De Groote Oorlog. No. 28. Dinsdag 5 Maart 1918. Veertiende Jaargang. Di St. Viacentiusvereenigiiip. fc in bestaan, suur, maagpijn, rsan tabletten rmen bij uerhanden en "TENTIE S. V. P. J. A. A. K. SPRUIJT, Mijnt eiken MUIMfi-, lOEKSDiG- en fRUMBAVOHD. BINNEMLAND. Welk weder zullen wij hebben? Land- en Tuinbouw. of pgn j het goede ge- jordt aaigewsnd. afgemat Iljjdt aan voort- vermoeidheid, B, bloodarmoe- van krachten, ■bijtijds s Levetogen. ker geneesmiddel, lamenzenuwen. f175, f4.25, f8.25. ]d. Gebruik Hoofdpijntabl. I'er koker 45 cent. Jl In Terkoudheid. \NG A-bonbons. I Doos 35 en 70 et. irde hoest, idoeningen, bron- jstorende hoestprik- •y ouden van dagen, Inkhoeat en slijm- kinderen. Gebruik GASIROOP. 1. f 1.40, 3 tl. f4.—. latiek, Igewrichtspijn, pijn in aten, influenza, aan- tjn en kiespqn. Ge- PERIN-tabletten. toker 60 ct.,3k. f 1.70. jn, ontstoken keel, I amandelen, pijn bg an. Neem dt's GLORIN-tabl. doos 40 ct., 3 d. f 1.10. ter, oprisping, geen slechte spijsvertering, rdt's Maagtabletten, r koker bU ct.,3k 1'1.05. IÏ1 Slijm worden Ierd door Mijnhardt's tabletten. Deze taoiet- bloeilzui verend, regelen elgang. r doos 40 ct., 3 d. f 1.10. vormende licht ver re staaltabl., tevens eet- wekkend, fer koker f 1.—3 k. f2.85. rspanning, onrust, l'achtigheid, slapeloos- gejaagdheid, Examen- lardt's Zenuwtabletten. :"er koker 60 ct.,3 k. f 1.70. deren en, volwassenen, EN FAN-wormbonbons. Per doos 35 ct., 3 d. f 1. ^rvoeten, ruwe fluid, bars- kloven en springende Gebruik PU ROL. bij koop op den naam den fabrikant f f S A. Mijnhar harmac. Fabriek' Zeist/ Apoth. en alle Drogisten. 'e Goes W. F. den Herder; jr. Mulder; Zieilkzee J. Gudde; Tholen L. G. v. tbommellerseke A. ketee; 's-Gravenpolder J. v. DixboornKamperland H. ikerBrouwershaven A. de oyerOudelande C. Mol i.Hansweerd A. v. Wijk; lelie J. Burger; 's-Heeren- k A. van CasterenQvezand v. Stee; Hoofdplaat A Ver |stBorssele A. Karelse. e ondergeteekende maakt be- 1, dat hij nog steeds blijft maken ito's, formaat Tip Top 25 cent Lang 25 oor andere foto's zie PRIJS' JRANT. ,j gunstig weder tet zes uur g«' id. Btslist Zondags geopend. Wijngaardstraat, Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f E", daarbmifon f 1-25. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentie» worden ingewacht vóór half oen uur 's namiddags. Kantoor v.d. Administratie: Boudewl|n de Wittestraat A 135» GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. RecUmaberieAten 30 St. p. r. Bjj abonnement speciale prji. Advertentien van 15 K{di f 0.76, iedere regel naeer 15 ©L Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X y.F 0fl. gebied van de Chris telijke Lharitas wel geen schoener ver- eeniging denkbaar dan de St. Vinceintius- vereeniging, niet alleen omdat haar doel zich als het ware uitstrekt over geheel liet ruime veld der Christelijke liefde, maar oiok omdat zij voor de leden zelf z0,?.,ruime verdiensten bewerkt op gees telijk gebied. „Geen enkel liefdewerk is ons vreemd," is ae kernspreuk die elk president tot richtsnoer neemt bij de leiding, die hij aan de hem toevertrouwde conferentie heeft te geven. Op allerlei gebied ziet men zich dan ook de St. Vincentiusveï. bewegen. Daarbijl is natuurlijk altijd en overal het doel het geestelijk belang van de leden zoowel al het geestelijk belang der minderbedeelden, wier lot zich de vereeniging aantrekt. En onder dat doel valt zoo velerlei op godsdienstig en op sociaal gebied. Men behoeft de geregeld verschijnende bulletins der Vereeniging slechts met eenigen aandacht te, lezen om te onderkennen hoe de Vincentiaan zich bemoeit met de uitoefening dei- ge- wone liefdadigheid in den vorm van het verstrekken van allerlei levensbehoeften, van kleeding en schoeisel, van brandstof en van voedsel. En daarnaast staat do zorg voor het kerk- en schoolbezoek, voor de kinderen speciaal, ook voor de verwaarloosde of misdadige jeugd, die door de kinderwetten onder de voogdij der vereeniging wordt gesteld. Huwelijken wettigen en raad en hulp verieenen in alle omstandigheden des levens. Niet al leen in de groote steden geschiedt dat door apart daarvoor samengestelde com missies, maar ook in "kleinere plaatsen doen de Conferencies dit werk. Men denke niet, dat met deze opsom ming de taak der Conferenciën is om schreven. Welk liefdewerk er ook valt te verrichten, de vereeniging zal het ver richten, daartoe in staat gesteld door den steun der leden zelf en door dq giften van zoovele goedgez'inden. Maar om dit alles te kunnen doen is het ook noodig, dat de Conferenciën zoo mogelijk overal - in elke parochie worden opgericht en een bloeiend bestaan hebben. Wat het eerste betreft zijn er echter in onze Provincie nog veel te weinig Conferenties en is het noodig dat er vele nieuwe bijkomen. In elke parochie behoort er feitelijk eene te zijn. De laatste Nieuwjaarsbrief van den President van den Hoofdraad aan do Presidenten en Leden der Bijzondere Ra- den en Conferenciën in Nederland, te vinden in Bulletin no. 931 geeft, wat liet tweede punt betreft, enkele wenken, die den bloei der Conferenciën slechts kunnen verhoogen. Om over vele ander© zeer nuttige wenken in dien brief hier te zwijgen, waarschuwt de President van den Hoofd raad tegen een euvel, tegen eene ziekte, waaraan ook vele andere liefdadigheids- vereenigingen lijden, nl. een soort verstar ring, een verstijving die eindelijk uitloopt op den dood dier vereenigingen. Hij doet dat in de volgende bewoordingen: „Het geldt hier een zaak, waarop wijl voortdurend onze aandacht moe ten gevestigd houden, de- aanwerving van nieuwe, bij"! voorkeur jonge leden. Nog steeds bestaat bij enkele Confe renciën de gewoonte om alleen na het verliezen van een lid, als ware het een vacature, een nieuw lid aan te nemen. Deze gewoonte kan niet geh uoeg worden afgekeurd. Eenerzijds houdt men hierdoor den toegang go sloten voor in een parochie aanwezige goede krachten, die gaarne het Vin- centiuswerk mede zouden verrichten, anderzijds opent men de deur voor iemand, die men, was er geen z;.g. vacature, niet bij voorkeur zou uit- noodigen, doch dien men meent thans niet te kunnen passeeren om op te nemen in het kringetje, dat in zijn onmiddellijke omgeving een zeker aan zien heeft. Vooral het denkbeeld, dat in onze V ereeniging opgenomen moe ten worden menschen van een bepaal den stand of maatschappelijke positie, moet zooveel mogelijk worden bestre den Ieder goed Katholiek, die in Staat is wekelijks een geldelijk offer te brengen en een gedeelte van -zijfn vrijen tijd beschikbaar stelt voor de werken van barmhartigheid, moet in onze Vereeniging welkom zijn, terwijl men 'daarbuiten volkomen vrij! blijft niet die zijner geloofsgenooten om te gaan, met wien men zulks verlangt." Inderdaad kan er niet genoeg worden gewaarschuwd tegen die „kringetjes, die in liun onmiddellijke omgeving een ze ker aanzien hebben." Die zijn de dooi voor elk werkelijk energiek werk. Aldus krijgt men ten slotte in zoo'n vereeni ging een muffe, duffe atmosfeer, men werkt er uit een zekeren sleur en komt dikwijls maar al te veel onder de lei ding van eenig lid of bestuurslid, die de vereeniging drijft in een richting, die wel de richting is van dat lid, maar die te vens dikwijls juist tegenover gesteld is aan de richting, die de beginselen der vereeniging voorschrijven. Zoo zlijn er al verscheidene vereenigingen gaan kwijnen en ten slotte gaan sterven, omdat het „kringetje" alleen nog maar dacht aan zichzelf om zichzelf hoog te houden en ooi zelf aanzien te hebben waar door het eigenlijke doel der vereeniging niet meer tot zijn recht kon komen. Niet alleen in de Vincentiusvereeni- gingen treft men somwijlen dit verschijn sel aan en de wenk van den President van den Hoefdraad is dus daardoor ook van grooter, meer algemeen belaag. Wil men waarlijk Katholiek handelen, d.w.z. yo-lgens het Evangelisch princiep dat wij! allen broeders zijn in Christus, onverschillig onzen rang en stand, dain sluite men zijn vereenigingsdeuren niet voor vele goede krachten, want dan komt men in de muffe lucht te zitten; dan vorme men geen „kringetjes" met al den hoogmoed, die daaraan vaak vastzit, maar dan o-pene men de deuren en dan stelle men elk die van goeden wil en reputa tie is, in de gelegenheid oon mede te werken tot het gemeenschappelijk doel. Moge het bovenstaande geheel vol gens 'den geest van hetgeen het hoofd bestuur dei' St. Vincentiusvereen, zelf wil en verlangt aanleiding zijn, dat de St. Vincentiusvereen. op> die piaatsen in onze provincie, waar ze nog geen Con ferencies heeft, deze spoedig zal zien ontstaan en er toe medewerken om uit onze liefdadige vereenigingen dien muf- fen geest te ver-drijven, die er nu nog somwijlen heerscht. Middelburg, 27 Februari 1918. Mr. G. Lomme berichten. Op Zee. De vijf Vrijdagochtend bij het posthuis öp Vlieland gelande Duitsche matrozen behoorden tot de bemaning van een aan tal voorpostvaartuigen, waarvan vermoe delijk drie in den vorigen nacht benoor den Vlieland op Engelsche mijnen zijn geloopen. De bewuste mannen hadden in een reddingsboot plaats genomen om schipbreukelingen van twee der in de lucht gevlegen vaartuigen te redden en hadden reeds een aantal op hun eigen schip, de „Geheimrat Schutt" gebracht, toen zij op een volgenden tocht buiten zicht van bun eigen schip geraakten. Uren dreven zij rond, tot zij plotseliug in de branding geraakten, waarbij hun boot omsloeg. Allen bereiiten behouden het strand, en na eenig zoeken het posthuis, waar zij door de gastvrije bewoners van kleeren werd'en voorzien en met warme dranken op hun verhaal werden gebracht terwijl ook deleden der reddingscommissie spoedig ter plaatse waren. Up order van het eilandscpmmando werden de schip breukelingen vervolgens per rijtuig naar het dorp gevoerd en ondergebracht in hotel Meyer. De namen der geredden zijn: bootsmaat John en de matrozenle Gamee, Laisle, Kopm.ier en Meinen. Zeer waarschijnlijk zijn tientallen van zeelieden omgekomen, daar zeer velen te water zijn geraakt of op vlotten rond dreven, terwijl de ruwe zee het redings- werk bemoeilijkte. („De Tijd"). Het Japansche avontuur in Siberië De Japansche regeering wil alles ver mijden wat bij de betrokken mogendheden achterdocht zou kunnen wekken omtrent zijn ware doelhet nemen van maatre gelen om aan den door Rusland's militai re ineenstorting geschapen nieuwen toestand liet hoofd te bieden. Sommige leden van het kabinet zijn, met het oog op de mogelijke ernstige gevolgeD, voor onverwijlde actie, doch de premier is een zeer voorzichtig man. En men mag veronderstellen, dat da re- geering sterk doordrongen is van de noodzakelijkheid zich te hoeden voor het misverstand, dat Japan van den nieuwen toestand partij trekt alleen om zijn eigen belangen te bevorderen. De Engelsche pers stelt Japan met zijn plannen tot beveiligings- en pacificatie actie dan ook ten volle in 't gelijk. Of de onderneming een grootere uitbreiding zal krijgen, zal afhangen van den loop der gebeurtenissen. Maar wat er ook gebeu ren zal, erkend moet worden, dat Japan, als individueele mogendheid en als lid van het Engelsch Japansche verbond, gerechtigd is onverwijld maatregelen te nemen tegen de ver-I)uitscbing van Ooste lijk Siberië. Zelfs al zou Japan geen deel uitmaken van het verbond, dan nog, aldus de „Pall Mall Gazette", zou bet genood zaakt zijn krachtige maatregelen te nemen tegen den Duitschen aanvaller in de nabijheid van het land De Duitsche bladen trekken uit het door Japan op touw gezette Siberische avontuur natuurlijk een conclusie, lijn recht in strijd met de verzekeringen, welke de regeering te Tokio aflegt. Japan past hier, meenen zij; de politiek van de vrije hand toe in de meest ruinfe beteekenis van het woord Doch zij be twijfelen of het. zich door de Entente zal laten ophitsen om van het Oosten uit groote operaties tegen Duitschlaud te gaan ondernemen, ten einde aan de geallieerden op het Westfront wat lucht te verschaffen. De Duitsche pers verklaart dat er bij den „pacificatie-veldtocht" in Rusland voor Japan's Oost-Aziatische belangen geen kou aau de lucht is en een grootscheeps ondernomen anti-Duit- sche actie dus ook doelloes en niet ver standig zou zijn. Of Japan zich aan dat alles storen zal Kiëf van Bolsjawlki gezuiverd. BERLIJN, 2 Maart (Wr. B.) Off. Oos telijk frontIn Lijfland en Estland worden de operaties voortgezet. Bij de achtervolging van den bij Rje- ziza verslagen vijand hebben onze troepen Gomel (ten Z. van Polotsk) genomen. Kfëf, de hoofdstad van Oekraine, is door Oekrainische en Saksische troepen bevrijd. De terugkeer der krijgsgevangenen. In de buurt van Petersburg wilden de Bolsjewiki dezer dagen maatregelen ne men tot betere bewaking der Duitsche krijgsgevangenen in verband met het dreigend gevaar van een Duitsch opruk ken naar de Russische hoofdstad. Hoe verwonderd betoonden zich echter de commissarissen, toen zij tot de ontdek king kwamen, dat er in de kampen geen enkele gevangene meer aanwezig was. Spoorloos schenen zij van den aardoodem verdwenen. In het Russisch Noorden hebben de Duitsche krijgsgevangenen zich georga niseerd, en meer voor hen dan voor d« Russische burgers hebben de benden der Bolsjewiki vrees, want de gevangenen hebben de geweren, machinegeweren en zelfs kanonnen van hun vroegere bewa kers gekocht. De 0.-H. opmarsch in de Oekraine. WEENEN, 1 Maart. (K. B.) Off. Op verzoek der bewoners zijn de troepen van maarschalk v. Böhm-Ermolli voor een vreedzame interventie Podolië bin nengerukt. Zij hebben de linie Nowo- Seliza-Chotin-Kamenetz Podolsk bereikt. Be langs den spoorweg en de belang rijkste straatwegen voortrukkende af- deelingen hebben de opdracht in het gebied, waardoor zij oprukken, de orde en de rust te herstellen, en de voor den invoer noodzakelijke handelswegen te beveiligen Tot dusver hebben meer dan 10.000 Russen de wapens neergelegd. Groote hoeveelheden ammunitie, vaar tuigen en rollend materiaal werden buit gemaakt. WEENEN, De Oostenrijksclie bladen bespreken den intocht in Podolië Zonder deze maatregelen zou het vredes verdrag een waardeloos stuk papier zijn Een passieve houding onzerzijds zou in Oekraine den indruk verwekt hebben, dat wij tot effectieve hulp niet in staat zijn en de gehoopte toevoer van levens middelen zou uitblijven De verklaring van den minister-president zal voorzeker in alle kringen, die oog hebben voor de belangen der monarchie, levendige instemming vinden. De bevol king maakte zich ongerust, dat niet tegelijk met de Duitschers ook de Oos tenrijk Ilongaarsche troepen Oekraine binnenrukten, om zoo den bevrienden staat hulp te bieden en de levensmid- delenuitvoer uit deze rijke gebieden te verzekeren. Met temeer vreugde wordt thans ver nomen, dat de hulproep van Podolië niet vergeefsch is geweest. Voor Oostenrijk- Hongarije is de opmarsch in de Oekraine een categorische imperatief' om de prac- tische gevolgen van de getroffen over eenkomsten door te voeren. Rumania en de Centralen. Men seinde ons Zondag: BERLIJN. Uit Boekarest wordtgemeld. Rumenië is bereid te onderhandelen over voorwaarden met centralen. Weetfront. PARIJS, 2 Maart (draadloos.) Het staf- commuaiqué meldt: In de streek van Reims en in Champagne legde de Duitsche artillerie slechts een zwakke activiteit aan den dag. Dezen morgen hebben de Fransche troepen hun linies bij La Pompelie weer geheel hersteld. Volgens nadere bench ten werd de Duitsche aanval op dit punt met twee bataljons uitgevoerd. Vrij le vendige kauonnades op den rechteroever van de Maas bij hoogte 344 en ten N. van Bezonvaux. Afwisselend artillerie vuur op de rest van het front. Tweede Kamer. Het levensmiddelendebat, de beschouwingen, die reeds ten beste gegeven zijn, hebben zich Vrijdag die van dhr. Ter Spfil en Koster kunnen voegen. Was dhr. Koster vrij kort van stof en zuinig op den nationafen tijd, dhr. 'Ier Spill heeft een breedvoerig betoog ge houden, waarin hij een reeks van zaken die ten nadeele van het bewind van den Min. van Landbouw strekken moe ten, naar voren bracht. De Kamervoorzitter vreesde dat de Kamer met Pasehen nog lang niet klaar zal zijn met het levensmiddelen-ontwerp en het 150 opcenten ontwerp. Up voorstel van dhr. Otto is besloten biunenkort het wetsontwerp tot droog making der Zuiderzee in behandeling te nemen. Dit ontwerp zal speciaal in avoudzittiugen behandeld moeten wor den Gewoonlijk schitteren de meesten dan echter door afwezigheid. Zij mogen wel bedenken dat het een ontwerp geldt waarmede nationale welvaart en een oedrag van verscheidene millioenen ge moeid zal zijn! De Koningin en Prins Hendrik heb ben Zaterdag j. 1. opnieuw de jaar beurs bezocht en zgn daarna naar Het Loo vertrokken Deze week zullen ver schillende ministers de jaarbeurs be zoeken. Kamerverkiezingen. Naar het Perbureau Vaz Dias verneemt, geschiedt de candidaatatelling voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer op 21 Mei a.s De stemming zal vermoedelijk niet eerder dan in de eerste week van Juli plaats vinden. Verwachting tot den avond van 5 Maart.: Matige, in het Noorden wellicht krachtige wind uit Oostelijke tot Noordelijke riohtingen nevelig tot zwaarbewolkt; wellicht eenig» regen; iets zachter. De Levensmiddelenvoorziening. Volgens de „Haagsche Ct." koestert minister Treub het voornemen, om tydens de levensmiddeleudebatten met een vol ledig uitgewerkt plan eener nieuwe wijze van levensmiddelenvoorziening voor den dag te komen, waarbij meer dan thans de kostprijzen als grondslag worden aan genomen en waarbij de linaucieele bij dragen van den staat aanzienlijk worden verminderd. Over den zeeslag, die Donder dagnacht in de Noordzee ten Noorden van Vlieland is geleverd, seinde men ons Vrijdagavond Bij de kust van Vlieland zijn eenige kleine Duitsche oorlogsschepen veronge lukt, tengevolge van het loopen op een mijn. Bg een poging der Duitschers om de opvarenden te redden met een sloep, is deze omgeslagen. Een man uit de sloep is aan land gebracht. Umtrent het lot der bemanning zijn geen nadere be richten. Het Ned. Corr. Bureau verneemt van bevoegde zijde, dat den heer A. den Arend op zijn verzoek door den Raad van Com missarissen der N. U. M. eervol ontslag werd verleend als secretaris dier Maat schappij. Faillissementen in Nederland. Over de afgeloopen week, eindigende 23 Febr., zijn 'in Nederland uitgespro ken 17 faillissementen tegen 18 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Febr, 1918 126 faillissementen tegenover 119 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Smeerolie. Het vervoer, de verkoop en de afleve ring van smeerolie zijn, behoudens de in de St.ct. no. 51 genoemde gevallen verboden. Art. 7 der Oistributiewet. (Ingezonden.) Naar aanleiding der bemerking van H. S. in „De .Maasbode" en „De Nieuwe Zeeuwsche Courant" van 21 Februari j.l. neem ik de vrijheid mij in deze kwestie niet onbetuigd te laten, waar hel geldt een betere regeling voor de broodvoor ziening te treilen, al zal ik daarmede, misschien ingrijpen in het Staatskundig beheer van den landbouw, met betrekking tot de volkswelvaart. Dat de volkswelvaart zoo niet geheel, dan toch voor een zeer giroo-t gedeelte, zoo .niet direct, dan toch indirect van den landbouw afhangt, moest ten slotte een abnormale tijd als deze aantoonen. In vredestijd toch heeft het Staatskun dig beheer gefaald, door niet in acht te némen wat het doen kon, om de wel vaart door den landbouw uit te breiden en deze zoodoende tot een meer na-tior nale te bevorderen. De Staat heeft in vredestijd te wei nig waarde gehecht aan eigen productie van levensmiddelen. Deze werden ter wille van den vrij- en invoer uit het bui tenland in zoo groote mate ingevoerd, dat men het bijna overbodig achtte, voldoende zorg voor eigen productie te besteden. Daardoor werden de prijzen van eigen granen gedrukt, terwijl de teelt ervan niet loonend genoeg was om de arbeidskrach ten voldoende te betalen, en zoodoende den boerenstand tot welvaart te brengpn. Daar vandaan, dat de noodige werk krachten voor -den Nederlandschen Boe renstand zich toen hebben verplaatst naar het buitenland, zegge Amerika, of wel een uitvlucht zochten ter hunner ver betering bij de industrie, zoodat er voor den landbouw te weinig, voor de Industrie te veel werkkrachten waren, om de na tionale welvaart gelijkmatig te verdeelen. Het gevolg was en is, dat de steden zijn opgehoopt met menschen, die daar niet voldoende den kost kunnen verdie nen, terwijl voor den landbouw arbeids krachten: te kort zijn, jyaardoor de ep-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1