Rijkstelefoon. De Groote Oorlog Ko. 18. Zaterdag 9 Februari 1918. Veertiende Jaargang. Verschijnt elkn MAANDAG-.JfOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. IIIT ZEELAND. BINNENLAND. Oixderafd Zuid-Bev. V. P. N. eren 3918 Prjjs flO.— a fO ■eniging „Zuid-Beveland". Groote Veiling. Goes, 4 Februari 1918. fleur f21. Uien voor de fa- 'erland f 1G.50f 18.50, idem .50f 19.10, idem Neutrale -f20, idem (stek) voor de f 11, Pickles voor de £a~ rland, overzee en Neutrale >0—-f 18.50, Sjalotten voor het '45.90£51, Rammenas voor imd fl.60, idem voor het bui- Schorseneeren voor het bin- .20, idem voor het buiten- Vitte kool voor de fabrieken Roode kool (uitschot) voor n f7, Prei voor de fabrieken s per 100 K.G. reeniging „Zuid-Beveland". Goes, 5 Februari 1918. Kleine Veiling. Goudreinel f18£31, Zure 20f34, Groninger Kroon Court-pendu f 16f 25, Rei- 15f 17, Lenis Prince Albert Jziken 'f 19f22, Pomme d' -£19, Zoete Campagner flG rgaarde f 15f 21, Zoete Bel- tf20, Dive appels le soort idem 2e soort f 10f 15, al io K.G. Rietperen f 23, Kleiperen f 15 eser Wildeman f 15, Diverse f 15f 18, alles per 100 K.G. Vlissingen, 5 Febr. 1918. 20 a f 0.per K.G. 1.a fll.fO per 104 stuks. Rotterdam, 5 Febr. 1918. Aangevoerd 161 paarden, 0 magere runderen, 1100 vette run- vette en graskalveren, 364 nuch- en, 31 schapen of lamm, 67 biggen, 20 bokken of geiten en n warenvette koeien le kw. t., 2e kw. 190 a 180 ct., 3e kw. 170 sen le kw. 200 a205 c., 2e kw. 190 kw. 165 a 155 ct., stieren le kw. ;.,2ekw 150al40,3e kw 130 a 115 ct., e kw. f2.90 a f3.05, 2e kw. f2.75 a kw. 12.25 a f 2.10, alles per K.G. aanvang willige handel, waardoor ir(jzen opliepen later eenigszins de. Ruime aanvoer, van mager vee waren Melkkoeien 25, kalfkoeien f 235 a f 540, stieren 50, pinken f90 a f135, vaarzen- '5, werkpaarden f140 a f 575, slacht- 00 a f 195, hitten f 95 a f 190, nucb- en f16 a f25, fokkalveren f 18 a f 14af25,graskalveren f af n kalfkoeien prima soorten duur, ig aangevoerd. Jongvee en paarden ed. Redelijke aanvoer. (Maasbode.) Rotterdam, 5 Febr. 1918. E i e r v e i 1 i n g V. P. N. n V.P.N. f 10.— a f 12.—Kipeieren s f a f Eendeneieren a f Eendeieren Hande- -afalles per 100 stuks, prijs V.P.N. f 10.34. Handelaars f0. -. sr 21261. I Gelegenheid tot plaatsing van een ten Telefoonkantore te Goes Leeftijd van 17 tot 22 jaar. Vereischten: Fransch, Duitse! Engelsch, Aardrijkskunde en R< kenkunde. Aanvangssalaris f 40.— pe maand. Na gebleken voortdurende gei schiktheid volgt vaste aanstelling Inlichtingen en aanmelding o werkdagen van 2—3 uur 's namic dags bij den Directeur van L RijkstelegraafkaiiftgcpM^Poes. De Stierenvereeniging 's Hee renhoek zal bij inschrijving trachten te verkoopen: „ARN0ULD". Briefjes in te leveren op 1 Februari 1918, tot 10 uur vooi middag bij JAC. C L A R IJ 's Heerenhoek. Inlichtingen geeft D. BOONMA1 te Ovezaad, alwaar de stier is t zien. y(J>/ Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cant, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieBoudewijn de Wittestraat A 135° GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel m»er 15 Gt. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X ik De Bondsvergadering. Do Provinciale Bond van R. K. Kies- vereenigingen in Zeeland is bijeenge- r#epen tot een buitengewone vergadering op den 12en Februari a,s. te Vlissingen. In eene provincie als de onze, waar de communicatie tusschen de verschil lende deelen niet zoo gemakkelijk plaats vindt als in andere provinciën wegens de eigenaardige geographische gesteld heid welke Zeeland eigen is, heeft het bijeenroepen van eene vergadering van vertegenwoordigers uit alle deelen van ons gewest voor het Bondsbestuur zijn eigenaardige bezwaren. Omtrent datum en plaats van vergadering laopen de wenscben en verlangens gewoonlijk zeer sterk uiteen Ten slotte echter moet een keus worden gedaan ook al worden sommigen daardoor teleurgesteld wil niet de geregelde gang van zaken er onder lijden. Den 23en dezer komen te Utrecht de voorzitters en secretarissen der 18 kies kringen bijeen om over de verloopige groslijsten van gedachte te wisselen, zoo dat het Provinciaal Bondsbestuur had te zorgen, dat niet al te kort voor 23 Februari de Provinciale Bond bijeen kan komen om uit de verschillende verloopige groslijsten door de plaatselijke kiesver eenigingen opgemaakt een groslijst van gansch den R. K. kieskring Zeeland samen te stellen, de statuten van den kieskring met inachtneming der opmer kingen door de kiesvereenigingen daarop gemaakt, goed te keuren en de eventueele noodige instructies aan den voorzitter en secretaris mede te geven naar welke zij zich te Utrecht hebben te gedragen. Waar het Bondsbestuur optreedt als de uitvoerder van de besluiten en ver langens der srganisatien treedt ook -freer bij de aanstaande vergadering het leidend en controleerend element van den Prov. Bond naar voren, vooral als men bedenkt, dat de vertegenwoordigers der kiesver eenigingen in den Bond de vertrouwens mannen zijn hunner vereenigingen over gansch de provincie verspreid. Een baas spelen van het Bondsbestuur is dus uit gesloten, wijl zijn handelingen zijn onder worpen aan het oordeel van den Bond en het met diens goed- of afkeuring staat of valt. Het zou echter van den anderen kant dwaasheid zijn te beweren, dat het Bonds bestuur iets overbodigs is. Nu toch een maal door de Zeeuwsche Katholieke partij de behoefte is gevoeld aan een nauwere aaneensluiting van de tot dusverre vrij los van elkaar staande centrale kiesver eenigingen en men in het stichten van een Provincialen Bond het aangewezen middel heeft gezien om zich met goed gevolg aan te passen aan de nieuwe kiesrechttoestanden en de Evenredige Vertegenwoordiging met hare ingrijpende veranderingen, daar spreekt het van zelf dat het afdoen der loopende zaken, het in gang houden van de machine onzer gewestelijke politieke organisatie aan eenige personen moet worden overgelaten, door den Bond daartoe bekwaam en geschikt geacht. Zonder ook maar in het minste de zaken gewichtiger voor te stellen dan zij zijn, kan naar waarheid worden ge tuigd', dat eene dergelijke bestuursfunctie groote verantwoordelijkheid met zich brengt en veel opoffering vraagt, terwijl met name de waarneming van het se cretariaat lang geen wissewasje is. Alleen het besef, dat zij door aller vertrouwen gedragen, ook kunnen reke nen op aller steun en medewerking doet de Bestuursleden hun taak met opge wektheid en ijver vervullen, waarbij zij als doel voor oogen houden het mede werken aan het algemeen w ilziju van Kerk en Staat door de Zeeuwsche Ka tholieke partij op de beste en voor haar meest verdienstelijke wijze, alles ten slotte terugbrengende tot Hem, die de Schenker is van alle gaven en de Alpha en Omega van al het geschapene. .Een voor allen en allen voor één Moge onder die leuze onze Provinciale Bond aanstaanden Dinsdag vruchtbaar vergaderen. Losse berichten. UIT RUSLAND. De „Times" verneemt uit Petrograd, dat de Raad van Volkscommissarissen wil trachten een revolutionnaire beweging in Zuid-China uit te lokken, omdat de Chi- neesche regeering weigert levensmid delen naar Rusland te zenden De gewezen Russische gezant te To kio, Kasakof, is gearresteerd. Hij wordt beschuldigd, door de Japansche. Chinee- sche en Engelsche gezanten daartoe aan gespoord, geen betrekkingen met de Volkscommissarissen te hebben willen aanknoopen. BERLIJN, 7 Febr. Uit I'etrograd wordt gemeld, dat de directe telegrafische ver bindingen met Brest-Litofsk sedert 4 da gen zijn onderbroken. Tot nu toe is te Petrograd geen officieel bericht over de hervatting van de vredesonderhandelin gen gepubliceerd. Volgens de bladen is grootvorst Con- stantijn Nikolaas Konstantinovitïj in bal lingschap te Taschkant gestorven. BERLIJN. 7 Februari. Op bevel van de sovjet van Moscou is generaal Broes- siloiï door het garnizoen aldaar in hech tenis genomen. LONDEN, 7 Februari. Volgens Oekrain- sche berichten uit Kieff is de door de Bolschewiki aldaar veroorzaakte opstand thans bijna geëindigd. Het centrum der stad is geheel van Russische Bolschewiki gezuiverd. Alle regeeringsinrichtingen, het station en het arsenaal zijn door de Oekrainen bezet. In Finland heeft de roode garde der maximalistische soldaten en matrozen een waar schrikbewind ontketend. Allerlei gru welen hebben plaats. Tweede Kamer. Het levensmiddelen vraag stuk werd Woensdag nog niet op de agenda ge plaatst, wel kwam er op te staan de Indi sche begrooting en de droogmaking van de Zuiderzee. De heer Ketelaar kreeg nog de toe zegging, dat zijn motie betreffende den duurtebijslag voor gepensionneerden vóór de droogmaking van de Zuiderzee zal worden behandeld. Na het Zuiderzee-ont- werp zal de subsidieverhooging voor het bijzonder middelbaar onderwijs aan de orde worden gesteld. Nadat de regeling van werkzaamheden was afgedaan, kwam „Oorlog" weer aan de beurt. De motie-Duys tot herziening der be palingen betreffende den militairen groet werd verworpen met 41 tegen 31 stem men. Tegen van links de heeren IJzerman, Visser van IJzendoorn, v. Foreest,, Van Doorn, Boissevain, Jansen (Den Haag), Nierstrasz, Dresselhuys, Drion. Vóór van rechts: Bichon van IJsel- monde. De motie-Beumer (Pensionneering van verlofsofficieren) werd z. h. s. goedge keurd. De motie-Ter Laan in zake den lucht vaart en motordienst werd verworpen met 54 tegen 18 stemmen. De motie-Ter Laan (naar huis zenden van drie lichtingen) eveneens verworpen met 54 legen 18 stemmen. Vóór de sociaal-democraten, de vrijzin nig-democraten, en de heer De Jong. De motie-AIbarda (geïnterneerde arbei ders tot lid van de vakorganisatie toe laten) werd aangenomen met 52 tegen 17 stemmen. Een motie Van Twist c. s. om het me- nagegeld (f0.35 per man) le verhoogen, werd z. h. s. muigenomen. „De Courant" en de anarchisten. We vermeldden in een vorig nummer de beschuldiging door den anarchist Rijli- deirs tegen de „Courant" geuit. „De Courant" deelt thans mede dat „nooit of te nimmer noch1 direct noch indirect door „De Courant" geld is aan geboden om mede te werken aan 't ver oorzaken van herrie." Aardappelen, Door den Minister van Landbouw is aan het hoofdbestuur van den Veenko- lonialen Boerenbond bericht, dat hij geen aanleiding kan vinden oim voor de ver dronken aardappelen een hoogeren prijls ta bepalen dan voor de fabrieksaardap pelen plus bewaarloon. Bacon. Da Min. v. Landb. heeft den maximum- kleinhandelprijs voor bacon vastgesteld op 55 ets. per K.g-. Uitvoerstafions van visch. Da Min. v. Landb'. heeft hepaald, dat da uitvoer van alle visch, uitgezonderd Noordzeevisch, behalve iangs de stations Groesbeek, Zevenaar en Oldenzaal, en langs da haven van Rotterdam, ook zal mogen geschieden langs de stations Sluis, Sas van Gent en Roosendaal. Duurtebijslag. Naar wij1, vernemen zal door de directie van de Staatsspoor binnenkort weer pen extra-week bezoldiging worden uitgekeerd. (Msb.) Manufacturen. Het Rijksbureau voor Manufacturen maakt bekend, dat voor lijf- on huishoud- goed, 'bestemd voor of komende van wasscherijen, tijdelijk ontheffing verleend wordt van het verbod tot vervoer. Geen thee in sociëteiten. De Minister van L. N. en H. Beeft den burgemeesters medegedeeld, dat het verbod van aflevering van thee als drank ook van toepassing is op sociëteiten. Goes. Verslag over Januari van de Gem. Centrale Keuken. Zooals uit onderstaande mededeelin- gen blijkt, is dit nieuwe gemeentebe drijf, evenals iedere nieuwe zaak, onderhevig aan schommelingen, zioodat eerst later met zekerheid het juiste aan tal geregelde deelnemers 'kan worden op gegeven. Do afname toch bedroeg in de eerste week 2304 porties, tweede 3241 derde 2489 vierde 2194 De producten, die het meest gevraagd werden, waren Erwtensoep 884 porties Mosselen, aard. enz'. 590 Stamppot Kool 477 GToentensoep 443 Hadden we in den beginne vaak te kampen met een tekort aan productie, doordat de verkoop der kaarten nog ge schiedde tot 's middags 4 uur en zeker der deelnemers tot het laatste ooigfen- blik wachtte alvorens te bestellen, thans, nu de verkoop beperkt is tot 2 uur 'smiddagfe, komt .een tekort niet meer voor. Toen in de tweede week de aanvraag naar Erwtensoep zoo hoog liep, dat we ketelruimte tekort kwamen, besloot het College van B. en W., op verzoek der commissie en ondergpteekende, ten spoe digste over te gaan tot aanschaffing van 'n grooteren ketel met een capaciteit van 400 liters. Zooals elders ,zal het ook te dezer stede gaan, n.l., dat degenen, die uitsluitend uit nieuwsgierigheid eens een bestelling komen doen, Wegblijven en ten slotte dus het aantal vaste deelnemers overblijft, een getal, flat waarschijnlijk1 400 a 500 bedraagt en dat in verhouding tot andere gemeenten, hoog is fte noe men. In geen geval behoeft de aanschaf fing der grootere ketels betreurd te wor den, daar het natuurlijk 'economischer is, slechts twee ketels te stoken dan drie of vier. En waar de toestand op voe- dingfegebied in de toekomst zieker niet beter zal worden, is de aanwezigheid van voldoende kookruimte van groot nut. Nog steeds ontbreken te dezer stede meerdere distributieplaatsen, toch zeker een der beste middelen, om het gebruik te doen toenemen. Hoe gemakkelijker het den afnemers gemaakt wordt, des te groo- ter zal de deelname zijh en inderdaad zouden nog twee distribulieplaatsen geens zins overbodig zijn. Nogmaals dient de aandacht der bevolking er op gevestigd te worden, dat hoe grooter het aantal deelnemers, des te voordeeliger de keu ken werken kan en waar de bijdrage in de exploitatiekosten door het Kon. Nat. Steuncomité uitgekeerd worilt naar het aantal porties, daar hebben de inwoners het zelve in handen, het nadeelig sal do, dat tenslotte door hen zelve zal moe ten worden gedragen zooveel mogelijk te beperken. Alleen door groote deelna me is ,dit te beieiken. Te opmerkelijker dan ook, dat hier ter stede, evenals in andere gemeenten, er mensehen zijn, die de Keuken op allerlei wijze trachten tegen te werken, waarom, dat weten ze door gaans zelf niet. 't Is hun, alweer gelijk elders, alleen te doen om af te breken. Minder gunstige resultaten worden breed uitgemeten, terwijl het toch vanzelf spreekt, dat het onmogelijk is, voor 400 a 500 personen aan ieders smaak en zin te voldoen. Toch vertrouwt ondergètee- kende, dat op den duur deze instelling zal ondervinden den steun en medewer king van al degenen, voor wien het ge meentebestuur kosten noch moeite ge- spaard heeft, om door de moeilijke tij den heen te komen. Teneinde den afnemers meier op da hoogte te brengen, wat er aJ zoo in da verschillende producties gaat, volgen hier eenige samenstellingen. Per 400 personen: Erwtensoep: 15 K.g. vleesch, 100 K.g. aardappelen, 8 K.g. gezouten selderie, 100 K.g. uien, 160 stuks prei, 50 K.g. erwten, 5 K.g. boter, 50 K.g. peen. Stamppot kool: 15 K!g. vleesch, 400 K.g. aardappelen, 150 K.g. kool, 8 K.g. boter. Groentensoepi: 15 l£.g» vleesch', 6 K.g. gezouten selderie, 1 K.g. gedroogde sel derie, 25 K.g, peen1, 15 K.g. uien, 25 K.g. koolrapen, 10 K.g. spruiten, 25 K,g. groene kool, 100 K.g. aardappelen, 10 K'.g. rijst, 5 K.g. vermicelli, 5 K.g. boter. Gort: 40 K.g. gort, 8 K.g. suiker, 8 K.g. boter, 16 L. melk, poeder. D,at aldus voor 12 ets. eien portita voedsel wordt bereid, zoo,als in geen', huisgezin mogelijk is, z.al ieder onbe vooroordeelde moeten toegeven. Voor de maand Februari heeft de commissie be sloten een proef te nemen met rundeir- inplaats van iamsvieesch, gezien de vele beentjes, die in het laatste voorkomen. Mochten de vleeschprijlzen blijven stijgen, dan zoude het overweging verdienen, in den vervolge door de stamppot, inplaats van het dure vleesch, een dubbele por tie boter te voegen, aldus het vetge halte zoodanig op te voeren, dat de voe dingswaarde behouden blijft. In verhou ding tot andere gemeenten, is de prijs a 12 ets. per portie zoo bescheiden mo gelijk. Welnu, dat de inwoners van Goes zulks waardeeren, door zooveel moge lijk gergeld afnemers te worden. Alleen dan zullen de groote onkosten voorkomen worden. De bedrijfsleider der Centrale Keuken, J. J.. VAN ANDEL. Gemeentelijke Centrale Keuken te Goes. Het menu voor de week van 11 Fe bruari tot 16 Februari: Maandag Zuurkool met Vleesch. Dinsdag Erwtensoep. Woensdag1 Hutspot met Vleesch. Donderdag Bruine Boonensoep. Vrijdag Mosselen, Aardappelen, Worte len, Boter. ZateTdag: Groentensoep. Tegen intrekking van de bons: Voor Maandag 1 kilo- Aardappelen. Voor Dinsdag bon no. 63, 1 ons Erwten. Voor Woensdag 1 kilo Aardappelen. Voor Donderdag bon no. 62, 1 ons Bruine Boonen. Voor Vrijdag 1 kilo "Aardappelen. Zaterdag vrij. Zij, die geen gebruik maken van de distributiebons, onverschillig 'welke, gei- lieven deze aan de keuken af te staan. Distributie. Van 9 Februari tot en meL 15 Fe bruari 1918 is verkrijgbaar: op bon 62: Boonen (Witte of Bruine) 1 ons; op bon 63: Erwten 1 ons; op bon 64Rijst (beste of gewone) 1 ons; op bon 65: Bak- ,en B.raaJdvet 1 ons. Aardappelen 1 K.G. per persoon op de 9 Februari gestempelde bons. Welk weder zullen wij hebben rrlTi■iraia.'a Verwachting tot den avond van 9 Febr. Matige tot krachtigen, tijdelijke wellicht stormachtige Zuidelijke tot Westelijken wind; meest betrokken of zwaarbewolkt; waar schijnlijk regenbuien. Weinig verandering van' temperatuur. Het aantal kiezers volgens de nieuw vastgestelde kiezerslijsten in deze gemeente bedraagt voor de Tweede Ka- Kamer der Staten Generaal 1732, voor de Provinciale Staten 1684 en voorden Gemeenteraad 1645. Het aantal ingeschre venen voor de militielichting 1919 be draagt 75 personen. Aan den heer J. de Vriend alhier is met ingang van 17 dezer eervol ont- verleend als controleur van varkens- vleesch' enz. In zijn twee jongste afleveringen geeft het tijdschrift „Buiten" tal van be langwekkende bijzonderheden, zoo histo rische als andere, over de stad Goes, welke worden verlucht met tal vau fraaie gravures, ontleend aan oude prenten, schilderijen enz. Zondagrust apothekers. Zondag 10 Februari a. s. is de apotheek van den heer Laporte geopend, de beide andere blijven dan gesloten. Wanneer het komt tot den aanleg van het lokaal spoorwegnet door Zuid- Bevelaod, waarvan Goes het knooppunt wordt, dan zal niet alleen het bestaande station worden uitgebreid, maar het tegenwoordige stationsgebouw zal wor den afgebroken en zal er een verza- melstation verrijzen, met (ten deele althans) overdekte perrons en een lucht brug, waarlangs de reizigers veilig zich van de hoofdlijn naar de zuidelijk daar van gelegen lokale lijn kunnen begeven. Een en ander zal natuurlijk aan ons station een grootsch aspect geven. Middelburg. Gisterenmiddag geraakte al hier een bejaarde boerenvrouw uit Se- t'ooskerke hij de Koningsbrug te water. De 17-jarige "Willem Oorstanje, wonen de aan de Visehmarkt, die juist per, rij wiel passeerde, bedacht zich geen oogen- blik, sprong van de fiets, trok de jas uit en sprong vau de booge kaaimuur in het water hij de drenkeling. Het mocht hem gelukken de vrouw boven te hou den tot -op' zijp hulpgeroep van den wal een touw werd toegeworpen, dat hij de vrouw om. het lijf wist te binden. Hier door kon de vrouw op het droge wor den getrokken, terwijl de jongen, mens krachten uitgeput geraakten een roeiboot, waarmede men 'te hulp was gekomen, wist te bereiken, zoodat hij nu ook spoe dig aan wal was gebracht. Een woord van lof voor dezen he'.dhaftigen jongen, die de vrouw van een anders wissen-dood. redde, is hier zeker op zijn plaats en gelukkig vernamen wij, dat reeds pogin gen worden aangewend om deze koene daad naai' beboeren te beloonen. Gisteren zijn door de politie uit den watergang opgehaald rijwielonderdee- len, o.a. een frame, dat afkomstig was van een door den verleden week gear resteerden A. P. G„ op 23 November 1917 voor het. postkantoor weggenomen militair rijwiel. Het blijkt dus al meer en meer, dat de politie in dezen een goede vangst heeft gedaan. Alhier zijn weder 600 stuks zeep in besLag genomen, die door een winke lier verzonden waren, waarhij hij een valschen naam als afzender opgaf. Het heldere licht dat 's nachts op de voornaamste verkeerspunten der stad brandt, wordt 's morgens 6 uur gebluscht Dit is ten opzichte der stationsomgeving niet practisch gezien. Want daar de eerste trein hier om kwart na zessen vertrekt is het verkeer bij het station tusschen 6 uur en 6 15 vrij druk, maar dan juist loopen de menschen in het donker. Heden (Vrijdagmorgen) b. v. was het om 10 min. over 6 uur in de stationstraat helsch donker. Waarom de straatverlichting niet tot kwart na zessen aangelaten? Naar wij vernemen, worden hier pozingen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting van eene af- deeling van den Ned. R.K. Vaklsbond.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1