels. Econ. Bond en andere bel. gr. 3. Totaal 100. Of en in hoeverre deze becijfering juist is, moet de Juni stembus leeren. Dat de Katholieken zelfs in 't gunstigste geval nog onder het getal van30 zouden blijven, lijkt „Het Centrum" wel wat krap gemeten. Aan gedetailleerde voorspellingen wil het blad zich echter niet wagen. Wel mag men aannemen zegt het blad en ook de bovenstaande berekening komt tot die slotsom dat de Katho lieken onder de nieuwe kiesrechtregeling de sterkste partij zullen blijven in de Kamer. En dat li nu getal niet slechts zal toe nemen, maar dat ook indirect hun positie tiaehliger zal word, n door de verbrok kelingen splitsing van andere partijen. Eenige dagen geleden stond in onze courant een advertentie onnreni een ver loren kanten zakdoek, meldt de „Resb." Een jong meisje had het doekje gevon den en spoedde zich naar hei opgegeven adres, Voorhout 78, alwaar zij verzocht werd den volgenden dag op een bepaald uur terug te- komen. Als toen werd zij eea kamer gelaten en verzociu een oogen- blik t© wachten, toer. de groote deuren opengingen en H. Al. de Komngui-.uooder voor haar stond. Hel meisje overnanuigde het doekje. IJ. M. bezag het, deelde haar mede, dal het een geschenk was van Prinses Juliana,, waaraan zij, veet waarde hechtte en beloonde zeer genereus het jonge meisje voor de moeite. GOES. De vereeniging tot W e ij zen verpleging voor Zuid- en N oord-B e vel a.n d kwam bedennamid- dag in algemeene vergadering in „Hotel Centraal" bijeen onder voorzitterschap van den heer I. D. Fransen v. d. Putte, De notulen werden goedgekeurd. De jaarrekening oveneens, aanwijzende een totaal van ontvangsten ail f3212.84, van uitgaven ad I' 1584,U4, goed slot alzoo f 1628.80. Als bestuursleden werden herkozen me vrouw Folmer te Driewegen en de heer 1. D. Fransen v» d. Putte. Uit het jaarverslag bleek, dat de toe stand der vereenigmg gunstig is en zal dit verslag den leden worden toegezon den .Mevrouw Geril heeft gemeend oml gezondheidsredenen als bestuurslid te mogten bedanken. De voorzitter deed daar van medeueeling en sprak zijn innig leed wezen uit over liet verlies, dat bei bestuur bierdoor leidt, haar dankend© voor da uitmuntende diensten aan de vereeniging bewezen. Zijn voorstel haar tot eerd-lid té te- noemen, werd onder applaus met alge meene stemmen aangenomen. Reu telefoon. DEN HAAG. In de Tweede Kamer deel de de minister van binneiriandscbe za ken Loudon mede: Nu Dnitschland op een desbetreffende vraag verklag-rde on mogelijk. lOo.Oriü ion tarwe binnen 2 maanden te kunluen leveren, ziet onze regeering zich genoodzaakt den eisch der geassocieerd© regeermgen betrebende de vaart onzer scbejien door de gevaar lijke zone te aanvaarden, waaraan die regeeringen d© levering op 15 April van 10D.00Ü ton graan verbonden hebben.. De regeering stelt echter deze aanvaar ding afhankelijk van de navolgende voor waarden: De voorziening van Nederland moet geschieden volgens de Londensche „basis of agreement" (grondslagen van overeenstemming). j>e bunkerkoien voor den aanvoer naar Engeland aan daar voor aan te wijzen Nederlandsche schepen moeten worden verstrekt. Nederlandsche schejien in de gevaarlijke zóne mogen geen Roepen met oorlogsmateriaal ver voeren en niet bewapend zijn. De be manning moet vrij zijn af of niet aan de

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2