OOD roE 'eiland ischrijving te pachten IVo. 17. Donderdag 7 Februari 1918. Veertiende Jaargang. He Groote Oorlog FEUILLETON. ^BINNENLAND. 99 14 Februari a.s. richt 15 Februari pullen uiterlijk istmesthandel, darkens enz., in kisten van spoor. del tegen siinnen Lakens CHORTEBONT Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Onder den grond. j 30, Anthonina, per pen en Neeltje l: 2, Adriaan, z. |Wilhelmina Pro- J Christina Pieter- lesteger en Chris- klis Pieter, Z. v. |na Rijt. Jan. Jin: Maatje Pieter- fle Smidt en Dina I toozendaal. jde Smidt, 83 j., (K. Ct.) ft. V. „Bieta". I. BOOGERD. iATOE schreven ons(j Iveningen, 2 Jan. 1918. de Verum Company te Vlissingcn. Heer en, mede bericht ik UEd. t ik door gebruik van neesmiddel tegen aam- daarvan geheel gene- m. Ik had er reeds last van, niets hielp ot ik eindelijk door en Uw middel kreeg. telijk dankend, met L) Mej. P. DE ROODE, jestr. 9, Scheveningen. yan een doos OBAT |ruikt hebt, zult ge even taande personen. |n aambeien de vreese- ,v vertrouwen in O bat nbeien. jes: GEBR. MULDER. erkrijgbaar, zendt post ien. Kleine doos 60 ct. ;ent verhooging) aan de 41 Vlissingen. i jaar, dadelijk te aanvaarden aarsdorp in 's Heer Abts- groot 1.80.20 H.A (4 gem oeden.) iere inlichtingen geeft L. DU TEN, te 's-Gravenpolder, ir de inschrijvingen worden vacht voor of op 9 Februari a.s. voor f 2,25 en voor 65 cent. Engeisch Broekenfluweel en Bombazijn, erschillende kwaliteiten, kan men nog koopen bij AENHEERE. 'sHeerenhoek. rm Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v.d. Administratie: Boude wijn de WlttesfraafA 135° GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs Advertentiën van 15 regels f0.76, iedere regel meer 15 Gt. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Een standpunt. De R. K. Kiesvereeniging te Oud-Vosse- meer heeft in hare vergadering van Maan dagavond den wensch uitgedrukt, als can- didaten voor de groslijst te zien gesteld de zittende Kamerleden door de Kiesver- eenigingen Zeeland reeds gesteld en daar aan toe te voegen de zittende leden Mgr. Nolens, Bomans, Juten en Engels. Zij gaat van het principieele standpunt uit, dat de zittende leden den voorrang moeten heb ben en zij vreest, dat deze vertegenwoor digers in 't gedrang zouden kunnen ko men. De vergadering belichaamde deze zienswijze in eene motie, welke aan „Maasbode" en Voorhoede' 'zal worden opgezonden. De motie luidt: De R. K. Kiesvereeniging te Oud- Vossemeer, gehoord de overwegingen van prof. Aengenent, gezien de groote onvoorzichtigheid waarmede in tal van plattelandsche kiesvereenigingen, zon der voldoende rekening te houden met het overwegend belang van behoud der zittende Kamerleden, lokale personen op den voorgrond worden geschoven, be- .sluit als haar candidaten voor de gros lijst enkel zittende Kamerleden te be noemen. Om al te wilde stemmingen te vermij den heeft de Prov. Bond van R. K. Kies vereenigingen door middel van de be sturen der Centrale's een leiddraad aan de kiesvereenigingen gegeven voor het opmaken van de voorloopige 'groslijst in den vorm van een lijst .van 7 a 8 na men, waaronder niet minder dan 6 van aftredende Kamerleden, die van den heer Fruijtier voorop. De Kiesvereenigingen werden verder absoluut vrijgelaten. Enkele kiesvereenigingen daargelaten, werden die zes zittende Kamerleden vrij algemeen op de lijst gebracht. Een paar kiesvereeni gingen slechts candideerden zuiver plaat selijke grootheden. Bovenstaande motie kan onze' Kieskring Zeeland dus langs zich heen laten. gaan. Wat nu de principieele beschouwing betreft, dat zittende Kamerleden den voor rang moeten hebben, wij kunnen er het „principieele" niet van inzien, even min als wij het behoud van zittende Ka merleden een overwegend belang achten. Wij zijn blij, niet voor ons, maar voor onze partij, dat de kiesvereeniging van Oud-Yossemeer hier met haar meening alleen staat, want als de opinie, dat eene voorloopige groslijst als waarvan hier sprake is, alleen de namen mag dragen van zittende Kamerleden; als'de kies vereenigingen zich niet mogen uitspreken voor mannen naar hun wensch en be- geeren, een v. Rijzewijck b.v. voor de ar beiders, een Suring voor de onderwijzers, een Jan, Piet of Klaas van wien men verwacht, dat hij op degelijke wijze aller belangen, ook de Zeeuwsche, in de Kamer zal behartigen, dan doeke i men heel onze politieke organisatie maai op, 59) „Met ide grootste erkentelijkheid", ant woordde Margaretha met ontroering.; „ik ga mij gereedmaken. Wanneer móeten wij ons op weg begeven?" „Over een uur zullen allen op het stadhuis zijn; daar zullen wij hem het zekerste aantreffen". „Men zaT ons niet laten binnengaan". „Waarom niet?" „Vrouwen op het stadhuis?" „Gij denkt nog in deh tijd van Ilauss- mann te wezen, toen er kaarten noodig' waren; tegenwoordig gaat er iedereen binnen die wil". „Maar Laura?" „Ik zal haar bij een buurvrouw bren gen, die wel op haar zal passen; het kind is gezeglijk, het zal niet veel last ver oorzaken". „Wat zijt gij goed, Louised" zeide Mar garetha. „Ik zou u gaarne een dienst bewijzen voor al hetgeen gij aan mij gedaan hebt; ik ga een kreed voor u halen. Wil ik u helpen om u te kleeden?" want dan zijn onze Idesvereenigingen au tomaten, gelijken zij op die speeldoozen en orgels, welke, als men er een munt stuk in werpt, altijd hetzelfde deuntje spelen. De verdiensten van een Kamerlid zit ten niet in zijn „zitten" maar in het geen hij voor het algemeen belang van land en partij presteert. Daarnaar dient beoordeeld te worden of hij een voort zetting van het vertrouwen der kiezers waard is. En als de kiezers zouden oor- deelen, dat een of meer „zittende" Ka merleden door heen te gaan,' de goede zaak een grooteren dienst bewezen dan door te blijven zitten, dan zou daar niets tegen in te brengen zijn, allerminst boven vermelde z.g^ „principieel" standpunt. Ten overvloede behoeft de vrees van de kiesvereeniging van Oud-Vossemeer, dat de zittende Kamerleden, door haar genoemd, in 't gedrang zouden kunnen komen, niet groot te zijn. Zij zitten mee- rendeels in z.g. vaste districten en wor den in hun eigen kieskringen waarlijk niet over het hoofd gezien. 't Ontfermend gebaar van de kiesver eeniging van Oud-Vossemeer strekt haar tot eer, maar zij denke aan wat de ■Franschman zegt: ^,Charité bien ordon- née commence par soi-même". Wij die nen dan toch in allen gevalle eerst aan het zittend Zeeuwsche Kamerlid te den ken, vervolgens aan eigen Zeeuwsche krachten ook buiten de Kamer. Losse berichten. Uit Rusland. BERLIJN, 4 Februari. (W.B.) Tengevol ge van den geweldigen levensmiddelen- nood heeft de arbeiders- en soldatenraad te Petersburg besloten tot de oprichting van een centraal-comité voor het onder zoeken van het Petersburgsche spoorweg net tot het opsporen van levensmiddelen en andere voorraden. Voor het doorzoe ken van Petersburg zullen 5000 man ge mobiliseerd worden. Bovendien zullen ex pedities tot het afzoeken van omliggen de districten uitgezonden worden. Op' alle stations heeft een onderzoek der bagage en opeisching van levensmiddelen plaats. U't Finland. In Finland zijn de partijen, maxima listen en nationalisten, met elkaar nog in verbitterden strijd om de rechtsposi tie van de Finsche republiek. Zweden heeft enkele schepien, met oen kanonneerboot gezonden om de talrijke Seandinaviërs in Finland naar Zweden over te brengen. Echter hebben een tweer tal Zweedsche ministers reeds yerklaard, dat Zweden niet aan een officieel© inter ventie in de Finsche zaken dacht. Wel heeft' koning, Gustaaf' van Zwe den onderhandelingen aangekondigd met Finland, over de Alands, bij de ontvangst der deputatie van die eilauden, waarbij „Ik dank u, ik heb nooit een andere kamenier gehad dan mij zelve". De werkster ging naar boven en keer de bijna onmiddellijk terug, het kleed medebrengende en de 'kleine Laura bij de hand houdende. Zoodra zij heengegaan was, begaf Mar garetha zich ijlings naar „de geheime crypte". „Welnu?" vroeg haar vader, haar ziende. „Georgte is gered, .maar Wilhelm zit in de gevangenis". „In de gevangenis? Om welke reden?" „Als medeplichtige en als gijzelaar". „Hemelsehe goedheid!" riep Rosa uit, „als hij als .gijzelaar gevangen zit, is hij verloren". „Hij mag voor Georges niét hoeten", sprak de heer Schüitz„het is mijn plicht mij' in zijn plaats gevangen te gaan ge ven; de vader moet voor den zoon ver antwoorden". „Naar ik hoop zal die sta.p niet nood zakelijk zijn, vader. Louise kent een lid der Commune, een vriend yan den nieu wen prefect van politie, en wij zullen samen de invrijheidstelling van onzen goeden Wijhelm trachten te bewierken". „Dat wil zeggen, dat rondom mij ieder een gevaren loopt, die ik alleen moet trotseeren", hernam de heer Schüitz. „Dat hij plechtig verzekerde, dat het zijp har telijke wensch was, dat het de Zweed sche regeering zou mogen gelukken in overleg met het vrijle, zelfstandige Fin land een uiteg' te vinden om de moei lijkheden over die eilanden te overwinnen. Inmiddels wordt uit Stockholm ge meld: Te Helsingfors treedt de Roo- de Garde steeds krachtiger op. Er zijn weer verscheidene burgers doodge schoten, ook de vroegere generaal der Finsche garde. De Russische volkscomxais- sarissen hebben de Russische troeipen last gegeven de Roode Garde in Finland te steunen. De veroordeeling van Dittmann. BERLIJN, 4 Februari. (W.B.) De aan geklaagde rijksdagafgevaardigde Dittmann is, met in achtneming van verzachtende omstandigheden en terwijl wordt toege geven, dat hij' geen eerlooze bedoelin gen had, wegens poging tot landverraad gelijkstaand met een vergrijp1 tegen para graaf 93 van de wet op den staat van beleg tot 5 jaar vestingstraf en wegens verzet tegen de staatsmacht tot 2 maan den geyangenissstraf veroordeeld. Uit de verklaringen van Dittmann is, naar voren te, brengen, dat het naar zijn meening om een demonstratie-staking ging, die slechts drie dagen zou duren. De besprekingen te Brest Litowsk zijn Vrijdag j.l. voortgezet. Tusschen de maximalistische en niet-maximalistische deputatie uit de Oekraine werd op de conferentie geredetwist over de vraag, wie als woordvoerder van het Oekraini- nische volk diende erkend te worden. Namens de delegaties der Centrale mo gendheden gaf graaf Czemin te kennen, dat de Centralen de Oekrainisehe depu tatie uit Kieff nu eenmaal als een ge heel zelfstandige deputatie hadden erkend en geen reden hadden om die erkenning in te trekken, zoodat de heeren dus aan de werkzaamheden te BresbLitowsk deel zullen blijven nemen. Besprekingen te Berlijn. Von Kühlmann en Czernin zijp uit Brest-Litowsk naar Berlijn terug gekeerd. Zij zullen daar deelnemen aan beraadslagingen over politieke en econo mische kwesties betreffende de gemeen schappelijke belangen in Duitschland en Oostenrijk-Hongarije. Nader meldt men: BERLIJN, 4 Februari. Naar bekend is, zijp heden een aantal hoogere politieke en militaire persoonlijkheden tot het hou den van besprekingen te Berlijn aange komen. De beraadslagingen hebben naar wij' vernemen, eendeels betrekking op de voe- dingsfcwesties, anderdeels op onze betrek kingen tot onze oostelijke tegenstanders, in het bijzonder op de gehoopte .vredes- sluiting imet de Oekrainisehe republiek. moet uit zijn, ik hen sterk genoeg om naar onze woning' te klimmen, vanwaar een rijtuig mij1 naar de prefectuur van politie zal voeren. Het is. mijn plicht, ik zal dien volbrengen". „En denkt gij, vader, dat als gij in de gevangenis zult zijn, Wilhelm pn ik ons niet aan gevaar ziillen blootstellen, om u er uit te verlossen?" „Ik zal ook gaan", voegde de pastoor van Sint-Gertrudis er bij, „want het is de plicht van een heider zijn leven voor zijn kudde te geven". „Zoodat de gevaren dezelfde zullen zijn en de kansen van welslagen geringer", ging het jonge meisje voort. „Te meer, daar indien de heer Schüitz zich uit vrije beweging in den muil van den wolf gaat werpen, het nagenoeg ze ker is, dat in plaats van den een voor den anderen los te laten, de bloeddorstige Rigault, overtuigd van het gewicht zijner vangst, twee gijzelaars voor een zal be houden", hernam de priester. Deze tegenwerpingen waren Zoo onbe twistbaar, dat. de brouwer, na een vruch- telooze poging gedaan te hebben om ze te wederleggen, voor de klaarblijkelijk heid moest zwichten. Daarop boog hij het hoofd als een mis dadiger en zeide: „Daar het zijn moet, onderwerp ik mij; maar indien gij niet De strijd in het Westen. PARIJS, 4 Februari, (draadloos.) Het avond-communiqué meldt: In den loop van den dag ham de artil- leriestrijd een ziekere hevigheid aan op het front ten Noorden van de Aisne, in de streek van den Mont Cornillet, in Argonne en in den boven-Elzas. De Balkanoorlog. PARIJS, 4 Februari, (draadloos). Het staf bericht meldt: Bij Sugovo (op de hellingen ten Zuiden van Beles) hebben de Britsche troepen met succes een-„raid" uitgevoerd op de Bulgaarsche loopgraven. Ten Westen van het Ochrida-meer, werd een vijandelijk detachement, dat poogde één onzer pos ten te nemen, afgeslagen. Grieksche vliegtuigen hebben het sta tion Miletkovo, in het Wardar-dal gebom bardeerd. Het Belgisch legerbericht van de krijgsverrichtingen der vorige week' luidt Levendige artillerieactie in de streek van Dixmuiden en Merckem. Onze batte rijen hebben krachtig de vijandelijke ar tillerie onder vuur genomen en bescho ten de vijandelijke Stellingen in de na- hijheid van Aschoop1. Een onzer patrouilles heeft een vijL andelijken post overrompeld en na een gevecht van man tegen man, brachten zij 2 krijgsgevangenen mede terug. Een vijandelijke verkenningstocht werd door ons vuur uiteengedreven in de streek van Ramscapelle. Tijdens nachtelijke luchtaanvallen heb ben de Duitschers torpedo's in de nabijL beid van Arlinkerke geworpen. Ondanks den nevel werden verscheidene raids uit gevoerd. De onbeperkte duikbootoorlog. BERLIJN, 4 Februari. (W.B.) Naar aanleiding van de rede van sir Eric Geddes over de resultaten van den on- beperkten duikbootenoorlog merkt het Wolffbureau op, dat Geddes bij alle overdrijvingen geheel verzwijgt, dat het aantal tot zinken gebrachte'-chepen, dat der nieuw aangebouwde verre overtreft en daarop komt het aan. Het Wolffmire.iu spreekt dan absoluut tegen, dat de cijfers der Duitsche admi raliteit overdreven zijn. Zij zijn volkomen juist. Dat de duikbootoorlog door de Duitshe autoriteiten als een mislukking beschouwd wordt, is een vermetele teugen. Het Wolffbureau beweert dan, dat de Engelsche cijfers over de inkomende en uitgaande schepen misleidend zijn. De reden, waarom Engeland onze ver liezen aan duikbooten verzwijgt, heeft een geheel andere oorzaak, dan het streven om de duikbootbemanning te demoraliseeren. slaagt, zal ik gaan, al moest ik mijn. hoofd op de treilen van het schavot bren gen; ik heb door zelfzucht gezondigd met Wilhelm toe te staan uw broeder te vergezellen en ik zal voor mijne fout weten te boeten". „Laat ons allen liever gaan bidden, opdat God ons het welslagen verleene der edelmoedige poging van juffrouw Margaretha", sprak de pastoor. En allen begaven zich naar de kapel, waar de priester een kort maar vurig gebed verrichtte, waarna Margaretha zich' in allerijl naar boven spoedde om zich voor haar tocht gereed te maken. Toen Louise terugkwam, was Maxga- reeds in haar nieuw kleed gestoken; met een muts op en een katoenen kleedje aan geleek zij veel op die jonge werksters, die men in de buitenwijken van Parijs tweemaal daags in groepen van vijf of zes met een korfje aan den aim, naar hare ateliers ziet gaan. De heide .vriendinnen begaven zich regelrecht naar het stadhuis. Er waren weinig mensehen in de straten uithoofde van het slechte weder ,en in vergelijking met de andere dagen was het plein voor het stadhuis, dat door de Commune be zet was, bijna verlaten. Op de kaden kwamen de beide vrou wen langs .groote werkplaatsen, welke Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 7 Febr. Zwakke tot matigen later wellicht toene: mende zuidwestelijke tot zuidelijken wind. zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, wel licht eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. De Rijksdag. BERLIJN, 5 Febr. De Rijksdag zal 19 Februari bijeenkmen ter bespreking van den buitenlandschen toestand. Werkstakingen. Staking te Amsterdam. Door het Plaatselijk Arbeiders Secre tariaat was Maandag: een groote verga dering belegd in het concertgebouw. De: zaal was vol mannen en vrouwen. De verschillende sprekers stelden de regeer ring aansprakelijk voor den toestand. Een zeide, dat, wanneer deze Regeering in Rusland aan het bewind was gewetest zij al lang in staat van beschuldiging zou zijn gesteld en voor een revolutionaire rechtbank gebracht. Tegelijk werd een paralelvergadering gehouden in Handwerkers Vriendenkring. Na afloop van beide meetings maakten, vooral benden opgeschoten jongens het de politie lastig, (lie met de marechaussee de straten schoonveegden. 'Een soldaat moest in een boekwinkel vluchten, waar op' de ruiten het ontgelden moesten en in scheiven werden gegooid. Een agent in burgerldeeding raakte onder den voet en werd geschopt en geslagen. Toch kon hij nog door zijn revolver af te vuren hulp1 doen .opdagen, die hem ontzette.' Maandagavond vergaderden de grond werkers in „Casino" om hun houding! te bepalen. Besloten werd met ingang van Dinsdag ook voor dit bedrijf de sta king te pToclameeren voor onbepaalden; tijd. Nader meldt men: Tegen kwart voor 4 was het Dinsdag druk bij het Concertgebouw, waar de demonstratievergadering der vrouwen werd gehouden. In de aangrenzende straten moesten de bereden politie en de mare chaussees herhaaldelijk met getrokken sabel de menigte verspreiden. Op een enkel punt werd met steenen geworpen. Staking te Rotterdam. Door het revolutionair-socialistisch co mité te Rotterdam is Dinsdagmiddag een openbare vergadering gehouden in het Verkooplokaal om ook te Rotterdam stem ming te maken voor de algemeene sta king, evenals te Amsterdam. Door Bouwmans, Ravesteijn en Walt- man werd de toestand geschetst; door hen werd getracht aan te toonen, dat de arbeiders zich vooral tegen den uitvoer van levensmiddelen hebben te verzetten. door de arbeiders uit hoofde van den regen verlaten waren; de straatsteenem waren opgebroken en op den grond kon men reeds de omtrekken zien der barii- cades, welke op bevel .van deu burger Gaillard aangelegd werden; de Commune had hem gevonden als failliet schoen maker en om zijn vrijen tijd aan te vul len had zij hem tot zoo iets als kolo nel van de genie benoemd. De ex-discipel van Sint Crispijn, of liever Crispijn in den stijl van Deles- cluze, die gevangenis van Pelagie voor Sint-Pelagie schreef, had zijn rol zeer ernstig opgenomen, ,en onderscheidde zich eiken dag door eenige nieuwe uitvinding, belachelijk tot in het ongerijmde. Dien dag had hij te midden der kanon nen, die het plein overdekten, zijn be weegbare barricade tentoongesteld, een soort van reusachtige matras van een meter dikte en vervoerd op een wagen van zes wielen, zoodat het een schild vormde voor een geheel regiment en waar van de elasticiteit de vijandelijke ko gels moest doen terugspringen tot op d© batterijen die ze zouden afvuren. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1