Qe Groote Oorlog Donderdag 14 Maart 1918. Veertiende Jaargang. OUWLAND No. 351. FEUILLETON. Verkoopinjen. '00MB00TDIENST Oordt^-Rotterdam en Amsterdam, Imiraal de Ruyter" n „Stad Goes". passagiersvracht e koop of te pachten Veisriiijnt eiken lUlllf-.JHIHU- in VBIIIIIIIVONB. Foppegefopt. Onder den grond. Welk weder zullen wij hebben .y ps Franciscug, z. r. Elfs en Maria Jose- |a Franeina Ossel, 87 d. v. Jan Krombeen (Kr. Crt) liantl Februari. |*en: Jannetje, d. v. Jo hn Pietertje Groenleer; I v. Jacobus Menheere (erseTannetje, d. y. Tan de Linde en Pie- prnelis, z. v. Adriaam lelia Hannewijk. Jans, 7 w., z. v. Mar- en Willemina Welle- 14 d. v. Marina* netje de Puit. Jgeven19, een kind geslacht van Pieter Pan we. (Z.) Geboren: 1, JNeter, Peiger en Jannetje Krib- Jacoba, d. v. Jakobus la Daane; 19, Cornelia, [Damme en Wilhelmina z. v. Franciscus Ver- |iella Maria Pantus; 27, Marinus Hannewijk en Celi'a Lokerse, 44 j., lin Weststrate; 22. Maria lngeh. (Z.) |ehuwd: Adriaan Pieter Goes en Adriana de Kloetinge; Nicolaas de ISchore en Elena Paar- Kloetinge. Irinus Marcus, z. v. C. I M. Does; 11, Jannetje |oh. Nijsse en Joha. v. prens, z. v. C. Zwarte- iard. ^atharina Nieuwdorp, 11 Weststrate, wed. M. J «Maatje Jannetje: Jozias- lus Marcus Dagevos, 13 een, 6 mnd. (Z.) buizen, café en bouw- [smederij inventaris, Hollmann en Verhoek, pout, Schram. en winkelhuizen van aspan, Hollmann en inboedel, Hollmann en srke, timmermansinventa- |rt. 3, huis, schuur, erf en schram. met de Stoomboot Vertrek van GOES naar ROTTERDAM ndag 11 Maart 's morgens 1 uur Vertrek van ROTTERDAM naar GOES derdag 14 Maart's morgens 5 uur Vertrek van GOES naar CTERDAM en AMSTERDAM Woensdagmorgen vroeg. Vertrek van AMSTERDAM Vrijdagmiddag 12 uur. Van ROTTERDAM; Zaterdagmiddag 12 uu^ 'I )e „Stad Goes" vervoert n passagiers, igplaatsRotterdam, Ha- g v 11 e t, Zuidzijde. iFORMATL^N te bekomen te es bij den heer J. C. MON- 41 US, te D o r d t bij den heer VAN LOON, te Amsterdam, inenkaut, bij den heer E. H P. 'ETEN en te Rotterdam bij Directie. Goes—Dordt—Rotterdam kete reis fl.2S, retour (2.— StoombootReederij, J. A. VAN DER SCHUIJT. voor een of voor zeven jaar: den Uuüen Veerschen weg te dilelburg, groot 5 Gemeten 231 leden. Inschrijvingsbriefjes in te leveren Mr lö Maart a.s., ten kantore van 3AAC DE WOLFF, alwaar nadere dichtingen verkrijgbaar. NIH ZUUWSCHE COMBI Abonnementsprijs p. S maanden voor Goes 14.-—, daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half sen our 's namiddags. Kantoor v.d. Administratie: BoudewIJn de Wittestraat A 135* GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. RaakmtteciaMw IB tt. p. r. Bjj abonnement spesiaie prik. Advertenties van 1—5 aagsls 19.716, inde» regel uw 19 91. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 8 X berekend. Wanneer het gesprek gaat over Es- deapeesche volksvertegenwoordigers in Kamer, Staten of gemeenteraad, hoort men nogal eens den durf prijzen waar mede deze „heereu" in die college's op treden voor de belangen van het volk. Dat hierin vaak meer schij* dan wer kelijkheid schuilt en dat de brutaliteit in hel optreden dezer „volksvrienden," het beleid en de voorzichtigheid soms verre overtreffen, moge de volgende ware geschiedenis leeren. Te Haarlem is onlangs in navolging van Amsterdam een hongermanifestatie gehouden. De politie, die tot taak had de orde te handhaven, meende op een gegeven oogenblik tot uiteenjaging der ma nifestanten te moeten overgaan en deed dat nu juist niet mat fluweelen hand schoen: er vielen links en rechts klap pen en van de agenten werden er twee gewond. Dat was in de oogen der ."Esde- pcesche arbeidsvrienden een daad van majesteitsschennis tegenover „het demon- streerende proletariaat". Dat kon gewis niet .anders zijn geschied dan door reactio nairen en op aanstoken van reactionairen. En als men over reactionairen spreekt, dan kunnen da,t immers niet anders dan Katholieken zijn. Zulke duisterlingen, dompers en achterlingen moeten immers wel reactionair zijn. Zoo dacht er ook het brave Haarlemsche roode gemeente raadslid Foppe over en met den scherpen speurzin, den onvervalschten Esdeapeeër eigen, had hij dra in de twee Katholieke! wethouders de aterlingen bespeurd, die de aanleggers waren van de kloppartij waarbij ettelijke honger-optooht-reheljes- makers door de politie waren afgedroogd. Fluks een interpellatie in den raad- en, in volle bewustheid van zijn heilig recht daagde Foppe den burgemeester uit: „Doe eens onderzoek naar de relletjes op het Prinsenhof en je zult zien, dat de Room- sche wethouders medeschuldig zijn. Zij hebben indertijd in een vergadering van politieagenten deze mannen tegen het volk opgeruid." Vreeselijk, lezer,,indien het waar was. Ongelukkig voor Foppe, als wreker der afgeklopte onschuld, stak de „Nieuwe Haarlemsche Courant" couranten zijn lastige wezens en hier wag het nog wel een Roomsehe haar neus in de kwestie en begon te snuffelen in het verleden. Nu, het was nog al geen „grijs" vea-leden, dat hielp. October 1917 was het tijdstip, waarop de „opruiers- vjergadering" had plaats gehad. Wat bleek? Dat de Katholieke wethouders daar geweest waren als genoodigden «n er ge sproken hadden. Wat? Een woord van opwekking tot getrouwe plichtsvervulling in openbaar ambt en in eigen handel en wandel, opdat daardoor de eerbied voor het wettig gezag bij de burg«rs zou groeien. Maar het mooiste komt nog. De "vergadering, waarop de Katho lieke wethouders gesproken hebben, was er eene van de R.-K. politie- agentenvereeniging „St. Michael". Nu waren het zes agenten, die de klop- 65) De kleine groene oogen van den ge delegeerde hij de justitie flikkerden van genoegen en onder het lezen Let hij zijne beenige kaken klapperen gelijk een hyena, die, op een kerktiof, de doodsbeenderen doet kraken onuer het slaken van dien in de wildernis zoo welbekenden kreet, die op den lach van een krankzinnige gelijkt. Hoewel de beschuldigde reeds voor hem stond en hij hem zeer goed gezien had over zijn lijst, overdekt met roode kruis jes en aanteekeningen, terwijl zijne secre tarissen over hun papier gebogen lagen met de pen in de hand, gereed om te schrijven, bleef hij nog' ettelijke minu- teta in zijn aantrekkelijke lectuur Verdiept zitten. Eindelijk hieft hij' het hoofd op en wendde het uit gewoonte naar de plaats, waar zijn vriend Rigault gewoonlijk ze telde, die echter nog niet gekomen was, daar hij dien ochtend deelnam aan een dier kostbare dejeuners op het stadhuis, hetwelk de matige •jjatriotten, wanneer partij op hun geweten hadden. Welnu, geen enkel© hunner is lid van „St. Michael", noch was op de bewuste ver gadering aanwezig. Nog sterker: van die zes agenten zijn er vier lid twee) zelfs bestuurslid der neutrale d.w.z. socialistische politieagentenvereeiniging. En nu het summum. Deze twee bestuurs leden respectievelijk voorzitter eii penningmeester hebben van de zes agenten er het hardst op losgeslagen. Tableau Dat de heer Foppe door het objectief onderzoek, dat de wakkere „Nieuwe Haar lemsche" instelde, leelijk is gefopt, wie zal dat ontkennen. Een leer voor da Esdeapeesehe „volksvrienden" om bij,hun aoptreden in de regeeringscolleges wat voorzichtiger te zijn. Losse berichten. Vredesverdragen. Over de door de Centralen met Rus land, llumenië, Oekraïne enz. gesloten, vredesverdragen, schrijft de militaire me dewerker van „De Tijd" o.a. het volgende: Een zeer nadeelig gevolg van deze vredesverdragen is, dat het den Entente- regeeringen thans zeer gemakkelijk zal vallen hunne volkere'n te overtuigen van den annexatie-lust van de Centralen en dat dus de oorlog weer belangrijk kan verlengd worden. Toch moet men de Centralen niet al leen beschuldigen van de theorie van het recht van den sterkste te huldigen. Dit is overtuigend gebleken uit de plannen, die de Egtente heeft ten opzichte van de Duitsche koloniën, van stukken Oos- tenrijksch gebied en van Turksche pro vinciën. ,Nog duidelijker 'blijkt dit echter uit de plannen van Japan, om in Oost- Siberië te vallen. Het aangehaalde motief, dat de Duitsche invloed in Siberië moei worden tegenge gaan, was vóór den vrede met Rusland reeds zonderling, doch wordt na dezen vrede doodeenvoudig' belachelijk. Neen, Japan wordt alleen gedreven door land- honger, door annexatielust en de ge ringe neiging, die er, vooral bij Amerika, bestaat, om ileze expeditie goed te keu ren, spreekt in dezen boekdeelen. Deze onderneming van Japan ontneemt der menschheid alle vertrouwen in recht en trouw. Rusland was niet alleen de En tente-bondgenoot van Japan, doch was bovendien nog door een afzonderlijk ver drag met dat rijk verbonden. Nu de ongelukkige kolos machteloos ter neder ligt, weet zijn vroegere bondgenopt, zijn beste "griend, niet beier te doen, aan het ontbindingsproces nog een krachtigen stoot te geven. Het is wel zeer fraai en wekt wel veel vertrouwen in bondge nootschappen en verdragen. Ook (jit is weer een bewijs, dat alleen hij, die over de noodige kracht bezit, veilig is voor de belagers van zijn onafhankelijkheid. Nederlanders, denkt om Indië, zij niet onder de tafel vielen, niet verlie ten dan steunende op den arm van een dienstvaardigen gegaloneerden knecht: Aan een ontbijt het genoegen opofferen om Versaillanen l» doen lijden, daarvan kon Ferré zich gpeii begrip vormen, - en hij had voor zijn collega een glimlach van minachtend medelijden over, die in een uitdrukking .van bloeddorstige vreug de veranderde, toen hij zijn giuiperigen blik op den beschuldigde vestigde, die met een „goed voor gijzelaar" aange- teekend stond. De strooper had zich voorgenomen voorzichtig te wezen; hij groette zijn rechter. Ferré glimlachte steeds en vestigde op dien ter doodveroordeelde want hij was reeds vooraf .in zijn geest veroor deeld zijne koude en schitterende oogen. „Waar zijt gij aangehouden?" vroeg hij plotseling, zonder zich zeifs de 'moeite te geven de indentiteit van den beschul digde vast te stellen. „Bij het bastion no. 3 van „Waar gij heengegaan waart om de republiek te verraden, schurk van «en Versaiilaan, spion afgodendienaar, moor denaar De scheldwoorden rolden hern met milk maakt hst weerbaar! misschien is het nog niet te laat. Wat er uit dit alles kan worden ge boren, is nog niet te zeggen, doch dat een andere groepeering van de bondge nootschappen in d« naast» toekomst mo gelijk, en waarschijnlijk is, verdient al leszins overweging. Zou Rusland zich neerleggen bij' een Japanschen inval, of zou het misschien net als Oekraine en andere Russische staten ook hulp gaan zoeken hij de vroe gere vijanden? Tegenwoordig is alles mo gelijk. Wanneer er op deze wijze voortgegaan wordt met het sluiten van dergelijke vre desverdragen, dan zal de toekomstige rust voor het oude Europa verre te zoeken zijn. Dan zal er een wedstrijd van bewa peningen ontstaan, waarbij die van vóór den oorlog slechts kinderspel was. Thans staan wij verder van de algemeene ont wapening dan ooit tevoren, want bijna ieder artikel van de gesloten vredesver dragen draagt de kiem voor verwikke lingen in de toekomst in zich. In plaats van eendrachtig: op de bres te staan tegenover de gevaren, die Europa van buiten af bedreigen, zijn de volkeren v.an het oude Europa bezigj zich hoe lan ger hoe meer te verdeelen. Duidelijker dan ooit treedt aan den dag, dat de we- r.eldrol, die Europa tot nu toe gespeeld heeft, ten einde loopt. De machtspositie is zich aan het verplaatsen, óf naar Ame rika öf naar Oost-Azië. Daarover zal nog gestreden worden. Een Dultsch legerleverantie-schandaal. BERLIJN, 8 Maart. (W.B.) De leiding van de Daimler Motoren Gesehschaft te Stuttgart is onder militair toezicht ge steld, omdat de maatschappij reusachtige winsten gemaakt heeft, omdat zij gewei gerd heeft grondprijzen te aanvaarden voor reparatiewerken en omdat zij ge dreigd heeft, haar omzet te verminderen, indien de hoogere prijzen niet betaald werden. De hoofdcommissie van den Rijksdag heeft zich met deze aangelegenheid bezig gehouden. In een motie van de heide soc.-dem. partijen, het (Jentrum, de vooruitstreven- den en de na.-liberalen wordt den rijks kanselier verzocht ten spoedigste een be sluit van den Bondsraad uit te lokken, waardoor de rijkskanselier gemachtigd wordt toezicht te houden op de koop mansboeken en andere gegevens, welke betrekking hebben op de prijsbepalingen van alle bedrijven, welke voor het legbr werken. De moties zullen op de eerstvolgen de zitting, den 13en dezer, gestemd wor den. Over dit schandaal berichten de Duit sche bladen o.a. nog het volgende: Genoemde maatschappij keer,.© in 1909 een dividend van 8 pet. uit'; in het eerste, oorlogsjaar steeg dit tot 16 pet., ter wijl het in 1916 reeds 35 pet. bedroeg. De aandeelen der maatschappij, die in 1911 op 228 genoteerd waren, stegen tij een overvloed uit den nvond, volgden elkander zoo snel op, dat zij bijna on verstaanbaar waren. Wilhelm wilde beproeven er een woord tusschen te brengen. „Zwijg, booswicht", krijschte Ferré, „gjj zijt hier om naar mij te luisteren, en met om tot mij te spreken". Bij dit verbod, zoo monsterachtig in den mond van een rechter van instructie, of liever zoo ongerijmd, kon de strooper een gebaar van minachting niet onder drukken. Deze beweging ontsnapte niet aan den hoogmoedigen gedelegeerde, die van woe de verbleekte en uitriep: „Gij hebt de Republiek willen verra den, maar de Republiek houdt niet van verraders, gij hebt het bloed van hare verdedigers willen doen stroomen, maar ik zal het uwe vergieten, verstaat gij? Ja, in het stof doen stroomen, en ik zal er hij tegenwoordig zijn om het te zien ontspringen uit de gaten door de repu- blikeinsche kogels in uw huid gemaakt. Begrijpt gij dat?" liet het wilde dier er op volgen, zich over zijn schrijftafel bui gende, om zich in den schrik van zijn slachtoffer te verlustigen. „Moordenaar, uw beurt zal komen, de Versaillanen jtijn niet ver af", antwoordde, dens den oorlog tot over de 1000. Vrijdag 1.1. liepen de aandeelen der maatschappij aan de Berlijnsche beurs echter achter uit, en wel naar aanleiding Van koren genoemd feit. In de sub-commissie ran den Rijksdag had Licching van de Volkspartij reeds rapport uitgebracht over de prijsopdrij vingen, vooral in de automobiel-industrie en hier stonden de Daimler-fabrieken aan de spits. De kosten van de vervaardiging van een Daimler-motor bedragen 5000 mark. De firma berekent 15.000 mark, en op dit bedrag vraagt zij nog een bijslag van 50 pet. Bij een productie van 500 mo toren per maand, maken de Daimler-fa brieken in dit artikel alleen een jaar- lijksche winst van 48 millioen mark. Afgevaardigde Noske (soc.) zeide, dat het legerbestuur eerst ingreep toen met inkrimping der productie werd gedreigd sn toen de directie der Daimler aange zegd werd, dat militariseering der fa brieken overwogen werd, gaf zij toe en beloofde de productie niet te zullen ver minderen en de boeken te zullen over leggen. De heeren hadden echter reeds lang te voren zich op deze controle in gericht, daar zij opzettelijk de prijscal- culaties lieten vervalschen. Het Centrumslid Erzberger zeide, dat het geduld van het ministerie van Oorlog met Ue firma Daimler verbazingwekkend is. Do firma heeft de militaire commissie op een schandelijke wijze misleid. Hoe sfaat het met den kpmerheer Von Behr- Pinnow? Deze heer heeft in korten tijd vier millioen „verdiend". De luchtaanval op Parijs. PARIJS, 10 Maart. (R.O.) Het juiste aantal slachtoffers van den luchtaanval bedroeg voor Parijs zelve 7 dooiden, waar van 3 tmannen en 4 vrouwen, 26 gewon den, waarvan 16 mannen, 7 vrouwen en 3 kinderen, en voor de voorsteden 4 dooden, waarvan 3 mannen en 1 kind en 15 gewonden, waarvan 7 mannen, 7 vrouwen en 1 kind. Een aantal bommen vielen in het de partement Seine-et-Oise, waardoor .2 per sonen gedood en 9 gewond werden. BERLIJN, 10 Maart. (W.B.) Bij den jongsten vliegeraanval zijn 23.700 K.G. bommen op Parijs geworpen. Verwachting tot den avond van 14 Maart: Zwakke, veranderlijke wind; nevelig tot lichtbewoikt; droog weer; kans op nacht vorst, vooral in het Oosten. Weinig veran dering van temperatuur evtrdag. son heeft aan den Amerikaanschen con sul te Moscou het volgende telegram ge zonden Bij gelegenheid van het congres der sovjets wit ik uiting geven aan de sym pathie, welke het volk der Vereenigdq Staten voor het Russische volk gevoelt, vooral op dit oogenblik, nu de Duitsche macht ingegrepen heeft, den zwaren strijd voor de vrijheid ongedaan heeft gemaakt en de wenschen van Duitschland in de plaats van de Russische doeleinden heeft j gesteld. Ofschoon de regeering der Vereenigde Staten nu helaas niet in staat is recht- streeksche, doelmatige hulp te verleenen, j zou het deze toch willen verleenen. i Ik verzoek u door middel van het con gres aan het Russische volk te doen weten, dat wij elke gelegenheid willen aangrijpen om Rusland volledige sou- vereiniteit en onafhankelijkheid in zijn eigen aangelegenheden te verzekeren en dit land weder volkomen te herstellen in zijn groote rol in het leven van Europa en de moderne wereld. Het geheele volk der Vereenigde Sta ten wil eensgezind met het Russische volk samenwerken om het voor altijd van een autocratische regeering te be vrijden en het weer meester te maken over zijn eigen lotsbeschikk.ng. Finland een koninkrijk? Naar „Politiken" uit Stockholm ver neemt, wordt er in politieke Finsche krin gen voor geijverd, om prins Oskar van Pruisen tot koning van Finland te maken. Het feit, dat hij ©en morganatisch huwe lijk 'heeft gesloten, doet een democrati- schen roep van hem uitgaan. De president van het Noorsche Stor thing deelde de Finsche deputatie, die te Christiania vertoeft, mede, dat Fin land ld oor Noorwegen niet als zelistan- dig erkend zal worden, wanneer het zich ondervreemde heerschappij «telt. Een telegram van Wilson. WASHINGTON, 12 Maart. (R.O.)Wil- Wilhelm, hem een minachtenden blik .toe werpende. Ferré werd paars van woede; met be vende hand greep hij een op de tafel naast hem liggende revolver en gaf vuur. In haast afgevuurd schampte ue kogel den schouder van den gendarm en verbrij zelde een gipsen borstbeeld der Republiek Het was niet voor de eerste maal, dat cle bloeddorstige rechter een aansiag pleeg de op het leven der voor zijn balie ver schijnende beschuldigden. „Naar de Conciergerieriep hij, „en men bewake hem zorgvuldig 1" De ex-galieboef vreesde te zeer een aanval van woede van den gedelegeerde om niet ijlings te gehoorzamen; hij deed den gevangene terstond na^ar bui.en gaan. Het publiek in de wachtkamer, door het pistoolschot opmerxzaam gemaakt, wachtte met vijandige nieuwsgierigheid. „Well" riep men van alle kanten. „Een spion van Versailles tot den rang van gijzelaar bevorderd", grijnslachte de gendarme. De geheele bende volgde den gevan gene op den voet en vergezelde hem onder smaadredenen en scheldwoorden tot aan de gevangenis. Iedereen kent, ten minste door de tal- looze beschrijvingen, die »r yaa gegeven Een ultimatum der Geallieerden? LONDEN, 12 Maart. (R.O.) De „Daily Mail" verneemt uit Petrograd: Alhier is bericht ontvangen, dat de con suls der geallieerden te Wladiwostok een ultimatum aan de plaatselijke autoriteiten gezonden hebben, waarin het herstel van het bestuurssysteem, hetwelk, vóór de bolsjewiki aan het bewind kwamen, ge volgd werd en de bescherming hunner landgenooten tegen het ingrijpen der plaat selijke autoriteiten geëischt worden. □e bemiddeling des Pausen. Zooals men weet kreeg Oekraine by zijn vrede met Rusland het gebied van Cbolm. De Polen hebben hiertegen ge protesteerd, daar Cholm volgens hun zeg gen Poolsch gebied is. Thans hebben de Polen en Oekrainiërs in deze kwestie de bemiddeling des Pau sen ingeroepen. Frankrijk en het Czarlsnte. Nog geen jaar is het geleden dat de Fransche bladen op de meest geestdriftige wijize gejubeld hebben over den val van den Czaar en de zege van de Russische revolutie. En nu beginnen verschillende groote Fransche bladen een opvallend* campagne ten gunste van een terugkeer zijn, het sombere gebouw, waarin, op bevel der roovers van '93, de edele ko ningin Maria Antoinet.a werd opgesloten om vandaar naar het schavot gevoerd te worden. Verscheidene beruchte moor denaars hebben op geheel andere wijze die sombere kerkers vermaard doen wor den in een waarvan de al te beruchte moordenaar van Pantin de iaats.e dagen van zijn misdadig leven doorbracht. De gevangenbewaarders der Commune waren waardige mededingers van hare gendarmen; evenals zij hadden zij de roode muts gedragen en den kogel der eerloosheid voortgesleept. Zij maakten zich meester van de nieuwe prooi, die men hun toewierp, en geen beschikbaar cachot meer hebbende om Wilhelm bu.ten toegang te stellen, sloren zij hem op in een nauwe cel, die reeds door twee pries ters en een voormaligen politieagent be woond werd. Deze cel, of liever dit cachot, bestemd om slechts een enkelen veroordeelde te bevatten, had tot eenig ameub.ement een tafel, een vastgespijkerde taboeret en èen hangmat, bestaande uit een eenvoudigen strook linnen zonder matras, die aan de beide wanden der cel vastgehaakt werd. .(WfflwU vervoi^ X i

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1