irdam. De Groote Oorlog Donderdag 28 Februari 1618. Veertiende Jaargang. irdao 28 Februiri 1918, No. 26. 'ilW T FEUILLETON. BINNENLAND. 137. OPENGESTELD, ht 21, 22 en 23 en bij Inschrijving rcsel Weiland, I KUEi\ 27 Februari 1918. erkoopen 'AARDEN, sniarige ei iSTVEULENS. ire Verkooping. haar verkoopen: HUIS en ERF, ptrnl BIDWLilB, Meubilaire Goe- en Arbeidersge» dschappen. oude VEERHUIS een Huisje, Mijnt ém MAAHBA6-,JfOENSBAG- en VRIIOAfiAVOND. Onder den grond. Welk weder zullen wij hebben? J. A. FOKKEE. DEONKERS. oor 7 jaren, lit om ie scheuren. veer 21/, Gem et, gele- liet R.K. Kerkhof te goes, ngsbil jetten te zenden Donderdag 28 Febr. a.s., euaar, W. J. M BITTER vaar nadere inlichtingen zijn. Iwaarders HOLLMANN 2K te 6o#s, zullen jldags om 12& uur, ten au den heer H. A. Han* Lcteur van den Wilhel- Ir, aan diens koetshuis ta llorp, Jruine Merrie, geboren |Tr. S. B. 19), donkerbr. 1900, bruine Merrie bruinrouan Merrie geb. [T. S. B. 23), vos Merre) 13 (N. Tr. S. B, 1274. |:rrie geb. 1905 (N. Tr> 17), vosschimmel Merrie (N. Tr. S. B. 46), bruine tb. 1912 (N. Tr. S. A. nine Merrie geb. 1912 A. 2279), donkerbr. |b. 1913, bruine witvoet 1912, vos Ruin geb. Ruin geb. 1913. |B e n e v e i laris H. W. NEERVOORT enpolder zal, ten verzoeke Erfgenamen van ds Wed. i K00LE, middags 10'/, uur, in de an dhr. Makkusse te Drie- het gen, kad. bekend in sectie 129, groot 6 Aren 75 »n, bewoond door P. de jxding 1 Mei 1918. Irieweegschen polder te i, kad. bekend in Sectie 3, groot 51 Aren. irding onmiddellijk bij de van de koopsom. inlichtingen zijn te beko- kantore van genoemden fiellijk na afloop vóór de om coatantgeld nscnrijvlng te koep te Hansweerd, in de Lange Kerkstraat. ;endom toebehoorende aan v JANSE ARENTHALS. rijvingsbiljetten moeten in- 1 worden vóór of op I Maart kantore van de Deurwaar- 1LLMANN VERHOEK te alwaar inlichtingen te be- rijn. WE ZEEUHSCHE MANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Oom 11—daarlniftn 11.B8. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent AdvertentiBn worden ingewacht vóór half ten mt 'a namiddags. Kantoor v.d. Admlnlntratla: Boude wijn de Wlfteatraaf A 135* GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Ifl Ct. p. z. Bfj abonnement speciale prfle. Adverteraüen van 1—6 «egels 16.7*, iaden ragei neer 16 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Loose berichten. Prof. Förster over den huldigen wereldtoeetand. Schrijvende over de vredespogingen en vredesvoorwaarden, zegt de bekende Duit- sche proiessor W.. Förster o.a.: Het Duit- sche volk moet weten, dat de oorzaak der verlenging van den oorlog niet al leen bij den vijand moet worden gezocht. Waar blijft bijv. onze liefde voor het recht, die alleen vertrouwen kan ver schaffen, wanneer me|n de teruggave van België nog altijd als een handelsvoor- werp beschou,wf, terwijl het hier toch een verplichting betreft, die mei de an dere vredesvoorwaarden niet op één lijn mag worden gesteld? De basis van een volkenbond kan slechts de oprechte wil vin elk volk zijn, om volgens het recht te handelen. Die wil bestaat in Italië nog niet, zoolang men daar nog naar natuurlijke grenzen verlangt, evenmin be staat hij bij ons, zoolang wij) in de Bel gische kwestie niet geheel en al duidelijk spreken. Engeland zal het goedkeuren, dat zijn steunpunten in de zeestraten af hankelijk van een volkenbond worden, wanneer bij ons bij de behandeling Her Belgische kwestie de rechtsbeginselen ze gevieren, zonder welke een volkenbond zedelijk onmogelijk is. Wat de Elzas-Lotharingsche kwestie be treft, een vrede door overeenkomst be- teekent: de tegenpartlij verstaan haar te gemoet komen, voor zoover het de eigen eer en veiligheid veroorloven. Het is niet legen onze eer te erkennen, dat het El- zas-Lotharingisohe volk de Pruisische heer schappij als een overweldiging zijner tra dities moest gevoelen. 'Görres heeft eens gezegd: Er zijn vele Elzassers, die ge heel Pruisen regeeren kunnen, doch geen enkel Pruis kan de Elzas regeeren. Vre de door overeenkomst beteekent: Zich in d,e situatie van Elzagsers indenken, en dienovereenkomstig handelen, wanneer men ten minste de verzoening met de overige wereld wil, die voor ons als ex- portvolk noodzakelijk is. Dat beteekent niet Teruggave, doch wel gelijkgerechtigd heid. Het is een ware vioek van ons. politiek denken, dat men om elke levens uiting militair en politiek in de hand te houden, zich de geheele wereld tot vijand maakt, alle grensvolken verbittert en onze oereigjen stambroeders in heit vijandelijk kamp drijft. Waarvoor spreekt men immers van den wil onzer vijanden, om ons te vernieti gen? Spreekt uit de laatste redevoeringen van Wilson en Lloyd George een rernie- tigingswil? Waar het op aankomt is, dat wij altijd consequent de taal van over eenkomst spreken en niet alleen van een Duitsehen, maar van een christelijken vrede spreken, die geen nieuwe kiemen van vijandschap in zich bevat. Het kwaad, dat thans de wereld in twee partijen ver deelt, kan niet door zelfzucht, doch alleen door den geest van Christus woeden ver holpen. Thans is het da tijd en onze 62) „Om zich bij' hen te gaan voegen, dui zend dondersen men zou hem op staan- den voet hebben moeten doodschieten. Door wien is hij voor de Conciergerie aangewezen?" „Door den gedelegeerde hij de politie, bij wien een vijand hem aangeklaagd heeft als samenzweerder en goed voor gy'ze- laar". „En het is Rjgault, die hem in de Conciergerie heeft doen zetten? Drom mels 1 weet gij1 dan niet, dat het gemak kelijker zou zijn een rat aan den hek van een kat te ontrukken, dan een ge vangene en vooral een gijzelaar aan dien waarden Roaoul? Ziet gij, wij hebben gij zelaars noodig voor de vergelding, die wij vastgesteld hebben: wij' hebben er noodig en veel ook; buitendien, het is vergeefsche moeite, Raoul zal hem niet loslaten: het is de man van den plicht, koud als het zwaard der gerechtigheid en onverbiddelijk voor al wie een mis dadige hand durft uitstrekken naar de onaantastbare rechten-der natie". Deze volzin, van buiten geleerd om bij vaderlandsche plicht, om onze politiek^ ideeën te herzien. Naast do wapenfei ten en boven de wapenfeiten uit moet than» immers luider de rox humona zich laten hooren, om dezen oorlog In vrede te veranderen. Juist bij; ons moet dat geschieden, omdat jvij door onzen cul tuur- e|n (wereldarbeid het allermeest op een grondige oplossing van alle volken kwesties aija aangewezen. („De Tijd".) Krylenko vervangen? BERLIJN, 24 Febr. (W. B.) In plaats van Krylenko werd Nouets Broejewitj tot generalissimus en dictator benoemd, die „den strijd tot bet uiterste" heeft ge proclameerd. Fransche gijzelaars naar Duitschland. LONDEN, 25 Febr. (Reuter.) In de „Times" lezen we een 'klacht en een aanklacht tevens uit Parijs over de weg voering van een duizendtal gijzelaars: mannen, vrouwen en meisjes uit Noord- Frankrijk naar het kamp te Holzminden, en over een allerwreedste behandeling, die deze menschen daar zouden hebben te verduren. („De Tijd") Een nieuw beek van Gerard. LONDEN, 25 Febr. (Reuter). De „Ti mes" publiceert een nieuw boek van den oud-gezant Gerard, die zich met de kwes tie bezighoudt, wie de breuk' met Ame rika heeft doorgedreven en tot, de con clusie komt, dat het niet de keiler, noch von Tirpitz, doch de generale etaf was en vooral Ludendorff. Een verklaring. Maandag hebben in den Rijkedag von Hertling en von Payer hun aangekon digde redevoeringen gehouden. Von Hert ling, verklaarde dat Duitschland België, „mits het gpen vijandelijk opmarschge- bied worde", niet wil inlijven en ontken de, dat de opmarsch in het Oosten met annexionistische doeleinden begonnen is. Met Wilson's oorlogsdoeleinden kan Duitschland in hoofdzaak instemmen. Klare wijn is met deze uitlatingen niet geschonken, al is Von Hertling ten op zichte van België wat toeschietelijker ge worden. Men zie de uitlatingen van prof. Förster in dit nummer. Grens gesloten. BERN, 26 Febr. De grens tusschen Zwitserland en Italië is geheel gesloten. Alle personen- en goederenverkeer is stopgezet. Ook het treinverkeer staat geheel stil. Met 340 tegen 44 stemmen heeft de Italiaansche Kamer haar goedkeuring ge hecht ^.an een regeeringsverklaring over de oorlogsdoeleinden. Wat Sonnino ver telde wist men reeds lang: Italië heeft geen imperialistische "bedoelingen, doch wil veiligheid te land en ter zee, billijk» grensafbakening van die landen, waar een gemengde bevolking woont, handhaving van het machtsevenwicht in de Middel- landsche Zee enz. elke gelegenheid herhaald te worden, werd door den burger Tartampion mei de grootst mogelijke majesteit uitgekraamd, en hij scheen zeer voldaan over zich zeiven. „Het is juist, omdat ik weet, dat het voor elk ander onmogelijk zou zijn iets te verkrijgen, dat ik mij niet tot Varlin of Bilioray gewend heb, die ik ook ken", verklaarde Louise. „Rigault zou niet naar hen hebben willen luisteren, maar nie mand in Parijs is het onbekend, dat gij alles op hem vermoogt, en zoodra "ik-tot degenen, die mij van mijn plan wilden afbrengen, om te gaan, zeide: „Ik ga mij tot den burger Tartampion wenden", heb ben allen mij geantwoord: „O! dat js wat anders; wij weten wel, dat hij eigen lijk alles bestuurt, en als hij iels vraagt, is het alsof hij gelastte". Hoe plomp ook die vleierij was, voelde de ijdeie republikein er zich zeer mede gestreeld en een boosaardige glimlach plooide zijne lippen bij de gedachte, dat het gemeen hem boven zijne collega's stelde. Aan de verandering van zijn gelaat bespeurde Margaretha dat van die zijde de overwinning half behaald was. Óm te voltooien wat zij zoo goed begonnen had, gadarde Louise ds schrijftafel en De Duitschers Zijn wwderom .een hesl eind gevorderd, uit het Zuiden en uit het Westen, bij hun opmarsch naar Pe- trograd. De militaire positis der Centra- len is qp 'toogenblik in hst Oosten alles- overheerschsnd, zoodat na den vrede met Oekraine sn Rusland ook die met Roe menië wel spoedig volgen zal, terwijl laatsgenoemd land daarbij de Dobroedsja kwijt raakt aan Bulgarije, welk land zoo heeft de regeering nog pas verklaard „de beide verminkingen van zijn noor delijke grens in 1878 en 1913 niet ver geten is. De Duitschers in België. DEN HAAG. (Office Beige.) De opvor dering van mannen wordt in België op grootere schaal dan ooit gepleegd, vooral in de etappengebieden. (Jniangs werden te Ronse, een industrieele stad in Oost- Viaanderen, 360 jonge mannen opge- ëischt, waarvan een deel op de straten werden aangegrepen. Daar zekere onder hen de vlucht hadden genomen, bedreigde de Duitsche overheid de gezinnen met de arrestatie der vaders en grootvaders zonder onderscheid van ouderdom. De ongelukkigen werden naar - Roesselaere in West-iVlaanderen vervoerd, waar zij gebezigd worden aan zware werken voor het aanleggen van wegen. Achter hen waren groote Duitsche kanonnen in bat terij opgesteld, die over hunne hoofden heen vuurden. Tijdens de gure koude moesten zij overnachten op planken zon der stroo noch dak. Te Granduise in Henegouwen, hebben de Duitschers even eens razzia's uitgevoerd. De studenten der mijnscbool te Bergen stelden ziji te werk in een groot vliegkamp. Op dezelfde wijze gingen zij te werk in het zuiden van Luxemburg. Zij depor teerden 350 man te Aerlen, 25 te Chan- temelie, 22 te Marteiange, 29 te Bonnert, 25 te Chatillon, 125 te Keinsch, 30 te Houdelangemenz. Dit alles gaat gepaard met de gebruikelijke geweldplegingen en heeft plaats in strijd met de beloften des Keizers. De Kaukasische Republiek heeft aan de Turksche regeering ver zocht eene geschikte plaats aan te wij zen voor het voeren van vredesonder handelingen. Het Duitsche kaperschip Wolf is na een rooftocht van ettelijke maan den in een Duitsche haven teruggekeerd. Commandant is de fregatten-kapitein Ner- ger. Clemenceau op het Belgische front. Een draadloos telegram uit Havre meldt, dat de Fransche premier dezer dagen een bezoek aan het llelgische front gebracht heeft, waar hij door den Belgischen ge- neralen staf ontvangen werd. Clemenceau bracht hulde aan de Belgi sche troepen wegens hun uitstekende hou ding en hun groote dapperheid. begon fluisterend met hem de geldquaes- tie te behandelen. Dit was het zekerste middel om te zegevieren. Na eenig vragen en bieden van weers zijden nam Tartampion een vel papier en met die fantastische spelling1, waar van de burger Vallés, minister van het Openbaar Onderwijs, en zijne collega's, een nachtwerker en een Bedouïen, niet uitsluitend het monopolie hadden, schreef hij; „Mijn waarde Rigault, „Ik heb mij overtuigd, dat de burger Wilhelm, ten gevolge eener dwaling of uit boosaardigheid, aangeklaagd is als schuldig van samenzwering tegen de re publiek; het is een goede republikein, dien ik ken en gij zult mij genoegen doen .met hem in vrijheid te doen stel len door hem in te lijven in een mo biel bataljon. „Groet en broederschap. „Uw toegenegen Tartampion, Lid der Commune van Parijs, ge delegeerde bij1 het algemeene toe zicht .der aproviandeering enz. enz. „Leve de Republiek I" De levensmiddelenvoorziening. Nu de Tweede Kamer met de behan deling der levensmiddelenvoorziening is begonnen, zal de discussie misschien kun nen leeren zoo schrijft men uit Den Haag aan „De Tijd", dat, als wij van den aanvang af een ander stelsel bij de levensmiddelen voorziening hadden ge volgd, wij beter af zouden zijn geweest,, en indien deze maatregel iets vroeger, gene iets later ware genomen, wij in gunstiger conditie zouden verkeeren. Door een dergelijk debat wordt echter niemand gebaat en krijgt niemand een ons voedsel meer. Het lijdt alleen tot actie, het leven zuur en het werk moeilijk te maken voor een overheid, die het toch zwaar genoeg te verantwoorden heeft, zonder een der gelijke critiek achteraf. Niemand kan wenschen, dat thans zes maanden vóór de minister zijn plaats achter de groene tafel verliest plotse ling een andere koers wordt gekozen. Willen de Staten-Generaal goed werk doen, dan moeten zij zich m.i. van aller lei klein gepeuter, van een uitrafelen van alle maatregelen onthouden, om te za- men met de regeering te trachten, aan het volk duidelijk te maken deze vier dingen lo. dat de regeering doet, wat ze doen kan, niet om het Nederlandsche volk zoo veel mogelijk een leven te laten leven als vóór den oorlog, maar om het te geven, wat het noodig heeft; 2o. dat zij dit doet zóó dat tegenover) consumenten en producenten beiden de billijkheid en de rechtvaardigheid worden betracht; 3o. dat de offers, die worden gevraagd, door het doel gerechtvaardigd en voor het doel onmisbaar zijn; 4o. dat gehandeld wordt zonder on derscheid van persoon en stand, en ook zonder onderscheid van stad of dorp en dat bevoordeeling en bedrog zooveel-mo gelijk worden voorkomen en, waar zij voorkomen, worden gestraft. „De Maasbode" waarschuwt voor het gebruikmaken der voedingsmiserie tot pro paganda voor éen politieke partij. De Ka tholieke partij zal zich daaraan niet schul dig maken. Verder, zegt dit blad, moet door een niets-ontziende waarheidsliefde het debat ook eens groote opruiming houden in minder frissche hoeken der levensmidde lenvoorziening. Bij het geval van het Kamerlid en de pluimveevereeniging is zich komen voe gen de smokkelgeschiedenis in de kaas- vereeniging, welke toch reeds van zich deed spreken. Terwijl wij nog niejUzeker zijn, of de graankwestie waarover een onderzoek heeft plaats gehad, tot aller bevrediging is opgehelderd. Veel openhartigheid zal in andere op zichten noodig wezen. Sinds kort kent Nederland zelf pas de cijfers van zijne broodvoeding. Doch er moet voor een richtige beoordeeling van onzen toestand veel meer bekend Onder dat kostbare stuk drukte hij een ro.oden stempel, stak het in een omslag, aan het adres van den burger gedeler geerde der ex-prefectuur van politie en overhahdigde het aan Louise, die een voudig op de schrijftafel van den recht schapen patriot vijf en twintig frankp neerlegde, die hij met blijkbaar welge vallen opstreek. Van dien te gelijk inleidings- en aan bevelingsbrief voorzien, begaven de bei de vrouwen zich terstond naar de pre fectuur van politie. - „O Louise!" zeide Margaretha, met warmte de hand der werkster drukkende, „wat ben ik u veel dank schuldig 1 Zon der u, ware ik nooit in het bezit van' dat gezégende papier gekomen". „Het moeilijkste is nog niet achter den rug", antwoordde deze; „laat ons God bidden, dat Hij ons in ons tweede be zoek doe slagen; alles hangt hiervan af". „Om het even; ik zal nooit vergeten, walt gij voor ons gedaan hebt". „Ik betaal slechts een schuld, mtejuf- irouw; terwijl gij toen gij zoo goed voor ons geweest zijt, ons niets schuldig waart". „Gij betaalt edelmoedig; Louisé", De werkster antwoordde niet; een in wendig» stem zeide haar: „Indien uw Verwaehting tot don avond van 28 Fobr. Matige, later wellicht toenemende Weste lijke tot Zuldwesteljjken wind meest zwaar hewolkt, wellicht eenige regen. Weing ver andering van temptratuur. worden. Daar is de groote vraag: In hoeverre de uitvoer van verschillende artikelen met het oog op den gewenschten invoer van kolen, ijzer en staal noodzakelijk is, en in hoeverre zij slechts gewenscht is voor verlaging der binnenlandsche prijzen of zelfs maar voor onze handelsbalans; de vraag dus: of niet te veel wordt uitge voerd. Die laatste vraag kan slechts beant woord worden, indien volledig bekend is, wat van de verschillende artikelen wordt uitgevoerd. Anderzijds is onmisbaar de kennis van den inhoud der overeenkomsten met onze groote buren. Er moet iets op gevonden worden om aan beide zijden van dit groo te vraagstuk, dat de kern is van onze levensmiddelenkwestie, voldoende licht te doen vallen. Op deze hoofdvraag ook verwachten wij het noodige licht van de komende debatten, welke in het teeken mogen staan van aller samenwerking tot het gezamen lijke doel: de verzekering van een be vredigende regeling voor het geheele volk Alle partijen in de Kamer mogen da doel vooropzetten en dus afzien van af stootelijke politieke concurrentie. En met de Kamer werke de Regeering mee om overat die klaarheid en open baarheid te scheppen, waardoor veelmeer dan tot heden aan de levensmiddelenvoor ziening door allen kan worden meege werkt en vertrouwen geschonken. Het levensmiddelen-ontwerp. Naai' wij vernemen zijn politiemaatrege len genomen om het Binnenhof en om geving tijdens de behandeling van het vraagstuk van de levensmiddelenvoorzie ning iri de Tweede Kamer der Staten- Generaal tegen betoogingen te vrijwaren en optochten in de stad tegen te gaan. Algemeene Bond van R. K. Kiesvereni gingen. Zaterdag j.l. werd te Utrecht een bij eenkomst gehouden van de voorzitters en secretarissen der achttien kieskring- besturen met den voorzitter van den Al- gemeenen Bond van R. K. Kiesvereeni- gingen in Nederland, mr. A. baron van Wijnbergen. Aanwezig waren mede de •leden van het Bondsbestuur jhr. mr. L. E. Mj, von Fisen'ne en mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en de adjunct-secre taris mr. Paul Reijmer, terwijl op ver zoek van den voorzitter van den Al- gemeenen Bond de bijeenkomst ook werd bijgewoond door den voorzitter van fle Katholieke Journalistenvereeniging. Do vergadering, die een geanimeerde en vruchtbare gedachteawiSseling voerde over hetgeen met de candidaatsteliing man dien onschuldige niet verkocht had, zoudt gij geen moeite behoeven te doen om hem te. bevrijden". De prefectuur van politie geleek niet onder de Commune op hetgeen zij; "te voren was; in tegenstelling daarmede waren het thans de boosdoeners en de bandieten, die als gendarmen en gevan genbewaarders dienst deden. De toegang daarvan werd bewaakt door een menigte woeste, havelooze nationale gardes, die dat eertijds zoo sombere eni stille gebouw met hunne liederen, kreten, en walglijke vreugdebetuigingen vervul den, als hunne medeplichtigen er nieuwe slachtoffers aanbrachten. Indien de on gelukkige aangehoudenen de toga van den priester of de kap der geestelijke zuster droegen, openbaarde zich de geestdrift der bandieten in wild gehuil, godslaste ringen, bedreigingen en verwenschingetó Met de veronderstelling, dat de bei de vrouwen verlof kwamen vragen een gevangene te mogen bezoeken, vergenoeg den zij zich met haar uit te jouwen en haar allerlei gemeéne spotternijen te doen hooren. (Wordt vervoïgd.jj

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1