jg JE HM", 'EN. 1 Oe Groote Oorlog. n dheden OtttP iATOE No. 19. Dinsdag 12 Februari 1918. Veertiende Jaargang. Aagustinus Jisephus Gallier, l/AN Ml BREDA. Ltoe Fa Meuwese-Van Gerve, ONTVANGEN: Siroop, Jam, Bokkin en gemarineerde Haring. E.VERBEEM,GOES| Verschijnt elk MAAHDAG-. WOEHSDAG- en VRIJBA6AVQND. Welk weder zullen wij hebben? BINNENLAND. I ij o nzen zoon Cornelis Ie de heer P. Lalleman, che vjveg 303). eningi, hoestte veel en sij. Soms kon hij geen eeniggszins aangedaan hem benauwde. Toen bdijsir«pop, welke wij uwenggi, te Apeldoorn, inslustigf gemaakt". De Ioeststillend, veelge- chtweganals hoest, t en asthma. iram f 1.25,van 550 .75. Alom verkrijgbaar, handteekeriingL. I, aal in Eikenhout, Kerkbanken, stoelen, Schoolbanken enz. enz J vreeselijke pijn, Bmiddel voor zijn end veel leed, die ziekte bestreed paten, totdat een [Indisch product, het resultaat nu gelukt, ndisch medicament, die zoo was content. w probeerde gij het I reeds?? Ij geen Aam zijn, want Kleine doos f 0.60. Ie Goes, Gebr. Mulder; Mid- IJ. de Roosvlasmarkt, Schulte lordstr., fa. Damen en Janse st Lepelstr., H. J. Luitwieler kt, S. J. Engering Nieuwstr J; Domburg, M. J. Groen Oost- I Paspoortstraat. pers gevraagd. IY Vlissingen. Nu de koffie reeds f 1.40 per pond kost, telkens 1 ons op 1 bon voor 14 dagen, is het beslist uw belang een proef te nemen met ons PRIMA KOFFIESURROGAAT, a fO.75 per pond, vrij van distributie zonder bon tot elke hoeveelheid verkrijgbaar. Vooral indien u ','2 koffie en 1/2 surrogaat neemt, ver krijgt u: le voldoende koffie. 2e. veel goedkoopere koffie en 3e. die in geur en smaak niet van zuivere koffie is te onderscheiden. Extra korting 5 °/0. W ederverkoopers-genieten rabat. Ganzepoortstraat Goes. Telefoon 136. Abonnementsprijs p. 3 maanden voer Goei f daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een nur 's namiddags. door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel BISSCHOP VAN HAARLEM, Huisprelaat van Z. II. den Paus, Assistent- Bisschop bij den Pauselijken troon, aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Bisdom Zaligheid in den Heer. Reeds- ten vierden male zenden Wij U Onzen Vastenbrief sinds het uitbre ken van den moorddadigen krijg cn nog altijd houdt de vreeselijke verwoesting en het ontzettend bloedvergieten aan, nog altijdblijft de vrede uit, waarnaar toch alle vclkeren zoo hevig verlangen; en waar ever den vrede wordt onderhan deld, 1 ar gaat de volkeren-oorlog over in omwenteling en burgerkrijg, met al de ellende daaraan verbonden, met hongers nood en algemeene verzwakking. En bij dezen algemeenen wereld-nood bekeerde zich, naar uit alles blijkt, de menschheid over het algemeen niet tot hoogeren le vensernst, ja zelfs is de inkeer, welke in de eerste dagen van den oorlog viel waar te nemen,weder sinds lang ver dwenen. Luisterde toen althans de katho lieke wereld nog naar de vermanende stem van den Paus, die als de grootste, neeu ,als de eenige oorzaak van den oorlog aanwees de zonde, en als het eenig afdoende middel, om den vrede op aarde terug te brengen, den terugkeer tot de christelijke deugd; sinds heeft de verblinde wereld een ander middel ge vonden, waarvan alle heil te verwachten is, een middel, dat zooals altijd, wan neer men zijn heil niet zoekt bij God blijken zal, en nu reeds blijkt, een groot zelfbedrog te zijn, al wordt het ook on der nog zoo schoonen naam aan do we reld voorgehouden en aanbevolen. Demo cratie, volksregeering heet het geneesmid del voor alle kwalen, die de menschheid ongelukkig maken; alsof het volk zich niet altijd heeft laten xneesleepen, ook ia dezen alles verwoestenden oorlog, en niet altijd zal blijven gehoor geven aan schoone leuzen van weinigen, en mee- nende zelf te regeeren, zich niet altijd zal laten regeeren door degenen, die handig genoeg zijn om de in ieder volk sluimerende hartstochteen en dikwijls niet de edelste hartstochten op te wekken en te vleien. Die zoogenaamde volksregeering en zelfbestemming heeft waarlijk bij het volk, waarheen zich thans alle oogen richten, aan het bloedbad geen einde gemaakt, maar het slechts van de grenzen des rijks over het geheele rijk verspreid, zooals een gevaarlijk genees- xniddel, dat zonder de oorzaak van het bederf weg te nemen, slechts het naar- ■buiten-uitbreken belet, geheel het lichaam .ziek maakt en ten verderve voert. Wij zouden, beminde Geloovigen, in dit jggebeuren, verre van onze grenzen, geen aianleiding gevonden hebben om U daar- t>p met zooveel ernst te wjjzen, als de sonde, die de oorzaak van dezen ont- aettenden oorlog was, ook niet onder ons 1 aefde en werkte, zooals Wij in Onze v ouige vastenbrieven aanwezen, en als W rü niet tot Onze diepe droefheid waar- nawen, dat als ongemerkt ook onder ons de d waling m-eer en meer ingang vindt en zich vast zet in de hoofden, de dwaal leer dat niet be.stuurd-te-woiden maarzelf- te-bes turen het redmiddel is tegen alle kwalex n der maatschappij. Hoe veel huisgezinnen, ook katholieke, zien v/ij niet reeds, waar dientengevolge niet nn-eer de ouders maar dé kinderen regeeren ,hun wil doordrijvende zich aan de leiding der ouders onttrekken, en dan in jeugd,ige onberadenheid zich aan aller lei gevaren blootstellen, waarin maar al te velen -hun geestelijken ondergang vinden. Bij hoevele katholieken doen Wij niet de treurige ervaring op, dat zij, zoo niet door woorden dan althans door daden, een dergelijk zelfbesteminingsrecht voor zich opvorderen tegenover de H. Kerk, naar welke zij toch luisteren moesten, volgens het woord van Christus: „Die U hoort, hoort Mij; die U versmaadt, versmaadt Mij". En Wij denken hierbij niet in de eer ste plaats aan hen, die somtijds onder betuiging van eerbied en gehoorzaamheid aan de h. Kerk en aan haar Bestuurders Kanfoor v. 4. Administratie: Boudewljn de Wlfteafraaf A 135° GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. i. Big abonnement speciale pijja. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 6 Eenzelfde advertentie 3 x gdplnatet, wordt 2 x willens en wetens heimelijk werken om de leiding der h. Kerk te verzwak ken en krachteloos te maken; dezulken vermanen Wij hier niet, omdat zij uit zelfzuchtige beweegredenen handelende naar dergelijke vermaningen niet luiste ren zouden. Maar Wij hopen met Onze vermaning hen te bereiken, die, waar schijnlijk zonder dat zij het zelf bemerken of vermoeden, reeds zijn aangetast door die rond hen heerschende dwaling, welke zij als het ware met de lucht inademen, en die tengevolge bij elke gelegenheid, waarbij hun neigingen op de leiding der Kerk stuiten, zich terstond de vraag stel len, of de Kerk wel het recht heeft hun, te verbieden wat zij meenden te doen. Zij zouden dan wel willen, dat de H. Kerk eerst eens bewees en afdoende bewees, als met beslissende wets-artikelen, dat juist dit wel en dat niet geoorloofd is; en zoolang dit niet is gedaan, willen zij hun volle vrijheid behouden, en na tuurlijk toonen zij dan hun vrijheid niet door v r ij w i 11 i g te gehoorzamen, maar door juist te doen wat hun verboden werd. Zij spreken nog en Wij willen gelooven te goeder trouw van onze Moede r de H, Kerk, maar zij doen als de kinderen van die huis gezinnen, waarover Wij hierboven spra ken, die hunne oudei's eerbiedigen en gehoorzamen, zoolang dezen zich niet verzetten tegen hun wil, maar dien eer bied vergeten, en de gehoorzaamheid op zeggen, wanneer de wil der ouders niet den hunne jn strijd komt. Alleen dit on derscheid bestaat in de behandeling dier kindeTen en van de zoo-even geschetste katholieken, dat zulke eigenzinnige en zich-zelf-reigeerende kinderen aldus gewor den zijn gewoonlijk door de schuldige zwakheid der ouders, terwijl de katho lieken, waarop Wijl hier doelen, aan hun ne Moeder, de H, Kerk, waarlijk niet verwijten kunnen: Gij hebt onder ons de tucht niet gehandhaafd, aan Uw zwak ke opvoeding hebben wij te wijten de verwording van ons kinderlijk plichtsge voel. Reeds Onze zalige Voorganger schreef in zijn Vasten-Mandement, waarin hij uit legging gaf van het vierde gebod1: „Het zou geen goedgeaard, maar een waan wijs kind zijn, dat zeggen zou, ik wil mijnen ouders gehoorzamen, voorzlooverxe zijl recht hebben mij' iets voor te schrij- ven" en verder „onder den naam van vader en moeder worden in wijde ren zin verslaan allen, die als overhedten met gezag zijn bekleed". En in een lateaen Vastenbrief vermaande Hij! U, naar aanleiding van het vijftigjarig be staan der Hierarchic in ons vaderland: „O'p- U Irust .een1 plicht van stipte en blijde gehoorzaamheid' aan Uw Bis schop". En na eraan herinnerd te hebben, dat de levensdagen eens Bis- schops zoo zeldzaam bevrijd' zijn van droefheid en zorgen, ging liiji voort: „Ver licht Gij dien last, lenigt Gij die droef heid door trouwe en kinderlijke volg zaamheid, gehoorzaamt en laat U gelei den niet alleen, wanneer u verplichtende voorschriften worden gegeven in zake van geloof en zeden, maai- ook volgt uw Bis schop gewillig, wanneer hij raad geeft en aanwijzingen doet voor het bijzonder en maatschappelijk leven.". En Wij zeiven hebben in Onzen eersten brief, waarin Wij- 'U onze aanstaande Bisschopswijding aankondigden, U herinnerd aan de woor den van den H. Bisschop Augustinus, die zijne geloovigen vermaande: „Maakt G ij onze bediening vruchtbaar, G ij moet mij helpen door Uwe volgzaamheid, opdat ikde vreugde smake, niet dat k over U gesteld, maar dat i k U van nut benOns Episcopaat zal vrucht baarder zijn voor U, naarmate W ij ge ruster kunnen zeggen, wat Gij doen moet, en Gij getrouwer doet, wat Wij: U zeg gen". Sedert die vermaning, U gegeven met de woorden van den H. ICerkleeraar, hebben -Wij niet opgehouden U te her inneren aan hetgeen Gij als kinderen der Katholieke Kerk verplicht zdjit, doch op recht gesproken, niet altijd hebben Wij de vreugde gesmaakt, dat 'Wij U aldus, van nut waren, omdat men van Ons recht op het geven van; leiding niet genoeg overtuigd schijnt, om er zich naar te regelen. En dan, boe groot is niet onder ons het getal van hen; die wel niet rede neeren1 over het recht der H. Kerk om hare kinderen te besturen en te leiden, 3fcS<t maar die hare vermaningen, Wij zeggen niet: eenvoudig naast zich neer leggen, dat zou een daad zijn; die hen tot de meest ongehoorzamen zou stempelen, maar die hare vermaningen zelfs niet hoeren. Door een' zeer onkatholieke zelf genoegzaamheid mijken zij zeiven uit, wat mag en wat moet, en het schijnt niet in hun hoofd op te komen, dat alleen God daarover te beslissen heeft, en dat Hij; die beslissing niet aan hun eigen oordeel en bevinding heeft overgelaten, maar aan Zijne ICerk heeft opgedragen, te leeren al wat Ilij; bevolen beeft. (Slot volgt.) Losse berichten. UIT RUSLAND. In den nacht van 4 Februari werd de huiskapel in het paleis van grootvorstin Maria Paulowna te Petrograd geplunderd. Alle kostbaarheden werden geroofd. In dezen zelfden nacht brak een be wapende bende van ongeveer 500 man verschillende (winkels binnen. Geplun derd werden veertien juwelierswinkels, zeventien kleeienwinkels, Vier apotheken. Het geheele district Osnessenki, waar de plunderingen plaats hadden werd door militairen, met gepantserde auto's en mi trailleurs omsingeld. Verbitterde gevech ten duurden den geheelen nacht voort. Iio-nderdtwintig personen werden gedood, terwijl er nog veel meer gewond werden. De vredesonderhandelingen. WiEENEN. Naar de „Neue; FreiePres- se" uit Berlijn verneeemt, gelooft men, dat Trotski zich tegenover de centrale mogendheden wat toegeeflijker zal be tonnen, als hij staat voor een vrede aaln de .Oekraine met de centrale mogendhe den. Toch blijft het twijfelachtig, of de onderhandelingen in Bres t met de Rus sen tot een 'resultaat zullen leidein|.. Trotsky verklaart den Oorlogstoestand voor Men seint ons hedeinnamiddag BREST LITOAVSK. Trotsky verklaarde afziende van de onderteekening van een formeel vredesverdrag, den oorlogs toestand niet Duitschland, Oostenrijk- Hongarije, Turkije en Bulgarije voor ge ëindigd en heeft bevel gegeven tot d e- mobilisatie der Russische strijd krachten van alle fronten. (Zie verder onder laatste berichten.) Vrede tusschen Oekraine en de Centralen. Men seinde ons Zaterdag: BREST LITOWSK. Hedennacht om 2 uur is de vrede tusschen de Centralen en de Oekraine geteekend. WEENEN, 9 Februari. (DRAADLOOS.) In een bespreking over den vrede met Oekraine spreekt het „Neue Wiener Ta- gebl." de overtuiging uit, dat de vrede met de centrale rada van Kieff deposi tie van dat lichaam in den strijd tegen de maximalisten buitengewoon verster ken zal, wier vernietigingstendenzen on machtig gebleken zijn tegenover een feit van zoo groote beteekenis als de vrede met de Oekrainsche volksrepubliek is. Het blad ziet in deze gebeurtenis bet begin van het einde van den wereldoolog. BERLIJN, 9 Februari. (W.B.) De „Berl. Ztg. amMittag" schrijft: De eerste vrede is onderteekend. Een groep van veertig millioen menschen ongeveer scheidt zich van onze vijanden af en wil ons voortaan weer vriend en vredelievende nabuur noemen. De president van de Oekrainsche cen trale rada is Holubowitsch, dezelfde man, die in hoofdzaak de onderhandelingen met ons voerde. Deze eenheid van per soon is een waarborg; voor een goede verdere overeenstemming. Op de eerste plaats zal de vrede voor alle deelnemers eea economische betee kenis hebben, maar de politieke uitwer king zal wellicht interesanter zijn. Hij zal op de eerste plaats de Oekraine zelf wel het meest politieke nut brengen. Maar ook in Noord-Rusland zal het woord vrede een zeer positieven klank bezitten en misschien zal het spoedig niet meer de vraag zijn, wat Trotzky zal zeggen, maar wat met Trotzky zal geschieden. Ook in het Westen zal het vredesbe- richt doordringen en daar klinken als antwoord op hetgeen te Versailles ver kondigd is. De staatslieden der entente leggen op de reeds gebogen schouders hunner volksmasse's nog eenmaal den ijzeren zwaren oorlog, doch de centrale mogendheden maken vrede met iedereen, die gewillig is. De toestand in Rusland. STOCKHOLM, 9 Februari. (W.B.). Het Zweedsch Telegraafbureau meldt: Uit Ha- paranda wordt geseindReizigers naar Petersburg werden bij het station Nilpula ten Noorden van Tammerfors genood zaakt naar Tonga terug te keeren. Zjj vertellen, dat Tammerfors gisteren door de witte garde veroverd is. De spoor weg- en telegraafverbindingen tusschen Tornea en Uleaborg zijn thans geopend. Over de gevechten om Uleaborg zijn thans bijzonderheden binnengekomen. De witte garde telde 700 man, de roode garde 2500. Derlien honderd man daarvan werden gevangen genomen, 23 wagonla dingen geweren, granaten en munitie wer den buitgemaakt. Bij den opmarsch der witte garde van Ganda Karleby naar Uleaborg werd deze stad na een gevecht van 20 muniten ge nomen. De witte garde heeft thans ook de overhand in Wihorg. De strijd in het Westen. PARIJS, 9 Febr. (DraadloQs). Hetavond- commnniqué meldt: Niets te melden, behalve tamelijk le vendige artillerie-activiteit in Champagne en op den rechteroever van de Maas. Geen infanterie-actie. De Balkanoorlog. PARIJS, 9 Febr. (Draadldos). Het staf- communiqué meldt: Ten Westen van Seres ondernam een Engelsch aanvalsdetachement een welge slaagden coup de main op een Bulgaar- sche positie. In verschillende sectoren van het front hebben de Fransche en de Engelsche ar tillerie een levendige activiteit aan den dag gelegd. Fransche vliegers hebben het station van Miletkovo gebombardeerd. Een Duitsche actrice gearresteerd. LUGANO, 9 Februari (H.N.) De politie te Genua heeft de tooneelspeelster Emma Belling uit Dresden, die nog onlangs in het Apollo-theater opgetreden is, gear resteerd. Zij wordt verdacht van diensten te hebben bewezen aan den vijand. („Maasbode") NEiWl-YORK. De bladen bespreken het torpedeeren der „Tuscania" en verklaren, dat dit slechts den strijdlust tegen de Duitschers zal aanwakkeren. Wij zullen, zoo zeggen de bladen, den vijand, der beschaving wel leeren en de wereld vei lig maken voor vredelievende volkeren. Keizer Karei. In een beschouwing over den alge meenen toestand schrijft de „Berl. Bör- sen Courier" o.a. over den Oostenrijk- schen monarch het volgende: Zeker is het, hieromtrent bestaat geen twijfel, dat de Habsburger monarchie er naar streeft, den wereldoorlog een doell te stellen en de menschheid van het harde lijden te bevrijden. Nog dezer dagen sprak keizer Karei de arbeiders-algevaardigden van Blumeau toe: „Gij kunt mij gelooven," zoo zeide hij, „dat niemand meer naar vrede ver langt dan ik en dat van 's morgens tot 's avonds mijn eenige ziorg da vrede is." Uii België. KEULEN, 6 Febr. De Kölnisohe Zei- tung meldt uit Brussel: In de Beurs te Antwerpen heeft Zondagmiddag een ver gadering plaats gehad, die, als die te Gent en te Brussel do uitroeping vanl de zelfstandigheid van Vlaanderen gold, en met verkiezingen voor den Landeliji iken Raad besloot. Na de vergadering trok men 'door de stad. naar 't station, waarbij de gebruikelijke tegenmanifestaties plaats vonden. Verwaohtlng tot den avond van 12 Febr. Matige tot krachtigen, in hot westen en noorden tijdelijke stormachtige Zuidweste» lijke wind. Betrokknn of zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarsohijnlijk re genbnien in het noorden, in het zuiden weinig et geen regen. Weinig verandering van temperatuur. De Polen tegen de Bolsjewikl. Volgens een bericht uit Stockholm heb ben de Poolsche troepen na een Moe digen strijd met de troepen der Bolsje- wi-ki de stad Minsk bezet. De opperste Poolsche legeraanvoering heeft tot het geheele Poolsche volfc een1 oproep tot mobilisatie gericht en alle Polen opgewekt om uit de Russische (re gimenten* te treden en onder het eigent nationale vaandel te strijden. Zelfs vrou wen en kinderen worden opgeroepen om zich bij de Poolsche regimenten achter het front te roegen, in dienst der am- bulahce. Een gelijkluidende oproep is door de Polen in Kief verspreid. De Poolschie bladen in Moskou, Petersburg en Minsk .maken dezen oproep onder alle in Rus land wonende Polen bekend. De zeteÖI van het mobilisatiecomité is Minski Een blad, te Brussel verschijnend,- deelt de volgende prijzen mee van de markt aldaar: Voor honderd KG. erwten 400425 fr.; 'witte boonen 825850 frank, capucijners 775800 franlc, gemengde boonen 725 750 frank, erwten 675700 frank. De de tailprijs is natuurlijk aanmerkelijk hooger. Den 4 Januari 11. werden te Brussel in het groote slachthuis van Cureghem ge slacht: 58 varkens, die verkocht wer den van 13 tot 17 frank het KG., terwijl er in vredestijd 1800 a 2000 dieren ge slacht werden tegen een gemiddelden prijs van 1.50 frank het KG. De duurte van het leer heeft B. en, W. van Brussel er toe doen besluiten de politie der hoofdstad op klompen te laten loopen, Steenkolen. Wij vernemen dat do öp 1 April aatt- wezigb voorraden steenkolen voor «le verschillende groepen, niet zullen wor den afgetrokken van het rantsoen voor den volgtenden winter. Hieronder vallen dus alle particulie ren, zoowel als hoteliers, restauranthou ders, kantoren, ondernemers van pu blieke vermakelijkheden enz. Het vleesch. Naar „Het Volk" uit betrouwbare brön verneemt, is besloten, een eenheidsworst voor den consument beschikbaar testel len voor 55 cent per pond. Het vet zal allemaal in de worst 'worden verwerkt. Inzake de vaststelling van maximumprij zen voor rundvleesch wordt .vernomen), dat ze zullen dienen om de slagers te steunen in hun actie tegen den ketting- handel. De maximumprijs voor de bak- lappe-n is vastgesteld op 65 cents per pond. Huisslachting. Uit zeer betrouwbare bron verneemt „De Zeeuw" via den Haag, dat inzake huis slachting de bedoeling waarschijnlijk ver keerd is opgevat. Eigen mesters zouden nog gerust mogen slachten. Uit de circulaire van den minister is dit niet te lezen. In verband echter met ingediend wetsont werp is een en ander verklaarbaar. Onze zegsman komt hierop terug. Hij wijst er op, welk groot nadeel nu reeds is aan gebracht. Onze gezant in de Vereenigde Staten. Bij' het Departement van Bnitenland- sche Zaken is een telegram ontvangen, van onzen nieuwen gezant in de Ver eenigde Staten, Mr. Philips, meldende) dat Mj te AVashington is aangekomen. >9

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1