Gemengd Nieuwe. Laatst» narichten. Landbouw tn Wcttctll 415e Staatsloterij. Oost-Souburg. Boor öen Ch'r. Bostuur- dersbond alhier zijn aan den Raad 2 adressen verzonden, nl. één waarin ver zocht wordt het belastingstelsel te her zien op meer progessieven grondslag en den aftrek voor eerste levensbehoeften te verhoogen in verband met de dure tijdsomstandigheden, tevens om te komen tot betere regeling der distributie. Het tweede adres gaat over een wiji- ziging in beschikbaarstelling van enkele regeeringsartikelen. De, burgemeester van Souburg maakt bejkend, dat in de week van 18 tot 23 Februari geen bons voor klompen, schoenen of reparatieleder zullen wor den uitgereikt. Nadere datums van uit reiking zullen worden bekend gemaakt. Re,geeringsgoedcren. Van 18 tot 24 Februari: op bon! no. 18 4 K.G. aardappelen; op bon no. 11 I1/2 H.G. erwten; op bon no. 11 1 H.G. bak- qn braadvet; op bon no. 4 1/2 H.G. havermout. Oostburg. (Van onzen correspondent.) 'tls Zondag voor de R. K. Kiesvereen, al hier een dag van succes geweest. De heer Vienings zóu de kiezers voorlichten om trent het nieuwe kiesstelsel. De zaal was dan ook stampvol. Alle kiezers hadden aan den oproep gehoor gegeven, om den begaafden spreker te hooren en allen waren ten zeerste voldaan. Om half vijf opende de voorzitter de vergadering met den gewonen Christelijken groet. Na een klein openingswoord gaf bij het woord aan den heer Vienings tot het houden zijner rede. Spreker begon met er op te wijzen, dat nu de oorlog welhaast overal woedt, het houden eener politieke lezing gewaagd schijnt, daar immers de gedachten beheerscht worden door de droevige toestanden, die de oorlog ook in ons land schept. Zoolang echter de, vrede hier bewaart blijft en het staatshuis houden geregeld zijn gang gaat, mogen wij ons niet ten eenemale onttrekken aan onze plichten als staatsburgers en kiezers. Spreker merkte op, dat met het nieuwe kiesstelsel een reeks veran deringen in het kiezen gekomen was en dat, daar weldra volgens de nieuwe kies wet zou gestemd worden, het noodig was, de kiezers hieromtrent in te lichten. Spr. toonde aan de hand der geschiedenis aan, dat de katholieken in Nederland evenveel zoo niet meer, recht hadden op een rechtvaardige behandeling door de 'Re geering als de anders denkenden. Daarna ging spr. over tot het eigenlijke onder werp, de E. V. Op zeer duidelijke wijze behandelde de heer Vienings de verschil lende gevallen, daarbij met bet krijt op een schoolbord verschillende tabellen ma kende. Glashelder was zijn uitlegging over de toewijzing der zetels, waarop iedere partij recht zou hebben. De vergadering was één en al aandacht. In de pauze gaven zich staande de vergadering een veertigtal heeren als lid op. Daarna zette de heer Vienings zijn lezing voort. Met een gloedvolle opwekking tot de kiezers om als één man hun plicht te doen bij den komenden stembusstrijd, besloot de heer Vienings zijn prachtige lezing. Een donderend applaus volgde als werverdien- de hulde op deze woorden. Bij; monde van den voorzitter dankte de vergadering den heer Vienings voor zijn boeiende le zing, daarbij do hoop uitsprekende, dat zoo dikwjjls de kiezers voorlichting Mon dig hadden, hij hun zijn raad en steun niet zou onthouden. N. B. De hoogeerwaarde heer deken en de weleerwaarde heer kapelaan ver eerden de bijeenkomst met hun tegen woordigheid. Bij de laatst gehouden boterveiling j wterd hiervoor van 12.74, tot f2.99 per K.G. besteed. Zondag is hier door een der mili- F taire kommiezen een flinke partij' smok- keiwaar aangehouden. Een groote baal sajet, inhoudende 70 knotten werden in F beslag genomen. De smokkelaar werd I voorloopig alhier in bewaring gesteld, om den volgenden morgen naar Middel burg te worden overgebracht en aan de justitie overgeleverd te worden. Zaterdag werd hier een militair bekeurd wegens verboden vervoer van I kistjes kwattachocolade, inhoudende 200 stuks. Biervliet. Hier werd Donderdag in het voormalige schoolgebouw een conferentie gehoudpn van de ingelanden, der zeven polder, uitmakende het waterschap Bier- vhet, om de Waterloo-zing te bespreken Als resultaat dier bespreking kwamen twee voetstellen ter sprake, waarover een beslissing zal vallen in de aanstaande Meivergaderingen der afzonderlijke pol ders, n.l. van den heer Dauwe te Hoofd plaat tot plaatsing van een stoomgemaal en van dén hear A. Hendrikse te 'IJseq- dijke, om voorloopig mat het openhou den van de geul in den Braakman aan den Eiisabethpolder voort te gaan (M. Ct.) Bills. Een geweldig schieten is hier Zaterdag- en Zondagavond gehoord. De ikdgische kust ontving herhaalde malen bezoek van vliegers dor geullieerden, Het afweergeschut ging weer gewoldjg je keer, de hchtkogpls verlichtten Heel den horizon, ru.,Was er ^ezen keer een nieuw soort Jichtkogels waar lo nemen. Deze ziet men eerst boven in de lucht verschijnen in oen groot aantal; dan blijven gedurende ood^minuut hun lichtgevend vermogen be- IJzéndijké. Zaterdagavond omstreeks 11 uur werd hier eu in vele grensplaatsen een aantal hevige slagen vernomen, ter wijl boven België lichtkogels en andere seinen veelvuldig werden waargenomen. Zondagmorgen kwam hier het bericht, dat een luchtgevecht aan de grens had plaats gehad en dat bij eert oud fort tusschen Terneuzen en Sas v. Gent bommen zouden zijn gevallen, gelukkig zonder schade aan te richten of personen te kwetsen. Kind verbrand. Te Heerlerheide had het zoontje van zekeren S. winkelier, het ongeluk zich zijn lichaampje te ver branden in een ketel kokend waterwel ken liet kind zelf omstootte. De verwondingen waren dusdanig dat men voor het leven vreest Inbreker gearresteerd. De agent van politie P. Baksn te Stratum arres teerde Zondagnacht d«n Duitschen deser teur J. Sch. terwijl hij bezig was met vervoer van goederen, welke hij na in braak had gestolen op de hand en stoom wasscherij „De Iris". Dit was de derde maal dat op deze fabriek in enkele weken tijds werd ingebroken. Verdronken. Te Rekerdom is Maan dagnacht de onderbaas der steenfabriek zekere D. van den gladden dijk afgere den en in een sloot verdronken. Een Nederlander Gearresteerd. In Kopenhagen is een Nederlandsch koopman gearresteerd, die bedriegerijen op groote schaal gepleegd had en in verschillende hotels logeerde onder den titel van Canadeesch consul. Kommies doodgeschoten In de nabijheid van Elten, op Hollandsch ge bied, werden twee smokkelaars door kom miezen gearresteerd. Terwijl uien aan stalten maakte ze naar 's Heerenberg over te brengen, kraakte plotseling een Verradelijk schot, dat een der kommiezen djodelgk trof. Bij de ontstane verwar- r.ng wist een der smokkelaars te ont komen. Te Delft is een valsch bankbiljet vaa f10 in beslag genomen, dat geheel met de pen gateekend is. Naar de „N. H. Ct." uit welinge lichte bron verneemt, heeft de heer J. E. ,W. Duys, candidaat-notaris, lid van da Tweed© Kamer, der Staten van Noord- Holland ©n wethouder van Zaandam, ge solliciteerd naar de te Haarlem bestaan de notaris-vacature. Dezer dagen werd gemeld, dat in d© Hofstraat te Roosendaal was ingebro ken bij mej. G. Twee Belgen zouden de vrouw gebonden en haar een prop in den mond geduwd hebben. Het is thans echter gebleken, dat er van bet geheele verhaal geen woord waar is, ©n dat dp vrouw, die ontoerekenbaar is, eenvoudig gefantaseerd heeft. Men meldt aan de „N. Ct.", dat in den laatsten tijd op de volgende ver nuttige wijze gouden tientjes naar Duitsch- land worden gesmokkeld. Een of twea goudstukjes worden met stof, overeenko mende met het pak, dat hij ot zij[ draagt, bekleed ©n dan als knoopen aan bet costuum bevestigd. Ook nikkel, lood en koper moet op die wijze de grenzen ©ver gaan. Te Nijmegen zijn de eerste uit het Zuiden teruggekeerd© kieviten opge- pesktl dat sinds den oorlog in. Nederland gei maakt wordt ingespoten en zijn beterend. Dit geval is daarom van belang, wijl dit de eerste maal is, dat het in Ne derland bereide serum kon worden aan gewend. Zooals men weet, werden deze patiënten vroeger naar Parijs el naa< Brussel gestuurd. 1 Het gebeurde te Bussum; achter de handkar, heel gewoon, de kruier, er naast, ook gewoon, verhuizende dienstbode, en op kar, eveneens doodgewoon, haar boel tje, waarvan een geschilderd kastje, helt voornaamste stuk was. Voor noaan denweg werd halt gehouden en af geladen piet behulp van den daar wach tenden „handlanger". Even flapte de kast deur open. Wat ze zagen? Geen rokken, blouses, broeken enz., maar het rose vleesch en het blanke spek van een frisch geslacht varken. De handlanger was er gauw bij en fluke was het beestje bin nengeloodst zonder .dienstbode. Bij een binnenbrand in een mijnwer kerswoning te Heerlen zijn eergisteren twee dochtertjes van een geïnterneerd Belgisch soldaat omgek ome». Een man, die met biezen matten vent te, was al «en paar maten te Kerkrad© d« douane gepasseerd en daar hij niete bg zich bad, liet men hem passeerein, Gisteren had hij voor en achter hot li chaam weer een achttal matten hangen, met een touw over den schouder. Bij nader onderzoek bleken de matten kun stig aan elkaar genaaid, doch van binnen hol te zijn, in welke holte een aantal pakjes boter waren verborgen. De man is van, zijn matten en boter ontlast ©n proces-verbaal is opgemaakt. Maandagavond geraakten te Haarlem ia de Jansstraat een heer en een dame onder de electrtecbe tram. De bejaarde dapie, v, d, Wi. genaamd, wonende in de Parklaan aldaar, is levensgevaarlijk gewond en naar het groote gasthuis ge bracht. De heer hep enkel© onbelangrijke verwondingen op. Men schrijft aan „de Tijd" uit Venlo Da vorige week werden twee per sonen alhier gebeten door een hond, die van hondsdolheid wepl verdacht. Deper- sqnpn en de hond zijn paar het Labo ratorium van professor Spronck te Utrecht overgebracht, behandeld en onderzocht Aldaar werd hondsdolheid, geconsta teerd, daar de ziekte-verwekkende Negjfi- scke lichaampjes werden gevonden en konijnen, daarmede ingespoten, dol wer- 1 d$n. De patiënten warden mot het serum. Per telefoon. AMSTERDAM. Het niet koopen van, vee zal noodzakelijkerwijze ten gevolge hebben, dat de .slagers deze week hunne winkels sluiten. t De leveranties aan de ziekenhuizen zul- len echter door gaan, daar deze con tractueel geschieden. B,OTTERDAM. Naar wij vernemen is het Nationaal Vakverbond van plan iVlaan- r '25 Februari een dagd cm ons tralie door bel geneele land te doen houden in verband met de behandeling der dis, tributiemaatregeien door de Tweede Ka mer. 1 DEN HAAG. Prof. Van Hamel lid v„ d. Tweede Kamer heeft aan den mi nister van landbouw enz. gevraagd, of de regeering ook iets kan mededeelen omtrent het al of niet aannangig zijn van piannen tot kunstmatig Labrioeeren van kunstmest door bet verwijueren .v.an stikstof uit do lucht of anderszins en zoo ja of de regeering in verband met den noodtoestand die plannen wenscht t» steunen in het belang van den land bouw en de volksvoeding. BERLIJN. De Vossische Zeitung ver neemt- ,dat Czernin de beide Poolsche delegaties heeft uitgenoocLgd de bespre kingen te openen. Zijl weigerden. Davj sunski wees in zijn schriltelijke weige ring op de door de Uekraine geschapen toestanden. LONDEN. Naar uit Buenos Ayres aan de Daily Mail wordt geseind, werd op 9 Fe bruari de spoorwegstaking in geheel Ar gentinië geiast, die hét sein was voor ernstige oniusteu. De starets vernielden de lijnen en staken wagons met graan geiaden in brand. MADRID. Amerikaansche bladen verne men belichten over hardnekkige geruch ten aangaanue eene aigemeene werksta king in Spanje. Reeds moeten te Barce lona ernstige ongeregeldheden zijn voor gevallen en hommen zijn geworpen te Madrid. Men vreest voor het uitbreken eener revolutie. KOPENHAGEN. Het Duitsche generaal- consuiaat deelt mede, dat van Duitsche zijde aan schepen, varende op neutrale havens geieibewijzen zullen verstrekt woruen. Dergelijke schepen zulien door Duitsche duikbooteommandanten geëer biedigd worden. SÏOOKHOLiVL In Rusland is een com plot ontuekt van officieren om Lenin (_een der regeeringsbolsjewiki) gevangen te nemen en ais gijzeiaar te gebruiken. Een aantal bommen en granaten zijn in beslag genomen. BERLIJN. Door de Oekrainsche dele gatie is de hulp van Duitschland inge roepen tegen de Roode Garde, die onder schijnheilige voorwendsels voortdurend de Oekraïne terroriseert. Met weglating der omslachtige discus sies kan het verloop der Hoofdbe stuursvergadering van do Z. L. M. Vrijdag; te* Goes gehouden aldus wor den samengevat. Door dein voorzitter Jhr. v. Vreden) bureh werd medegedeeld dat afgezien was van het zoeken van aansluiting met de tuinbouwers, die er de voorkeur aan ge ven een afzonderlijke organisatie op te richten, in aansluiting met den Neder-) landschen Tuinbouwraad. Verschillende onderdeelen van het ge wijzigd ontwerp-statuten werden bespro ken en toegelicHt, waarop met 21 tegen 2 stemmen werd besloten tot aanneming, en daarmede tot reorganisatie der Z. L, M, Tegenover de meemng, dat de dorps- vereenigingen reeds goed georganiseerd zijn e.n reeds voldoende nut afwerpen, werd er op gewezen, dat alleen een cen trale organisatie liet best de gemeen) schappelijke belangen kan bevorderen, zonder dat daardoor de dorpsvereenigin- gen geschaad worden. Besloten werd vo.ort te gaan met de uitgavet .van hot Zeeuwsch Land- en Tuinbouwblad en wei twee maal per week, ondanks de groote financieele of fers. Voor 191,9 zal eventueel «en nieuwe regeling gemaakt worden. De heer van Dikhoorn van Axel bracht de hooi- en stroovordering ter sprake. Gepleit weid voor liet uitschakelen van, den tusschenhandel. Tevens zal bewerkt worden, dat de stroiohandelaren het benoodigde stroo op- koopen, om het aan de militairen over ta doen. Dan kan onbillijke vordering voorkomen worden. De handelaren gaan met een dergelgke regeling accoord. Dei grens der provincie blij'ft zoolang gesloten voor den uitvoer van stroo als de Z. L M. wensebt. De voorzitter bracht den heeren Kake- beeke en Kieistra hulde voor hun be moeiing inzake de stroolevering aan mi litairen. De beer Zwagerman, rijks-zuivelcort- sulent, besprak de distribuueregeling van boerenboter, en betoogde, dat deze voor Zeeland niet deugt, noch eenig nut af werpt. Het dageiijksch bestuur zal den minister op een en ander wijzen. De vergadering verklaarde zich .voor het verleenen van steun ad f50 p. jaar aan een door het Kon. Ned. Landbouw-» comité in te stellen Handelskamer, wel ke na den oorlog den handel in goede banen zal leiden. Dit punt werd door den heer Hinken toegelicht. De voorzitter deelde mede, dat mr. Zaaijer annuleering vroeg van het be-> sluit waarbij hij voor zjjn werkzaamhe den het gebruik van een deel van het landbouwhuis verkreeg. De vergadering besloot de overeen-i komst te annuieeren. Verder deelde de voorz. mede, dat nog slechts voor f 17,009 voor het landbouw huis ingeschreven is. De voorzitter stelde voor bewijzen van aandaelen in het Landbouwhuis uit te geven, waartoe besloten werd. Bij de rondvraag kwamen verschillende zaken te berde, o.a. de huisslachting van varkens. (De minister heeft hierin in middels een duidelijker uitspraak gegeven. Red.) De heer Van Dixhoorn laakte de te genwoordige distributieregeling. Hoei har der de met-landbouwers om eten schreeu wen, des te minder zal er door de ver keerde regeenngsmaatiegeien beschikbaar komen. De heer Leenhouts bepleitte eien be tere regeling van het bewaarloon, waar voor het bestuur ook zijn bemiddeling beloofde. Verschillende klachten werden inge bracht tegen de exporteursvereeniging „Ons Belangt" te Go-es. De heer Welleman drong er op aan algemeen bekend te maken dat een vor dering alleen geldig is op een vorde- ringsbiljet dat door den burgemeester geteekend is en een dagteekening draagt. Da voorzitter meende, dat een adver tentie geen vordering is. Men kan ge- rustelijk op een vordering van den bur gemeester wachten. Wie na 15 Oct. aard appelen afleverde, heeft recht bewaarloon te krijgen. Krijgen zij dit niet, dan kan dei Z. L. M. nog steeds tusschenbeida komen. De heer Van Vredenburch beloofde een nieuwe conferentie ter zake in Den Haag. Een commissie op korten termijjn zal de zaken moeten uitmaken. Hiermede was de vergadering geëindigd. Vievoeder. i tDe ^Minister van. Landbouw, Nijverheid enj Handel brengt nogmaals onder de aandaoht van de iandbou wers in de weide- rijstreke», dat oek zij er op moeten re kenen, dat voor hun vee in den wimter 1918-1919, zij geheel zullen zijn aange wezen op den verbouw van veevoeder in eigen bedrijf. Ten gevolge van de zeer lage prijzen die voor voederbieten, koolrapen eu peen zijn vastgesteld, is het met te verwachten dat deze artikelen in hoeveelheden van eenige beteekenis voor den handel zullen worden geteeld. Bovendien zal het ver voer van genoemde artikelen niet zijn toegestaan. Keu veehouder, die van een landbou wer elders e©n stuk land zoude pachten, om daarop voederbieten te verbouwen, zal derhalve geen gelegenheid hebben deze bieten naar zijn bedrijf te vervoeren. De eenige mogelijkheid om voldoende veevoeder te hebben, bestaat dus in het verbouwen in eigen bedrijf. Het best kan dat geschieden door eenige perceelen grasland te scheuren. OHDERWyS In de commissie, belast met het af nemen van de examens ter verkrijging van de acte van bekwaamheid, bedoeld ln art 77 o.nuer. a der wet tot regeling van het lager onderwijs, welke zitting zal houden te Middelburg voor de arron dissementen in de provincie Zeeland, zijn benoemd tot lid en voorzitter: de school opziener in het district Goes; tot leden: de schoolopzieners in hot district Middelburg en de arrondisse menten Dordrecht, Amersfoort, Tholen en Middelburg; 1 tot leden-plaatsvervangersde school opzieners in de arrondissementen Goes, Zierikzee, Hulst, Neuzen en Vlissingjen. Geslaagd voor acte nuttige handwer ken aagej, M, C. ,Q. Gremer t« G.raauw. Corr»»pond#nfl» Correspondent Krabbendijke. U vindt onder Binnenland in dit nummer een ministerieele mededeeling over de huis slachting, waardoor uw bericht overbo dig wordt. Red. 5de klasse. Trekking 15 Febr^ f 1500 met premie van f30000: 9262 Premie van f3000: 8262 400: 17799 200: 6484 15880 17497, 100: 20137 Nieten9803 NB. De trekkingen der 417e Staatsloterij beginnen den 25en Maart a.s. SPORT EN SPEL. Voetbal. Seriewedstrijden .G. "V. V, Goes. Zondag speelde op het terrein aan den Poluerschenweg „Olympia I" van Heinkenszand tegen „Vitesse I" van Kruiningen. Stand bij het einde 2,1 ia het voordeel van „Vitesse". pesterijen Telegrafie Seas. In het begin der maand Maart a.s. zai te Amsterdam een examen wor den gehouden voor de betrekking van telegrafist of kantoorbediende, bestemd voor den dienst der posterijen en tele grafie te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage. Aanmelding henoort schriftelijk te geschieden hij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage vóór 23 Februari a.s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van bet post- en telegraafkan toor te Goes. Leger en Vloof. Keurlogtradtn. Bij Kon. besl. zija met ingang van 1 Maart 1918, benoemd tot voorzitters van de keuringsraden en hun plaatsver vanger» voor de lichting 1919 in de provincie Zeeland: tot voorzitter van den eersten keurings- raad W. F. Johannes, gepensioneerd luit.-kelonel; tot zgn plaatsvervanger O. Wessels, gepensioneerd luit.-kolonel tot voorzitter van den tweeden keu- ringsraad J. J. J. E. Francken, gepension- ueerd luit.-koloneltot zijn plaatsvervan ger H. J. Wonnink, luit.-kolonel, provin ciale adjudant in Zeeland Opleiding zeeofficieren. De Staatscommissie in zake de opleiding van zeeofficieren, welke doer den Minis ter van Marine, bg de behandeling van de marine begroeiing in de Tweede Kamer werd toegezegd, is ingesteld. Voorzitter is de oud minister Colijn. poJderbenoeminjen. Bjj Kon. Besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland: tot dijkgraaf van den polder Weotereuban van Schouwen, J. den Boer te Haamstede; tot dijkgraaf van den Anna-Jacobapolder, f. Vogelaar te St. Philipsland; tot plaatsvervangend dijkgraaf van den St. Pieterspolder vZuid- Beveland) L. Nieuwenhuyse te Kruinin- geia. Tot hoofdingeland van het water schap Schouwen is gekozen de heer J. Padmos, burgemeester te Duivendijke. ÜNf WUêjbifU, HlllltliMIII lil. Colijnsplaat. Aanbesteding 1452 kuh. M. grint voor den Oud Noordbeveland. polder en 280 M3 voor den Nieuw Nrdb. polder. Aannemer VV. Borsje, Papendrecbt a f4,25 per M3, 85 M3 steenslag voor Nieuw Noordbevei. polder. Aann. Ned. Basalt Mij. Zaandam a f 15 per M3, Los sing J. Platschoire 53 ct. per Ms. niet uit kastidem 60 ct. wei uit kast, Vervoer M. Provoost f 1,50 per M3 voor Oud N.B., idem f 1,85 voor ffieuw N.B. (Z.) Krabbendijke. Ten overstaan van no taris Schram zijn enkele buizen en erve* geveild van de fam. Kok en Sonk©. De uitslag is als volgt: Koop 1. Hubrecht Breker te Krabben!- dijka f810. Koop II, Johs. van Eenent- naam, idem f806. Koop III. Abraham van de Sande, idem f 775. Voor elk der koopers bovendien f 10 voor accessoiren. (Z.) De verpachting van 4,55,85 H.Ai. bouwland in den Nieuwlandpolder in 8 perceelen beeft opgebracht f 1967,44, zijn de voor de 8 perceelen per gemet gebo den resp. f 195, f 185, f 180, f 175, f 155, )f 145, f160 en f140. (Z.) Vrijdag werden te Schore, in de her berg bij C. de Jonge, ten overstaan van notaris Pilaar, publiek verkocht: le. bouwland, in de gemeente Schore, groot 1.27.10 H.A., aan dhr. Johs. Gle- rum Chr.zn. te Schore, voor f4110 per H.A. is den hoop f5223.81; 2e bouw,- land, aldaar, groot 0.19.20 H.A., aan dhr. Chr. Sinke Janszn. aldaar, voor f 1300; 3e. bouwland, aldaar, groot 0.70.30 H.A., aan den zelfde, voor f 52,40; te. wei- git

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 3