N. „de iiir, VIOOL it w GilMilisiiDg 1PHIIH Petrus Hopmans, De Groote Oorlog No. Dinsdag 19 Februari 1918. Veertiende Jaargang. [L BREDA. I J. DEKKER, GOES. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. belijke pijn, pi voor zijn eel leed, lekte bestreed 1 totdat een lidisch product, |sultaat nu gelukt, medicament, zoo was content. probeerdet gij liet reeds?/ 11e doos f 0.60. Gebr. Mulder; Mid- Itoosviasmarkt, Schutte I., fa. Damen en Janse lelstr., H. J.Luitwieler |J. Engering Nieuwstr. [burg, M. J. Groen Oost- lortstraat. gevraagd. ssingen. AN in Eikenhout, Kerkbanken.^ elen, Schoolbanken enz. enz prima SNAREN bespannen, veel mooier. Onze Violen tolsnaren zijn van prachtige Iteit en worden erkocht. der e MIDDELBURG, 50 en f100. [Verkrijgbaar ten kantore Bank en bij H.H. Effec- Ihandelaren. Pachten bij Inschrijving voor 7 jaren Nov. 1918—24 Nov. 1925 verzoeke van den heer JWENHUIJSE Gz. te Bomleji/ P. H.A. 64 A. 20 c.A. (6 Gen WEILAND^ Nisse a.d. Koedijkthans pachter heer Johs. Boone, vrij in het liruik, doch niet scheurenkap- |rt gereserveerd. 73 A. 30 c.A. (I Gem. 260 B) BOUWLAND Nisse, thans pachters de Erven den heer A. Nieuwenhuijse Gz. [je cultuur. I H.A. 22 A. 70 c.A. (3 Gem. 38 R.) BOUWLAND e, thans pachter de heer A. d. Poest Clement. Vrije cultuur. 88 A. 50 c.A. (2 6em. 76 R) BOUWLAND '8 Heer Abtskerke, thans pachter heer Ant. Martens. Vrije cultuur ilnschrrj vingen per Gem. met op- Ive van 2 solide borgen, worden iór of op 19 Februari 1918 inge- acht ten kantore van Notaris C. VAN DISSEL te Goes, alwaar Idere inlichtingen zijn te bekomen. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Gom f L—daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een nur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewIJn de WltfeefraatA 135* GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. imeeeN^—mm Reclameberiehten 3D Gt. Advertentiën van 16 Eenzelfde advertentie 3 p. r. Bij abonnement speciale prjjs. regels f 0.75, iedere regel meer 16 Gt. X geplaatst, wordt 3 x berekend. door de genade Gods en de gunst van don Apostolischen Stoel BISSCHOP VAN BREDA, aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Bisdom Zaligheid en vrede in den Heer. o (Slot.) Allen verlangt Gij gezegend te worden, voorspoed 'te genieten in uwe onderne- mingen. Welnu, laat dan niet na des morgens dien zegen en voorspoed af te smeeken van den Vader der lichten, van wien alle goede gave en alle volmaakte gift nederdaalt 23), vraagt dien dooreen godvruchtig morgengebed, en, als Gij over den noodigen tijd hebt te beschikken, door het bijwonen der H. Mis en het ontvangen der H. Communie. Beschouwt het als een bizonder voorrecht dageijjks de gelegenheid te hebben bij het Misoffer tegenwoordig te zijn en te communicee- ren, een voorrecht, waarvan zoovelen, omdat ze moeten werken voor hun da- gelijksch brood, verstoken zijn. Toont, dat Gij dat voorrecht waardeert door zoo dikwijls mogelijk de H. Mis bij te wonen en te communice&ren. Tot het bijwonen der H. Mis op de Zondagen en de verplichte feestdagen en het ontvangen der H. Sacramenten vain Biecht en H. Communie in denPaasch. tijd zijn onder doodzonde verplicht allen, die tot de jaren van verstand zijn ge komen. Diep te betreuren is het, dat niet al onze onderdanen die plichten getrouw vervullen, dat er vooral in de steden katholieken gevonden worden, die zoo ver in hun geloof zijn verslapt, dat zij de verplichte H. Mis en de Paaschplich- ten durven verzuimen. Zes dagen per week gebruiken zij am ge.d te verdie nen, en op den zevenden dag, die be stemd is voor den dienst van God, is het nog te veel een uur af te zonderen gelijk weleer tot zijne Apostelen, klaagt Jezus: Zoo kunt gij dan niet één uur met mij waken. 24). Hebben dezulken vergeten, dat aan Gods zegen alles is gelegen, dat het geluk van den mensch alleen te vinden is in den dienst van God, dat tevredenheid niet bestaanbaar is zonder een rein hart? Hoe veten, die na een zondig leven, dat hun niets dan ontevredenheid en ellende baarde, weer met God werden verzoendhoeveten, die floor de onschatbare genade eener vólks retraite tot inkeer kwamen, hebben open lijk getuigenis afgelegd van het geluk, dat zjji voor zich en hun huisgezin heb ben teruggevonden in de verzoening met God in het vervullen hunner godsdienst plichten, in het verrichten van hun da- gelijksch gebed. Mogen toch de ouders gedenken, dat zij verplicht zijn vooral door hun voor beeld hun kinderen te ieeran, getrouw hun godsdienstplichten te vervullen in zonderheid dikwerf de II. Sacramenten te ontvangen en dagelijks te bidden. Zijn de ouders nalatig, naderen zijl slechts zelden tot de H. Tafel, verzuimen zij het gebed in den huiselijken kring, de kinderen, als zij ouder zijn geworden, zullen het voetspoor van vader en moe der drukken. Om u.we huisgezinnen echt christelijk en godsdienstig in te richten, kunt Gij niet volstaan met een morgengebed en het bijwonen der H. Mis, nog andere godvruchtige gebruiken- moeten worden opgenomen. Wat in ieder huisgezin kan en moet verricht worden is het gebed vóór en na de maaltjjiden. Te voren moet gij bidden om Gods zegen af te smee ken, opdat de spijzen mogen strekken tot uw welzijn, daarna om God te be danken voor de genoten weldaden, 'tls God, die V het noodige voedsel schenkt, en Gjj zoudt er gebruik yan durven ma ken zonder een woord van dank te zeg gen, gelijk de redelooze dieqem! Verre zij van U zulke verregaande ondank'. baarheid. Een godvruchtig gebruik, dat wij zoo gaarne in alle huisgezinnen zouden in gevoerd zien ter eere van de H. Maagd Maria, de bizondere patrones van de stad en bet Bisdom Breda, is het bidden' van het Engel des Heeren, dat driemaal daags, 's morgens, 's middags en 's avonds, dient verricht te worden op het luiden der klok'. Zij; die wegens den verrten afstand van de kerk het luiden der klok niet kunnen hooren, kunnen dat gebed verrichten na de maaltijden. De innige godsvrucht tot de Allerheiligste Maagd, waardoor schier al onze geloovigen zich onderscheiden,, geeft ons de vaste hoop, dat liet aangeprezen gebruik door de krachtige medewerking onzer geestelijk heid zal worden ingevoerd waar het niet bestaat, en waar het verslapt is, in bloei zal worden hersteld. iWlat vooral in geen enkel huisgezin mag verzuimd worden, 'is het bidden in den huiselijken kring van het rozenhoed je. Moeten vader en zoons ter wille van vergaderingen somtijds afwezig Zijn, dat zij toch niet te laat uitblijven niet het gevolg, dat 's avonds het rozenhoedje niet wordt gebeden. Welk .een treffend schouwspel is het, vader en moeder, door hun kinderen en overige huisgenooten omringd, te zien neerknielen om dat verheven en veel vermogend gebed ten Jiemel op te zen den! Met welk een welgevallen zullen Jezus en Maria op zulk huisgezin neer zien, vooral als deze geestelijke oefening wordt gehouden in de Meimaand voor het versierde beeld der II. Maagd, in de Junimaand voor het versierde beeeld van het H. (Hart van Jezus, en dain het rozenhoedje ter eere van Maria ge boden wordt om het Hart van Jezus, Maria's teergeliefden Zoon, genoegen te dóen. Alvorens zich ter ruste te hegeven, verwekke ieder voor zich een akte van berouw over de zonden, waaraan hjj zich heeft schuldig gemaakt, en wel van volmaakt berouw, als iemand het ongeluk heeft gehaa eene doodzonde te bedrijf1 ven. Waagt het toch niet 's avonds in te slapen in staat van doodzonde op gevaar af des morgens te ontwaken in de hel. Verwekt dan 's avonds een vol maakt berouw, dat voortkomt uit zuivere liefde tot God, waardoor Gij spijt hebt God te hebben beleedigd, die oneindig volmaakt en beminnelijk in zich zeiven, is. Door een volmaakt berouw wordt de doodzonde vergeven, ook bu.ten de biecht. Gij rechtvaardigen, die U in het bezit van Gods heilige genade moogt verheu gen, bidt en blijft bidden tot uwen dood, want slechts door een volhardend en aanhoudend gebed zult gij de genade der eindvolharding, de genade van een za ligen dood, verwerven. Vraagt alle da gen uws levens de liefde .tot God en da genade der eindvolharding. Ook da zondaars moeten hun toevlucht nemen tot het gebed. Gaan zij gebukt onder den last der zonden, zij mogen den moed niet verliezen en nipt wan; hopen aanhunne zaligheid,een vermor zeld en vernederd hart zal God niet ver smaden. Dat zjji met vertrouwen gaan tot den troon der genade, door een be- rouwvol gebed zullen zij barmhartigheid verwerven en genade vinden. God zal hun vergeven, hen in liefde, opnemen, hun kracht schenken om aan de harts tochten, die door slechte gewoonten krachtig 'zijn geworden, te weerstaan en ze te onderdrukken. God sprak door den mond van den profeet Isasias: Komt en kjaagt Mij. aan: al waren uwe zonden als scharlaken, als sneeuw zullen zij wit worden 25). jin noodigt de godde lijke Zaligmaker zelf hen niet uit, ala Hij zegt: Komt tot Mij, allen die ver-, moeid en beladen zijt, en Ik zal u ver kwikken 26). Bidt uit dankbaarheid voor de gave des geloofs, die Gij boven zooveel dui zenden onverdiend hebt ontvangen, bidt opdat ook de heidenen, die in duister nis en de schaduwe des doods zijn ge. zeten 27), aan dat voorrecht mogen deel achtig worden. Bidt den Heer des oogstes, dat Hij arbeiders in zijnen oogst uitzon de 28) en den arbeid der missionaris sen zegene. Maakt U de gewoonte eigen der apostolische Communie, df.w.z. ont vangt wekelijks of maandelijks de, H. com munie voor het welslagen der missies onder de heidenen. Bidt ook geregjeld voor de bekeering onzer dwalende broe ders in het eigen vaderland. jVilt ook door stoffelijke bijdragen het werk der missionarissen inzonderheid der Neder- landsche missionarissen steunen en krach- tigen steun verleenen aan de Missiever- eeniging, welke onze Seminaristen in liet Groot Seminarie te Hoeven in hun ijver voot het missiewerk hebben opgericht, ten einde door gebed en hét verzamelen en te gelde maken van zoogenaamde brokken de missiën eenigszins te helpen. Bidt vooral in den aanstaanden tijd van boetvaardigheid om Gods barmhar tigheid af te smeeken over de misdadige wereld, die door de straffende hand Gods in den wereldoorlog nog niet tot inkeer is gebracht, bidt, dat de ongelukkiga menschheid moge opstaan en tot God terugkeeren opdat zijne wrekende hand zich weder tot zegenen moge uitstrek ken, want, zoo sprak Z..H. de Paus in de Kerstrede van hetyorig jaar, de hui dige rampen zullen niet eindigen, voor aleer de mensclien terugkeeren tot God. Gelijk de ongebondenheid der zinnen eeri tijds beroemde steden in een zpe van vuur heeft doen ondergaan, zoo heeft de goddeloosheid der openbare instellin gen in onze dagen de wereld in een zee van bloed gedompeld. Smeekt zonder ophouden van den God des vredes, om zen helper in den nood 29), den zoo lang gewenschten vrede voor de ontred derde wereld af. Houdt niet op te bid den voor onzen H. Vader 'Paus Ben«- dictus XV, opdat God zijn onvermoeide pogingen om de ellenden van den oorlog te verzachten en den vrede te verkrijgen zegenen. Bidt voor onze geërbiedigde, en geliefde Koningin en het koninklijk Huis Bidt .ook voor -Ons, want ook wjjl how- den niet op voor U te bidden 30). Mét den H. Paulus inog'en wijl U verzekeren: Getuige is mij God, dat ook ik Uwer gedenke te allen tijde in mijne gebéden 31). En zal dit ons herderlijk schrijven op de gebruikelijke wijze op Zondag Quin quagesima in al de kerken van ons Bis dom en waar verder g,ewoon, van dén predikstoel worden voorgelezen. Gegeven te Breda, den 6ea Februari 1918. v f P. HOPMANS. Bisschop van Breda. Op last van Zijne Doorluchtige Hoog waardigheid, L. de Meulmeester, Secretaris. 23) Jac. 1, 17, 24) Matthi. XXVI, 40. 25) Is. 1. 18 26) Matth. XI, 28. 27) Ps. CVI, 10. 28) Matth. IX, 27. 29) Ps. IX, 10. 30) Col. 1, 9. 31) Rom. 1, 9—10. Lotte berichten. De strijd in het Westen. PARIJS, 16 Februari. (Draadloos). Het stafcommuniqué meldt: Behalve artillerie gevechten op den rechteroever van de en in enkele sectoren van den boven- Maas, o.a. in de streek van Bezonvaux Elzas, g;een nieuws. LONDEN, 16 Febr. (R.O.) Het arond- communiqué meldt: Hedenmorgen vroeg werden er raids door den vijand uitgevoerd nabij La Vac- querie en Cherivy. Zij leidden tot een scherp gevecht, waar bij den vijandelijken groepen een aantal verliezen werden toegebracht. Enkele on zer manschappen worden vermist. De vijandelijke artillerie was heden actiever in een aantal sectoren, vooral ten Z.W. van Kamerijk en ten Zuiden en Noorden van Lens, en in de nabijheid van Passchendaele. Vliegeractie. LONDEN, 16 Februrai. (R.O.) Op 15 Febr. was het weer wederom mistig doch onze vliegtuigen voerden verscheidene verkenningstochten uit. Enkele bommen werden geworpen en machinegeweervuur afgegeven op vijandelijke loopgraven en vele andere doelen achter de vijandelijke linies. Gisteravond wierpen onze machines bommen op het station van Meenen, spoorwegwissels en vijandelijke vliegboo- ten en magazijnen. Een Duitsehe machine landde onbeschadigd achter onze linies. De inzittenden werden gevangengenomen. Al onze machines keerden terug. Actie ter zee. BERLIJN, 16 Februari. (W.B.) (Offi cieel.) In den nacht van 15 op 16 Fe bruari hebben lichte Duitsehe zeestrijd krachten een tocht in bet Oostelijk deel van het Nauw van Calais uitgevoerd. De omvangrijke bewaking in de straat van Dover en Calais en langs 'de lijn Kaap Griz NezFolkestone was niet meer voor handen. Slechts vóór Dover werd een voorpost schip aangetroffen en door geschutvuur tot zinken gebracht. Onze strijdkrachtenl zijn zonder incident teruggekeerd. Op denzelfden dag vielen onze vlieg tuigen in de Zuidelijke hoofden Engelsche watervliegbooten aan, die een van En geland naar Rotterdam varend convooi begeleiddden. Eén der vliegbooten werd door den eersten luitenant ter zee Chris tiansen brandend "tot dalen gebracht. Duitschland zegt den wapenstilstand op. Men seinde ons Zondag j.l. BERLIJN. In een officieele mededee- ling constateert de Duitsehe regeering, dat de regeering in Petersburg door haar op treden den wapenstilstand feitelijk heeft opgezegd. Deze opzegging is te beschou wen als 10 dezer te hebben plaats gehad. De Duitsehe regeering moet zich dien tengevolge na afloop van den voorge schreven zevendaagschen opzeggingster mijn de vrije hand naar elke richting voor behouden. In verband hiermede seint men uit: WEENEN, 16 Febr. (K.B.) Verschillen- lende bladen bespreken de verscherping van de Duitsehe betrekkingen met Rus land aan het front tusschen Duitschland en Rusland opgezegd zo uworden, de te rugslag in den oorlog nauwelijks meer dan een formaliteit zou zijn. De bladen wijzen er op, dat Oostep- rijk-Hongarije na het. sluiten van den vre de met Oekraine geen gemeenschappelijke grenzen met Rusland meer heeft, zoodat voor Oostenrijk-Hongarije ook de nood zakelijkheid van verdere militaire grens- beveiligingen tegen Rusland vervalt. De vrede met Oekraine is uit politiek) en economisch oogpunt voor de monar chie van zeer groote waarde. Oostenrjjk- Hongarjje zal Oekraine helpen op ver- keers-techniek gebied en wanneer het zijn moet ook door militaire liuip het verkeer te handhaven en te verdedigen. De Per tersburgsche regeerders moeten daarnaar hun optreden maar regelen. De Rijksdag. r De „Vorwarts" verneemt, dat de rijks dag zich op de eerste plaats zal bezig houden met het vredesverdrag met Oekrai ne. Daarna zullen de debatten over de begrooting volgen, welke waarschijnlijk op 25 Februari beginnen zullen. Bij deze debatten zal gpaaf Hertling de buitenlandsehe en vice-kanselier Von Payer de binnenlandsche politiek verte genwoordigen. De souvereiniteit van Roemenië. WEENEN. Naar verluidt verlangt Roe menië, dat de Centralen de souvereini teit van Roemenië erkennen en de op lossing der dinastieke quaestie aan Roe menië zelf zullen overlaten. Roemenië zal bereid zijn afstand te doen van de Doebroedsja, indien daar tegenover de Centralen aan Roemenië hun welwillenden steun in de Besara- bische quaestie verzekeren. De Roemeensche ministercrisis. BOEKAREST, 15 Febr. (K.B.) Volgens betrouwbare berichten uit Jassy heeft ge neraal Averescu zijn kabinet nog niet geheel gevormd. De grondslag, waarop het volgens de mieening van Averescu zal tot stand ko men, is vre.de piet de centrale mogend heden. Sir William Robertson afgetreden. LONDEN, 16 Februari. (R.O.) Offici eel. Sir William Robertson is afgetreden. Sir Henry Wilson is hem als chef van dén generalen staf opgevolgd. De verliezen van Australië. LONDEN, 15 Februari (O.V.) De „Dai ly News" verneemt uit Melbourne, dat de verliezen van het door Australië naar Europa gezonden hulpcorps, tot dusver bedraagt 43.000 dooden, 67.000 invali den, 115.000 andere gewonden en 4000 gevangenen en vermisten. Welk weder zullen wij hebben? Verwaohting tot den avond van 19 Febr. Zwakke tot matigen, Oostelijke totZuide- delijkan wind. Licht- tot halfbewolkte lucht. Droog weer. Lichte tot matige vorst des nachts, des middags matige dooi. Dover door een onderzeeër beschoten. LONDEN, 16 Febr. (Oü.) Een vijande lijke onderzeeër heeft hedennacht om 12.10 gedurende drie of vier minuten Do ver gebombardeerd. Er werden ongeveer 30 schoten afgevuurd. Er zijn enkele per sonen gedood en gewond. Schade gering. Dr. Van Cauwelaert. Uit de meest bevoegde bron kunnen wij mededeelen, dat het bericht van het „Belg. Dagblad" als zou dr. van Cau- laert tot Belgisch minister benoemd wor den, eenvoudig een verzinsel is. (Maasbode.) Het proces Bolo-Pacha. PARIJS. Bolo Pacha is met algemeene stemmen ter dood veroordeeld, Porchere tot drie jaar gevangenisstraf en Caval- lini is bij verstek ter dood veroordeeld, alle wegens spionnage en hoogverraagi.' „Stille Nacht. Heilige Nacht". |Met Kerstmis van dit jaar zal men,' het honderdjarig bestaan kunnen vieren van het wereldbekende: „Stille Nacht, Heilige Nacht." Immers „Stille Nacht'' werd op 24 December 1813 gedicht, op muziek gezet en yoor het eerst publiek gezongen in de St. Nicolaaskerk te Obern- dori aan de Salzach. Het is gedicht door kapelaan Joseph Mohr, die, naar het ver- haai luidt ,den vorig en nacht hij een zieke was geroepen en foen op zijn lam deijjken tocht bij schitterend maanlicht zich gedrongen gevoelde dit onsterfelijke lied te, vervaardigen. Toen de dag was aangebroken, ging kapelaan Joseph Mohr den organist der kerk Franz-Xaver Griiber bezoeken, met het verzoek, om op zijn gedicht, dat uit 6 strophen bestond, mu ziek te willen maken. Merkwaardig viug was het liedje gereed en nog in den zelfden Kerstnacht werd het in de St. Nicolaaskerk te Oberndorff gezongen. Het maakte op de aanwezigen een aangrij penden indruk en het vond spoedig zijn weg over de geheel© wereld. Thans wordt er b(jna nergens Kerstfeest gevierd, of het „Stille Nacht" behoort tot de meest geliefde gezangen, die aisdbn worden aan geheven. In onzen tijd zingen het zielfs da tot het Christendom bekeerd© negers van Afrika en de Indianen van Amerika. Missionarissen brachten het naar China en naar de hooge IJslanden. Tweede Kamer. (Zitting van Vrijdag). Onderwjjzerssalarissen. De minister voegt aan het ontwerp de bepaling toe, dat de salarissen der open bare onderwijzers voor 1 Januari 1919 moeten worden herzien. Aan de orde is daarna het amendement- Ketelaar om iederen onderwijzer f 100 meer te geven, het amendement-van der Molen om hen die meer dan tien dienst jaren hebben een grootere verhooging te verzekeren en het amendement-Otto om de hoofden van scholen welke meer dan twintig dienstjaren hebben f375 boveni de minimum-wedde te verzekeren. De minister verklaart het amendement- Van der Molen om finantieele redenen onaannemelijk. Hij ontraadt ten sterkste aanneming van het amendement-Ketelaar. Hij kan het evenwel niet onaannemelijk verklaren, omdat hij niet do verantwoor delijkheid wil dragen dat de pnderwijzers wellicht niets zouden krijgen. Hij laat de beslissing over het amendement-Otto aan de Kamer. Dhr. Kooien uit zijn verbazing! ovei) <le houding van den minister ten aanzien van het amendement-Ketelaar, dat de me thode huldigt van het door den minister niet aanvaarde voorstel-Marchant. i J

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1